I Aangifte voor de Inkomsten belasting RJtSTMTSPAAT'J De Boekenweek 3 BE LIBERALEN EN COLON booSj* Thorbecke: „En dat zijn nu mijn nabestaanden EENIGE WENKEN ARBEID VOOR ONS VOLK Wol uit caseïne ZONDAG 2 MEI 1937 VAN WEEK TOT WEEK Geschil te Vriezenveen bijgelegd Het loongeschil bij de firma Jansen en Tilanus DE 500.000STE K.L.M.- PASSAGIER Indisch vorst bijkans de gelukkige VOORJAARSFEEST IN DE RESIDENTIE De traditioneele kermis in den Dierentuin DE „KIEVIT" VERTROKKEN ZET LIBERALEN Col ij n töL'i TH O RBETKE Geheele of gedeeltelijke over dracht van een bedrijf Goodwill belast Belasting op goodwill DE ZANGER CAREL BUTTER Te San Francisco overleden Heffing op boter Consortium gevormd voor de bereiding in Nederland Uitgebreide rijwiel diefstallen Arrestaties te Groningen en Amsterdam CHAUFFEUR DOODGEREDEN TE BODEGRAVEN Toen zijn vrachtauto stilstond om te tanken VROUW IN BRAND GERAAKT Eenige uren later aan haar ver wondingen bezweken W aarschuwing E>en onderzoek, ingesteld in vrijwel alle la gen van de Nederlandsche bevolking af zonderlijk, wees uit, dat in ons vader land, waar gemiddeld twee a drie boeken of vlugschriften per dag worden uitgegeven, zoo goed als niets gelezen wordt. Buiten onze lands grens, die niet onze taalgrens is, zijn toch ver gelijkenderwijs uiterst weinig heden, die het Nederlandsch verstaan. Zoo maakt het Neder landsche boek altijd een slechte kans, en de Uitgever is altijd in zeker opzicht een gokker. De vraag „zal het gaan" wordt vaak door de praktijk met een bittere en dure ontkenning beantwoord. Een poging om de aandacht van de Nederlanders te vestigen op het feit, dat er boeken bestaan, is de jaarlijksche Boeken week, die dit jaar wordt gehouden tusschen 1 en 8 Mei. Men verwacht, dat iedereen in den loop van deze week ten minste eenmaal een boekwinkel zal betreden en men moedigt zulk een bezoek aan door de uitreiking van een ge schenk, den kooper aangeboden, indien hij een rijksdaalder aan boeken besteedt gedurende deze week. Veel zaaks is het geschenk dit jaar wel niet, en de katholieke boeken worden er feitelijk in verwaarloosd, maar dit mag ons toch niet afhouden van het betuigen onzer sympa thie met de onderneming der uitgevers en boekhandelaars. Het product, door hen in den handel gebracht, is nu eenmaal van anderen aard dan koffieboonen of fietslampen en heeft in het volksleven ook een andere dan louter economische beteekenis. Een volk met uiterlij ke welvaart, maar dat geen goede boeken voortbrengt, is er slechter aan toe, want het heeft minder toekomst dan een arm volk, dat blijkt te beschikken over oorspronkelijkheid van geest. De dichter Albert Verwtey heeft het, kort voor zijn dood, zoo pakkend-juist gezegd: „Staten, waar een dichter niet wil wonen, lan den, waar een dichter niet wil sterven, zijn vervallen tot het puin der aarde." Welk een drukte men ook maakt over de ont waking van het nationale bewustzijn, of hoe veel vertrouwen tnen ook betuigt in den we derkeer van de stoffelijke welvaart, de tee kenen, waarnaar men oordeelt zijn onbetrouw baar, indien de boeken niet de zekerheid geven. Zij vormen den barometer van het vaderland- sche beschavingsleven en het is veiliger, de dichters en droomers te gelooven, die belange loos zijn, dan acht te slaan op de woorden en leuzen van de staatslieden en de volksmen ners, voor wie het spreken altijd een middel is tot het bereiken. Om onze gouden eeuw te kennen, moet men bij Vondel en Huygens te recht, bij Breeroo en Hooft, bij Stalpart van der Wiele en Jacobus Revius, want zij hebben Uitgesproken, wat in allen leefde, en zij hebben door de bezieling van hun woord de krachten gewekt, waardoor allen werden bewogen. Met den tijd, waarin wij leven, is het niet anders dan met vroegere tijdperken van de ge schiedenis. Ook thans nog staat in het boek vastgelegd, wat leeft in de gemoederen, en al moeten wij bekennen, dat er zelden zooveel on belangrijks en onbenulligs werd beschreven als door onze tijdgenooten, toch ligt er voor het katholieke volk van Nederland een troost in, dat hetgeen zijn schrijvers uitspreken de moeite van het kennis nemen loont. Er wordt wel eens gedaan, alsof de katholieke begeeste ring nooit een hooger bloei kende dan tegen woordig. Dit is in strijd met de allereenvoudig ste historische waarheid. In de hedendaagsche katholieke litteratuur van allerlei aard zijn de teekenen van verval licht aan te Wijzen. Onze devotieboeken, onze heiligenlevens, onze missie tijdschriften, onze gedichten, onze romans zijn zeer in het algemeen gesproken en den besten niet te na gesproken, zeker niet de weerspiege ling van een grooten, heldhaftigen tijd des geloofs. Bij veel conventie en veel valsch gevoel, is er echter toch ook veel, dat wijst op de mo gelijkheid eener sterke bezieling, zelfs in de naaste toekomst. Zien wij wat er vijftig jaar geleden door katholieken werd geschreven en gelezen, en wat er vandaag op katholiek gebied verschijnt, dan kan zulk een vergelijking slechts tot tevredenheid stemmen over heel veel zede lijke winst. De toon van het katholieke woord in Nederland is minder aarzelend geworden, al sloeg het woord soms naar het andere uiter ste de brutaliteit of de zelfgenoegzaamheid over. De inhoud van de boeken is veel dege lijker, de vorm veel levendiger, schoon vaak minder verzorgd, en aan de spits staat een katholieke poëzie, die inderdaad de schoonste beloften voor de toekomst inhoudt. Zij geeft Uitdrukking aan het algemeen heerschende Verlangen naar een vuriger katholiek leven, dat in vele kringen begrepen wordt en dat de algemeene levenspractijk onzer geloofsgenooten merkbaar beïnvloedt. De beste katholieke schrij vers worden ook buiten onze eigen kringen met aandacht gelezen en' beoordeeld. Dit alles be- teekent vooruitgang bij den tijd van vijftig jaar geleden, maar het beteekent nog lang niet, dat wjj een hoogtepunt van katholieke cultuur be reikt zouden hebben. Geniale geschriften van katholieken verschijnen er heusch heel weinig. Men heeft veel moeite om los te komen van de gemakkelijke levensgewoonten en uitdrukkings vormen, 'waaraan men zich gewhnd heeft. Een vernieuwing van het katholieke leven kondigt »ch duidelijk aan in de litteratuur ook de strikt godsdienstige die een enormen invloed heeft maar het is overmoedig te denken, dat Wij zulk een vernieuwing, waarnaar wij harte lijk verlangen, reeds zouden beleven! Wat ontbreekt er nog aan het katholieke boek? Allereerst een publiek! Onze schrijvers werken voor hun geloofsgenooten, zoo meent men, doch de practijk wijst uit, dat het aantal lezëftde geloofsgenooten nog altijd zeer gering is. Er bestaan tegenwoordig uitstekende volks uitgaven, die voor elke beurs toegankelijk zijn en door iedereen, die een beetje goeden wil aan een beetje aandacht paart, best begrepen kun nen worden. Op alle gebied is er te kust en te keur. Het wordt vervaardigd door knappe menschen, vaak met groote offers. Menschen, die zelf nooit een boek lezen, denken altijd, dat onze schrijvers schatrijk worden. Ze moesten eens Weten, dat zelfs van de beroemdste Room- sdhe boeken de auteurs, en ook de uitgevers, maar een heel geringe winst opstrijken, een voudig omdat deze boeken nauwelijks gekocht Worden. Het is den schrijvers heusch niet om het geld te doen, want in Holland leven en tevens van zijn pen leven, is een kunststuk, dat zeker aan katholieke schrijvers, die naar verhouding het minst koopende publiek heb ben, zoo goed als onmogelijk is. Maar hier gaat het ook niet om. Geen enkel echt schrijver, die het schrijverschap in zijn bloed heeft als een ongeneeslijke ziekte, werkt om het geld, zelfs niet, al moet hij schrijven voor zijn boterham Het gaat hem om de menschen. Zijn schrijver schap dwingt hem, te denken aan den geest van de menschen, tot wie hij zich richt. Hij zou dezen menschen 't beste van zichzelf willen geven, maar hij ondervindt zoo vaak, wat de kinderen uit het Evangelie ondervonden, die pruilend hun kameraadjes verweten: „Wij heb ben fluit gespeeld, en gij hebt niet gedanst." Er wordt, om deze beeldspraak te handha ven, in katholiek Nederland voldoende „fluit- gespeeld," maar er wordt te weinig „gedanst.' Met andere woorden: er wordt genoeg geschre ven, maar er wordt te weinig gelezen. Toch kan de litteratuur alleen bloeien, als ze een klankbodem heeft. Wij denken wel eens, dat een man als Vondel maar verzen maakte, en dat niemand behalve een klein stelletje deskundigen zich er iets van aantrok. Maar laatst nog heeft C. R. de Klerk erop gewezen, dat de Werken van Vondel tijdens het leven van den dichter herhaaldelijk werden herdrukt. Vondel had een publiek. Onze hedendaagsche schrijvers hebben niet zulk een publiek en ook Vondel heeft het tegenwoordig niet meer. De menschen hebben andere dingen te doen, zoo beweren zij. Op die manier verwaarloozen ze mede te werken aart den geestelijken bloei van het Katholicisme in Nederland. Goede boeken kan iedere katholieke boekhan delaar vandaag leveren, en in alle redelijke prijzen. Zeker, er zijn vele dure boeken, omdat de lezerskring zoo erbarmelijk klein is, maar er zijn ook volop goedkoope katholieke boeken en boekenreeksen. Laat de boekenweek een demonstratie worden van katholieke belangstelling in „eigen cultuur." Koopt naar eigen smaak een boek, maar een goed boek. Verdraagt niet, dat men een „ge schenk" kan maken, waarin men de katholieken verwaarloost, omdat er toch geen katholieke boekenkoopers zijn. Het boek is een groot be lang, maar het wint dit belang eerst door ge lezen te worden. A. v. D. Na een tweetal conferenties tusschen de di rectie van de firma Jansen en Tilanus en het afdeelipgsbestuur van de textielarbeidersveree- niging „Unitas" is er Vrijdag in het loonconflict te Vriezenveen overeenstemming bereikt. De wevers, die destijds ontslagen en later we der teWerk gesteld zijn met een loonkorting van 10 procent, ontvangen thans weder het volle loon. Aan de z.g. knechten wordt jaarlijks een toeslag van 50 ets. per week toegekend. In de groote spoelerij wordt op de fijne garens een toeslag verleend, op andere garens zal niet wór den gekort. Voor de kleine spoelerij zal op twee nummers 20 procent toeslag worden gegeven. Door het afdeelingsbestuur was 40 procent be pleit. De vaste arbeiders krijgen 5 procent loonsverhooging. Het verzoek van 5 procent loonsverhooging voor alle wevers werd afgewe zen. Hierover zal het afdeelingsbestuur nader met de leden onderhandelen. Voorts heeft de di rectie toegezegd, dat de technische toestanden zooveel mogelijk zullen worden verbeterd en dat bijzondere aandacht aan de grondstoffen zal worden besteed. Aan het vervoer der K.L.M. op Donderdag j.l. is duidelijk te merken geweest, dat de 500.000ste passagier verwacht werd. Niet min der dan 350 reizigers vlogen op de Europeesche lijnen der K.L.M., of 120 meer dan op denzelf den dag van het vorige jaar. Waren er, die een kansje wilden wagen voor de aardige ver rassing, die de K.L.M. in het vooruitzicht had gesteld? Hél geval wil, dat een Indische vorst bijkans de 500.000ste was geworden. De Ma- haradja van Kashmir kwam voor de kronings feesten met het Indië-vliegtuig, waarvoor hij van Jodhpur tot Amsterdam alle plaatsen had gehuurd, Donderdag op Schiphol aan. Zijne Hoogheid is toen met zijn gezelschap door de KJL.M. naar Parijs gebracht op tickets, die maar enkele nummers van de 500.000 af waren. Zaterdagmiddag werd te Den Haag, op de terreinen van den Dierentuin, het jaarlijksche Voor jaarsfeest geopend. Hierin is de indertijd afgeschafte .Haagsche kermis" opgenomen, zoo dat er nóg steeds een traditioneel karakter in bewaard gebleven is. Het is dan ook een der weinige populaire feesten in de Hofstad, waar aan elk jaar weer door duienden uit de stad zelf en de omliggende gemeenten wordt deel genomen. De hoofdattractie van 't Voorjaars feest is de bekende „Shaefer's Lillinut-stad met circus, terwijl ook enkele geheel nieuwe eve nementen aanwezig zijn. De gelegenheid tot dansen, waarvoor eiken avond de Tuinzalen beschikbaar zijn gesteld, verhoogt daarenboven niet weinig de feest stemming, waarmee men in de deftige Resi dentie gedurende het verdere jaar in dergelij- ken popuairen zin niet zoo rijkelijk is bedeeld. BATAVIA, 1 Mei (Aneta-A.N.P.) De „Kie vit" is hedenochtend van het vliegveld Tjililitan vertrokken met medeneming van 143 K.G. post, 9 K.G. pakketpost en 98 K.G. goederen. Een passagier maakt de reis tot Amsterdam mede, vijftien passagiers zijn geboekt voor tus- schengelegten trajecten, drie passagiers moesten wegens plaatsgebrek worden geweigerd. VRIJHEIDSBOND r7T77T\ IdHEIDS» NAAST (4AAST fe-CKALS Nu de tijd van het invullen van het belasting biljet weer is aangebroken, zijn wellicht enkele wenken omtrent twijfelachtige gevallen op hun plaats. De wet op de Inkomstenbelasting rekent slechts met de bronnen van inkomen, die bij den aanvang van het belastingjaar bestaan (1 Mei). Heeft men in April onroerend goed ge kocht, dan wordt voor het eerstvolgende be lastingjaar een vol jaarsopbrengst van het vast goed bij het inkomen geteld en wel begroot over de periode 1 Mei30 April van het belasting jaar zelf. Zijn obligaties vóór 1 Mei uitgeloot, dan zijn het per dien datum geen bronnen van inkomen meer en de renten, welke men het laatstverloopen jaar heeft genoten, blijven bui ten het belastbare inkomen. Evenzoo blijft bui ten aanmerking de zaakwinst van het laatste boekjaar, indien het bedrijf vóór 1 Mei is over gedaan, want de bron immers is verdwenen. Zulks kan voor den fiscus soms zeer onvoor- deelig zijn, voornamelijk wanneer het bedrijf met een flinke winst is overgedaan. Dan blijft niet alleen de winst van het laatstverloopen jaar, maar ook nog de prijs voor den goodwill buiten de heffing. Anders is het wanneer een gedeelte van een zaak wordt verkocht, b.v. een bedrijf bestaat uit drie winkels en één er van wordt van de hand gedaan. Dan is de bron per 1 Mei nog aanwezig, ook al is de omvang aanmerkelijk ingekrompen en eventueele winst, behaald met den verkoop, is belast. Hetzelfde doet zich voor als een deel genoot in de zaak wordt opgenomen en deze een inkoopsom betaalt. Allicht is dat een flink financieel voordeel voor den ouden eigenaar, waarvan aan het Rijk tribuut verschuldigd zal zijn, altijd onder voorwaarde, dat de oude bron is blijven bestaan. Door splitsing en gedeelte lijke overname kunnen somtijds ook de aard en de omvang van een zaak dusdanig veranderen, dat niet meer het oude bedrijf aanwezig is, doch aangenomen moet worden, dat een nieuwe (an dere) bron is ontstaan. Zulks is b.v. het geval als een onderneming, bestaande uit een fa- brieksafdeeling en een verkoopafdeeling met eenige winkels, na reorganisatie de fabriek en de meeste winkels aan een concurrent overdoet en één winkel behoudt, waarin de verkoop voor den vroegeren concurrent op bescheiden schaal wordt voortgezet. Blijft de bron, b.v. een bedrijf, bestaan, dan zijn alle voordeelen van het voorgaande jaar belast, als de uitoefening van het bedrijf be langhebbende in staat heeft gesteld die voor deelen te verwerven. Volgens de tegenwoordige leer behooren prac- tisch alls voor- of nadeelen, welke direct of in direct een gevolg zijn van de bedrijfsuitoefening, ook op de bedrijfsresultaten van invloed te zijn. Zoo is de winst, behaald met verkoop van tot het bedrijfsvermogen behoorend onroerend goed, belastbaar. Hierop heeft de Minister een uitzon dering gemaakt ten aanzien van een landbou- wer. De winst, welke een landbouwer maakt bij geheelen of gedeeltelijken verkoop van zijn be- drijfsgronden, behoort derhalve niet te worden belast. Daartegenover staat, dat, indien grond met verlies wordt verkocht, dit verlies niet als bedrijfsverlies behoort te worden beschouwd. Met landbouwers zijn op één Hjn gesteld vee houders, tuinders en bollenkweekers. Voor bloe- menkweekers echter geldt de uitzondering weer niet, uit overweging, dat dezen evenals boom kweekers veelal meer-jarige gewassen kweeken. De grond komt daardoor in een veel nauwere betrekking tot het bedrijf te staan. Dat de grond eigendom is van den kweeker, zal veelal een normaal gevolg zijn van den aard van het be drijf. Een advocaat, die een compagnon opneemt tegen betaling van een inkoopsom, zal moeten nagaan welke winst hij hiermede maakt. Heeft die advocaat den goodwill, waarin hij een col lega deelgenoot doet zijn, zelf tegen betaling van een ander verkregen, ofwel een gedeelte daarvan op die wijze verworven, dan vormt de opbrengst van het afgestane deel slechts winst vocrzooveel zij de helft van den door hem be taalden prijs of van het bedrag, waarvoor de van den derde afkomstige goodwill na af schrijving te boek staat overtreft. Een dergelijk geval vinden we behandeld in een recente beslissing van den Hoogen Raad d.d. 14 October 1938 (Beslissing in Belasting zaken no. 6220.) A had B opgenomen in zijn advocatenpractijk, die daarvoor ƒ60.000 had be taald, welke som door den inspecteur als winst werd belast. A betoogde voor den raad van be roep, dat zulks ten onrechte was geschied: lo. waren die 60.000 een door hem ontvangen be drag voor den verkoop van een gedeelte van het in de toekomst door hem als advocaat te ver dienen honorarium, 2o. was het ontvangen be drag slechts als tijdelijke vermeerdering van vermogen te beschouwen, aangezien de maat schap wel voor onbepaalden tijd was aangegaan, doch met inachtneming van een opzegtermijn van een half jaar door ieder der partijen kon worden beëindigd tijdens het leven der weder partij. Werd de maatschap door A opgezegd, dan zou hij gehouden zijn aan B. terug te be talen hetgeen hij van de inkoopsom had ont vangen, verminderd met 6000. Werd de maatschap door B. opgezegd, dan zou A. niet tot terugbetaling van de inkoop som gehouden zijn. De raad van beroep even wel oordeelde den opgelegden aanslag' van den inspecteur juist, weshalve A. zich' tot den Hoo gen Raad wendde, zoodat ons hoogste rechts college haar stem moest laten hooren. De op perste rechter was het in zoover met den in specteur en den raad van beroep eens, dat de inkoopsom als beroepsvoordeel belastbaar moest worden geacht, doch de verplichting tot even tueele terugbetaling was ten onrechte geheel buiten beschouwing gebleven terwijl deze tot haar geschat bedrag in mindering moest wor den gebracht. Daarom verwees de Hooge Raad de zaak terug naar een raad van beroep ter na dere beslissing. Een zeer eigenaardige kwestie komt aan oe orde in Beslissing no. 6091. A. had drie zoons, die jarenlang in zijn be drijf hadden gewerkt tegen kost, inwoning en zakgeld zonder verder salaris. Op zekeren dag maakte A. van zijn bedrijf een commanditaire vennootschap onder firma en schonk aan iederen zoon een aandeel in de zaak tot een bedrag van f 6000. Ieder der zoons werd tot dit bedrag gerechtigd in alle vermogensbestand- deelen van het bedrijt en dus ook van den daarin aanwezigen goodwill, welke door be langhebbende en de mede-oprichtende zoons in de boeken werd opgenomen en gewaardeerd op f 28.000. Het kapitaal der vennootschap bij op richting bedroeg f 65.487. Op grond van een en ander meende de inspecteur bij A. een winst te moeten belasten van 18.000/65.487 X 28.000 f7.696. De raad van beroep achtte deze belasting ten onrechte opgelegd, aangezien door A. geen goodwill was verkocht. Maar de minister van Financiën die cassatie had aangeteekend, kreeg de Hooge Raad op zijn hand en wel met de volgende motiveering: In het algemeen onttrekt een ondernemer, indien hij om persoonlijke re denen bestanddeelen van zijn bedrijfsvermogen wegschenkt, daardoor kapitaal aan zijn bedrijf. Deze onttrekking mag niet ten laste van de bedrijfswinst geschieden. In zoodanig' geval moeten de weggeschonken bestanddeelen van het bedrijfsvermogen voor de vaststelling van de winst voor hunne waarde in rekening wor den gebracht, zoodat indien deze waarde hoo ger is dan het bedrag, waarvoor zij te boek stonden, het meerdere bedrijfswinst ls. Toen A. bij wijze van schenking aan de drie zoons een aandeel in den in het bedrijf ge- vormden goodwill schonk, welke voordien niet in de balans was opgenomen kwam in ieder geval het weggeschonken aandeel in den goou- will tot uiting alk winst. Waarna de uitspraak van den raad van be roep werd vernietigd en de aanslag werd her steld. Uit Amerika (San Francisco) bereikt ons de tijding van het overlijden van den Nederland- schen zanger, Carel Butter, in het buitenland bekend onder den naam „Van Hulst". Hij was een zanger van internationale be teekenis, die groote successen boekte in Ber lijn, Lemberg, Moskou, Petersburg, Weenen, Helsingfors, Antwerpen en vocral in zijn laat ste engagement de „Season" te Londen in 1914. De laatste jaren leefde hij te San Francisco, waar hij .naast vele concerten, ook zanglessen gaf en zeer bemind was. De heffing op boter is voor de week van 2 tot en met 8 Mei, behoudens tusschentijdsche wijziging, weder vastgesteld op f0.70 per K.G. Wij vernemen, dat een consortium is ge vormd tusschen de Snia Viscosa te Milaan, comm. Antonio Ferretti te Milaan (de uit vinder van de „Lanital"), N. V. „Lyempff" te Leeuwarden en de N. V. Leo de Winter en Co. te Amsterdam, met het doel de bereiding van textiel-caseïne in West Europa, alsmede de fabricatie van „Lanital" in Nederland door te voeren. De beide laatstgenoemde firma's zijn reeds met de algemeene voorbereiding begonnen. De bedoeling is bij de uitvoering in de eerste plaats de Nederlandsche zuivel-industrie ten volle de gelegenheid te geven, zooveel mogelijk grondstoffen voor de „Lanital" te leveren, tot welk doel reeds contact is gezocht en de mede werking is verkregen van eenige belangrijke, zoowel coöperatieve als particuliere, zuivel fabrieken. Waar de afzet van zeer belangrijke hoe veelheden textiel-caseïne reeds verzekerd is, zal deze nieuwe industrie de oplossing kunnen zijn voor vele moeilijkheden, waar onder onze zuivel-industrie gebukt gaat, in het bijzonder van wege het feit, dat er in de laatste jaren zoovele afzetgebieden voor onze zuivel- en melkproducten verloren zijn gegaan. Van een en ander is reeds mededeeling ge daan aan de Nederlandsche regeerings-autori- teiten. Met de fabricatie van „Lanital" zal hier te lande worden begonnen, zoodra de grondstof- fenvoorziening voldoende is geregeld. Het was de recherche te Groningen ter oore gekomen, dat in Amsterdam gestolen fietsen, bakfietsen en motoren verzonden bleken te zijn per boot vandaar naar Groningen, waar deze vervolgens werden verkocht. In samenwerking met de recherche te Am sterdam werd in verband hiermede te Gronin gen gearresteerd ale verdacht van heling de 30-jarige rijwielhandelaar G., wonende te Groningen. In Amsterdam werd aangehouden de koopman B., door wiens bemiddeling de gestolen fietsen naar Groningen waren ge transporteerd. Reeds was een tiental motoren, bakfietsen en fietsen in beslag genomen. Men verwacht, dat in Amsterdam nog meer aanhoudingen zullen volgen. Het onderzoek in deze uitgebreide rijwiel diefstallen wordt voortgezet. Vrijdagavond omstreeks elf uur werd op den Rijksstraatweg te Bodegraven de bestuurder van een vrachtauto, terv'ijl hij naast den wagen stond, aangereden door een personenauto uit Leiden en op slag gedood. De bestuurder van den personenauto was blijk baar verblind door het sterke licht van den vrachtauto, die met volle lichten stilstond, om dat de bestuurder moest tanken. Hij moest uit wijken voor een paar fietsers en reed enkele meters verder tegen de truck van den vracht wagen aan. Daarbij maakte de personenauto een slingerende beweging, om vervolgens een sloot in te rijden. De bestuurder wist zich er echter bijtijds uit te werken. Tot grooten schrik van de toegeschoten hulp zag men echter den chauffeur van den vrachtauto, die blijkbaar juist achter den wagen om naar het portier had willen loopen, dood op den weg liggen. Hij moet naast den wagen staande gegrepen zijn door den achterkant van den luxe auto en vrij wel op slag gedood. Zijn zoontje, dat bij hem was. bleef onge deerd, maar raakte door den schrik bewuste loos. De politie uit Bodegraven stelde een on derzoek in. Zaterdagmorgen is in het dorpje Wekerom, nabij Harskamp, de vrouw van den arbeider M. V. Westerhuis, bij het nazien van een kui. kenkachel, welke stond te branden in een kip penhok, in brand geraakt. Dokter Beumer uit Otterloo, die spoedig ter plaatse was, verleen de de eerste hulp. Men zag de vrouw bran dend uit het hok loopen in de richting van een sloot met water. Zij is evenwel niet zoover gekomen. Halverwege zakte zij bewusteloos neer. Spoedig was hulp aanwezig. Men doofde de vlammen, doch deze hadden de kleeren van het bovenlijf en den rug reeds verschroeid en hevige brandwonden aan borst en rug ver oorzaakt. De toestand van de vrouw wordt ho peloos geacht. De 35-jarige vrouw is in den middag aan de bekomen verwondingen overleden. Het slacht offer was moeder van vier kinderen. De Commissaris van Politie van den justi- tieelen dienst B. te 's Gravenhage vestigt de aandacht op de N.V. Nationale Administratie- bank van onroerende goederen, gevestigd Laan van Meerdervoort 271 aldaar. Deze onderneming zendt haar vertegen woordigers in het bijzonder naar landbouwers in de Zuidelijke provinciën, met het doel haar zg. beleggings-inschrijvingen, groot ƒ300.—, 500.en 1.000, daar te plaatsen. De inschrijvers zijn verplicht gedurende 12 jaren vastgestelde bedragen te storten, of een storting ineens te doen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de maatschappij 12 jaren na den datum van in schrijving geen bedragen ad 300—, 500.— of 1.0Ó0.in contanten aan den inschrijver zal uitkeeren, doch door de maatschappij zelf uit te geven zg. 5 pCt. rentende „inkomsten obligaties" aflevert, welke volgens de directie eenzelfde waarde hebben. Uit onderzoeken is gebleken, dat vertegen woordigers der N.V. het tegenover de inschrij vers doen voorkomen alsof deze na 12 jaren 300.500.of 1.000.in contanten zui len ontvangen. Nogmaals wordt ontraden in te gaan op aan biedingen tot het koopen van „waarde"-papie- ren, zonder vooraf advies te hebben inge wonnen bij een bona-fide bankinstelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5