yiEliiAfC UllDICIICrUC milPAUT abonnement^ NIlUtvL tl AAli LlitI O uil C LU Uil AR I Geen K.N.I.L.M.-dienst op Manilla De nationalisten op 20 k.m. afstand van Bilbao KAAN Slagschip Espana vergaan Het nieuws van heden AMERIKA ONTHOUDT ONS ZIJN TOESTEMMING HET BELASTINGPLAN VAN CHAMBERLAIN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 30 APRIL - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20538 S* jS7Si£ DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ZZl post, per kwartaal 13.58 bij vooruitbetaling De stad Guernica in Baskenland is na een hevig bombardement in handen van de troepen van generaal Möla gevallen Galcadona gebombardeerd door vliegtuigen Aangehouden vrijwilligers, o.w. drie Nederlanders, werden in Frankrijk tot gevangenis straf veroordeeld Guernica nog slechts een ruïne De ontruiming van Bilbao Onverwachte aardschok in Argentinië De aarde scheurde over verschei dene kilometers lengte Vrijwilligers veroordeeld Een mijnramp bij Charleroi Een doode en twaalf gewonden geborgen na gasontploffing Ooggetuigeverslag der kroningsplechtigheden Voor twaalf Europeesche landen per radio uitgezonden Sluit overeenkomst met Imperial Airways een concurreerende derde uit? Afwijzing slechts voor- loopig Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Regeeringsvliegtuigen brachten het rechtsche slagschip tot zinken De katholieke pers in het Derde Rijk Voortaan één kerkelijk weekblad in het Aartsbisdom Keulen Het Belgische regiment grenadiers viert zijn honderd-jarig bestaarv. Manschap pen gekleed in de uniformen, die in de afgesloten.eeuw werdén gedragen- '-aan te nemen Zal hij zijn ontwerp moeten intrekken? Een nieuwe ridderorde in Duitschland Arbeiders in Mexico anti-communistisch De paarden worden voor de komende kroningsfeesten in Engeland getraind. Vlaggen en juichkreten mogen hen niet doen schrikken Na de bespreking te Venetië Uiteenzetting van Guido Schmidt over de buitenlandsche politiek van Oostenrijk De moeilijkheden in Britsch-Indië Congres-partij keurt minderheids kabinetten af De 40-urenweek in Frankrijk Hotelhouders dreigen met sluiting Fenomenale keuze in fantasie- en blok - sportkousen voor meisjes, jongens en heeren „DE WOLBAAL", Gen. Cronjéstraat 129 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De suikerconferentie Langzaam maar gunstig verloop verwacht SALAMANCA, 30 April. (Havas.) Het hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat aanvallen van de linkschen in Aragon en Asturië met gemak werden afgeslagen. De opmarsch van de rechtsche troepen aan het font van Bis- kaye wordt voortgezet. Guernica en vele andere dorpen werden bezet. De rechtsche troepen zün thans tot min der dan twintig kilometer van Bilbao ge naderd. Uit Bilbao wordt gemeld: vliegtuigen der na tionalisten hebben hun vernielingswerk in Bis- kaye voortgezet. Tegen half vijf vanmiddag hebben 24 bommenwerpers, vergezeld van zes jachtvliegtuigen, boven Galcadona, een dorp op 12 K.M. van Bilbao, gevlogen. Zij hebben 300 bommen uitgeworpen, waarbij een groot aantal brandbommen. Van rechtsche zijde wordt dit bericht be vestigd. De jachtvliegtuigen vlogen op slechts 40 meter hoogte. Met hun machinegeweren hebben zij de vluchtende bevolking bescho ten. 25 huizen werden door brand vernield, evenals zulks met verscheidene bosschen in de buurt het geval was. Te Galcadona en in de omgeving van deze plaats heeft men tal van brandbommen gevon den, waarop te lezen staat „Reinsdorf 1936". Voor de bezetting van Guernica door de rechtschen trokken de regeeringstroepen zich terug zonder een schot te lossen. Na den brand ds er van de plaats nog slechts een ruïne over gebleven. In een hoofdartikel over den opmarsch van Franco naar Bilbao schrijft de „New York He rald Tribune", dat Duitsche staalfabrieken, die voor de herbewapening werken, hebben moeten 6luiten door gebrek aan grondstoffen, welke uit Bilbao komen. Dit bewijst wel het belang van deze mijnen voor Duitschland. Indien Bilbao in zijn handen valt, zal Franco de meest doel treffende hulp van Duitschland krijgen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dan een nieuwe internationale spanning optreedt. Britsche parlementaire kringen zijn van mee ning, dat de liberale afgevaardigde Roberts te ver is gegaan, toen hij verklaarde, dat het plan tot evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao de volledige toestemming heeft van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, en dat de Britsche marine haar mede werking» zou verleenen. Zij wijzen er op, dat al is het de politiek van het Foreign Office, zich voortdurend te inte resseeren voor humanitaire werkzaamheden, minister Eden nimmer een zekere voorzichtig heid heeft laten varen. Voor een directe actie zou het noodig zijn de toestemming te ver- BUENOS AIRES, 30 April (D.N.B.) In het Noordelijk deel der provincie Santiago des Es- tero hebben zich plotseling, zonder dat zich de andere gebruikelijke verschijnselen bij een aardbeving voordeden, over een lengte van ver scheidene kilometers aardspleten gevormd, drie meter diep en VA meter breed, welke zich over een afstand van ruim honderd K.M. vertoon den. Het trein- en hier en daar ook het weg verkeer moest gestaakt worden. Er bleek zich een ondergrondsch kanaal van vele kilometers lengte gevormd te hebben. Onder de bevolking ontstond een paniek. krijgen van de beide bij het conflict betrokken partijen. Donderdag zijn -vier Britsche koopvaardij schepen, de „Marvia", „Sheaffield", „Portelet" en „Thorpehall" zonder incident de haven van Bilbao binnengeloopen. De schepen zijn in den nacht van Saint Jean de Luz vertrokken, en voeren met gedoofde vuren. Ook gisteravond ontsnapte Madrid niet •*an het regelmatige bombardement door de artillerie van Franco. Het aantal dooden bedroeg negen. Overal in de stad komen de granaten neer, en het is niet zeldzaam, dat een tweede gra naat ontploft in de nabijheid van een eerste, zocdat ook zij, die de slachtoffers van de eerste te hulp komen, worden gedood. Bij Toledo werd een hevig artilleriegevecht geleverd. Twaalf vrijwilligers, namelijk zes Engelschen, drie Nederlanders, twee Polen en een Duitscher, die op 20 April te Perpignan gear resteerd zijn, toen zij bij Ceret de grens naar Spanje trachtten over te steken, zijn tot twin tig dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken en mevrouw Del Vayo zijn Donderdag avond, komende uit Valencia, te Parijs gear riveerd. CHARLEROI, 30 April (Belga) Heden ochtend half zes heeft, 820 Meter onder den grond, in schacht no. 1 van de mijn „Grand Membourg" op het gebied van Charleroi een mijngasontploffing plaats gehad. Te negen uur waren twaalf gewonden en een doode geborgen; twee gewonden verkeeren in ernstigen toestand. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ont ploffing is ontstaan door het uitvoeren van werkzaamheden, welke op deze plaats verbo den waren. LONDEN, 29 April. (Havas). De post-autori- teiten hebben een regeling getroffen waardoor per radio een ooggetuigenverslag van de kroningsplechtigheden zal worden gegeven voor twaalf Europeesche landen, t.w. Zweden, Noor wegen, Denemarken, Duitschland, Nederland, België, Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, Joego-Slavië en Hongarije. Te 's-Gravenhage is bericht ontvangen van den Nederlandschen gezant te Washing ton, dat de Amerikaansche regeering hem heeft medegedeeld, dat zij Nederland en het Nederlandsch - Indische Gouvernement voor- loopig niet de gevraagde toestemming kan verleenen om met vliegtuigen van de K. N. I. L. M. via Soerabaja en Tarakan een ge- regelden dienst te onderhouden op Manilla, de hoofdstad der Philippijnen, welke dienst aansluiting zou kunnen geven op den Clipperdienst over den Stillen Oceaan der Pan American Airways. Na de gunstige verwachtingen, die de be sprekingen van de heeren Rendorp en Plesman, directeuren der K. N. I. L. M., te Washington hadden gewekt, stemt dit besluit ongetwijfeld tot teleurstelling. Men weet niet precies uit welke overwegingen de Amerikaansche regeering tot dit afwijzend besluit is gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britsch—Amerikaansche overeenkomst op luchtvaartgebied hierbij een rol speelt. Immers ook ten aanzien van het verkeer over de noordelijke route van den Atlan- tischen Oceaan bevat de overeenkomst tus- schen Imperial Airways en Pan American Air ways bepalingen, die concurreerende derden uit sluiten. Dezer dagen is in samenwerking tusschen beide genoemde maatschappijen een ver binding tusschen Hongkong en het luchtnet der Imperial Airways in Indië tot stand gekomen, die een aansluiting geeft tusschen de Pacific-Lijn der P. A. A. van San Fran ciscoHonoloeloeManilla via Hongkong en Penang op de Indië-Lijn der Imperial Airways. Desondanks zou een doorverbin ding via Tarakan—Soerabaja naar Batavia, waar aansluiting verkregen zou kunnen worden op de Indië-Lijn der K. L. M., een snellere reismogelijkheid naar Europa bie den, dank zij de veel grootere snelheid van den K. L. M.-dienst, vergeleken bij die van de Imperial Airways. Er bestaat nog een tweede mogelijkheid, n.l. dat Amerika pas toestemming wil geven voor een luchtverbinding tusschen Manilla en Ne- derlandsch-Indië, die ongetwijfeld in pool tusschen K. N. I. L. M. en P. A. A. gevlogen zou moeten worden, wanneer de P. A. A. in staat is, zelf actief aan dezen luchtdienst deel te nemen, waartoe zij op het oogenblik niet over het noodige materiaal beschikt. Zou dit inderdaad de reden zijn, waarom de toestem ming geweigerd is, dan blijfft de hoop bestaan, dat de vergunning alsnog zal worden gegeven, zoodra de Amerikanen de luchtlijn niet ge heel aan de K. N. I. L. M. meer behoeven over te laten, wat thans het geval zou zijn geweest. In ieder geval spreekt het Amerikaan sche antwoord van een voorloopige afwij zing en bereikt het onze regeering op hetzelfde oogenblik, dat de jaren lange vergeefs gevraagde toestemming om naar Australië te vliegen, waarop men nauwelijks meer durfde hopen, werd verkregen. Dit wettigt de verwachting, dat binnen afzienbaren tijd ook de Amerikaan sche regeering op haar afwijzend besluit zal terugkomen. E VERWACHTING: Zwakke tot matigen, in het Noorden meest Noordelijke, in het Zuiden meest Oostelijke wind, nevelig of half tot zwaar bewolkt, droog weer, E iets zachter overdag. Hoogste barometerstand Ï74.3 te Yarmouth Laagste barometerstand 750.7 te Seydisfjord Zon op 4.33 - onder 19.22 - Licht op 19.52 Maan op onder 7.20 3 Mei L.K. illillllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIilllllllllllllllllllllllllllf^ BILBAO, 30 April (Reuter) De luchtmacht van de Bas- kische regeering heeft het slagschip „Espana" van de vloot van generaal Franco voor Santander tot zinken gebracht. Op last van den Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen zal met ingang van I Mei een belangrijke wijziging gebracht worden in de organisatie van de Kerkelijke Weekbladen in het Aartsbisdom Keulen. Van dien datum af zal voor het geheele diocees één popu lair Katholiek Kerkelijk weekblad verschij nen. Op last van den Kardinaal zullen de be staande katholieke parochiebladen, die reeds een uitstekenden staat van dienst vele jaren achter zich hebben, ophouden te verschijnen, of zal hun vorm beperkt blijven tot de eenvoudige mededeelingen, die uitsluitend betrekking hebberr op -de- aanvangsuren der H.H. Diensten. Van 1 Mei af zal dan voor het geheele Aartsbis dom één uniform weekblad verschijnen, dat tevens het eenige orgaan zal zijn voor de Katholieke Actie in het Aartsbisdom Keulen. Door deze concentratie zal de nog aanwezige kans om op het gebied der Katholieke Pers werkzaam te zijn zoo goed mogelijk worden uitgebuit. De nieuwe „Kirchenzeitung des Erzbistums Köln" zal in de eerste plaats een apologetisch karakter dragen en men zal daar bij te werk gaan volgens een program, dat door den Kardinaal zelf is opgesteld, nn waardoor de geloovigen op populaire wijze in de roem rijke geschiedenis van de eerbiedwaardige Kerk van Keulen worden verplaatst, waarbij de groote bisschoppen en geestelijke leiders en de voornaamste leeken aan de katholieken van thans ten voorbeeld zullen worden gesteld. Aan de parochiegeestelijken is de taak opge dragen dit kerkelijk weekblad in alle huisge zinnen van het Aartsbisdom te propageeren. LONDEN, 30 April (Havas). Volgens Britsche parlementaire kringen zal Neville Chamberlain zich verplicht zien zijn belas- tingontwerp in te trekken, teneinde cri- tiek te vermijden. De Kanselier van de schatkist zal zeer zeker gedwongen zijn in het begin van de volgende week op duidelijke wijze zijn voor nemen uit te spreken. Het gerucht is in omloop, dat 'n zeker aantal faillissementen Donderdag a.s. zal worden uit gesproken. Slechts een geruststellende verkla ring zou deze kunnen vjorkomen. BERLIJN, 29 April (D.N.B.) In doorgaans goed ingelichte kringen verwacht men, dat op I Mei aa. de stichting van een „orde van ver dienste van den Duitschen adelaar" bekend zal worden gemaakt. Deze orde zou op voordracht van den minister van Buitenlandsche Zaken door den Führer worden verleend aan buiten landers, die zich voor Duitschland verdienste lijk hebben gemaakt. MEXICO, 30 April (Havas) De nationale raad van de Mexicaansohe Arbeiders Federatie heeft besloten'een anti-communistische houding WEENEN, 30 April (Havas). Guido Schmidt heeft in de commissie van Bui tenlandsche Zaken van den Oostenrijkschen Bondsdag een uiteenzetting gegeven van het onderhoud te Venetië. Ondanks de omzichtigheid, waarmede het communiqué is opgesteld, blijkt er duidelijk uit, dat Guido Schmidt, hoewel hij den wil van Oostenrijk bevestigde om trouw te blijven aan de Italiaansche vriendschap en de bepa lingen van de Oostenrijksch-Duitsche over eenkomst van 11 Juli j.l„ eveneens heeft ge wezen op de zorg der Oostenrijksche regeering om de goede betrekkingen met alle mogendhe den en met name met de buurstaten te ontwik kelen en nauwer aan te halen. Schmidt zette zglfs uiteen, dat juist op het terrein der buitenlandsche politiek Oostenrijk zich vooral bedacht zou betoo- nen op hetgeen zijn oeconomische positie zou kunnen versterken en de oeconomische en cultureele betrekkingen met zijn naaste buurstaten zou kunnen begunstigen. Schmidt herhaalde de woorden van Schuss- nig dat Oostenrijk een Oostenrijksche politiek voert, overeenkomstig zijn eigen belangen, en voor het oogenblik en voor de toekomst 't vor men van ieder soort blok van de hand wijst. Indien men dus goed begrijpt, aldus Ha vas zijn het deze gezaghebbende verklarin gen en realistische overwegingen van oeco- nomisch belang, welke de buitenlandsche poli tiek van Oostenrijk bepalen en geen kwesties van „ras of ideologie". De commissie keurde met applaus de verkla ringen van Schmidt goed. ALLAHABAD, 30 April (Reuter). De werk- commissie der Indische Congres-party heeft een motie aangenomen, waarin de benoeming der minderheids-ministeries in de provincies wordt afgekeurd. Tijdens de Donderdag gehouden besprekingen over de toekomstige plannen der partij is ver schil van meening gebleken tusschen Ghandi, die een politiek van voorzichtigheid aanraadt, en den voorzitter van de Congres-partij, Nehru, die een meer militante houding aanbeveelt. VERSAILLES, 30 April (D.NB.) De Fran- sche bond van hotel- en restauranteigenaars in het departement Seine et Oise heeft besloten, de bedrijven te sluiten, indien de veertigurige werkweek op het hotelbedrjjf yan toepassing wordt gebracht. De regeering der Ver. Staten geeft voorloopig geen toestemming tot een K.N.I.L.M.-verbin. ding tusschen Ned.-Indië en Manilla. Het bezoek van Von Neurath aan Rome op 3 Mei a.s. wordt thans officieel aangekondigd. Neville Chamberlain zou zijn belastingontwerp moeten intrekken. Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft het neutraliteitsontwerp aanvaard. Fransche hotelhouders dreigen met sluiting, wanneer de 40-urenweek in hun bedrijven zal worden toegepast. Na een mijngasontploffing in België werden een doode en twaalf gewonden geborgen. De troepen van generaal Franco staan thans op 20 KM. afstand van Bilbao. Regeeringsvliegtuigen brachten het nationally, tische slagschip „Espana" tot zinken. Tulpenfeest te Noordwijk. Bijzonderheden betreffende de Heiligdoms vaartfeesten te Maastricht. LONDEN, 30 April (Havas). Hoewel Donder dagavond geen officieele mededeelingen om trent de suikerconferentie verstrekt zijn, meent men te weten, dat de onderhandelingen aan zienlijk gevorderd zijn. Men gelooft echter niet, dat voor het midden der volgende week een overeenkomst tot stand kan komen. Stand op Vrijdag 1 uur non.: 771.6 Vorige stand; 772J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1