Koopt in winkels, die -bonnen hebben F Haarlem, 26 April MAANDAG 26 APRIL 1937 Vele prachtige prijzen Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Midden-Kennemerland SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig AGENDA R.K. TOONEELVER. LUDAMUS „In het witte paard" BEVEILIGING TEGEN LUCHT- AANVALLEN De moderne luchtdoel-artillerie Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen Gevonden dieren en voorwerpen Belangstelling voor de Oudheid kamer Assumburg Gedenknaald te Heemskerk Stille Omgang Alkmaar afd. Haarlem Verborgen krachten NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN Programma van de Haarl. Radio centrale op Dinsdag 27 April BLOEMEN IN EN AAN DE AUTO'S BELANGRIJKE WERKOBJEC" TEN AANBESTEED Nieuwe Raambrug en Leidsche- vaart MARCHANT KOMT! Donateursuitvoering „Alberdingk Thijm" OPHOOGING VAN DE SPOOR BAAN? Voorloopig plan binnen enkele dagen in Haarlem BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL Bioscopen 27 April Bioscopen HEEMSTEDE IJMUIDEN ZAANDAM - - - - DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND Persoonlijk kampioenschap Hollenberg en Bosse eindigen gelijk RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Na de operette, na de film, is „lm Weissen Rössl" ook als tooneelstuk verschenen. Eerlijk gezegd: we waren er wat bang voor. Zou de in trigue het ook zonder de muziek van Benatzky kunnen stellen, en vooral: zou de humor van het vermakelijke geval het in de Nederlandsche Vertaling wel uithouden? Bij de opvoering, welke de R. K. Tooneelver- eeniging „Ludamus" gisteravond van het kers- versche blijspel gaf (we meenen zelfs te weten, dat het de eerste opvoering was), is het ons meegevallen, zoo meegevallen, dat we „In het witte paard" zonder veel bedenken als tooneel stuk en in Nederlandsche versie hebben ge accepteerd. En dit niet eens zoozeer om het feit, dat er toch nog enkele fragmenten van de operette muziek in de tooneelbewerking gered bleken te zijn, maar vooral, omdat het blijspel door „Lu damus" voor het voetlicht werd gebracht op een manier, die hinderlijke feiten zeker niet verborgen had kunnen houden. Men kan lang en breed debatteeren over de kwestie tot welk genre het liefhebberijtooneel zich moet bepalen, of bepaalde stukken a priori buiten het repertoire van amateurs moeten blij ven en welken maatstaf de eerlijke criticus bij hun prestaties behoort aan te leggen. Het tal rijke publiek, dat den schouwburg bijna geheel vulde, zal zich over deze kwesties gisteravond niet bijzonder druk hebben gemaakt. Hoogstens had iemand, die de antecedenten van „Luda mus" niet kende, de opmerking kunnen plaat sen, dat het gezelschap 't met Het witte paard bijzonder goed had getroffen en dat het blijspel den spelers voortreffelijk „lag". Zelfs de strengste criticus zal tot de over tuiging zijn gekomen, dat er bij deze dilettan tenopvoering uitstekend geacteerd werd en dat bij al de bescheidenheid welke „Ludamus" overigens als liefhebberij-gezelschap eigen is, niet meer van bescheiden pogingen kan worden gesproken. Zelfs het bijwerk bleek naast de vele hoofdrollen zeer goed verzorgd. Dat ook in de meer voorname rollen geen enkele noemens waarde inzinking te constateeren viel, is de grootste lof, dien we „Ludamus" kunnen geven. Want ieder gezelschap kan tenslotte toch min stens over twee of drie goede acteurs beschik ken. Hier zagen wij er een tiental. Het opgetogen publiek heeft de verrichtingen van Giesecke (die in de tooneelbewerking in radiolampen blijkt te handelen), van de slis sende Klaart je en den overwinnaar Leopold luidruchtig toegejuicht. Ook de humor van de minder kluchtige rollen kwam echter volledig tot zijn recht, zoodat het geen zin heeft op deze plaats voor enkele afzonderlijke acteurs bloe men aan te dragen. Den welverdienden krans kennen, we graag aan het geheele gezelschap toe, zonder hierbij één opvallende uitzondering te makeiv Hec ontbreken van stoornis en de algemeene indruk, dat in tekst en spel vrijwel overal de juiste accenten werden gelegd, deden ons de veronderstelling aan de hand, dat de regie bij den heer Bern. Schoonebeek in beproefde han den was. De uitvoering van de muzikale ge deelten was terdege voorbereid, zoodat ook on der dit opzicht (al is het dan gelukkig ook geen Uitzondering meer: we blijven het vooralsnog constateeren) het spel een uiterst beschaafden indruk maakte. Voor zoover de muziek niet aan de operette werd ontleend, was zij voor de ge legenheid gecomponeerd door Ben Bunders (den Leopold van het tooneel)die ook de Nederland sche teksten voor de liedjes schreef. Al kon juist deze compositie ons het minst bekoren, voor de uitvoering van het Bloemenliedje in het tweede bedrijf verdient mej. Mia Giesen een afzonder lijke vermelding. Het ensemble Nibbering zorg de voor de muzikale illustratie en begel«ddde de zangfragmenten op verdienstelijke wijze. Na een langdurig applaus begaven de vrienden Van „Ludamus" zich naar het gebouw van den Kegelbond, waar zij nog eenigen tijd genoeglijk by elkaar bleven. Cab. Voor de afdeeling Haarlem van de Alg. Ver. Van Nederlandsche Reserve-officieren heeft de res.-kapt. J. van Essen van het korps Lucht doel-artillerie een lezing gehouden over „Mo derne Luchtdoel-artillerie". De spr., die van de veronderstelling uitging, dat de noodzaak van een doeltreffende, actieve en passieve verdediging tegen het luchtgevaar thans wel door iedereen erkend wordt, wees er op, dat onbekendheid met de jongste ontwikke ling van de moderne luchtdoel-artillerie dik- tvyls tot een gebrek aan vertrouwen leidt, als ook tot onderschatting der resultaten, zelfs in militaire kringen. Hij gaf allereerst een over zicht van de bewapening gedurende de mobili satiejaren en daarna, om vervolgens uitvoerig stil te staan bij de thans ook in Nederland in gevoerde moderne afweermiddelen. By de luchtdoel-artillerie onderscheidt men geschut van zwaar en middelbaar kaliber, als mede licht automatisch geschut en mitrailleurs. Het middelbare geschut is zeer mobiel. De ka nonnen worden achter speciaal geconstrueerde auto's waarop' de bedieningsmanschappen wor den vervoerd, met snelheden van ongeveer 60 K.M. per uur langs de wegen naar de opstel ling gereden. Twee minuten na aankomst is de battery tot Vuren gereed. Per minuut kan een batterij ca. 60.000 granaat- Scherven produceeren. Vliegtuigen kunnen op 10007000 meter hoog te daadwerkelijk worden bevuurd. Het zware geschut staat vast opgesteld en bereikt nog grooter hoogten. Spr. gaf daarna een beschrijving van de vuur leidingstoestellen, ware wonderen van moder ne wetenschap en techniek. Daar berekeningen tijdens den korten duur van het vuur onmoge lijk is en de beschieting van vliegtuigen, die Zich op alle hoogten, met zeer verschillende, meestal groote snelheden en in alle richtingen, kunnen bewegen, juist bijzonder groote moei lijkheden geeft, is een moderne battery lucht doel-artillerie ondenkbaar zonder modern vuur leidingstoestel. Het vuurleidingstoestel zelf, waarvan spr. enkele lichtbeelden vertoonde, is een hoogst in gewikkeld samenstel van kijkers, grafieken e.d., een gecompliceerde rekenmachine voor het ver kerken van mathematische formules, met alle aan te brengen correcties. Al deze gegevens worden langs electrischen keg en geheel automatisch aan alle stukken van 3e battery doorgegeven en wel op klokken met wijzers. De bedieningsmanschappen hebben slechts contra-wüzers in te stellen om de stuk ken in de richting te brengen en te houden. 1015 seconden na het signaleeren van het vliegtuig heeft het vuurleidingstoestel alle ge gevens reeds naar de battery doorgegeven en staat deze tot vuren gericht. De trefferpercentages voor verschillend lucht doelgeschut, liggen tusschen ongeveer 3080 pCt. der afgevuurde schoten. Het lichte, volautomatische geschut voor be strijding van vliegtuigen tot op 2000 a 2500 M. heeft een vuursnelheid van 120 tot 200 scho ten per stuk per minuut. De munitie bestaat uit een brisantgranaatje met een zeer gevoelige schokbuis, die reeds werkt, als het linnen van romp of van de draagvlakken getroffen wordt. Een enkele treffer stelt het geheele vliegtuig buiten gevecht. Dit lichte geschut gebruikt ook lichtgevende of brandstichtende en pantserprojectielen. Ten slotte beschreef spr. de luchtdoelmitrailleurs, voor nabijverdediging en tot hoogten tot 500 a 600 meter. Voor nachtelijk vuur beschikt de luchtdoel artillerie over zoeklichten van de genie, met kalibers van 150 c.M. spiegeldiameter en met 800 millioen kaars lichtsterkte, alsmede over luistertoestellen met werkingssfeer tot 10 K.M. Spr. toonde van al dit materiaal lichtbeelden en beschreef de tweeledige taak van de lucht doel-artillerie: de verdediging van kwetsbare objecten in het binnenland en de luchtbestrij- ding van het leger te velde. De voornaamste taak wordt door de eigen jachtvliegtuigen vervuld en de luchtdoel-artil lerie is daarbij aanvullend. Maar er zijn nog meer actieve en passieve middelen, waarvan spr. noemdeluchtversperringen, luchtwachtdienst, maskeering, verduistering en verdere militaire en civiele beschermingsmiddelen. Op grond van de in het buitenland gedu rende de oorlogsjaren en vooral ook daarna opgedane ervaringen kwam spr. ten slotte tot de algemeen erkende conclusie, dat een modern uitgeruste, centraal geleide luchtverdedigings organisatie, waarin een volledig stelsel van ac tieve (militaire) luchtverdedigings-middelen en passieve (civiele) luchtverdedigingsmiddelen opgenomen is, aan volk en weermacht een re delijke beveiliging zal geven tegen den moder nen luchtaanval. Aan de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen, welke is gevestigd Spaarnwouder- straat 12, kunnen nog geplaatst worden: Bankwerkers, draaiers, smeden, electriciens, timmerlieden, schilders, meubelmakers, loodgie ters, opperlieden, teekenaars (bouwkundige en metaaltechnische) en kantoorbedienden. Aan de deelnemers wordt zakgeld uitgekeerd. Verschillende werkgevers wenden zich, wan neer zü werkkrachten noodig hebben tot de Centrale Werkplaats. Het bezoeken van de Centrale Werkplaats is dus bevorderlijk voor het vinden van werk. lederen dag kan men zich aanmelden, 's mor gens van 9 tot 12 uur en des middags van 1.30 tot 3.30 uur. (Inlichtingen ten politiebureele Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestr. 9; RK. gebedenboekje: De Vries, Ber kenstraat 4; gummibal: Van Leen, Barendestr. 5A; portier van vrachtauto: Hartogh, Spaarne 53; doos met zalf: De Jongh, Van Hogendorp- straat 2; zilv. dameshorloge: Wichert, Overton- straat 33; paar heerenhandschoenen: Breek, Dr. Schaepmanstr. 42; zakmes: Tusselaar, L. v. Dalenlaan 3; damesportem. met sleutel, enz.: KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30 Het Historisch Genootschap Midden-Kenne merland hield Vrydagavond zyn jaarhjksche le denvergadering in het Kennemer Hotel te Be verwijk, onder voorzitterschap van den heer J. W. A. C. van Loenen. In het jaarverslag over 1936 van het Ge nootschap wordt herinnerd aan de voor Midden- Kennemerland zoo belangrijke gebeurtenis van de samenvoeging op 1 Mei 1933 van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, waardoor eindelijk weer tezamen kwam, wat nooit gescheiden had moeten worden. Ook het aloude Wijk aan Zee werd aan dien bond toegevoegd en tezaam vor men die drie nu één gemeente en strekt „de Wijk" zich thans uit van het voormalige IJ tot de Noordzee. De hoofdplaats van Midden-Kennemerland, te lang bekneld geweest in hare nauwe gren zen, aldus het verslag, kreeg thans het noodige terrein om zich uit te breiden en verder te ont plooien. Moge deze blijde gebeurtenis voor het Genootschap een spoorslag wezen om, door vastlegging van het verleden en het heden door het levendig houden van de herinnering aan al wat voor Midden-Kennemerland van gewicht is, de toekomst van dit gewest te dienen en daar door mede te werken aan zijn vooruitgang. De restauratie van het oude kasteel Assum burg werd voortgezet. Daar het Rijk jaarlijks slechts kleine bedragen beschikbaar stelt, vor deren de herstellingen slechts langzaam. Met de vernieuwing der localiteiten, bestemd voor de „Historische Afdeeling", werd een aan vang gemaakt. Er valt daar evenwel heel wat te vernieuwen, zoodat er lange tijd mee ge moeid zal zijn. De gedenknaald, gesticht door Maerten van Heemskerck, vertoont ernstige ouderdomsgebre- Rozenhart, Ten Katerstr. 11; idem met 37 ct.; Teeuwen, Barbarossastr. 43; idem met 96 cent: Sorgdrager, Ripperdapark 19; damesparapluie: Etty, Westerhoutstraat 22; braadpan: Politie bureau Smedestraat 9; rijwielbel.plaatje: Van Tol, Barendsestraat 58; idem: Politiebureau, Smedestraat 9; gouden ring: Van den Hoven, Glasblazerstraat 12; damesrijglaarzen: Politie bureau, Smedestraat 9; dekzeil: Van Leeuwen, Kruistochtstraat 36. De Vereeniging .Stille omgang Alkmaar", afd. Haarlem, vestigt hiermede de aandacht van haar leden en belangstellenden op den jaariykschen Stillen Omgang naar Alkmaar, welke a. s. Zaterdag op 1 en 2 Mei zal worden gehouden. Het bestuur spreekt den wensch uit, dat dit jaar weer een groot aantal deelnemers ge noteerd zal worden. Er wordt per autobus en per rijwiel ge reisd. Het vertrek van de deelnemers per autobus is bepaald op kwart voor elf des avonds, van de Nieuwe Groenmarkt af (t. o. de Paterskerk). De kosten bedragen voor den bus, toegangsbewijs Kerk en programma, f 1. De vertrektyd van de deelnemers per rijwiel is bepaald kwart voor één des nachts, vanaf de St. Jozefkerk, Jansstraat. (Programma f 0.10). Opgave tot deelname kan geschieden tot uiterlijk Vrijdagavond 30 April, bij het afdee- lingssecretariaat, Th. de Vries, Lange Wijn gaardstraat 15 rood, Haarlem. HET BESTUUR. is een bekende uitdrukking. U kunt zich ook op een eenvoudige en goedkoope manier «verborgen krachten» verschaffen, welke hun nut bewijzen, indien zij ter be* schikking staan wanneer gij wer» kelijk het uiterste moet presteeren. Neemt gij dagelijks Noorsche Medicinale Levertraan in, zoo verschaft U zich een reservefonds, daar Noorsche Medicinale Lever* traan het organisme sterkt enUwe krachten daardoor toenemen. wereldbekend om hare goede kwaliteit. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 9.50 Keu len; 10.20 Droitwich; 11.20 Vlaamsch Brussel; 1.05 London Reg.; 1.50 Parijs Radio; 3.05 Deutschl. Sender; 3.20 Keulen; 5.35 Fransch Brussel; 6.2-0 Keulen; 6.50 Diversen; 7.35 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; 9.35 London Reg.; 11.50 Droitwich; 1.50 Lon den Reg.; 3.50 Droitwich; 6.50 London Reg.; 8.20 Droitwich; 8.40 Weenen of Diversen; 9.00 Droitwich; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Zang: Holy City, Richard Crooks; Mignon, Hélène Cals; Lolita, Wladislaw Ladis; Trees, Alfred Piccaver; Frühlingsstim- menwalzer, Hèléne Cals; Star of Bethlehem, Ri chard Crooks; Tu ca nun chiagne, Wladislaw Ladis; Song of songs, Alfred Piccaver; Popu lair; An den blauen Wassern von Hawaii, Symph. orkest; Ingarwein, Adalbert Lutter; A gipsy singsong, Zigeuner orkest; Chineschische Tempelgarten, Symph. orkest; Tokayer, Adal bert Lutter; 8.0012.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden.) Dat Haarlem ty- dens de B. E. L.- week goed „in de bloemetjes" gezet zal worden, staat nu wel vast. Er zijn goede be richten van tal van eigenaars van win kelpuien, maar ook de particulieren zullen niet achter blijven. Tal van woonhuizen zullen met groen en bloe men getooid wor den, zoo bericht men ons. Iedereen is enthousiast voor het idee, van Haarlem een werkelijke bloemenstad te maken. Ook kwam er een bericht van een eigenaar van vrachtauto's, die zyn auto's, ter eere van de B. E. L.-week, met groen en bloemen be hangt. Dit geeft ons aanleiding ook andere auto-eigenaars daartoe op te wekken. Brengt bloemen in uw auto's, behangt ze met bloemslingers of met groen. De directeur van Openbare Werken te Haar lem heeft in het Raadhus alhier aanbesteed: Het verbreeden van de Raambrug over de Raamsingelgracht bij het Wilsonsplein, met be komende werken. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste in schrijver was J. P. A. Nelissen te Haarlem voor ƒ16568. Hoogste inschrijfster Firma B. Smalle- ganger en H. Baks en Co. te Haarlem voor 28.372. Het maken van een beschoeiing ter lengte van ongeveer 1415 meter, met bykomende wer ken, langs de westzijde van de Leidschevaart, van de Emmabrug tot even ten noorden van den oprit van de tramlijn. Ingekomen waren 36 biljetten. Laagste in schrijver was H. Verheul te Woerden voor a. 52243 en voor b. W. de Jong, te Amersfoort voor 58270. Het asphalteeren op beton-fundeering van de Leidschevaart tusschen het Emmaplein en den tramoprit nabij de grens van de gemeente, ter lengte van pl.m. 1415 meter. Ingekomen waren 22 biljetten. Laagste in schrijfster N.V. P. C. Zaanen te Haarlem voor 83.460. Hoogste inschryver J. Romhout te Wognum voor ƒ130.000. Voor de groote propaganda-vergadering van de R. K. Staatsparty, op 5 Mei in de gemeente lijke Concertzaal, waarop Z. Exc. oud-minister Marchant het woord zal voeren, zijn reeds kaar ten verkrijgbaar aan het gabouw Sint Bavo aan de Smedestraat. Het bestuur verzocht ons te willen mededee- len, dat op den speeldag nog gelegenheid be staat plaatsen te bespreken aan den Stads schouwburg van 103 uur. Kaartverkoop vindt daar niet plaats. Ieder, die de uitvoering wil bijwonen, diene zich te wenden tot den penningmeester: Nagtzaam- straat 36, teneinde een diploma als bewijs van toegang te bekomen. hebben goedwi pasvorm en snit NASSAUSTRAAT 1 - hoek Kruisstraat Telefoon 13490 ken, voor een deel ontstaan door inwatering en bevriezing. Op verzoek van het Genootschap is door het Rijksbureau voor de Monumentenzorg een deskundig onderzoek gedaan naar de mo- gelykheid, om dit monument te behouden, waarbij werd vastgesteld, dat de afbrokkeling, mdien het monument aan weer en wind biyft blootgesteld, niet meer te keeren zal wezen, ook al zijn thans de spleten door een deskundige van dien dienst zooveel mogehjk gedicht. Een geheele of gedeeltelijke vernieuwing van het monument zal noodig wezen, wil deze her innering aan Maerten van Heemskerck behou den blijven. Door den schilder was het weiland genaamd „Gootshuysbosch" gelegateerd voor het onder houd van het monument. De jaariyksche op brengsten van dat welland waren daartoe vol doende. Helaas is doof degenen, op wie de on derhoudsplicht rustte, dit weiland in 1938 ver kocht. De onderhoudsplicht blijft evenwel be staan en zal ook worden nagekomen, zoodat verwacht mag worden, dat het financieel mo gelijk zal zijn maatregelen te nemen voor het instandhouden van het monument. Het „Huldtooneel", ook genaamd „Schepelen- berg", onder Nooddorp, werd door de goede zorgen van het gemeentebestuur van Heems kerk opgeknapt. De op het Huldtooneel ge plaatste gedenksteen werd gerepareerd. Met voldoening wordt in het verslag ook herinnerd aan de totstandkoming eener gron dige restauratie van de aloude St. Odulphuskerk te Wijk aan Zee, die uit de 14e eeuw dateert. Het ledental van het Genootschap bedroeg op het einde van het verslagjaar 63. De ontvangsten hadden bedragen 228.30 en de uitgaven ƒ205.28, waarin begrepen is een uitkeering aan de stichting „Kennemer Oud heidkamer" van 158.85. Het voordeelig saldo ad ƒ23.02 blijft ter beschikking van de be drijf srekening, welker crediet op het einde van het verslagjaar totaal 71.68 bedroeg. Het kapitaal der vereeniging bleef onveran derd 270. De Kennemer Oudheidkamer te Beverwijk werd in 1936 bezocht door 230 personen. Het aantal der in het verslagjaar verkregen voor werpen bedroeg 305. Het aantal voorwerpen, waarvan het wen- schelpk is, dat zij voor de bezichtiging een per manente goede opstellingsplaats hebben, is langzamerhand zoo groot geworden, dat de behoefte zich doet gevoelen aan meer exposi tieruimte. Een tweede expositieruimte is reeds wenscheiyk en zal spoedig noodzakeiyk worden, wil de Oudheidkamer haar roeping naar behoo- ren kunnen blijven verrichten. Gehoopt wordt, dat deze uitbreiding door de welwillende mede werking van het Gemeentebestuur van Bever wijk zal worden verkregen. Tot de belangrijkste, in 1936 verkregen, voor werpen behooren: het octroy der „Vogelkoy" in de wykerbroek d.d. 22 Sept. 1617; een vuur mand uit het begin der 19e eeuw; Biographieën en Lofredenen op de Dames Wolff en Deken door W. Holling, 1805, J. van Vloten, 1880, Joh. Dyserinck, 1884 en door R. H. J. Gallandot Huet, 1884; een serie gravures, ontworpen door Maerten van Heemskerck, voorstellende de Aarde, het Vuur, de Dood, de Faam, de Vrede, de Kuischheid, de Rijkdom, de Pracht, de Ar moede, de Nederigheid en de Afgunst; een serie gravures ontworpen door Maerten van Heems kerck, met voorstellingen, ontleend aan de Oude Geschiedenis (Babylonis Murri en 4 an dere) een serie gravures, ontleend aan den Bijbel en ontworpen door Maerten van Heems kerck; afdrukken van prenten, op Beverwijk betrekking hebbende, uit het Zaanlandsch Mu seum te Zaandijk. De ontvangsten, waaronder een extra gift van een der leden van het Historisch Genootschap ad 25, bedroegen 223.81 en de uitgaven ƒ128.47. Het batig saldo ad ƒ95.34 werd by het inrichtingsfonds gevoegd, hetwelk daardoor op 31 December j.l. totaal ƒ826.49 bezat. Het kapitaalbezit der Oudheidkamer bleef onveranderd 193.45. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Na afloop der vergadering hield de heer G. J. Honig, uit Zaandyk, een voordracht over „Oud Beverwijk en het geslacht Kool", waarbij tal van bijzonderheden werden verteld over het Beverwijk van voorheen en over de belangryke rol. welke het geslacht-Kool hier vervuld heeft. Vervolgens hield de heer A. van Gessel, uit Beverwijk, een voordracht over „Vondel en Scheybeeck", zulks in verband met de Vondel herdenking. j Scheybeeck behoorde destijds aan den rijken Amsterdamschen suikerbakker Lourens Joosten Baak, die vele kunstenaars en geleerden op het mooie buiten aan de zuidgrens van Beverwijk verzamelde. Vondel was daar een gaarne ge ziene gast. Hij verbleef er dikwijls en schreef er talrijke gedichten. Na zijn „Palamedes" vond hy er ook een veilig toevluchtsoord. De voordracht werd met een serie lichtbeel den geïllustreerd. Een der arbeidsobjecten voor werkloozen is het ophoogen van de spoorbaan en het goede renemplacement bij de Westergracht. De di rectie der Ned. Spoorwegen wilde alleen dan een voorloopig plan met raming van kosten maken, als een bedrag van f 1500 gestort werd. .De Raad besloot daartoe het vorig jaar. Naar wij thans vernemen, is dit voorloopig plan binnen enkele dagen te verwachten, zoo dat dan over de al of niet uitvoering verder geconfereerd kan worden. De hoofdingenieur-directeur van den Provin cialen Waterstaat heeft indertyd voor deze materie een commissie ingesteld, waarin naast hem zitting hebben vertegenwoordigers van het Werkfonds en van de Ned. Spoorwegen, de Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing in Noord-Holland en de Directeur van Openbare Werken der gemeente Haarlem. 11 Mei vieren A. van der Aar en C. J. van der Aar-Wempe den dag waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. 13 Juni herdenkt de bruidegom bovendien den dag, dat hij 40 jaar als molenaar van het gemaal van den Waarder- polder werkzaam is. Ongetwüfeld jubilea die de aandacht van velen zullen trekken. Prof. Guido Manacorda zal Donderdag 29 April voor de leden van de Italiaansche Ver eeniging „Dante Alighieri" spreken over „Ma- donne Italiana del 400". De bijeenkomst vindt plaats in de Kerkuil, Nieuwe Gracht 23. Het A.B.C.-cabaret o.l.v. L. Gimberg geeft Za terdag 1 Mei in onzen Stadsschouwburg een po pulaire voorstelling van de cabaret-revue „Men- schen kijken u aan". W. Kan is de auteur, ter wijl H. Beuker de muziek componeerde. Hedenmorgen is men begonnen met het plaat sen van het hek om den herinneringsboom, die op Julianadag geplant wordt op het Nagtzaam- plein. Dinsdag 27 April houdt de Bond van Ge mengde en Mannenkwartetten „Haarlem en Omstreken" het vierde concert in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond om 8.15 uur. Een 11-tal vereenigingen zal dezen avond lie deren ten gehoore brengen. Voor het examen apothekers-assistent is ge slaagd mej. J. M. de Rooy uit Haarlem. Voor het examen vroedvrouw is te Heerlen geslaagd mej. C. H. van Leersum te Haarlem. Donderdag a,s. hoopt de heer A. F. Buys den dag te herdenken, waarop hy 25 jaar geleden in dienst trad der Haarlemsche Melkinrichting „De Sierkan". Aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer M. Schoorl uit Haarlem. Op 3 Mei a.s. wordt de heer P. Kalbfleisch, die na 38-jarigen dienst by de gemeente Haarlem in 1932 met pensioen ging, 70 jaar. De heer Kalbfleisch was referendaris, en chef van de af deeling Onderwijs en Verkiezingen. Woensdag 28 April, 8 uur des avonds, zal de burgemeester van Schiedam, de heer mr. dr. van Haaren, voor de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond in hotel De Ifeeu- werik spreken over onze West-Indische Kolo niën. Onze stadgenoot, de heer J. F. Bekker, van den Wagenweg, is benoemd tot leeraar aan den een dezer dagen opgerichten cursus te Utrecht voor opleiding van vakonderwijzers voor bloem- sierkunst. De vereeniging tot bevordering der gezond heid in de Grafische vakken in Nederland, af deeling Haarlem, houdt op Zondag 9 Mei haar jaarlijkschen collectedag. Zondag werd in de parochie van St. Joannes den Dooper een liefdadigheidspredikatie gehou den ten bate van de armen der parochie door den zeereerw. pater Fridolinus Huisen O.F.M. De collecte daarna gehouden bracht op 356. Ondertrouwd: F. Nieuwveen en C. van den Oosterkamp. Geboren: d. van A. S. C. Dhoste-Honig. d. van F. Hamoen-Overduin. d. van N. B. v. Beekum-Peereboom. d. van M. C. de Bruijn- Steenwinkel. d. van A. Salomons-Swart. Overleden: J. Brans, 67 j., Padangstraat. P. de Graaff, 68 j., Tugelastraat. E. Steffers- Rijbroek, 74 j., Spaarne. M. C. J. (uaderius v. Veen-Gieben, 67 j., Johan van Vlietstraat. N. C. Boomars, 65 j., Hunzestraat. C. J. v. d. Berg 17 j., Hazepaterslaan. C. Q. Wennekers, 85 j., Hagestraat. Goed geslaagde Graaluitvoering. In de voor deze gelegenheid versierde zaal van de St. Adel- berts-Campagna aan den Dennenweg werd Zondagavond de Graalfeestavond gehouden. Er waren vele ouders en belangstellenden op gekomen. De districts-Graalleidster mej. C. v. d. Ploeg sprak het openingswoord. Aardige en pittige zangstukjes, als „Zomer avond" en „Meiklokje", werden daarna ten ge hoore gebracht en vielen zeer in den smaak van de toehoorders. De groote belangstelling voor dezen avond ging wel uit naar de opvoering van het blijspel in vier bedrijven „De omgekeerde wereld", naar een Engelschen roman van F. Amstey. Door goed spel wisten de uitvoerenden de aanwezigen te boeien. De meisjes van de Bloemendaalsche Graal- wacht hebben inderdaad een prettigen avond weten te bieden. In de pauze werd een verloting gehouden. By afwezigheid van pastoor Willenborg sprak kapelaan B. Henning het slotwoord. Gebouw St. Bavo: R. K. Blindenbond ..St. Odilia", kwart over 8; Haarlems Zanggenot, 8 uur; Trampersoneel, 8 uur; Slagers 8 uur; R K. Bevolkingsbureau, 8 uur; SaneeringscommiEsie groentenhandel, 8 uur. Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette: Wenn der weisse Flieder wieder blüht, 8 uur. Kunsthandel „Pictura": Expositie, 10—7 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 107 uur. Luxor-theater: Jean Harlow in „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Gustav Fröhlich in ,3randend goud", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Dorothy Lamour in „De jungle prinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Vicki Baum's ..Helene Willfuer". 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", 8 uur; „Vriendschap Zy Ons Doel", 8 uur: Afdracht Grafische Bond. 8 uur; Rechtskundigbureau, 8 uur; Bestuur Spoorweg personeel, 8 uur; Comité .Herwonnen Levens kracht", 8 uur; Bestuur Jongeren R. K. Staats party, 8 uur. St. Antoniuskerk, Groenmarkt: Misweek. Stadsschouwburg: R.K. Rederijkerskamer .Al berdingk Thym", „Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", 8.15 uur. Café-rest. Brinkmann: Bazar Vereeniging „Het Brokkenhuis". Kunsthandel „Pictura": Expositie 107 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 107 uur. Hotel Lion d'Or: Snelverband, 8.15 uur. Luxor-theater: Jean Harlow in „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Gustav Fröhlich in „Brandend goud", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Dorothy Lamour in ,,De jungle prinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Vicki Baum's .Heiene Willfuer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gemeenteraad. De agenda voor de verga dering van den Raad der gemeente Heemstede op Donderdag 29 April, des avonds om 8 uur, vermeldt o.m.: Verkoop van grond van terrein Heemsteedsche Dreef en Valkenburg; Verordening ingevolge artikel 43 der Woningwet voor Zuidzyde Molen- werfslaan; Verordening op de heffing en in vordering van retributiegeld; Geldleening en Begrootingswijzigingen. Liefdadigheidsverloting. Aan belangheb benden deelen wy mede, dat de trekkingsiyst van de weldadigheidsverloting ten bate van het Kinderfonds P.T.T. ter inzage ligt aan het Postkantoor te Heemstede, of verkrijgbaar is bij den heer J. M. v. d. Meer, Iepenlaan 48, waar tevens de prijzen kunnen worden afgehaald. S3 Binnen gesleept. De stoomtrawler Een dracht I der firma Groen, die naar Harlingen zou gaan, om aldaar reparaties te ondergaan, kreeg buitengaats machineschade en moest door de sleepboot Nestor van het Bureau wysmuller hier worden binnengebracht. Om den Zilveren Molen De biljartwedstrij den met voorgift, waarby de eerste-klassers 400, de tweede 300, de derde 200 en de vierde 150 caramboles moesten maken, is Zondag ge ëindigd met de overwinning van W. Damman van de B.V. Sarphati van Amsterdam, die daar door in het bezit gekomen is van den Zilve ren Molen. De einduitslag luidt als volgt: W. Damman (Sarphati) 4 1 1 1069 8.05 P. de Leeuw (Het IJ) 3 2 1 2380 17.50 Ph. Schmidt (Vondel) 4 2 1187 16.75 L. Katoen (Rembrandt) 3 3 1398 10.67 A. Niessen (KETS) 2 1 3 759 5.34 v. d. Heyden (Ons Genoegen Zaandam) 2 4 816 4.91 G. Lames (id). 1 5 941 6.81 Daar J. Bosse kans zag zyn laatste party tegen v. Dijk te winnen heeft hy eenzelfde aantal punten als Hollenberg, zoodat een her- kamp van drie partijen noodzakeiyk is. Deze zullen gespeeld worden in het clublokaal van St. Bavo te Heemstede op 27 April, 4 en 11 Mei. Ongetwyfeld zal de huidige kampioen Hollen berg in Bosse een zeer gevaarlyk tegenstander moeten zien. IJMUIDEN, 26 April. Rijksvischafslag. Tarbot 0.861.15 per kg. Griet 14.0032 per 50 kg. Tong 1.021.30 per kg. Groote Schol 29.00. middel Schol 27.00, Zetschol 22.00. kleine Schol 8.0023. Schar 4.509, Tongschar 23.0034 per 50 kg. Vleet 3-25 per stuk. Pieterman en Poon 3.80 6.50, groote Schelvisch 24.0030, middel Schel- visch 21.00—23, kl. midd. Schelvisch 15.5019. kleine Schelvisch 7.0015 per 50 kg. Kabeljauw 30.5074 per 125 kg. Gullen 10.0018 per 50 kg. Leng 1.152.70 per stuk. Heilbot 0.90—1.25 per kg. Wijting 3.107 per 50 kg. Koolvlsch 0.15 1.50 per stuk. Makreel 2.601250 per 50 kg. van de Maandag aan den Rijksvischafslag aan gekomen S TOGMTRA WLERS Utrecht 1065 manden 5050.Carolina 1316 manden 5740.Aneta 165 manden 4020.De Hoop 220 manden 2920.Maria 160 manden 2250.Bruinvisch 15 manden 180 LOGGERS R. O. 9 650.—, 89 350.—, 105 310.—. 110 400 43 560.—, 124 390.—. 24 400 K.W.: 14 330.—, 147 360.—, 114 340.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Dinsdag 27 April. Vloed: 4.14 vn en 4.26 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5