iR.K.ilMTSPAifO 8 ft i L Voor noodlijdende parochies Politieke landdag te Velsen Och, vader laat hem toch! BESCHERMT HET CHRISTENDOM JOANNES PETRUS HUIBERS, MAANDAG 3 MEI 1937 door de Genade Gods en de gunst van den Apost. Stoel BISSCHOP VAN HAARLEM Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Zaligheid in den Heer! Dierbare Diocesanen NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken WAGEN DOOR TRAM GEGREPEN Ongeval te Heemstede Cursus voor baker Wit-Gele Kruis Mail- en Luchtpostverzending van 3 t/m 9 Mei 1937 Redevoeringen van Pater Peters en den heer Kuipers Groote belangstelling Het gezin verdedigd! Hij heeft een P C-pak aan en dat kan er tegen! Even de schuier er over en hij is weer 't heertje hoor! Leuke, vlotte en ijzersterke P&C-pakken wachten ook op Uw jongens! KOOP EEN P C-JONGENSPAK EN VRAAG NAAR ONZE JONGENSCOURANT! GROOTE HOUTSTRAAT 38 - HAARLEM A.s. Woensdag zijn onze Magazijnen tot 's avonds 10 uur geopend. Pater Peters spreekt Brutale ongerijmdheid Vlammende woorden 4000 MANNEN IN DEN NACHT NAAR ALKMAAR De Stille Omgang ter herdenking van het Alkmaarsch Mirakel des Bloeds 3 auto's Kaast vCkacJt,! Wederom komen Wij tot U met een bede om milddadige hulp voor de aflossing der schuld van de noodlijdende parochies van ons Bisdom. Op Zondag 9 Mei zal in alle kerken onder alle H.H. Missen voor dat doel de halfjaarlijk- sche Collecte gehouden worden. Men zegt: de tijd is zoo ongunstig. Er wordt zoo weinig verdiend en zooveel gevraagd. Maar Wij, Uw Bisschop en Uw Herder, Wij durven zeggen: voor ons Katholieken, voor ons, kinderen Gods, is iedere tijd goed en is deze tijd zelfs bij uitstek gunstig. Welk een bijzondere gelegenheid wordt ons geschonken om geheel onbaatzuchtig dat eerste gebod te vervullen: Gij zult den Heer Uw God liefhebben uit geheel uw hart en uit al uwe krachten. Meer dan ooit wordt in onze dagen de liefde Gods gekwetst en beleedigd. Ja, zelfs de haat tegen God wordt stelselmatig aangekweekt. Zijn huis wordt ontheiligd en verwoest. Vele zielen worden Hem ontrukt. En, wat in on zen tijd heel verschrikkelijk is velen hebben hun vertrouwen in zijn Voorzienigheid verlo ren en geven zich over aan verfoeilijke prak tijken die Hem diep grieven, en vertrouwen al leen op hun geld en hun vernuft. Maar wij, kinderen Gods, wij zullen dien smaad herstellen. Wij zullen Hem toonen dat we Hem liefhebben, meer dan wat wij bezitten, ook al beproeft Hij ons nog zoo zwaar. Wij zullen ons vertrouwen stellen niet op ons geld en ons goed, maar op Hem, die onze Vader is, die onze goede werken ziet en zijn kinderen zegent. Wij zullen zijn huis in stand houden en Hem onze liefde toonen, al kost het ons nog zoo veel. Daar is nog meer. Ook de onderlinge haat van mensch tegen mensch wordt aangewak kerd als nooit te voren en groeit met den dag. De massa wordt opgezweept tegen de bezitters, waarvan zij meent, dat die gelukkiger zijn, en een brandende drift om macht en om geld dreigt de volkeren te verscheuren. Wij, kinderen Gods, zullen nu vooral ons het woord herinneren dat onze Heer Jesus sprak bij het laatste Avondmaal: Dit is „mijn" gebod, dat gij elkander liefhebt, zooals Ik u heb lief gehad. Welnu, wij zullen elkander die liefde betoo- nen: wij zullen geven, om niet, en vrijwillig, ook van ons sChaarsch bezit. Wij zullen de schulden betalen, die anderen gemaakt hebben te behoefte, die blijkt uit geregelde aanvragen op het Bureau. Meisjes, tusschen 19 en 35 jaar, die iets voe len voor dit mooie werk, kunnen zich om nadere Inlichtingen wenden tot het hoofd van de op leiding Zuster Christmann, Parklaan 75, Haar lem. Met 't oog op het beperkte aantal deelneem sters is spoedige opgave gewenscht. De tijd is wederom aangebroken, dat voor de Nat. Ned. Bedevaart naar Lourdes, welke dit jaar van 9 tot- en met 18 Augustus gaat, de aanvragen zoowel voor de zieken als pel grims moeten geschieden. Het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken brengt in verband hiermede het volgende ter kennis: De zieken uit Haarlem, Heemstede, Benne- broek, Vogelenzang, Zandvoort, Aerdenhout, Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, welke voornemens zijn om zich als zieken voor de a.s. Bedevaart op te geven, worden dringend verzocht, zich ten spoedigste onder volledige opgaaf van naam en adres, schriftelijk te wenden tot den secretaris van het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken, Azalealaan 7, Heem stede, post Haarlem. Alleen wanneer de zieken door middel van het Comité Ziekentransport Haarlem en Om streken hun aanvraag tot deelneming aan de Nat. Ned. Bedevaart doen, kan het Comité voor de Haarlemsche zieken, zich met de ge- heele voorbereiding, aanvraag en het vervoer van huis tot Lourdes en terug tot huis, be lasten. Ook de zieken buiten den Kring Haarlem. al welke met de extra wagen vanuit Haarlem wenrehen vervoerd te worden, moeten zich deden ze dit dan ook ter goeder trouw wij zullen te hulp komen aan menschen, die schade reeds thans .schriftelijk wenden tot het Co leden, wij zullen den nood verlichten van hen, mité. die wij niet eens kennen met geen ander doel 1 Voor de zieken die zich door middel van het dan om onze liefde te toonen aan onzen Heer Comité hebben opgegeven en welke door de Jesus Christus en om Zijn gebod te volbrengen Directeur der Ziekenverpleging zijn aangeno. en om Zijn voorbeeld te volgen. Is dit geen schoon werk van Christelijke liefde en is deze tijd daartoe niet bij uitstek geschikt? Dierbare Diocesanen, Wij weten nu reeds wat uw antwoord op deze smeekbede wezen zal een milde gift as. Zondag voor de arme kerken van ons Bisdom. En Wij zullen den goeden God danken, dat ge niet moede wordt het goede te doen, als echte kinderen Gods. Wij smeeken Hem, dat Zijn Zegen in de ruimste mate moge nederdalen over U en de Uwen en dat de Al lerheiligste Moeder des Heeren U, die ook hare kinderen zijt, voortdurend haar machtigen bij stand doet gevoelen, opdat ge voor uw goede werken honderdvoudige belooning vindt in tijd en in eeuwigheid. En zal dit, Ons herderlijk schrijven op Zon dag 2 Mei a.s. in alle Kerken en in de Kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op de ge bruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem 17 April 1937. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z. H. Excellentie: H. W. AGTEROP, Secretaris. Zondagmiddag wilde de 17-jarige zoon van den landbouwer M. het erf van de boerderij gelegen aan den Glipperweg afrijden met zijn met paard bespannen wag^n om met 2 knechts te gaan melken. Van de richting Haarlem naderde in volle vaart een tramtrein der N. Z. Hollandsche Tram. Deze liet hij passeeren, doch schonk daaraan te veel aandacht, waardoor hij blijk baar niet lette op het verkeer van de andere zijde. Vanuit de richting Leiden naderde even eens een tramtrein, die den wagen greep. De 17-jarige M. werd door den schok van den bak geslingerd en kwam met zijn hoofd op den weg terecht. Spoedig was de EHBO ter plaatse, die de eerste hulp verleende, daarbij later geassi steerd door Dr. Roozen die overbrenging met een ziekenauto naar de Mariastichting noodig oor deelde. De wagen werd ernstig beschadigd, het paard en de mederijdende knechts bekwamen geen letsel. men om als zieke met de as. Bedevaart te mogen medegaan, draagt het Haarlemsch Co mité voor het geheele transport en de noodige voorbereiding daartoe, zorg. Door u spoedig' op te geven, bespaart gij uzelf en het comité, veel tijd en onnoodige moeite. Ook pelgrims en zij, die behulpzaam willen zijn bij de ziekenverzorging in Lourdes, kun nen zich voor verdere inlichtingen wenden tot het secretariaat. Het Comité Ziekentransport Haarlem en Omstreken, Mej. D. Beijnes, Valkenburgerlaan 25, Heemstede, Presidente. Mej. J. J. M. Dito, Adr. Pauwlaan 3 B, Heemstede, Penningmeesteresse. Dr. H. Roozen, Heemst. Dreef 37, Heemstede, Geneesk. Adviseur. Mej. H. v. Os, Oranjekade 35, Haarlem. A. P. L. Boon, De Ruij terplein 17, Haarlem. F. N. Duijn, Azalealaan, 7, Heemstede, post Haarlem, Secretaris. Half Mei begint, uitgaande van het Wit-Gele Kruis te Haarlem, een nieuwe cursus voor op leiding tot Baker. Door dezen cursus, die een jaar duurt, te volgen, verwerven de deelneem sters na gunstig afgelegd examen, het Staats- insigne én -diploma, waardoor ze bevoegd zijn om, naast het huishoudelijke werk, moeder en kind op bekwame wijze te helpen. Aan deze categorie „Bakerhufp" bestaat groo- De voltooiing van een katholieke Uni versiteit zal al uw inspanning eischen, maar het is Mijn vurige en innige wensch, dat gü dit groote werk, van zoo'n verstrekkend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen. Paus Pius XI op de audiëntie bij de heiligverklaring van Petrus Canisius, 20 Mei 1925. Nederlandsch-Indië, Zeepost via Rotterdam, per m.s. Dempo 5 Mei, 2.15, v.d. 19.30. mail via Genua per m.s. Chr. Huijgens, 6 Mei. 11.40, 11.25. Vliegdienst AmsterdamBandoeng, 5. 8 Mei, 2.15, v.d. 19.30. Suriname mail en Zeepost via Amsterdam, 7 Mei, 3.25, v.d. 19.30. via Bordeaux, 9 Mei, 3.25', v.d. 16. Vliegdienst vanaf New-York, 4. 7 Mei, 18. 17.45. Aruba, Bonaire, Curagao, mail via Cherbourg 4. 7 Mei, 18.17.45. Vliegdienst vanaf New-York, 7 Mei, 18. 17.45. (Vereenigde Staten van Amerika en Canada, (Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg, 4, 7 Mei, 18.—, 17.45. Argentinië, Brazilië, via Marseille, 3 Mei, 6.v.d. 19.30. via London, 7 Mei, 6.v.d. 19.30. Brazilië, via Amsterdam/5 Mei, 3.25, v.d. 19.30, Uruguay, via London, 7 Mei, 6.v.d. 19.30. Vliegdienst DuitschlandZuid-Amerika, 5 Mei, 11.35, 11.20. Vliegdienst FrankrijkZuid-Amerika, 8 Mei, 12.35, 12.20. China, Hongkong, Japan, via Siberië, 3 Mei, 18.17.45. via Siberië, 6 Mei, 7.v.d. 19.30. Vliegdienst als Ned.-Indië. Philippijnen en Mandsjoerije, via Siberië, 6 Mei, 7.—, v.d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië), via Istanbul-Damaskus, 4. 7 Mei, 3.25, v.d. 19.30. Idem 9 Mei, 3.25, 8/5 16. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Piraeus, 2 Mei, 22.30, 1/5 16. via Genua, 6 Mei, 11.40, 11.25. via Piraeus, 7 Meij 22.30, 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch-Indië, via Brindisi, 5 Mei, 22.30, 19.30, Vliegdienst als Ned. Indië. Cejjlon, via Genua, 6 Mei, 11.40, 11.25. via Napels, 7 Mei, 18.17.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang Siam, via Genua, 6 Mei, 8.55, 8.40. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 2 Mei, 22.30, 1/5 16. via Genua, 6 Mei, 11.40, 11.25. via Piraeus, 7 Mei, 22.30, 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille, 5 Mei, 6.v.d. 19.30. via Marseille-Aden, 6 Mei. 6.v.d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Zuid Afrikaansche Unie, via Southampton, 6 Mei, 6.—, v.d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Australië, via Marseille, 6 Mei, 6.v.d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland. Vliegdienst als Ned. Indië. In den tuin van „Meerzicht" te Velsen— Noord is gistermiddag een landdag gehouden, georganiseerd door de afdeeling van de R. K. Staatspartij. Het mooie lenteweer, maar onge twijfeld ook de namen van twee bekende rede. naars hadden een groote menigte belangstellen, den, waaronder velen uit omliggende plaatsen, naar .Meerzicht" gelokt, zoodat in dit opzicht deze landdag reeds een succes genoemd kan worden. Op verschillende plaatsen waren luid sprekers opgesteld, die het gesproken woord tot in de uithoeken van den tuin hoorbaai maakten. Men had zich verder de medewerking verzekerd van de R. K. Harmonie „St. Cae- cilia", die voor pittige muzikale afwisseling zorgde. Om half vier sprak de heer L. Harsveld een kort inleidend woord, waarna de heer H. J. Kuipers, uit Haarlem, als eerste spreker den katheder betrad. De heer Kuipers begon met te constateereu, dat op 26 Mei a.s. een beginselstrijd ontketend zal worden en de R. K. Staatspartij zal op dien dag blijk moeten geven de roepstem van onze groote katholieke emancipators te hebben ver staan. In dezen tijd van ontwrichting op allerlei ge bied wordt het gezin, de oercel van elk ge meenschapsleven, aangevallen en gehoond, vooral het christelijk gezin. Het vindt evenwel in de R. K. Staatspartij de bescherming bij uitnemendheid. In haar algemeen staatkundig program en in het groote actieprogram zijn de groote beginselen neergelegd, welke zij ten op zichte van het gezin nastreeft. De Staatspartij, die door politieke nieuwelingen de .staatsgreep.' partij" genoemd wordt, komt op voor de rech ten der ouders van groote gezinnen. Hun rech ten zijn ouder dan die van den staat. Zij willen zelf uitmaken hoe hun kinderen opgevoed worden. En wanneer Zaterdag in een naburig land ten aanhoore van heel de wereld verkon digd werd dat de opvoeding van de jeugd den staat toebehoort, dan zeggen wij in Nederland: neen!, dat is de taak van de Kerk, van ae ouders en vooral ook van het gezin. De katholieke vaders en moeders van Neder land zullen dan ook op 26 Mei niet met woor den, maar met de stemdaad aan Mussert te verstaan geven, dat hij met zijn dictatorsknuis- ten van onze kinderen zal afblijven. (Applaus). Er zullen straks groote belangen op het spel staan. Denkt b.v. aan den verderfelijken in vloed van de N. Malth. propaganda. De verde digers van het groote gezin worden bij andere partijen maar zeer schaarsch aangetroffen. De soc. dem. hebben steeds den mond vol over het volkskind. Maar als er iets gedaan moei worden voor de volkskinderen, die uit de kroost, rijke gezinnen zijn voortgekomen, dan geven zij te verstaan dat het achtste of tiende kind niet geboren had moeten worden. Daartegen zullen wij ons bewust en principieel krachtig verzetten. Ook het zooveelste kind van den werkloozen arbeider krijgt van God zelf, Die de liefde is, de onsterfelijke ziel ingestort en God zelf heeft er voor gezorgd, dat er voldoen de stoffelijke goederen aanwezig zijn, om het te onderhouden. Wanneer desondanks in de kroostrijke gezinnen van onze arbeiders bittere armoede wordt geleden, dan komt dat niet, omdat God er niet voor gezorgd zou hebben, maar dan komt dat, doordat niet gedaan wordt wat vanuit christelijk standpunt hoogst nood zakelijk en spoedig gebeuren moest! Wij eischen van Christelijk Nederland, dat onze groote en levenskrachtige gezinnen, die den grondslag vormen van een volk. de natuur lijke bescherming vinden, waarop zij aanspraak kunnen maken. Op dezen grond vraagt de R. K. Staatspartij dan ook aan de katholieken van Nederland te stemmen op haar lijst, op haar voortreffelijkeu lijstaanvoerder, Dr. Beaufort, die zijn sporen dubbel en dwars verdient heeft. De partij is het waard, evenals haar program en haar lijst aanvoerder. Laten wij op 26 Mei toonen, dat de R. K. Staatspartij als de principieele organi satie van ons katholieke volksdeel in Nederland sterker staat dan ooit tevoren! (Luide bijval). n MEERKOTTEt Peek &Cloppenburg Na een korte pauze verkreeg de tweede spre ker van den middag, Pater E. Peters O.E.S.A., de bekende rad'oredenaar, het woord. De eerw. spreker wilde allereerst motiveeren, waarom hij als priester voor een politieke bij eenkomst spreekt. Er zijn er, die dat afkeuren onder het motief, dat de Kerk niets met poli. tiek te maken heeft. Maar is dat nu wel waar, aldus spr. Zonder meer is dat een brutale leu gen. een moderne ketterij. Wij moeten voor eenheid waken. Er zijn inderdaad politieke kwesties, waar de Kerk niets mee te maken heeft. Maar wanneer het gaat om politiek- zedeJijke of godsdienstige kwesties, dan heelt zij daar zeer zeker mee te maken. Neem b.v. de gezinspolitiek en vooral ook de onderwijs, politiek. Wij zullen er toch niet aan denken om aanstonds onze stem uit te brengen op de toe komstige majesteit Mussert, die misschien straks ook de kruisbeelden uit onze scholen zal wegnefnen, om er zijn portret voor in de plaats te hangen. (Applaus). Op het terrein van geloof en zeden is de Kerk het hoogste gezag. En wanneer moet worden uitgemaakt, of een bepaalde kwestie rechtstreeks of zijdelings, met geloof en zeden verband houdt, dan maakt het Episcopaat dat uit. En dan gaan wij over die uitspraak niet kibbelen, maar stellen ons achter de Bisschop pen en bedanken hen uit één Roomsch hart! De beruchte leuze dus, als zou de Kerk niets met politiek te maken hebben is een brutale ongerijmdheid. En laat dan de N6.B. maar komen met art. 5: de Staat regeert boven de Kerk, wij zeggen: dank je wel, maar je wint het nooit! (Vroolijkheid). Belachelijk noemde de eerw. spr. in dit verband de bekende brochure van een katho liek, die verklaart, dat hij zijn hoofd buigt voor den bisschop, wanneer deze hem verbiedt op Vrijdag vleesch te eten, doch gehoorzaamheid meent te mogen weigeren, wanneer het om politiek gaat, omdat de Bisschop daar niet mee te maken zou hebben. Met hetzelfde reclu zou hij dan ook dat vasten kunnen nalaten, met de verklaring: het raakt de stoffelijKe zijde van mijn dineetje en daar heeft u niecs mee te maken! De K.D.P.'ers schermen met teksten uit de Pauselijke Encyclieken en vragen: waar staat het, dat wij ons niet vrijelijk politiek mogen organiseeren? De Paus evenwel schrijft, behalve encyclieken, die overal terechtkomen, nog par. ticuliere brieven aan de Kerkprovincies en nu is nog nooit één brief getoond, waarin staat dat dit Z. H. onverschillig is. De Paus is vol ledig op de hoogte van het beleid onzer bis- schoppen en zou natuurlijk ingegrepen hebben, wanneer dat beleid niet Zijn instemming haa. Overigens heeft de Paus onlangs nog aan Mgr. Diepen verklaard, dat wij onze eenheid bewa ren moeten. En reeds vroeger heeft de Paus tegenover Mgr. Aengenent z.g. een vernietigend oordeel over de K.p.P. geveld. Ons vragenboek leert ons, dat de Bisschop, pen de opvolgers der Apostelen zijn, mannen Gods, waarachter de vlammende woorden van Christus staan: Wie U hoort, hoort Mij; wie U versmaadt, versmaadt Mij! De eerw. spr. kan zich dan ook niet inden ken, dat de K.D.P.'ers dit spel zullen door zetten. Is het eigenlijk nog noodig, zoo vervolgde de eerw. spr., dat wij pleiten voor eenheid? Moe ten we de zaak niet veeleer omdraaien en tot de K.D.P. zeggen: bewijs ons dat tweedracht macht is! Wij behoeven toch waarachtig niet te bewijzen dat eendracht macht ls; dat is zoo en zal zoo blijven zoolang de mensch nog gezond verstand heeft en met twee beenen op den grond staat. De eerw. spr. wees er dan op, dat wij niet alles kunnen bereiken, omdat er in ons groote eenheidsverband nog strijd gevoerd wordt tus schen oudere en jongere geslachten. Er zijn jongeren die meenen, dat zij het beter kunnen dan de ouderen. Gesteld eens, dat dit zoo zou zijn, denken zij dan dat het nageslacht ln aanbidding voor hen neergeknield zou liggen. Neen, ook dat zou achter hen staan met cri- tiek! En dat is logisch. Eerlijke critiek is goed. Maar wat een katho liek nooit goedkeuren kan is: gekanker, zooals dat in „Onze Vaan" gebeurt. De eerw. spr. kan zich indenken (al is het niet goed te keuren) dat de met ondergang be dreigde middenstander zich met een dollen kop tot Mussert en de ten einde raad gebrachte werklooze zich tenslotte, eveneens met een dol len kop, tot uiterst linksch wendt. Maar dat is niet katholiek en dus beginselloos. Wij moe- ons vertrouwen in God niet opgeven. Wij moe ten ons beginsel vasthouden en bidden, niet alleen, maar de overheid ook voortdurend voor. houden, dat het haar taak is een betere maat schappij te vestigen, vooral voor de zwakkeren onder ons. God laat dit alles toe met een be paald doel. Er komt een dag, waarop wij dat zullen erkennen. Dragen wij, als één, ons lijden aan Hem op en dwingen a.h.w. zóó 'n betere maatschappij af. Wanneer de eerw. sor. deze raadgevende gedachte op dezen dag kan mee geven, zou hem dat gelukkig stemmen. De liberalen hebben ons dezen ongelukkigen toestand gebracht. De marxisten konden geen redding brengen. Dacht men nu, dat Mussert dat wel kan? „Mussert of Moskou" ls een val- sche leuze. Christus kan de wereld redden, maar dan moeten wij eerst christenen worden; dan zullen wij de wereld redden en niet Mus sert. Laat deze daarom rustig zee houden, aldus de eerw. spr., maar asjeblieft geen land enzeket geen Nederland! In een krachtige peroratie spoorde de eerw. spr. tenslottè aan tot verantwoordelijkheidsbe sef. Bij deze verkiezing gaat het voor de eerste maal vóór of tegen Christus. Wij danken ons geloof aan de dapperen, die het bij de Her. vorming temidden van groote moeilijkheden behielden. Laten wij het thans ook verdedigen en behouden voor ons nageslacht. (Langdurig applaus) De heer Harsveld sprak dan nog een enthou siast slotwoord, waarin hij dank bracht aan ae sprekers en allen opwekte om de R. K. Staats partij de zege te bezorgen. Het was een demonstratie, die in alle op zichten geslaagd mocht heeten. In den stillen donkeren Meinacht, waarin de mist zwaar om de huizen en de boomen hing, zijn vier duizend Noord-Hollandsche mannen gegaan door de straten van de oude stad Alk maar, om hun, van alle uiterlijk vertoon ge speende hulde te brengen aan den God der Altaren, die honderden jaren geleden in Alk maar het mirakel wrochtte als het zooveelste be wijs van Zijn tegenwoordigheid in het H. Sacra ments des Altaars. In het diepste stilzwijgen slingerde de lange ingetogen stoet zich door de beurtelings korte en lange straten van de bin nenstad, een aanvang nemend bij de machtige St. Laurenskerk, die daar hoog en massaal stond en ietwat onverschillig, als had zij geen belang meer bij de herdenking van het Mirakel des Bloeds, hetwelk in de vijftiende eeuw binnen haar muren geschiedde. Menig ommeganger zal weemoedig bedacht hebben, hoeveel te schooner en te feestelijker de herdenking van het Mirakel zou zijn geweest, wanneer die mach tige kathedraal nog tot de bezittingen dei Katholieke gemeenschap gerekend had kunnen worden. Nu mocht men er om heen loopen. De weg van den omgang voerde langs den Oost kant der kerk feitelijk moest het langs den Westkant zijn, maar die is wegens de bouw valligheid der kerk afgesloten en vervolgens langs Paternosterstraat, Paardenmarkt, Konings weg, Houttil, Langestraat, Steenenbrug waar voor een der vensters van het huis des heeren Keesom de relikwie van het H. Bloed ter ver eering was uitgesteld Kraanbuurt, Verdron- kenoord, Kapelsteeg, Laat, Payglop en Lange straat weer naar de Laurenskerk terug. De algemeene intentie was „Gods zegen te vragen voor de Katholieke Actie", terwijl de andere intenties waren: „Voor het welslagen der kern vorming", „Bevordering van het Christelijk leven in het huisgezin" en „Voor de heilige beleving van hét Huwelijk". Op den Koningsweg hadóen verschillende be woners voor hun vensters een H. Hartbeeld ge plaatst met een lichtje er bij, terwijl in de binnenstad nog een winkelier zijn etalage tot dat doel had ontruimd. Deze bewijzen van open lijke, maar toch zoo ongekunstelde devotie deden het Katholieke hart goed en het is daarom te wenschen, dat de komende jaren meerdere ven sters langs den weg van den Ommegang op deze wijze tot meerdere godsvrucht zullen op wekken. Storende elementen deden zich niet voor, be halve dan eenige fel brandende lichtreclames en een enkele helverlichte etalage. De organisatie was uitstekend, zoodat de deelnemers, die de drie parochiekerken geheel vulden, tegelijk aan den ommegang deel konden nemen. Voor den Omgang werd om twaalf uur in de drie kerken een Lof opgedragen, waaronder een. predicatie werd gehouden. In de St. Dominicus- kerk werd deze gehouden door den W.E. Pater H. Ruberg O.P.; in de St. Josephkerk werd deze gehouden door den W.E. kapelaan J. Steijn en in de St. Laurentiuskerk door den W.E. kape laan P. J. Roessen van.' Wervershoof. Dezen celebreerden ook de Loven, laatstgenoemde met assistentie van den H.E. Deken E. P. Rengs en den Z.E. Deken Rector C. Vis. Na den Omgang, te twee uur, werd in de drie genoemde kerken door dezelfde heeren geeste lijken een H. Mis opgedragen, onder welke H. Mis alle deelnemers tot de H. Tafel nader den. Zoo is ook deze Omgang weer een levendige getuigenis geweest van een rotsvast geloof in het H. Sacrament des Altaars. Moge deze getuigenis vrucht dragen en mogen de gebeden, die in dezen nacht zijn gestort, genadiglijk worden verhoord. Vermelding verdient, dat ruim twaalfhonderd fietsers, allen leden van den R. K. Bond van Rijwielclubs in Noord-Holland boven het IJ, aan den Omgang deelnamen. Zij kwamen allen samen in de St. Laurentiuskerk, die speciaal voor hen was gereserveerd. Behalve fietsers waren er ook vele wandelaars van ver afgelegen dorpen, zooals Waarland en Opdam. Om vijf uur werd de tweede Omgang gehou den en wel voor de pelgrims uit Amsterdam, Haarlem, de Zaanstreek en Beverwijk. Aan dezen Omgang werd door 250 personen deelgenomen. Na den tocht werd in de St. Laurentiuskerk een H. Mis opgedragen door den Z.E. Heer Simons uit Amsterdam. Ook van de deelnemers aan dezen Omgang waren verschillenden te voet ge komen. Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 14