Zoekt gij betrouwbaar Personeel Conductrices op de tram Laatste Nieuws Ned er lands ch schip aangevallen Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen De 500.000ste der K.L.M. MAANDAG IN DIENST Het bus-conflict te Londen EEN VERKLARING VRIJDAG 30 APRIL 1937 Geen crisisverschijnsel, aldus de directeur van de N.Z.H., maar een noodzaak ook voor de toekomst Twintig voor het begin Ook voor de toekomst Acht te Haarlem Op de Opbloei KON. LIEDERTAFEL „ZANG EN VRIENDSCHAP" DE B.E.L.-WEEK Medaille van den burgemeester Smuldag VIERING JULIANADAG UITSPRAKEN RECHTBANK BURGERLIJKE STAND De Tweede Kamerverkiezingen 3 cudo's hoost vCkcMt,! CPi3d6uxoo3B nfïjapospao) Zaterdag gaat de staking in, daar de onderhandelingen mislukt zijn Het bombardement van Guernica R.K.S.V. Winfried Amsterdamsche bioloog, de heer P. Vermeulen, de gelukkige Hij boekte voor Londen Hoe het groeide In het Engelsche Hoogerhuis ter sprake gebracht Delbos over Guernica Guernica bezet P.V. H.A.K. Gebombardeerd in de wateren bij Spanje, doch niet getroffen De neutraliteitswet der Vereen. Staten NEDERLANDSCHE PELGRIMS UIT ROME VERTROKKEN UIT DE HOOFDSTAD Echtpaar aangereden De vrouw in gasthuis overleden Een drieling geboren Gezin telt thans tien dochters VOETBAL Vóór den wedstrijd tegen België Een overwinning door fair spel zij het devies PAARDENSPORT HET CONCOURS-HIPPIQUE TE BUSSUM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiriimmiititHtitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiuitiiiiuiiiiitiiii STAD Donderdagmiddag omstreeks vijf uur ont stond op het Soendaplein een oploop voor de remise van de tram. En begrijpelijk, want daar zag men in realiteit wat heel wat „deining" in pen en woord heeft veroorzaakt. De conductrices van de N.Z.H. deden haar joyeuse entrée! In haar grijze uniformen met witte shirt onder vonden ze een groote belangstelling en diverse photografen deden hun best zoo aardige plaat jes, als maar mogelijk was, van haar te maken, waarbij natuurlijk het groote attribuut van haar nieuwe loopbaan: de tramwagen niet ont brak. Misschien zullen enkelen vermoeden, dat de N.Z.H.T.M. door de indienststelling van deze lieftallige meisjes- het hare wil bijdragen aan de Bloemen- en Lentevreugdeweek, maar de directeur van de N.Z.H., de heer Burgersdijk, vertelde op de persconferentie, die in de remise gehouden werd, dat de directie slechts door de bittere realiteit van slechte bedrijfsresultaten tot de aanstelling is moeten overgaan en niet door bloemenfleurig lente-idealisme. Een nieuwe lente, een nieuwe verschijning op de tram, maar geen nieuw economisch goed perspectief! Door toeneming van andere vervoermiddelen, door tariefsverlaging en minder vervoer op de trams en autobussen, veroorzaakt door de cri sisverschijnselen: werkloosheid en verminderde inkomsten voor hen, die niet werkloos zijn, zijn de inkomsten van de N.Z.H. sterk achteruit gegaan, aldus Ir. Burgersdijk. In 1929 waren de ontvangsten f4.640.000 en in 1936: f3.120.000, een vermindering dus van anderhalf millioen gulden. Deze vermindering heeft men gepro beerd althans gedeeltelijk op te vangen door verlaging der uitgaven (intensieve dienstorga nisatie, niet vervanging van ontslagen perso neel, loons- en stroomprijsverlaging en derg.), zoodat het personeel, dat in 1929 nog 1170 man bedroeg, in 1936 verminderd was tot 950 mar. en de uitgaven gedaald waren van f 3.669.135 in 1929 tot f2.693.000 in 1936, een vermindering van bijna een millioen gulden. Niettemin zakte het exploitatie-overschot van f 971.000 in 1929 tot f 427.000 in 1936, het meest slechte jaar. Dit overschot in 1936 was echter nog niet eens voldoende om de rente van de vaste lasten der N.Z.H. te betalen, want die bedroeg f 428.000, al was dit bedrag dan lager dan in 1929, toen f 472.000 aan rente moest betaald worden. Zoo staan de zaken voor de N.Z.H. op het oogenblik. Weliswaar ziet ook de directie der Tram mij. de toekomst hoopvol tegemoet ver mindering van werkloosheid geeft blijkens de statistieken vermeerdering van vervoer maar het staat voor haar vast, dat de toe komst toch niet meer herstellen kan voor de trammijen, wat zij verloren hebben. Dat verlies hangt immers niet alleen met de crisis samen. Vroeger hadden de tram en de trein nagenoeg een monopolie voor het vervoer. Al leen de fiets was in ons land een sterke con current. Die concurrent is gebleven en zelfs nog wat sterker geworden, maar inmiddels heeft de tram er andere groote concurrenten byge- kregen: taxi's, autocars en eigen wagens, die door verschillende oorzaken zeer toegenomen zijn. De wegen zijn veel verbeterd, de auto is technisch zeer vooruitgegaan, de aanschaf- fingsko6ten zijn verlaagd, de taxi's en touring cars zijn niet zoo gebonden aan velerlei voor schriften als de trams, de personeelkosten kon den door de crisisomstandigheden bij de taxi- en touringcarbedrijven laag gehouden blijven, enz. Door dit alles heeft de tram, evenals de trein, haar monopolie verloren. Ze moet er dus rekening mee houden, dat 't vervoer ook in de toekomst verminderd zal blijven en om dat te compenseeren, moet ze dus „aanpassen" door verlaging der exploitatiekosten. Dit kan niet zonder verlaging van den grootsten post: de loo- nen, die zestig procent van de uitgaven vor men. Als men echter de individueele loonen niet wil drukken en tegenwoordig personeel werkloos maken, dan blijft er slechts één weg over om de totale loonuitgaven te kunnen ver lagen, nJ. goedkoopere krachten als nieuw per soneel aannemen. Dus vrouwelijk personeel! Nog meer zou men die totale loonuitgaven kunnen drukken, door geheel geen nieuw (conducteurs) personeel meer aan te nemen, dus door de herinvoering van deneen- manswagen. Het aanstellen van meisjes als conductrices beteekent echter, ook al is het goedkoop personeel, toch in ieder geval ver meerdering van het aantal personen, die een inkomen hebben, maatschappelijk dus een meer verkieslijk middel. Bij den eenmanswagen heeft men alleen den wagenbestuurder noodig, maar bij het aanstellen van conductrices zijn er toch altijd twee personen op den motor wagen, die een salaris verdienen, al is dat voor de meisjes dan niet groot. De N. Z. H. heeft dan ook dit laatste gekozen en zy hoopt dit te kunnen blijven volhouden, doordat de geleide lijke opleving ook van de vervoersopbrengsten voor haar een nieuwen evenwichtstoestand tus- schen inkomsten en uitgaven zal brengen. Zelfs is de directie bereid om, als het autobusbedrijf zich zelf zal kunnen bedruipen, ook conduc trices aan te stelleln op de autobussen, die tot heden alleen maar een chauffeur en geen con ducteur hebben. De aanstelling van conductrices heeft niet veroorzaakt, dat er vast personeel van de N. Z. H. is ontslagen, evenmin beteekent het dat in de toekomst geen mannelijk personeel meer aangenomen zal worden want er zijn toch altijd mannen noodig als wagenbestuurders, chauf feurs, werkplaatspersoneel, wegwerkers enz. Toch is de indiensttreding van de 20 meisjes, die thans aangesteld" zijn, nog maar een be gin. De Maatschappij heeft ongeveer 200 con ducteurs in dienst (dJ. bijna het vierde gedeelte van het geheele personeel) en successievelijk zullen de komende vacatures door meisjes wor den vervuld (als ze tenminste voldoen). De aanstelling van deze conductrices is im mers geen crisisverschijnsel, zooals hierboven al uiteengezet is, maar een noodzaak, die ook in de toekomst blijft bestaan. In dat opzicht zit de Trammij. in hetzelfde schuitje als zoovele andere bedrijven: winkels, fabrieken, enz., die goedkoop vrouwelijk personeel noodig hebben om te kunnen blijven bestaan. De aanstelling moge voor Haarlem een nieuwtje zijn, in Ne derland bestaat al een trammij. die meisjes als conductrices in dienst heeft en in het buiten land gebeurt het ook reeds lang. Verschillende tram- en autobusmijen kijken belangstellend toe, want ze zijn eventueel van plan het voor beeld te volgen. Over de aanstelling is hier en daar gesmaald, aldus de heer Burgerdijk. Werklooze mannen waren verontwaardigd en boden zich aan, voor het voor de conductrice bepaalde loon (ƒ810 per week). De gemeente heeft aangeboden een toeslag te geven als mannen in dienst werden genomen. Dat zou voor de gemeente dan goed- kooper zijn dan den werkloozensteun voor die mannen. Leeken op het gebied van bedrijfsvoe ring zullen het vreemd vinden, dat aan zulke verzoeken niet is voldaan, maar zij, die de prac- tijk van het werkgeven en werknemen kennen, zullen begrijpen dat deze oplossing niet geko zen kon worden. De vakorganisaties waren er ook tegen, alleen al omdat het gevaar heel groot is dat andere bedrijven ook deze oplossing zou den gaan toepassen en d&n misbruik er van maken. Van de 20 thans aangestelde conductrices het aantal sollicitaties was heel groot en van zeer uiteenloopenden aard! worden er 8 te Haarlem, 8 te Leiden en 4 te Voorburg in dienst gesteld. Zij wonen in de genoemde plaatsen. Twee weken lang zijn ze theoretisch opgeleid en Maandag gaan ze de pr act ijk leeren, zoodat ze over veertien dagen of korter zelfstandig zullen kunnen optreden. Vanaf morgen zullen eenige conductrices in haar grijze uniform 4pn propagandastand van de N. Z. H. op de Middenstandstentoonstelling „Opbloei" te Haarlem bedienen, speciaal voor de uitgifte van een aardige reclamefolder en voor den wedstrijd voor kinderen, dien de tram ter gelegenheid van de B. E. L.-week organi seert. Het tweede ledenconcert van ons Haarlemsch Koninklijk Koor gold tevens als een gala-avond ter gelegenheid van de opening der B(loemen) E(n) L(entevreugde)-Week. Dat was eèn goed idee. Kijkt men het pro gramma der Bel-week na, dan vindt men ne vens solo-dansen, een cabaret (met dirigeer- wedstrijd) en dancing, een aantal muzikale wandelingen en een openluchtconcert door mu ziekcorpsen. Dat werk door de corpsen is te prijzen en zal veel bijdragen tot opluistering en het aan brengen van een recht-feestelijke stemming. Maar iets van hooger muzikaal genot zou hebben ontbroken, zoo niet Z. en V. haar con cert op den vooravond had geplaatst. We kre gen eigenlijk nu een officieuze, muzikale voor opening. We zagen in de zaal vele onbekenden, althans geen regelmatige bezoekers dezer concerten. Wellicht waren het comitéleden e.d., die door deze gelegenheid meteen eens kennis hebben gemaakt met onze aloude liedertafel. Naar wy vernemen, had het College van B. en W. bericht van verhindering gezonden we gens het overlijden van wethouder Roodenburg. Het mannenkoor opende vanzelfsprekend met het oude Wilhelmus, extra-geestdriftig, maar toch waardig en indrukwekkend vertolkt. Daar na kwam een klein, waardevol werkje van Philip Loots: „Mijn Hof" aan de beurt. Het ging op verzoek, blijkbaar omdat Loots een Haarlemsch componist en de tekst zoo toepasselijk was: Bloemen zoo fleurig, Bloemen zoo kleurig Bloemen, fijn en grof. Het klonk prachtvol, ja kleurrijk en gevoelvol, Alleen vonden we de agogische schakeeringen iets overdreven. Men kreeg, zooals bij Z. en V. gebruikelijk is, iets nieuws te hooren. De keuze van dirigent Schuurman viel ditmaal op: „Het liet van den Rhynscen Wyn", tekst uit „Alianora" van Ben- tem, muziek van den jongen, modernen Hol la ndschen (Indischen?) componist Henk Ba- dings. In betrekkelijk korten tijd is Badings reeds overbekend geworden. Zijn groote symphoni- sche werken gaan bij de orkestvereenigingen, zijn kamermuziekwerken bij de kleinere ensem bles en nu doet hij zijn intrede bij de koren, de goed-geschoolde amateurskoren. Het is werk van iemand, die wat te zeggen heeft, iets apart. Zijn schrijfwijze voor mannen koren is afwijkend van bijna elk ander genre. De muziek is gewoonlijk scherp declamatorisch, slechts een enkele maal breed uitgezongen. De samenklanken doen, zooals men dat verwachten kan, uiterst vreemd aan. Slechts enkele keeren hoort men een paar doodgewone accoorden. Wat ons tegenviel was de tweede baspartij, die weinig zegt. Bovendien menigmaal de klank kleurmengeling, want deze bracht ons niet be paald nieuwe tinten, deed nogal eens vaag aan. „Totenvolk" van Hegar moge zg. ouderwetsch zijn, hierin hoort men ten minste kleurschakee- ringen, zoovele als het mannenkoor bieden kan. Trouwens leeft de zanger hier meer in. Dat kon men nu weer opnieuw constateeren. Welk een expressieve vertolking! Besloten werd met „Lied des storm" van Sem Dresden, een goed beheerscht repertoire nummer van nieuwere richting. Solistische medewerking verleenden 't piano duo: mevrouw Riek Heybroek-Gouda ,en de heer Roel Riphagen en mej. Annie Woud. De Mozart-sonate voor twee piano's klonk ons wat onduidelijk, niet alles transparant, maar iets verdoezeld (door overvloedig pedaalgebruik?) in de ooren. Meer genot verschaften ons „Jeux de plein air" van Germaine Tailleferre (één der groep „Six"), prachtig karakteristiek werk, met charme voorgedragen. Het Scherzo van Saint-Saëns ging in een te vlot tempo, wat aan het passagewerk zijn doorzichtigheid ontnam. Annie Woud zong mooie Hollandsche liederen, o.a. een diep treffende „Kruisweg" van Cor Kuiler en in eerste uitvoering „Trost der Nacht", een cyclus van vijf liederen gecomponeerd door Rudolf Mengelberg. Liederen in Mahler-trant, mooie tekstverklan kingen, uitstekend aangevoeld en muzikaal weer gegeven door de zangers. Dirigent, solisten en koor ontbrak het niet aan hartelijke bijvalsbetuigingen. Men dwong zelfs tot toegiftjes. O. K. De Hoofdcommissie van Uitvoering ontving van den burgemeester het verheugende be richt, dat Zijn Edelachtbare een verguld zil veren medaille beschikbaar stelt voor den reclameoptocht. Dit bericht zal ongetwijfeld door alle mede dingers met vreugde worden ontvangen. Ter rectificeering van een vorig bericht wordt medegedeeld, dat de Smuldag-Restau rants (kenbaar aan een desbetreffend raam biljet) op Smuldag, Dinsdag a.s., zullen uitko men met zeer verzorgde menu's tegen niet hooge prijzen. In aansluiting met ons bericht over de vie ring van Julianadag zij nog medegedeeld, dat de verschillende vermakelijkheden en ver- verschingskramen hedenmorgen om negen uur worden opengesteld op de Nassaulaan, Ged. Oude Gracht, Wilsonsplein, Ged. Raamgracht, Zomerkade, Pretoriaplein, Spaamhovenplein en Leidscheplein. De Julianaboom aan het Ken- nemerplein is hedenavond verlicht. De Haarlemsche Rechtbank heeft Donder dag 30 April 1937 de volgende uitspraken ge daan: H. G. K„ leeraar, wonende te Haarlem, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v. Str." Vijf maanden gevatraf met aftr. prev. hecht. o.v.. benevens ter beschikking gesteld van de Re geering teneinde van harentwege te worden verpleegd met een proeftijd van drie jaar. O. C., reiziger, wonende te Haarlemmermeer „Diefstal." Drie maanden gevstraf voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. N. B-, bloemistknecht, wonende te Aalsmeer, thans ged., L. C. B„ bloemistknecht, wonende te Aalsmeer, thans ged. „Diefstal door middel van braak." Ieder tien maanden gev.straf met aftrek prev. hecht., waarvan vijf maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz voorw. L. K., expediteur, wonende te Zaandam, thans ged. Vrijgesproken. E. K., varensgezel, wonende te Hoorn, thans ged. „Diefstal." Zes maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. H. S„ fabrieksarbeider, wonende te Koog aan de Zaan. „Diefstal." Vijf maanden gev.straf o.v. J. V., los werkman, wonende te Beverwijk. „Appèl overtr. Landbouwcrisiswet." f 50 boete subs. 15 dagen hecht. o.v. Geboren: W. PannekeetBire, z.; M. G. Hagenv. d. Veldt, z.; L. Pardonv. Norde, d.; J. M. WolhoffStraatman, z.; J. C. J. Ne llsv d. Peet, z. Ondertrouwd: H. J. Buitenhuis en P. A. Meegdes; J. ter Metz en C. J. M. Vrolijk; W. J. Haverink en G. A. van Twuijver; A. L. van Eerde en L. G. Bom; W. J. Pimmelaar en H. M. Zonneveld; H. Brouwer en J. M. Kabel; A. A. Keizer en E. J. Klooster; Ph. J. Acker- mann en C. E. van Wijk; B. C. Jansse en G. W. Hollander; M. Bolier en C. C. Goedman; C. J. Schoen en S. W. M. van Musscher. Getrouwd: B. F. H. de Ridder en A. M. Barbillon; C. G. Houtzager en C. A. C. Stau- der; J. G. Zwart en T. U. F. Meinesz; M. Blok en J. G. Mok. Overleden: L. F. Halewijn, 79 j„ Gen. Botha- straat; A. Gagel—Bijl, 62 j., Badelochstraat. De burgemeester van Haarlem maaict bekend, dat ter secretarie der gemeente, Bureau Bur gerlijke Stand, Bevolking en Verkiezingen, Zijlstraat 70, voor een ieder ter inzage is ne- dergelegd, en tegen betaling der kosten ver krijgbaar gesteld, een lijst vermeldende de kiezers, die voor de stemming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten Gene raal een gemachtigde hebben aangewezen, met aanteekening daarop van de gemachtigden. Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast eikaar. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage LONDEN, 29 April. (Reuter) De bespre kingen over het geschil in het Londensche autobusbedrijf zijn mislukt. Zooals aange kondigd was, zal de staking Zaterdagmorgen beginnen. Intusschen zal de toestand morgen door de gedelegeerden der werknemers bestudeerd wor den. In het Oosten van het land zullen ook dui zenden busbestuurders en conducteurs Zater dag in staking gaan, als aan hun verlangens niet wordt voldaan. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat van daag niet wordt geturnd. Ook voor de ads- pirantleden van de Westergracht gaat deze week de oefening niet door. Voor de leden is er een speciale Princesse- bijeenkomst. Allen worden om 8.15 uur ver wacht bij de Vleeschhal op de Groote Markt. De leden die op Hemelvaartsdag wenschen deel te nemen aan de ochtendwandeling moe ten dit opgeven vóór Zondag bij den Voorzit ter. Gisteren had de K.L.M. haar gansche passage-organisatie in gereedheid gebracht voor de ontvangst van haar 500.000sten passagier, die zich vanmorgen onverwacht aanmeldde. Onverwacht voor hem, zoowel als voor den balie-employé van het reis bureau, wien eveneens een fraaie belooning te wachten staat. Op Schiphol, waar de booking-centrale der K.L.M. gevestigd is, hield men nauw keurig aanteekening van elke binnenko mende passage, zoodat alle geboekte pas sagiers over het geheele land daar in chro nologische volgorde gerangschikt konden worden. Hier werden dan ook de volgnummers uitge maakt. Men begrijpt, dat de telefoon op alle K.L.M.-kantoren geen seconde stilstond. Van heinde en verre kwamen aanvragen binnen. De nog onbekende passagier stond al uren tevoren in het zoeklicht aller belangstelling. Het aar digste was, dat de passagiers zelf hun rangnum mer niet konden weten. Zoo is dan ook de heer P. Vermeulen, als bioloog aan den Hortus Botanicus te Amsterdam verbonden, des ochtends het reisbureau van Cook aan den Vijgendam binnengestapt, om voor hem en zijn vrouw plaats te bespreken voor 12 Mei a.s., voor het om 11.35 uur van Schiphol vertrekkende K.L.M.-vliegtuig naar Londen. Schertsend vroeg hij den jongeman, die hem zijn tickets uitschreef, of hij het half millioen had volgemaakt, maar de employé van Cook kon hem niet anders dan het laconieke ant woord geven van: „Laten wij het voor u hopen, mijnheer". Wat hij al tegen zoovele luchtreizi gers dien ochtend had moeten vertellen. Een half uur later kwam evenwel van Schiphol de verrassende mededeeling, dat de heer Vermeu len de gelukkige was geworden. Hij had het half millioen volgemaakt en het was de K.L.M.-vertegenwoordiger in Amster dam, de heer Nieuwenhuys, die hehm het heug lijke nieuws per taxi kwam melden. De. heer Vermeulen had zooveel schik in het geval, dat hy terstond naar het bureau van Cook aan den vygendam is teruggekeerd, om nog even het slachtoffer te spelen van de tallooze pers fotografen, die dit aardige moment wilden ver eeuwigen. De heer Vermeulen kon nog niet onmiddeliyk besluiten, waarheen hy en zyn vrouw als gasten der K.L.M. het uitstapje zou den maken, naar Stockholm, Weenen, Boeda pest of Rome. De balie-employé die het 500.000ste ticket ver kocht heeft, is de heer J. Waterman, die het bedrag van de geboekte passage in contanten ontvangt en die eveneens een reisje op een der luchtlynen der K.L.M. in het vooruitzicht heeft. Hoe snel het luchtverkeer zich in de laatste jaren ontwikkeld heeft, blykt wel uit het feit, dat de eerste honderdduizend passagiers niet vóór 1931 bereikt werden, dus elf jaar na de opening van de eerste luchtlyn der K. L. M., maar dat het tweede 100.000-tal reeds drie jaar later viel, in 1934, het derde in 1935 en het vierde in 1936. In 1937 werd niet alleen het half millioen volgemaakt, doch er is zelfs een redelyke kans, dat dit jaar de 600.000ste passa gier wordt geboekt. In 1920 vloog de K. L. M. 81.000 K.M., In 1936 by na zeven millioen! LONDEN, 29 April. (Reuter). In het Hoo gerhuis heeft lord Robert Cecil het luchtbom bardement van Guernica ter sprake gebracht. Hij noemde het: „een verschrikking zonder weerga in de geschiedenis der beschaving". Lord Robert Cecil vroeg met nadruk de regeering energiek te protesteeren en den steun te zoeken van alle andere regeeringen. Tevens vroeg hy de kwestie, zoodra dit mogelijk zal zijn, voor den Volkenbondsraad te brengen. Wanneer deze gebeurtenis, aldus voegde spr. hieraan toe, ten uitvoer gelegd is door tusschenkomst van Duitsche organisaties, behoorde de Duitsche regeering onmiddellijk alle Duitsche onderda nen terug te roepen. Lord Plymouth antwoordde, dat de regeering geen enkele officieele inlichting bezat over het bombardement van Guernica en niet kan zeg gen, wie er het bevel toe gegeven heeft, noch welke toestellen daarbij gebruikt zyn. Lord Plymouth herhaalde hetgeen Eden in dezen reeds gezegd heeft en voegde hieraan toe, dat wanneer de regeering van meening is nuttig iets te kunnen doen, zij het doen zal, maar deze zaak te behandelen krachtens het Volken bondshandvest zou niet de beste wyze zyn om het door allen verlangde doel te bereiken, n.l. een herhaling van dergelijke feiten te beletten. Na zyn uiteenzettingen in de Fransche ka mer-commissie voor buitenlandsche zaken heeft Delbos in antwoord op vragen betreffende het bombardement van Guernica verklaard, dat. met het oog op de verschillende lezingen, die van de gebeurtenissen zijn gegeven, inlichtin gen zijn gevraagd aan de Fransche diploma tieke vertegenwoordigers. Indien de berichten juist blyken te zijn, kan men een dergelyke handelwijze slechts betreuren en afkeuren. Vijftien bommenwerpers hebben Donder dag een kwartier lang bommen uitgegooid in de buurt van Britsche vrachtschepen, welke in de haven van Bilbao voor anker liggen. De schepen werden niet getroffen. FRONT IN BISCAYE, 29 April. (Havas). De rechtsche troepen hebben Guernica bezet. Geachte redactie, Naar aanleiding van 'n artikel in uw avond blad van 28 dezer wensch' ook ik gaarne mijn ontstemming kenbaar te maken en te verkla ren, dat ook ik mij gestooten heb aan de door U gewraakte advertentie. Wanneer men de advertentie-rubriek van z.g. neutrale of linksch georiënteerde bladen, welken men wel eens een interview toestaat of waarin men 'n artikel schrijft, naleest, zal men on willekeurig tot de conclusie komen, dat niet alles wat daarin voorkomt ons, Katholieken, welgevallig is. De propaganda, welke echter in de betreffen de annonce wordt gemaakt voor een door ons allen in hooge mate afgekeurde leer, is wel heel erg. Toen vóór eenige weken aan my, als voor zitter van de „Stichting Haarlems Bloei" werd verzocht in een uitgave, die als reclame voor de B.E.L.-week moest dienen, een artikel te schrijven over deze Middenstandsactie, meende ik dit niet te moeten weigeren. In 't bestuur van Haarlems Bloei toch zijn vrijwel alle in stellingen en vereenigingen op elk gebied ver tegenwoordigd. Hieronder zijn lezers van alle Haarlemsche Dagbladen of dagbladen met speciale editie voor Haarlem. Wanneer men mij van andere zyde verzocht had een artikel te schrijven in een speciaal voor deze Middenstandsactie bedoelde uitgave, zou ik dit om de strekking van 't doel ook niet geweigerd hebben. Had ik 't vermoeden kunnen hebben, dat men in dit geval een dergelijke advertentie had opgenomen als nu geschied is, ik zou er niet aan gedacht hebben voor een dergelijke uitgave een artikel te leveren. Men had moeten begrypen, dat men met het plaatsen van een zoodanige advertentie in een uitgave met een dergelyk cachet, groote ont stemming wekt bij een groot deel der bevol king. Dat is ééns, maar nóóit weer. W. J. B. VAN LIEMT. Haarlem, 29 April 1937. Van verschillende zijden vernemen wy, dat gemeend wordt, dat het Belweeknummer, uit gegeven door „Het Volk", een uitgave zou zijn van de B.E.L.-week-organisatie. Men knoopte daar consequenties aan vast ten opzichte van verschillende advertenties die daarin voorko men. Wij leggen daarom nadrukkelyk vast, dat deze uitgave geheel buiten de verantwoordelyk- heid van de B.E.L.-week-organisatie is tot stand gekomen en alleen geredigeerd en uit gegeven is door de N.V. de Arbeiderspers, Am sterdam. De hoofdcommissie van Uit voering der B.E.L.-week. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplage) Bovengenoemde vereeniging hield Zondag jJ. haar eerste wedvlucht in dit seizoen van Roo sendaal, 95 K.M. Wegens het zeer ongunstige weer was het verloop niet zoo gunstig. De prijzen werden als volgt behaald: G. H. Stouten 1, 4, 10, 29, 31, 32, 34, 37, 39, 40; C. Koning 2, 5, 19, 24, 26, 30; A. Terol 3, 18; D. v. d. Molen 6, 38; H. J. Petter 7, 13; J. Terhorst 8, 25, 27; N. Peetoom 9, 11; C. van Meurs 13, 35, 44; S. Heitlager 14; W. de Graaf 15, 20, 22, 33; J. Handgraaf 16; J. Koning 17, 36; C. Schuurhuizen 21; C. v. d. Lee 23, 41, 42; Bruggink 28; J. Radsma 43. Zondag as. wedvlucht van Vilvoorde (Bel gië), TANGER, 29 April (Havas) Hedenmorgen elf uur zond het Neder- landsche s.s. „Fauna", dat kort te voren was gesignaleerd op 3 7 gr. 18 min. NB; 0 gr. 38 min. W.L., S.O.S seinen uit en liet weten, dat het door een vliegtuig werd aangevallen. Toen navraag gedaan werd, deelde 't schip mede, dat het niet getroffen was, en dat het zijn koers vervolgde. WASHINGTON, 29 April. (Reuter) De Se naat heeft het wetsontwerp op de duurzame onzijdigheid met 41 tegen 15 stemmen aange nomen. Onze Romeinsche corresponde seint ons d.d. 29 April: Nog vervuld van de heerlijke belevenissen van hun verblijf te Rome zijn de pelgrims heden uit de Eeuwige Stad vertrokken. Op het station waren aanwezig Mgr. Smit, Mgr. Eras en vele andere geestelijken om af scheid te nemen. Alle pelgrims waren zeer vol daan over deze Rome-dagen, vol van rijkdom, schoonheid en stichting. Vanmiddag zijn zij te Assisië en hedenavond te Florence, Zaterdag zal Venetië worden be reikt. Donderdagavond is in de Van Woustraat een bejaard echtpaar door een auto aangereden. De vrouw, die in ernstigen toestand in het O. L. Vrouwe Gasthuis werd opgenomen, is daar overleden. De man, die een armbreuk had bekomen, kon na geholpen te zyn, naar huis worden vervoerd. Het Anna-paviljoen heeft Donderdag weer eens de geboorte van een drieling mogen re- gistreeren. Het echtpaar Van SteenBuis, waarvan de man wielerdraaier is by de Nederlandsche Spoorwegen, zag met deze drieling zyn kinder tal, dat reeds uit zeven dochters bestond, tot tien dochters sty gen. „We staan aan den vooravond van den meest belangrijken wedstrijd van het seizoen", zoo zeide de heer H. W. H. Herberts, voorzitter van de Keuzecommissie van den K. N. V. B. tot de spelers van het Nederlandsche elftal, die Don derdag voor de laatste maal op het V. U. C.- terrein bijeen waren vóór den laatsten wedstryd in dit seizoen tegen België. Inderdaad, in meer dan een opzicht zou een overwinning op de Belgen, Zondag a.s. een wel kom resultaat zijn. Allereerst natuurlyk als antwoord op de nederlaag, welke we op 4 April in Antwerpen leden. Maar zou verder een Ne derlandsche overwinning niet een prachtige in- wyding zijn van het nieuwe Feijenoord-stadion. en zou een prachtig resultaat niet een mooi ge schenk zyn voor van Heel, die Zondag een re- cordwedstryd speelt?, die evenals Harry Denis thans 56 interland-wedstrijden achter den rug heeft en Zondag zijn 57sten zal spelen, een aan tal, dat in Nederland nog niemand heeft be reikt? „Maar", zoo vervolgde de heer Herberts, „la ten we bij al onze voornemens om de victorie te behalen bedenken, dat wy een overwinning met unfaire middelen niet willen. De 55.000 Ne derlanders die Zondag in Rotterdam den wed stryd zullen bijwonen, zullen getuigen moeten zijn van een sportieve revanche voor onze ne derlaag. Fair spel moet het sieraad van onze ploeg zijn. Maar we zullen harde tegenstanders vinden in de Belgen, misschien wat minder hard dan in Antwerpen, maar hard in ieder geval. Daarom ook hangt er voor ons zooveel van af, wat er in de eerste minuten gebeurt. De overrompelende aanvallen van de Belgen in de eerste oogenblikken zijn ons meermalen fataal geworden. Daarom moeten wij dadeiyk probeeren het initiatief te krijgen en van meet af aan met vollen inzet van onze krachten spelen", aldus besloot de heer Herberts. Byna alle spelers en reserves waren bij deze laatste training aanwezig en behalve de leden van de Technische en Keuzecommissie hadden de bestuursleden Lotsy en Lamey van hun be langstelling blyk gegeven. In de jaarlyksche algemeene vergadering van de Gooische Landbouw-Snortvereeniging, welke steeds „Het Concours-Hippique te Bussum" or ganiseert, werden de dati voor het dit jaar te houden drie-daagsche concours-hippique defi nitief vastgesteld op 10, 11 en 12 Juni a.s. Ter voorziening in de bestaande vacaturen werden met algemeene stemmen tot leden van het bestuur benoemd de heeren G. E. van der Werff Jr. te Amsterdam, Jhr. Mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford te Groenekan (Utr.) en de heer C. M. van Rooijen te Naarden. De heer Ir. J. P. Leeuwenburg te Baarn werd met algemeene stemmen tot voorzitter der Ver eeniging herbenoemd. Het secretariaat voor het drie-daagsch con cours-hippique te Bussum zal worden waarge nomen door den heer J. H. Maas, Sarphatipark 135 te Amsterdam (Z.). Binnen 8 meter van straathoeken is stil staan met auto's en andere voertuigen te- 4 gen woord ig verboden! E20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4