9 Tien dooden bij aanvaring op de Noordzee Verscheidene dorpen door de rechtschen in Biscaye bezet pM; teer.' Hollywood in moeilijkheden Het nieuws van heden Prinselijk Paar j naar Indië HET ONGELUK GEBEURDE IN DICHTEN MIST Londen heeft een rustigen Zondag Fellere tegenstand der rooden? HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN MGR. PREYSING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: ftoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKE RH DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 3 MEI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20542 Het Zuid-Slavische s.s„Plavnik" ramde het Engelsche s.s. Alecto Drie drenkelingen na een half uur gered De liefhebbers van uitstapjes moesten met de Metro gaan lit De haven van Santander zou door een mijnenveld zijn versperd Madrid den geheelen Zondag beschoten Het Weer Millioenen sandwiches worden gereed gemaakt De Londenaars, die den Kronings stoet bewonderen, zullen niet zonder eten of drinken zijn Duitschers ontscheept in Baskenland? De verwoesting van Guernica De Espana op een mijn geloopen? De bezetting van het heilig- I dom Virgen de la Cabeza Zaterdag kregen de „werkende sterren" niet te eten en vandaag blijven de grimeurs weg Zullen ook de sterren staken „Heeft het woord van den rijks kanselier nog beteekenis?" De verkiezingen in Japan Groote winst voor linksch BRANDSTOFFEN HAARLEM HEEMSTEDE DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Autobus door trein gegrepen De Sangay-vulkaan in Ecuador in werking Hevige uitbarstingen Bestuurder was door laagstaande zon verblind Staking in hotels van San Francisco NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract stede verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers'* zie de rubriek. Omstreeks 3.50 uur Nederlandschen tijd is Zondagmorgen op 8 of 9 mijl ten Westen van het lichtschip „Noord- hinder" het Engelsche s.s. „Alecto", dat 919 ton mat en met een lading stuk goederen op weg was van Swansea naar Rotterdam, in aanvaring geko men met het Zuid-Slavische s.s. „Plav nik". De aanvaring geschiedde in een dichten mist en de „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden gelegd, zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. De eerste stuurman kon op de „Plavnik" overspringen, doch de eerste machinist en twee matrozen, die er- nog in geslaagd waren aan dek te komen, geraakten te water. Na ongeveer een half uur te hebben rondgezwommen, werden deze drie mannen opgepikt door sloepen van het Zuid-Slavische schip. De „Plavnik" had sle„chts lichte schade aan den voorsteven be komen en men had onmiddellijk twee sloepen uitgezet om naar eventueele drenkelingen te zoeken. Toen de mist optrok, werd dit zoeken gestaakt, .aar er van schip of opvarenden niets te bespeuren was. De „Plavnik" is doorgevaren naar Vlissingen, waar zij omstreeks drie uur in den middag aankwam. Wij hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en vernamen, dat de oorzaak van de ramp in den zwaren mist gezocht moet Worden. De geredden, de eerste stuurman May uit Bristol, de eerste machinist White uit Bris tol, en de matrozen Andersen en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zor gen der Zuid-Slavische bemanning. De eerste machinist was, voor hij in het water terecht kwam, nog bekneld geraakt, zoodat hij hevige pijnen had geleden. Niettemin had hij zich een half uur lang boven water kunnen houden en bij aankomst in Vlissingen was hij reeds een heel stuk opgeknapt. De beide schepen hebben elkaar bij den voorsteven geraakt, waarbij de „Plavnik" aan stuurboordzijde en de „Alecto" aan bakboordzijde werd getroffen. De gered den zijn in een hotel onder dak gebracht. De machinist, die over inwendige pijnen klaagde, is door dokter Krul onderzocht, doch opneming in een ziekenhuis achtte deze niet noodig. De overlevenden staan thans onder de hoede van den Engelschen consul. De tien opvarenden van de „Alecto", die het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, wonende te Swansea, de tweede stuurman Ellis, gehuwd, Liverpool, de tweede machinist Bright, ge huwd, Bristol, de kok Wixön, Bristol, de matroos Neilson, gehuwd, Swansea, de ma troos Harris, ongehuwd, Swansea, de stoker Smith, weduwnaar, Bristol en drie kleur lingen, Engelsche onderdanen: de donkey man Skaley, gehuwd, Bristol, de stoker Patnely, gehuwd, Bristol en de stoker Char les, ongehuwd, Swansea. De „Plavnik", welke met een lading cokes op weg was van Rotterdam naar Dubrovnik en bij de botsing in den voorsteven een groot gat heeft gekregen, zal waarschijnlijk naar Antwerpen doorstoomen om daar gerepareerd te worden. Kapitein is de heer Schnoutz. De „Alecto" behoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Co. Ltd., en was in 1913 ge bouwd. De „Plavnik" is een vrachtscheepje van 213 bruto ton en is in 1900 gebouwd. Het behoort toe aan de Direkcija Pomerskoj Sao Bracaja te Split. Nader wordt nog uit Vlissingen gemeld: De eerste stuurman en de twee matrozen zijn later uit Vlissingen naar Hoek van Holland vertrokken, vanwaar zij nog Maandagnacht zullen doorgaan naar Harwich. De eerste machinist moet op doktersadvies het bed houden. Hij ligt in het hotel „Goes" te Vlissingen. Zijn toe stand is bevredigend. Waarschijnlijk zal hü heden naar Engeland oversteken. De „Plavnik" wacht op de reede van Vlis singen- op nadere orders. LONDEN, 3 Mei. (Reuter) Londen heeft een uiterst kalm wcek-eind en een even kalmen Zondag beleefd, daar geen auto bussen gereden hebben. De straten van Londen boden denzelfden aanblik als dien Zondag in 1926, toen er een algemeene staking was en alle openbare ver keersmiddelen waren stilgelegd. De liefhebbers van uitstapjes hebben zich haar de stations van den ondergrondschen spoorweg begeven. De treinen waren dan ook stampvol. Tegen den tijd, dat de dagjesmen- schen naar huis terug moesten keeren, was het aan de stations in de voorsteden buitengewoon druk. De bij het conflict betrokken partijen treffen haar voorbereidingen, daar een commissie van onderzoek de aangelegenheid zal behandelen. Naar van gezaghebbende kringen wordt be richt, zal het onderzoek van het ministerie van Arbeid, betreffende de staking van het Lon densche autobuspersoneel, zoo uitgebreid moge lijk zijn. Het zal betrekking hebben op den werktijd en op alle arbeidsvoorwaarden. De commissie zal vermoedelijk minstens een week moeten beraadslagen. In het Hydepark is Zondagmiddag een be tooging gehouden, waar 30.000 personen aan wezig waren. De Labcur-afgevaardigden Attlee en Salter hebben het woord gevoerd. Het ver keer met de Metro was hier een tijdlang door overbelasting totaal in de war. Onze Londensche correspondent schrijft: Zonder bussen is Londen, Londen niet. Zelfs des Zondagsmorgens, als de straten van Londen héél stil zijn, brengen de roode bussen nog kleur en leven in de overigens uitgestorven stad. Na acht uur 's avonds zijn omnibussen bijna de eenige vervoermiddelen, die de een zame wandelaar over de Bank, het centrale plein der City, rijden ziet. Men kan zich Londen desnoods voorstellen zonder auto's, maar 't is heel moeilijk zich een voorstelling van Londen te maken zonder bus sen. Zij zijn misschien niet 't voornaamste open bare vervoermiddel van Londen. 't Zijn de snelle ondergrondsche treinen, welke deze on metelijke stad bewoonbaar maken, maar deze beheerschen uit den aard der zaak 't stadsbeeld hiet, ofschoon zij in 't stadsleven een nog be langrijker rol spelen dan bussen. Deze beide openbare verkeersmiddelen hebben elkaar noo- öig; zij vullen elkaar aan. Elk op zichzelf zijn 2ij geheel ontoereikend; tezamen vormen zij, met in eenigszins ondergeschikte positie de trams en trolley-bussen, een bijna volmaakt Verkeersnet. Omnibussen worden vooral gebruikt voor kleinere afstanden, en om van 'n ondergrondsch station een bepaalde straat te bereiken. Maar die kleinere afstanden (klein in verhouding tot die welke men per „tube" aflegt) spelen een belangrijke rol in het Londensche verkeer. Rij den er geen bussen, en moeten ook voor klei nere trajecten ondergrondsche treinen gebruikt worden, dan wordt de aandrang zoo overwel digend, dat het onmogelijk is allen naar de plaats hunner bestemming te vervoeren ten zij met vertragingen van uren. Zelfs onder nor male omstandigheden zijn in de ochtend- en avonduren de ondergrondsche treinen veel vol- Een gouden ampulle met dito lepeltje zijn wel de oudste sieraden van den Engelschen kroningsschat. Zij worden gebruikt bij de zalving van den koning; de olie, die daar voor wordt gebruikt, vloeit uit den snavel van den adelaar Ier, dan zij behoorden te zijn; zelfs onder nor male omstandigheden moeten dan de hekken der perrons steeds opnieuw gesloten worden ten einde gevaarlijke opeenhoopingen te voorkomen, zoodat het publiek op de trappen en in de tunnels in dichte, voortdurend aangroeiende massa's wacht tot na aankomst en vertrek van een trein opnieuw een paar honderd personen tot de perrons toegelaten worden. Voor provincialen en voor vreemdelingen, zelfs al komen zij van de grootste steden van het vasteland, is dit overweldigend verkeer in de, ondergrondsche tunnels en op de bewegende trappen van „London Underground" iets ver bijsterends, dat al hun verwachtingen en al hun fantasieën slaat. Voor de Londenaars is 't een dagelijks weerkeerende beproeving, waar aan zij op den duur gewend raken zonder zich ooit ermee te verzoenen. Maar vandaag, nu er in heel Londen niet één bus rijdt, en ontelbare duizenden, die anders bovengronds hun doel zouden bereiken, hun toevlucht nemen tot de ondergrondsche trei nen, blijkt dat tunnels, perrons en treinen nog voller dan overvol kunnen zijn. De straten van Londen, zonder bussen, zien er heel vreemd uit, maar zij verdienen de voorkeur boven het on dergrondsche Londen, waardoor menschelijke mollen zich op het oogenblik een weg banen naar hun haardsteden. Vele duizenden hebben er de voorkeur aan gegeven hun rijwiel dat hier in het dage- lijksch stadsverkeer een zeer ondergeschikte plaats inneemt voor den dag te halen, en naar hun werk te fietsen. Maar ook hieraan zijn bezwaren verbonden, daar er in de City en in het West End bijna geen gelegenheid is tot stalling van rijwielen. Ook dat voortreffelijk, maar verwaarloosde verkeersmiddel, het men schelijke been, was Zaterdagmorgen weer eenigs zins in eere hersteld. De ongeveer honderddui zend voetbal-enthousiasten, die in ver over de honderd extra treinen aankwamen voor de Cup Final te Wembley, wandelden welgemoed van de stations naar de centra, of aanvaardden den langen weg naar Wembley, in de hoop dat zich onderweg nog wel het een of ander ver keersmiddel over hen ontfermen zal. Honder den motorkoetsen zijn thans te hunner be schikking gesteld, en er zullen weinigen zijn, die hun doel niet tijdig bereiken. En de dap persten onder hen laten zich door de overvolle ondergrondsche treinen niet afschrikken en maken ze nog wat „oyeryoller". Nu de autobussen in Londen niet rijden,mag de tram zich plotseling in een zeer groote populariteit verheugen. De Engelsche Bobby's moeten er voor waken, dat de wagens overbelast raken SALAMANCA, 3 Mei. (Havas). Het hoofd kwartier der rechtschen heeft onder meer medegedeeld, dat de rechtsche troepen Ber- meo, Mundaca, Pedernales, Altamira en Vis ta Alegre bezet hebben. Ten Westen van den weg tusschen Guernica en Durango hebben de rechtsche troepen Berlanda, Orborioces, Ajuria, Burdarias en San Pedro veroverd. De Baskische verdedigingsraad heeft medege deeld, dat de regeeringstroepen den vijand bij Urumendi hebben teruggeslagen. De rechtschen lieten vele dooden achter. Ook radio-Bilbao meldt, dat de regeerings troepen een vijandelijken aanval aan het front van Biskaye krachtig hebben afgesla gen. De regeeringstroepen hebben na een tegenaanval verscheidene belangrijke stellin gen bezet. In den sector Bermeo zijn de resten van de Italiaansche brigade vernietigd. Vierhonderd man sneuvelden, zeven werden krijgsgevangen gemaakt en vier vrachtwagens materieel werden op het slagveld verzameld. Bij Guernica en Du- 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Zuidelijken wind, helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toe- nemende bewolking, droog weer, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 767.6 te Libau Laagste barometerstand 739.0 S te Vestmanoer Zon op v.m. 4.27 onder n.m. 19.28. S Maan op v.m. 1.03 onder 10.37. L. K. n.m. 18.57. Licht op n.m. 19.58. illlllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllj^ Bij de berichten over de voorbereidingen tot de kroningsplechtigheden te Londen valt de aandacht op telkens een nieuw belangrijk on derdeel daarvan. Londen, het is reeds zóó vaak gezegd, is zoo onmetelijk groot, dat voor een lunch thuis in het middaguur geen sprake kan zijn: de békende Lyons Teashops en.Corner- houses zijn het, welke met hónderden andere bedrijven in de behoeften voorzien van een rus tige, goed geoutilleerde gelegenheid tot het ge bruiken van een maaltijd of het koopen van een geheel maal of onderdeelen daarvan om „mee te nemen". Lyons maatschappij is vooral de gezochte zaak door den middenstand en het is begrijpelijk, dat zij haar cliënteele op den kroningsdag extra gerieven wil omnatuur lijk ook extra te verdienen. Doch weet u, wat dit plan beteekent? Meer dan 82.000 ontbijten zal de firma gereed maken, alleen voor haar zaken langs den weg, dien de Koninklijke stoet gaat. Millioenen „sand wiches" zullen in voorraad zijn, duizenden en nog eens duizenden doozen, inhoudende een complete koude lunch, zullen in de winkelruim ten worden opgestapeld. We zullen maar niet spreken over het aantal kopjes en glazen, de voorraden thee, koffie en andere dranken, die in voorraad genomen zullen worden. Het zijn getallen, die u voor de oogen zouden gaan dan sen. Doch Londen weet, dat het noch overdag, noch 's nachts voor de „vroegkomers", zonder eten of drinken zal behoeven te zijn. rango werden aanvallen van de rechtschen afge slagen. De junta der rechtschen ontkent, dat generaal Mola verklaard zou hebben van plan te zijn Bil bao met den grond gelijk te maken. De bevelhebber van de Britsche oorlogs schepen, welke voor de kust van Noord- Spanje gestationneerd zijn, heeft den auto riteiten van de haven van La Fallice draad loos gemeld, dat zich voor de haven van Santander tusschen 3 graden 35 n.b. en 4 graden w.l. zeer waarschijnlijk een mijnen veld uitstrekt tot mogelijk vijf mijlen uit de kust. Volgens officieele mededeelingen uit Baskische bron zijn op 20 Maart nieuwe Duitsche contin genten in Biskaye aangekomen. De Duitsche generale staf heeft zijn intrek in een hotel te Vitoria genomen. De Duitsche pers protesteert tegen het bericht uit Londen, als zouden te San Sebastian 1500 Duitschers ontscheept zijn; dit bericht wordt een Jtiugc,geneemd. Madrid werd Zondag den geheelen dag voortdurend gebombardeerd. Reeds kort na zonsopgang was de artillerie der rechtschen in actie gekomen. Vooral de binnenstad heeft het moeten ont gelden. De aangerichte schade is wederom aan zienlijk, terwijl, naar tot nu toe bekend is, 15 personen om het leven zijn gekomen en 45 wer den gewond. Volgens de schattingen van het Roode Kruis zijn in de drie weken, dat het bom bardement reeds duurt, 600 personen gedood en ten minste 3000 gewond. Ondanks dit bombardement was het aan het eigenlijke front van Madrid rustig. Officieren van den staf van Mola hebben buitenlandsche journalisten te Guernica rond geleid om hen te doen zien, dat de verwoesting der stad niet het werk der rechtschen is. De journalisten vonden slechts in de omstreken der stad, speciaal bij de toegangswegen, sporen van geworpen bommen. Generaal Queipo de Llano heeft verklaard dat de Espana niet door de linksche luchtmacht tot zinken is gebracht, maar op een mijn is ge loopen. Omtrent de bezetting van het heiligdom Vir gen de la Cabeza door de regeeringstroepen meldt de verslaggever van Havas de volgende bijzonderheden: Het sanctuarium is een geweldig gebouw, dat op 19 k.M. ten noorden van Andujar op een heuvel is opgetrokken. Het hoofdgebouw is een soort versterking, welke omringd is door dikke muren. Bovendien is er een kluizenaarswoning, waar een beeld van de H. Maagd is opgericht, waaraan het klooster den naam dankt. Op 18 Juli 1936 zijn eenige officieren en man schappen van de civiele garde, die zich bij den opstand hadden aangesloten, er bijeen gekomen. Zij hebben er een garnizoen gevormd en boven dien bevonden zich er eenige families, terwij) de rechtschen eenige bewoners van de streek met commandant Nofuentes en diens zoon daar in gijzeling stelden. Nofuentes nu is er in geslaagd te ontsnappen en de linies der regeeringstroepen te bereiken. Een gedeelte der rechtschen had de boerderij Ugar Nuevo,welke zich op 5 K.M. van het heiligdom bevindt, in bezit genomen. De beide plaatsen waren langs boschpaden te bereiken. De „stelling" werd langen tijd als on neembaar beschouwd. De bezetting was rijkelijk van wapens en munitie voorzien. Sinds drie maanden was de aandacht van het hoofdkwartier der regeeringstroepen op deze stelling gericht. Na den opmarsch der regee ringstroepen lag de stelling nog dertig K.M. achter de linies. Geleidelijk naderden de re geeringstroepen. Zij sloten de stelling meer en meer in en het was hun bedoeling de bezetting door honger tot overgave te dwingen. Zaterdagochtend gingen de regeeringstroepen tot den aanval over. De tegenstand was niet zeer hecht en na een gevecht van eenige uren heschen de rechtschen de witte vlag, zij gaven zich over. Er zijn 250 manschappen der civiele garde met eenige officieren gevangen genomen. De gevangenen zijn naar Andujar overge bracht. Het leven van de verdedigers van het heiligdom, zelfs van him commandant, heeft men gespaard, HOLLYWOOD, 2 Mei (Havas) De hoofdstad der filmindustrie beleeft thans de eerste belangrijke staking van haar ge. schiedenis en de studio's zien er anders uit dan gewoonlijk. Stakersposten hebben de wacht betrokken bij de groote filmondernemingen. De plaatse lijke autoriteiten hebben de politie versterkt. De staking betreft, zooals reeds gemeld, slechts de decorateurs, kappers, schilders en teeke naars, die eischen, dat him vakvereenigingen worden erkend. Niettemin hebben de filmacteurs en vooral de „sterren" het bestuur van hun vakvereeni- ging verzocht bijeen te komen om te beslissen, of zij de studio's zullen binnengaan, hoewel er stakersposten staan, dan wel of zij zich solidair met de stakers zullen verklaren. Hoewel de besprekingen geheim zijn, is het zeker, dat de artisten zich deze week de zaak zeer ter harte namen. Tot nu toe stond het den acteurs vrij zich naar de studio's te begeven. Zaterdag hebben o.m. Greta Garbo, Clark Gable, en Jeannette Macdonald „gewerkt", maar zij hebben het zonder noenmaal moeten stellen, daar de restaurateurs der studio's zich met de stakers solidair hadden ver klaard. Maandag zullen ook de grimeurs staken. De toestand zal dan wat ingewikkelder zijn. Het publiek wacht met belangstelling op het besluit der vereeniging van acteurs, welke zich voor de eerste maal in de kwestie moet mengen. Zondagavond zijn nog zes vakbonden in de filmindustrie van Hollywood in staking gegaan, n.l. ingenieurs, loodgieters, costu miers, koks, machinisten en soldeerders, in totaal zesduizend man. Indien de staking blijft voortduren, zullen negen studio's moe ten sluiten. De stakersposten voor de studio's zijn terug getrokken, ten einde de afgevaardigden van de bonden der acteurs in de gelegenheid te stellen vrij te spreken over het al of niet staken. Hier mede hebben de stakers onmogelijk gemaakt, dat hun verweten wordt druk te hebben uitge oefend op de acteurs. De bond van acteurs heeft besloten Woens dagavond een conferentie te hebben met de directies, alvorens te beslissen of ook de acteurs zullen blijven werken tot een beslissing zal zijn genomen. BERLIJN, 2 Mei (Havas). In alle Roomsch-Katholieke kerken van Berlijn is een herderlijk schrijven van Mgr. Von Preysing, den Bisschop van Berlijn, over de christelijke opvoeding voorgelezen. De bisschop herinnert er aan, dat de ouders niet alleen den plicht, maar ook het door het concordaat gewaarborgde recht hebben hun kinderen op godsdienstige wijze op te voeden. Met een toespeling op de verklaringen, die nationaal-socialistische leiders onlangs heb ben afgelegd over de opvoeding in Duitsch- land, verklaart Mgr. Von Preysing: „Men moet zich thans afvragen, of de „Duitsche trouw" dezen naam nog verdient en of het door den rijkskanselier gegeven woord be teekenis heeft." TOKIO, 3 Mei. (Domei). De definitieve uit slag der verkiezingen voor de volksvertegenwoor diging luidt als volgt: Minseito 179 zetels, Seyoe- kai 175 zetels, sociale massa 37, Sjowakai 19, nationale liga (Kokoemin Domei) 11 zetels, To- hokai 11, onafhankelijken 25 zetels, andere par tijen 9 zetels. Het resultaat der verkiezingen voor den Land dag komt neer op een belangrijke winst voor linksch. De rechtschen melden de bezetting van "nog verscheidene dorpen is Biscaye; een fellere te. genstand der rooden zou geboden worden; Ma drid werd den geheelen Zondag voortdurend beschoten. De stakingsactie in de Hollywood-studio's zal mogelijk door de „sterren" gesteund worden. Tc Londen is de Zondag uiterst kalm verloo- pen; dagjes-menschen moesten allen met de Metro gaan. In de kerken te Berlijn is een herderlijk schrij ven van Mgr. Von Preysing voorgelezen over den plicht der christelijke opvoeding. Aanvaring op de Noordzee tusschen Engelsch en Zuid-Slavisch stoomschip. Tien dooden. Candidaatstelling voor de Eerste Kamer-ver kiezingen. De Rotterdamsche politie heeft tien personen gearresteerd wegens verkoop van valsche toe gangskaarten voor den voetbalwedstrijd Neder landBelgië. Ernstig auto-ongeluk onder Maasniel; een doode, drie gewonden. Op het vliegveld Welschap is een sportvlieg- tnig op een zweefvliegtuig gestort; geen per soonlijke ongelukken. Voetbal: Nederland wint te Rotterdam met 10 van België. O lyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyi In een interview met Aneta heeft |j de oud-gouverneur-generaal graaf ES 1 Van Limburg Stirum, die een EE ÊE reis maakt door Nederlandsch- EE EE Indië, verklaard, dat het voor- nemen tot een bezoek van het EE Prinselijk Paar aan Indië thans |j EE vast staat, echter nog niet het ij tijdstip, waarop dit bezoek zal worden gebracht. RIO BAMBA, 1 Mei. Vrijdagnacht is de Sangay-vulkaan in Oostelijk Ecuador, vijftig mijl ten Zuiden van Rio Bamba, in werking getreden. Het geweld van de uitbarsting gelijkt op het donderen van verscheidene batterijen artillerie, Zondagmiddag te ruim kwart over vijf is op den onbewaakten overweg bij Slochteren een autobus van de Woltjer autobusdienst-onder neming der firma Uuldriks en Bakker, welke de verbinding tusschen Siddeburen en Gronin gen onderhoudt, door een motortrein van de Woltjer Spoorweg-Maatschappij, welke om 17.20 uur van Slochteren naar Siddeburen was ver trokken, gegrepen. De bus werd ongeveer twintig meter mede- gesleurd en kwam toen dwars over de rails te staan. In het voertuig bevonden zich de onge veer zestigjarige weduwe Holman uit Slochte ren en haar twaalfjarig dochtertje. Het kind kwam er goed af, evenals de bestuurder, de heer Bakker, die bijtijds uit de cabine was ge sprongen, doch de vrouw kreeg een ernstige hoofdwonde en een beenbreuk. Zij werd ter plaatse verbonden door dokter Westers uit Siddeburen. Daarna is zij per auto naar een der ziekenhuizen te Groningen overgebracht. De bus werd totaal ingedrukt. Van den trein, welke uit een enkelen motorwagen be stond, werd een treeplank vernield. De reizi gers van den trein kwamen met den schrik vrij. Het ongeluk op dezen overweg, waar het uit zicht vrij goed is, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de chauffeur van den bus verblind werd door de laagstaande zon. De trein had door het gebeurde ongeveer vijf kwartier vertraging en heeft, om zijn weg te kunnen vervolgen, eerst met behulp van staaldraden den bus van de lijn gesleept. SAN FRANCISCO, 3 Mei. Het personeel der groote hotels van San Francisco is Zaterdag in den namiddag in staking gegaan. Men heeft er in de stad veel hinder van ondervonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1