Nijenrodezaak wederom voor het Gerechtshof We luisteren naar FI NAN Cl EN Verpachting in de Wieringermeer i R.K.STMTSPARTU VOORTGEZET GETUIGEN VERHOOR BESCHERMT HET CHRISTENDOM aby PUROL<$> De weerstoestand Sport en spel Dagfilm DINSDAG 27 APRIL 1937 Telefoongesprekken en corres pondentie tusschen O. en K. ter sprake Tien getuigen a charge DE HERTOG HENDRIK VERTROKKEN Te half vier werd Maandag het anker gelicht Men moet landbouw-technisch goed onderlegd zijn en over eenig bedrijfskapitaal kunnen beschikken 47 boerderijen worden uitgegeven Handelsbetrekkingen met Polen Wegverbetering in Noord-Brabant Minister Gelissen voor besprekin gen naar Poznan Leider van Zwart Front veroordeeld ZOMERHUISJE UITGEBRAND DE TERUGREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR i Uitspraak in jacht- drama in Indië Dertien veroordeelingen, dertien vrijspraken DUITSCH OPTREDEN TEGEN EEN BISSCHOP Z. H. Exc. mocht zonder fouillee- ren de grens niet passeeren MISHANDELING OP EEN VOETBALVELD De dader tot gevangenisstraf veroordeeld BEELDJE VAN MGR. ARIËNS Woensdag 28 April Een periode van koud weer dreigt Vertraging in den overgang naar den zomer De missiewedstrijd Breda-Tilburg Op Hemelvaartsdag te Roosendaal AUTOMOBILISME HERKULEYNS IN NAPELS Opgegeven wegens defect DAMMEN D.C.IJ. kampioen van Nederland SCHAKEN Het tournooi van A.S.C. en V.A.S. Massa-simultaanséance in Den Haag Het Gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van Mr. Joh. M. Jolles, dat zich reeds geruimen tijd bezig houdt met de behandeling van de geruchtmakende straf zaak tegen M. O. van N., den voormaligen bewoner van het kasteel Nijenrode onder Breukelen, heeft na op 18 December een interlocutoir arrest te hebben gewezen de behandeling voortgezet. Zooals men weet wordt de kasteelheer er van verdacht in overleg met zijn vroegeren za kenrelatie, Koning, een inbraak op touw te heb ben gezet in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932, ruim vijf jaar geleden dus. De heer O. bleef steeds met klem ontkennen, ln weerwil van de bekentenis van Koning en diens beschuldigingen aan het adres van den kasteelheer. Tegen O eischte de officier van Justitie 2<4 Jaar. Hij werd door de rechtbank vrijgesproken, evenals de andere hoofdfiguren uit deze inge wikkelde en belangwekkende strafzaak. Slechts enkele bijfiguren kregen lichte straffen. Het O. M. ging in appèl: door ziekte van de hoofdrolspelers, K. en O., moest de hooger be- roepbehandeling herhaaldelijk worden uitge steld. In November 1936 eindelijk eischte het O. M. reprise. O. en K.'s veroordeeling tot straffen gelijk aan de preventieve hechtenis (resp. één jaar tegen O. en acht maanden tegen K., met aftrek van de voorloopige hechtenis) volgde. Op 18 December zou arrest worden gewezen. Nog echter was het Hof niet voldaan en vond het onderzoek niet volledig. Wederom zijn maanden voorbijgegaan en de rechter-commissaris, Mr. Smits, heeft opnieuw vele getuigen gehoord, waarvan er door het Hof tien charge zijn gedagvaard. Ais eersten getuige hoort de president inspec teur Posthuma, die o.a. zoover dit mogelijk was, een onderzoek heeft ingesteld naax het aantal telefoongesprekken tusschen K. en O. Koning had ongeveer twaalf gesprekken uit Den Haag vandaan met het kasteel Nijenrode gevoerd, bovendien had hij nog acht keer opgebeld en geen gehoor gekregen. Koning had de fiches nauwkeurig bewaard; de totaalbedragen klopten met het eindcijfer op de quitantie. De heer Goudstikker, kunsthandelaar, met wien verd. O. een belangengemeenschap had, komt dan voor het hekje en wordt over de schilderijen gehoord, waarover Koning en O hebben gecorrespondeerd voor verkoop of be leening. De brieven gingen over een Nicolaas Maes, een schilderij dat met den diefstal niets te maken had. Getuige verklaart, dat O hem in kennis moest stellen met alle transacties. Voor de Nic. Maes had getuige geen belangstelling en voor belee ning gevoelde hij niets. Proc.-gen.Voelde u zich verplicht om schil derijen van O. in beleening te nemen wanneer hij dit verzocht? Get: In het geheel niet. Uitvoerig bespreekt de president dan de kwes tie of de beleeningsonderhandelingen al dan niet fictief waren. In verband hiermede merkt de president op, dat het toch wel heel vreemd is, dat Koning den dag na de inbraak een brief aan O. schrijft, waarin hij slechts in een paar zinnetjes iets over de inbraak zegt en dan vervolgt: „Hoe staat het met de beleening van de schilderijen, schieten de onderhandelingen op?" De couranten, aldus de president, schreven kolommen over de inbraak, Koning behandelt 't in zijn brief als een onbelangrijke bijzaak en vraagt geld ter leen. ,Het is alsof men in "n condoleancebrief geld ter leen vraagt". Verd.: „Zooiets valt een volkomen onschuldig mensch geen oogenblik in." Uitvoerig en met klem betoogt O. voor de zooveelste maal, dat van zijn kant geen sprake van camouflage was. Waar blijven wy, zoo roept O. uit, indien een mensch aan wien een offerte wordt gemaakt, die hem interesseert, verantwoordelijk zou worden gesteld voor de waarachtigheid dezer offerte. De president leest dan de brief van 2 Maart Vol ongeduld wacht in de Straat van Gi braltar een Nederlandsch oorlogsschip om na •n lang verblijf in de tropen en na 'n zware patrouillereis in de Spaansche wateren naar het moederland terug te keeren. Om een betere representant van Neerlands vloot te zijn is de Hertog Hendrik voor kort weer naar huis geweest om van het nieuwste luchtdoelgeschut te worden voorzien en ge heel nagezien te worden. Beter bewapend en van onder tot boven nieuw in de verf is het Maandagmiddag om vier uur de reis naar het Zuiden begonnen. Koud en guur waalde de Noordwester langs de haven. Persfotografen zochten hun troost in het Texelsche Veerhuis om met een echte Nieuwedieper Taaie beter tegen de koude be stand te zijn. Het verkeer aan de Buitenhaven was ge stremd. Midden voor de brug over het bassin voor de Doksluis lag de Hendrik te wachten totdat het getij gunstig zou zijn om weg te kunnen varen. Om half tien had het schip de werf ver laten, doch kon vanwege den stierken eb- stroom nog niet de haven uitvaren. Tien mi nuten over 12 bracht de Utrecht een tros uit en even later kwam er beweging in het ge vaarte. Nog even een roerend afscheid, waar bij vele kleine kinderen met elkander wed ijverden om „Dag Vader" te roepen en het schip verliet de haven. Het ging echter nog niet direct full speed naar de Noordzee. Eerst moest het nieuwe geschut nog beproefd wor den. Tot vier uur bleef het op de reede en onophoudelijk klonk het zevenklapperachtige geluid van het anti-lucht geschut over het Marsdiep. Hierop werd de reis aanvaard. Wij hopen, dat we het schip over drie maanden weer behouden terug zullen zien. door Koning aan O. geschreven voor. Koning vraagt in dat epistel duidelijk om geld en o.a. schrijft hij over de inbraak: „Ik kan me uw gezicht voorstellen toen u de inbraak ontdekte." Pres.: U kunt toch niet tegenspreken, dat Koning steeds contact met u zocht. Ik heb hier een agenda over het jaar 1932 en daarin heb ik alle data op deze zaak betrekking hebbende, genoteerd. Dat Koning contact zocht ontkent O. niet. Pres.: Dus u gelooft, dat de schilderijen transactie van Koning's kant fictief was? Verd.: „Dat weet ik toch niet." Pres.: Hij had zelfs de beschikking over de schilderijen niet, die hij z.g.n. wilde beleenen. En wat had Koning voor reden om na de in braak een fictieve correspondentie te voeren? Verd.: „Hij wilde in contact met me blijven geld los krijgen om zijn misdadigers te betalen en om me later te chanteeren. Raadsheer mr. Smit: Ik begrijp niet, dat U K. aan het lijntje hield. Na de inbraak was het toch voor U heel gemakkelijk geweest om te zeggen: „Nu kan ik U niet meer helpen." Nadat nog eenige getuigen over hetzelfde punt zijn gehoord, schorst de president de zit ting tot vanmiddag twee uur. Evenals vorige jaren is ook thans wederom een prospectus verschenen voor de verpachting van boerderijen in den Wieringermeerpolder, zulks ingaande 1 November 1937. Dit jaar zal de uitgifte bestaan uit 47 boerderijen, nj. 29 akkerbouw-, 12 gemengde en 6 weidebedrijven, met een totale oppervlakte van pl.m. 1730 H.A. Tot op heden zijn 7000 H.A. cultuurland ln de Wieringermeer in particulier bedrijf, waaronder 156 boerderijen met een gezamenlijk oppervlak van ruim 6200 H.A. Het resteerende gedeelte 'is als onbehuisd land uitgegeven, gedeeltelijk voor uitbreiding van het bedrijf van in de randge meenten wonende landbouwers, gedeeltelijk voor de uitoefening van den groven tuinbouw. Wan neer de uitgifte 1937 haar beslag zal hebben gekregen, zal derhalve reeds meer dan de helft van de geheele oppervlakte cultuurland in par ticuliere handen zijn. Het overig» gedeelte wordt als groot-bedrijf in exploitatie gehouden door de landbouwcultuur-maatschappij „De Wierin germeer", tot het moment, dat ook deze gron den,, waarvan 1000 H~A. voor definitieve staats exploitatie wordt bestemd, voor verpachting ge schikt zijn. Geen gronden worden n.l. verpacht, zoolang niet redelijkerwijze vaststaat; dat daar aan geen abnormaal risico voor den particu lieren boer meer verbonden is. De belangstelling voor de beschikbaar komen de bedrijven is ook thans weer zeer groot, de gunstige uitkomsten, welke door de reeds ge vestigde pachters in de afgeloopen jaren in de Wieringeremeer zijn verkregen, zullen ongetwij feld aan deze groote belangstelling niet vreemd zijn. De pachtsommen zijn aanvankelijk matig en houden niet alleen verband met den cultuur toestand, waarin de gronden verkeeren, doch sluiten ook in een steun aan de optredende pachters. De pachtsommen worden in de eer ste zesjarige pachtperiode om de twee jaren verhoogd en beloopen als regel voor het akker- bouwbedrijf de eerste twee jaren 50, de vol gende twee jaren ƒ60, en de laatste twee jaren 75 per H.A. Voor het gemengde bedrijf bedragen deze cijfers respectievelijk als regel 40, 50 en 60 en voor het weidebedrijf ƒ30, ƒ40 en 50. De genoemde bedragen worden verhoogd met 10 per H_A. per jaar voor gedraineerd land. Een jaarlijks vast te stellen indexcijfer brengt ten slotte het conjunctuurcorrectief. De grootte van de bedrijven ligt voor het akkerbouwbedrijf meerendeels tusschen de 40 en 50 H.A., voor het gemengde en weidebedrijf hoofdzakelijk tusschen 20 en 40 H.A., met enkele afwijkingen, zoowel naar boven als naar beneden. Het streven is er op gericht in de Wieringer meer een zoo sterk mogelijken boerenstand te bevorderen. Hiervoor is het noodzakelijk eenige eischen te stellen, waaraan gegadigden, om voor een boerderij in aanmerking te kunnen komen, moeten voldoen. Zoo zal een pachter landbouw- technisch goed onderlegd moeten zijn en over voldoende bedrijfskapitaal, dat op 300 per H.A. is bepaald, moeten kunnen beschikken. Het voldoen aan deze eischen is noodig om rede lijkerwijze de noodige waarborgen te verkrijgen om te kunnen slagen in de exploitatie van een bedrijf. De bouw van boerderijen voor de te verpach ten bedrijven wordt binnen enkele weken aan besteed. Deze zullen een hooge gebruikswaarde bezitten, omdat het mogelijk is daarbij reke ning te houden met de ervaringen, welke bij het gebruik van de reeds aanwezige boerderijen zijn opgedaan. Meer en meer begint de Wieringermeer als landbouwgebied aan beteekenis te winnen, het geen ook wel voor de hand ligt, wijl de outillage van dezen eersten Zuiderzeepolder is verzorgd als slechts weinige landbouwgebieden elders in ons land. Het is ongetwijfeld voor belangstellenden de moeite waard van het verschenen prospectus, dat op aanvraag aan het domeinkantoor te Slootdorp gratis wordt toegezonden, kennis te nemen, doch om een indruk te kunnen verkrij gen van het mooie werk, dat in de Wieringer meer reeds is tot stand gebracht, kan een per soonlijk bezoek aan dezen polder ten volle worden aanbevolen. Alsdan zal men eerst vol komen kunnen beseffen de waarheid, welke ligt in onderstaande regelen: De zee is weg nu ligt er land, Gewonnen door der menschen hand, Bewerkt met kracht en met verstand.... Ons jongste stukje Nederland. provincialen weg Oud GastelRoosendaal, voor komende op het provinciale wegenplan. De begrooting was 140.000. De laagste inschrijfster was de N. V. Aug. van Dijck Petit Wegenbouw maatschappij te Bergen op Zoom, met gebruikmaking van Ne derlandsch cement voor 137.385.en met ge bruikmaking van buitenlandsch cement voor 136.785.—. Namens Gedeputeerde Staten van Noord- Erabant heeft de hoofdingenieur van den Pro vincialen Waterstaat aanbesteed het verleenen en gedeeltelijk nieuw aanleggen van de aarden- baan, voor het maken van verhardingen van asfaltbeton of fundeeringen van cement-beton, van bestratingen, van duikers en buisleidingen en van bijkomende werken, op en nabij den Ter gelegenheid van de Jaarbeurs te Poznan, welke Zondag 2 Mei wordt geopend, zal een bijeenkomst worden gehouden van de Poolsch- Nederlandsche regeeringscommissie, die het vorige jaar op 9 April te Den Haag, na het tot stand komen van het handelsaccoord, werd in gesteld. Het is gebleken, dat het handelsverkeer zich onder de werking van genoemd accoord voor beide landen "bevredigend ontwikkeld heeft. De genoemde commissie heeft aanleiding ge vonden na te gaan, in hoeverre deze ontwikke ling, welke zij op den voet volgt en voortdurend bestudeert, aanleiding geeft bepaalde aanbe velingen tot de beide regeeringen te richten. De heer S. Stoga, voorzitter der Poolsche com missie, vertoeft thans in Den Haag, om te dezer zake de besprekingen voor te bereiden. Deze besprekingen zullen te Poznan worden voortgezet. Met het oog op de aanwezigheid van dr. A. Roman, minister van handel en nijver heid en eere-voorzitter der Poolsche commissie, zal ook de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. Gelissen, eere voorzitter der Nederlandsche commissie, zich met den voorzitter, mr. A. van Kleffens, adjunct directeur van de handelsaccoorden, naar Poznan begeven. De Utrechtsche Rechtbank heeft hedenmor gen den leider van Zwart Frant, A. M., die te recht heeft gestaan wegens beleediging van mi nister Colijn, veroordeeld tot f 1000.boete subs, drie maanden hechtenis. De eisch luidde drie maanden hechtenis. Hedenochtend vijf uur brak door tot nu toe niet bekende oorzaak brand uit in een der in den boomhoek te Loosdrecht staande zomer huisjes, dat sedert twee dagen was betrokken door mevr. A. W. S.van W. uit Loosdrecht. De brandweer, welke met de motorspuit spoe dig ter plaatse aanwezig was, kon niet voorko men, dat het geheel uit hout opgetrokken per ceel, alsmede de garage en een groot gedeelte van den inboedel, welke daarin was geborgen, in vlammen opgingen. Verzekering dekt een gedeelte van de schade. Prinses Juliana en prins Bemhard werden in den loop van den middag op hun terugkeer van Reckenwalde naar Po est dijk voor 'n bezoek per auto op het Paleis Het Loo verwacht. Vandaar' zouden zij later op den dag naar Soestdijk vertrekken. 8 Het huidje blijft gaaf en gezond, in dien U het behandelt met en droog houdtmetPurolpoeder Purol 30 ct. Purolpoeder 60 et. SOERABAJA, 27 April. (Aneta.) Gisteren deed de landraad te Grisee uitspraak in de affaire van het jacht-drama, waarbij de heeren Van der Pauwert en Jordaan werden vermoord, na dat zij per ongeluk een inlandsch knaapje had den gedood. De hoofdbeklaagde alsmede de drie anderen werden veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf, een der andere daders tot 1 'A jaar en acht beklaagden tot acht maanden gevan genisstraf, allen met aftrek van preventief (acht maanden). Dertien beklaagden werden vrijge sproken. In het Franciscanerklooster Sankt-Ludwig, gelegen op Nederlandsch gebied nabij het sta tion Vlodrop, zou, naar de „Nieuwe Koerier meldt, Zaterdag een feest gevierd worden dooi de communiteit. De bisschop van Aken, Z.H. Exc. Mgr. Strater, zou hierbij tegenwoordig zijn. Natuurlijk zou Z.H. Exc. feestelijk wor den ontvangen. Ook van de zijde der Duitsche katholieken uit de omgeving was er veel be langstelling en een groote menigte begaf zien naar het klooster. Deze menschen konden allen vrij de laan passeeren, die naar het klooster voert. Deze is anders afgesloten met een slag boom en er staat een controlepost. Toen de bisschop echter tegen twee uur bij den post arriveerde, werd hij door den dienstdoenden Duitschen ambtenaar aangehouden, die Z. H. Exc. wilde fouilleeren. De bisschop had hier na tuurlijk bezwaar tegen en protesteerde, temeer waar het overige volk vrijelijk mocht passee ren. Zoodoende werd deze maatregel nog meer als een hatelijkheid tegen zijn persoon aan gevoeld. Daar er verder met den ambtenaar niet te praten viel en deze bij zijn voornemen volhardde, is Mgr. Strater ten slotte terugge keerd naar Aken en heeft van zijn bezoek aan Sankt-Ludwig afgezien. Het geheele feest is, naar het blad verneemt, in duigen gevallen. Tijdens een voetbalwedstrijd te S.t. Willibrord heeft een der spelers, eèn zekere H., zich niet ontzien, den doelverdédiger der tegenpartij, die een bijna zeker doelpunt op het laatste oogen blik nog uit zijn doel wist te houden, een har de stomp met de vuist in het gelaat te geven, waardoor de man bloedend werd verwond en zelfs eenige oogenblikken bewusteloos werd. Een wachtmeester der marechaussee, die den wed strijd bijwoonde en het geval duidelijk had ge zien, maakte tegen H., uit Rucphen, proces-ver baal wegens mishandeling op. Uit d getuigenverklaringen voor den politie rechter kwam vast te staan, dat verdachte vroe ger reeds was geschorst door het bestuur van den R. K. Voetbalbond en dat hij voor het bo- vengesignaleerde feit was geschorst tot Sep tember 1938. De Officier van Justitie waardeerde het, dat ook het bestuur van den R. K. Voetbalbond krachtig tegen deze personen optreedt en noem de het optreden van verdachte schandelijk. Hij eischte een geldboete van f 40.suhs. 40 dagen hechtenis. De politierechter nam in aanmerking, dat verdachte bekend staat als een woest speler, die de mooie sport veel afbreuk doet. Met het oog op het feit, dat verdachte reeds eerder blijken heeft gegeven, zich niet voldoende te kunnen beheerschen, meende de politierechter, dat een geldboete hier minder op haar plaats zou zijn. Hl) veroordeelde verdachte dan ook tot een ge vangenisstraf van 14 dagen. Pastoor Geertman te Enschede, die tot stich ting van een Ariënskerk aldaar wenscht te ko men, heeft, mede ter verbreiding van de be langstelling voor dezen grooten priester, een beeldje in den handel gebracht, dat de spreken de gelijkenis van Mgr. Ariëns vertoont. HILVERSUM I, 1875 M. (NCRV-uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoon- muziek. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Mor gendienst: 11.00 Ensemble v. d, Horst. 12.00 Berichten. Gramofoonmuziek. 12.30 Vervoig concert. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Sopraan en piano. 3.00 Kerkdienst van de Stichting „Alle-Dag-Kerk". 3.30 Orgelspel. 4.30 Gelukwenschen. 4.455.45 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Causerie ever het Binnenaanvaringsre- glement en stoommachines. 7.00 Berich ten. 7.15 Causerie over diaconale zorg. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP, herh. SOS-ber. 8.15 Amhemsche Orkestvereenlging. (Om 8.25 Gramofoonmuziek en om 8.55 Voor jonge menschen. 10.25 Schaakcursus. 10.40 Be richten ANP. 10.4511.30 Gramofoonpla ten; hierna schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-uitzending) 8.00 Gramofoonplaten. 8.05 Propagandis tische causerie. 8.10 Gram.pl. 9.30 Keu- kenwenken. 10.20 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-Orkest. 12.45 Orgelspel. 1.15 1.45 Vervolg orkestconcert. 2.00 Gram.- pl. 2.30 Voor ^e vrouw. 3.00 Voor de kin deren. 5.30 „De Flierefluiters" m. m. v. solist. 7.00 Zang. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.20 Ram blers. 8.50 Declamatie. 9.00 VABA-Groot- orkest m. m. v. soliste. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Orgel en viool. 10.30 „Melody Circle" en gramofoonmuziek. 11.3012.00 Gramofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Orgelspel. 10.3510.50 Gram.pl. 11.05 BBC-Nor- them-Ireland-Orkest m. m. v. solist. 12.05 Het Coventry Hippodrome Orkest. 12.50 I.20 Gramofoonmuziek. 2.10 Het Wigston Temperance Orkest m. m. v. soliste. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Vesper. 4.10 Gram.- pl. 4.20 Sportnieuws. 4.50 BBC-Dansor- kest. 5.20 Berichten. 5.40 Fransche cause rie. 6.00 Orgelspel. 6.35 Viool en cembalo. 7.00 Muzikale causerie. 7.20 Radlotooneel. 8.20 Berichten. 8.40 BBC-Orkest m. m. v. solist. 9.40 Discussie. 10.10 Het Cellini- Trio. 10.35 Het BBC-Dansorkest. 10.50 II.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 11.20 Visciano- orkest en zang. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 dito. 3.50 Zang. 4.50 dito. 5.05 Gram- pl. 7.35 Zang. 7.50 Literair-muzikaal pro gramma. 9.50 Gram.pl. KE.ULEN, 456 M. 11.20 SA-Orkest. 12.35 Landesorkest. Gouw Baden en solisten. 1.35 Omroepkwintet. 3.50 Qmroep-Amu- sementsorkest. 5.25 Omroepkleinorkest en solisten. 7.35 Rijkszending: „Plan und Gestaltung". 8.05 Literair-muzikaal pro gramma. 9.5011.20 Hans Bund's orkest en mandollnekwartet. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.pl. 11.50 Salonorkest. 12.30 Klein- orkest. 12.50—1.20, 5.20, 5.50 en 6.35 Gram.pl. 7.20 Omroepsymphonle-orkest. 9.3010.20 Gram.pl. 484 M.: 11B0 Gramofoonplaten. 11.50 Klelnorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 1-20 Gramofoonplaten. 4.20 Clemor and his Lucky Stars. 5.35 Kamermuziek. 6.20 Zang. 7.20 Omroeporkest. 8.20 Reportage. 8.35 Gevarieerd programma. 9.3010.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair concert. 8.05 Rijkszending: „Plan und Gestaltung". 8.35 Het Stedelijk Or kest van Düsseldorf. 9.40 Politiek over zicht. 10.2011.20 Otto Kermbach's dans- orkest. «iiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniimiiiiiiiiiimmiii» Nadat het er aan het einde der vorige week naar uitzag, dat spoedig een nieuwe depressie reeks wel regenachtig maar zachter weer zou brengen, is sedert Zaterdag in de algemeene luchtdrukverdeeling een ongunstige verandering gekomen, die de toestrooming van zeer koude lucht wit het hooge Noorden bevordert. Het is voornamelijk de vrijwel stationnaire depressie over de Oostzee, die 'n zeer ongunstigen invloed op de weersgesteldheid hier te lande uitoefent. De temperatuur is daardoor de laatste dagen tot ongeveer vijf graden beneden de normale gedaald e-n het weer is somber en regenachtig. Dat hierdoor de oogenblikkelijke weersge steldheid zoo ongunstig is, is nog niet zoo erg, doch de verdere vooruitzichten sedert de laatste dagen zijn slechter geworden. Er is n.l. ten slotte toch die algemeene weerstoestand tot ontwikkeling' gekomen, die ons in den regel in het voorjaar wekenlang guur weer brengt. Lan gen tijd scheen het als of dit jaar de Noorden winden weinig talrijk zouden worden. Thans is de toestand zoo geworden als in andere jaren veel vroeger. Hierdoor is de kans zooveel grooter ge worden op een periode van koud weer en het is dus volstrekt niet uitgesloten, dat wij voorloopig guur weer met zeer weinig warmere dagen daartusschendoor zullen krijgen. Deze ontwikkeling van den algemeenen weerstoestand staat zeer waarschijnlijk ge lijk met een vertraging in den overgang naar den zomeT. Dit komt geheel overeen met het verschijn sel, dat reeds sedert vele jaren de maanden April en Mei een warmte-tekort hebben ge bracht. De laatste vijftien jalen brachten elf koude Meimaanden. Het ligt dus voor de hand, tusschen dit feit en de vertraging van de lente, die wij nu ondervinden, verband te zoeken. (Nadruk verboden) Bij gelegenheid van de Diocesane Missiedagen in het Bisdom Breda zal op 6 Mei a.s. (Hemel vaartsdag) op het terrein der R. K. V. V. „Roo sendaal" aan de kade een Missiewedstrijd ge speeld worden tusschen de vertegenwoordigende elftallen van het Bisdom Breda en Limburg. Na de ervaringen van den Missie-wedstrijd BredaUtrecht heeft de Technische Commis sie van den R. K. V. B. Bisdom Breda gemeend een kern van goede spelers te moeten behouden en voor enkele plaatsen in het elftal een wijzi ging te moeten aanbrengen. Het Bredasche Bondselftal is thans samengesteld als volgt: Doel: Voeten (Roosendaal). Achter: Broos (Roosendaal) en van Dongen (Dongen). Midden: Smits (Lachapelle), de Leeuw (Co- sama) en Sprangers (Groen-Wit). Voor: Veeken (Dongen), Beens (B. S. C.), Beerenschot (Lachapelle), de Jong (S. A. B.) en Jos. Martens (R.A. C.). Reserves zijn: Koch (Gilze), Brosens (Groen wit), Brenders (Dongen) en Rother (Groen wit). Hiertegenover brengen de Limburgers de vol gende ploeg in het veld: Doel: Niessen (S. V.B.). Achter: Veenhoff (Kimbria) en Pfennings (S. V.B.). Midden: Gerrits (S. V. B.), Jurgens (Laura) en Geybels (Wilhelmina) Voor: Schings (R.K.N.A. c), Groetelaers (D. E.V.), van Elswijck (Venlosche Boys). Theunis- sen (Venlosche Boys) en Mertz (Kimbria). Reserves zijn: Postma (Sitt. Boys), Dekkers (Venlosche Boys) en Geurts (Sitt. Boys). In de autorace „De ronde van Napels" om den beker van de Prinses van Piemont kwam onze landgenoot Herkuleyns met zijn M.G. in de 1500 c.c. klasse uit. Herkuleyns reed een goeden wedstrijd en was voortdurend in de voorste ge lederen te vinden. In de laatste ronde evenwel kreeg hij een defect aan zijn wagen en moest dientengevolge opgeven, waardoor een uitste kende kans voor hem verloren ging. Door een 11—9-overwinning te Rotterdam op Constant behaald, heeft D. C. IJ. thans op het clubkampioenschap van Nederland beslagd ge legd. Maandag werd te Amsterdam het door de A.S.C. en het V.A.S. georganiseerde schaak- tournooi voortgezet. De uitslagen in de hoofdgroepen waren: Fine—Polak 1—0; dr. Tartakower—Veerkamp 0—1; Gobits—Landau 0—1; van Hartingsveld Oortlever 0—1; Mulder—Scheffer afgebroken; Kmochvan Amerongen 10; SpinhovenVos 1—0; Sturm—Ale wijn 1—0; Swaneveld—Knop pers afgebroken. In Den Haag werd Maandag de eerste door de A.V.R.O. georganiseerde simultaanséance gehouden. De uitslag was als volgt: Dr. Euwe: gespeeld 40 borden, gewonnen 40, tijd 3 uur, 55 min. Dr. Lasker, gespeeld 40 borden, gewonnen 38, remise 2, tijd 4 uur. Dr. Tartakower: gespeeld 40 borden, gewon- De Tabaks Mij. Arendsburg boekte over het jaar 1935/36 een winstsaldo van f 1.1101947 tegen f 495.282 het vorig jaar. Zooals gemeld, bestaat het voornemen, een dividend uit te keeren van 19 pCt. tegen 9 pCt. het vorig jaar. Op 3 Mei a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 4.000.000 3% pCt. obligatiën tot den koers van 98 /2 pCt., ten laste van de Mij. voor Gemeenteerediet. Houders van de nog niet uitgelote 4 pCt. obligatiën ge nieten voorkeursrecht. De Nivas verlaagde alle prijzen voor con sumptie-suiker met 10 cent en verhoogde kort hierop de prijzen met 10 cent. Op 23 April j.l. heeft zij den suikerprijs voor con sumptie met 5 cent verlaagd. Ter Londensche beurze verwacht men, dat de terughoudendheid aldaar wel eenige weken zal aanhouden, aangezien de kanse lier van de schatkist heeft medegedeeld, dat de wet op de winstbelasting niet vóór de kroning op 12 Mei zal worden gepubli ceerd. Te Londen begint men zich ongerust te maken over eventueele moeilijkheden, die zich in deze rescontre-periode zullen voor doen ten gevolge van de gedaalde koersen bij industrieele aandeelen, veroorzaakt door de aankondigingen inzake de winstbelas ting. De goudprijs te Londen bleef op 140/9V» onveranderd. 510.000 werd aan goud om gezet. Op het moment, dat de Fransche schat kist haar moeilijkheden in snel tempo ziet 'toenemen worden door de uiterst linksche arbeidsorganisaties het plan tot werkver schaffing aan werkloozen en dat tot ver strekken van staatspensioen aan oude ar beiders, gezamenlijk tot een bedrag van fr. 13 milliard op het tapijt gebracht. Op de beurs te Parijs neemt af en toe de beurshandel een paniekachtig karakter aan, aangezien voor groote posten moeilijk een kooper is te vinden. Het buitenland treedt ook niet als kooper op. Op 29 April a.s. wordt in Engeland de inschrijving opengesteld op de eerste tran che van de 400 millioen bewapeningslee- ning, groot 100 millioen 2\pCt. obligatiën tot den koers van 99V* pCt. De aflossing ge schiedt in de jaren 19441948. Men ver wacht een volledig succes. De benzineprijzen in Engeland zijn, in gaande heden, met d. per gallon ver hoogd, als gevolg van de stijging der ruw- olièprijzen op de wereldmarkt en de hoo- gere vrachttarieven in de laatste maan den. De benzineprijzen hebben thans den hoogsten stand sedert 1932 bereikt. De Amerikaansche senator Lewis deelde mede, dat de regeering van verschillende landen het aanbod ontving de oorlogsschul den in goederen te betalen. Hij* zou waar schijnlijk binnenkort met Roosevelt confe- reeren, waarbij hij dan zou voorsteUan, dezen vorm van oorlogsschulden te aan vaarden en de goederen te verdeelen als werkloosheids-uitkeering. Naar „Wallstreet Journal" verneemt, zijn economische deskundigen te Washington het er over eens, dat vóór het einde van dit jaar hoogstwaarschijnlijk een reactie in de industrieele bedrijvigheid zal intreden. In Wallstreet-kringen acht men het mo gelijk, dat de Britsche en Amerikaansche regeering iets zouden kunnen ondernemen, om den goud-invoer van de Vereen. Staten tegen te gaan, waardoor een verandering in den goudprijs onnoodig zou zijn. Van 132 Amerikaansche industrieele Mij' en, die haar resultaten bekend maakten, bedroeg de gezamenlijke netto-winst over het eerste kwartaal 137.69 millioen of 44.30 millioen (46.4 pCt.) meer dan in het eerste kwartaal van 1936. De Standard Oil of California behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 7.89 millioen of 0.60 per aandeel tegen 2.95 millioen 0.23 per aandeel in de overeenkomstige periode van het vorig jaar De netto-winst van 17 Amerikaansche Spoorwegmaatschappijen die hun resulta ten over Maart bekend maakten, bedroeg 26.16 millioen of 77.9 pCt. meer dan in Maart 1936. De Pennsylvania Rrd boekte in Maart een netto-winst van 6.84 millioen tegen 3.75 millioen in Maart 1936; in de eerste drie maanden 16.60 millioen tegen 13.7} millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. De staalproductie in Amerika bedroeg in het begin der week 92.3 pCt. der capaciteit tegen 91.3 pCt. de vorige week, 90.7 pCt. de vorige maand en 71.2 pCt. een jaar gele' den. De productie zou in deze week 1-2° millioen ton bedragen en een nieuw record behalen. Het vorig record was in Mei 192" n.l. 1.19 millioen ton. De General Motors behaalde in het eer ste kwartaal een winst van 44.81 millioen of 0.99 per aandeel tegen 52.46 millioen of 1.17 per aandeel in het eerste kwartaal 1936. In het tijdvak 1 April 1936 tot 31 Maart 1937*$ 230.83 millioen of 5.17 per aandeel tegen 188.18 millioen of 4.17 per aandeel in het voorafgaande jaar. Te New York werd een beurszetel ver kocht voor 12.750 hetgeen 250 minder is dan bij de vorige transactie. Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 9.029.03 (v. sj' 9.00/2); de Dollar op 1.82%—1-82% (vorig slot 1.82%); de Frank op 8.08—8.11 (v. sl' S.lO/i); de Belga op 30.82*A—,30.87¥2 (v. sl' 30.84) en de Zwitsersche Frank op 41.7->~^ 41.82% (vorig slot 41.76). De Nivas verkocht 373 ton superieure erl 100 ton bruine suiker voor consumptie nen 36, remise 3, verloren 1, tijd 3 uur, 50 rcM^ Flohr: gespeeld 40 borden, gewonnen 39 r mise 1 tijd 2 uur, 42 min. n Bogoljubow: gespeeld 40 borden, gewon1 38, remise 2, tijd 2 uur 35 min. Dr. Aljechin: gespeeld 30 borden, gewon*1 27, remise 3, tijd 2 uur 22 min. Fine: gespeeld 40 borden, gewonnen 39, v loren 1, tijd 1 uur 20 min.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6