i FANTASIEBROEKEN GEHEEL GEBIT T.B.C.-bestrijding Een mooie WIEG Haarlem, 27 April MARIA-STICHTING HEKSEN Tandheelkundig I Instituut Kort en volledig DINSDAG 27 APRIL 1937 Wethouder Roodenburg overleden Een sympathiek en kundig raadslid De heer Engelgeer zijn op volger in den raad? R.K. BLINDENBOND ST. ODILLA Optreden van Haarlems Klein Cabaret VLOT SPREKEN IN HET OPENBAAR Voordracht door Frank Reusch WELDADIGHEIDSZEGELS Verzamelaars kunnen lichte stempeling verkrijgen Programma van de Haarl, Radio centrale op Woensdag 28 April RIJKSSTRAATWEG 16 vanaf f 35 - met garantie, pijn- vanai i aa. loog trekken inbegr. 722 WERKLOOZEN MINDER DAN VERLEDEN JAAR Zoo gaat het goed! MIDDENSTANDSTENTOON STELLING „OPBLOEI'.' Vrije toegang tot de Stads- kweekerij De Donateursavonden van het Kathedrale Jeugdwerk Liquidatie van Van der Laan's Modemagazijnen Politiesportvereeniging „Haarlem" Het aantal bekende lijders aan longziekte blijft in onze stad nog altijd zeer groot Keuring personeel der scholen R.K. Staatspartij Landdag te Velsen-Noord VAN WEERT - Gierstr. STADSSCHOUWBURG Wenn der weisse Flieder wieder blüht JULIANADAG IN HAARLEM-N. R.K. Handelsavondschool BURGERLIJKE STAND AGENDA Bioscopen 28 April Bioscopen STICHTING HAARLEMS BLOEI Oproep tot de huiseigenaren IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD hoofd van den accountantsdienst van de Directe Belastingen te Amsterdam. Sinds 1915 woonde hij te Haarlem, waar hij in 1919 een accountantskantoor stichtte. In het openbare leven vervulde hü eenige functies o.a. was hij voorzitter van de afd. Haarlem van de Chr. Hist. Unie en kerkvoogd van de Neder- duitsch Hervormde Kerk. Op de lijst der Christ.-Historische Partij staat als eerstvolgend opvolger van den overleden wethouder Roodenburg de heer A. G. C. Engel- geer, accountant bij de Directe Belastingen, wo- nend aan het Floraplein 10. De begrafenis zal geschieden Zaterdagmiddag om 2 uur op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. In zijn woning aan de Van Eedenstraat is hedenmorgen om 10 minuten voor 10 overleden de heer W. Roodenburg, wethouder van finan ciën en lichtfabrieken der gemeente Haarlem. Ingewijden wisten reeds eenigen tijd, dat het einde onvermijdelijk was. Na korten tijd in het Diakonessenhuis in observatie geweest te zijn, kwam de heer Roodenburg op 17 April weer naar' huis. De doktoren hadden geconstateerd, dat genezing van de geconstateerde ingewands ziekte was uitgesloten Gedurende de laatste dagen was de toestand van den zieke zeer verergerd. Gisterenmiddag geraakte hij buiten bewust zijn en zonder bij kennis gekomen te zijn is hij hedenmorgen kalm ontslapen. In wethouder Roodenburg verliest de ge meente Haarlem een sympathiek en kundig wethouder. Sinds Juli 1925 had hij zitting in den Raad als vertegenwoordiger der Christelijk Histori sche Partij. Hij volgde daar mevrouw Bakker als raadslid op. Toen de heer mr. Bruch zijn functie van wethouder voor onderwijs met een zetel in het college van Gedeputeerde Staten verwisselde werd de heer Roodenburg in zijn plaats gekozen. Met grooten ijver wist hij zich in de voor hem vreemde aangelegenheden van het onderwijs in te werken en na zeer korten tijd kon worden gezegd, dat Haarlem in den heer Roodenburg een uitstekend behartiger had van de onderwijsbelangen. Evenals zijn voorgan ger, de heer Bruch, stelde hij buitengewoon veel belang in het bijzonder onderwijs. Maar, ac countant in het dagelijksch leven, lagen hem uit den aard der zaak de gemeentefinanciën nog beter en toen dan ook de toenmalige schat bewaarder van Haarlem, mr. Slingenberg, zijn collega's Bpmans en Bruch naar het Provin ciaal Paleis aan de Dreef gevolgd was, en in'' de daardoor ontstane wethoudersvacature de oucNschoolopziener, de heer A. G. Boes, was ge kozen, lag een verwisseling van portefeuilles voor de hand en nam de heer Roodenburg de plaats in van den heer Slingenberg. In die qualiteit heeft de heer Roodenburg een drietal begroo tingen ingediend en verdedigd en al miste hij de welsprekendheid van den tegenwoordigen minister van Sociale Zaken, zijn groote kennis van zaken was opvallend en zijn liefde voor een gezonde ontwikkeling der gemeentefinanciën niet minder. Met groote trouw heeft hij de gemeentelijke schatkist bewaakt en waar hij een aanval be speurde, daar zat hij tot verweer gereed. Door kneed als hij was in alle dingen, die tot het richtig beheer van een groot bedrijf behooren, heeft hij de gemeente Haarlem met zijn ad viezen vele groote diensten bewezen. Hij heeft het daarbij niet gemakkelijk gehad. De heer Slingenberg maakte den eersten crisistijd mede als wethouder van Financiën en aarzelde niet scherp het mes in het buiten zijn grenzen ge groeide gemeentelijk budget te zetten, maar de heer Roodenburg heeft de financiën tijdens de moeilijkste jaren beheerd. Dat de regeering tegenover de gemeente Haarlem, zooals bij de vaststelling van de laatste begrooting bleek, een zeer welwillende houding heeft, is mede aan zijn goed beheer te danken. Hü verzorgde de gemeente-financiën „als een goed huisvader zijn gezin." z By alle harde maatregelen heeft hij getracht, dat de vitale gemeentebelangen niet geschaad werden. Wü denken hierbü bijvoorbeeld aan de zorg waarmede hij het voorbereidend lager on derwijs heeft ontzien. Dit liep groot gevaar slachtoffer te worden van de noodige bezuini gingsmaatregelen, maar soms drong de nood- Zaak hartewenschen opzij. De heer Roodenburg was geen man van vele Woorden. Het spreken ging hem niet gemakkelijk af of liever: zonder zwier en franje gaf hü droog en zakelijk' zijn meening weer. Hij ver smaadde elke rhetorische handigheid, maar de kracht van zijn redeneering lag in zijn ar gumenten. Daartegen viel in den regel niets in te brengen. Wat wij in wethouder Roodenburg altüd be wonderd hebben was zijn groote blijmoedig heid bü allen tegenslag, die de gemeente door de tüdsomstandigheden trof. Hü wist, dat alles toch weer terecht zou komen. Juist nu de toe komst zich wat hoopvoller laat aanzien en het Volgend jaar het maken van een sluitende be- grooting waarschünlijk niet zooveel hoofdbre kens zal kosten als verleden jaar, laat hij zün taak aan anderen over. De gemeente Haarlem zal echter nog vele jaren de vruchten van zün financieel beheer tijdens deze crisisjaren kunnen plukken. Hoewel hü nog geen twaalf jaar lid was van den Raad, waarvan acht jaar wethouder, be hoorde de heer Roodenburg tot de meest op den voorgrond tredende figuren. Wij stellen er Prijs op te dezer plaatse zün nagedachtenis te eeren door hem te prijzen om zijn groote en Onkreukbare trouw aan de rechtsche partijen. De rechtsche fracties hebben altijd op hem kunnen bouwen als op een rots. Dat houdt tevens in, dat hij zich in zijn christelijke over tuiging een man van karakter toonde en dat hij de Eere Gods heeft helpen bevorderen Waar en wanneer hem dit mogelük was. Voor zijn diep-beroefde familie, die een goeden vader op nog betrekkelük jeugdigen leeftijd moet missen, zij dit een troost en een belofte. De heer Roodenburg was 10 Maart 1888 te Maassluis geboren, waar hij de lagere school bezocht en daarna de H.B.S. met driejarigen cursus te Rotterdam. In 1904 werd hij geplaatst op een scheeps- kantoor te Rotterdam: in 1909 behaalde hü de akte boekhouden M.O. Nadat hij eenige jaren op een handelskantoor 'n Amsterdam was werkzaam geweest, deed hü lh 1915 met goed gevolg examen voor het Ned. Instituut voor Accountants. In 1917 was hü Haarlems Klein Cabaret bestaat nog wel niet lang, doch de goede naam, dien het reeds verworven heeft, is ten volle verdiend. Ook Maandagavond, op den jaarlijkschen feestavond van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Blin- denbond St. Odilla in het gebouw St. Bavo hadden de leden een groot succes. Met hun Volendamsch costuum brachten ze al dadelijk bij hun eerste optreden de Hollandsche jolijt en de Hollandsche zon op het tooneel en al was hun costuum niet bepaald erg origineel en ge heel voltooid, hun vlotte voordracht, gekruide grappen, fraaie zang en aardige liedjes, hun glunderheid en geestige mimiek en gelaatsex pressie, hadden spoedig de zaal veroverd in een hecht contact, zocdat de gebruikelüke refrein- zang-in-community spontaan van een leien dakje ging. Soms vroeg men zich zelfs af of er nog wel Haarlemmers, die zooals bekend, een zekere renommée inzake de uiting van hun ge voelens hebben, in de zaal zaten, zoo gezellig en vroolijk ging het er toe. Ook de leden af- zonderlük hadden over het succes niet te kla gen Jos Mathot, de ronde, losse humorist na- tuurlük vooral, al zal hem een klein beetje meer beheersching van zün handen geen kwaad kunnen doen en bü de dolkomische zangde monstratie, waarvan we de kern al in v. Del- den's en Louis Davids' revues gezien hebben, was er geen houden meer aan! De zaal daver de van het lachen om de grappige grimassen van de drie heeren, die ieder voor zich een eigen soort van humoristisch talent bezitten. Ook na de pauze, in de dwaze, aan inhoud erg leege klucht „Op Huwelijksreis" hadden ze ge- legenmheid te over om den aanwezigen lachbuien te bezorgen. Daarvan hebben ze een dankbaar gebruik gemaakt en bovendien was ook hier het vocale gedeelte tusschen de grappen door, ruim uitgevlochten en prima verzorgd. De da mes, die den heeren blükbaar bescheidenlijk de eerste plaats gunnen, vulden hen goed,aan. De rest van het programma zal wel evenzoo zeer geslaagd zün, als het tenminste nog aan de beurt is gekomen, doch bij het middernachte lijk uur waren we content met het reeds ge- notene. De gulheid waarmede „St. Odilla" aan de aanwezigen waar voor hun geld wil geven, was ook Maandagavond weer in zoo'n over maat aanwezig wat betreft het gebodene op het tooneel, dat het weer echt Roomsch-laat werd! Tusschen de cabaretnummers door bracht de Mondharmonica-club „Con Amore" uit Over- veen opgewekte muziek ten gehoore, die zeer in den smaak viel en voor de pauze werden ook nog twee films vertoondde opening van de school voor blindengeleidehonden te Amsterdam en het zwemmen van blinden in het Sport- fondsenbad te Haarlem. Beide zün interessant en kregen dan ook veel aandacht. De gebruikelüke verloting bracht evenzoo een spannend intermezzo in het wel zeer gevarieerd programma en tot slot werd er nog lustig ge danst onder leiding van den bekenden dans- leeraar, den heer Schroder. Ook daarbü kende gezelligheid geen tijd! Het is altijd prettig als een vereeniging op een volle zaal en veel medewerking kan bogen, maar ieder zal dit dubbel gunnen aan den R. K. Blindenbond, die zoo'n mooi sociaal en cha ritatief doel nastreeft. En inderdaad had de bond over de opkomst niet te klagen en zeker niet over de medewerking! De voorzitter, de heer Louman, bedankte ze allen recht hartelijk, speciaal mej. de Bruin en haar staf, die gezorgd hebben dat ook het financieele gedeelte van het feest voor den bond een succes werd. Hopelijk zullen immers vele van de aanwezigen erkend hebben, dat de gezonden hun lichamelük minderbedeelde even naasten dienen te steunen. Voor een zeer talrük auditorium hield de heer Frank Reusch, psycholoog, gisterenavond in de muziekzaal van café Brinkmann, Groote Markt, een voordracht over spreekangst, vlot spreken en spraakgebreken. Het is een algemeen verbreid idee, dat stotte ren niet is af te leeren, aldus spr., ook niet na spraaklessen van 2 tot 3 jaar. Dat komt doordat stotteren niet een gevolg is van een lichamelüke noch van een geestelijke stoornis, maar doordat het in zün diepste wezen veeleer een zielsziekte is. De gewone door doktoren voorgeschreven middelen kunnen hier niet baten, maar toch kan ook de ziektetoestand van de ziel worden vast gesteld. De ziel en de geest kunnen inwerken op het lichaam. De methode Coué heeft bewezen, hoe, door auto-suggestie, doordat een rotsvast geloof gekweekt werd, dat een of andere kwaal kon worden genezen, menschen, die jaren totaal ver lamd geweest waren, weer konden loopen. En zoo is het ook bü spraakgebreken. Geest en organisme zijn volkomen in orde, maar de stot teraar is er van overtuigd, dat bepaalde klanken niet door hem kunnen worden voortgebracht. Indien hij rotsvast geloofde dat alle letters door hem konden worden uitgesproken, dan zouden alle zielestoornissen, die een gevolg zün van het spraakgebrek, ophouden te bestaan, maar dit is voor den eenling zeer moeilük. Spraakgebreken ontstaan meestal in de prille jeugd, en gewoonlük zijn de ouders er onbewust, door verkeerde opvoedingsmethoden, de oorzaak van. Zü kweeken een zieleangst bü de kinderen, die bü den een op de maag en bü een ander op de spraakorganen slaat. Doordat nu in ons onderbewustzün alle in drukken die wü opdoen door b.v. te dreigen met,den zwarten-man-met-den-zak bewaard blijven, krügt'tkind, dat'in zün angst heeft ge stotterd en daarna in dezelfde omstandigheden nog eens, enz. langzamerhand de rotsvaste over tuiging dat een bepaalde klank niet door hem kan worden voortgebracht, of dat hij in be paalde omstandigheden, b.v. voor een groot gezelschap niet bij machte is te spreken. Dit is dus een overtuiging, verkregen door negatieve ervaringen; doordat positieve ervaringen in het onderbewustzijn doordringen, het geloof dus, dat men het wel kan, de overtuiging dat het gaat, worden de negatieve invloeden verdreven en de spraakgebrekkige is genezen. Hierop is mijn geneesmethode gebaseerd, aldus spr. En indien men zoover is, gaat het niet alleen onder mijn leiding maar ook zonder die, de genezing komt doordat uzelf tot het inzicht bent gekomen dat u spreken kunt. In de maatschap pij zijn menschen met spraakgebreken, men schen van de tweede klas, werkgevers willen slechts goed bruikbaar menschenmateriaal. Iedereen kan van dit gebrek worden genezen door mijn methode, indien hij den wil bezit om er van te genezen. En buiten menschen met spraakgebreken zijn zeker 90 pet. van de menschen niet in staat om in alle gelegenheden zonder angst te spreken. Voor hen is mijn cursus, die reeds gevolgd werd door burgemeesters, advocaten, arbeiders en doktoren; menschen die in sommige gevallen hun gedachten niet naar voren konden bren gen. Men verontschuldigt zich dan door te zeg gen, dat men voor redenaar geboren moet zijn. Dit is echter niet juist. Ieder mensch, onver schillig welke schoolopleiding hü heeft gehad en wat hü is, hij kan spreken. Men moet slechts absoluut geen angst hebben voor het spreken in het openbaar en men moet eerst kunnen den ken en meteen daarop de gedachte onder woor den kunnen brengen. In mijn cursus leert u reeds spreken in de eerste paar weken, feitelijk al nu den eersten avond; indien u slechts den w e n s c h heeft een vlot spreker te worden. Als een levende reclame voor de methode van den heer Reusch, namen na zijn voordracht eenige van zijn cursisten het woord, die allen duidelijk, zonder haperen, in goed-gebouwde zin nen betoogden, hoe zij van spreek-angst-heb- bende menschen, die in grootere gezelschappen hun mond niet open durfden te doen, geworden zijn tot sprekers, voor wie het nu zelfs een ge noegen is in het openbaar een redevoering te mogen houden. De eerste les van dezen belangwekkenden cursus wordt gehouden in het gebouw de Nü- verheid, in de Jansstraat, waar men zich als cursist kan aanmelden. Een onzer stadgenooten heeft zich tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek om in 't belang van een grooter ge bruik van Zomerpostzegels en dergelijke Welda digheidszegels, te willen bevorderen, dat deze zegels op een daartoe aan de loketten van de postkantoren gedaan verzoek zorgvuldig en licht gestempeld worden. De Directeur-generaal der Posterijen heeft thans bericht, dat belangheb benden, die bijzonder prüs stellen op een lichte, zorgvuldige afstempeling van de voor frankee ring gebruikte zegels, die stukken met een daar toe strekkend verzoek ten postkantore ter ver zending kunnen aanbieden. Waar de posterüen nu volledige medewerking in deze zaak hebben toegezegd wordt een dringend beroep op het pu bliek gedaan om het gebruik van dergelijke ze gels zooveel mogelük te bevorderen en ook vooral om hun buitenlandsche correspondentie van deze zegels te voorzien. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Pauze, 10.05 Lon don Reg., 11.35 Parijs Radio, 12.20 Brussel Vlaamsch, 1.20 Keulen, 2.50 London Reg., 3.50 Keulen, 4.20 Brussel Fransch, 5.20 Pauze, 5.25 Keulen, 7.05 London Reg., 8.20 Rome. Verder Diversen. Fïogr. 4: 8.00 Brussel Vlaamsch, 8.20 Pauze, 9.35 Droitwich, 1.25 London Reg., 2.20 Droit- wich, 5.40 London Reg., 6.00 Droitwich, 7.20 Brussel Fransch, 8.20 Droitwich, 9.50 Weenen, 10.50 Droitwich, 11.20 Diversen. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert(Populair programma). "willy Derby: Mijn Holland, Vaste Verkeering, Twee oogen zoo biauw, In de petoet, Adee, Het plekje bij den molen, Kinderliedjes, Duo Hof- mann. Wals: Klange um Johann Strauss, Ilja LivschakoffKaiserwalzer, Eugen Jahn; Die Schlittschuhlaufer, Odeon dansorkest; Wiener Fraterleben, Odeon dansorkest. 8.00—12.00 diversen. (Wijzigingen voorbehou den). HET ADRES VOOR VAKKLEEDINGMAGAZIJN i HAARLEM-N. - TELEF. 16726 I PAARLAARSTEEG 1 TEL. 12842 BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. De directeur der Arbeidsbeurs deelde ons mede, dat in de afgeloopen week waren inge schreven 5561 mannelüke werkloozen, dat is 147 minder dan een week daarvoor. In dezelfde pe riode van 1936 telden we 6283 werkzoekenden, zoodat het gunstige verschil thans 722 is, het hoogste gunstige cijfer na de devaluatie. We durven er nu aan te denken, dat we dit jaar nog beneden de 5000 zullen komen. God geve het! Naar wü vernemen hebben Burgemeester en Wethouders van Haarlem besloten om aan be zoekers van de Middenstandstentoonstelling „Opbloei" gedurende het tüdvak van 30 April tot en met 8 Mei 1937 vrijen toegang te ver- leenen tot de Stadskweekerü aan de Klever laan. Voor de bezichtiging is iederen dag gelegen heid, des morgens van half 11 tot 12 uur; des middags van 3 tot half 5 en des avonds van half 7 tot 8 uur. Aan de kweekerij zal eenig feestehjk aanzien worden gegeven. De tooneelavonden, die jaarlijks in de ka thedrale Parochie van Sint Bavo aan de dona teurs van het Jeugdwerk worden aangeboden behooren weer tot het verleden. Het moet voor de tooneelclub „Guido Gezelle" (onderafd. van K.G.V. Haarlem V) een aangename voldoening zyn vier avonden achtereen voor een volle zaal te mogen spelen. „Het Geheim", een tooneelspel in drie be- drüven (St. van Cuük en G. Nielen), dat door de jonge tooneelisten onder leiding van den heer G. van Kessel keurig was ingestudeerd, boeide sterk. De medewerking van de zangkoortjes van Graal en Gezellen, alsmede van de nieuwe on- derafdeeling van Haarlem V „De Kolping Trou badours" droeg er zeer toe bij, dat den dona teurs avonden werden gegeven, die bewezen, dat hun donaties goed werden besteed. De directie van de N.V. v. d. Laan's Mode magazijnen bericht ons, dat zü, in overeenstem ming met Commissarissen, besloten heeft haar N.V. te liquideeren en op te heffen. Dit besluit is na zeer langdurige overweging genomen, temeer daar op 1 Augustus 1937 de firma v. d. Laan haar 80-jarig bestaan zou her denken. Medisch advies heeft echter den door slag gegeven. De directie wordt bovendien te zeer in beslag genomen door haar fabrieksbedrüf te Amsterdam onder den naam Fikkert en Co.'s Dameskleedingfabr. In de gehouden Algemeene Jaarvergade ring van de Politie Sportvereeniging „Haarlem", werd het bestuur der vereeniging als volgt sa mengesteld: J. J. Valkenier, voorzitter; F. A. Visser, secretaris, Güsbrecht van Aemstelstraat 156, Haarlem; J. Spoelstra, penningmeester; C. F. G. van Vliet, tweede secretaris; J. Th. Ëg- gink, tweede penningmeester. Voor het spelen van vriendschappelijke wed strijden (voetbal) wenden belanghebbenden zich tot den heer C. van der Burg, Jansstraat 52, Haarlem. De Haarlemsche Vereeniging tot Bestrüding der Tuberculose hield haar jaarvergadering, waarop de verschillende verslagen werden goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen: Mevr. G. M. C. Strick van Linschoten, Dr. L. C. Kersbergen; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. en Dr. J. G. Hoge. Uit het uitvoerige jaarverslag tippen Wij aan, dat het aantal donateurs, leden en begun stigers bedroeg 3457 (vorig jaar 3729) van het Lighalfonds 796 (§54). Het aantal keuringen krachtens de Wet tot bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelüke ziekten van personeel van in richtingen van onderwijs bedroeg 445, een toe name van 121. Het aantal personen, dat voor de eerste maal het Consultatiebureau bezocht, be droeg 776, een kleine stijging. In 1936 zün in onze stad 36 personen over leden aan long-tuberculose, 3 aan hersentuber- culose en 11 aan andere vormen. Het sterfte cijfer voor tuberculose daalde van 4.38 in 1935 tot 3.78 het vorig jaar. Interessant is het vergelijkende lüstje be treffende de sterfte aan T.B.C. per 10.000 der gemiddelde bevolking. Het percentage voor long-t.b.c. bedroeg b.v. in 1927 7.7 en thans 2.7, hersen-t.b.c. resp. 2.4 in 1924 en 0.2 vandaag. Totaal werden 3241 (3318) personen onderzocht met 5572 consulten. In totaal waren op 1 Januari 1937 op het con sultatiebureau bekend 797 (865) lijders aan tu berculose in een of anderen vorm en wel 383 (405) lijders aan open long-tuberculose, 29.0 (31.1) per 10.000 der gemiddelde bevolking, 316 (350) lijders aan een gesloten vorm van long- tuberculose, 24.0 (26.9) per 10.000 der gemid delde bevolking en 98 (110) lijders aan chirur gische tuberculose, 7.4 (8.4) per 10.000 der ge middelde bevolking. Het aantal bekende lijders aan open long- tubereuiose blijft nog zeer groot. Na afschrij ving der overledenen, der vertrokkenen en van hen in wier sputum de laatste jaren geen tuber kelbacillen meer worden aangetoond en wier longafwükingen bij klinisch en Röntgenologisch onderzoek den indruk maakten, geheel genezen te zijn, en die dus niet meer als positieve patiën ten werden medegeteld, bedroeg dit aantal: 1934 met 363, 1935 met 404, 1936 met 405, 1937 met 383. Wij blijven in dit aantal besmettingsbronnen een aansporing zien tot groote voorzichtigheid en oplettendheid. Van alle in 1936 onderzochte patiënten aan long-tuberculose behoorden 27.2 pCt. (28.5 pCt.) tot stadium I, 58.7 pCt. (55 pCt.) tot stadium II en 14.1 pCt. (16.5 pCt.) tot stadium III. In totaal 953 (863) Röntgen-foto's en 1208 (834) Röntgen- doorlichtingen Van de onderzochte personen waren 1060 (1177) Protestant, 1068 (1181) R.K., 13 (17) Israëliet en behoorden 653 (619) tot geen kerk genootschap. Afgevoerd werden 691 (908) personen; 560 (649) omdat zij niet lijdende waren aan tuber culose; 50 (69) wegens vertrek uit de gemeen te; 15 (15) op verzoek, 19 (33) wegens onwil en 47 (89) wegens herhaald verzuim. Het aantal door de huisbezoeksters afgelegde bezoeken bedroeg 14.673 (14.888). Totaal werden dus verpleegd 180 (182) pa tiënten met 17249 (17075) verpleegdagen, waar van 16194 (16444) ten laste onzer vereeniging en 1055 (631) voor rekening van anderen. De gemiddelde bezetting over 't geheele jaar was in het nachtverblüf 84 pCt. (73 pCt.), in het dagverblüf 56 pCt. (68 pCt.) en in het kinder nachtverblijf 103 pCt. (99 pCt.) De winst- en verliesrekening sluit met een be drag van ƒ125.007.18, voordeelig saldo 67.03. Zondag 2 Mei ajs. wordt te Velsen-Noord m den tuin van Huize „Meerzicht'' een Landdag vanwege de R.K. Staatspartij gehouden. Als sprekers zullen optreden de bekende radio-redenaar pater E. Peters O.E.S.A. met onderwerp „Erop of eronder" en de heer H. J. Kuipers, die de „Verdediging van het Gezin" zal behandelen. Medewerking verleent voorts de RFC. Har monie „St. Caecilia". Programma's, tevens bewüs van toegang, zijn verkrijgbaar bij de heeren Lubbers en L. Hars- veld, Wijkerstraatweg, en H. Vink, Eendracht- straat, en voorts aan het terrein. De aanvang is bepaald op 's middags half 4. Wij vertrouwen, dat zeer veel katholieken uit Velsen en omgeving dezen Landdag zullen be zoeken. Wij hebben nog de prettigste herinneringen aan dezen schlager uit de eerste jaren der Fritz Hirsch-operette en wij moeten zeggen, dat de hernieuwde kennismaking met deze operette bewerking van Georg Hermann's roman „Jett- chen Gebert" er op schitterende wijs toe mee helpt de roemruchte reputatie van het Haagsch- Weensche gezelschap hoog te houden. Fritz Hirsch heeft de mise-en-scène van deze oude bekende, in overleg met den auteur, een frissche verjonging doen ondergaan, die bewondering wekt voor den schier onuitputtelijken rijkdom aan vondsten en schoone schakeeringen van Hirsch' sprankelend vernuft. Het fraaie decor van Ge rard Vroom, de keurige costumeering van Sophie Degenhardt, de fleurige zang, het kleurig jolijt, de vroolijke sfeer met wat lichten weemoed en een tikje ernst, alles droeg er toe bij een hartehjke sympathie te wekken voor dezen ge moedelijken Joodschen familiekring uit dien Biedermayer tüd van omstreeks 1840, waarin de dartelheid van Jetje heel wat moeilijkheden veroorzaakte. De vlotte, romantische muziek van Walter Kollo behoort tot het beste op dit gebied en neuriet nog dagen lang in de ooren na. Er is gisterenavond door een vollen schouw burg van deze smaakvolle uitvoering genoten Martha Wagner had de niet gemakkelijke taak om Friedl Dotza, die in de opvoeringen van acht jaar geleden de hoofdrol vervulde, te vervangen. Maar zij slaagde er wonderwel in, met groote beminnelijkheid en met fijnen tact. Henk Speyer stond haar als de dichter Dr. Kössling, die het hart van Jetje weet te ver overen, voortreffelijk ter zijde. Deze veelbelo vende Nederlander is voor het gezelschap een goede kracht. Maar het was vooral weer Fritz Hirsch, die als Onkel Eli het hart van de Haar lemmers stormenderhand innam en zonder moeite bracht hij ze er aan het slot van de operette toe het bekende refrein mede te zin gen. Tante Minchen, zijn vrouw, vond in Jula Rillo een allerliefste vertolking. Paul Harden als Jason Gebert, Walter Triebei als Salomon en Hans Blume als Ferdinand Gebert vormden een broederpaar, waaraan niet alleen Jetje, maar ook de schouwburgbezoekers de aangenaamste herinneringen zullen houden. En dan een niet minder eervolle vermelding voor Liesl Frank en Otto Aurich, die niet alleen als danspaar, maar ook als acteurs bij elkaar pasten „wie Zucker beim Kaffee". De operette werd in een opgewekt, vlot tempo gespeeld, waartoe de voortreffelijke leiding van den dirigent Hans Lichtenstein meewerkte. Het publiek was gul met applaus en open doekjes. De Vereeniging Koninginnedag: Comité Haar lem-Noord heeft het volgende programma voor 30 April ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana samengesteld: Des middags zullen op het Gem. Sportterrein kinderspelen worden gehouden, waaraan onge veer 450 kinderen deelnemen. De autopedwed strijden, het vlagsteken, mastklimmen, tonrol- len, enz., gespeeld onder de goede leiding van onderwijzeressen en onderwijzers zal de kinde ren, maar ook de kijkers stellig zeer vermaken. Vroolijke muziek luistert het kinderfeest op. Natuurlijk ontbreken prijzen en versnaperingen niet! De avondfeesten worden ingezet met een mu- zikalen rondgang door de R. K. Harm. St. Cae cilia, welke om 7 uur vanuit Haarlem-Noord, Rijksstraatweg hoek Waalstraat, vertrekt. Het eindpunt zal het Gem. Sportterrein nabij het E. D. O.-terrein zijn, dat voor deze gelegenheid door 4 schijnwerpers zal worden verlicht, terwijl versterkte gramofoonmuziek de stemming niet weinig zal verhoogen. Om 8 uirr film in de open lucht. Het volgen de programma zal worden vertoond: 1. Nederlandsche Vreugdefilm. Episoden uit het leven van onze Prinses. 2. Het edele drietal, in 2 bedrijven. 3. Wonderolie. Teekenfilm. 4. Hoe kom ik in het ziekenhuis. Klucht in 2 bedr. 5. De bioscoopvoorstelling. Teekenfilm. Als slot volgt om kwart voor tien schitterend vuurwerk, met prachtig slot. De geheelen dag bestaat er verder gelegenheid zich te vermaken op het Pretoriaplein en Spaamhovenplein. Het bestuur der R. K. Handelsavondschool verzoekt ons mede te deelen, dat er bij de uit reiking der diploma's en rapporten op 10 Mei a.s. in „St. Bavo" aan de Smedestraat, ook toe gang is voor de ouders van alle leerlingen, zoo mede voor voogden en belangstellenden. De avond zal worden opgeluisterd door een lezing met lichtbeelden en film over „Zwerftochten door de Camarque" (Zuid-Frankrijk). Ouders en belangstellenden kunnen hiervoor toegangsbewijzen afhalen tegen betaling van tien cent bij den penningmeester en secretaris van het bestuur, den heer E. J. Jonckbloedt, Ged. Oudegracht 94 en den heer Herin. Willenborg, Fr. Halsstraat 29, alsmede bü den concierge der school Ged. Oudegracht no. 120. Geboren: S. de Borst—v. Pelt, d; M. Sondorp v. d. Putten, d.; C. A. M. Mulder—Hooger- vorst, z; M. J. J. MelchiorRessing, d; J. J. WillemseWeisz, d; M. M. ter Metz—Cardol, d; J. G. Hefdemanv. Toor, z; F. G. Roosen Klohsok, d; M. C. Bussing—v. d. Velde, z; A. OversteegenBijl, d. Overleden: M. Melkert, 73 j., Pülslaan; W. F. Martens, 62 j., Slachthuisstraat; L. F., 2 j„ zoon van W. L. F. van der Have, Voorduinstraat. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) Gebouw St. Bavo: Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", 8 uur; „Vriendschap Zü Ons Doel", 8 uur; Afdracht Grafische Bond, 8 uur; Rechtskundigbureau, 8 uur; Bestuur Spoorweg personeel, 8 uur; Comité .Herwonnen Levens kracht", 8 uur; Bestuur Jongeren R. K. Staats partij, 8 uur. St. Antoniuskerk, Groenmarkt Misweek. Stadsschouwburg: R.K. Rederijkerskamer „Al- berdingk Thym", ,Don Quichot op de bruiloft van Kamacho", 8.15 uur. Café-rest. Brinkmann: Bazar Vereeniging „Het Brokkenhuis". Kunsthandel „Pictura": Expositie 107 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 107 uur. Hotel Lion d'Or: Snelverband, 8.15 uur. Luxor-theater: Jean Harlow in „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur. Gustav Fröhlich in „Brandend goud", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Dorothy Lamour in ,,De jungle prinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Vicki Baum's „Helene Willfuer", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Oranjebond .Prinses Ju liana" 8 uur; L. T. B. 10 uur (des morgens); Vertrouwensmannen metaalbewerkers 8 uur; Haarlems Gemengd Koor 8 uur; Bestuur Bak kers 6 uur. Stadsschouwburg: Schoolvoorstelling Tooneel- groep „Het Masker"; Jonkvrouwe de la Seig- lière, 2 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Bazar Haarl. Brokkenhuis. Kunsthandel „Pictura": Expositie, 10—7 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 10—7 uur. St. Antoniuskerk Groenmarkt: Misweek. Luxortheater: Jean Harlow in „Suzy", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 115 uur Gustav Fröhlich in „Brandend goud". Frans Halstheater: Dorothy Lamour in ,De jungle prinses", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Vicki Baum's „Helene Willfuer", 2.30, 7 en 9.15 uur. De wel zeer actieve Stichting „Haarlems Bloei" heeft thans ook de huiseigenaren in den kring van haar propaganda getrokken. Zü wil immers Haarlem bekend maken als woon-, in dustrie-, congres-, toeristen- en bloemenstad en dat is natuurlijk ook mede van groot belang voor degenen, die huizen te verhuren hebben. De directeur van „Haarlems Bloei", de heer C. S. Th. v. Gink, zal daarom een uiteenzet ting geven over het belang dat deze instelling voor onze stad heeft, op een bijeenkomst van de Vereenigde Huiseigenaren voor Haarlem en omstreken, te houden op Donderdag 29 April des avonds om 8 uur in hotel „De Leeuwerik". De heer ir. P. H. Lefebre, secretaris, der di rectie der Haarlemsche Brandverzekering Mn. zal op de bijeenkomst een causerie houden over brandverzekering. In den oproep, die „Haar lems Bloei" gericht heeft tot de huiseigenaren., wordt medegedeeld, dat zoo spoedig mogehjk zal worden overgegaan tot de uitgave van een speciale vestigingsfolder. Omdat echter propa ganda maken uiteraard veel geld kost, heelt de Stichting de hulp van Haarlems burgerij noo- dig en wijst daarbij op de noodzakelijkheid voor de inwoners van Haarlem om hun stad te verdedigen tegen den gevaarlijksten vijand van deze eeuw, de vergetelheid. Haarlem mag niet langer achterblijven in den wedüver met andere steden om inwoners en bezoekers te trekken. Haarlemmers komt op voor uw mooie stad! In een zeer druk bezochte algemeene verga dering van de vereeniging van ontvangers en hoofdcommiezen en commiezen, gehouden op Zaterdag 24 April te Amsterdam, werd als voor zitter gekozen de heer E. v. d. Wall, Rijksont vanger, alhier. s Men verzoekt ons er de aandacht op te wil len vestigen, dat Woensdagavond om 7 uur alle begeleidende herauten voor het as. Meifeest der Kruisvaart worden verwacht in den St. Baafburcht aan de Westgracht. De Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" alhier heeft een uitnoodiging ontvangen van den „Amsterdamschen Oranje Jeugd-bond" (eere voorzitter Dr. W. de Vlugt), ter gelegenheid van het 12K-jarig bestaan, tot het geven van een tooneelvoorstelling op 13 Mei a.s. in den Stads schouwburg te Amsterdam en daarbü °P te voeren „Geen dubbeltje in z'n zak". IJMUIDEN, 27 April. Rijksvischafslag. Tarbot 5880 cent per kg. Griet 13.0030 per 50 kg. Tong 0.95—1.15 per kg. Middel Schol 2326.50, Zetschol 18.00—22. kleine Schol 6.6017.50. Schar 4.208.50, Tongschar 21.5025 per 50 kg. Rog 12.0025 per 20 stuks. Vleet 1.753 per stuk. Pieterman en Poon 3.505.30 per 50 kg. Kabel jauw 21.5068 per 125 kg. Gullen 8.5018 per 50 kg. Leng 0.852 per stuk. Heilbot 1.15 per kg. Wijting 3.80—5.70 per 50 kg. van de Dinsdag aap. den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Rotterdam 295 manden 3500.Sperwer 90 manden 1500.Neptunis 85 manden 1830 Protinus 165 manden 2030. LOGGERS K.W.: 40 590.—, 69 360.—. 51 59019 420.—, 22 470.—, 101 480.—, 135 400.—. WATERS TANDEN IJMUIDEN. Woensdag 28 April. Vloed: 4.46 v.m. en 5.05 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5