Elorrio thans in handen der nationalisten Britsche kroning in gevaar? Dreigende crisis in het Volksfront De blokkade van Baskenland Het nieuws van heden Zij zijn nog 5 km van Durango verwijderd Clem Sohn dood gevallen Moord op dochter van een gezant Mgr. Berning bij Hitier GAAT MUSSOLINI NAAR BERLIJN? POOLSCH-ROEMEENSCHE OVEREENKOMST DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: poor Haarlem en Agentschappen per «week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 26 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20530 t,Indien Bilbao zich verzet, wordt het uit de rij der Spaansche steden geschrapt" Gil Robles sluit zich aan bij Franco's partij Een sit-down-staking van parle mentsleden voorspeld Aanval van Attlee Eden aangekomen te Brussel Heden een onderhoud met koning Leopold en Spaak Italiaansche interventie? Het Weer De staking te Tokio geëindigd Koning Leopold van België heeft Zaterdag een tweetal schepen te Hoboken te water gelaten Er gaan geruchten dat Leon Blum van plan zou zijn af te treden Heden een belangrijke kabinetszitting te: Clern Sohn, de „menschelijke vogel" is te Vincennes om het leven gekomen Prinses. Josephine Charlotte en prins Boudewijn van België slaan.te Hóbo- v ken het te water laten van een schip gade De „menschelijke vogel" door zijn parachute in den steek gelaten Duitsche reizen naar Italië Ook Von Neurath begin Mei naar Rome? Reeds negen Britsche schepen wisten door het cordon te breken Scherp protest van Burgos Ook Duitsche protesten Paragueesche dame in Oostenrijk in haar auto doodelijk gewond aangetroffen De Bisschop van Osnabrück doet een beroep op den Fuehrer Onderhoud met Hitler in den a.s. zomer? DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Resultaat van Beck's besprekingen te Boekarest De Donau-politiek NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. SEVILLA, 26 April (HavasGeneraal Queipo de Llano verklaarde, dat Elorrio door de rechtsche troepen is bezet. De rechtsche opmarsch naar Bilbao wordt voortgezet. Hq raadt Bilbao aan zich niet te verzetten, want dan zal het uit de rjj der Spaansche steden worden geschrapt. De internationale missie van het Roode Kruis heeft aan de bezetting van de kluis „Virgo de la Cabeza" medegedeeld, dat het leven van de belegerden zal worden gespaard als zij zich overgeven. De bezetting antwoordde hierop, niet gemachtigd te zijn een beslissing te nemen. De missie heeft hiervan rapport uitgebracht te Genève. (Zooals men weet, vormt de kluis „Virgo de la Cabeza" een bolwerk van de rechtschen temid den van het door de regeeringstroepen bezette gebied). Naar Generaal Queipo de Llano nog mededeelde, heeft ook de leider van de Katholieke volksactie, Gil Robles, aan Generaal Franco zijn instemming betuigd met diens besluit, de partijen samen te smelten. Gil Robles ver klaarde zich bereid, zich bij deze eenheidspartij te voegen. Na Elorrio hebben de rechtsche troepen ook de hoogten van Berbiozabal en Santa Manan- zar, alsmede heuvels ten Noorden van Artie- bazo bezet. Hierdoor zijn thans de troepen van Franco geen vijf kilometer meer verwijderd van Durango. Radio Nacional deelt voorts mede, dat de rechtsche troepen hun opmarsch aan het front LONDEN, 26 April (Havas). De „Sun day Referee" verklaart, dat, indien de Britsche kanselier van de schatkist het ont werp van de verdedigings-belasting niet intrekt of wijzigt, de leden van het Lager huis dreigen het huis te bezetten en daar door de kroning onmogelijk te maken. Het ontwerp zal Dinsdag in het Huis worden besproken, en de „Sunday Referee" voorspelt dat de conservatieven, liberalen en afgevaar digden van de Labourpartij zich zullen verzet ten tegen de stemming over het ontwerp, en dat zij zoo noodig in vergadering bijeen zullen blijven gedurende de geheele periode, welke voorzien is voor de kroningsplechtigheid. Xn een voorrede op zijn werk „De weg naar den oorlog", dat zoo juist gepubliceerd is, be schuldigt Attlee, de leider der arbeidersoppo sitie, de Britsche regeering ervan, door haar aarzelende en verwarde politiek de gemeen schappelijke veiligheid te hebben verraden, en ten aanzien van het binnenland een zuiver reactionnaire politiek te volgen, die in strijd is rncl, iederen geest van samenwerking ter hand having van den vrede. Attlee verklaart er van overtuigd te zijn, dat de tegenwoordige regee- ring het fascisme in geen enkel opzicht weer stand zal bieden, uit vrees, dat zij haar eigen aanzien zal schaden. Over een jaar zal de op volger van Baldwin mededeelen, dat het Ka binet besloten heeft dén militairen dienstplicht in te voeren. BRUSSEL, 26 April. (Reuter.) De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken is Zondag avond te Brussel aangekomen in gezelschap Van mevrouw Eden. Bij hun aankomst op het vliegveld van Hae- ïen werden zij verwelkomd door den Belgischen Minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Spaak. Eden is afgestapt op de Britsche ambassade, tvaar hij tijdens zijn verblijf te Brussel zal lo- Seeren. Hedenochtend bracht Eden eenbezoek aan Spaak. Des middags zou Koning Leopold den Britschen staatsman op het kasteel te Laeken °ntvangen, terwijl minister Spaak vanavond ter eere van Eden een diner zal geven, waarbij o. a. öe Luxemburgsche staatsminister Beek zal aanzitten. Eden zal Dinsdagmiddag per vliegtuig naar bonden terugkeeren. in Biscaye voortzetten, en dat in den loop van den middag nieuwe stellingen bezet werden. Het aantal krijgsgevangenen is zeer aanzien lijk, en de hoeveelheid oorlogsmateriaal, welke den rechtschen in handen is gevallen, is zeer groot. Regeeringsvliegtuigen hebben Zaterdag Malaga gebombardeerd. Er zouden verschei dene dooden en tal van gewonden zijn. Tusschen vier en vijf uur Zondagmiddag zijn vijftig granaten op Madrid terecht gekomen. Met kortere en langere tusschenpoozen hebben zich vervolgens verscheidene ontploffingen voor gedaan. Om tien uur Zondagavond waren vijf per sonen gewond en een gedood. Dit betrekkelijk geringe aantal slachtoffers is volgens de link- schen toe te schrijven aan de genomen voor zorgsmaatregelen. Volgens een communiqué van den linkschen staf hebben de vliegtuigen der regeering aan alle fronten bombardementen uitgevoerd, daar in bijgestaan door de artillerie. Aan de Middellandsche Zeekust werd een Engelsch petroleumtankschip, toen het zich bij de haven van Barcelona bevond, gepraaid door een Italiaanschen torpedojager, welke trachtte dit schip van koers te doen veranderen. Verscheidene regeeringsvliegtuigen vlogen het Engelsche schip tegemoet. Het Engelsche tank schip kon aldus zijn route vervolgen en arri veerde te Barcelona, geëscorteerd door regee ringsvliegtuigen. Vijftig Britsche parlementsleden, onder wie drie Labour-Lords, n.l. Lord Snell, Lord Tra- bolgi en Lord Kinnoull, hebben een brief on derteekend, welke aan generaal Franco is ge zonden, en waarin hem gevraagd wordt den cor respondent van de „News Chronicle", den Hon- gaarschen staatsburger Arthur Koestier, die sinds de bezetting van Malaga gevangen zit, in vrijheid te stellen. De onderteekenaars behooren tot alle partij en, eenige hunner sympathiseeren met de na tionalisten. De Fransche afgevaardigden Val lat, Daher, De Coral en Boucher hebben een bezoek aan Avila gebracht. Zij zijn door den burgerlijken gouverneur ontvangen. Tengevolge van het aanhouden» van een zes tal vreemdelingen, die de Fransch-Spaansche grens wilden overschrijden om dienst te nemen in het leger der Spaansche regeering, heeft men een uitgebreide recruteeringsorganisatie ont dekt, welke vertakkingen had in het geheele gebied, en vooral in Toulouse. De vijf voor naamste werfagenten zijn gearresteerd. Het on derzoek wordt voortgezet; |j VERWACHTING: Meest matige Noor- delijke tot Westelijken wind, zwaar- bewolkt tot betrokken met kans op re- gen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: EE 770.1 te Valentia. Laagste barometerstand: S 750.6 te Kopenhagen. EE Zon op 4.41 - onder 19.16 - Licht op 19.46 S Maan op 20.42 onder 4.36 EE EE 3 Mei L. K. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii TOKIO, 26 April. (Reuter.) Het lijdelijk ver zet van het personeel van de tramwegen Is ge ëindigd. Beide partijen zijn tot een overeen komst gekomen; het loon zal met tien procent worden verhoogd in plaats van met twintig pro cent, zooals de stakers eischten. Vandaag zal het Fransche kabinet een zeer belangrijke zitting houden. De span ning in het Volksfront tusschen de twee uiterste vleugels, de radicaal-socialisten en de communisten, is zoo groot geworden, dat een crisis gevreesd wordt. Er gaan zelfs ge ruchten, dat de premier, Leon Blum, spoe dig zou aftreden. Volgens de „Oeuvre", een der bladen, die Blum's politiek steeds het krachtigst gesteund hebben, zou dit de belangrijkste kabinetszitting worden sinds het Volksfront aan de macht kwam. Gisteren heeft Blum, aldus meldt de Daily Tel., een onderhoud gehad met den mi nister van Financiën, Vincent-Auriol. Blum zou aan zijn intiemste medewerkers de klacht heb ben geuit, dat de eischen van zijn coalitie- genooten den last van de regeering ondraaglijk voor hem hebben gemaakt. Zijn moeilijkste taak is de eischen van den rechtervleugel, de rad.-socialisten, en den lin kervleugel, de communisten, met elkaar in overeenstemming te brengen. De spanning wordt met den dag grooter tengevolge van de toe passing der 40-urige werkweek, het uitstel van de opening van de wereldtentoonstelling, waar voor nog steeds geen datum is vastgesteld, en de voortdurende stakingen. Om al deze redenen zou Blum zijn ontslag willen indienen. Dormoy, de minister van Binnenlandsche Zaken, wordt als zijn eventueele opvolger genoemd. Wij wijzen er nadrukkelijk op, dat het boven staande uitsluitend op geruchten berust. Zeker is echter, dat er vandaag een belangrijke ka binetszitting wordt gehouden en dat vooral de rad.-soc. steeds meer afkeer krijgen van de Volksfront-politiek. Een duidelijk bewijs hier van is wel het jongste besluit der rad.-socialis ten te Le Havre, om voortaan niet meer met het Volksfront samen te werken. PARIJS, 25 April. (Havas.) Tijdens den luchtvaartdag, die Zondag te Vincennes werd gehouden, is de parachutist Clem Sohn, die „de menschelijke vogel" genoemd werd, om het leven gekomen, doordat zijn valscherm aan rug- en borstzijde zich niet opende. Ruim 200.000 menschen waren Zondag naar Vincennes tezamen gestroomd, om de verschil lende luchtvaartdemoostraties bij te wonen. Nadat verschillende stuntvliegers en parachute springers hun halsbrekende toeren hadden ver richt, kwam het hoofdnummer van Clem Sohn aan de beurt. Zooals men weet, had Sohn een parachute geconstrueerd, die aan zijn armen en beenen was gehecht, en waarmede hij bijna op de wijze van een vleermuis omlaag kon flad deren. Sohn sprong midden boven het vliegveld uit het vliegtuig op een hoogte van 3000 meter. Zijn parachute opende zich echter niet, evenmin als de gewone reserve-parachutes, die hij had meegenomen. Als een steen viel hij op het vliegveld te pletter, zoodat hij onmiddellijk overleed. Clem Sohn, werd in 1910 geboren te Fowler, in den staat Michigan. In totaal heeft hij 350 parachute-sprongen volbracht „met vertraagde opening", en meer dan 300 sprongen als „men schelijke vogel". Den eersten sprong van dezen aard deed hij op 24 Februari 1934. BERLIJN, 25 April. (Havas.) Politieke krin gen te Berlijn zeggen, dat rijksminister Von Neurath begin Mei voor een officieel bezoek naar Rome zal vertrekken. Deze reis, na die van Goering, bewijst, aldus verklaart men te Berlijn, dat de politieke inti miteit der beide regeeringen voortdurend inni ger wordt, en dat de as BerlijnRome een be langrijke realiteit beteekent in de Europeesche diplomatie. Volgens Reuter zullen de komende weken een aantal vriendschapsbezoeken zien, die de Itall-, aansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, zal brengen aan Albanië, Boekarest, Boedapest en vermoedelijk aan Ankara, terwijl de bezoeken waarschijnlijk bekroond zullen wor den met een bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesgaden. In het onderhoud van Mussolini met Goering van heden zullen zonder twijfel de Spaansche kwestie en het Duitsche vierjarenplan ter spra ke komen. BILBAO, 26 April (Reuter). Drie met levensmiddelen geladen Britsche stoom schepen hebben Zondag de Baskische kust bereikt. Thans hebben in het geheel negen schepen de blokkade verbroken. De laatste schepen, die Bilbao bereikten, zijn de „Stesso" en de „Thurston", welke in de dok ken zijn opgenomen, en de „Jenny", welke naar gemeld wordt te Santander is aangekomen. De schipper van de „Thurston" heeft bij aan komst verklaard, dat hij van La Pallice af geen oorlogsschepen heeft waargenomen, behalve twee Britsche torpedojagers, die dienst deden bij de internationale controle. „Radio Nacional" heeft Zondagavond om tien uur medegedeeld, dat de regeering van Burgos in zeer krachtige bewoordingen bij de Britsche regeering heeft geprotesteerd tegen het feit, dat Britsche oorlogsschepen zich op het oogenblik, dat Britsche koop vaardijschepen zich naar Bilbao begaven en daarbij de blokkade verbraken, tusschen deze koopvaardijschepen en den rechtschen kruiser „Almirante Cervera" hebben ge plaatst, hetgeen volgens haar een flagrante schending, beteekent van het neutraliteits beginsel. De regeering van Burgos eischt, dat maat regelen zullen worden genomen om een herha ling van dergelijke feiten te voorkomen. De Duitsche pers protesteert in heftige ter men tegen de „verbreking van de blokkade van Bilbao door Britsche oorlogsschepen." De „Angriff" schrijft in een geweldig groot opschrift „het Engelsche reuzenschip „Hood" helpt de blokkade te verbreken". De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het is duidelijk, dat de verbreking van de blokkade geslaagd is dank zij de actieve tus- schenkomst van de Engelsche vloot." De Engelsche „Backworth" die met levens middelen en medicamenten geladen is, welke bijeengebracht zijn door de Britsche vakbewe ging en door inschrijvingen, is in zee gestoken naar Bilbao. Geen enkel parlementslid zal de reis aan boord van het schip meemaken, aan gezien, naar verklaard wordt, de reeders geen passagiers aan boord Wilden nemen, omdat er geen accommodatie voor hen Is. WEENEN, 26 April. (Havas). Mej. Ingrid Wiendgreen, de dochter van den gezant van Paraguay te Weenen, werd bij Neun- kirchen op den weg naar den Semmering ernstig gewond aangetroffen in haar auto. Zij was door drie revolverkogels getroffen. Mej. Wiendgreen werd overgebracht naar het ziekenhuis te Neunkirchen, waar zij in middels is overleden. Men veronderstelt, dat de auto door een on bekende was aangehouden om de reizigster, die zelf chauffeerde, te berooven. Van den aanrander ontbreekt ieder spoor. BERLIJN, 25 April. Z. H. Exc. Mgr. Staats raad dr. Berning, de bisschop van Osnabrück, is, naar de Telegraaf meldt, door Hitier op zijn landgoed „Berghof" bij Berchtesgaden ontvan gen. Bij die gelegenheid schijnt Mgr. Berning den Fuehrer in naam van het Duitsche Epis copaat een reeks problemen op Kerkelijk en geestelijk gebied te hebben voorgelegd, en den regeeringschef te hebben verzocht zijn invloed te doen gelden ten einde een verdere verscher ping van de tegenstelling tusschen de Katho lieke Kerk en de nationaal-socialistische staats- en partü-instanties te vermijden. LONDEN, 26 April. (Havas.) De „Daily He rald" bericht dat Hitler en Mussolini in den komenden zomer een onderhoud zullen hebben te Berlijn. De volgende maand zal Von Neurath een bezoek brengen aan Mussolini, om de bij zonderheden van het onderhoud te bespreken, dat ten doel zou hebben de „as Rome-Berlin" te versterken. Elorrio is in rechtsche handen gevallen, waar door de nationalisten op 5 K.M. van Durango staan. Gil Robles besloot zich bij Franco's nieu we partij aan te sluiten. Reeds negen Britsche schepen wisten de blok kade van Baskenland te doorbreken. Burgos heeft te Londen een scherp protest tegen het optreden der Britsche kruisers ingediend. De „Sunday Referee" voorspelt een sit-down staking van de Britsche Lagerhuisleden, die uit verzet tegen 'de defensieplannen de kroning in gevaar zullen brengen. Goering is uit Napels naar Rome vertrokken; begin Mei zou ook Von Neurath een bezoek brengen aan Rome. Heden heeft Eden een onderhoud te Brussel met Koning Leopold en minister Spaak. Het resultaat van Beck's besprekingen te Boe karest is een Poolsch-Roemeensche overeen komst inzake het toeristenverkeer. Ook zouden politieke resultaten ten aanzien van Hongarije bereikt zijn. Volgens de Daily Herald zal Mussolini in den a.s. zomer een bezoek brengen aan Hitier te Berlijn. Clem Sohn, de „menschelijke vogel", viel fc Vincennes van 3000 meter hoogte te pletter. De dochter van den gezant van Paraguay te Weenen werd bij Neunkirchen doodelijk gewond in haar auto gevonden. Vermoedelijk is z(j het slachtoffer van een roofmoord. Katholieke Studentendag te Utrecht. Te Den Haag heeft de R. K. staatsparty een landdag gehouden, welke zeer geslaagd is. O WARSCHAU, 26 April. (P.A.T.) Het Pool- sche Telegraaf Agentschap meldt uit Boe karest, dat na de besprekingen tusschen de Poolsche en Roemeensche ministers van Buitenlandsche Zaken, Beek en Antonescoe, deze een overeenkomst hebben geteekend ter vergemakkelijking van het betalings verkeer ten behoeve van Poolsche en Roe meensche toeristen. De verschillende gesprekken van Beek en Antonescoe hebben betrekking gehad op ver schillende algemeene aspecten van de tegen woordige internationale situatie, op de betrek kingen van Polen en Roemenië met andere landen, en op kwesties, welke in het bijzonder voor deze beide landen van belang zijn. De beide ministers hebben tijdens hun be sprekingen bevestigd, dat de politieke struc tuur van het Poolsch-Roemeensche bondge nootschap gebaseerd is op gevoelens van ver antwoordelijkheid voor de veiligheid der beide landen, alsmede op de idee van een vertrouwe lijke samenwerking, met het oog op de stabi lisatie der internationale betrekkingen. Zij hebben verder hun speciale aandacht ge wijd aan de vervolmaking der Poolsch-Roe meensche oeconomische betrekkingen. Een plan tot uitbreiding van de transito betrekkingen zal door de bevoegde autoriteiten der beide landen zoo spoedig mogelijk moeten worden uitgewerkt. Beck is Zondagavond uit Boekarest vertrok ken. De Roemeensche minister van Buitenland sche Zaken en mevrouw Antonescoe en ver schillende andere autoriteiten waren op het station ten afscheid aanwezig. Op het oogenblik dat de trein het station verliet, weerklonk de kreet; „Leve Polen". Havas meent nog te weten, dat ook de posi tie van Polen en Roemenië ten aanzien van Tsjecho-Slowakije en Hongarije is besproken. Men meent, dat de pogingen van Roemenië om een düurzame ontspanning te weeg te brengen tusschen Praag en Warschau zijn mislukt, ter wijl de Poolsche bemiddeling in de betrekkin gen tusschen Roemenië en Hongarije daaren tegen is geslaagd. Boekarest zou bereid zijn ieder initiatief tot verzoening in het Donaugebied in over weging te nemen, mits Boedapest dit niet afhankelijk maakt van een herziening van de territoriale clausules of van het verdrag van Trianon en afziet van iedere propat ganda in deze richting. Ook de Russische kwestie is besproken en minister Beek schijnt te hebben gewezen op het gevaar van een eventueele Russisch-Roemeen- sche politiek. iNo i i «iA4.ii n i niiiiii ui ii i) i n p j Stand op Maandag 1 uur nan.: "58.5 yorige stand: 7584)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1