Londen is zonder busverkeer De ondergang van Franco's slagschip Espana Een wet tegen de kloosterorden De bomaanval op de Fauna Fabrieksbrand te Zoetermeer Het nieuws van heden 2.H. de Paus naar Castel Gandolfo Bloemenhulde aan onze Prinses DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: poor Haarlem en Agentschappen 'per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ZATERDAG 1 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTICSTE JAARCANC No. 20539 De Duitsche rijksregeering zou een wet voorbereiden, waarbij kloosterorden kunnen wor- den verboden VANNACHT OM 12 UUR TRAD HET STAKINGSBEVEL IN WERKING PRIJZEN VOOR OUDE HOLL. MEESTERS BIJ CHRISTIE I Hr. Ms. Java heeft het schip veilig door de Straat van Gibraltar geconvoyeerd Het Weer .immuun Halve drooginstallatie werd een prooi der vlammen Bedrijf twee weken gestagneerd Bommen troffen de munitiekamer In paniek sprong de bemanning over boord, zonder eraan te denken booten uit te zetten Bescherming van uit Bilbao uitgewekenen De overstrooming in de V.S. Communistisch complot in Korea Spanje in het Lagerhuis De non-interventie §v* Generale repetitie op de binnenplaats van de kazerne te Brussel, alvorens het jubileerende Belgische, regiment grenadiers een marsch door de stad gaat maken In het kader van het vier-jaren-plan wordt te Berlijn een tentoonstelling gehouden onder den titel „Geef mij vier jaren tijd." Hier ziet men een natuur getrouwe Rijksautobaan" De Koninklijke Familie maakte een autotocht door Soest en Baarn De scheuringen in het Fransche volksfront De radicaal-socialisten van Pau treden uit het Volksfront Tentoonstelling „Geeft mij 4 jaren tijd" Graaf Karoly gevonnist STAKENDE TEXTIEL ARBEIDERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 een» per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BERLIJN, 30 April (Havas) In nationaal-socialistische kringen deelt men mede, dat de rijksregeering een wet tegen de religieuze orden voor bereidt. Men verklaart, dat de door de Duitsche pers gepubliceerde feiten de dringende noodzake lijkheid zouden hebben aangetoond om tegen de orden in te grijpen. Deze wet zou bepalingen inhouden tot het verbod van die kloosterorden, waarvan een groot aantal leden zich door zeden delicten zou hebben gecompromitteerd. Het openbaar ministerie te Koblenz heeft aangekondigd, dat binnenkort een geheele Grde op de bank der beklaagden zal moeten verschijnen. Buiten de zedendelicten zoudlen tevens verscheidene orden-oversten verantwoor delijk zijn voor ernstige overtredingen van de deviezen-wet, welke tot een totale ver beurdverklaring van de bezittingen dier be treffende orden zouden leiden. LONDEN, 30 April. (Havas). De con ferentie van gedelegeerden heeft besloten den conducteurs en bestuurders der Lon- densche autobussen opdracht te geven van nacht om 12 uur het werk neer te leggen. Dit besluit, hedennacht de staking af te kon digen der Londensche autobussen, heeft geen betrekking op de diensten naar buiten de stad en op de reiswagens van de „gemeenschappe lijke transporten" in het Londensche gebied. Men raamt, dat 25.000 arbeiders het werk zullen neerleggen. De autobuschauffeurs en -conducteurs in de graafschappen ten Zuid-Oosten, Oosten en Noord-Oosten van Londen zijn reeds in sta king. Hun staking wordt door de transport arbeidersfederatie echter niet erkend. 5000 voer tuigen zullen in de garages blijven staan. Hoewel het personeel van de tram en spoorwegen nog niet besloten heeft in sym pathiestaking te gaan, heeft men toch te verstaan gegeven, dat indien het Londensch transportbureau zal pogen niet-georgani- seerd personeel in dienst te nemen, ten einde een beperkten dienst te handhaven, onmiddellijk een algemeene staking in het transportwezen zal worden afgekondigd. Zooals men weet, is hedenochtend elf uur een vergadering van afgevaardigden van het autobuspersoneel bijeengekomen om de beslis sing van de leiding van den algemeenen bond van arbeiders in het transportbedrijf goed te keuren. Hoewel men algemeen een staking on vermijdelijk acht, hoopt men toch nog op het transportbureau, dat het Dersoneel op het laatste oogenblik nog zal besluiten de staking fit te stellen totdat het onderzoek, dat door ^et bureau is voorgesteld, zal zijn gehouden. Het ministerie van Arbeid heeft een commu niqué uitgegeven, waarin ten aanzien van het stakingsbesluit der Transportarbeidersfederatie gezegd wordt, dat, met het oog op het ongemak Voor het publiek, de minister besloten heeft 'n dof van onderzoek in te stellen, bestaande uit drie personen, die 'n rapport zullen moeten in dienen over de kwestie der arbeidsuren, arbeids voorwaarden enz. der autobusarbeiders. Er verluidt, dat de minister van Arbeid aan Bevin gevraagd heeft, of het mogelijk sou zijn de staking op te schorten, tot het hof van onderzoek de omstreden kwestie zou hebben bestudeerd. Bevin heeft hierop ge antwoord, dat dit niet mogelijk is. Na een bezoek van den minister van Arbeid, dat drie kwartier duurde, heeft Bevin, die de onderhandelingen namens de autobusarbeiders beleid heeft, geweigerd een verklaring af te leg gen. Hij zeide slechts, dat het conflict was uit gebroken. VATICAANSTAD, 30 April. (Stefani). 2. H. de Paus heeft besloten morgenmiddag te 6 uur naar zijn zomerverblijf, Castel Gan dolfo, te vertrekken. LONDHN, 30 April (Reuter) Op de veiling ;Sn oude Nederlandsche meesters bij Christie een doek van Hobbema „De visschers" ver docht voor 7000 pond sterling. Een boschachtig jtedschap met een hengelaar van denzelfden moester haalde 5000 pond sterling. In totaal ra«ht de veiling 53.487 pond sterling op. Van 15 tot 17 Mei wordt in geheel Denemarken het 25-jarig regeerings- jubileum van Koning Christiaan gevierd. Een opname van de koninklijke familie Aangaande den bomaanval, die Donderdag op het s.s. Fauna van de K.N.S.M. plaats vond, kan nader worden medegedeeld, dat de aanval ler een zwart gestreept, grijs water vliegtuig was, dat uit Noordelijke richting naderde. Na een bom ge worpen te hebben, die op omstreeks twintig meter van* het achterschip in het water terechtkwam, cirkelde het vliegtuig nog even boven het schip en verdween toen in Oostelijke richting. Vrijdag werd van den commandant van H. Ms. Java bericht ontvangen, dat hij de Fauna veilig door de Straat van Gibraltar heeft gecon voyeerd. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, nevelig tot H zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen regen, weinig verandering in tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig ver- andering. 3 Vrijdagmiddag omstreeks half vier is in de caseïnefabriek van den heer Brinkers te Zoetermeer brand uitgebroken in een droog installatie tengevolge van kortsluiting in een motor. De groote rookontwikkeling gaf den brand een dreigend aanzien, en de werklieden, die in deze fabriek, welke op de eerste ver dieping van een nieuw zwaar betonnen ge bouw is gelegen, werkzaam waren, namen haastig de vlucht. De brandweer van Zoetermeer, die weldra aanwezig was, tastte met vier stralen op de waterleiding het vuur aan. Groote hoeveel heden water werden op den brand gestort, waar van de haard door den zwaren rook onzichtbaar en niet te bereiken was. In het gelijkstraatsche gedeelte, waar de N.V. Zelandia, eveneens onder directie van den heer Brinkers staande, roomboter vervaardigt, dekte men de motoren af en bracht men de voorraden naar elders. De zware betonnen vloer liet evenwel niets door, zoodat hier geen schade werd aangericht. Boven werd een halve drooginstallatie een prooi der vlammen, terwijl groote voor raden caseïne rook- en waterschade oplie pen. Het verderop gelegen kantoor en het magazijn werden niet door den brand aan getast. Hoewel terstond met het opruimingswerk werd aangevangen, rekent men toch, dat het bedrijf veertien dagen gestagneerd zal zijn. Ver wacht kan worden, dat de werklieden van het getroffen bedrijf in andere afdeelingen van de vennootschap aan het werk zullen worden ge houden. De brand werd bijgewoond door burgemees ter Middelberg en verscheidene raadsleden. Om half een rukte de brandweer in. Verzekering dekt de schade. BILBAO, 30 April (Havas). Het Britsche schip, dat hedenmorgen, zooals reeds werd bericht, door de Espana werd aangevallen, was de Brora, die draadloos heeft medege deeld dat zij, na in volle zee te zijn ge vlucht, om aan het pantserschip te ont komen, naar Santander terugkeerde. De Espana is gezonken op vier mijl afstand van Kaap Mayor. Het was, naar men hier ver klaart, van alle oorlogsbodems der rechtschen het schip, dat de grootste aanvalswaarde be zat. Het werd sedert eenige maanden gébruikt om de scheepvaart in de Cantabrische zee te beletten. De Espana is gezonken tengevolge van het feit, dat één der door de regeeringsvliegtuigen op het schip geworpen bommen de munitie kamer getroffen heeft. Reuter meldt nader, dat de bemanning van de Espana in paniek over boord sprong, zonder eraan te denken de booten uit te zetten. Tus- schen het begin van den aanval en het oogen blik dat het schip in de golven verdween, ver liepen slechts twee en een half uur. De Baskische autoriteiten verklaren te we ten, dat de kanonnen van de Espana werden bediend door Duitsche kanonniers. Het schijnt, dat het Britsche schip niet werd getroffen. De Britsche marine zal in volle zee den Baskische schepen bescherming verleenen, die ouden van dagen, vrouwen en kinderen zullen evacueeren. De Britsche consul te Bilbao zal de inscheping der uitwijkelingen leiden en er voor waken, dat werkelijk ouden van dagen, vrouwen en kinderen ver voerd zullen worden. CHATHAM (Ontario), 30 April (Reuter) De overstrooming van de rivier Thames in Ca nada neemt af en vele vluchtelingen konden naar hun haardsteden terugkeeren. SEOEL, 30 April. (Domei). Het verbod tot publicatie van berichten over een nieuw geval van communistische samenzwering, waar bij ruim 100 Koreanen, arbeiders en studenten betrokken waren, is thans opgeheven. De be trokkenen zijn gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd plannen te hebben gemaakt, voor het organiseeren van een communistische partij op 25 December van het vorige jaar. Van de honderd gearresteerden zullen 21 zieh te ver antwoorden hebben wegens overtreding van de wet op de handhaving van den vrede. Ruim dertig arrestanten zijn weer op vrije voeten ge steld. Op 6 Mei zal de openbare behandeling van deze zaak aanvangen. De Baskische autoriteiten hebben de Brit sche regeering verzocht deze bescherming te verleenen bij de evacuaties. De Britsche regee ring heeft in haar antwoord de verzekering ge vraagd, dat de evacuatie 'n zuiver humanitairen maatregel zou vormen. Verzekeringen, die door de Britsche regeering beschouwd worden als bevredigend, zijn thans ontvangen. Men neemt te Londen aan, dat Franco geen enkel bezwaar zal maken tegen het èvacuatieplan. Onder de krijgsgevangenen van Guernica is ook de provinciale Baskische afgevaardigde Placer, die het bevel voerde over de artillerie. Een speciale correspondent meldt: gisteren heeft een zekere bedrijvigheid geheerscht in alle sectoren van het Aragoneesche front. De regeeringstroepen hebben getracht een aanval te ondernemen in den sector van Saragossa, doch werden door de rechtschen teruggeslagen. Tal rijke aanvallers werden gedood of gewond. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of hij gehoord had. dat generaal Mola voorne mens is Bilbao te vernietigen en of de Britsche regeering onmiddellijk de voornaamste mogend heden, welke de niet-inmengingsovereenkomst hebben geteekend, zou waarschuwen om een dergelijk optreden te voorkomen, zeide Eden, dat hij kennis had genomen van een dergelijke uitlating en dat hij den Britschen ambassadeur opdracht had gegeven te rapporteeren of dit juist was. Vervolgens herhaalde Eden zijn ver klaring van eergisteren, de Britsche regeering onderzoekt, welke maatregelen genomen zouden moeten worden om een dergelijke betreurens waardige daad te voorkomen. Hij erkende de noodzakelijkheid zooveel mogelijk met de ove rige mogendheden samen te werken. Verder kon de minister niets zeggen. Eden antwoordde niet op de vragen over de wenschelijkheid een on afhankelijke commissie te zenden om een onder zoek in te stellen naar het bombardement van Guernica; evenmin antwoordde hij op 'n vraag van Sinclair over het bombardement van Gal- dacano. De Deensche, Noorsche en Pinsche gezanten zijn aanwezig geweest bij de heden door de sub commissie der niet-inmengingscommissie ge voerde besprekingen over den toestand, die ont staan zou, wanneer een schip van één der lan den, die deelnemen aan de niét-inmengingsover- eenkomst, terwijl het 'n waarnemingsofficier aan boord zou hebben, in beslag genomen of ge hinderd zou worden door één van de twee in Spanje strijdende partijen. Overeengekomen werd, dat de voltallige ver gadering der commissie, die Woensdag gehou den zal worden, een ontwerp-vragenlijst zou bestudeeren, waarin den regeeringen verzocht zou worden verklaringen omtrent haar opvattin gen te verstrekken. De burgerij van Baarn en Soest heeft Vrijdagmiddag ten Paleize Soestdijk aan onze Prinses, bij gele genheid van haar verjaardag, een grootsche bloemenhulde gebracht. Te half twee had op de Torenlaan de opstel ling plaats van den stoet, die traditiegetrouw een bloemenhulde ten paleize ging brengen. Gold deze huldiging vroeger H. M. de Ko ningin-Moeder, nu werd zij voor het eerst ge bracht aan Haar Kleindochter, de nieuwe be woonster van het paleis. De stoet werd gevormd door duizenden in woners van Baarn en Soest, maar ook van bui ten het dorp sloten zich velen aan, o.a. uit Bussum, Hilversum en Bilthoven. Om twee uur stelde de stoet zich, begeleid door de beide Baarnsche muziekcorpsen, in beweging. Bij de Naald was het laatste punt van aan sluiting er. van hier marcheerde men over de Koningslaan naar het paleis. Staande op het bordes nam H. K. Hoog heid, in gezelschap van H. M. de Koningin en Prins Bernhard, de huldiging in ont vangst, die ongeveer drie kwartier duurde. Eenige padvinders legden hun bloemen aan de voeten van H. K. H. neer Alle anderen deponeerden de bloemen aan den voet van het bordes, waar zij zich steeds hooger opstapelden. Spontaan werd H. K. H. door de duizenden binnen en buiten de hekken bejubeld en allen zongen uit volle borst het Wilhelmus mede, dat door „Crescendo" werd ingezet. Des middags te vier uur maakte de Ko ninklijke Familie in 'n open auto 'n tocht door de gemeenten Soest en Baarn. Z. K. H. Prins Bernhard chauffeerde, naast hem was Prinses Juliana gezeten, terwijl H. M. de Koningin achterin had plaats genomen. Des avonds gaf de Baarnsche Harmonie „Crescendo" een concert op den Brink en hield na afloop daarvan 'n muzikalen rondgang door het dorp, waarbij velen zich aansloten. PAU, 30 April (Havas) Het radicaal- socialistische comité van Pau heeft een resolu tie aangenomen, waarin o.m. besloten wordt op plaatselijk terrein de medewerking op re schorten aan het volksfront, waarin een strenge wederkeerigheid van trouw niet geëerbiedigd is, terwijl er in een andere paragraaph aan her innerd wordt, dat het, trouw aan de traditie, een vastberaden voorstander blijft van de her vormingen, die onder de tegenwoordige regee ring tot stand zijn gebracht, dank zij de doel matige actie en het loyale medewerken van de republikeinsche radicaal-socialistische partij, maar welker ten uitvoerlegging slechts kan en mag worden voortgezet in orde en in eerbiedi ging van de republikeinsche vrijheid. BERLIJN, 30 April (D.N.B.) De Fuehrer heeft vandaag de tentoonstelling „Geeft mij vier jaren tijd" geopend. Vervolgens vond een bezichtiging der tentoonstelling plaats, waarbij de Fuehrer o.a. vergezeld was van de lede.n der regeering en van het diplomatieke korps. BOEDAPEST. 30 April (Stefani) De recht bank te Boedapest heeft graaf Michel Karoly, die bij het einde van den wereldoorlog presi dent van de Hongaarsche volksrepubliek was en zijn macht aan de communisten afstond, Dij verstek veroordeeld. Hij wordt beschuldigd in de buitenlandsche pers tegen den Hongaarschen sta-e' te hebben geageerd. Nationaal-socialistische kringen in Duitsehland zonden overwegen een wet tegen de klooster orden uit te vaardigen. Vannacht om 12 uur trad 't stakingsbevel voor het Londensche autobuspersoneel in werking. Het rechtsche slagschip Espana werd in de munitiekamer getroffen door de bommen der egeeringsvliegtuigende Britsche marine ver leent in open zee bescherming aan de uit Bilbao uitgewekenen. Grootsche bloemenhulde aan Prinses Juliana door de burgerü van Baarn en Soest. Ilr. Ms. Java heeft het s.s. Fauna, waarop een bomaanval werd gericht, veilig door de Straat van Gibraltar geconvoyeerd. Vermoedelijk binnen drie maanden opening der K.N.I.L.M.-lijn naar Sydney en Melbourne. Dekkerswald en Heliomare worden uitgebreid. Definitieve ontvangsten der spoorwegen over Januari. Elfde driemaandelijksch verslag van het Werk fonds. Aankomst van den Prins van Oranje te Mui- derberg. Dr. ir. C. Th. Groothoff benoemd tot directeur der Staatsmijnen in Limburg. Fabrieksbrand te Zoetermeer. Na den eersten dag van den Davis Cup-wed strijd tegen Nederland leidt Zuid-Afrika met 2—0. Dc New Yorksche beurs sloot vast na een eenigszins onregelmatige opening. Speel geen comedie Er wordt geklaagd over tooneel- malaise, toch wordt er veel comedie gespeeld. Kijk maar eens rondom u. „Speel toch geen comedie," voegen we lachend elkander toe. En er zijn onder ons die „volleerde comedian- ten" zijn in het leven. „Mach doch kein Theater" zou Fritz Hirsch hun in zijn laatste operette toevoegen. Tooneelspelen is een schoone kunst. Doch op de planken! In de gewone samenleving moeten we ons vertoonen zooals we werkelijk zijn, men moet precies weten wat men aan ons heeft. Er moet geen „gespeeld" vertoon zijn tusschen ons ware karakter en de medemenschen. Het leven toch is weliswaar een schouwtooneel, waarin elk zijn rol heeft, maar dit is slechts bij wijze van vergelijking. Indien we in deze vergelijking onze rol goed spelen dan spelen we alléén ons zelf, zooals we moeten zijn in de oogen van God! Speel geen comedie! De staking in de Tsjecho-Slowaaksche textiel industrie te Warnsdorf heeft zich uitgebreid, zoodat thans 2.600 arbeiders in negen fabrieken in staking zijn. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 768.4 Vorige stand 771.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1