Algemeene verkiezingen in Japan .n- - Ini Jïlnfl m Episcopaat en de R.K. Filmactie GEEN VERANDERING IN 'T PARTIJBESTAND ??a iouuk'sQAXrrvdiï B Brandwonden Kerkelijk leven ZATERDAG 1 MEI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Hayasji boekt geen succes KATHOLIEKE JONGEREN Eerste Contact-avond in Den Haag SCHOLIEREN KRIJGEN NIET VRIJ-AF Op Prinsessedag tastte de stakings- baccil hen aan BLOEMENTENTOONSTELLING TE BOSKOOP BODEMONDERZOEK OP DE VELUWE VOLKERENFEEST TE SCHEVENINGEN GEVRAAGD FLINKE R. K. VERTEGENWOORDIGERS DE PRIJS DER BENZINE Verkeersbonden dringen aan op verlaging van het invoerrecht BEZOEK AAN DEN BALKAN De heer Fentener van Vlissingen op Schiphol terug NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND LEENING PROVINCIE UTRECHT Katholiekendag te Utrecht Samenzang bij de Pontificale Hoogmis in de open lucht R.K. Universiteit Int. vliegfeest op Waal haven Wat het programma biedt op 12 en 13 Juni DE NAT. NOVEEN TER EERE DER KLEINE H. THERESIA VAN 17—25 MEI Carmel: Egmond a/d. Hoef N.-H. Limburgsche Bedevaart naar Lourdes VOOR DE KOLONIALE MISSIES Week van gebed en offer Gisteren hebben in Japan de algemeene verkiezingen plaats gehad, welke noodig waren geworden tengevolge der ontbin ding van het parlement. De minister-president Hayasji, evenals zijn voorgangers zittend onder den druk der militairen, die de uitgaven voor leger en vloot steeds meer willen opschroeven en aldoor verder in Noordelijk China willen doordringen, kon het in het parlement niet eens worden met de oppositiepartijen. Hij zond het Lagerhuis naar huis. De partijen waren nier van als volgt verdeeld: Minseito 204, Seioe- kai 171, Sjowakai 24, Sociale partij 20, Nationale Liga 11, Proletarische partij 2, Tohokai 2, Onafhankelijken 17, verschillende partijtjes 6. Twee zetels waren vacant. Toen generaal Hayas ji op 1 Februari j.l. de teugels van het bewind in handen nam, kon hij alléén rekenen op de stemmen der Sjowakai-formatie en op die van eenige dissidente leden der groote nationale par tijen. De regeering beschikte dus over een heel kleine minderheid. Een parlementair Kabinet in Japan is niet mogelijk, als het niet min stens op de stemmen van één der groote tradi- tioneele groepen, Minseito of Seioekai, kan re kenen. De stemmen dezer groepen en gene raal Hayasji wist dit bij zijn optreden met volstrekte zekerheid kon hij alleen verwer ven wanneer hij en zijn ministers met de wen- schen dier partijen in belangrijke mate reke ning zouden houden. Daar dit voor Hayasji, die zijn premierpost dankt aan de militaire clan, onmogelijk was, kon een botsing met de volksvertegenwoordigers niet uit blijven. Hij vreesde dit conflict niet, zeker als hij was dat de Mikado tenslotte vóór de regeering en de weermacht en tegen de volksvertegenwoordiging stelling zou kiezen. Dit gebeurde dan ook. Toen Hayasji het parlement had ontbonden, pro beerde hij een groote nieuwe partij op te bou wen, waarvan de Sjowakai-formatie de kern moest zijn. Hij stelde een program op, maar dit kreeg in de politieke kringen een ijskoude ontvangst. Het „concentratie-program" vond maar luttele aanhangers. De burgerij en het pro letariaat trokken vooral de oprechtheid van Hayasji ten aanzien van de zoo hoognoodige sociale voorzieningen in twijfel. Zonder veel hoop begon de regeering den verkiezingsstrijd. Volgens berichten uit Tokio hebben giste ren de verkiezingen plaats gehad onder duidelijke bewijzen van onverschilligheid by het kiezerscorps. Deze stembusstrijd was de kalmste, die er ooit is gehouden. Het aantal niet-stemmers moet zéér groot zijn geweest. De rust werd nagenoeg niet verstoord. De politie had de speciale opdracht gekregen te letten op „uitingen van vervreemding van het volk van de weermacht", maar zij behoefde daartegen in het geheel niet op te treden. Er Waren geen demonstraties van dit soort. Van den uitslag der verkiezingen is nog niet veel bekend. Men neemt aan dat de arbeiderspartij wat zetels zal winnen. De fractie zal naar schatting ongeveer dertig leden in het nieuwe parlement tellen. Het groote publiek drijft van de orthodoxe par tijen af, omdat men daar niet veel meer van verwacht en veel jonge Japanners van allerlei klassen steunen de arbeiderspartij welke be weert de eenige waarachtige oppositievorm te gen het militairisme, het kapitalisme en de bureaucratie te zijn. Toch heeft de arbeiders partij zich voor steun aan de nationale defen sie op groote schaal verklaard. De beide groote partijen, Meinseito en Seioe kai, hebben niet veel leden verloren. Zij ver klaren dan ook, dat zij den stembusstrijd heb ben gewonnen. Dit beteekent echter nog niet, dat de regeering verslagen is, want na de mis lukking der pogingen om een concentratiepartij in het leven te roepen, was zij in den strijd niet door een partij vertegenwoordigd. Zij had tenslotte alleen bij de kiezers er op aangedron gen afgevaardigden te kiezen, die „een goed begrip van den stand van zaken in het land" hadden. Er dient dus te worden afgewacht, of de Japansche kiezers in grooten getale zulke afgevaardigden hebben gekozen. Waarschijnlijk is dit niet, want Hayasji bedoelde onder af gevaardigden met boven aangegeven begrip alleen zulke, die het met hem eens waren over de versterking en uitbreiding der weermacht. Er zijn thans drie mogelijkheden. De eerste te, dat minister-president Hayasji zijn ontslag neemt. De tweede, dat het parlement een motie van wantrouwen tegen de regeering aanneemt, de regeering moet dan kiezen tusschen ontslag nemen of een nieuwe ontbinding van het parle ment. Als derde alternatie!' kunnen de twee groote partijen, Minseito en Seioekai, rustig afwachten wat er gebeuren zal. Deze laatste mogelijkheid is het waarschijnlijkst. De ont binding van het parlement is een blunder ge weest die gemaakt heeft dat Hayasji veel van „zijn gezicht heeft verloren." Maar toch staat het niet best met de partijen. Zij hebben geen krachtige leiders en missen het zelfvertrouwen en vooral ook den steun van het groote publiek, om krachtig tegen de regeering in verzet te komen. Evenals in alle parlementaire landen van tegenwoordig, zal ook in Japan na dezen stembusstrijd zoo ongeveer alles wel bij het oude blijven. 0 Hayasji, de minister-president van Japan Op den eersten contact-avond voor katholieke jongeren te 's-Gravenhage, zal Zondag 2 Mei Kanunnik K. Dubois, van Roesselaere, spreken over het onderwerp „Door Kath. Actie naar een nieuwen wereldvrede". Deze contact-avond, die gehouden zal worden in het gebouw van de St. Josephsgezellen, Maas straat 1, vangt om 8 uur aan en is op initiatief van pastoor J. B. Möller té Voorburg georga niseerd door de K. J. V., de St. Joz. Gez. Ver een., de K. J. M. V., en de Graal, terwijl ook de oudste leerlingen van Lyceum en H. B. S. al daar toegang hebben. Te Zaandam is Vrijdagmiddag onder de leer lingen van het Gemeentelijk Lyceum een sta king uitgebroken, als protest tegen het niet vrijaf geven op den verjaardag van Prinses Juliana, welken dag zij beschouwden als een nationalen feestdag. In plaats van op het daarvoor bepaalde uur de school binnen te gaan, trok de geheele stoet, ongeveer 300 jongens en meisjes, met de na tionale vlag voorop, naar den Burcht. Hier heeft een der leerlingen een toespraak gehouden om zijn medescholieren op het hart te binden bij het ideaal te volharden. Op grond dat zonder voorafgaand verlof een optocht werd geformeerd, heeft de politie de vlag in beslag genomen en is het houden van toespraken verboden. Toen echter de Rector en later ook een der leeraren de demonstranten hadden weten te overtuigen van de onrechtmatigheid van hun daad, wijl ieder vrij had kunnen krijgen, wan neer de ouders dit schriftelijk hadden aan gevraagd, hebben de leerlingen, blijkbaar hun ongelijk ingezien en zijn allen te zamen een uur later de school weer binnen gegaan. De minister van Financiën, mr. P. J. Oud, heeft, vergezeld van zijn echtgenoote, een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling te Boskoop. Voorts werd de expositie bezocht door de directie en het hoofdbestuur van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer met een aantal Zwitsersche gasten. Vandaag verwacht men het bezoek van de schaakmeesters dr. Max Euwe, dr. Aljechin, dr. Lasker, Bogoljubow, dr. Tartakower, Fine, Flohr en Landau. In opdracht van de Bataafsche Petroleum Maatschappij is in de afgeloopen twee weken op de Veluwe met Apeldoorn als centrum bodem onderzoek naar zoutlagen verricht. Van de ver onderstelling werd uitgegaan, dat de gevonden zoutlagen te Boekelo zich over de Veluwe naar den zeekant zouden uitstrekken. Tevens werd vermoed, dat dan bij deze zoutlagen ook aard olie te vinden zou zijn. De waarnemingen worden thans uitgewerkt. tot 1/t uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELl/IDSS/G/IAAL VERBODEN isiraiw Als gevolg van het succes van eenzelfde feest in 1936, wordt onder auspiciën der internatio nale vereenigingen te Den Haag, op initiatief van den heer Cohen de Boer een „Volkeren- feest", te vieren 22 Mei, voorbereid. Het comité hiertoe gevormd, heeft daartoe opdracht gegeven aan mevrouw GaillardJo- rissen, Frans ter Gast en Co Brandes, de plan. nen voor dit feest te ontwerpen en uit te voe ren. Vele der internationale vereenigingen met hun leden, en leerlingen van mevr. Gaillard Jorissen zullen hierbij in groepen en solis tisch medewerken. Verder verschillende inter nationale kunstenaressen, een koor samenge. steld uit zangeressen en zangers der groote zangkoren in Den Haag en de versterkte Wassen. Orchestvereeniging onder leiding van den dirigent Henk v. d. Berg. De heer jhr. Jan Feith zal het feest declamatorisch illustreeren. Het programma vermeldt voornamelijk zang en dansnummers, voor een deel in nationale kleederdrachten, terwijl in het tweede deel van den avond een schimmenspel van Frans ter Gast zal worden vertoond, met levende silhouetten. Als slot is er een apotheose op het tooneei en proscenium, met medewerking van een groot koor, de landen-groepen en de balletten, met een bijzonder lichteffect. Koor en orkest staan onder leiding van dirigent v, d» Berg, Een Levensverzekering Maatschappij annex alle Assurantiën, vraagt voor Amsterdam die tot Assuradeur wenschen opgeleid te worden. Voor personen met zakelijken aanleg goede vooruitzichten. Sollicitaties met inlichtingen te zenden onder no. 2719, Bureau van dit Blad. i De prijsverhooging der benzine van eind Maart was voor de verkeersbonden, t.w. den B.B.N., de K.N.A.C., de K.N.M.V. en den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., aanleiding, zich telegrafisch tot den raad van ministers te wenden met het verzoek, verlaging van het bijzonder invoerrecht op benzine te willen be vorderen. In aansluiting daarop hebben ge noemde bonden een uitvoerig schriftelijk ver toog gericht tot den minister van Financiën. De bonden meenen niet te mogen nalaten, de aandacht te vestigen op de in 1931 door de regeering gedane toezeggingen in de memories van antwoord op de voorloopige verslagen der Tweede en Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp, strekkende tot een tijdelijke hef fing van een bijzonder invoerrecht op benzine, waarbij in uitzicht werd gesteld, dat bij noe menswaardige verhooging van den prijs der benzine, welke toen 5 a 6 cent per liter bedroeg, het tarief der heffing zou worden herzien. Nu deze prijs met niet minder dan 2'A cent per liter is gestegen, welk bedrag zelfs op een verkoopsprijs van gemiddeld 12 cent per liter toch zeker noemenswaardig kan worden ge noemd, meenen adressanten op de destijds ge dane toezegging een beroep te mogen doen. Vrijdagmiddag is de Koetilang, het K.L.M.- vliegtuig, waarmede gezagvoerder Viruly de heeren dr. F. H. Fentener van Vlissingen, Bar- bey, Owen Jones en dr. Riedbergl van de In ternationale Kamer van Koophandel gedurende tien dagen over den Balkan heeft gevoerd, op Schiphol teruggekeerd. Het gezelschap werd op Schiphol door den heer Plesman verwelkomd. De heer Fentener van Vlissingen, dien wij even zijn reisindrukken vroegen, zeide van mee ning te z;jn, dat in de landen, die hij op zijn reis heeft bezocht, t.w. Hongarije, Joego Slavië, Roemenië, Bulgarije, Turkije en Tsjecho- Slovakije, eenige economische opleving te be speuren valt, vooral door de stijging der prijzen van landbouwproducten, welke voor al die lan den van zeer groot belang zijn. - De Nederlandsche afdeeling van den Inter nationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid heeft het volgende telegram gezonden aan den minister van Sociale Zaken: Met groote verwondering namen wij kennis van de handelwijze van B. en W. der gemeente Ommen in verband met de schorsing van een vijftal arbeiders in dienst bij de werkverschaf fing, omdat zij weigerden in Duitschland te gaan werken. Wij keuren het af, dat 15 der 25 aangeschre venen geen antwoord zonden op het desbetref fend voorstel van B. en W., maar wij meenen, dat het, zoowel op humanitaire gronden als op grond van gewetensvrijheid onder de tegenwoor dige toestanden in Duitschland, niet verant woord is, wanneer Nederlandsche werklieden tegen hun zin gedwongen worden in het bui tenland te gaan arbeiden. Reden waarom wij Uwe Excellentie dringend verzoeken bovengenoemde schorsing niet te sanctionneeren. Naar wij vernemen is op de leening f 3.327.000 3 pet. obligatiën der provincie Utrecht, voor een zoodanig bedrag ingeschreven, dat bij de toewijzing op de vrije inschrijvingen een be langrijke reductie moet geschieden. Amerika komt met een nieuw snufje op lucht vaartgebied, een vliegtuig, dat zoowel op het land als op 't water kan dalen. Onder de drijvers bevindt zich een intrekbaar lan dingsgestel Een indrukwekkend onderdeel van den op Tweeden en Derden Pinksterdag te Utrecht te houden Zevenden Nederlandschen Katho liekendag zal ongetwijfeld zijn de Pontificale Hoogmis, die Z.H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong op het terein aan de Croeselaan zal opdragen. Wij hadden over den zang hierbij een on derhoud met den zeereerw. pater dr. Caecilia- nus Huijgens, den bekwamen directeur van de Nederlandsche Kerkmuziekschool te Utrecht, aan wien de organisatie en de leiding van dit onderdeel is opgedragen, die ons welwillend een en ander over de muzikale verzorging me dedeelde. De bedoeling is, dat de geloovigen zooveel mogelijk aan de H. Handeling aan het altaar zullen deelnemen en daarom heeft van het begin af aan de bedoeling voorgezeten om aan den Volkszang bij de uit te voeren litur gische gezangen een zoo ruim mogelijke plaats te verleenen. Om evenwel de uitvoering van dezen zang ook artistiek zoo goed mogelijk te waarborgen en vooral de schoonheid van ae Gregoriaansche Kerkmuziek ook bij deze ge legenheid duidelijk in 't licht te stellen, dien de toch de geschoolde zang leidinggevend te zijn niet alleen, maar ook den volksang zoo veel mogelijk te steunen. Daarnaast !s een deel der liturgische gezangen bij een plechtig, heid als deze voor Volkszang minder geëigend met name de uitvoering der wisselende gezan gen, van het graduale van de Mis van den dag. Ook dit moet zoo verzorgd zijn, dat het geheel op een hoog peil komt te staan. Voor deze tweevoudige taak heeft pater Huij gens zich de medewerking verzekerd van een koor van ongeveer 300 kerkzangers. Achter de zangers zal zijn opgesteld de harmonie „St. Caecilia" onderafdeeling van de Utrechtsche R.K. Werkliedenvereenigingt, die tot taak krijgt de vaste gezangen der H. Mis te begeleiden. De wisselende gezangen zullen door het koor a cappella worden uitgevoerd. Bij dit koor zullen microfoons staan opge steld, die den zang naar de diverse luidspre. kers zullen geleiden, zoodat de aanwezige geloovigen aan het koor meer dan voldoenden steun hebben om een tot in de onderdeelen goed verzorgde muzikale uitvoering mogelijk te maken. Tijdens de H. Mis zullen worden gezongen de Kyrie uit de 18e Mis, de Gloria uit de 15e Mis, de 3e Credo, de Sanctus en Benedictus uit de 13e Mis en de Agnus Dei uit de 10e Mis, die afwisselend door het koor en door het geheele volk gezongen zullen worden. Na de H. Mis zal het koor uitvoeren canon lied No. 11 „Geest, Die vuur en liefde zijt." Ripolin isduurzaam en door groot uitstriikvermo- gen voordee- lig in 't ge bruik. Geslaagd is aan de R. K. Universiteit te Nij megen voor het candidaatsexamen in de klas sieke taal- en letterkunde de heer T. A. G. A. M. Copray, uit Nijmegen. Snijwonden. Ontvellingen ROL. geneest zonder Iitteekens Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. t Over het internationaal vliegfeest, dat 12 en 13 Juni a.s. op het vliegveld Waal haven te Rotterdam zal worden gehouden, kunnen thans eenige nadere mededeelingen worden gedaan. Uit de in een persconferentie door het co mité van voorbereiding verstrekte inlichtingen blijkt wel, dat de plannen ten aanzien van dit vliegfeest ten volle verwezenlijkt zullen worden. Ket is gelukt den bekenden Duitschen kunst vlieger graaf Hagenburg te contracteeren. Ha- genburg is Europeesch en Olympisch kampioen in het kunstvliegen, die vooral door zijn lang durige vluchten op den rug zich een groote ver maardheid heeft verworven. Verder zal aan het vliegfeest medewerken de Franschman Marcel Doret, ex-Europeesch kampioen 1931 en kampioen van Amerika 1936. Doret is de eenige kunstvlieger, die tot twee maal toe in 1927 en in 1935 den beroemden Duitschen vlieger Fieseler in een wedstrijd ver slagen heeft. Doret is ook de eerste vlieger ge weest, die gestart is voor het traject Parijs Tokio. Na 6500 K.M. te hebben afgelegd moest hij in Siberië een noodlanding maken. Zijn ma chine verongelukte, maar Doret redde zich het leven door middel van een parachute. Doret, die een bekend oorlogsvlieger is geweest, is de houder van niet minder dan vier wereld-re cords, wat betreft afstand, snelheid en gewicht. Als men weet, dat zijn toestel één motor heeft van 600 p.k. en dat b.v. een Fokker 7a voor tien personen een motor heeft van 450 p.k., kan men begrijpen, wat Doret uit zijn machine weet te halen. Dan komt verder te Rotterdam mej. Vera von Bissing, de meest bekende Duitsche stunt- vliegster, Zü is houdster van 't Europeesch kam pioenschap en in 1936 werd zij ook Olympisch kampioene. Vera von Bissing zal echter een groote concurrente hebben in de Fransche stunt- vliegster Marlise Hilsz, die houdster is van het wereldhoogte-record voor vrouwen. Als tweede Duitscher is gecontracteerd Gerd Achgelis, die in 1931 het Duitsche kampioen schap won en in 1930 zegevierde in het kunst- vliegtournooi te Antwerpen. Voorts won Achgelis in 1930 den grand prix van Parijs, in 1932 het Europeesche kampioen schap en in de jaren 1934, 1935 en 1936 het kampioenschap van Amerika, waarbij hij be kende concurrenten als Detroit (Frankrijk) en Colombo (Italië) achter zich liet. Hij heeft vluchten op den rug van een duur van 31 en 37 minuten op zijn naam staan. Schmidt Crans, de chef-instructeur van de Nationale Luchtvaartschool zal 't ais Hollander tegen de genoemde buitenlandsche matadoren moeten opnemen. Ongetwijfeld mag Schmidt Crans als de beste Hollandsche stuntvlieger wor den aangemerkt en het is dan ook wel te be grijpen, dat hij zeer verlangend is zich te kun nen meten met al die beroemde vliegers, die in Rotterdam zullen starten. Vermoedelijk zal Schmidt Crans een speciale stunt-machine be sturen, een van het type Lambach, welke in Delft gebouwd is. Voorts zullen ook de instructeurs Asjes en Postma aan dit vliegfeest deelnemen, terwijl ook de zweefvlieger Hoekstra zijn medewerking heeft toegezegd. 'Er zal een massademonstratie met parachutes worden gehouden, welke wor den neergelaten uit de vrachtmachine „Jum bo" van de K.L.M. De accomodatie voor het publiek zal zoo zijn, dat er 2000 paddockplaatsen komen, 6000 zit plaatsen eerste, 1000 staanplaatsen tweede en 25000 staanplaatsen derde rang. Verder zullen er drie parkeerterreinen en een speciaal terrein voor het plaatsen van rijwielen zijn. Ook op het Willemsplein bij de aanlegsteigers van den ha vendienst „Spido" zal gelegenheid zijn om te parkeeren. Bfj het vliegveld worden drie aanlegsteigers gemaakt, waardoor „Spido" een vijf-minuten- dienst van en naar Waalhaven kan inrichten. Van de gemeentelijke autoriteiten heeft men alle mogelijke medewerking, zoodat niets een welslagen van dit groctsch opgezette vliegfeest in, den weg staat, „Het is billijk, dat waar de mensch, naarmate van zijn zwakke krachten, den wil van God. zijn Vriend vervult, ook God, maar naar de maat Zijner kracht, den wil van dien mensch, Zijn vriend, vervult." Aldus leert ons Sint Thomas. Hoe zullen wij aan God onze oprechte vriend schap betoonen, opdat Hij wederkeerig onze ver langens vervulle? Juist in onze dagen is er een luide kreet op gegaan in alle rangen van het leger van Chris tus-Koning. „Voor God," zoo klinkt het van mond tot mond, „wereld en hel spannen samen om God uit de harten der menschen, uit het midden der volkeren te verdrijven. Vereenigen wij ons niet alleen ter verdediging, maar tot een moedigen aanval, om Gods rechten te hand haven onder de strijdleuze: Voor God!" De eerste dagen onzer gebedsnovene vallen dit jaar juist samen met den zevenden Alge- meenen Nederlandschen Katholiekendag. Deze Katholiekendag is gesteld in het tee- ken „Voor de eer van God," zoo lezen wij in het programma. Laten wij de noveengebeden dit maal dan ook bijzonder ten dienste stellen van het groote ideaal: „Voor God." Met welk een begeestering zal de kleine H. Theresia onze biddende en offerende schare aanvoeren. Zij, die eenmaal uitriep: „Uw bruid te zijn, o Jezus, Carmelites te zijn, dat alles zou voor mij moeten volstaan. En tochik voel in mij andere roepingen. Ik voel in mij de roe ping tot krijgsman, tot priester, tot apostel, tot leeraar, tot martelaar. Ik voel in mij den moed van een Kruisridder en op een slagveld zou ik willen sterven tot verdediging der H. Kerk maar is er op aarde wel een kleinere, machte- loozer ziel dan de mijne? En nochtans, terwille zelfs van mijn zwakheid, hebt Gij U gewaardigd al mijn kleine, kinderlijke begeerten te voldoen; en heden nog wilt Gij andere verlangens ver vullen, grooter dan de wereld." Laten wij in deze dagen der noveen de kleine H. Theresia volgen in haar vurige verzuchtin gen. God zal onze persoonlijke begeerten zeker voldoen, als wij Zijn verlangens „grooter dan de wereld" helpen verwezenlijken door offer en gebed, maar vooral door een vurige liefde tot God naar het woord onzer Heilige: „Eindelijk heb ik mijn roep.ing gevonden. Mijn roeping is de liefde, want de liefde bevat alle roepingen in zich, zij omvat alle tijden en plaatsen, omdat zij eeuwig is." Plaatjes met noveengebeden worden op ver zoek gratis toegezonden, maar een offertje ter bestrijding der onkosten wordt dankbaar aan vaard (gironummer 39730). Om teleurstelling te voorkomen, wordt men vriendelijk verzocht tij dig en duidelijk naam en adres te vermelden. Dagelijks na de H. Mis om 8 uur bestaat er in onze kloosterkapel tijdens de noveen gelegen heid de relikwie der H. Theresia van het Kindje Jezus te vereeren. Uw dn. in Xo., ZUSTERS CARMELITESSEN, Egmond aan den Hoef (N.H.), Zooals bekend, vertrekken dit jaar de pel- grimstreinen der 17de Limb. Bed. naar Lour des 29 en 30 Juni, terwijl het vertrek van den ziekentrein is vastgesteld op 1 Juli. De ziekentrein is thans reeds zoo goed als geheel bezet. Doktoren, verpleegsters en help sters zijn allen aangewezen, zoodat de organi satie van deze belangrijkste afdeeling der be devaart ter hand kan worden genomen. Ook thans zijn de zieken weer uit alle dee- len des lands afkomstig, die het allen op prijs stellen dat Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, met hen de groote reis zal meemaken. 29 Juni vertrekt de trein met pelgrims, die op de heenreis Lisieux of Nevers willen bezoe ken, of te Parijs een bezoek willen brengen aan de groote tentoonstelling. 30 Juni vertrekken de pelgrims, die de reis rechtstreeks naar Lourdes maken, terwijl Vrij dag 9 Juli alle pelgrims weer in het Vader land terug zijn. Voor aanmeldingen wordt -verwezen naar de in dit blad voorkomende advertentie. De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en innige wensch^dat gij dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bij de heiligverklaring van Petrus Canisius, 20 Mei 1925. Het Centraal Bureau voor Katholieke Film actie heeft van h^t Hoogwaardig Episcopaat het navolgende schrijven ontvangen: Utrecht, den 29sten April 1937. Aan de Interdiocesane Commissie ter Con centratie der R. K. Filmactie. Met groote voldoening mochten Wij van U vernemen, dat het door Uwe Commissie voor gestelde, en door Ons goedgekeurde plan tot Concentratie der R. K. Filmactie allerwegen instemming mocht ondervinden, zoodat, dank zij de volgzaamheid en medewerking der ver schillende vereenigingen op het gebied der R.K. Filmactie, thans met recht mag worden ver hoopt, dat voor de toekomst die krachtige een heid in de R. K. Filmbeweging is verzekerd, die noodig is, om dit gewichtige onderdeel van Katholieke Actie te doen slagen. Nu thans Uwe propaganda-actie wordt inge zet, willen Wij Uwe bijzondere aandacht vragen voor het door den Paus voor Nederland zoozeer aanbevolen „Werk voor de Goede Film" waar aan een schrijven van het Pauselijk Staatssecre tariaat getuigt, dat het geheel in overeenstem ming is met de verlangens van Z. H. Volgens de Statuten van dit „Werk" zal aller eerst er naar gestreefd moeten worden, om: „Onder de katholieken te doen ontwaken en te bevorderen het besef van hun gewetens plicht om mede te werken aan de oplossing van het vraagstuk van de goede film." Dit door Z. H. den Paus zoozeer aanbevolen werk zal algemeen moeten worden verspreid. Het verheugt Ons daarom, dat Uwe Commissie voor 'deze propaganda een Nat.-Comité van Ac tie heeft ingesteld, dat tot taak heeft, deze ge dachte onder de breede massa der katholieken te propageeren en te versterken. Wij wenschen van harte, dat dit Nat. Comité van Actie in zijn opzet moge slagen, en aller wegen daadwerkelijke medewerking moge onder vinden bij zijn actie, die thans wordt onderno men door het propageeren van een R. K. Film blad als orgaan der R. K. Filmbeweging, en het stichten van plaatselijke Actie-groepen, die met de ter plaatse geëigende middelen actie zullen voeren volgens de richtlijnen der Pause lijke Encycliek „Vigilanti Cura". Met bij zonderen nadruk heeft de H. Vader de actie voor de goede film aanbevolen, en een beroep gedaan op de medewerking van alle ka tholieken, opdat „dit allergewichtigste en kracht dadigste middel" invloedrijker nog dan de pers bij alle katholieken moge vinden een juist inzicht en een edelmoedige medewerking, en een ieder het zijne moge bijdragen om te bewerken, dat dit machtige cultuur middel worde aangewend tot de edelste doeleinden. Wij zouden Ons ten zeerste er over verheugen, indien het Comité, onder Gods zegen, mocht gelukken, de katholieken te overtuigen, dat zij ten opzichte der oplossing van het vraagstuk van de goede film een gewetensplicht te ver vullen hebben, en dat aller medewerking moet worden verkregen, opdat ook dit middel der moderne techniek, volgens het woord van On zen H. Vader den Paus, worde aangewend tot Gods eer, het heil der zielen, en de uitbreiding van Gods Rijk. Namens het Hoogwaardig Episcopaa, w.g. -f- Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop van Utrecht. Men schrijft ons: Naast een week van gebed is de week voor de Koloniale missies er ook een van offer. Offeren is trouwens een vorm van bidden en zelfs een voorname. Met Christus als Hoofd maken wij als lede maten het mystieke Lichaam-Christi uit, maar dan wordt ook door die levensgemeenschap ons lijden het lijden van Christus. De Kerk moet alle menschen omvatten en ieder, die tot die Kerk behoort, heeft de roe ping, en dus ook den plicht, er aan mede te werken, dat die Kerk zich uitbreidt. Is het te verwonderen, dat een beroep wordt gedaan op de hulp van zieken en lijdenden? De missionaris moet de hulp hebben van biddende handen, welke zijn zwakke krachten sterken; van offe rende zielen, die over zijn werken de genade des Hemels afsmeeken en het licht doen opgaan in de donkere menschenzielen. Welk smeeken en bidden zal God eerder verhooren dan het ge duldig dragen en blijmoedig offeren van de bit terheden en smarten, die zieken en lijdenden moeten ondergaan? Niet zonder reden gaat dan ook de oproep uit tot alle zieken van geheel de wereld, om den Pinksterdag te maken tot den Missiedag der zieken. In de week van 9 tot en met 16 Mei zullen zeker de zieken gaarne iederen dag hun lijden willen opdragen voor de bekeering van de 67 millioen, die in onze eigen Overzeesche gebie den, in Oost- en West-Indië den waren gods dienst nog niet kennen. Maar niet alleen de zie ken kunnen hun lijden offeren. Wie is er niet, die, gezond van lichaam, toch moeilijkheden en kruizen heeft? Door dat alles geduldig te dragen, blijmoedig bitterheden en smarten te offeren, wordt dat lijden in en met Christus een voortzetting juist van Christus' werk: de uitbreiding van Zijn Rijk hier op aarde, m.a.w. de bekeering van heidenen en ongeloovigen. En nog is er een manier om te offeren, ook al zijt ge gezond naar lichaam en ziel en kwel len u geen zorgen. Kan zoo iemand in de week van 9 tot en met 16 Mei speciaal voor onze ko loniale missies zich geen vrijwillige versterving gaan opleggen? Het is toch zoo moeilijk niet zoo nu en dan zich van een of ander genotmid del te onthouden, zoo eens even zijn begeerten den teugel aan te leggen. En laat het dan niet bij die vrijwillige ver sterving, maar wat gij daardoor uitspaart, doe het in het collectezakje, dat in die week van 9 tot en met 16 Mei in ieder gezin aanwezig is en w&t onder de berusting van moeder, of die haar plaats inneemt, is gesteld. In die week verzamelt moeder daarin de gaven van een ieder uit het gezin en op 16 Mei brengt zij het naar de kerk, om het neer te leggen in de bus of kist i „Voor de Koloniale Missies."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9