Generaal Mola zou Eibar en Durango zijn binnengerukt I 1 A Vrees voor onrust in Roemenië Britsche kruiser grijpt in MS Het nieuws van heden De 40-urenweek in Parijs Eden's bezoek aan Brussel DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5' - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: poor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR I>E M.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 27 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20531 Zijn ernstige moeilijkheden, zelfs burgeroorlog, te wachten? Een interview met Koning Carol Ex-prins Nicolaas naar Weenen Het Fransche kabinet vergadert Geen buitengewone besprekingen of besluiten 1 Mei nationale feestdag? Melaatschen worden gefusilleerd Verontwaardiging over optreden van Chineesche autoriteiten ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK De Almirante Cervera wordt ver boden een Britsch schip te praaien Territoriale limiet van zes mijl niet erkend Scherpe aanval op Engeland De rooden lieten Eibar brandend achter Hevige vuurgevechten te Granada als gevolg van een mili tairen opstand? Een zeegevecht aan de Spaansche Oostkust De Britsche expeditie in Waziristan In Duitschland heeft men in sommige "boomgaarden vuren geplaatst om den jongen bloesem tegen de Aprüvorst te beschermen Kleine ongeregeldheden tusschen voor- en tegenstanders Nieuwe arrestaties te Moskou OOK VON BLOMBERG OP REIS NAAR ROME? Het Weer Gunstige omstandigheden dienen afgewacht voor een Duitsche garantie aan België De mijnramp in Bohemen Veertien arbeiders om het leven gekomen De wereldexpositie op 24 Mei geopend Een dorp loopt leeg uit protest tegen boete Verlegenheid MILITAIR VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regej. Bi] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 26 April (Havas). In een interview, dat Koning Carol den spe- cialen verslaggever van het blad Ce Soir, Mark Ravage, heeft toegestaan, gaf hij toe, dat de mogelijkheid van een wijziging in de regeering niet uit gesloten is. Ravage sprak den Koning over de groote ongerustheid, die in sommige bevolkingskrin gen, o.a. de Joden, bestaat voor een burger oorlog. Volgens hem verwachtte men in be paalde kringen, Joodsche zoowel als andere, moordpartijen. Ik zeg niet, antwoordde Koning Carol hier op, dat het onmogelijk is, dat w]j morgen of overmorgen in Roemenië moeilijkheden ernstige gebeurtenissen wellicht zul len meemaken. Europa en de geheele wereld maken een tijd perk van ernstige schokken door. Ik zal echter niet dulden, dat de openbare orde door wien ook wordt verstoord. Koning Carol verklaarde voorts ten aanzien van de buitenlandsche politiek, dat deze onge wijzigd blijft. Voor ons, zeide hij, blijft de Klei ne Entente de hoeksteen der politiek in dit gedeelte van Europa. BOEKAREST, 26 April. (Havas). Ex-prins Nicolaas van Roemenië is aan boord van zijn particulier vliegtuig met zijn echtgenoote naar Weenen vertrokken. Hij zal in de toekomst den naam Nicolaas Brana dragen. PARIJS, 26 April (Havas) Omtrent de zitting van den kabinetsraad is een communi qué uitgegeven, waarin o.m. wordt medege deeld dat Vrijdag ajs. de interpellaties over de algemeene politiek der regeering behandeld zullen worden. Vincent Auriol heeft een uit eenzetting gegeven van den financieelen toe stand, waarmede de raad het geheel eens was. De minister verklaarde bereid te zijn alle in lichtingen te verstrekken over den werkelijken toestand van de financiën en te antwoorden op de verschillende geruchten, die men te dien aanzien in omloop heeft gebracht. Vervolgens bracht de minister van koloniën uitvoerig rapport uit over zijn reis naar FranschWest- Af rika, terwijl de minister van Landbouw ont werpen ter kennis bracht betreffende regeling van landbouwschulden e.d. Voorts is uitvoerig gesproken over aanmoediging van groote ge zinnen, gezinstoelagen, schadeloosstellingen voor gezinslasten. Na afloop van den kabinetsraad heeft Vin cent Auriol den journalisten medegedeeld, dat de regeering de aangenomen lün blijft volgen. Er bestaan geen plannen voor een nieuwe leening op langen termijn. Georges Izard, de vice-voorzitter van de arbeidscommissie der Kamer heeft den minis ter-president een schrijven doen toekomen, waarin hij de regeering verzoekt een wetsont werp in te dienen, waarbij de eerste Mei tot nationalen feestdag zou worden verklaard. De minister-president heeft in zijn antwoord ver klaard, dat het hem niet mogelijk leek van de beide Kamers spoedig een besluit te krijgen, waarbij 1 Mei 1937 reeds tot nationalen feest dag zou worden verklaard, maar dat de regee ring bereid is zich voor de administraties en diensten, die aan haar gezag zijn onderworpen, aan het beginsel van dit voorstel te houden. De premier heeft dus besloten instructies in dezen zin te geven aan de chefs van de admi nistratie en openbare diensten. SJANGHAI, 26 April (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten zijn zestig leprozen, die in het zendingshospitaal te Joengkong, Kwantoeng, werden verpleegd, op last der plaatselijke auto riteiten weggevoerd en terechtgesteld. Dit be richt heeft in medische en andere kringen te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt. De laatste weken zijn nog meer gevallen van fusilleering van leprozen in de provincie Kwan toeng bekend geworden, doeh het aantal was dan steeds veel geringer. In de buskruftfabriek van Sevran Livry nabij Parijs is tijdens het drogen van schietkatoen een hoeveelheid van dit ontploffingsmiddel ont ploft. Volgens mededeeling van het ministerie van oorlog is één werkman omgekomen en wer den zes gewond. Koning Carol LONDEN, 26 April. (Reuter) Te Londen wordt vernomen, dat de Britschekruiser Shropshire geweigerd heeft toe te staan, dat de Spaansche kruiser Almirante Cervera een met steenkolen geladen Britsch schip praaide op zes mijl afstand van de Spaansche kust. Tusschen het rechtsche oorlogsschip en de Shropshire werden, naar verluidt, telegrammen gewisseld. De Shropshire weigerde echter een territo riale limiet van zes mijl, zooals de Spaansche kruiser dit eischte, te erkennen. De Almirante Cervera was vergezeld van den pantserkruiser Espana op het oogenblik van de ontmoeting met de Shropshire, terwijl de tor pedojager Fury tezamen met de Shropshire in deze wateren patrouilleerde. De toestand, die ontstaan is door het aan komen van een zeker aantal Britsche koopvaar dijschepen in Bilbao, heeft het onderwerp uit gemaakt van een verklaring in het Lagerhuis door Lord Cranborne, die zeide: „Ik ben op de hoogte van de aankomst te Bilbao van vijf En- gelsche schepen. De ervaring van deze schepen geeft echter niet aan, dat een wijziging is ont staan in den toestand sedert de door Eden op 20 April afgelegde verklaring (hilariteit bij de oppositie), volgens welke de inlichtingen, waar over de regeering beschikte, haar niet in staat stelden den scheepvaarders aan te raden Bilbao binnen te varen, maar dat dit ook voor andere havens, zooals Santander, Gij on een zeker ge vaar met zich mede bracht, dat echter van dag tot dag „varieert". Te Bilbao is het Britsche vrachtschip Sheaf Garth aangekomen. Het schip heeft op weg naar Bilbao signalen gewisseld met een Britschen torpedojager, die het schip tot de territoriale wateren volgde. De rechtsche kruiser Espana, die zich buiten de baai ophield, verdween toen in Westelijke rich ting. De Britsche ambassadeur te Hendaye heeft instructie gekregen, bij de rechtsche autoriteiten te Salamanca een protest in te dienen naar aanleiding van het optreden van de rechtsche oorlogsschepen tegenover drie Britsche koop vaardijschepen, die Vrijdag j.l. levensmiddelen naar Bilbao hebben vervoerd. Generaal Queipo de Llano heeft, volgens Havas, in zijn radiorede van Maandag avond een heftigen aanval gericht op Enge land. Sprekend over de Britsche schepen, die de blokkade der Noordspaansche kust hadden ge broken, zeide hij: „Het is mogelijk, dat een Spaansche zeeman, die op de vloot der nationalisten dient, zijn plicht doet. In dat geval zal er iemand aansprakelijk zijn voor het resul taat. Groot-Brittannië is sinds den wereldoorlog van lieverlede al zijn prestige kwijtgeraakt. Italië is er, door de verovering van Abessinië, in geslaagd het zich nog meer koest te doen houden, en thans zal deze overwinning defini tief Engelands ondergang bezegelen." FRONT VAN BISCAYE, 26 April (Havas) De speciale verslaggever van Havas aan het front van Biscaye meldt, dat de regee- ringstroepen Eibar ontruimd en deze stad in brand gestoken hebben. De regeeringstroepen hebben vanmorgen den terugtocht ten uitvoer gelegd langs den weg Durango-Bilbao. Deze beweging werd voltrok ken onder het vuur en de aanvallen van de rechtsche luchtstrijdkrachten. De regeerings troepen hebben een zeer groot aantal burgers met zich mede genomen. Volgens het Duitsche nieuwsbureau heeft men vernomen, dat de troepen van Franco Eibar en eenige heuvelstellingen in het Noorden der stad hebben bezet. Hierdoor zouden de rechtschen meester ge worden zijn van het moeilijkste terrein en van een volgens de linkschen meest versterkte pun ten aan het front van Biscaye. Een speciale correspondent van Havas seint nader: De troepen van generaal Mola zijn in de eerste mor genuren de steden Durango en Eibar binnengerukt. De staatsoourant van het rechtsche Spanje publiceert een verordening, waarbij de groet van de falanxisten tot „nationalen groet" ver klaard wordt. Deze groet moet gebracht wor den bij het voorbijdragen van de nationale vlag en bij het zingen van het volkslied. Volgens berichten uit serieuze bron heb ben zich gisteren te Granada onlusten voor gedaan. In berichten, die te Valencia zfln binnengekomen, wordt gesproken van he vige vuurgevechten, die in verscheidene wijken van Granada waren geleverd. Twaalf vliegtuigen hebben, aldus deze be richten, boven de stad verkenninsgvluchten uit gevoerd, waarna zeven toestellen één der wijken hebben gebombardeerd. Gezien het optreden der luchtmacht, vraagt men zich af, of wellicht sprake is van een mi litairen opstand. Ondanks het scherpe toezicht, dat de rechtsche Spaansche autoriteiten aan de grens tusschen Spanje en het gebied van SIMLA, 26 April (Reuter) De zuiverings actie in Waziristan duurt voort. De tweede in fanteriebrigade trekt op in de richting van het dal van de Khaisora. Zij ontmoet geringen te genstand en slachtoffers zijn niet gevallen. Men meldt, dat vijandige stammen een dorp bjj Deraismailkhan (Noordwest-provincie) heb ben aangevallen. Zij hebben twee Hindoes mede gevoerd en dertig winkels geplunderd. Gandhi heeft ontkennend geantwoord op de vraag, of hij zelf het initiatief zou nemen voor een onderhoud met den onder-koning. Hij begeeft zich naar Allahabad, waar een comité van actie van het Congres zal bijeen komen, om, naar men veronderstelt, te beslis sen over de ten aanzien van de impasse, waar in men met de constitutioneele kwestie is ge raakt, te volgen gedragslijn. Drie en negentig kleine ambtenaren van finan ciën in 't district Bannu, onder wie zich Hindoes, Mohammedanen en Sikhs bevinden, hebben „en masse" ontslag genomen. Zij verklaren in ver band met het ontvoeringsgevaar niet te kunnen gehoorzamen aan het bevel in hun plaatsen te blijven met hun gezinnen. Vier hunner leiders zijn in arrest gesteld. Gibraltar hebben ingesteld, hebben perso nen, die vanmiddag uit Sevilla zijn aange komen, bevestigd, dat te Granada een op stand was uitgebroken. Zij konden echter als gevolg van de terug houdendheid en de strenge eensuur op tele grammen en brieven geen enkele bijzonder heden mededeelen. Den uit Gibraltar komenden journalisten werd vandaag verboden, zich naar La Linea te begeven. Aan de Oostkust van Spanje hebben de rechtsche kruisers Canarias en Baleares gisteren het vuur geopend op torpedojagers der regeering. Deze laatsten zouden, na de kust van het door de rechtschen bezette gebied te hebben beschoten, zijn teruggekeerd. De torpedojagers beantwoordden het vuur, waarna de rechtsche oorlogsbodems zich verwijderden. De nieuwe Belgische minister van Justitie De la Veleye heeft, verge zeld van minister-president Van Zeeland, een bezoek, aan den Koning gebracht In het door den wereldoorlog zwaar geteisterde Yperen heeft men alle huizen weer opgebouwd zooals ze in 1914 waren. Ook de kathedraal is weer herrezen. De ruïne op den voorgrond herinnert nog aan de ontzettende dagen van den wereldoorlog PARIJS, 26 April (Havas) De toepassing van de wet op de veertig-urige werkweek heeft het aanzien van Parijs niet veel veranderd. Even als vroeger zijn de groote magazijnen en de le vensmiddelenwinkels, welke veel personeel in dienst hebben, gesloten. Een aantal zaken is evenwel, overeenkom stig een beslissing van de hooge handels federatie van Parijs, geopend. Aan de ingangen van deze winkels staan groote borden, waarop staat aangekondigd, dat het personeel, in over eenstemming met de directies, niet langer dan veertig uren per week werkt. De politie is voorbereid op eventueele onge regeldheden en heeft een aanzienlijke macht samengetrokken op de voornaamste punten. Vanochtend om tien uur werd een kleine scher mutseling geleverd tusschen aanhangers en tegenstanders van de veertig-urige werkweek voor een groot magazijn op het plein Richelieu- Drouot. De politie verstrooide de ordeverstoor ders. Ruim dertigduizend kleinhandelaren uit Parijs en omgeving hebben vanmiddag in het Vélodrome d'Hiver een vergadering gehouden, waar zij een motie aannamen tegen de toepas sing van de veertigurige werkweek in hun be drijven. Incidenten hadden niet plaats. MOSKOU, 26 April. (DNB.) Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, is eenige dagen geleden ook de directeur van de groote opera te Moskou, Moetnych, gearresteerd. Moetnych en Ljadof, de kortgeleden gearres teerde directeur van den kleinen Schouwburg, zouden in relatie met Yagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en ver trouwensman van Yagoda in de Gepoe en latere volkscommissaris der posterijen, Prokof- jef, zou thans gearresteerd zijn, nadat hü enkele dagen na de arrestatie van Yagoda zon der opgave van reden van zijn functie van plaatsvervangend postcommissaris was onthe ven. Voorts zijn nog verschillende hooge Gepoe- ambtenaren in hechtenis genomen. ROME, 26 April. (Havas) De correspondent te Berlijn van de Piccolo bericht, dat het gerucht gaat, dat Von Blomberg naar Rome zal komen, om officieel tegenwoordig te zijn bij het feest van de stichting van het imperium. Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen, weinig ver- EE andering in temperatuur. H Verdere vooruitzichten: onzeker. BRUSSEL, 26 April. (Havas). Hedenmid dag om vijf uur is Eden met zijn echtge noote op het kasteel Laeken dor den ko ning op de thee ontvangen. Vernomen wordt, dat de Engelsch-Belgi- sche besprekingen vanavond zullen eindigen met een laatste onderhoud tusschen Eden en Van Zeeland. Eden zal morgenochtend op het stadhuis ontvangen worden en vervolgens een intiem noenmaal bij Van Zeeland te Boitsfort gebruiken. Daarna zal, als gemeld, hij per vliegtuig naar Londen terugkeeren. Ondanks de in acht genomen discretie meent men toch te weten, dat Eden, Van Zee land en Spaak eensgezind geconstateerd hebben, dat het onder de huidige omstan digheden het beste is een zekere pauze in acht te nemen en gunstige omstandigheden af te wachten om te trachten voor België een Duitsche garantie te krijgen binnen het kader van een Westelijk Pact. Men zal de besprekingen tot dit doel voort zetten te Parijs, Londen en Brussel. Aan beide kanten toont men zich hedenavond voldaan over de gedachtenwisselingen, die gevoerd zijn Het Belgische telegraaf-agentschap meldt nog nader, dat men in de omgeving van Eden ver klaart, dat de Engelsche en Belgische staats lieden in het algemeen verschillende proble men he' ben bestudeerd, daar er eigenlijk geen onderhandelingen gevoerd zijn, maar bespre kingen en gedachtenwisselingen, die gevoerd zijn in een vriendschappelijke sfeer en die het voorspel kunnen vormen voor nieuwe bespre kingen. Men voegt hieraan toe, dat niet meer hierover gezegd kan worden, teneinde geen verwachtingen te wekken, die ongegrond zou den blijken. PRAAG, 26 April. (Havas.) De ramp in de mijn „Ferdinand" bij Rokycany in Bohemen is veroorzaakt doordat plotseling een groote hoe veelheid water uit een verlaten mijn binnen drong. Op dat oogenblik werkten dertig arbei ders op 68 meter diepte. Zestien hunner konden worden gered, doch veertien mijnwerkers zijn om het leven gekomen. Het geweld van 't water was zoo groot, dat de lijken over een afstand van 1500 meter werden meegesleurd. Men ge looft, dat het maanden zal duren, voor het water uit de mijn verwijderd is. PARIJS, 26 April (Havas). Het ministerie van handel deelt officieel mede, dat de plech tige opening der wereldtentoonstelling 1937 op 24 Mei zal plaats vinden. Op 25 Mei zal de ten toonstelling voor het publiek geopend worden. JERUZALEM, 26 April (D.NB.) Het ÖOOJ Arabieren bewoonde dorp Hittin bij Tiberias in Palestina is door de autoriteiten van het land gestraft met een gemeenschappelijke boete van 133 pond sterling. Uit protest daartegen heef: met uitzondering van eenige oude mannen en vrouwen, de geheele bevolking het dorp ver laten. In bepaalde kringen in Roemenië zouden ernstige moeilijkheden, zelfs burgeroorlog, worden gevreesd. Durango en Eibar zouden door de rechtschen zijn veroverd; te Granada zou een militaire op stand zijn uitgebroken; een zeegevecht aan de Spaansche Oostkust. De Britsche kruiser Shropshire verbiedt de Al mirante Cervera een Britsch schip te praaien. Te Parijs werd de invoering van de wet op de 40-urige werkweek in winkels en magazijnen in toepassing gebracht. Eden door den Belgischen Koning te Laeken ontvangen. Het Britsche ministerie van Arbeid treedt bemiddelend op teneinde een staking in het Londensch autobusbedrijf tegen 1 Mei te voor komen. Het Prinselijk echtpaar wordt heden op het paleis Soestdijk uit Duitschland terug verwacht. Besluiten van de eommissie-Gerbrandy in ver band met verdere verlaging der monopolie- heffingen. De inrichting van het Nederlandsch paviljoen op de a.s. wereldtentoonstelling te Parijs. Het Comenius-mausoleum te Naarden wordt op 8 Mei plechtig geopend. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende verbindend- en onver- bindendverklaring van collectieve arbeidsover eenkomsten. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. New Yorksche Beurs: Opening flauw, slot zwak. Het is een ieder wel eens overko men, dat hij menschen ontmoette van wie hij den indruk kreeg, dat zij trotsch, verwaand en zélfs grof waren, terwijl hem later bleek, dat het enkel maar verlegenheid was, die hun op treden had beheerscht. Verlegen menschen zijn er véle, en hun verlegenheid brengt mee, dat zij zich geen houding weten te geven. Zij stellen zich aan, bewust of onbewust, en in hun angst en verwarring doen zij dingen, gébruiken zij woorden, of nemen zij een air aan, waardoor zij anderen een geheel verkeerden dunk geven van hun persoon en hun ka rakter. Ofwel zij zeggen en doen heelemaal niets, en maken dan een indruk van stugheid en stuurschheid, die geen anderen naam verdient dan onbehol penheid. Zondagmiddag is bij Werder een militair vliegtuig gedurende een oefenvlucht gevallen. De bemanning is om het leven gekomen. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 754.6 Vorige stand 758.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1