Na het bezoek van Mr. Eden aan Brussel BLONDONA- BRUNETTA BOEKER WEEK Atsthmolydehs! DE EEUW VAN HET KIND Nieuwbouw op het „Heilige Land" DE VERKLARINGEN VAN SPAAK STEEDS GR00TER PLANNEN „RONDOM HET BOEK" VRIJDAG 30 APRIL 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Haar diepste verlangen... Londen is tevreden De vroeger nog geïsoleerd staande gebouwtjes worden hoe langer hoe meer opgenomen in groote complexen Werkverschaffing en werkfonds Heiligdomsvaart te Maastricht Bijzonderheden over de plechtig heden in Juli De nieuwe steun verlaging Conferentie van wethouders Zevende Nederlandsche Katholiekendag Het wordt een machtige en indruk wekkende gebeurtenis De wateraftapping van de Maas Behandeling door het Perma nente Hof PENSIOEN VOOR MIJN WERKERS Minister heeft nieuwe regeling goedgekeurd LEENING WERF GUSTO Zeer belangrijk voor U PARADE TE BATAVIA R.K. KIEZERSBOND VOOR LIMBURG Nazareth op de Stichting van het Heilige Land bij Nijmegen Het grootste sieraad van iedere vrouw is het haar. Wil het echter werkelijk Uw charme verhogen, behandel het dan met Blondona of Brunette, de moderne alkalivrije haarwasmiddelen. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor donker geworden blond haar zijn oorspronkelijke tint terugkrijgt, terwijl voor donker haar Brunetta het aangewezen wasmiddel is, dat Hequil bevat, een plantaardig preparaat, dat een prach tige, diepe glans aan het haar geeft. Na het gebruik van een van deze haarwasmiddelen zult U bemerken, dat Uw haar veel sneller droogt en zich bovendien zeer gemakkelijk laat behandelen, terwijl de per manent wave veel langer goed blijft zitten. WAARBORGEN VOLMAAKTE H A A R VE RZORGIN G VH.60-0331A' De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken Spaak heeft gisteren in het par lement gesproken over het nieuwe sta tuut van België. Er is een einde gekomen aan de periode der militaire accoorden met de generale staven van Frankrijk en Engeland. Naar Nederlandsch voorbeeld stelt België, in geval van oorlog, het recht van doortocht door vreemde troepen afhankelijk van twee voor waarden: de toestemming van België zelf en wanneer het gaat om een gemeenschappelijke actie door den Volkenbond. Het hernemen van de volledige souvereiniteit door België is dus een feit geworden. De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken Mr. Eden heeft in Brussel de besprekin gen gehouden, die aan Spaak's verklaringen voorafgingen. In Britsche politieke kringen is men tevreden, zéér tevreden over de door hem bereikte resultaten. Onze Londensche corres pondent schrijft daarover: het is Waar dat men ook te Londen met geen mogelijkheid zeggen kan of en in hoeverre de grondslagen gelegd zjjn voor een nieuw „Westelijk Pact", en dat in dit opzicht zeker geen optimisme merkbaar is, maar men is hoogst voldaan over de manier waarop België gereageerd heeft op de bekende Britsch-Fransche verklaring, waarop België's nieuwe status berust. Er wordt alle nadruk op gelegd dat de waar borging van België's integriteit door Engeland en Frankrijk voorwaardelijk is; zij blijft afhan kelijk van België's eigen vastberadenheid zijn verdediging te verzekeren en van zijn trouw aan de door den Volkenbond opgelegde plich ten. Toen Mr. Eden naar Brussel vertrok, waren Londen en Parijs het reeds volkomen met el kaar eens hetgeen ook in dit geval weer zeg gen wil dat Frankrijk zich nagenoeg geheel bij het Britsche standpunt aangesloten had. Meèr dan dat: men Wist ook met vrij groote stellig heid dat de Britsch-Fransche verklaring te Brussel niet alleen goedgekeurd, maar met de warmste instemming begroet zou worden. Zoo als men weet was weken-, en zelfs maanden lang overleg voorafgegaan aan de Brusselsche reis van Mr. Eden. Wij moeten in aanmerking nemen dat er, wat België's toekomstigen status aanging, in Engeland twee groote, tegengestelde stroomin gen waren. Algemeen was men van oordeel dat België ontslagen moest worden van de in Maart van het vorige jaar aangegane verplichtingen, maar terwijl de meerderheid meende dat En geland en Frankrijk, in overeenstemming met de vroeger door Mr. Eden afgelegde verklarin gen, de integriteit van België onder alle om standigheden moesten blijven waarborgen, ver langden de voorstanders van isolement dat Groot-Brittannië zou ophouden de onafhanke lijkheid van België als een der fundamenten der Britsche buitenlandsche politiek te beschouwen. Van belang was, dat de zoogenaamde „nieu we" Belgische politiek zeer gunstig beoordeeld Werd door de Duitsche pers, hetgeen ten gevol ge had dat men haar hier vereenzelvigde met den zeer duidelijk gebleken Duitschen wensch België te zien terugkeeren tot een positie van volmaakte neutraliteit. Het is zeer moeilijk te beoordeelen hoe nauw op 't oogenblik de samenwerking tusschen En geland en Frankrijk is, maar 't heeft er toch zeer veel van alsof deze beide landen oneindig veel nader tot elkaar gekomen zijn dan men vermoeden zou wanneer men de samenwerking uitsluitend beoordeelde naar de demonstratieve redevoeringen en ontmoetingen tusschen staats lieden. Dit nauwe samengaan berust vooral op een sterk wantrouwen tegen Duitschland, en ditzelfde wantrouwen is vermoedelijk ook oor zaak dat Londen en Parijs het eens geworden zijn over de bekende „Verklaring", waarin aan België's verlangen voldaan wordt, maar waarin tevens nadrukkelijk gestipuleerd wordt dat België zijn grenzen verdedigen zal en trouw blijft aan het Volkenbondsverdrag, en dat de door Engeland en Frankrijk aanvaarde ver plichtingen door de „Verklaring" niet beïnvloed worden. De tusschen Londen en Parijs gevoerde be sprekingen werden voornamelijk be- heerscht door het feit dat Duitschland poogde België over te halen, in ruil voor een Duitsche garantie, de krachtens het Volken bondsverdrag aangegane verplichtingen op te zeggen, en dus ook onder geen omstandigheid toe te staan dat vreemde troepen door Belgisch ge bied zouden trekken. Ook te Londen was men zich ervan bewust dat zulk een aanbod voor België veel aantrek kelijks had. Is dat land eenmaal „gegarandeerd" door zijn drie groote buren, dan heeft het zich inderdaad om niets meer te bekommeren. Men gelooft hier dat Duitschland uit politieke over wegingen reeds de fout van 1914 niet herhalen zal, en dat zijn militaire leiders elk denkbeeld om Frankrijk door België aan te vallen, voor goed opgegeven hebben. Er zijn dus, ook volgens de Britsche meening, geen redenen om aan te nemen dat Duitschland, in strijd met een eventueele garantie, troepen over Belgisch gebied naar F'ankrijk zal zenden in geval van oorlog met laatstgenoemd land. Men kan zich afvragen: welk voordeel heeft een Duitsche garantie, wanneer Duitschland toch reeds om redenen van eigenbelang voor nemens is het Belgische grondgebied te be schermen? Te Brussel schijnt men aan een garantie te hechten omdat in 1914 gebleken is welk een overweldigenden indruk de flagrante breuk eener garantieverplichting over heel de wereld maakt. Ook Engeland erkent ten volle de moreele waarde van een door Duitschland af te leggen belofte, en in officieele kringen te Londen heeft men dan ook van 't begin af het Belgische standpunt ten volle gewaardeerd. Maar tevens was men zich te Londen ervan be wust dat voor België de verleiding om de voor waarden, waaronder Duitschland bereid was een garantie te verleenen, in te willigen, groot was. Het is mogelijk en zelfs niet onwaarschijnlijk dat de Belgische regeering, of althans invloed rijke Belgische staatslieden geneigd geweest zijn in ruil voor een Duitsche garantie der Belgische onzijdigheid, die onzijdigheid ook absoluut te maken d.w.z. die bepalingen van het Volken bondsverdrag welke in strijd met onvoorwaar delijke neutraliteit zouden zijn, op te zeggen. Het is dit wat Duitschland verlangd heeft, en te Londen gelooft men dat Duitschland zal voortgaan met pressie uit te oefenen op België, opdat dit land zijn gebied niet ter beschikking van Engeland en Frankrijk zal stellen indien deze, ter uitvoering van een Volkenbondsbe- sluit, troepen door België zouden willen zen den. Aldus zou Duitschland min of meer een „vrije hand" in het Oosten krijgen. Op dit punt nu schijnen Londen en Parijs het gemakkelijk met elkaar eens geworden te zijn. Het zou Engeland zeer welkom geweest zijn in dien Duitschland een nieuw pact, gebaseerd op de waarborging van België's onafhankelijkheid, had willen sluiten, maar wanneer Duitschland zijn garantie afhankelijk stelde van feitelijke opzegging van het Volkenbondsverdrag door België, dan zou laatstgenoemd land hebben te kiezen tusschen een Duitsche belofte en een •Engelsch-Franschen waarborg. Het succes van mr. Eden te Brussel nu is voornamelijk hierin gelegen dat alle twijfel ten aanzien van de keus, die België doen zou, op geheven is. BIJ ELKEN AANKOOP VAN f 2.50 A L S G ESC H E N K Nijmegen, 29 April. Voortdurend groeit de Stichting van het Heilige Land. Pastoor Suys maakt nog steeds ijverig plannen. En alsmaar grootere.- breedere! Onverstoorbaar wei kt hij aan zijn prachtig complex Oostersche gebouwen, die den belang stellenden bezoeker een zoo volkomen mogelijk beeld geven van het milieu, waarin zich het leven van Christus af speelde. Eigenlijk is het hier mooier, dan in het Hei lige Land zelf, vertelt hij. Wanneer U op het oogenblik in een plaatsje als Nazareth komt treft U pijnlijk de mengeling van het oude en het nieuwe, het moderne en dat wat er twee duizend jaar geleden reeds was. Natuurlijk: men voelt zich daar getroffen door het feit, dat men zich op den bodem bevindt, waar Christus zelf heeft geleefd. Als men over die prachtige bergen wandelt gaat men de paden, die Hij met zijn apostelen bewandelde. Dat is een heerlijk bewustzijn. Maar de sfeer van dien tijd hangt er lang niet meer zóó zuiver als wij die hier hebben getroffen. Men ziet er moder ne huizen naast die eenvoudige Woningen, zoo als het heilig Huisgezin er een heeft bewoond. Daar loopen nog vrouwen met die oude water kannen naar de bron, maar óók jongens met benzine-blikken. Men ziet er de oude kleeder drachten nog, zooals ze in den tijd van Chris tus werden gedragen, maar óók heel moderne en Amerikaansche toeristen. En tenslotte is er veel verloren gegaan. Op de plaats, waar het De comité's van de zevenjaarlijksche Hei ligdomsvaart zijn na een maandenlange drukke werkzaamheid tot een plan geko men, dat thans door het hoofdcorfiité is opgesteld en waarin in groote trekken het programma voor de aanstaande Heilig domsvaart-weken is vastgelegd. De plechtigheden zullen Zaterdag 10 Juli des middags geopend worden met de ontvangst der kerkelijke hoogwaardigheidsbekleeders aan het station. Direct na hun aankomst op de pasto rie der hoofdparochiale kerk van St. Servaas, zullen de H. Relieken uit de schatkamer van de St. Servaas naar de kerk worden overgebracht. Dienzelfden dag wordt ook de tentoonstel ling van O. L. Vrouwebeelden in de Ommegan gen van de basiliek van O. L. Vrouw geopend, 's Avonds is er een groote bidweg, muziek op een der pleinen van de stad en feestelijke ver lichting van de monumentale gebouwen. De eerste Zondag van de Heiligdomsvaart, 11 Juli dus, wordt geopend met een pontificale H. Mis in de St. Servaas. 's Middags wordt het lan delijk Derde Orde-congres gehouden en om drie uur 's namiddags vindt er een groote Heilig domsvaart-processie en Maria-ommegang plaats. Deze geweldige processie zal uit zeven dee- len bestaan, onderverdeeld in praalgroepen. Sommige van deze gedeelten zullen zelfs uit dertig praalgroepen bestaan. De stoet bevat o.m. de relieken der schatkamers van St. Servaas, van de basiliek en van al de andere kerken der beide dekenaten Wijk en Maas tricht, welke relieken gedragen zullen wor den door ongeveer driehonderd priesters. De stoet wordt gesloten door de bisschop pen, hoogwaardige abten en prelaten met gevolg. Bij aankomst op het Vrijthof van dezen stoet geschiedt de plechtige opdracht van de twee dekenaten aan Maria, te sluiten met een pon tificaal Lof in de openlucht op een speciaal daarvoor gebouwd monumentaal altaar. Gedurende de volgende dagen zullen er des morgens geregeld pontificale diensten gecele breerd worden. Donderdag 15 Juli is er een groote kinder- bloemenhulde op het Vrijthof en 's avonds een gala-concert in de voormalige Dominicanerkerk, waarop verschillende Maria-werken ten gehoore zullen worden gebracht. Het stedelijk orkest van Maastricht en de Maastrichtsche Orato- riumvereeniging, onder leiding van Henri Her mans zullen daaraan medewerken. Zondag 18 Juli is in Wijk de groote Sacra mentsprocessie. 's Middags is er dien dag een groote volkszanguitvoering op het Vrijthof. Een kinderkoor van eenige duizenden onder leiding van den heer E. Franssen en een groot man nenkoor onder leiding van Henri Heyendael zullen er liederen uitvoeren onder den verza melnaam van Het Mariavolkslied. 's Avonds is er nog een concert in het stads park en groot vuurwerk. Op den laatsten Zondag van de Heiligdoms vaart, 25 Juli, wordt nogmaals de groote Hei- Heilig Huisje heeft gestaan werd een Romein- sche kapel opgericht. De synagoge van dien tijd verdween. De grot van Bethlehem is heelemaal met marmer bekleed. Wij hebben hier niet die bergen zoo mooi, die terrassen, dit meer van Genesareth, maar wij kunnen hier de grot van Bethlehem precies zoo nabouwen, van binnen en van buiten, als ze er werkelijk uitzag. Wij hebben hier ónder de kapel van de Annunciatie het huisje van Nazareth ingericht precies zoo als het was. Met de kribbe voor os en ezel, met de graankast, met den brood-oven buiten met de korenmaat en den kandelaar en het bed, het tapijt, dat men op kon nemen. „Neem Uw bed op en wan del...." Nu zijn wij al anderhalve maand bezig met de verzameling weer uit te breiden. In werk verschaffing doen we dat. Wij leveren de mate rialen en de regeering betaalt de loonen van een man of dertig. Prachtig, Wat daarmee weer werd gepraesteerd. costumes. En bussen en auto's met Engelsche Het Heilig Huisje staat nu niet meer alleen. Een heel straatje uit Nazareth is eromheen ligdomsvaart-processie en Maria-ommegang ge houden, waarna op het Vrijthof een plechtig sluitingslof wordt gecelebreerd met preek. Ten slotte worden de relieken naar de schatkamer teruggebracht. i Het comité van de Heiligdomsvaart overweegt nog andere plannen, zooals openluchtvoorstel lingen, fakkeloptochten naar den St. Pieters berg en bidwegen naar de bron van St. Servaas bij Maastricht. Dinsdag a.s. zal te Rotterdam een conferentie worden gehouden van de wethouders van So ciale Zaken der groote steden in verband met de nieuwe steunverlaging, welke is ingegaan om de steunnormen voor enkele bedrijfstakken meer te laten aansluiten op de verlaagde loo nen. Achtduizend Nederlandsche Katholieken hebben zich reeds opgegeven voor het^ bij wonen van den 7en Ned. Katholiekendag te Utrecht. Dit wordt een machtige en indrukwek kende gebeurtenis, waarbij het geheele Ned. Episcopaat en tal van hoogwaardig heidsbekleeders, tezamen met duizenden Katholieken zullen getuigen van het vuur, dat hen bezielt voor het behoud van alles, wat hun dierbaar is. Nu komt het er op aan! Heilige banden binden ons aan onze grondwet! Ons totaliteits- principe is God! Tegenover mythe stellen wij het absolutisme van ons Godsbesef! Tegenover godshaat stellen wij onze liefde tot God! De legers van satan willen ons eeuwenoud cultuurgoed vernietigen en daartegenover stel len het „paradijs" van geestelijke verwoesting, moreele verwording, politieke verwildering, on duldbare volgzaamheid, godverlaten duisternis, wanhopig zwijgen, geforceerde schijneenheid, hypocrief gelooven, blind vertrouwen, hysterisch aanhangen van ras, bloed en bodem, het zie kelijk volgen van den schijngod, het Dlindslings gelooven in den dictator over leven en bezit. „Kon ik er maar iets aan doen!" Zoo ver zuchten velen. Ge kunt er iets aan doen door mede op te trekken naar Utrecht en daardoor te laten zien, dat deze verderfelijke geest ons volk niet te pakken heeft. Door Uw voorbeeld stelt ge een daad en helpt voorkomen, dat Uw kinderen zullen worden overgeleverd aan dezen geest van vernietiging. De 7e Ned. Katholiekendag te Utrecht stelt gebouwd en daarachter verrijst de synagoge. U ziet daar door die versch-gemetselde muren de zetels van de wetgeleerden al staan. Zoo kan men zich duidelijk voorstellen, wat het zeggen wil wanneer Christus tot zijn apostelen zegt, dat zij, mannen uit het gewone volk, eenmaal op die zetels zullen zitten en zullen oordeelen over heel Israël. En kijk hier nu eens die straatjes. Kom hier dat poortje nu eens bin nen. Daar woont de vader, in die deur. Trouwt er een zoon, dan bouwt hij een huisje één ruimte ernaast, waarvan de deur óók uit komt op hetzelfde binnenplaatsje. Een tweede zoon kan óók zoo doen. Kijk, hier ligt nóg een deur. Begrijpt U nu wat het zeggen wil: in het huisje mijns vaders zijn vele woningen Pastoor Suys is in zijn element. Kittig klimt hij langs de straatjes naar boven, het paleis van Pilatus voorbij, door de bosschages heen naar een kaal stuk rots midden in nog maag delijk gebied. Hier komt de tempel. De tempel van Salomon in de volle heerlijkheid. Daar ligt de heilige rots, die het offeraltaar vijf meter hoog zal dragen. Daar komt de voorhof en het hei lige der heiligen. De Joden zelf zullen hierheen komen als dat klaar is. Maar zoover zijn wij voorloopig nog niet. Eerst het Sanhedrin nog, ons in staat te toonen, dat wij er zijn, openlijk eerherstel willen bieden, waardig willen de- monstreeren, fier en dapper voor onze over tuiging willen uitkomen en standvastig willen volharden in de belofte van ons H. Doopsel. Geeft u op als lid van den Ned. Katholieken dag. U ontvangt dan een doorloopende toe gangskaart voor alle plechtigheden, alsmede het programmaboek, het volledig verslagboek van den Katholiekendag, een gereserveerde plaats op de overdekte tribune ter bijwoning van de H. Mis in de open lucht, de openingsvergade ring op 17 Mei en voorts de vergaderingen in „Tivoli" en in de kerk op 17 en 18 Mei a.s. Het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag zal op Dinsdag 4 Mei, des voermiddags om elf uur, een openbare zit ting houden ter behandeling van de zaak be treffende de wateraftapping van de Maas. Deze zaak is op 31 Augustus 1936 door de Nederlandsche regeering tegen België bij het Hof aanhangig gemaakt. Zij betreft de vraag, of de uitvoering door België van verschillende werken met betrekking tot het Albertkanaal en de wijze waarop België, zonder toestemming van Nederland, op het oogenblik voorziet en in de toekomst schijnt te willen voorzien in de voeding van bestaande of ontworpen kanalen in het Noordelijk gedeelte van het land, in overeenstemming zijn met de rechten, welke aan Nederland toekomen uit het Nederlandsch- Belgisch verdrag van 12 Mei 1863 betreffende de wateraftapping van de Maas. In deze zaak zullen dertien rechters zitting hebben. Een lid van het Hof is afwezig, terwijl er een vacature is voor baron Roulin Jaeque- myns (België). Dr. Ccheng Tien-Hsi (China), die op 8 Oc tober 1936 tot rechter is benoemd zal voor de eerste maal zitting hebben. Bovendien zal in het Hof zitting hebben pro fessor Charles de Visscher, lid van het Per manente Hof van Arbitrage, die door de Bel gische regeering, op grond van artikel 31 van het statuut, voor deze zaak als nationaal rech ter is aangewezen. De Minister van Waterstaat heeft bij beschik king d.d. 27 April 1937, goedkeuring verleend aan het besluit van het fondsbestuur d.d. 17 Maart 1937 tot wijziging van het fondsenregle ment, verband houdende met de nieuwe pen sioenregeling voor de mijnwerkers. De in het reglement aangebrachte wijzigingen zijn hiermede van kracht geworden, te rekenen van 1 Januari 1937 af. Uit den aard der zaak zullen de aan de her berekening der circa zeven duizend loopende pensioenen verbonden omvangrijke werkzaam heden, waarmede inmiddels een begin is ge maakt, vermoedelijk nog eenige maanden in beslag nemen. Het ligt echter in de bedoeling om, naar ge lang de herberekening vordert, op gezette tijden tot uitbetaling over te gaan. Op de ƒ1.250.000.4jj pet. Eerste Hypothe caire Obligatiën N. V. Werf Gusto vJi. Firma A. F. Smulders is voor een zoodanig bedrag in geschreven, dat bij de toewijzing een zeer be langrijke reductie zal worden toegepast. Zie pagina 2 van het Tweede Blad tegenover Pilatus. U ziet: de gaten worden gevuld. Het lag alles nog wat ver uit elkaar. Wat dun gezaaid. Nu gaan wij heele complexen krijgen. Ook op het oog worden de dingen meer met elkaar verbonden. De heuvels hier zullen meer open worden gelegd, met terrassen, net zooals de bergen in Palestina zelf. Bij den Hof van Olijven en bij den Stal van Bethlehem zijn deze terrassen reeds duidelijk zichtbaar. Dat is écht werk voor de werkverschaffing. En dan, ja dan heeft Pastoor Suys nóg een groot plan: hier in deze omgeving, waar de volle grootheid van het Verlossings-werk den me-ischen zóó tastbaar voor oogen wordt ge steld, hier moet de mensch ook op groote wijze zijn dankbaarheid toonen. Hier moet een tem pel verrijzen, een Oostersch bouwwerk, een Sy rische basiliek, een Kerk met koepels en mina retten, die een massaal getuigenis zal vormen voor de grootheid van Christus. Die Basiliek moet tienduizend menschen kunnen bevatten. Daar moeten groote bijeenkomsten van katho lieken gehouden kunnen worden. Daar moet het H. Offer worden opgedragen. Daar moeten de besten onder ons spreken tot het Katholieke volk over de waarheden van ons Geloof en over de problemen van onzen tijd. Voor dat werk nu, waarvan een klein gedeelte reeds staat de voorhof met één der portalen, waarboven een tri bune, die duizend menschen kan be vatten voor dat werk gaat Pastoor Suys de hulp inroepen van het werk fonds. Een commissie uit den minister raad moet daar straks over beslissen. Een der ministers een niet-katho- Iiek was dezer dagen reeds op de Heiig Land-Stichting en toonde zich zéér geïnteresseerd voor het groote, Christenen en niet-Christenen aan grijpend cultuurwerk, dat hier wordt verricht. Mocht het ervan komen, fluistert Pastoor Suys ons in de ooren, wilt U dan nog eens schrijven, dat ik niets op losse schroeven Wil zetten, dat ik steun noodig heb om de voorschotten van het werkfonds terug te betalen. Ze kunnen me zoo gemakkelijk helpen. Een berichtje aan de giro: iedere maand op den eersten Vrijdag een kwartje voor de basiliek overmaken, of twee kwartjes, of.... Ja-ja, pastoor, U verstaat de kunst nog altijd. Maar we zullen het niet vergeten erbij .te zetten. Onze eeuw wordt wel eens de eeuw van het kind genoemd vanwege de paedagogische, psychologische en hygiënische zorgen, waarmee het kind wordt omgeven. Er zijn theorieën en stel sels uitgedacht om de individualiteit van het kind naar eigen aard en aan leg zoo harmonisch en vrij mogelij k te la ten uitgroeien. De voorlichting over zui gelingenzorg en kinderhygiëne is gepo pulariseerd en georganiseerd. Er zijn kinderziekenhuizen en kinderbewaar- en kinderspeelplaatsen- Stadsche bleek neusjes met t.b.c.-aanleg of enkel maar verwaarloosd of ondervoed worden door liefdadige instellingen voor korteren of langeren tijd „naar buiten" gezonden. Achterlijke of zwakzinnige of gebrekkige kinderen vinden opofferende onderwij zers en verplegers. Er zijn wetten, die de kinderen beschermen tegen vergrijpen van volwassenen enz. enz. Wanneer wij dit alles bedenken, zijn wij geneigd te erkennen, dat onze eeuw wezenlijk de eeuw van het kind is. En toch is onze eeuw practisch méér in een anderen zin dan hierboven bedoeld de eeuw van het kind. Immers de groote en algemeene belangstelling concentreert zich wel-is- waar op het kind, doch die belangstel ling houdt niet altijd uitsluitend het belang van het kind zelf in het oog. Er is een belangstelling voor het kind, waardoor het ongewenscht wordt ver klaard, er is ook een belangstelling voor het kind, waardoor het gemaakt wordt tot een instrument, een voorwerp van het allerminst kinderlijke streven van volwassenen. Hoeveel kinderen wordt in onzen door toomelooze politieke harts tochten bezeten tijd niet geweld aange daan op een wijze, waarvan zij sléchts nadeelige gevolgen kunnen ondervinden. Het kind is het zuiverste, het meest on schuldige en argelooze en ook het ge makkelijkst vormbare en vervormbare, dat men zich denken kan. Eerbied en liefde voor het kind ligt in de natuur van den mensch. Hoe ver echter blijken de menschen van hun natuur ontaard! In deze eeuw van het kind worden mil- lioenen kinderen van hun prille jeugd af gedrild en afgericht tot kleine sol daatjes en politieke partij-gangers, tot blinde volgelingen van een mensch, dien zij stipter moeten gehoorzamen dan God en hun geweten. In deze eeuw van het kind worden millioenen onmondigen op geleid voor een duurzame onmondigheid in denken en doen ten behoeve van dic tator en staat. In deze eeuw van het kind worden millioenen kinderen stel selmatig vergiftigd met een zinneloozen haat tegen Hem, die eens gezegd heeft:1 „Laat de kleinen tot Mij komen." In deze eeuw van het kind wordt aan mil lioenen kinderen geleerd, dat het hun plicht kan zijn soms hun ouders te ver klikken en te verraden aan de alleen- heerschen willende machthebbers. In deze eeuw van het kind vallen tallooze kinderen ten offer aan de moord- en vernielzucht der elkander bekampende grooten. Wat moet er in deze eeuw van het kind van zoovele kinderen worden, wanneer zij eenmaal volwassen zullen zijn? De kindertragedies, welke zich zoo nu en dan afspelen, geven op deze vraag een ontstellend antwoord. Zoo berichten de bladen, dat dezer da gen te Lyon een troepje kleine jongens een kameraadje van acht jaar letterlijk hebben gesteenigd. Uit het onderzoek is gebleken, dat het slachtoffer op de fiets er op uit was gegaan om loten voor een tombola voor een katholieke schoolver- eeniging te verkoopen. In een straat werd het jongetje aangevallen door een troep kinderen. Het werd van de fiets gesleurd en onder mishandelingen voor „fascist" uitgescholden. Dan namen de aanvallers keien en gingen den kleine zoodanig te lijf, dat hij met een sche delbreuk werd opgenomen en kort daar na overleed. Het was te Lyon algemeen bekend, dat de vader van het ongeluk kige ventje lid was van de la Rocque's Parti Social Fransais. Eenige maanden geleden heeft een soortgelijk drama met minder noodlottigen afloop zich in Zuid- Frankrijk afgespeeld. Wie zijn de eigen lijke schuldigen voor zulke tragedies? De volwassenen, die de kinderzielen besmet ten met den politieken haat, waarvan zij zelve vervuld zijn. Op hen is het verschrikkelijke woord van Christus ten volle van toepassing, dat het voor hem, die één van deze klei nen ergert, beter ware met een molen steen om den hals in het diepste der zee geworpen te worden. BATAVIA, 30 April. (Aneta). Onder zeer groote belangstelling defileerden hedenochtend de troepen van het garnizoen van Batavia langs den commandant der eerste divisie, generaal Van Tricht. De troepen stonden onder com mando van kolonel Siegmund. De houding der troepen was uitstekend. Een afdeeling van negen Glenn Martins kon we gens dichten grondmist te Andir eerst later op stijgen en cirkelde te circa negen uur boven de hoofdstad, waarna de afdeeling via Buiten zorg naar Bandoeng terugkeerde. Zooals gemeld, zou Jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, in verband met zijn benoeming tot burgemeester van Maastricht, heengaan als voorzitter van den R. K. Kiezersbond voor Lim burg. Naar wij thans vernemen, heeft hij dit ontslag reeds met ingang van Donderdag 29 April genomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5