De vijfdagen-week in Frankrijk I De rooden melden gevechten in de straten van Durango Door locomotief gegrepen Vermiste Duitsche globetrotter mil „Calvariënberg" Het nieuws van heden Economisch apparaat werkt nog slechts 4 dagen Droeve toestanden in Bengalen Auto over den kop Een verdachte manoeuvre? Een wanhopige strijd van achtergebleven Basken DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: 0oor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 29 APRIL - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20535 Regeering gedwongen verder te gaan dan zij aanvankelijk van plan was Vooral touristen onder vinden veel last Meer dan 200.000 arbeiders, die zonder leiding zijn en zelfs niet weten waarom zij staken Luchtnet omspant den aardbol China-clipper te Hongkong r aangekomen Het WeeriiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiMj Een der beide inzittenden werd uit den wagen geslingerd en overleed kort daarop Een Duitsche Zeppelin vliegt over een Zwitsersch militair terrein In Nieuw-Guinea door zijn eigen koelie vermoord 50 eisehen tegelijk Duitschland en de Sovjet-Unie Schacht is bezorgd over afneming van den handel ONTPLOFFING IN EEN VLEESCHHAL TE MOSKOU De troepen van Mola zouden reeds op één punt den weg naar Bilbao hebben bereikt Regeeringstroepen bij Marquina ingesloten Een nieuw ziekenhuis uit het Werkfonds Het bombardement van Guernica Ongeregeldheden in Catalonië Geen gebruik van gifgassen Kippenkoopman met 28 kuikens om het leven gekomen De vleeschsjouwers in Londen willen staken Voorjaar De suikerconferentie EEREDIPLOMA VOOR MUSSOLINI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingex. mededeeltngen 50 cent; idem op pag. één 65 eert per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van een bijzonderen correspondent) Toen de Volksfrontregeering als een van haar eerste daden besloot de beloofde 40- urige werkweek in te voeren, heeft zij mis schien niet geheel en al overzien, hoe in grijpende wijzigingen deze maatregel in het economische leven des lands zou aanbren gen. Het schijnt in ieder geval, dat de wijze, waarop de 40-uren-wet thans wordt uitge voerd, de regeering verder doet gaan op den weg der sociale hervorming, dan zij aanvan kelijk goed dacht. De veertiguren-week moest volgens de regee ring meebrengen, dat meer arbeidskrachten in het economisch apparaat zouden worden inge schakeld, wilde dit op hetzelfde niveau blijven produceeren. Hierdoor zou dus de werkloosheid worden verminderd. In de praktijk is dit pri maire element van werkloosheidsbestrijding naar den achtergrond gedrongen. De wet wordt in de allereerste plaats gehanteerd ten gerieve en pleiziere van de arbeiders-met-werk, waarbij de zuiver-economische belangen van het bedrijfs leven wel eenigszins in het gedrang gekomen. Een week van veertig werkuren is nog iets anders dan een week van vijf werkdagen. Dat bij de tenuitvoerlegging van de wet in zeer veel ondernemingen de directies verplicht zijn ge- -worden de 40 arbeidsuren te verdeelen over vijf opeenvolgende dagen en hun personeel twee op eenvolgende dagen vrijaf te geven, is dan ook toe te schrijven aan den druk, dien de arbeids- syndicaten op de regeering hebben uitgeoefend, die daarbij uit den aard der zaak de belangen van hun klassen tot richtsnoer hadden. Het is genoegzaam bekend, dat de Fransche werkne mersklassen, georganiseerd in de C. G. T. op het oogenblik van een zekere stugge anti-pa troonsmentaliteit zijn bezield, zoodat het over bodig is erover uit te weiden, dat bij het be palen van hun houding in deze overleg met de werkgevers, hoe de veertigurenweek het best in overeenstemming met de belangen van de on dernemingen kon worden toegepast, geen rol van beteekenis heeft gespeeld. Hoe zeer de. uitvoering van de 40-uren- wet in het economisch leven des lands heeft ingegrepen, blijkt hieruit, dat eigenlijk nog slechts gedurende 4 dagen van de week het LONDEN, 28 April De op 1 Februari reeds uitgebroken staking in de jute-in- dustrie heeft zich voortdurend 'uitgebreid, zoodat thans, naar de Times uit Calcutta meldt, 40 van de ongeveer 60 jute-fabrie- ken aan de Hooghly stil liggen, en meer dan 200.000 mannen en vrouwen zonder werk zijn. De nood zal spoedig hoog zijn, en de stem ming daalt dan ook met den dag. Er is geen mededeeling omtrent de grieven der stakers gepubliceerd, behalve door eenige politieke arbeidersleiders, die niet erkend wor den als leiders van de arbeiders in de jute- industrie. Er bestaat onder de stakers weinig lei ding en de meesten hunner weten niet eens, waarom zij staken, en zouden het liefst den arbeid hervatten. De grieven der stakers zouden betrekking hebben op lage loonen en boeten, doch tevens zouden zij bepaalde sociale verbeteringen eisehen, o.a. betaalde vacanties. Het heeft den schijn, dat de staking niet een eccmomischen, doch een politieken on dergrond heeft, en dat zij door de commu nisten is uitgelokt. De werkgevers kunnen geen arbeidersafge vaardigden vinden, waarmede zij kunnen on derhandelen, en zij stellen daarom allen afzon derlijk pogingen in het werk, hun arbeiders te bewegen, het werk te hervatten. HONGKONG, 28 April (Reuter) De „Chi- na-clipper", welke verleden week uit San Fran cisco is vertrokken om de verbinding tusschen New York en Hongkong in te wijden, is te 11.55 uur te Hongkong gedaald. Door dezen nieuwen dienst, welke de Pan-American Airways verbindt met de Imperial Airways, is de verbinding rond de wereld voltooid, Gedurende den Zaterdag, Zondag en Maandag staat het gedeeltelijk of geheel stil. Op Maandag zijn den geheelen dag warenhuizen, winkels en magazijnen, die met personeel werken, gesloten, waardoor op dien dag handel en distributie rus ten, terwijl op Zaterdag het personeel der ban ken zijn tweeden vrijen dag heeft, zoodat dien dag geen banktransacties kunnen plaats heb ben, en dus ook geen gestes van financiering van productie en handel. Het spreekt vanzelf, dat de volledige aanpassing van het economische leven aan deze nieuwe, ingrijpend gewijzigde omstandigheden, zich zoo maar niet in één, twee, drie kan voltrekken. Voor het oogenblik doet de omzetting van de 40-uren-wet in de week van vijf dagen, en voor al de overijlde invoering, waarbij zeer weinig soepelheid betracht wordt, als een waarlijk revolutionnaire maatregel aan. En het publiek ondervindt er veel ongemak van. Vooral voor een stad als Parijs met zijn groot, vlottend con tingent van toeristen zijn de inconveniënten groot. De buitenlandsche toerist, die er een week-end doorbrengt ondervindt moeilijkheden bij het wisselen van zijn vreemd geld, heeft wei nig of heelemaal geen gelegenheid meer inkoo- pen van Parijsche artikelen te doen en door de sluiting op Maandag op op Dinsdagmiddag van dans- en andere vermaaksgelegenheden wordt hij beperkt in de keuze van zijn „uitgaan". Dit zal tijdens de tentoonstellingsmaanden zeker beduidend financieel nadeel met zich brengen, daar juist gedurende dien tijd uit de omliggen de landen vele van die weekend-toeristen ver wacht worden. Een andere nadeelige kant, die aan de om zetting van de 40-urenweek in de week van vijf opeenvolgende werkdagen vastzit is, dat zij on mogelijk in alle takken van bedrijf doorgevoerd kan worden. De industrie b.v. heeft men reeds moeten vrij laten, waar dit noodig is, de 40 uren over zes dagen te verdeelen. Bij het hotel en restaurant-bedrijf blijkt rond de invoering van de 40-urenweek en de wijze waarop een hard nekkige strijd tusschen de patroons en de werk nemers aangegaan te zijn. Zoo zijn er dus een aantal takken van bedrijf, waar de werknemers niet van de voor hun gunstigste toepassing van 40-urenwet zullen kunnen profiteeren, zonder dat aan die bedrijven zeer gevoelige schade wordt berokkend. Nu is het reeds zoo, dat de werknemers in die bedrijven een gevoel van ach terstelling bij hun gelukkiger kameraden aan den dag beginnen te leggen; en het gevaar is niet denkbeeldig, dat zij met alle middelen ook voor zich de gunstigste middelen zullen trach ten af te dwingen, ondanks alle risico voor de economische positie der betrokken bedrijven daaraan verbonden. In zooverre ware het van de regeering zeker voorzichtiger geweest, in dien zij zich maar liever heelemaal niet op den weg van de vijf-dagenweek had begeven. Naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Parijs verneemt, heeft een delegatie van den bond van handelsreizigers bij den minister van ar beid geprotesteerd tegen de invoering van de 40-urige werkweek, die hen noodzaakt voor taan in de provinciesteden van Vrijdagavond tot Dinsdagmorgen in een hotel te blijven en de kosten hiervan te dragen, zonder dat zij. in dezen tijd door hun klanten kunnen worden ontvangen en zaken met hen afsluiten. Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Oostelyken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen i= neerslag, iets wanner overdag. Verdere vooruitzichten: Weinig verande- ring. j| illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op den Rijksstraatweg te Oldebroek 'n.auto, bestuurd door den 24-jarigen chauffeur G. P., over den kop geslagen. De inzittende 28-jarige heer J. Wamst uit Harendermolen kwam hierbij om het leven. Vóór den verongelukten wagen reed een hooi wagen. Op het moment dat P. dezen passeerde, naderde een tegenligger. De auto's raakten el kaar nog juist. P. remde krachtig, waardoor de auto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er met lichte verwondingen af. De heer Wamst werd uit deri wagen geslingerd en bleef zwaar gewond liggen. Hy overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Oldebroek vervoerd. De inzittenden van den tegenligger bekwamen geen letsel. De beide auto's werden deerlijk gehavend. De ijswagens komen weer op de straat. Op de Brusselsche boulevards kan men dit exemplaar bewonderen, dat wel van een zeer bijzondere uitvoering is SCHAFHAUSEN, 28 April (Zwitsersch Telegraaf Agentschap). Tijdens oefeningen van de grensbeschermingseenheden van het Zwitsersche leger in het gebied van Ran den, vloog een Zeppelin op geringe hoogte boven het manoeuvre-terrein. Dit is trouwens niet de eerste keer, dat Zep pelins tijdens militaire oefeningen boven Zwit sersch gebied vliegen op zoo geringe hoogte, dat het verdacht schijnt. Het officieele onder zoek is nog niet geëindigd, doch het schijnt dat het luchtschip op ongeveer 150 meter boven de oefenende militairen vloog. Max Schmeling is met de Bremen naar Amerika vertrokken. De bekende bokser neemt aan het station te Berlijn afscheid van zijn vrienden MANOKWARI, 28 April. (Aneta) De mi litairen, die onder commando van luitenant De Bruyn op onderzoekingspatrouille waren gegaan, op zoek naar den vermisten Duit- schen globetrotter P. T. Schoch, zijn op 27 April teruggekeerd. De heer Schoch blijkt vermoord te zijn door zijn eigen koelie en is te Sidei (Kleine Geelvinkbaai) begraven. Het stoffelijk overschot werd echter door de patrouille opgedolven en medegenomen en is heden te Manokwari opnieuw ter aarde besteld. De moordenaar is gevat. KATTOWITZ28 April (D.N.B.) Te Kos- tuchna in Silezië zijn duizend mijnwerkers in staking gegaan. Zij houden de mijnschachten bezet. De stakers hebben aan de directie een lijst met vijftig eisehen overhandigd. LONDEN, 28 April. De Duitsche minister van Economische Zaken, dr. Schacht, heeft Dinsdag te Berchtesgaden een langdurig onderhoud met Hitier gehad over de eco nomische betrekkingen tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie, waarover dr. Schacht zich, naar de Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, ernstig bezorgd maakt. De Duitsche industrieelen zijn misnoegd over de aanzienlijke vermindering van den handel, die den laatsten tijd is gevolgd op de politieke aanvallen op Rusland, geleid door den mi nister van Pers en Propaganda, dr. Goebbeis, met volledige instemming van Hitier. In een onlangs tijdens zijn bezoek aan Brus sel afgelegde verklaring zeide dr. Schacht, dat het zijn politiek is, de handelsbetrekkingen met Rusland te handhaven. Het doel van zijn be zoek aan Hitler is, van den handel nog te red den wat nog te redden valt. MOSKOU, 28 April (D.N.B.). In een vleesch- hal zijn door een lichtgasontploffing één persoon gedood en 32 ernstig gewond. 13 personen werden lichter gekwetst. De oorzaak van de ontploffing Js vermoedelijk een lek in de gasleiding. 'Wm s In den staat Illinois heeft te Heywerth een tornado gewoed. Een huis werd opgenomen en tegen een boom geworpen BILBAO, 28 April (Reuter). Van morgen is een felle strijd geleverd in de straten van Durango, welke stad nog in handen is van de Basken, die den strijd met de rechtschen hebben aangebonden om hun opmarsch te vertragen. De Baskische troepten in den kustsector van Lequeito zijn zonder strijd te leveren terugge trokken op hun tweede verdedigingslinie. Het Baskische opperbevel verklaart, dat door de rechtschen geen enkel kanon genomen, geen enkele militieman krijgsgevangen gemaakt is tijdens de laatste gevechten. De eenige gevan genen, die in handen van de rechtschen geval len zijn, zijn landbouwers, die op hun boerde rijen waren gebleven. Uit Vitoria wordt bericht: Op den rech tervleugel van het leger der rechtschen was de toestand thans als volgt: De troepen ruk ten in Westelijke richting op na de bezet ting van Marquina. De grootste krachtsinspanning werd gedaan door een afdeeling, die uit het Zuiden kwam en gisteravond op twee kilometer van Ondarroa stond. Na de aankomst te Berriatua maakten zich van deze afdeeling groepen los, die in de richting van Lequeito aan de kust optrokken. Fen tweede afdeeling vertrok uit Motrico en rukte langs de zee op om zich met de troepen uit Marquina te vereenigen. De regeeringstroepen, die zich ten Oosten van de afdeeling uit Marquina in de oude stellingen bevinden, zijn dus gevangen, want zij kunnen zelfs niet meer naar de kust vluchten. Op den linkervleugel, die rondom Durango optreedt, hebben de rechtsehe troepen hun posi tie eveneens verbeterd. Bevestigd wordt, dat de afdeelingen, die van de hoogten zijn gedaald, Durango geheel omsingeld hebben. In de stad houden nog twee bataljons militiesoldaten uit Santander, gesteund door een twintigtal aan- valswagens, stand. De troepen van Mola zijn, op één punt, vijf kilometer ten Noord-Oosten van Duran go, op den weg naar Bilbao, aangekomen. De regeering van Euzkadie ziet zich voor groote moeilijkheden geplaatst om vluchtelingen te huisvesten, want de ontruiming van Guer nica, volgende op die van Durango en andere plaatsen, vormt een probleem, waarvoor de autoriteiten een bevredigende oplossing zullen moeten vinden. De interprovinciale Raad van Santander heeft de Baskische regeering reeds aangeboden, de vrouwen en kinderen uit Euz kadie een toevluchtsoord te verleenen. Rechtsehe Spaansche autoriteiten te Ferrol en Ceuta hebben den koopvaardijschepen medege deeld, dat alle schepen, van welke nationaliteit Naar wij uit goede bron verne men, zal de bouw van het nieuwe katholieke ziekenhuis „Calvariën berg" te Maastricht met een aan zienlijk bedrag uit het Werkfonds mogelijk worden. Het ziekenhuis zal dus als object van werkverruiming worden pit- gevoerd. ook, die varen in de territoriale wateren ten Noorden van Spanje, tusschen de lengtegraden van Kaap Video en Kaap Machichaco, en zich op minder dan drie mijl van de kust bevinden, indien zij op verzoek van de schepen der recht sehe vloot niet stoppen, door de luchtmacht ge bombardeerd zullen worden. In het Lagerhuis verklaarde minister Eden op vragen betreffende het bombardement van Guernica, dat de Britsche regeering ten zeerste het bombardeeren van de Spaansche burger bevolking betreurt, onverschillig op welke plaats dit geschiedt en onverschillig wie er voor verant woordelijk is. De Britsche regeering zal zich blijven bezig houden met de vraag of nog an dere maatregelen, dan die welke reeds genomen zijn, mogelijk zijn, om een herhaling van der gelijke betreurenswaardige gebeurtenissen te voorkomen. Op de vraag, of hij er zich van zou kunnen vergewissen, of de bombardementsvliegtuigen en hun bestuurders van buitenlandsche afkomst zijn, verklaarde Eden, dat hij er voor alles de voorkeur aan zou geven, in gemeenschappelijk overleg te streven naar een regeling, waardoor een einde zou kunnen worden gemaakt aan deze wijze van optreden, die door de geheele beschaafde wereld moet worden betreurd, wie zich er ook aan schuldig maakt. Uit Bourg-Madame wordt gemeld, dat het Spaansche dorp Puigcerda, op een kilometer van de grens gelegen, sedert het uitbreken van den burgeroorlog, werd bestuurd door een re- volutionnair comité. Het comité weigerde evenwel de bevelen van de generaliteit op te volgen en onlangs had de generaliteit besloten haar wil te doen eerbie digen. Gisteren drongen 150 carabineros de plaats binnen. De anarchisten vertrokken onder leiding van hun bevelhebber Antonio Martin in twee vracht auto's naar een klein dorp in de nabijheid, Bellver. De bevolking was hier evenwel gewaar schuwd en zij ontving de mannen van de F.A.I. met geweerschoten. Martin werd ernstig ge wond en ook verscheidene van zijn volgelingen werden getroffen. Naar verluidt is Martin aan de opgeloopen verwondingen overleden, doch een bevestiging hiervan is nog niet ontvangen. Minister Eden heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Hen- daye uit Salamanca de verzekering heeft ont vangen, dat de rechtsehe autoriteiten nooit gif gas als strijdmiddel hebben gebruikt, en dat ook niet van plan zijn te doen. De Spaansche regeering te Valencia heeft eveneens de ver zekering gegeven, dat zij nooit het initiatief zal nemen tot het gebruik van gifgassen. Woendagmiddag heeft een rangeerende locomotief op een der onbewaakte overwe gen tusschen Doetinchem en Zelhem een kippenkoopman aangereden. Het slachtoffer was terstond dood. De man liep naast zijn fiets, waarop hij een korf met dertig kuikens vervoerde. Hij heeft blijkbaar niet opgelet, zoodat de machine hem greep. De korf kwam onder de locomotief te recht en werd fijngemalen, zoodat slechts twee kuikens er het leven afbrachten. De identiteit van den man is nog niet vast gesteld. Vermoedelijk is hij afkomstig uit Drumpt. LONDEN, 28 April (Havas). De sjouwers van de Londensche vleeschmarkt Smithfield hebben besloten, den nacht van de kroning te staken, als zij voor deze gelegenheid geen dubbel loon krijgen uitbetaald. De rooden melden gevechten in de straten van Durango; generaal Mola zou reeds den weg naar Bilbao hebben bereikt. Meer dan 200.000 arbeiders staken in de Jute- industrie in Bengalen en weten niet eens waar om zij staken. Vincent Auriol gaf een uiteenzetting over den financieelen toestand van Frankrijk. Mgr. Dr. J. Olav Smit spreekt te Vaticaanstad over de Katholieke pers in Nederland. Het nieuwe Katholieke Ziekenhuis Calvariën berg te Maastricht zal mede uit het Werkfonds worden bekostigd. Wetsontwerpen ingediend betreffende herklas- seering van kantongerechten en wijziging maxi mum-formatie van gerechtshoven en rechtban ken. Heden verwacht de K.L.M. haar 500.000sten pas sagier. Kippenkoopman met 28 kuikens door rangee rende locomotief doodgereden. Auto over den kop te Oldebroek: een der beide inzittenden gedood. De vermiste Duitsche globetrotter Schoch in Nieuw-Guinea vermoord. Veldwachter te Wapenveld geschorst wegens diefstal. Het Belgische voetbal-elftal, dat Zondag zs. tegen Nederland speelt, samengesteld. New-Yorksche Beurs: Stemming zwak. Het is zoo jammer, wanneer het voorjaar te lang koud en kil blijft, de zonneschijn schaarsch is, de bloemen moeizaam ontluiken en armelijk staan in gure regenvlagen, wanneer de vogels het niet uitschateren in den morgen, en den avond niet vervullen met hun zoet gefluit O, er is altijd veel te zien en veel te genieten buiten. De natuur is ook in de lenteen vooral in de lente, van een wonderbare pracht. Maar April en Maart gaven op verre na niet, wat zij geven kunnen, en een schat van schoonheid ging verloren in den knop. Thans moge de Meimaand komen met een stralenden hemel, met een overstelpenden rijkdom van kleuren en geuren, en een bloesemweelde vol zalige beloften LONDEN, 28 April. (Reuter) Omtrent de werkzaamheden van de suikerconferentie is een communiqué uitgegeven, waarin o.m. aanwijzin gen worden gegeven omtrent de groote lijnen van het accoord, dat in een conventie vastge legd zal worden. Voorgesteld wordt een accoord te sluiten voor den tijd van vijf jaar, maar eenige landen hebben tot uitdrukking gebracht, dat zij bereid zijn geen gebruik te maken van een deel der him toegewezen basiscontingenten in het jaar 1937/1938. Men verwacht, dat eenige landen in het eerste jaar niet in staat zullen zijn het totaal van hun contingent uit te voe ren, zelfs wanneer men rekening houdt met de genoemde vermindering. Dit zal een aanpassing aan de behoeften van de vrije markt vergemak kelijken. Opdat echter de algeheele toegestane exporten nog nader tot de behoeften gebracht worden, zullen de uitvoerende landen er in toestemmen in de eerste twee jaar een algemeene verhou dingsgewijze vermindering te aanvaarden, niet hooger dan vijf procent van alle exportcontin genten, wanneer het permanente controle-orga nisme, dat men van plan is te vormen, besluit, dat het noodig is. Wanneer daarentegen de behoeften van de vrije markt grooter zijn dan het totaal der con tingenten, zal dit organisme verhoudingsgewijs alle contingenten kunnen verhoogen. De exportcontingenten zijn, naar Reuter meent te weten, thans vastgelegd in de plenaire zitting van de suikerconferentie. Het definitieve accoord is, meent men, slechts verkregen door de ge raamde behoeften van de vrije markt aanzien lijk hooger te stellen. Deze behoeften zijn thans geraamd op meer dan 3.700.000 ton. Tijdens zijn onderhoud met Mussolini heeft Goering den Duce het eere-diploma van vlieger der Duitsche luchtmacht overhandigd. INo i 4 ((uiuumiiiiiiinn;///;;yj i Stand op Donderdag 1 uur van. 766A Vorige stand 766£

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1