IBIS SHAG We luisteren naar üfi3fumtea FINANCIEN Dobbclmann lekker... man! DE HERTOG HENDRIK Instantine De weerstoestand Goering tè Rome Dagfilm MAANDAG 26 APRIL 1937 Het honderdste schip geconvooieerd Geen Bollenzondag Weinig drukte BESTUURDER ZAG DE BOCHT NIET Twee personen ernstig gewond BEMANNING DER SARKANI IN VEILIGHEID Nederlandsche pelgrims te Rome MOTORRIJDER OVERLEDEN OP STILSTAANDEN WAGEN GEREDEN Twee personen bekomen ernstige hoofdwonden MODEZAAK UITGEBRAND Veel waterschade voor de buren DOODELIJK ONGEVAL Verpleegster door vrachtauto geraakt CENTRALE VLIEGSCHOOL TE TEUGE Nieuwe burgemeester van Maastricht Benoeming van jhr. mr. W. Michiels van Kessenich te wachten MOTOR IN VOLLE VAART TEGEN AUTO Berijders komen er vrij goed af D'ANGLEUR-ATHUS biJ' neuralgie loomheid - faAYERj VRy HET KOUDE WEER HOUDT AAN STEEKPARTIJ TE GOES Het landgoed Baak opengesteld Dinsdag 27 April 1755 Zijn verblijf zal drie dagen duren De neutraliteit vein Luxemburg Nieuwe bevestiging in 'n Westelijk pact gewenscht De heiligverklaring van P. Bobola S.J. De staking bij Ford geëindigd Nieuwe Japansche gezant begin Juli in ons land OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE De teelt van war moezer ij gewassen bestemd voor zaadwinning Steunvergoeding erwten en veldboonen Tot op heden is tweemaal convooi geweigerd Sedert den aanvang van den convooidienst door Nederlandsche oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar cp 17 Maart j!., is, naar wij ver nemen, 24 April het honderdste schip door de in de Spaansche wateren gestationneerde Ne derlandsche scheepsmacht door de Straat van Gibraltar geconvooieerd. Van deze 100 schepen werden 31 door Hr. Ms*. Hertcg Hendrik, 67 door Hr. Ms. Java en 2 door onderzeebooten begeleid. In deze periode werd tweemaal convooi ge weigerd voor schepen, waarvan niet met vól kernen zekerheid vaststond, dat zij een onschul dige lading vervoerden. Over het vertrek van vanmorgen nog het vol gende De stad was nog in diepe rust, toen van ver schillende kanten de officieren en matrozen bepakt en bezakt naar de Werf trokken, waar, langs de houten vlotbrug de Hendrik reisklaar lag. Publieke belangstelling bestond er niet in dit vroege morgenuur. De Werf lag nog verlaten van de duizend werklieden en het lied van den arbeid klonk nog niet over en door de gebouwen. Ook aan de Buitenhaven was het stil; niet dat drukke gedoe dat men te zien krijgt, als midden op den dag een boot vertrekt. Slechts een enkel familielid van de bemanning stond er aan de Werfsluis te wachten, in de hoop een dierbare nog een laatste vaarwel te kunnen toe roepen. Zij waren echter tevergeefs zoo vroeg opge staan; het zou nog wel enkele uren duren, voor de Hertog Hendrik het Werfbassin zou verlaten. Het water was te hoog en wanneer de sluis nu geopend zou worden, zou het water in het Werf bassin veel te hoog komen te staan. En om zes uur was het water nog steeds stijgende. Het zou, naar wy vernamen, zeker niet voor S uur worden, dat de Hendrik de haven zou verlaten. Naar wij nader vernemen, zou het eerst half twaal worden vooraleer de „Hertog Hendrik" de werf zou verlaten. Hoewel de bloemenvelden nu wel op hun mooist zijn en het Zondag „debollenzondag had moeten wezen, heeft het gure weer gemaakt, dat er van de traditioneele drukte niet veel terecht is gekomen. Voor zeer velen, vooral voor de handeldrijvenden in de Bloemenstreek, is dit een groote teleurstelling geworden. Er joeg een felle, koude Noordooster over de vel den met zoo nu en dan zelfs wat regen en de enkele* wielrijders, die zich naar buiten hadden gewaagd, maakten voor het grootste deel weer zoo gauw mogelijk rechtsomkeert. Auto's, goed afgesloten, waren er meer; zelfs werden enkele „verre" nummers opgemerkt, maar slechts zij, die reeds dagen of weken tevoren hun plannen hadden vastgesteld, bleven dit voornemen ge trouw. En zoo zag men nog al wat autobussen, vooral uit België, langs den weg en enkele uit Frankrijk, terwijl ook, zooals andere jaren, heel wat Engelsch en Duitsch werd gehoord. De overigen vonden het prettiger rond de warme kachel. Eerste Hulp bij Ongelukken had in Haar lem en in verschillende gemeenten des morgens nog hulpposten uitgezet, maar spoedig werden deze ingetrokken, omdat deze voorzorgsmaat regel overbodig bleek te zijn. Alleen de Noord- Zuid-Hollandsche tram had eenige drukte te verwerken. Zooals gezegd zijn de velden nu op hun mooist. Reeds even buiten Haarlem, naar het Zuiden toe, begint de bloemenweelde. In Heemstede ziet men al groote vakken kleur. Na Bennebroek echter is er de weelde pas in volle pracht. Een hoogtepunt is het traject van de Oosteinder- brug, precies op de grens van Noord-Holland en Zuid-Holland, tot de kom van Hillegom en verder naar Lisse en Sassenheim is het één bloementuin. Wie gelegenheid heeft van dezen grooten weg af de zijwegen naar den duinweg Noordwijk-Haarlem in te slaan, kan zeggen, dat hij midden in Flora's tuin is geweest en van zijn rijkdom volop heeft kunnen genieten. Men kan daar dwalen als in een golvende kleuren zee met heerlijke vergezichten over het uitge strekte, kleurrijke landschap. Ook ten Noorden van Haarlem zijn schitterende bloemenvelden tot Alkmaar toe, maar ze zijn niet zoo talrijk. Het koude weer der laatste weken heeft den vollen bloei der bollen aanzienlijk vertraagd en het is waar, dat reeds op enkele plaatsen de kweekers begonnen zijn de bloemen te „ritsen" maar van den anderen kant heeft de koude het voordeel, dat, als het weer een beetje helpt as. Zondag niet alleen narcissen en hyacinten bloeien, maar ook de tulpen, die andere jaren pas na den bollenzondag uitkomen. Voor lief hebbers van bloemenpracht zal het dan zeker nog de moeite waard zijn een kijkje te gaan nemen. Zondagavond te ongeveer half twaalf is een auto, waarin vier personen waren gezeten en welke bestuurd werd door den 20-jarigen K. uit Apeldoorn, op den weg van Epe naar Vaassen tegen een boom gebotst. K„ die blijkbaar in de duisternis de bocht in den weg niet opmerkte, reed eerst tegen een brugleuning op, waarna ce auto voortschoof en tegen een boom botste. Van de Inzittenden bekwamen er twee ernstig letsel, ni de dochter van notaris B. uit Vaas sen, die een pols op twee plaatsen brak, terwijl de bestuurder ernstig aan het hoofd werd ge wond. Hij is ter plaatse door dr. Hengesma ver bonden. Mejuffrouw B. is naar het ziekenhuis ln Apeldoorn overgebracht. De auto, waarvan de motor werd ingedrukt, werd ernstig beschadigd. Het bestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft onzen buitengewonen gezant te Tanger, den heer Gerth van Wijk, inlichtingen gevraagd over het lot van de be manning der „Sarkani". Zaterdag ontving het bestuur, naar Het Volk meldt, het volgende telegram: „Alle opvarenden Sarkani welvarend" w.g. Gerth yaa Wilk, VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Mgr. Diepen draagt in de Cata comben een H. Mis op Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 26 April: Zondag woonden de pelgrims van de Neder landsche Bedevaart de Hoogmis bij in de St. Ignatiuskerk, waarbij pastoor Willenborg een indrukwekkende predikatie hield. In den namiddag celebreerde Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van Den Bosch, in dezelfde kerk een Pontificaal Lof voor de pelgrims, die den verderen dag doorgebracht hadden met het bezichtigen van de bezienswaardigheden der Eeuwige Stad. Hedenmorgen bezichtigden zij de catacomben van Callixtus, waar Mgr. Diepen, die zich geheel aan de pelgrims wijdt, een H. Mis opdroeg, het geen in deze ontroerende omgeving diepen in druk maakte. Plotseling een zijweg ingeslagen Op den weg Kleef—Kranenburg bij Nijme gen bü den weg naar Mehr bij Nutterden is een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto uit Essen met drie personen en een motorrijder met duo uit Nutterden, beide komende uit de richting Kranenburg, zijn nabij Mehr op elkaar gereden. De motorrijder J. werd zwaai gewond en overleed toen hij in het ziekenhuis te Kranenburg werd opgenomen. De duorijder kreeg een zware schedelbreuk en zal de gevol gen vermoedelijk niet overleven. De inzitten den van den auto, w.o. een Klevenaar, kre gen zware verwondingen aan het hoofd. Hel ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de motor rijder plotseling een zijweg naar Mehr wilae inrijden en toen gegrepen werd door den achter hem aanrijdenden auto.. Het motorrijwiel werd tegen een boom geworpen en totaal vernield. Op den rijksstraatweg tusschen Muiden en Naarden is Zondagavond omstreeks negen uur een auto, komende uit de richting van Amster dam, op een auto gereden, welke aan den kant van den weg stilstond. In den aanrijdenden wagen zaten drie heeren en twee dames uit Woudenberg, van wie de bestuurder, de heer G. en een der dames ernstige hoofdwonden kregen. Van de inzittenden van den anderen auto kregen twee personen lichte snijwonden. De gekwetsten konden, na door een dokter verbon den te zijn, de reis voortzetten. De auto uit Woudenberg was ernstig beschadigd en moest worden weggesleept. De andere wagen was slechts licht gehavend en kon verder rijden. Zondagavond heeft brand gewoed in de da mes-modezaak van den heer I. Woittlez in de Dorpsstraat te (Breskens. In een der kamers achter den winkel is het vuur omstreeks negen uur ontstaan. Snel verspreidde het zich en in minder dan geen tijd stond ook het winkelge deelte in brand. Langs een trap klauterden de vlammen naar boven, waar zij zich mededeel den aan de daar gelegen woonkamers. De be woners hadden zich kort na het uitbreken van den brand in veiligheid gesteld. Voorbijgangers bonden met de motorspuit van de firma Van Nelle den strijd tegen het vuur aan. Zij konden evenwel niet verhinderen, dat het perceel uit brandde. Vooral de direct naast het pand ge legen huizen bekwamen veel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Zaterdagmiddag ls op den spoorwegovergang MaliestraatRamstraat te Utrecht een Wiel- rijdster, de particuliere verpleegster mej. W. F. Benninck Bolt, aangereden door 'n haar passee- tenden vrachtauto, afkomstig uit de provincie Drente. De wielrijdstex werd waarschijnlijk door het achterste deel van den auto geraakt. Zij kwam te vallen en liep een ernstige hersen schudding op. Later op den dag is zij in het ziekenhuis overleden. De politie stelt een on derzoek in. Zaterdagmiddag heeft ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart een oorkonde in gemetseld ln den muur van het op Teuge bij Deventer te stichten gebouw voor de Centrale VhegschooL Naar wij vernemen, is zeer binnenkort te verwachten de benoeming van jhr. mr. W. Mi chiels van Kessenich, thans burgemeester van Beek (L.), tot burgemeester van Maastricht. Jhr. Michiels van Kessenich is 35 jaar oud en gehuwd met jonkvr. E. van Meeuwen, uit 's Hertogenbosch. Op het gevaarlijke kruispunt Vechtbrug Weesperweg heeft een botsing plaats gehad, ditmaal tusschen een motorrijder met duo- rijdster en een personenauto. Van de richting Amsterdam reed een file vracht- en personenauto's, toen de bestuurder van één der laatstbedoelde wagens, de heer W. F., wonende te Amsterdam, op het boven bedoelde kruispunt linksaf wilde slaan, teneinde via den ouden Muiderstraatweg weer terug te rijden. Van de richting Bussum kwam in volle vaart de motorrijder J. E., wonende te Nijmegen, met mej. A. B., eveneens aldaar woonachtig, op de duo. Naar de motorrijder later aan den rijks veldwachter van Muiden, die spoedig ter plaatse was, heeft verklaard, was het uitzicht voor hem ongunstig, omdat eenige auto's, van de richting Amsterdam komende, de file reeds verlaten badden, omdat de heer W. F. even draalde, om een gunstig oogenblik af te wachten, waarop hij linksaf zou kunnen slaan. Wel had de heer W. F. zijn richtingwijzer uitgestoken, doch dit schijnt door de vorenvermelde omstandigheid den motorrijder ontgaan te zijn, met het gevolg, clat laatstgenoemde in volle vaart tegen den wagen van de heer W. F. opbotste, zoodat de motorrijder zoowel als de duo-zitster over het wegdek geslingerd werden. Bij het door dr. Niekerk van Muiden inge steld onderzoek bleek, dat mej. A. B. een bloed uitstorting in het onderbeen had bekomen; ook klaagde zij over hevige pijnen in de zij. De heer J. E. had een zware buil aan het hoofd, doch was er overigens goed afgekomen. De motor was totaal onbruikbaar geworden. De auto van den heer W. F. was slechts licht beschadigd. De rijksveldwachter maakte van het gebeurde pro ces-verbaal op. De inschrijving op de resteerende 4.000.000.— 4 pCt. Obligatiën ten laste van de Société Ano- nyme D'Angleur-Athus, gevestigd te Tilleur, zal zijn opengesteld op Donderdag 29 April, tot den koers van 95 y, pCt., plus opgeloopen rente van 1 April 1937 tot den dag van storting. Houders van de niet uitgelote, per 1 October 1937 aflosbaar gestelde obligatiën van de 5 y, pCt. leen. 1930, oorspronkelijk groot 10.000.000. ten laste van de Société Anonyme d'Angleur- Athus, hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat voor elke obligatie, als bovenbe doeld, welke vóór sluiting der inschrijving op de daarvoor bestemde formulieren bij een der kan-, toren is aangemeld, een gelijk nominaal bedrag* der onderhavige 4 pCt. leening zal worden toe gewezen, met dien verstande echter, dat indien van dit voorkeursrecht gebruik gemaakt wordt tot een hooger bedrag dan oblgatiën der nieu we 4 pCt. leening beschikbaar zijn, de toewij zing systematisch zal geschieden. Het na uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. Het zegelrecht komt ten laste van de in schrijvers. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van de coupon per 1 October 1937 en volgende, op Woensdag 19 Mei ten kantore, waar de inschrij ving heeft plaats gehad, worden ingeleverd, waartegen door emittenten uit te geven rece- pissen worden uitgereikt, onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De Nederlandsche couponbelasting, voorzoo ver verschuldigd, zal bij de verrekening in mindering worden gebracht. sfilt en voorkomt pijnen! antiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiKtuiiiiiiiiiiuiitiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiin De depressie welke Zaterdag in het Westen en Zuidwesten op den Oceaan lag trok naar het Noorden, zoodat de hooge drukking over IJsland en Groenland geheel verdween. De kern van de hooge drukking ligt thans over den Oceaan in het Zuidwesten van het waarne mingsgebied met een uitlooper over de Britsche eilanden en de Noorsche Zee. De depressie in het Oostzeegebied werd weer dieper en is vrijwel stationnair. Langs de Oost zijde van deze depressie waaien Zuidelijke win den, dientengevolge is de temperatuur hier vrij hoog. In vrijwel het geheele overige waarne mingsgebied waaien Noordelijke winden met temperaturen onder normaal. In de omgeving van de depressiekern, Denemarken en Noord- west-Duitschland, regent het. De ochtendtempe- ratuur in Riga bedroeg 11 graden, terwijl zij in Avord in Midden-Rraknrijk slechts 3 graden was. De meeste Duitsche en Zwitsersche bergsta- tions zijn door wolken omgeven, terwijl sneeuw valt, alleen Jungfraujoch op 3500 meter steekt boven de wolken uit. Er waait een krachtige Noordwesten wind met een temperatuur van 15 graden onder het vriespunt. Voor onze omgeving moet er mede gerekend worden, dat het koude weer met Noordwestelij ken wind voorloopig nog zal aanhouden, terwijl in verband met de nabijheid van de depressie over het Oostzeegebied ook nog kans op regen bestaat. De betaling der op de vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Woens dag 19 Mei, ten kantore, waar de inschrijving heeft plaatsgehad, met 960.33 (zijnde f 955. voor hoofdsom en 5.33 voor rente) per obli gatie van 1000.tegen inontvangstneming van door emittenten uit te geven recepissen. Er zullen door emitenten voor 7.000.000.— nominaal obligatiën recepissen worden uitge geven welke na voorafgaande aankondiging kosteloos tegen de definitieve, van Neder- landsch zegel voorziene, stukken inwisselbaar zijn. Coupons betaalbaar per 1 April en 1 October. De leening zal te beginnen 1 April 1943 door 45 annuïteiten a pari worden afgelost. De Maatschappij heeft het recht van 1 April 1943 af op eiken couponvervaldag de leening vervroegd heel of gedeeltelijk in het laat ste geval door uitloting a pari af te lossen. De 22-jarige J. G. M., die tijdens een dronke mansvechtpartij te Goes een van zijn tegen standers met een mes in den buik had gesto ken en zoodanig gewond, dat deze korten tijd daarna is overleden, is door het Haagsche Ge rechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van preventieve hech tenis. De rechtbank te Middelburg had hem de zelfde straf opgelegd. Bij beschikking van den minister van Land bouw* en Visscherij en van Financiën is het landgoed Baak te Baak ten zuiden van Zutphen onder de natuurschoonwet 1928 gerangschikt. Het landgoed, waarvan ruim 100 H.A. onder de wet is gerangschikt, is, met uitzondering van het binnen de gracht gelegen gedeelte, voor het publiek opengesteld op vertoon van wandelkaarten, welke verkrijgbaar worden ge steld bij den tuinman W. Groptenberg en den jachtopziener H. J. Jansen, beiden wonende te Baak. Meisje na aanrijding overleden Zondagmiddag is de 14-jarige M. M., wonende te Hulst, toen zij met eenige familieleden per fiets op weg was van Hulst naar Stoppelsdijk, even buiten Hulst in aanrijding gekomen met een groepje fietsers. Zij viel en bleef eenige oogenblikken op den weg liggen, doch daarna vervolgde zij den fietstocht. In Stoppeldijk moest echter de hulp van een dokter ingeroepen wor den. Zü werd per auto naar haar woning ver voerd. In den afgeloopen nacht is het meisje overleden. Nagemaakte toegangsbewijzen voor voetbalwedstrijd Zondagmiddag, geruimen tijd voor de wed strijd Be-QuickAjax zou beginnen, werden aan enkele loketten van het Be-Quick-terrein te Ha ren (Gr.) kaarten aangeboden, welke bij onder zoek nagemaakt bleken te zijn. De loketbëdiende stelde zich in verbinding met de marechaussee en de gemeentepolitie van Haren, wien het ge lukte twee personen aan te houden, die nog in het bezit waren van nagemaakte toegangsbewij zen. Beiden werden in de marechaussee-kazer ne opgesloten. Een der aangehoudenen is later vrij gelaten, de ander blijft in arrest. Het onderzoek wordt voortgezet. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-Uitz.) 8.00 0.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuz. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gra mofoonmuziek. 4.15 KRO-orkest. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 De KRO-Melo- dlsten en solist. (Van 5.456.00 Felici- tatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Het Permanen te Hof van Internationale Justitie." 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Me- dedeellngen. 8.15 Het Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.00 Gramofoonmu ziek. 9.10 J. C. Bunge-herdenking. 9.25 Gr.muziek. 9.30 Revue-progr. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Bela Kiss' Hongaarsch orkest. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-Ultzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovac's Lajos' orkest. 11.00 Huishoude lijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 Solis tenconcert. 1.45 Modepraatje. 2.05 Om roeporkest en solisten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zangvoordracht. 4.30 Kinderkoorzang 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Het Omroep orkest en. Gramofoonmuziek. 7.00 voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Eneelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mede- deftingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dlnsdagavondtrein. 9.25 Radiotoo- neel. 10.00 Vervolg Dlnsdagavondtrein. 10.45 Causerie over het Giro verkeer. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest en Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M.— 10.05 Voor de vrouw 10.2010.50 Orgelspel. 11.10 Gramofoon muz. 11.35 BBC-Northem Ireland-ork. en solist. 12.351.20 Londensch Brandweer muziekcorps. 3.20 Sportmaatje. 3.40 Het I-Iungaria-Zigeuner-orkest. 4.05 Jack Wilson's kwintet. 4.35 Frank Biffo's blaaskwintet en solist. 5.20 berichten. 5.45 Het Crook kwintet. 6.20 Joodsch Revue programma. 6.50 Natuurhistorische cau serie. 7.10 BBC-Orkest en soliste. 8.20 Berichten. 8.40 Actueele causerie. 9.00 Ca baretprogramma. 9.40 Alfredo Campo- li's orkest. 10.20 Billy Cotton en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 9.20 Gramo foonmuziek. 11.20 Cassard-orkest en Gra mofoonmuz. 1.50 Grammuziek. 3.20 Pasquier-Trio. 4.50 Pianovoordracht en zang. 6.20 Gramofoonmuziek. 7.50 Piano voordracht. 8.05 Zang. 8.20 „Luisa Mil ler", opera. KEULEN, 456 M. 11.20 S. A.-orkest. 12.35 Omroepdansorkest. 1.35 Gevarieerd con cert. 3.20 Omroepkleinorkest, Schram- mel-ensemble en solisten. 6.00 Dansmu ziek (Gr. pl.) 7.30 Omroeporkest. 8.50 Hoorbericht.. 10.10—11.20 Omroepdans orkest, -kleinorkest en mandoline-orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.20 Kleinorkest. 12.501.20 Gramo foonmuziek. 4.20 Kleinorkest. 5.20 Ka mermuziek. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.20 Pianovoordracht 7.20 Omroepork. m.m.v. solisten. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest.. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Salonorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Kleinorkest. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 dito. 7.50 Het Fransche Nationale orkest. 10.0010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Otto Kermbach en Carl Wotschach met hun orkesten. 9.50 Pianovoordracht. 10.20 11.20 Dansmuziek (gr. pl.). ROME, 26 April (Havas). De Duitsche Mi nister-president Goering is hedenochtend te kwart voor zeven te Rome aangekomen. Hij is evenwel tot negen uur in zijn wagon gebleven, welke op een zijspoor was gereden. Te negen uur werd hij begroet door den Duit- schen ambassadeur Von Hassel en den lucht vaart-attaché van de ambassade. Goering be gaf zich vervolgens naar het Italiaansche mi nisterie van Buitenlandsche zaken, waar hij door graaf Ciano werd ontvangen. Na zijn terugkeer uit Venetië heeft graaf Ciano den Duitschen ambassadeur ontvangen, om hem op de hoogte te stellen met de bespre kingen, welke te Venetië zijn gehouden. Goering zal drie dagen te Rome blijven. Een programma is nog niet opgesteld, doch er zou sprake zijn van een „bijzondere opdracht" van Goering bij de regeering te Rome. Goering is steeds een aanhanger ge weest van een hechte vriendschap tusschen Italië en Duitschland. Het bezoek, dat Von Neürath binnenkort aan Rome zal brengen, zal het mogeiijk maken een onderhoud van Mussolini met Hitier te regelen. LUXEMBURG, 26 April. (Balga.) De staats minister van het Groothertogdom Luxemburg, Bech, heeft Zaterdagavond een belangrijke rede voering uitgesproken over het internationale statuut van zijn land. Sprekende over het ontstaan van de onaf hankelijkheid en neutraliteit van Luxemburg, toonde Bech het belang aan van het verdrag van Londen van 1867, waarin Luxemburg voor altijd onder garantie der Mogendheden neutraal werd verklaard. Het verdrag van Versailles heeft dit verdrag niet opgeven. De neutraliteit van Luxemburg blijft dus onaangetast. Later is Luxemburg toegelaten als lid van den Volken bond, waar het nooit heeft opgehouden zijn neu traliteitspolitiek te bevestigen. Het pact wordt thans in dezen zin uitgelegd onder de nieuwe omstandigheden, die ontstaan zijn door de op zegging van het verdrag van Locarno. „Wij wenschen, aldus de minister, dat een nieuw Westelijk pact duidelijk het neutraifteits- statuut van het Groothertogdom vaststelt." En in dezen zin opgestelde nota is naar de onderteekenaars van het verdrag van Locarno gezonden. VATICAANSTAD, 26 Febr. (Stefani) In tegenwoordigheid van 2. H. Paus Pius XT vond Zondag in de „Sala ducale" van het Vaticaan de plechtigheid plaats van de voorlezing van het decreet der Riten-congregatie, waarbij de twee wonderen, voorgesteld in het heiligverklarings proces van den Zaligen Andreas Bobola S. J., worden geapprobeerd. Verscheidene Kardinalen en hooge prelaten, de Apostolische nuntius te Warschau, een vertegenwoordiger der Poolsche ambassade bij den H. Stoel en leden van de Poolsche kolonie te Rome woonden deze plech tigheid bij. Onze Romeinsche correspondent seint ons nog dienaangaande: Na publicatie van het decreet der Riten-Con gregatie las de Generaal der Jezuïeten een adres van hulde en dankbaarheid aan den Paus voor. De H. Vader, die een vermoeiden indruk maakte, antwoordde met een korte toespraak, en verleende daarna aan allen den Apostoli- schen Zegen. RICHMOND (Califomië), 26 April. (Reuter.) De staking by de Ford-fabrieken te Richmond is geëindigd. De vice-voorzitter van den bond van arbeiders in de automobielindustrie, Hail, verklaarde, dat Ford geen actie zal ondernemen tegen de ar beiders» die lid zyn van den bond, Op 29 Aprü a.s. wordt de inschrijving opengesteld van f 4.000.000 4 pCt. oblig. Soc. An. d'Angleur-Athus, tot den koers van 95Vx pCtter conversie van de 5'/2 pCt. obligatiën 1930, waarvan de houders voorkeursrecht hebben. De Nederl. Dok Mij. leed in 1936 na af schrijvingen een saldo-verlies van f 10.440 tegen f 154.676 het vorig jaar. Het verlies is tot f 362.185 gestegen. Volgens het jaarver slag verliep het grootste deel van 1936 zon der merkbare opleving. Het laatste kwar taal bracht echter meer werk. Hoewel de toekomst beter wordt geacht, wekt de schaarschte aan bepaalde goederen groote zorg. De firma Philips heeft van het Joegosla vische ministerie van Handel vergunning verkregen, voor den bouw van een eigen fa briek voor radio-ontvangtoestellen. De fa briek zal in Pancevo bij Belgrado worden neergezet en de eerste onderneming in haar soort zijn op den Balkan. De Internationale Gewapend Betonbouw kon in 1936, wegens den onbevredigenden gang van zaken, niet meer dan de kosten dekken, waarna een winstsaldo van f 13.361 tegen f 7.015 het vorig jaar op nieuwe reke ning overgaat. De Mij. heeft thans meer werk. De Droogdok Mij. „Tandjong Priok" is voornemens, over 1936 een onveranderd di vidend van 2Vz pCt. uit te keeren. Te Berlijn wordt verwacht, dat door de Rijksspoorwegen binnenkort een nieuwe leening zal worden uitgegeven van M. 500 millioen, waarvan de opbrengst zou bestemd worden voor den bouw van de wegen voor het auto-snelverkeer De Japansche regeering zou bereid zijn, de invoerrechten te verlagen door afsluiting van handelsovereenkomsten met vreem de landen. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot l40/9Vz; 304.000 werd aan goud omgezet. De British Iron and Steel Corp. heeft de prijzen verhoogd van staal voor de markten van het Britsche RijkDe verhooging loopt van 1 tot 2 2/6 per ton. De productie van personen-automobielen in de Vereen. Staten bedroeg in Maart 403.730 auto's tegen 296.490 wagens in Fe bruari. De productie van vrachtauto's beliep 90.240 wagens tegen 67.440 stuks. De Delaware and Hudson boekte in Maart een netto-bedrijfswinst van 492.000 tegen een verlies van 45.000 in Maart 1936. In de eerste drie maanden 950.000 tegen 517.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De staalproductie te Pittsburgh wordt in het begin dezer week op 94 pCt. der capaci teit geraamd tegen 94Vz pCt. de vorige week. De productie in het Youngstown-district op 87 pCt. tegen 86 pCt Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.009.01' (v. sl. 9.00%)de Dollar op 1.82%—1.82% (vorig slot 1.82%); de Frank op 8.09—8.11 (v. sl, 8.11); de Belga op 30.82Vz—30.87V2 (vorig slot 30.84Vi) en de Zwitsersche Frank of 41.72Yi41.77Vs (vorig slot 41.76), De invoer van Sumatra's Oostkust be droeg in Maart f 3.800.000 tegen f 2.600.000 in Februari. In de eerste drie maanden f 10.300.000 tegen f 7.500.000 in dezelfde pe riode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in Maart f 21.000.000 tegen f 15.500.000 in Febr. In de eerste drie maanden f 50.500.000 tegen f 35.500.000 in 't overeenkomstig tijd vak van 1936. De* nieuwe Japansche gezant by het Neder landsche Hof, de heer Kazue Kuwashima, die eenigen tijd in Ned.-Indië heeft vertoefd en vandaar naar Japan is teruggekeerd, zal, naar wy vernemen, op 27 Mei in Yokohama scheep gaan aan boord van de Hikawa. Via de Vereenigde Staten zal de heer Kuwas hima naar Nederland reizen, waar hij om streeks het begin van Juli zal aankomen. Daar ons inmiddels is gebleken, dat de pu blicatie van de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, d.d. 24 Maart j.l., betreffende de teelt van warmoezerygewassen, welke be stemd zyn voor zaadwinning, niet voldoende tot algemeene bekendheid is gekomen, meenen wy goed te doen daarop nogmaals de aandacht te vestigen. Allen, die in 1937 warmoezerygewassen wen schen te telen voor zaadwinning in 1937 en deze teelt niet gedekt hebben door een tuinbouw teeltvergunning, zyn verplicht hiervan vóór 1 Mei 1937 opgave aan voormelde Centrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's Gravenhage, te doen. Hiervoor moet gebruik gemaakt worden van een formulier, hetwelk door de Centrale op aanvraag wordt toegezonden. Bovenstaande bepaling is niet alleen voor tuinbouwers, doch ook voor de akkerbouwers van belang, daar ook in het akkerbouwbedryf tamehjk veel warmoezerygewassen voor zaad worden geteeld, zooals b.v. spinaziezaad, boonen, enz. Ook op de bedrijven, waarvoor geen tuinbouw teeltvergunning is verstrekt en die zich speciaal toeleggen op de teelt van tuinbouwzaden, is het vorenstaande van toepassing. Er zal streng op worden gelet, dat de opper vlakten, welke men opgeeft voor de zaadteelt te bestemmen, ook daadwerkelijk voor dit doel worden gebruikt, aangezien het verboden is. gewassen, daarop geteeld, voor de consumptie te verkoopen. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van dé kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 19 April 1937 tot en met 24 April 1937, 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tydvak gede natureerd, bedraagt de steunvergoeding 1 pef 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke biykens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tydvak zyn gedorscht, is vastgesteld op ƒ1 per 100 K.G. 's Gravenhage, 24 April 1937,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6