GRATIS dooi uhzahde ADöZö We luisteren naar FINANCIEN De „Leider" op het Binnenhof ADVERTEERENDE BANKEN HEBBEN SUCCES Kerkelijk leven Sport en spel U BETAALT NIETS E>e weerstoestand Dagfilm VRIJDAG 30 APRIL 1937 Tuipenfeest te Noord- wijk Er is een bijzondere vlag ontworpen met het sym bool der gemeente EEN 90-JARIGE WETHOUDER KAPPERS VRAGEN EEN VERGUNNINGSTELSEL (Ingezonden Mededeeling) WEKENLANG MET RHEUMATISCHE RUGPIJN IN BED In zeer korten tijd de been weer op Geen audiëntie Haak het U gemakkelijk. am iricoüne, KERKO bhÏAtè VOORZITTER MIJNRAAD Prof. mr. P. J. M. Aalberse voor vier jaren benoemd UIT DE PERS Australie's condities aan de K.N.I.L.M. Wederkeerige rechten op Neder- landsch gebied bedongen Verduistering te Roosendaal Universitaire examens WIELRENNEN Italianen in de Ronde van Frankrijk Officieele ploeg zal deelnemen DEZE BON HEEFT EEN WAARDE VAN f Ii 100 K.M.-koppelwedstrijd te Gouda :p 722 de beste Heerenhoed SCHAKEN Massa-simultaanséance te Utrecht Heel Nederland bidt en offert van 9-16 Mei voor de Koloniale Missies Zaterdag 1 Mei Rustig weer met weinig regen Het zal echter nog niet warm worden VOETBAL BAKHUIJS ZONDAG VAN DE PARTIJ Meespelen van den nationalen midvoor zoo goed als zeker BONDSELFTAL—WEST HAM UNITED De ontmoeting te Leeuwarden QUICK—HENGELO Beslissingswedstrijd op 9 Mei te Apeldoorn Heetjans naar Tubantia Het officieele Boekenweek-geschenk Onder het motto „Noordwijk Bloemenbad- plaats" wordt aan het V.V.-initiatief in Neder land thans een belangrijke nieuwe poging toe gevoegd om ons land een attractie rijker te maken. Het mondaine Zeebad Deauville adverteert sinds jaren zijn plage fleurie". Montreux heeft zijn narcissenfeest. Nice e.a. plaatsen aan de Rivièra zijn niet denkbaar zonder de traditio- neele bataille des fleurs. Noordwijk wil iets der gelijks ondernemen. In een bijeenkomst met de persvertegenwoor digers heeft burgemeester E. v. d. Mortel dezer dagen ten raadhuize eenige mededeelingen ge daan betreffende het vierdaagsche Tuipenfeest met bloemen, vlaggen, licht, muziek en corso, dat de badplaats heeft georganiseerd. Noordwijk is, aldus Mr. van de Mortel, door zijn ligging bijzonder geschikt om „Bloemen- badplaats" te worden. Het dorp neemt een eerste plaats onder de Nederlandsche badplaatsen in en slaat met zijn meer dan veertig moderne hotels en pensions (een beddencapaciteit over eenkomende b.v. met die van de bekende win tersportplaats Pontresina) ook t.o. van het bui tenland geen slecht figuur. Terwijl Noordwijk alle attracties biedt, die men aan onze kust kan verwachten van verpoo- 2ing en vermaak, heeft het door bouw en ligging een landelijke charme behouden, die wel door niets zoo geaccentueerd kan worden als door verfraaiing met bloemen. Onder leiding van V. V. „Noordwijk Vooruit" is van den bollentijd een bollenfeest gemaakt, het „tuipenfeest", met de bedoeling elk jaar een grootere en mooiere herhaling te verkrijgen. In verband hiermee overweegt men ook de mo gelijkheid tot breedere organisatie van den „Bollen-Zondag", door leiding te geven aan «Je vele bezoekers uit het buitenland, die thans op eigen gelegenheid maar moeten zien, hoe zij hun weg in de-bollenstreek zullen vinden. Snijbloemen en „geknopte" bloemen vormen het materiaal, waardoor Noordwijk een fleurig en gezellig aanzien gekregen heeft. De ver sieringen bestaan voor een groot gedeelte uit talrijke bloemenmozaïeken, soms werkelijk van respectabele afmetingen, waarbij de kleuren over meetkundige vlakken verdeeld, wapens en an dere symbolen uitgebeeld, of namen en wel komstgroeten door kundige hand gelegd zijn. Aan den ingang van Noordwijk, in de hoofd straten, op verkeerspleinen, in villatuinen en bij de hotels en café's aan de beide Boulevards zijn deze prachtige kleurenvlakken. Het Lindenplein te Noordwijk-Binnen is een afzonderlijke ver melding waard. Dit is het grootste mozaïek. Naast deze specifieke straatversieringen zijn er ook de bloemen aan de huizen en gevels: slin gers, vazen, potten en bakken. Aan het tuipenfeest is een winkeletalage-wed strijd verbonden met als hoofdeisch voor deel neming: Bloemen in de etalage. Er is een bijzondere vlag ontworpen met het symbool van de badplaats Noordwijk er op: De bekende gezonde Visch! Voor deze gelegenheid heeft de visch een bosje tulpen medegebracht. Zoo wapperen nu in Noordwijk deze vlaggen bij honderden boven de kleurige bloemenweelde en geven het geheel een feestelijk aanzien. Ook de boulevards zijn met deze vlaggen getooid, ter wijl kleinere modellen op auto's en rijwielen ge bruikt worden. Ook des avonds kan men op enkele punten "uvan de bloemen genieten. Verschillende mo- zaïeken worden met zoeklichten bestraald. Het n Gemeentebestuur heeft op dit punt zijn mede werking verleend door den ouden kerktoren in Noordwijk-Binnen te doen verlichten. Twee bloemenmarkten geven op de dorps pleinen een bijzondere noot en zorgen voor „sfeer". Hier worden strandtentjes als verkoops huisjes gebruikt. Te Nunhem CL.) heeft de heer J. Gijzen, wet houder dier gemeente, zijn negentigsten verjaar dag gevierd. Sinds 1915 is hij raadslid en sinds 1921 wethouder dier gemeente. In een speciale zitting van den raad zal de heer Gijzen gehuldigd worden. De nationale banken van Amerika be legden vorig jaar te zamen 230.485 in ad- vertensies voor haar afdeelingen die zich bezighouden met het beheeren van vermo gens. De verdiensten dier afdeelingen liepen in de 30.000.000, hetgeen 14 pCt. meer is dan het voorgaande jaar. Men schrijft ons: De drie ondernemersor ganisaties in het kappersbedryf hier te lande nJ. de Nederlandsche Kappersbond, de R. K. Bond St. Franciscus van Assisië en de Fede ratie van Kapperspatroonsvereenigingen hebben in een gemeenschappelijk request aan den Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verzocht een vergunningstelsel, als bedoeld in artikel 11, eerste lid Vestigingswet—Kleinbe drijf, voor hun bedrijf in te voeren. Zijn wij juist ingelicht, dan zijn de kappers de eersten die om toepassing van de Vestigings wet-Kleinbedrijf hebben gevraagd. ||IÉv.1®pï „Vorig jaar had ik vreéselijke rheumatische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij. dat ik beslist Kruschen Salts moest pro- beeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was." Dit schreef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten veroorzaken, als rheumatische pijnen, hoofdpijnen etc. Kruschen Salts is een onovertroffen middel om lever, nie ren en ingewanden aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De „dagelijksche dosis" Kru schen houdt U fristh en opgewekt als nooit te voren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a. 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voor komt. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Vrijdag en Zaterdag van deze week en Zondag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. Ak 't jasje uitgaat, blijft U er in 'n Kerko Shirt onberispelijk uitzien. U hebt heelemaal niet „zoo'n hemdsmouwenidee". Een Kerko Shirt staat keurig en het poreuze Trubenijs boord zit heer lijk luchtig en gemakkelijk. U moest er meteen nog maar een paar gaan uitzoeken. U zult er plezier van hebben. met twee Trubenijs boorden pastelkleuren 5.50 aparte dessins 6.50 Bij K.B. is met ingang van 1 Mei 1937 voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid en voorzitter van den Mijnraad prof. mr. P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-GeneraaL 4 Het .Liberale Weekblad" spot: Men dient er sich wel rekenschap van te ge ven, „hoe ernstig het gevaar der (R.K.) Staats partij-dictatuur moet zijn, om den Algemeenen Leider te bewegen, onder het merkwaardige gezelschap plaats te nemen, dat heden ten dage de zalen van het Binnenhof bevolkt", en waar „de parlementaire camarilla telkens nieuwe kronkelpaden ter bereiking van haar onnationale oogmerken weet te vinden," aldus schreef het „Nationale Dagblad" naar aanleiding van het besluit van den „Leider", 0m by de a.s. verkie zingen in hoogst eigen persoon als lijstaanvoer der van de N.S.B.-iyst op te treden en by eventueele verkiezing ook in de Kamer zitting te nemen. Er doemt een concurreerende dictator op, aldus zou de heer Mussert volgens deze veront schuldigende toelichting van het .Nationale Dagblad" derhalve geredeneerd hebben, dus moet ik, wil ik niet achter het (dictatuur-)net visschen, maken, dat ik er bij ben. wy zyn dankbaar, dat het kennersoog van den dictator-in-spe dit dictatoriale streven van de R.K Staatsparty dat ons, eeriyk gezegd, ontgaan was nog juist bytyds heeft ontdekt. Dankbaar, om de consequentie, die hy daar uit trekt Mr. Boon's verzuchting: ik wou, dat wy hem maar in de Kamer hadden, wordt dan verwer- keiykt. Maar heeft de heer Mussert zich wel goed gerealiseerd, wat dit afwyken van het voorbeeld van Hitler en Mussolini beteekent? Heeft hy, toen hy zyn besluit nam, wel goed voor oogen gehad, dat hy op het Binnenhof niet zal troonen als een verheerlijkte halfgod, dat er geen tromgeroffel, geen hoorngeschal en geen: „de Leider komt" zal klinken, als hy naar het spreekgestoelte schrijdt, dat geen zoeklich ten op hem zullen worden gericht, dat zyn woorden niet als evenzoovele wysheden door zyn gehoor zullen worden ontvangen, ja, dat hy, zich onderwerpend aan de.... leiding van den voor zitter, de critiek van zyn demo-liberale afge vaardigden op wat hij, de Leider, betoogd heeft, zal moeten aanhooren? Waren niet alle besluiten van den Leider on betwistbaar wys, wy zouden twyfelen aan de wysheid van het thans genomen besluit l. Naar Aneta verneemt, zijn aan de toe stemming' aan de K.N.I.L.M. voor de ope ning van een luchtiyn JavaAustralië, ver. schillende voorwaarden verbonden, welke echter op het voornemen om tot het in stellen van deze lijn over te gaan, van geen principieelen invloed zijn. Ten eerste is locaal vervoer van posten passagiers verboden, terwijl ook het meae- nemen van uitgaande mail uit Australië niet is toegestaan. Voor deze verbodsbepa lingen geldt het principe van reciproci teit ten aanzien van Australische maat. schappijen, waarin de regeering van Austra lië belangen heeft. Binnenkort verwacht men de toestemming van de Nederlandsche regeering tot openstel ling van de luchtverbinding. Voor de dienst zal aanvangen, moeten aan Australië vlieg tuigtypen, route en schema worden opgegeven. Verder valt nog het volgende omtrent de overeenkomst te melden: De Australische regeering bedong van ae Nederlandsche Regeering reciprociteitsrechten vcor passage en faciliteiten voor landingen van Australische luchtdiensten door of naar Nt- derlandsch grondgebied. De K.N.I.L.M. ontvangt formeele vergun ning voor het komen en landen in de Com monwealth of Australia, op voorwaarde, dat de condities, hiervoor genoemd, worden aangeno men. Donderdag stond voor de Rechtbank te Breda terecht de 38-jarige handelsreiziger M. F. A. L. uit Roosendaal, terzake dat hij op ver schillende tydstippen zich bedragen heeft toe geëigend tot een totaal bedrag van f 1800, welke toebehoorden aan zijn patroon, de gebrs. H. te Roosendaal. De Officier van Justitie eischte negen maan den gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen. AMSTERDAM. Candidaatsexamen Germaan- sche taal- en letterkunde (Engelsch) mej. A. H. J. M. Beukers en candidaatsexamen Econo mische wetenschappen de heeren A. Morren, J. M. L Herold en J. Vroom. UTRECHT. Geslaagd voor het econ. doct.- examen Indologie: W. F. Hasewinkel. UTRECHT Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer W. J. Roberts, geboren te Utrecht, op proefschrift „Bijdrage tot de kennis omtrent localisatie van het goud na sanocrysine-injectie, een onderzoek betreffende centraal zenuwstelsel, plancenta en foetaal lichaam." LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rechten de heeren A. Poortman en E. Geldorp. Geslaagd doctoraal examen rechten de heer P. Groenewegen. AKEN. (Technische hoogeschool)Geslaagd voor het ingenieurexamen in de vliegtuigbouw- kunde de heer V. J. J. Zwaijpfenning te Venlo. Uit Rome wordt gemeld, dat het bestuur van den Italiaanschen wielerbond besloten heeft, toch met een officieele Italiaansche ploeg dit jaar aan de Ronde van Frank rijk te zullen deelnemen. De geheele ploeg zal worden gekozen na de Ronde van Italië, zoodat omstreeks 30 Mei de volledige samenstelling bekend zal zijn. Dit besluit komt wel onverwacht. 'Eeniger. tijd geleden besloot de directeur van l'Auto, het organiseerend blad, Henri Desgrange, dat, nu Italië evenals het vorig jaar niet deelnam, Frankrijk, Duitschland en België ieder met elf renners zouden deelnemen, terwyi Nederland, Zwitserland, Spanje, Luxemburg en Oosten- H. Pickup. Directeur Internation- Laboratories Ltd. Duizenden asthmalijders hebben in de Adozo tablet ten een krachtig bestrijdingsmiddel gevonden. Adozo geeft inderdaad onmiddellijk verlichting,zelfs bij ernstige aanvallen. De geneesmiddelen, die in deze tabletten zijn verwerkt, zijn tevens een bescherming tegen een hevige aanval. Om alle asthmalijders in de gelegenheid te stellen de proef te nemen, bieden wij U geheel gratis een doos Adozo tabletten aan. Het gaat hier niet om een een voudig monster, maar om een origineele doos, die bij alle apotheken en drogisten verkocht wordt voor f. 1.00. Wij wenschen dat iedereen een proef neemt en zelf ondervindt, dat wij gelijk hebben. Vul nevenstaande bon in en stuur hem zonder er een cent bij te voegen aan het opgegeven adres. Tabletten tegen asthma. Onmiddellijk verlicfiting. Verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 9 tabletten f. 1.00 27 tabletten f. 2.50 l Stuur mij geheel gratis en zonder eenige verplichting een origineele I doos Adozo tabletten ter waarde van I f. 1.00. Naam, Adres I Mijn apotheek-drogist is Opsturen aan BOROMAG, Keizers- J gracht, 6, Amsterdam C. 66 rijk met zes renners zouden kunnen inschrijven. Daarnaast bleef de categorie der individueelen (30 in aantal) bestaan. Hiervoor heeft men in deze formule wijzigin gen moeten aanbrengen. Desgrange heeft de puzzle opgelost door te bepalen, dat Frankryk, Italië, België en Duitschland ieder met tien renners kunnen deelnemen. Maar tevens staat vast, dat Nederland, Luxemburg, Zwitserland en Spanje ieder met zes renners zullen kunnen deelnemen. Er zullen dus in totaal 64 „azen" starten. By de individueele starten vier Belgen, vier Italianen, twee Engelsehen en twintig Fran- schen. De jaariyksche koppelwedstrijd, welke met Hemelvaartsdag op de Goudsche wielerbaan wordt verreden, gaat dezen keer over 100 K.M. Na een voorprogramma, waarbij een achter volging tusschen de ploegen Wals-Slaats en Billiet-Buysse, zullen de volgende ploegen in den 100 KM.-koppelwedstryd hun krachten meten: Wals-Slaats, Billiet-Buysse, Walthour- Crossley,Van Schyndel-Van den Broek, gebr. Vroomen, Pellenaars-Bakker, Hellemons-Van Amsterdam en Biesheuvel-Peek. In Tivoli te Utrecht werden Donderdag avond de massa-simultaan-séances van de A. V. R. O. voortgezet. De uitslagen waren: Dr. Euwe, 30 borden, 1 remise, 29 gewonnen, tijd 4 uur. Dr. Aljechin, 30 borden, 1 remise, 29 gewon nen, tijd 1 uur 43 min. Dr. Lasker, 30 borden, I remise, 29 gewonnen, tijd 3'/. uur. Bogoljubow, 45 borden, 1 verloren, 7 remise, 37 gewonnen, tijd 2 uur 35 minuten. Flohr, 45 borden, 1 verloren, 2 remise, 42 gewonnen, tijd 2 uur 35 min. Fine, 45 borden, 2 verloren, 1 remise, 42 ge wonnen, tijd 2 uur. Tartakower, 45 borden, 3 verloren, 7 remise, 35 gewonnen, tijd 3 uur 45 min. HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berich ten. 12.15 De KRO-Melodisten m. m. V. solist. 1.00 Gramofoonmuziek en postdui- venberichten. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Vervolg KRO-or kest. 3.00 Kinderuür. 4.00 Het 20-jarig bestaan van den Centralen Bond van Werkmeesters en ander opzichthoudend Personeel. 5.00 De KRO-Melodisten en solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmu ziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 „Maria en de Meimaand", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berich ten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpein zing met muzikale omlijsting. 8.35 Decla matie. 8.55 Het KRO-orkest. 9.25 Inlei ding volgende uitzending. 9.45 Opera uitzending. 11.00 Sportreportage. 11.30 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM XI, 301 M. (VARA-uitzending) 8.00 Opening van het 1 Mei-program ma m. m. v. sprekers, koor en orkest. 10.20 Declamatie. 10.40 Orgelspel. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Voor de vrouw. 12.CO Gramofoonmuziek. 12.45 VARA- koor „Cantecleer" m. m. v. solist. 1.20 Cello en orgel. 1.452.00 Vervolg koor- concert^ 2.15 „De Krekeltjes" en „De Roodborstjes". 2.30 Hobo en piano. 2.40 Voor de kinderen. 3.00 Vervolg concert. 3.10 Vervolg kinderkoorconcert. 3.30 Gra mofoonmuziek. 4.00 Voor den jongen mensch. 5.00 VARA-Groot-orkest. 6.00 Declamatie. 6.15 VARA-koor „Can tecleer". 6.50 Vervolg concert. 7.05 De Ramblers. 7.30 Vocaal ensemble. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.10 VARA-orkest. 8.30 Radiotooneel. 9.30 Vervolg orkestconcert. 9.55 Berichten ANP. 10.20 „Musica" m. m. v. soliste. 11.00 Sluiting 1 Mei-programma. 11.10 12.00 Solistenconcert. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Voor de vrouw. 10.20 Orgelspel. 10.50 BBC- Northem-orkest m. m. v. soliste. 11.50 BBC-Dansorkest. 12.20 Commodore Grand-orkest. 12.35 Sportnieuws. 12.50 Vervolg concert. 1.20 Het Dulay-kwlntet. 2.05 Sportreportage. 4.05 Sportnieuws. 4.20 Sportreportage. 4.35 Tennisreportage. 5.20 Berichten. 5.35 Sportnieuws. 5.50 Welsch intermezzo. 6.05 BBC-orkest m. m. v. solist. 6.50 Cabaret. 7.20 Revue programma. 8.20 Berichten. 8.40 Gramo foonmuziek. 9.05 Orgelspel. 9.35 Viool en cembalo. 10.00 Declamatie. 10.20 Jack Jackson's Band. 10.50 Berichten. 11.OO- 11.20 Vervolg dansmuziek. RADIO PAHIS, 1648 M. 11.20 Parijsch Kamerorkest en zang. 2.20 Gramofoon muziek. 4.50 Pascal-dansorkest. 7.35 Zang. 7.50 Nationaal orkest. 9.50 Gramo foonmuziek. 10.2012.20 J. Bouillon- clan sorkest. KEULEN, 456 M. Zie Deutschlandsender. BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Klelnorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 Gramofoonmu ziek. 1.20 Zang. 1.35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.20 dito. 2.35 A. Felleman's orkest. 3.20 Zang. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.20 Klelnorkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.20 dito. 7.20 Omroeporkest en soliste. 8.05 Radiotoonèel. 8.35 Omroepsympho- nle-orkest. 9.30 Cabaret. 10.20 Gramofoon muziek. 10.3511.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Klelnorkest. 12.50 Gra mofoonmuziek. 1.40 A. Felleman's orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Gramofoon muziek. 4.20 Salonorkest. 5.20 Kleinork. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Symphonie- concert. 8.05 Zang. 8.35 Radiotooneel. 9.30 Omroepdansorkest. 10.2011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Münchener Omroeporkest (Van 8.10 8.20 Reportage). 9.10 Berichten. 9.20 Reportage. 10.20 Het Berlijnsche Omroep- klelnorkest. 11.201.20 Het Omroep- Amusements-orkest en Mandoline-ark. iiiintimnnmmiiiinmiiiiiiiimiimMiiiiimiiimimHiinmmiiiiiiiiMii In den algemeenen weerstoestand in Europa kwam eenige dagen geleden een belangryke verandering voor, die tengevolge had, dat het weer rustiger werd. Dit staat geiyk met een geringe verbetering, omdat de te lage tempera tuur hierdoor minder onaangeaam aandoet. Daarentegen bleef de temperatuur nog steeds beneden de normale, al nam de afwijking ook een weinig in grootte af. Met andere woorden, het weer bleef koud. Bovendien bleef de zon schuil gaan achter een somber wolkendek. Waar schuilt dan de beteekenis van de ver andering in den algemeenen weerstoestand? Deze moeten wij zoeken in een verandering in luchtdrukverdeeling, en in verband hiermede in de veranderde luchtstroomen. We vinden op de weerkaarten, dat Donder dag een denkbeeldige lijn, getrokken over Ier land en Schotland naar de Noorsche Westkust, het geheele waarnemingsgebied verdeelde in twee deelen, n.l. een ten Noorwesten van die lijn, waar tameiyk warme Zuidwestelijke win den woeien, en een ten Zuidoosten, waar Noordoostelijke winden een lage temperatuur onderhielden. Zoolang deze toestand weinig verandert zal het te koude weer hier te lan de zeker aanhouden en wij kunnen op zyn best verwachtten, dat het wat zonniger zal worden. Verplaatst deze scheidingsiyn zich naar het Zuidoosten, dan kan ons land komen in het bereik van den warmen Zuidwesten wind en dan zou de temperatuur iets stygen, maar het weer zou toch zwaar bewolkt biyven en bjo- vénden regenachtig (vorden Maar wij verwachten niet, dat deze schei ding tusschen koel en warmer weer zich bin nen eenige dagen op die manier zal verplaat sen. Dit zal eerst over eenige dagen gebeuren, zoodat het weer tot aan het einde der week zeker nog te koud zal blijven. De temperatuur zal echter wel iets hooger worden, maar de styging zal haar niet of zeer weinig boven de normale brengen. Voorloopig zyn de regenkansen nog zeer klein. Daarentegen neemt de kans op wat meer zonneschyn toe. Uit het bovenstaande zal wel biyken, dat voorloopig nog geen warm lenteweer is te verwachten. Er is nog te veel aanvoer van koude lucht. Daar deze echter minder be gint te worden, behouden wy voorloopig rustig weer met overdag iets meer warmte. In heldere nachten kan nog lichte nacht vorst voorkomen. (Nadruk verboden). Hoewel Bakhuijs, die Donderdagavond de laat ste training der spelers en reserves van het Nederlandsche elftal op het V. U. C.-terrein te Den Haag niet bijwoonde, nog last van zyn blessure heeft, is er thans toch alle reden, aan te nemen, dat de ex-Hagenaar Zondag tegen België zal meespelen. Het Nederlandsch bondselftal, dat op 8 Mei as. te Leeuwarden tegen West Ham United zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Hollenberg (Stormvogels). Achter: Pots (G.R.C.) en Punt (D.F.C.). Midden: Heideveld (Velocitas), Engel (Zaan. dijk) en van Gooi (Haarlem). Voor: van Zant (Achilles), Bonsema (G.V. A.V.), ten Duis (Enschede), Sterk (V.S.V.) en van Staveren (Achilles). Naar wy vernemen, zal de beslissingswedstrijd tusschen Quick en Hengelo om een plaats in de Oostelyke eerste klasse op 9 Mei a.s. op het terrein van Robur et Velocitas te Apeldoorn worden gespeeld. De P. E. C.-speler Heetjans, die te Düssel- dorf tegen Duitschland in het Nederlandsche elftal meespeelde, heeft overschryving aange vraagd naar Tubantia. DIT JAAR MOOIER DAN OOIT ontvangt U reeds bij aankoop van één exem plaar van de prachtige trilogie van Trygve Gulbranssen „EN EEUWIG ZINGEN DE BOSSCHEN" „WINDEN WAAIEN OM DE ROTSEN" „DE WEG TOT ELKANDER" Cultuur-Serie-boeken met levenswaarde! De Industrieele Mij. „Palembang" behaal de in 't jaar 1936 een winst op bedrijven en goederen van f 21.637 tegen f 8.762 hel vo rig jaar. Met den verhoop van het "kantoor gebouw Holland ad f 1380 bedraagt het to taal f 23.017. De winst zal worden bestemd voor afschrijvingen en vermindering van het saldo verlies. Ui Bij de uitgifte van f 1.250.000 414 pCt. obligatiën der N.V. "Werf Gusto v.h. firma A. F. Smulders werd zoodanig ingeschreven, dat bij de toewijzing een belangrijke ver mindering zal moeten worden toegepast. De Algemeene Vruchten Import Mij. (Avim) boekte in 1936 een saldo verlies van f 253.526 tegen f 12.064 het vorig jaar. De Nivas verkocht 263 ton superieure en 101 ton bruine suiker voor consumptie. De Maatschappij Zeevaart boekte in 1936 een netto-winst, met inbegrip van den Be- nassteun, van f 355.839. Na afschrijving van het verlies-saldo over 1935 ad f 210.777 resteert een voordcelig saldo van 145.062. Hiervan zal f 91.975 voor afschrijving wor den bestemd en 2 pCt. dividend worden uitgekeerd. Ten opzichte van het optimisme van den Franschen minister van Financiën Auriol aan de Kamer-commissie te kennen gege ven, blijkt de financieele pers gereserveerd. Zij wijst er op, dat de schatkist tot einde 1937 toch altijd nog fr. 18 milliard zal moe ten vinden. Auriol heeft niet gesproken van de fr. 8 milliard 414 pCt. schatkistbons 1934, welke in October a.s. komen te vervallen. Van de beleggers zal een en ander afhan gen. Ter Londensche beurze overweegt men, dat de bijzonderheden nopens de nieuwe winstbelasting van Chamberlain eerst na de Pinksterdagen zullen bekend worden. Men neemt een afwachtende houding aan ten aanzien van de afwikkeling van de transac ties der loopende rescontre-periode. Ver wacht wordt, dat de moeilijkheden hierbij nog veel grooter zullen zijn, dan bij de vo rige periode, die toen door angst, in verband niet de goudpolitiek, zoo ongunstig werd beïnvloed. De goudprijs te Londen daalde met 14 d. tot 140/6; 295.000 werd aan goud omgezet. Het Intern. Rubber Restrictie Comité deelt mede, dat het wereld-rubberverbruik over Maart 101.602 ton bedroeg, hetgeen een record aanwijst. In Februari bedroeg het verbruik 92.242 ton. Inzake de geruchten omtrent moeilijk heden van verschillende Londensche fir ma's, als gevolg van de scherpe reactie ter beurze, kan worden medegedeeld, dat deze beperkt schijnen te blijven tot de beurs. Daarbuiten hebben zich, voor zoover valt na te gaan, geen moeilijkheden voor gedaan, ook niet bij handelaren in produc ten. Verwacht wordt, dat de meeste moei lijkheden met behulp van de banken zullen worden overwonnen. Inzake de 214 pCt. weerbaarheidsleening in Engeland, waarvan gisteren de inschrij ving den geheelen dag te Londen werd opengesteld, verwacht men dat de departe menten zelf een belangrijk deel dezer lee ning zullen moeten overnemen. De toestand der beurzen heeft de inschrijvingen niet gestimuleerd. Verwacht wbrdt, dat de lee ning ter beurze vrij snel een disagio zal ver- toonen. De koperprijs in Amerika daalde van 0.14Vz tot 0.14 per lb. De prijs van ko- perschroot steeg echter met dollar-cent per lb. De Bethlehem Steel Corporation keert over het eerste kwartaal een dividend uit van 1 op de gewone aandeelen, nadat over het vierde kwartaal van 1936 het divi dend met 1.50 was hervat. De netto-winst bedroeg 2.01 per gewoon aandeel tegen S 1.08 het vorig kwartaal. In het eerste kwartaal bedroeg de productie 87.1 pCt. der capaciteit tegen 75 pCt. in het vorig kwartaal en 45.3 pCt. in het eerste kwartaal van 1936. De onuitgevoerde orders waren in Maart j.l. tot een nieuw record gestegen. De ontwikkeling in het loopende kwartaal is gunstig. De Chrysler Corporation boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 10.91 millioen of 2.51 per gewoon aandeel tegen 11.45 millioen of 2.65 per aandeel in het eerste kwartaal 1936. Het dividend bedraagt 2 per gewoon aandeel tegen de laatste maal in Maart 1.50. De verkoopen zijn naar waarde tot 183.7 millioen gestegen tegen 148.46 het vorig jaar. De liquidi teit is verbeterd. In Januari werden in de Vereen. Staten 4.980.174 autobanden geproduceerd hetgeen 6.2 pCt. minder is dan in December j.l. en 8.8 pCt. meer dan in Januari 1936. De afle veringen bedroegen 4.509.240 stuks of 10.1 pCt. minder dan in December en 16.4 pCt. meer dan in Januari 1936. De daling ten op zichte van December moet het gevolg zijn van de stakingen. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 1102 mill, tegen 1084 mill, in de voorafgaande week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 9.029.0314 (v. sL 9.01%); de Dollar op 1.82YH1.82Vz (v. sL 1.82 7/16); de Frank op 8.158.20 (v. sl. 8.18'A)de Belga op 30.77V*30.82% (vorig slot 30.80en de Zwitsersche Frank op 41.77V»41.82Vz (vorig slot 41.80). In Engelsche parlementaire kringen meent men dat minister Chamberlain ver plicht zou kunnen zijn het wetsontwerp in zake de extra-winstbelasting in te trekken, om critiek te vermijden. De Continental Oil behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 0.79 per aandeel tegen 0.45 in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Het Nederlandsch Egalisatiefonds heeft den dollar-aankoopprijs opnieuw verlaagd n.l. van 1.82tot f.3214. Hierdoor kwam het depreciatie-percentage van den gulden op 19.4 pCt. tegen 19.5 pCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6