Stadsnieuws BEL-WEEK I Men onó: SCH0U5 IR.KJTMTSPARTU Wt 4 R.K. Spaarbank „Hilversum-Noord in liquidatie Het Baltex uit Uw Radioblad Kort en volledig BESCHERMT HET CHRISTENDOM DWAZE GERUCHTEN MAANDAG 3 MEI 1937 WEEKLIJST R.K. ESPERANTO- VEREENIGING Van 2 t/m. 8 Mei Geslaagde bijeenkomst in de Bollenstreek Coöp. „De Eendracht" Nuts-Spaarbank BURGERLIJKE STAND ZWEMMEN Nieuw wereldrecord 500 M. schoolslag Inge Soerensen legt het af in 8 minuten lj9 sec. <*V' VOETBAL H.V.B.-uitslagen RotterdamAntwerpen 14 WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles H.R.C. De Jonge Kampioen UIT DE HOOFDSTAD Bontfirma voor f 5000.- benadeeld Bediende imiteerde handteeke- ningen en verduisterde cheques Inbreker onder heftig verzet gearresteerd Politie wachtte hem Zondagnacht in de Spuistraat op NACHTELIJKE TRAMBOTSING IN DE MIDDENLAAN Twee wagens, door plotseling stoppen, op elkaar gereden De echtscheiding van mevrouw Simpson Franco tegen evacuatie van Bilbao HET VERGAAN VAN DE „ALECTO" 217 Dreigende hotelstaking te Brussel Branden in Estland De kleine reserve biedt te weinig zekerheid in den onzeker en financieelen toestand De spaarders lijden geen verlies SCHAAKWEDSTRIJD PER TELEX De proef naar wensch verloopen DUBBEL WOONHUIS IN VLAMMEN UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Bezoekt de indrukwekkende middenst. manifestatie, de ten- toonst. „OpbloeiKI.Houtweg Beziet de versierde winkeletalages Bezoekt de prachtige Stads- kweekerijen, Kleverlaan DINSDAG SMULDAG VELSEN vindt U bij ons. Vraagt U eens tnlicK- tingen Het verplicht U immers tot niets. Tel. 1.0.3.5.2 Donderdag: Cursus in „Brinkmann", 8.15 uur; daarna om 9.15 uur conversatie. J.l. Zondag is op overduidelijke wijze gebleken dat het aantal Esperantisten in Haarlem en om streken, beter gezegd: in Kennemerland, aan merkelijk vooruitgaat. Bestonden er voor enkele jaren nog slechts hier en daar verspreide katho lieken, die zich voor de wereldtaal interesseer den, aan den bloembollenfietstocht en de daar aan verbonden réunie in Lisse namen officieel de afdeelingen Haarlem, Beverwijk en Lisse deel, waarbij Beverwijk zich de sterkste toonde. Tevens nog verscheidene belangstellenden uit Velsen-Driehuis, IJmuiden, enz. Een uitvoerig relaas van de belevenissen van dezen dag moge hierbij achterwege blijven. Genoeg zij te vermelden, dat de deelnemers zich eerst verzamelden in Noordwijkerhout, waar Es peranto eveneens begint op te komen en ten slotte na bezichtiging van de kweekerij „Zand hof" van de firma Van den Aardweg (Esperan tisten in de bollenstreek) enkele gezellige uren doorbrachten in Lisse, waarbij de vele mogelijk heden die Esperanto biedt, wel terdege gebruikt werden (zang, tooneel, enz.). Wellicht kan deze eerste bijeenkomst, die ten slotte een proefneming was, er toe bijdragen, de samenwerking tusschen de in Haarlem e. o. reeds bestaande en nog op te richten vereenigingen te bevorderen. Hetgeen bijv. wenschelijk zou kunnen zijn met het oog op het a.s. Internationaal Congres ln Den Haag. C. v. K. Men meldt ons: Dezer dagen hield de Coöp. Verbruiksvereeni- ging „De Eendracht" in het gebouw van den Protestantenbond haar 32e jaarvergadering. In een inleidend woord besprak de voorzitter het jaarverslag, dat, naar hij had vernomen, door enkele leden was aangeduid als een sombere klank. De voorzitter meende te moeten ontken nen, dat het somber is. Het is alleen der waar heid getrouw. Evenals de particuliere bedrijven hebben ook de Coöperaties een moeilijken tijd te overwinnen, vooral ontstaan door vermindering van omzet. Dat te erkennen, is geen somber heid. Integendeel, we zijn hoopvol. Ons bedrijf op zich zelf is gezond, en wanneer door gun stiger tijdsomstandigheden de verhoogde koop kracht der leden zich uit in vergrooting van den omzet, dan is er geen reden tot zorg. Verder schetste de voorzitter den chaotischen toestand in het bakkerij-bedrijf, ook te Haar lem. Hij wees er op, hoe „De Eendracht" steeds kwaliteit en gewicht van het brood op hoog peil heeft gehouden en daardoor voor grooten teruggang bewaard is gebleven. De leden mo gen beseffen, dat zij door die prachtkwaliteit eigenlijk al een dividend in natura hebben ge noten. Onder applaus der vergadering werd met het rapport der commissarissen instemming betuigd en werd aan het bestuur décharge verleend over het gehouden beheer in 1936. Bij de daarop volgende verkiezingen werden de aftredende bestuursleden, de heeren P. Kluit en H. Plant, herkozen. De aftredende commissaris, de heer A. Bie- mond, stelde zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar. Hartelijk werd hem dank be tuigd voor al, wat hij in den loop van 7 jaren voor de Coöperatie had gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer G. W. H. de Korte. Bij de verkiezing van leden voor de com missie van Advies werden bij acclamatie her kozen de heeren J. W. A. Berendonk, J. Betzema en K. Kooiman en gekozen de heeren A. Bie- mond en P. A. Kion. Het vergelijkend overzicht over April 1937 1936 luidt: Aantal behandelde posten 16436 (v.j. 13984), inlagen 10458 (8587), terugbetalingen 5978 (5397). Ingelegd f 534.494.10 (f 398.897.59). Terugbetaald f 548.286.14 (f 529.322.34). Minder ingelegd f 13.792.04 (v.j. minder f 130.424.76). Aantal nieuwe boekjes 307 (261), afbetaalde boekjes 187 (188). Spaarbusjes op 30 April 1937 in omloop: 3405. Geledigd in April 1937 256 bus jes met totaal inhoud van f 3432.30. Aantal verhuurde kluisloketten op 30 April 1937 600. Op Hemelvaartsdag wordt te Bloemendaal en Bcnnebroek de jaarlijksche collecte voor toeval lijders van alle gezindten gehouden. De collecte ln Haarlem en Heemstede is op 2en Pinkster dag. In de stichtingen te Haarlem en Heem stede worden bijna 500 patiënten werpleegd. Getrouwd: J. M. Witkamp en M. H. de Wit. Ondertrouwd: J. Luijten van Riemsdijk en A. A. A. Alberding. Geboren: z. van P. Eerhart-Vermeulen. z. van J. J. v. Tongeren-Beemsterboer. d. van J. W. de Jong-v. Meeren. d. van J. M. S. Wildschut-Noort. z. van G. Rooijers-Duiven- voorden. z. van H. Westland-de Groot. z. van M. P. v. d. Berg-Molenaar. z. van A. Hoogteijling-v. d. Zwan. d. van H. C. Blom- Lijnzaat. z. van S. Toomend-Ram. z. van D. Bronkhorst-Stammes. z. van H. C. M. Raijmakers-v. Roon. z. van J. E. Wiersma- Hagenbeek. Overleden: T. Tuijn, 60 j., Gr. Houtstraat. W. Akkerman, 86 j., Jansstraat. W. Groen, 81 j., Hazepaterslaan. J. J. v. d. Hoek, 59 j., v. Dortstraat. G. M. Berbé, 31 j., Kamperlaan. De jeugdige Deense he zwemster Inge Soe rensen heeft Zaterdagavond het wereld record 500 meter schoolslag, dat met 8 min. 3,8 sec. op naam stond van de Japansche zwemster Mayehatta, met 1,9 seconden ver beterd en gebracht op 8 min. 1,9 sec. Het oude record dateerde van 1 October 1933 en was te Tokio gevestigd. pffïp Promotie-com petitie 3e klasse A Hillegom 4—HFC 7 DamiatenTHB 3 B Zeemeeuwen 3RCH 10 Competitie 2—5 2—1 3—2 2 A HeemstedeKinheim 5 80 (Heemstede kampioen) 2 B Schoten 3Swastika 33 2 C Kennerr\ers 4THB 2 42 4 B Bloemendaal 5Zandvoort 7 41 Beker EDO mZandvoort 1—2 Er waren Zaterdag ongeveer 8000 toeschou wers aanwezig op het Sparta-terrein in de Maasstad, waar de ploegen van Rotterdam en Antwerpen elkaar bekampten. De Belgen won nen dezen wedstrijd met 41, nadat de rust met gelijken stand (11) was ingegaan. Linssenhad Rotterdam de leiding gegeven, waarna Isen- borghs gelijk maakte. Isenborghs, Vaerenberg en Bastin brachten in de tweede helft den stand op 41. Antwerpen verdiende de zege volkomen. Zondag 2 Mei hield Achilles zijn tweeden rtt der lange afstandcompetitie over 10 K.M. De uitslagen waren als volgt: Klasse A: 1. G. v. Wees; 2. C. Siebeling; 3. P. Gruijters; 4. H. Schijf; 5. J. Klinkenberg, 6. B. de Vries; 7. Groenendijk; 8. Kemp. Klasse B: 1. P. Janssen; 2. C. de Vos; 3. Th. de Klerk; 4. C. v. Eg-mond5. K. Koppen; e. Claassen; 7. Schrama; 8. De Veer; 9. Moison. Klasse C: 1. H. Koelemij; 2. T. v. Sprundel; 3. J. Stet; 4. W. Rijneveld; 5. Jouby; 6. Slingerland; 7. P. v. Leeuwen. Junioren: 1. P. Duins; 2. Bouwman; 3. Porte- gies; 4. Mantel; 5. De Reus. Tevens moeten wij nog memoreeren het schitterend rijden van Tin us Peetoom, die zich 9e en Klinkenberg die zich 20e wist te plaatsen tusschen 90 Profs in de ronde van Punnerena. Zondag as. nemen ze deel aan de ronde van Steenbergen met Jan Rijneveld. Donateurs of leden die op 30 Mei nog mede willen naar de ronde van Oss kunnen zich bij de supporterscommissie, de heeren Buijs en Koelemij opgeven. Een 20_tal van onze renners neemt hieraan deel. Zondag reed bovengenoemde vereeniging een handicap wedstrijd rond de Haarlemmermeer. Er werden zeer goede tijden gemaakt ondanks den straffen wind. 1. H. v. Dijk 1.46.15, voorgift 3 min,; 2. J. Munk 1.46.17, voorg. 5 min.; 3. D. Veen 1.46.20, voorg. 7 min.; 4. J. Smit 1.47.15, voorg. 1 min.; 5. W. Drogtrop 1.47.17 van meet. Junioren (37 Vi K.M.): 1. K. Neeft 1.22.46, voor gift 1 min.; 2. K. Meyer 1.23.30, voorg. 2 min.; 3. Gerritsen 1.23.50, van meet; 4. de Groot. De directie van een groote bontzaak in het Concertgebouw-kwartier is de dupe ge worden van een lid van het personeel, dat de firma voor een bedrag van f 5000. heeft benadeeld. Zaterdagmiddag bemerkte de directeur van de zaak, dat er in de boekhouding eenige fouten waren geslopen en hy wijdde hieraan speciaal zijn aan dacht. Bij contróle van kwitantiestrooken bleek ook het een en ander niet te klop pen en de directeur onderhield hierover een jongeman, die over deze afdeeling ging. Het antwoord, dat deze zijn patroon gaf, bevredigde niet geheel en daarom werd het onderzoek voortgezet. Het bleek,, dat er eenige chèques uit een boekje werden ver mist. Ondertusschen was het sluitingsuur van de zaak aangebroken en de jongeman ging naai huis. Hij zou volgens afspraak 's avonds terug komen. Uur na uur verstreek echter, doch hij liet niets meer van zich hooren. Nu werd de politie van het bureau Overtoom gewaarschuwd en de hoofdinspecteur, de heer W. Glasius, alsmede de inspecteur van den justitieelen dienst, de heer L. van Pinxteren, stelden een onderzoek in. Al spoedig bleek, dat er chèques waren verduisterd en handteekeningen van de directie nagemaakt. Gelden, die gestort moes ten worden voor betalingen, waren blijkbaar te eigen bate achtergehouden, want het geld bleek bij informatie nergens ontvangen. De politie deed onmiddellijk een huiszoeking by den bediende, die in het Westen der stad woont. Dit leverde geen resultaat op. Wel bleek, dat de jongeman nog niet thuis was geweest. Een politieradiobericht werd uitgezonden, ter wijl de grensposten werden gewaarschuwd, daar men vermoedde, dat hij de wijk naar het bui tenland zou nemen. Tot nu toe heeft men nog niets van den vluchteling vernomen. Ongeveer twee maanden geleden werd er bij de firma G. J. Verhoog in de Borneostraat in gebroken. Er werd een groote partij sigaren, si garetten en tabak gestolen. Het onderzoek der politie maakte uit, dat aan deze inbraak twee mannen hadden gewerkt. Men vermoedde wie de daders waren en men had een goed signa lement, daar de mannen gezien waren door een bewoner uit de buurt. Tien dagen geleden werd een der mannen gearresteerd op de Stadhouderskade. Hij had zich vermomd, doch bleek de gezochte te zijn. Toen de politie hem had gearresteerd wist men ook, waar men den anderen dader moest zoeken. Deze hield zich schuil in een ver dacht huis in de Spuistraat. Zaterdagavond hebben agenten in burger zich in de omgeving van deze woning opge steld. Het zal omstreeks drie uur 's nachts zijn geweest, toen de gezochte zich voorzichtig naar het huis begaf, steeds omkijkende of ook on raad in de buurt was. Nauwelijks had hij den sleutel in het slot gestoken of de agenten spron gen toe en arresteerden hem. Dit ging niet ge makkelijk, want de man beet en trapte en stel de zich heftig teweer. Op zijn hulpgeroep kwa men vele mannen en vrouwen uit donker Am sterdam toeschieten., doch de agenten trokken hun revolvers en wisten hen op een afstand te houden. De gearresteerde werd geboeid en werd als het ware naar het bureau Warmoesstraat gesleept, daar hij niet wilde loopen. Zondag morgen is hij per politieauto onder strenge bewaking naar het bureau Linnaeusstraat over gebracht en daar ingesloten. In den afgeloopen nacht om kwart over twaalf zijn in de Plantage Middenlaan bij de Plantage Muidergracht twee trams op elkaar gebotst, een ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De trams van lijn 14 en 9 reden op korten onderlingen afstand in de richting van de Mui- derpoort, toen een der conducteurs van lijn 14, even voorbij de halte, een noodsignaal gaf om een passagier, die te laat gevraagd had te stoppen gelegenheid te geven om nog uit te stappen. De bestuurder bracht de tram daardoor vrij plotseling tot stilstand, met het gevolg, dat lijn 9, welker vaart niet zoo snel kon worden ver minderd, tegen de stilhoudende tram botste. Het achterbalcon van den bijwagen van lijn 14 en het voorbalcon van den motorwagen van lijn 9 werden ingedrukt, terwijl de ruiten wer den verbrijzeld. De conducteur, die op het achterbalcon van lijn 14 stond, werd met groote kracht tegen het' metalen handvat geslingerd. Hij klaagde over pijn in de borst en is door den Geneeskundi gen Dienst naar zijn woning vervoerd. Verder liep niemand eenig letsel op. De trams hebben op eigen kracht hun weg naar de remise ver volgd. LONDEN, 3 Mei. Reuter. De echtscheiding van mevrouw Simpson is thans definitief Uit gesproken. Mevrouw Simpson is telefonisch hiervan op de hoogte gesteld, enkele minuten nadat de beslissing was gevallen. Zij gaf geen enkele na dere verklaring. De correspondent van Reuter te Sankt Wolf gang heeft vernomen, dat de hertog van Wind sor vandaag uit Sankt Wolfgang zal vertrek ken. Paris Midi meldt uit Weenen, dat de her tog van Windsor voornemens is naar Parijs te gaan en daar Dinsdag zal aankomen. Het huwelijk van den hertog met Wallis Warfield, de vroegere mevrouw Simpson, zou begin dezer week, op z'n laatst Donderdag wor den voltrokken. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, nood ig om te stoppen) 2 X 2 4 maal zoo groot! Revue-scène uit „Ziegfeld, de revue-koning" Luxor Theater De regeering van Franco heeft naar de Engelsche bladen melden, bij de ambassade te Hendaye geprotesteerd tegen de beslis, sing van de Britsche regeering om te hel pen bij de evacuatie van dé vrouwen en kinderen uit Bilbao. Dit protest tegen een zuiver menschlievend optreden heeft op het ministerie van buiten- landsche zaken een onaangenamen indruk ge maakt. Het Joego-Slavisch sa. „Plavnik" ligt nog steeds ter reede van Vlissingen geankerd. De kapitein wacht verdere instructies van de reederij en ondertusschen worden door des kundigen expertises gehouden. Waarschijnlijk zal niet vóór morgenmiddag een beslissing ge nomen worden wat er met het schip moet ge schieden. De vier geredde opvarenden van het s.s. „Alecto" zijn naar Engeland vertrokken. Tot nu toe zijn er geen lijken van de vermiste be manning gevonden en zijn ook geen wrakstuk ken gerapporteerd. Het schip zit geheel onder water op een diepte van ongeveer dertig meter. „Nog een bakkie, Klaas?" Juist hoorde ik het haar nog zeggen, toen ik zoo ineens voor de open deur stond. „Hè, de Pater van Hoorn. Kom binnen, Pa ter. Gaat U zitten. Doet U ook een „bakkie" mee?" „Ja, graag, als er nog is", 't Verwondert me altijd dat er zooveel „bakkies" uit een koffiepot komen. En we zaten zoo wat te praten. Een rector van een Missiehuis raakt in heel wat zaken thuis. Hy heeft zelf te doen met studenten maar ook met omzetbelasting, broedeieren, chilikunstmest enz. „Nog een bakkie, Pater" begon Anna toen weer en stond reeds op om in te schenken. Maar „maauuw" deed poes, die onder tafel zat en plotseling den schoen van Anna op zijn staart voelde trappen. Even consternatie, even wat praten over poes en mijn tweede bakkie werd heelemaal vergeten. En ik vertelde zoo. Juist in een gezin ge weest. Een jongen wilde missionaris worden. Maar hoe zou dat kunnen. Hij was de oudste van de acht. Ze waren niet rijk bedeeld. Veel ouder-vreugd, maar ook eel ouder-zorg. Een priester-jongen zou hun trots zijn. Maar „Anna" zei Klaas toen ineens, „laten we het maar doen. We hebben het er al eens over ge had. We moesten dezen jongen maar voor onze rekeping nemen. Maar, Pater, hij mag er niet van weten tot hij zijn laatste studiejaar begint.' Gelukkig als menschen zooiets kunnen doen FATH. J. VAN HEININGEN St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, Postrekening 120937. Wie éen priester helpt vormen, wint een voor bidder aan het altaar. Berichten reeds geplaatst ih een deel onzer vorige oplage BRUSSEL, 1 Mei (Havas) De nationale bond van Belgische hotel- en caféhouders heeft een motie aangenomen, waarin besloten wordt tot volledige en algemeene sluiting hunner za ken van 16 Juni af tot het tijdstip, waarop een bevredigend resultaat zal zijn verkregen, in geval het parlement niet 't wetsontwerp mocht aannemen, waarbij weder de vrxje versocp van alcohol wordt ingesteld. TALLINN, 1 Mei. (Stefani) In het dorp Val- gamaa is brand uitgebroken, vier woonhuizen zijn een prooi der vlammen geworden en vele stallen en opslagplaatsen van landbouwwerk tuigen zijn vernield. Het aantal slachtoffers is niet bekend, wel is veel vee omgekomen. Een andere brand is uitgebroken in een naphta-raffinaderij te Kivoli. Verscheidene ar beiders liepen brandwonden op. Einde vorige week hebben dwaze ge ruchten over de R. K. Spaarbank „Hilver sum-Noord" in Hilversum de ronde ge daan. Men fluisterde van betalings-moei- lijkheden, om van andere praatjes zon der eenigen grond van waarheid, zooals thans blijkt maar te zwijgen. De spaarbank Hilversum-Noord is gevestigd in huize Nazareth op het Dr. Cuypersplein en wordt geleid door den heer W. C. M. Nijsen. Bij de spaarbank, die in 1930 werd opgericht, en de eerste jaren slechts weinig de aandacht trok, bedroeg op het oogenblik de som der ingelegde spaargelden van bijna 900 spaarders f 100.000. Dit kapitaal was belegd in zeer courante fond sen als staats- en gemeente-leeningen en niet, zooals werd gezegd, in kerkelijke leeningen, hy potheken of andere, niet onmiddellijk verzilver bare effecten. In de ruim 6 bestaansjaren kon de spaar bank een kleine reserve van f 2000.kweeken, een reserve dus van slechts 2 pet. van het in gelegde kapitaal. Deze kleine reserve nu heeft in verband met de omstandigheid van de bestaan de onzekerheid op financieel gebied na de da ling van den rentevoet, de groote conversies welke de voor belegging in aanmerking komen de leeningen brachten op een rente-type waar op groot kapitaalverlies zou zijn te duchten door verlaging der noteering indien de rentestan daard eerlang zou stijgen, het bestuur doen besluiten tot liquidatie over te gaan. De reserve zou onvoldoende zijn, een even- tueele koersdaling op te vangen, hetgeen tot verliezen voor de spaarders aanleiding zou ge ven en bij groote opvordering van spaarpen ningen voor de bank een ontijdige liquidatie of nog erger tengevolge zou hebben. Thans echter nu de obligaties a pari of hoo- ger genoteerd staan, meende het bestuur den zekeren weg te moeten kiezen voor het risico der onzekerheid. Deze wijze en voorzichtige beslissing heeft het bestuur van de bank vorige week per cir culaire aan de spaarders medegedeeld. In de circulaire wordt kenbaar gemaakt, dat de spaargelden van 1 tot 15 Mei zullen wor den uitbetaald in de avonduren, met uitzon dering van Zaterdag en Zondag, op dadelijke vordering tot bedragen van f 300.Bedraagt het tegoed meer, dan moet te voren schrifte lijk worden aangevraagd en wordt het volle bedrag na twee dagen uitbetaald. Het tegoed houdt op 1 Mei op rentegevend te zijn. Binnen 14 dagen konden alle betalingen ver richt zijn. De Spaarbank Hilversum-Noord vergoedde den spaarders 2.7 pet. rente, zy verleende tus- schenkomst voor het doen hunner periodieke betalingen enz. zy was niet aangesloten by den Spaarbankbond. Na dit besluit was, zooals de heer Nüsen ons verzekerde, geen reden tot ongerustheid. Geen enkel verlies was er geleden, noch door de spaarders, noch door de bank, die in het bezit blijft van het geheele reserve-fonds. Ook een run op de bank was niet te verwachten. Zaterdag heeft men te Eindhoven en Den Haag bij wyze van proef een schaakwedstryd gehouden, waarby de zetten per telex werden overgeseind. Dit werd gedaan, om op deze wyze de kosten van een ontmoeting tusschen twee tientallen uit ververwijderde plaatsen te verminderen en vooral om t(jd te besparen, doordat de reis overbodig wordt. Nadat de spelers waren opgegeven en om de kleur geloot was, begon de strijd. Doordat de eerste zetten vrijwel tempo gespeeld werden, kreeg de typiste het even erg druk, maar lang. zamerhand vond men het juiste systeem, zoo dat de zaak verder een vlot verloop had. Slechts een klein misverstand kwam nog even in het spel, doordat een zet niet overgeseind was en beide spelers zat ente wachten. Over het algemeen kan men zeker zeggen, dat deze eerste proef geslaagd is. Binnen niet al te langen tyd zal de proef worden herhaald en dan tusschen Utrecht en Eindhoven. Zaterdagavond kwart voor acht is brand ont staan in het dubbele woonhuis, staande aan den Horredijk te Oud-Loosdrecht, eigendom van en bewoond door de familie Verhoef en Vonk. Bei de woningen zijn geheel uitgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. Over de oorzaak van den brand tast men ln het duister. Plotseling overleden Zondagmiddag wan delde de 70-jarige B. v. K., wonende Heem- steedsche Dreef alhier, op den Glipperweg naby Groenendaal. Vermoedelijk getroffen door een hartverlamming zeeg de heer K. neer. Dr. Roozen, die spoedig ter plaatse was, kon Iedereen koopt in de Smuldag winkels en eet in de Smuldag restaurants WOENSDAGAV. 8.15 n. Lichtwedstrijd ,glaarlem" tegen >yDe Rest". Na afloop voetbalt eest in CabarettentoonsteUing HEMELVAARTSDAG Hoogtijdag der B.E.L.-week. Ten toonstelling en Stadskweekerij ge opend. Drukte in de versierde stad, muzikale ommegangen, enz. V/oensdag volgen verdere berichten slechts den dood constateeren. Het slachtoff' is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Schouw over de wateren Op Zaterdag 8 Mei a.s. zal in deze gemeente de schouw over de wateren worden gehouden. OVER: SMULDAG Ieder weldenkende, der armen vrind Geve op smuldag voor Moeder en Kind ■Een paar kwartjes aan de „armen", Opdat ook zy zich dan kunnen verwarmen Aan de gedachte, dat men aan hen denkt En ook hun iets van den Smuldag schenkt. Breng ook een zonnetje onder die menschen, Een blij gezicht doet hun ook goed. Geef! wat zy ook wel zouden wenschen En denk: Wie goed doet, goed ontmoet. Gedeelte vreugd is dubbele vreugd, Zorg dus, dat dit U Dinsdag heugt! Een Abonnée OVER: VERBOUWINGEN Ik passeerde hedenmiddag de Groote Markt en mijn oog viel (figuurlijk) op een verbouwing. Staan bleef ik vanzelf om dit belangrijke bouw werk te bewonderen. In den ouden gevel prijkt nog een steen met de woorden: Costeri Aedes Typographaiae rCt Nu is de gevel verbouwd; men moet eigenlijk spreken van verminkt. De verdieping met muurdammen van pl.m. 1 Meter breed rusten nu op of boven half-cirkel- bogen. Mogelijk wisten de oude bouwmeesters het niet, maar het is toch goed om die opmerking te ma ken, want één der partijen heeft het verkeerd gedaan, of de oude of de bouwmeester van het oogenblik. „Clneone" staat er dan zoo brutaal op een ge deelte behangen of beplakt gevelgedeelte. Het doet je denken aan den Franschen naam Cinema, naam voor kinematograaf of bioscoop en dan zie ik strijdende partijen, denkende aan hun belang, we moesten die Cineone maar ge sloten houden. Dit is nu zoo of niet zoo, maar wel zit Haar lem weer met een bedorven beeld in een deel, dat zoo ernstig bestudeerd wordt door buiten landers. Groote Markt te Haarlem. Wat een klinkende naam, heinde en ver bekend, beroemd, bemind. Gevel bedorven, zooals er thans in onze stad zooveel gevels bedorven worden door het aan plakken van puien, die niet alleen niet passen in de omgeving, maar bovendien architectonisch en constructief mislukte plekken zijn. Daar staat Cineone, aan de linkerzijde geflan keerd door Cosy-Corner, en ter rechterzijde door de Lunchroom Terminus. Cineone, misproduct. Je staat er. doch menigeen vraagt zich af: hoe krijgen we je weg. Witgepleisterd de bovenpui en met tegels be plakt de onderpul; als nu de binnenmuren zoo waren behandeld, dan zou niemand er aanstoot aan hebben. Maar nu het binnenste buiten gedraaid is, nu biykt toch dat de puienbouw in onze mooie stad en juist in het gedeelte met de constructieve en architectonische oude gevels, zeer snel achteruit gaat. Laat ieder, die verbouwen wil, meer letten op omgeving, het zal hem zelf tot voordeel zijn. Hoogachtend abonné J. PONDMAN, Architect Cremerplein 24, Haarlem. OUDE GRACHT 50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2