Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j -ij DINSDAG 27 APRIL 1937 piimnnniniDiDinniitiitiiiiniiiinii!iiimi!!iiiminniiiininiiimninmiiimninmiiininininnininininiiiR| KAMERVERKIEZING Stemmen in een andere gemeente DE B.E.L.-WEEK „Jacob van Lennep" voert „De Distel" op R. K. Vrouwenbond afd. Haarlem en Omstreken Kindervoeding Gevonden dieren en voorwerpen HILLEGOM SPAARNDAM WANDELSPORT Marsch van Teylingen te Sassenheim G. van der Aa f De oud-consul-generaal van België en gevierd assuradeur overleden Internationaal congres voor veiligheid De Duitsche militaire dienstplicht Twee nieuwe verordeningen Wereldtentoonstelling Opening Nederlandsch paviljoen op 28 Mei Door „vrienden" mis handeld en beroofd Metaalbewerker na gezellig samen zijn het slachtoffer Drie arrestaties VRACHTAUTO BOTST TEGEN DE BOOMEN Een der inzittenden moest worden uitgezaagd Inleidingen op allerlei gebied HOE LANG IS UW REMWEG?] NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT sïiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiitiiiiii STAD De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat bij de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ingevolge de ar tikelen 57b tot en met 57j der kieswet, de kiezer in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt, aan de stemming kan deelnemen. Dit betreft voornamelijk hen, die na 1 Januari JJ. van woongemeente zijn veranderd, die hun werkzaamheden in een andere gemeente ver richten of die op den dag der stemming elders verblijven. Het verzoek daartoe moet uiterlijk 14 dagen vóór den dag der stemming, derhalve vóór of op 12 Mei a.s., in persoon (niet schriftelijk) worden gedaan ter secretarie eener gemeente; te Haarlem aan het bureau Burgerlijken Stand, Bevolking en Verkiezingen, Zijlstraat 70, ge opend van 9 tot 2 uur, Zaterdags tot 1 uur. Van de mededeeling, dat de kiezer in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt wenscht te stemmen, wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan ee'n afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. In deze verklaring wordt o.m. vermeld het adres in de gemeente, in welke de kiezer aan de stemming wil deelnemen. Aan dit adres ont vangt hij te zijner tijd een oproepingskaart voor de stemming; hij behoort alsdan tot de kiezers van het stemdistrict waarin het opge geven adres is gelegen en neemt aan de stem ming deel in het stembureau op de oproepings kaart vermeld. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge art. 135 der kieswet. Meer en meer blijkt, dat de Haarlemsche be volking meeleeft met de B.E.L.-week. Iedere vereeniging, elk mensch wenscht tot het welslagen van de B.E-L.-week bij te dragen. Thans is bij de Hoofdcommissie van Uitvoe ring voor de B.E.L.week het bericht ingekomen van het Bestuur van de Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep", dat men ter gelegenheid van de B.E.L.-week zal opvoeren het blijspel in drie bedrijven „De Distel". Na afloop volgt een groot bloemenbal In het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. De leden der Hoofdcommissie, de dagelijksche besturen van de Middenstandsorganisaties en verschillende andere vooraanstaande midden standers zijn tot het bijwonen der opvoering uitgenoodigd. De opvoering heeft plaats op Maandag 3 Mei in den Stadsschouwburg. In de B.EXi.-week zullen de Haarlemmers op velerlei wijzen uiting geven aan hun vreugde over de pracht van de lente en der lentebloemen, dat staat wel vast. In de jaarvergadering onder leiding van de presidente mej. Teppema, werd in de vacature van penningmeesteresse benoemd mevrouw EijgenraamMenssink, Kleverparkweg 56 rd. Het secretariaat is wederom in goede handen bij mej. H. van Os, Oranjekade 35. Mogen wij de leden even herinneren aan de literaire lezing over Chesterton door mevrouw Ellen Russe, die gehouden wordt a.s. Donder dagmiddag half drie bij Brinkmann (Gr. Markt). De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare af deelingen: Zoe- testraat 1322 porties; Overtonstraat 1336 por ties; Byzantiumstraat 771 porties; Eemstraat 1114 porties; Kamperstraat 848 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L.O. 116 porties verstrekt. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen lij en 13 uur. Terug te krijgen: handschoenen en ceinturen, Politiebureau Smedestraat; rol muntjes, van El, houd, Klauwen, Vooruitgangstraat 98; motorbril, Politiebureau Smedestraat; bontkraag, idem; ijzeren gewicht, v. d. Stad, Leeghwaterstraat 2; armbandhorloge, Bakker, Sophiastraat 6; idem, Nederend, Korte Lakenstraat 8; kinder jekker, Winkel, v. Oosten de Bruijnstraat 67; mandje, Politiebureau Smedestraat; rol muntjes, van El, A. L. Dyserinckstraat 92; mondharmonica, Bon- frer, Prinsen Bolwerk 62; nummerplaat, Politie bureau Smedestraat; schildersoverall, Lennings, Ged. Oudegracht 39; portemonnaie met inhoud, Bakker, Timorstraat 107; parapluies, Vroom Dreesmann, Gr. Houtstraat; postduif, Kohier, Rijksstraatweg 119; rijwielplaatje, Berk, Haven plein 29, te Spaamdam; idem, v. Rijn, Lange Heerenstraat 14; rozenkrans, Vlietstra, Nieuwe Gracht 50; sleutel in zakdoek, Politiebureau Smedestraat; tasch m. inhoud, Vroom Drees mann, Gr. Houtstraat; idem, Koutstaal, Kruis weg 43; stuk touw, v. Hul. Solostraat 20; vul potlood, Steenken, Santpoorterplein 16; idem, Westerman, Herculesstraat 21; kanarievogel, Dalmeijer, Koninginneweg 49. Burgerlijke Stand Geboren: z. van J KistemanWeterink; d. van A. J. de Braban derPetterson; d. van C. J. Lommersevan Dril; z. van A. C. van den AkkerDubbis. Ondertrouwd: C. J. Wijfjes en J. H. Rus man; L. G. Lieverse en C. Seijsmer; J. P. Zandbergen en C. M. Pijpers. Getrouwd: L. J. Spoor en C. J. J. A. Bos. Overleden: J. Brandsma, 66 j., vr., echtg. S. Nieuwenhuis. Arbeidsbeurs. Aan de Gemeentelijke Ar beidsbeurs staan thans als werkzoekenden in geschreven 440 personen, tegen 455 voor een week. Per denzelfden datum vorig jaar was 't aantal 556. Bekroond Op de groote Narcissententoon- stelling te Londen werd de inzending der N.V A. C. van der Schoot, bestaande uit een zeer groot aantal der nieuwste variëteiten, met een verguld zilveren Banksian-medaille bekroond. Bouwen Het bouwen van een woonhuis annex bakkerij aan den Stationsweg is opge dragen aan de firma B. Imthom Gzn., alhier. VERNIELING Men schrijft ons uit Spaamdam: De telkenjare terugkeerende klacht van den beroepsvisscher is: „Alweer mrfn fuiken over varen". Wanneer bedenken die luxe-zeilers toch eens, dat, als er één fuik overvaren wordt, zij voor tientallen guldens schade varen voor den visscher? Wij zijn er nu weer getuige van ge weest, dat er alweer driemaal eenige fuiken totaal vernield waren en nu moet het seizoen nog beginnen. Een ernstige waarschuwing en een ernstig verzoek aan alle luxe-zeilers mogen hier geuit worden. Een waarschuwing eener- zjjds: Wanneer gij fuikenstokken ziet staan, blijft daar dan uit de buurt, en een verzoek ander zijds: Bedenkt, dat die fuiken daar staan om den broode en dat het niet meer dan billijk is, te bedenken, dat bij alle luxe het noodzakelijke levensonderhoud van den evenmensch niet mag worden vergeten! Sportzeilers, toont u als gentlemen een plaats in een zeilboot waardig, opdat van u als bevaren lieden gezegd kan worden, dat niet alleen de beste stuurlui aan den wal staan, maar thans ook aan het roer zitten. De jaarlijksche bollenmarsch van Teylingen te Sassenheim is ondanks het slechte weer een succes geworden. Een 150 deelnemers en deel neemsters verschenen aan den start. Deze kwa men uit verschillende plaatsen uit den omtrek, terwijl er zelfs een deelnemer was uit Arnhem, die van deze gelegenheid gebruik maakte om eens kennis te maken met de bollenvelden. Van de deelnemende groepen noemen we Wilskracht en V. D. Z. uit Amsterdam, Docos, Leiden, St. Christophorus, Hillegom, O. G. T., Voorburg en T. I. P., Maassluis. Het parcours was met groote zorg uitgezet. Mooie wegen met prachtige bollenvelden, waar het vei-keer niet te druk was, wisselden af met een paar gedeelten door het bosch en de duinen. Om even over vijf uur waren de deelnemers, waaronder twee uitvallers, weer ln het KB.A.- gebouw, waar de prijsuitdeeling plaats vond. De officieele afgevaardigde van den D. H. A. K. dankte allen voor de opkomst voor het gun stig verloop van dezen marsch. Hij wees verder op het komende programma, dat voor de lief hebbers heel wat biedt. Op 9 Mei volgt de bol lenmarsch van St. Christophorus, Hillegom, op 23 Mei de jubileummarsch van Spartaan, Delft, en op 30 Mei de tochten van Cursor, Den Haag en D. V. V., Amsterdam. Tevens wordt nu al propaganda gemaakt voor den grooten Juliana- Bernhard-marsch in Amsterdam. Om zes uur was deze goed geslaagde marsch weer ten einde. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) In het St. Antonius gasthuis te Utrecht is na een kortstondige ziekte, overleden de heer G. van der Aa, lid der firma Blom en van der Aa te Amsterdam in assurantiën en oud consul-generaal van België. Dit overlijden zal velen treffen, want de heer G. van der Aa was een persoonlijkheid die in breeden kring te Amsterdam en elders hoog aanzien genoot zoowel door zijn persoonlijke eigenschappen als door zijn groote bekwaam heden. De heer Van der Aa was nog onlangs naar Londen geweest mede in verband met het vijftig-jarig bestaan zijner firma in Mei a.s. Hij werd daar ongesteld en zag zich na zijn te rugkeer in ons land genoopt in het St. An- thonius ziekenhuis te Utrecht te laten be handelen. Een longontsteking verergerde den toestand. En hoewel deze eind der vorige week iets beter scheen te worden, heeft nu toch de dood een eind aan zijn verdienstelijk leven ge maakt. Nog onverwacht is hij gisternacht te drie uur overleden. De overledene genoot in binnen- en buiten land een groote reputatie en zijn naam had een bijzonderen klank op vele koopmansbeurzen. Dit kwam bij zijn gouden feest voor eenige ja ren treffend tot uiting toen hij allerwege ge huldigd werd. In 1887 stichtte hij met den heer P. Blom de bekende assurantie-firma „Blom en van der Aa" ter voortzetting van de firma's hunner va ders, de firma's Zillesen en Van der Aa, als mede Blom en Zoon. Beide oude gevestigde as surantiefirma's werden toen vereenigd en de daaruit ontstane firma Blom en van der Aa werd tot grooten bloei gebracht en bestaat nu vijftig jaar. Vóór dat die fusie tot stand kwam hadden beide firmanten zich uitsluitend bezig gehouden met het onderbrengen van verzekeringen op de Nederlandsche markt, doch na de vereeniging werd het arbeidsterrein aanmerkelijk uitgebreid door de vertegenwoordiging van de verschil lende buitenlandsche assurantieconcerns, terwijl ze tevens optreedt als directrice van 'n drietal Nederlandsche en een viertal Ned.-Indische verzekeringsmaatschappijen. Tot alle takken van het zéér omvangrijke verzekeringsvak breidde de heer v. d. Aa met zijn compagnon den ar beid der firma uit: in Ned.-Oost-Indië zoowel als in een aantal voorname binnen- en buiten landsche steden werden vertegenwoordigingen gesticht: Rotterdam, Den Haag, Londen, Parijs, Lee«worde Groningen Harlinqe Oudijk ~^^Y>Westwo»d Biraien wijzend ndTd^k -É'oBloW W. Blokker en Helde eraiever KRENTEN TUINEN DWINCEIO Midden Beemst Winer-s hellink- -)«kv hout Purraeren Purmerland llpeftdam Alkmaar Lnndsmee Het Schouw sterdam Vtmtroopa Haarlem Keitereno Hilversum Amsterdam Leiden Alphen s -Graven hoge Amerst. Utrecht reeswiik Rotter ouaa nnem a 1/t bommel r.berg Y's-Hertogenbosch VogW oosendad eraewp Z. Miaae bur Eindhoven V/emeldinqen weert Abbekind 's-Heer Abtsker O permoad ./•M Geverrc himmert ltteren^KJ po Hulsberg r'vSBorqharen r^a|kenburg Ovez "riewe Oudelan fr.Sittard MaastrichtCSibbe (julDenJVVittein ^•1 AGronsveld Mecheie ftöeertr^orkgeu^ Ter orienteering van de talrijke toeristen, die in den bloei van de vruchtboomen, alom in den lande, een geschikte aanleiding zien, om het zomer-toerisme-seizoen te openen, publiceeren wij een kaartje, dat de A.N.W.B. ons toezond. Hieruit blijkt bovendien, dat de genen, die van de bongerds in bruidstooi willen genieten, op vele plaatsen „terecht" kunnen. In 't bijzonder moet misschien nog even - aandacht worden gevestigd op het feit, dat er in ons land ookkrententuinen zijn {namelijk bij Dwingelo in Drenth' BERLIJN, 26 April (Havas) Het staatsblad bevat twee verordeningen over den militairen dienstplicht. In de eerste wordt bepaald, dat alle Duitsche burgers, die dienstplichtig zijn en in het buitenland verblijf houden, zich op de consulaten moeten doen inschrijven; deze regel geldt ook voor personen met dubbele nationaliteit. De tweede verordening heeft betrekking op de keuringscommissies. De minister van Oorlog zal elk jaar bekend maken, welke lichtingen onder de wapenen zullen worden geroepen. Jon gelieden, die arbeidsdienst hebben gedaan, moe- Sidney, Melbourne, Tientsin, Shanghai, Ran- gon, Calcutta, Cairo, Singapore, alsmede Me- dan, Makassar, Bandoeng, Semarang, Soera- baya en Batavia. De heer Van der Aa was verder vanaf de oprichting in 1895 directeur der Amsterdam Londen Verzekering Maatschappij N.V. en mede-directeur van de Standard Verzekering Maatschappij N.V., die door hem tezamen met den heer P. Blom in 1901 werd opgericht. Bo vendien was hij firmant van de Firma Sluyters en Co, welke firma de directie voert over vier Nederlandsch-Indische maatschappijen. Voorts president-commissaris van de N.V. Landbouw Maatschappij „Sirah Kentjong" en commissa ris van de Nederlandsche Crediet Verzekering Maatschappij N.V. Op velerlei terrein heeft de heer G. van der Aa zich bewogen en door particulier- en ovei- heidsinitiatief werd zijn hulp en raad Ingewon nen. Hoevelen is hij niet als consul-generaal van België van dienst geweest! Hoeveel deed hij niet voor de Belgische vluchtelingen in de droeve oorlogsjaren. Voor een goede verstak- houding tusschen de twee broederlanden België en Nederland heeft hij buitengewoon veel met groot succes gedaan. Door familiebanden was zijn gezin eens met dit land verbonden, doch de dood bracht veel leed over dezen mensch, die zoo hartelijk kon deelnemen in het lief en leed van anderen. De overledene was familie van den bekenden schrijver en vroegeren mede-hoofdredacteur van „De Tijd" M. W. van der Aa. Verschillen de onderscheidingen mocht de heer G. van der Aa in zijn werkzaam leven ontvangen. ten voor de keuringscommissies verschijnen, evenals degenen die in de gevangenis of een concentratiekamp zijn opgesloten geweest. Efen zekere groep jongemannen wordt „den dienst onwaardig" verklaard, n.l. zü, die tot opslui ting en verlies van burgerlijke rechten veroor deeld zijn, beruchte weerspannigen en degenen, die door den krijgsraad onwaardig worden ge acht. De Joden worden bij de reserve geplaatst en behoeven in vredestijd geen dienst te doen. Half-Joden moeten militairen en arbeidsdienst vervullen. Volgens mededeeling van Ir. De Bie Leuveling Tjeenk, zooals aan de pers werd verstrekt, is de openingsdatum van het Nederlandsche pa viljoen op de wereldtentoonstelling te Parijs voorloopig vastgesteld op Vrijdag 28 Mei a.s. De openingsplechtigheid zal verricht worden door minister Slotemaker de Bruine, Hoewel de openingsdatum van de tentoon stelling zelf door de Fransche regeering nog niet definitief is vastgesteld, zal deze volgens alle waarschijnlijkheid in het begin van de laatste week in Mei zijn. De heer De Bie Leuveling Tjeenk, die dezer dagen nog eens een rondgang heeft gemaakt over de tentoonstellingsterreinen, verklaarde, dat het inderdaad te verwachten is, dat het geheele complex der Wereldtentoonstel ling tegen dien tijd gereed zal zijn. Door het snel optreden der politie van het bureau Raampoort te Amsterdam zijn twee mannen aangehouden, die zich Zondagnacht schuldig hebben gemaakt aan mishandeling en berooving van een man, dien zij sinds eenigen tijd kenden en met wien zij als vrienden om gingen. Zaterdagavond ontmoetten de twee mannen in een café in de Nicolaas Beetsstraat den vriend, een metaaldraaier. De avond werd ge zellig onder een glaasje bier doorgebracht en ef kwam zich nog 'n vierde man bij 't clubje aansluiten, die al spoedig in den vriendenkring was opgenomen. Veel te vroeg was het klokje van één uur geslagen en gehoorzaam aan de wet moesten zij het café verlaten. De twee vrienden, die in de Borgerstraat woonden, invi teerden de mannen om nog enkele uren in de woning van een hunner door te brengen, want men had ook daar nog iets onder de kurk en het was toch den volgenden dag Zondag, zoodat men niet op een uurtje behoefde te kijken. Het voorstel werd aangenomen en het gezel schap belandde in de woning van een der man nen in de Borgerstraat. Ook de twee vrouwen, echtgenooten van twee der „vrienden", voeg den zich bij het gezelschap en omstreeks drie uur verkeerde men nog altijd in de beste stem ming. De metaalbewerker achtte het nu echter welletjes en deelde mede, dat hij wilde ver trekken, daar hij nog al ver weg woonde en zich te voet naar huls zou begeven. De anderen vonden het nog veel te vroeg en drongen er bij hem op aan dat hij nog wat blijven zou. De metaaldraaier liet zich echter niet overhalen, trok zijn jas aan en vertrok. Hjj liep de trap af, maar op het portaal van de eerste étage, waar het zeer donker was, voelde hij zich plotseling van achteren aange grepen. Hij kreeg een slag op zijn hoofd en werd pardoes van de trap geduwd. De man, die danig schrok, kwam in het portaal terecht, doch wist de buitendeur opèn te rukken en de straat op te hollen. Nauwelijks was hij echter buiten, toen hij plotseling door de drie mannen, met wie hij zoo gezellig had zitten praten, werd in gehaald. Deze grepen hem opnieuw vast en een van hen wist zijn portemonnaie te bemachtigen. Hierop liep het drietal snel weg. De metaalbe werker had zich ook niet onbetuigd gelaten, doch links en rechts flinke klappen uitgedeeld. Tegen drie man bleek hij echter niet opge wassen. Hij was goed bij zijn positieven en be dacht zich geen oogenblik. Hij liep naar het bureau Raampoort, waar hij zijn avontuur aan de politie meedeelde. Oogenblikkelijk gaf men last dat een aantal agenten met een overval-auto naar het perceel zou uitrukken en nog geen tien minuten later arriveerde de politie voor het perceel in de Borgerstraat. Gewapend met zaklantaarns gin gen de politiemannen, die de buitendeur open vonden staan, naar boven. Halverwege de eerste trap vonden zij den bril, dien 't mishandelde en beroofde slachtoffer had gedragen. Dit waarde vol stuk van overtuiging stak men zorgvuldig bfj zich. Op de tweede verdieping aangekomen werd na herhaald kloppen opengedaan. Mten kwam hier terecht bij den man, waar het nach telijk feestje was gehouden. De nu volgende huiszoeking werd zoo grondig verricht, dat ten slotte het gestolen geld gevonden werd in een boek. De metaalbewerker had slechts een paar briefjes van tien gulden bij zich gehad. Toen de politiemannen het geld hadden ont dekt, vonden zij tanleiding den bewoner te ar resteeren en dezen naar het bureau Raampoort over te brengen. Nog dienzelfden nacht werd hij aan een kruisverhoor onderworpen en met den beroofde geconfronteerd. Dit had tengevolge dat men nu ook spoedig zijn medeplichtige wist. Dit bleek een buurman van den arrestant te zijn. Deze werd Zoadagmorgen aangehouden. Beiden zijn bakkersknecht en hebben een brood- wijk. Zij blijven in bewaring, zoodat de klanten zich voor langen tijd wel van een ander zullen moeten voorzien. Maandagnacht omstreeks vier uur heeft de politie thans ook den derden mede plichtige gearresteerd. Het is een 22-jarige zee man, die ook in de buurt woont, waar de twee andere verdachten thuis hooren. Alle drie zul len ter beschikking van de Justitie worden ge steld. Maandagavond is tusschen Niezijl en Noord- horn een vrij ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een truck met trailer, geladen met veevoe der, op weg van Alteveer naar Kollum, reed, vermoedelijk door een defect aan de stuurin richting, tegen de langs den weg staande hoo rnen. De drie inzittenden, vader en zoon Kapma en hun knecht, wonende te Zuidbroek, werden daarbij gewond. De auto vloog in brand, doch omstanders wisten het vuur spoedig te dooven. De oude Kapma zat zoo bekneld, dat hij moest worden uitgezaagd. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het drietal naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. De jonge Kapma is later in den avond naar huis teruggekeerd. Zijn vader, die ernstig, hoe wel niet levensgevaarlijk was gewond, is in het ziekenhuis gebleven, evenals de knecht, din lichtere verwondingen opliep. Truck en trailer werden geheel vernield. Gisteren is de Eerste Internationale Veilig heidsconferentie, welke in het Amstel-Hotel te Amsterdam wordt gehouden, aangevangen. Tusschen negen en elf uur verzamelden zich dr deelnemers uit onderscheiden landen m het Amstel-Hotel, waar om elf uur de minister van Waterstaat, Z. Exc. Jhr. ir. O. C. A. van Lidtn de Jeude, de conferentie opende. Om half een vereenigden de deelnemers van de conferentie zich in het Stedelijk Museum aan de Paulus Potterstraat, waar hun «oor bur gemeester en wethouders der gemeente Amster dam een ontvangst werd bereid en hun een noenmaal werd aangeboden. Des middags vingen de eigenlijke conferentie- werkzaamheden aan, waartoe twee secties wer den gevormd, t. w. de eerste sectie voor de vei ligheid in fabrieken en werkplaatsen en in het huisgezin, en de tweede sectie voor de veiligheid op den weg. In de eerste zitting der eerste sectie werd aangevangen met de behandeling van het pro bleem der coördinatie van veiligheid en hygiëne. Het onderwerp werd ingeleid door den heer ir. H. J. Scholte, hoofdinspecteur van den Ar beid te 's-Gravenhage. Hoewel de industrieele ongevallen even oud zijn als de industrie zelf, aldus ir. Scholte, duurde het ongeveer 50 jaar, eer de Overheid daartegen maatregelen trof. De afgeloopen halve eeuw heeft aangetoond, dai dwingend gezag onmisbaar is om resultaten te bereiken. Niettegenstaande het hieraan in verschillende landen niet heeft ontbroken, blijkt toch bij nadere beschouwing, dat op velerlei gebied de toestand inzake het bestrijden van ongevallen met materieele middelen, het daar aan bestede werk ten spijt, nog verre van be vredigend is. Een opvatting, dat in die richting niet veel meer bereikt zou kunnen worden, is aan ook grondig verkeerd. Doch hiertoe zijn de tot heden nagenoeg algemeen gebruikelijke mid delen ontoereikend. Internationale samenwerking kan hierbij van het allergrootste belang zijn, zooals wij in Ne derland nog steeds ondervinden. Na de discussies over dit onderwerp volgde de tweede zitting dezer sectie, waarin werd be sproken, welke propaganda-middelen voor in dustrieele veiligheid en hygiëne, blijkens de er varing, doeltreffend geacht kunnen worden. In leider was de heer W. H. Cameron, managing- director of the National Safety Council te Chi cago. In de tweede sectie werd in de eerste zitting behandeld de Verkeersregeling: organisatie door de politie, regeling in steden door automatische seinen en politie snelheidscontrole in bebouwde en onbebouwde kommen van gemeenten, be langrijkheid van juiste regeling en opvoeding van de weggebruikers. Inleider was de heer C. Bakker, commissaris van politie, chef van de afdeeling Verkeerswezen te Amsterdam. Het is nu juist de reactietijd, waarmede in het snelverkeer terdege rekening moet worden gehouden, aldus spr. Dit feit alléén verplicht de Overheid in conglomeraten een maximum-snel heid vast te leggen, waarboven niet mag worden uitgegaan. Zaak is hierin ook uniformiteit te betrachten, zoodat men in de eene stad niet een maximum snelheid zus en in een andere stad een maximum snelheid zoo kan aantreffen. Het elastisch artikel 22 van ons Motor- en Rijwielreglement geeft voor de handhaving van een veilig snelverkeer ten eenenmale onvoldoen de waarborgen, de practijk is daar om zulks te bewijzen. De vraag is gewettigd of motorrijtuigen, die een snelheid kunnen ontwikkelen van 150 K.M- en meer er worden reeds auto's vervaardigd waarmede met een snelheid van 180 K.M. kan worden gereden aan de hand van eiken be stuurder kunnen worden toevertrouwd. Mij lijkt het zaak, aldus spr., dat aan deze bestuurders hoogere lichamelijke en geestelijke eischen worden gesteld dan de tot nu toe geldende en dat deze auto's niet aan de hand van jeugdigen en grijsaards mogen worden toevertrouwd. Aan deze bestuurders zou de plicht moeten worden opgelegd voor en tijdens het rijden geen alcoholische dranken te gebruiken en zij zou den zich aan een bloedproef hebben te onder werpen, indien na een verkeersongeval, waarbü zij zijn betrokken, zou worden geconstateerd, dat zij alcohol hebben genoten. Na de discussies over de behandelde punten was het woord aan den heer mr. J. Linthorst Homan, voorzitter van de Koninklijke Neder landsche Automobiel Club, die de opleiding tot bestuurder van motorrijtuigen aan een be schouwing onderwierp. Ir. F. A. Brandt, voorzitter van de vereeniging Alcoholbestrijding bij Snelverkeer, leidde bet onderwerp: De invloed van alcoholgebruik bi) Snelverkeer in. Spr. zeide o.m., dat zeer zware disciplinaire straffen bij dronkenschap van Spoorwegperso neel, in Nederland, bij 25-jarige toepassing, de ervaring hebben gebracht, dat zij een zeer ster ke preventieve werking hebben. Afdoend is: het gebruik van allen alcohol bij den weg te verbieden voor alle bestuur ders van motorrijtuigen, dus ook voor den eigenaar, die zelf rijdt. Dit bestaat in Noor wegen. In Nederland zijn de meeningen verdeeld. Ook op deze inleiding volgde gedachtenwis- seling, waarna de vraag, of vermoeidheid eeö van de oorzaken van verkeersongevallen is aaö de orde werd gesteld. Zij werd ingeleid door deö heer dr. G. A. Prins, voorzitter van de Vereeni ging van Artsen-automobilisten. In deze inleiding gaf spr. o. m. te kennen, da* een rust van een kwartier tot een half uur na vier tot vijf uur onafgebroken chauffeeren wel gewenscht is. Dr. Joh. J. Hanrath, sous-chef der afdeelinS Handels- en verkeersstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, sprak over Verkeersongevallen-statistieken. De heer Nico Drukker, assuradeur te Amster dam, sloot de rij van sprekers in de tweede sectie met een inleiding over Wettelijke verze kering en vrijwillige verzekering. 30 km. Uw remmen moeten in staat zijn uW auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengen binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur Bij 30 km per uur Bij 40 km per uur Bij 50 km per uur Bij 80 km per uur 4 meter 9 meter 16 meter 25 meter 64 meter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4