Buitenlandsche 1 Mei-zangen in soli en koren Het nieuws van heden GOUDEN HORLOGES Z.H. de Paus naar Castel Gandolfo VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS LAMfcRIS De verkiezingen in Japan Het ongeval van den „Vliegenden Pater" DE BAROMETER De Führer juicht hij een Germaanschen Mei-boom Aanval op de houding der Katholieke Kerk Kardinaal Bisleti geopereerd Het Weer IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIjl GEEN ROODE BUS REED UIT IN LONDEN Welkom geheeten door Hollywood zonder arbeiders? een juichende menigte BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: foor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR OE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 2 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20541 T oetssteen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Men rekent op 80 pet. stemmen voor Minseito en Seyoekai Het gareel, waarin de Duitsche jeugd gespannen en ge slagen wordt Men is bezorgd, doch heeft thans alle hoop op genezing Te Weenen betoogt het Vaderlandsche Front Parijs vierde feest Na de mijngasontploffing bij Charleroi werden een doode en twaalf gewonden geborgen. Hierboven een aantal slachtoffers, opgenomen in het ziekenhuis Wapengekletter te Moskou De H. Vader is overtuigd, dat Zijn herstel thans krachtig be- vorderd zal worden In de provincie hadden echter slechts 6000 man het werk neergelegd Mogelijk zullen ook de acteurs aan de staking deelnemen BRAND IN HOKKAIDO NIEUWE HAARL COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cenl per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. UURWE&KHftHDEL 3: IEIOSCHESTHAAT16 4; Het is steeds interessant en door gaans leerrijk iemand beurtelings met zijn meerdere en zijn mindere, of ondergeschikte, te kunnen gadeslaan. Is hij in 't eerste geval overdreven onderdanig, tot het kruiperige toe, dan zal hij in het tweede zich daar voor schadeloos trachten te stellen door een noodeloos hoog woord, een hard bevelende stem en ander hau tain gedoe, waaruit zijn aanzien blij ken moet. Het gaat bijna altijd op. En in beide gevallen wedijvert, bij alle verschil van vertoon, het tekort aan bescha ving met het gemis aan karakter. volgens gezamenlijk optroklïen naar de of- ficieele tribune op de renbaan van Vin- cennes. Z. H. de Paus arriveert te Castel Gandolfo on der het gejuich der opgetogen bevolking. 1 Mei-viering in het buitenland; incidenten te Warschau; aanval van Hitler op de Encycliek van den H. Vader. De staking in het Londensche bus-bedrijf was algemeen, in de provincie hadden echter niet meer dan 6000 man het werk neergelegd. Mogelijk zullen ook de filmacteurs in Holly wood aan de staking van de vakvereenigingen in het studiobedrijf deelnemen. H.M. de Koningin woonde Zaterdagavond te Amsterdam de voorstelling van de Wagner- vereeniging bij. Nationaal Laer der R.K. Voortrekkers te Vo gelenzang. Het loongeschil bij Jansen en Tilanus te Vrie- zenveen bijgelegd. Consortium gevormd voor de bereiding van wol uit Caseïne. Arrestaties te Groningen en Amsterdam in ver band met uitgebreide rijwieldiefstallen. Beurs van New York: Stemming prijshoudend. TOKIO, 1 Mei. (Domei). Om 21.15 uur was de stand der verkiezingen aldus: Minseito 132 zetels, Seyoekai 121, Sjowakai 14, sociale volkspartij 32, nationale liga 6, Tohokai 8, an dere groepen 4, onafhankelijken 18. Het eind resultaat der verkiezingen zal Zondagmiddag bekend zijn. Men rekent er op, dat de Minseito, de libe- raal-industrieele partij en de Seyoekai, de con- servatief-agrarische partij, tezamen 80 procent der stemmen zullen verkrijgen. Naar aanleiding van het vliegtuigongeval, dat Pater Schuite in de ijsvelden van Canada is overkomen, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden. Pater Schuite is thans bezig met het in dienst stellen van twee vliegtuigen op ski's in de Canadeesche Missie. Toen de „Vliegende Pater" onlangs voor een verkenningstocht was opgestegen en weer naar zijn basis terugkeerde, waar de landing moest geschieden bij inval lende duisternis, schatte Pater Schuite den afstand tot den grond te laag, met het gevolg, dat hij het landingsgestel met de twee ski's verloor. Het toestel zelf bleef onbeschadigd. Stand op Zondag 1 uur v.m,: 768.4 Vorige stand: 769.6 BERLIJN, 1 Mei (D.N.B.). In geheel Duitschland zijn heden ter gelegenheid van de viering van den eersten Mei de straten in alle steden en dorpen versierd. Daarentegen reden Metro en autobussen ge woon en ook de levensmiddelenvoorziening en de reinigingsdienst functionneerden normaal. Parijs en omgeving kregen echter geen kran ten ter gelegenheid van 1 Mei. Alleen het blad van de Action Frangaise verscheen en werd op de boulevards verkocht. De betoogingen hadden het uiterlijk van een volksfeest, dat in een kalmen geest is verloo- pen. De deelneming was ongekend groot en de arbeiders van alle categorieën hebben betoogd voor toepassing van het program van het volks front, speciaal voor de invoering van de voor gestelde hervormingen, o.a. van het plan der C. G. T., en voor de solidariteit der arbeiders met de strijdende kameraden in Spanje. Aan 't hoofd van den stoet op den Boulevard Voltaire merkte men o.a. op Jouhaux. Een enorm spandoek beeldde af een intellectueel en een handarbeider, broederlijk vereenigd. Bij het voorbijtrekken zag men de omstanders en de kijkers uit de omringende huizen met de gebalde vuist groeten. De voetpaden stonden vol nieuwsgierigen. Onder de gebruikelijke borden met opschrif ten bevond zich één van nieuw geluid, n.l. „Werk voor de jongeren, en brood voor de ouderen." Een vliegtuig „schreef" in de lucht met rook de drie pijlen van het volks front en den naam „Blum". Z. H. de Paus heeft heden 1200 echtparen ontvangen en ruim 1300 buitenlandsche, voor namelijk Fransche en Oostenrijksche pelgrims. Tevens wordt gemeld, dat de Patriarch van Alexandrië zich aan boord heeft begeven van het Italiaansche stoomschip Marco Polo, om een bezoek te brengen aan Rome en Z. H. den Paus te bezoeken. Te Berlijn was het reeds vroeg in den och tend druk, de Hitlerjeugd hield om half negen in het Olympisch stadion een demonstratie, waarbij de Führer en de rijksjeugdleider aan wezig waren. In het stadion waren 120.000 jon gens en meisjes vereenigd. Hitier hield een toespraak tot de verzamelde jeugd. Hij wees er op, dat de nationale een heid, waarvoor meer dan duizend jaar is ge streden, thans een feit is geworden. De jeugd is garant, dat deze eenheid blijft bestaan, daarom wordt de versplintering in de jeugd opgeruimd. Er bestaat één Duitsch volk en daarom kan er ook slechts één Duitsche jeugd met één Duitsche opvoeding bestaan. Zij, die hopen, dat toch nog eens de tijd zal komen, dat men, beginnend bij de jeugd, het Duitsche volk weer uiteen zal drijven, vergissen zich. Hitier zeide verder een gezonde jeugd te ver langen, gezond naar lichaam en ziel. Een jeugd, die offers weet te brengen, die open en eerlijk is. Ieder zal in het Derde Rijk den maarschalk staf in den ransel dragen, zoowel militair als politiek, doch niemand kan bevelen, die niet zelf gehoorzamen heeft geleerd. Deze jeugd zal sterker zijn dan de vorige. Want zij zal van begin af leeren gehoorzaam en trouw, fatsoen lijk en eerlijk, moedig en vastberaden, doch ook jong te zijn. In den Lustgarten voor het slot werd een groote demonstratie gehouden, waar minis ter Goebbels, organisatie-leider Ley en de Führer hebben gesproken. Duizenden trokken op naar den Lustgarten, waar een veertig meter hooge Meiboom stond opgesteld. Voor eventueele geneeskundige hulp waren 30ö doktoren en 3000 ziekendragers aanwezig. In zijn rede in den Lustgarten zeide de Führer o.a. dat het feest van den eersten Mei, zooals dit in Duitschland vroeger werd gevierd, niet verschilde van de viering, welke heden ten dage nog in de andere landen geschiedt. Er was geen sprake van feest, doch van politieke demonstraties. In Duitschland echter is het een feest dag van den staat, van de Duitsche volks gemeenschap. Hitier behandelde vervolgens de levenspro blemen van het Duitsche volk, met name, het gebrek aan grondstoffen. Duitschland is van nature stiefmoederlijk bedeeld en daardoor is de strijd om het bestaan moeilijker dan voor andere landen, die door de natuur rijker zijn bedeeld aan grondstoffen. Om dezen moeilijken strijd te voeren moeten allen samenwerken, het is de plicht van allen alles uit te buiten om de grondstoffen voor de productie te verzekeren. Hierdoor is het vier-jaren-plan ontstaan. De grootste inspanning is noodig. In de nationaal- socialistische economische opvatting staat niet het woord „kapitaal" vooraan, doch het woord «productie". Het is gemakkelijk vandaag de loonen te verhoogen en morgen de prijzen. Het is mis schien populair den arbeidstijd te vermin deren en de loonen te verhoogen, doch dan is de ondergang zeker. De productieve goederen moeten gemaakt worden, dan is een verbetering van den levens standaard verzekerd. Slechts dan heeft een volk iets, wanneer het arbeidt, wanneer het de koop kracht stelt tegenover de productiekracht. Het resultaat hangt af van de politieke leiding. Verder verklaarde Hitier, dat in vier jaar niet kan worden goedgemaakt, wat in eeuwen is be dorven, doch de vaste wil om te overwinnen bestaat. Wij hebben niet alleen slechts arbei ders aan het verdienen gebracht, maar in het bijzonder de productie van allen verhoogd, ten einde daarmede aan hun loon een werkelijken grondslag te geven. Dat is tot dusver gelukt en het zal blijven gelukken. Het is iets wonderlijks, dat een onbe kende uit het millioenenleger van Duitsche menschen, arbeiders en soldaten, aan het hoofd van het rijk kan geraken. Maar ik sta niet alleen, naast mij staan tal- looze Duitsche menschen, uit alle lagen, die thans aan de leiding der natie deel hebben. Hitier Wij hebben geen klassen doen verdwijnen om nieuwe op te richten, maar om het volk op zijn plaats te brengen. Vooral met de jeugd zijn wy begonnen. De kinderen voeden wij op tot nieuwe Duitsche menschen. Wij vormen een gemeen schap uit hen en houden hen bij elkander tot zij 18 jaar zijn. Dan komen zij in de partij, in de S.A., S.S. of andere formaties, of zij mar- cheeren terstond in de bedrijven, en komen van daar weer in het arbeidsfront, en den arbeids dienst. Vervolgens komen zij twee jaren in den militairen dienst. Kan er iets mooiers bestaan, dan een organisatie, welke uit een volk de kun- digste koppen haalt en op de vooraanstaande plaatsen zet? Dat is het hoogste socialisme, dat er bestaat, omdat het het verstandigste is. Onze geweldige beweging zal overwinnen en eigenzinnigheid of domheid van den enkeling voorbijgaan. f Wjj kunnen niet dulden, dat dit gezag, dat het gezag is van het Duitsche volk, door anderen wordt aangevallen. Dat geldt ook voor alle kerken. In zooverre zij zich bezig houden met hun godsdienstige kwesties, houdt de staat zich niet met hen bezig, maar wanneer zij trachten door welke maatregelen ook, brieven, encyclieken, enz. zich rechten aan te matigen, welke slechts den staat toebehooren, zullen wij ze terug drukken naar hun taak van geestelijke zielzorg. Het gaat ook niet aan de moraal van een staat te critiseeren, wanneer er reden genoeg bestaat, zich om zijn eigen moraal bezorgd te maken. Het Duitsche volk moet gezond blijven. De opgroeiende generatie zullen wij voor elkeen behoeden. Zij moet eens het groote werk, dat wij begonnen zyn, voortzetten, wy zijn thans niet anders dan de baanbrekers van een nieuwen tijd, de wegbereiders voor een grootere toekomst van ons volk. De Duitschlandvlucht, welke het luchtschip Hindenburg in verband met het feest van den eersten Mei zou houden, is tengevolge van den ongunstigen wind boven het vliegveld niet doorgegaan. Heden vond te Weenen een groote byeen- komst plaats van het Vaderlandsche Front, Het défilé van de leden langs de tribunes, welke tegenover het raadhuis waren opge steld, en waar zich o.a. de leden der regee ring bevonden, duurde verscheidene uren. Bondskanselier dr. Schuschnigg heeft een rede uitgesproken, waarin hy o.a. verklaarde: Wij kunnen met voldoening neerzien op den in de laatste jaren afgelegden weg. Wat de buitenlandsche politiek van Oostenrijk betreft, biyven wy onwrikbaar getrouw aan het accoord van den llen Juli met Duitschland. Inzake de binnenlandsche politiek en de mogelijkheid om tot rust te geraken, hebben wij niets toe te voegen aan of af te nemen van, hetgeen wy reeds gezegd hebben. Betreffende de werkloosheid constateeren wij, dat het aan tal werkloozen in April j.l. 22.000 minder be droeg dan het vorige jaar. Onder toejuichin gen der aanwezigen besloot de bondskanselier zijn rede met te zeggen, dat hy op den tot dus ver gevolgden weg zou voortgaan. Parijs verlangde het aanzien van een feestdag, de meeste winkels bleven ge sloten, de restaurants en café's waren even wel als gewooniyk geopend. Op de kan toren werd niet gewerkt en ook de ambte naren hadden vrij. Worosjilof Er vormden zich twee optochten, één op den Boulevard Voltaire en een op den Bou levard Beaumarchais, welke elkaar ont moetten op de Place de la. Nation, en ver- Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Mei: Nadat in het proces der longontsteking van Kardinaal Bisleti een aanzienlijke beterschap was ingetreden, heeft zich gisteren en vannacht een ernstige complicatie voorgedaan, die den vorm heeft van een pleuritis met emphyaema en die reden tot groote bezorgdheid geeft. Hedenmiddag is de Kardinaal door den chi rurg prof. Tirelli geopereerd. De operatie is goed geslaagd en hedenavond koesterde de omgeving van den Kardinaal alle hoop op genezing. Nadat de groote optocht op de renbaan van Vincennes was aangekomen, nam Léon Jouhaux de algemeen secretaris der C.G.T., het woord en zeide o.a.: Wjj herdenken een in de geschiedenis on gekende overwinning der arbeiders. Bewust van onze macht, kunnen wü verzekeren, dat geen geweld en geen list ons die overwin ning zullen afnemen. Elke poging, welke zich tegen onze vrijheden richt, zal ons met dezelfde vastberadenheid doen opstaan, gereed tot dezelfde opofferingen als onze vaderen. De vreedzame stryd voor vol ledige erkenning der arbeidsrechten moet or- deiyk en kalm worden voortgezet, maar met een onwrikbaren wil om de sociale democratie te vestigen. Allen zün wij betrokken in de groote onderneming der sociale hernieuwing en wat wij bereikt hebben, moet nog worden uitgebreid. Hoe meer onze overwinningen zich echter ontwikkelen, hoe vmeer plichten wij krijgen tegenover de gemeenschap. Wij moeten bewijzen, dat de arbeidersklasse, na de politieke, ook de economische capaciteit heeft verkregen. Onze revolutie is een evolutie, welke wordt voortgestuwd door gelijkheid van plichten en rechten voor allen. Vastberaden zijn, om alle hinderpalen, welke wü op den weg naar gelijkheid en sociale rechtvaardig heid ontmoeten, omver te werpen, dat is de eed, welken wij op dezen 1-Meidag van 1937 afleggen. Zooals gebruikelijk, is te Moskou op het Roode Plein de groote troepenparade gehou den. Op de treden van het Mausoleum voor Lenin stonden o.a. Stalin, Molotof, Kalinin, Kaganowitsj en andere regeeringsleden, als mede Dimitrof, de leider der Komintern. De volkscommissaris van Oorlog, Worosjilof, hield een toespraak tot de troepen. Hij verklaarde o.a.: Het leger moet steeds tot den strijd be reid zyn. Het is de plicht van de roode gar disten om op wacht te staan voor het Sovjet volk en voor de proletariërs der geheele we reld. Daarna legde Worosjilof persoonlijk en namens het leger opnieuw een belijdenis van trouw af aan de party en aan Stalin. By de parade zag men voor de eerste maal weer formaties kozakken in hun bonte vooroorlogsche uniformen. Voorts werden waargenomen: zware artillerie, tanks van alle modellen en formaten, en vooral ook de luchtmacht. In een half uur tijds vlogen ongeveer duizend vliegtuigen over het Roode Plein. Het was de grootste luchtdemon- stratie, welke Moskou ooit beleefd had. (Zie verder pag. 2) Levende tinsoldaatjes zullen de leerlingen de Kroningsfeesten te Londen. lederen tinsoldaten" zoo natuurlijk van de militaire school te Dover zijn bij dag oefenen zij zich om de „parade der mogelijk te doen zijn Schuschnigg Verwachting: Meest matige Noordelijke H tot Oostelijken wind, gedeeltelik bewolkt, p j= weinig of geen regen, koude nacht, iets rE warmer overdag. EE Verdere vooruitzichten: Onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiH LONDEN, 1 Mei (Reuter) De auto., busstaking te Londen is vandaag algemeen geweest. Geen roode autobus (de kleur der bussen te Londen) is vertrokken uit de garages, bij de deuren werd door stakers doorloopend gepost. Het schijnt zeker te zijn, dat de staking minstens een week zal duren. De staking onder het autobuspersoneel in de provincie heeft tot dusver nog lang niet dien omvang aangenomen, waarop de organi satoren hadden gerekend. Niet meer dan on geveer 6000 man hebben het werk neergelegd. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 Mei: Hedenavond is Z. H. de Paus naar Castel Gandolfo vertrokken. Om tien voor zes is de H. Vader naar het Damasusplein afge daald, waar reeds eenige Vaticaansche auto's wachtten. De H. Vader droeg een zwarte jas en een grooten rooden hoed en maakte een afge- matten indruk na de bijzonder drukke audiënties, die Hem heden hebben bezig gehouden. In het voorbijgaan zegende de H. Vader de Vaticaansche functionarissen, die op het plein stonden en steeg daarna spoedig in den voor Hem gereedstaanden auto, tezamen met Zijn particulieren secretaris. Eenige andere Vati caansche auto's, waarin de gouverneur van de Stad van het Vaticaan en de commandant der Vaticaansche gendarmerie en eenige andere autoriteiten hadden plaats genomen, reden voor en sloten aan achter den auto van den H. Va der, die in snelle vaart het Vaticaan verliet. Op het St. Pietersplein wachtte een kleine menigte, waaronder een honderdtal Askari's van de Italiaansche gekleurde troepen, die zooeven den St. Pieter hadden bezocht. Zij juichten den H. Vader bij zijn vertrek frenetiek toe. HOLLYWOOD, 1 Mei. (Havas) Tiendui zend man personeel van het filmbedrijf hebben gedreigd hedenavond in staking te zullen gaan, indien hun vakvereeniging niet erkend wordt. De vier vakvereenigingen van decorateurs, schilders, teekenaars en kappers hebben, zoo als reeds gemeld, een staking afgekondigd en posters voor de studio's geplaatst. Het is nog niet bekend, of ook de acteurs aan de staking deel zullen nemen, doch hun vereeniging, de Actors Guild, heeft gisteren de mogelijkheid hiervan bespro ken. Op 3 Mei zal de vereeniging haar be sluit kenbaar maken. Tot haar leiders behooren de acteurs Robert Montgomery, James Cagney, Joan Crawford. Boris Karloff en Chester Morris. TOKIO, 1 Mei. (Domei) Te Bihaimachi in Centraal Hokkaido is een geweldige brand uit gebroken, welke na 2V, uur bedwongen was, maar waardoor inmiddels ruim zeshonderd huizen waren verwoest en honderden men schen dakloos waren geworden. Om 6 uur 35 werd Castel Gandolfo bereikt, dat geheel bevlagd was en welks bevolking zich onder de ramen op het plein had ver zameld. Spoedig verscheen de H. Vader op het balcon en gaf den zegen aan de jui chende menigte, die Hij met zichtbare vol doening gade sloeg. De H. Vader toonde zich zeer tevreden in Castel Gandolfo te zyn, daar Hij er van over tuigd is, dat de lucht van de heuvels Zijn her stel krachtig zal bevorderen en volledig zal bijdragen om de afmatting te boven te komen, die Hem de laatste weken drukte. Reeds morgen begint te Castel Gandolfo de gewone serie Pauselijke audiënties en zal de H. Vader o.a. den gouverneur der Vati caansche Stad en den directeur van het Vaticaansch radiostation ontvangen. Pater Stein S.J., de directeur der Vaticaan sche Sterrenwacht, heeft onlangs een onderzoek ingesteld naar de klimatologische toestanden en den vochtigheidsgraad van Castel Gandolfo. Of schoon dit jaar de warmte lang op zich laat wachten en de vochtigheidstoestand nog niet zeer gunstig is, heeft prof. Milani toch gemeend Z. •H. den Paus een spoedig vertrek te moeten aan raden, daar van de luchtverandering een gun stige invloed wordt verwacht voor een spoe dig en volledig herstel van krachten, terwijl verder het stille Castel Gandolfo de rust van den H. Vader beter waarborgt dan de drukke omgeving van de Vaticaansche Stad. Gisteren heeft Z. H. de Paus den gouver neur van Rome, prins Piero Colonna met zijn gemalin in bijzondere audiëntie ontvangen. In een bijzonder hartel&k onderhoud, dat in de particuliere studeerkamer van den Paus werd gehouden, schonk de H. Vader aan den prins zijn portret in miniatuur en bood de prinses een gouden rozenkrans aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1