Eerste Kamerverkiezingen ABLER We luisteren naar FINANCIEN ABrnSB CANDIDAATSTELLING DE SCHEEPSRAMP BIJ SOERABAJA Dagfilm ADLER MAANDAG 3 MEI 1937 Elf partijen hebben candidaten- lijsten ingediend Stemming op 27 Mei GROEP I R. K. Staatspartij S.D.A.P. Anti Rev. Partij Christ. Hist. Unie Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Staatkundig Geref. Partij Nat. Soc. Beweging Kath. Dem. Partij GROEP II R. K. Staatspartij ACTUEELE ADVERTENTIES IN DE KRANT ZIJN LOONEND S.D.A.P. Anti Rev. Partij Christ. Hist. Unie Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Staatk. Geref. Partij Nat. Soc. Beweging Kath. Dem. Partij GROEP III R. K. Staatspartij S.D.A.P. Anti Rev. Partij Christ. Hist. Unie Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Communistische Partij Nat. Soc. Beweging Kath. Dem. Partij Chr. Dem. Unie GROEP IV R. K. Staatspartij S.D.A.P. Anti Rev. Partij Christ. Hist. Unie Vrijheidsbond Vrijz. Dem. Bond Staatk. Geref. Partij Nat. Soc. Beweging Kath. Dem. Partij ONZICHTBARE BEGELEIDER De „Vulcanus" werd niet opgebracht! ECHTPAAR BEWUSTELOOS AANGETROFFEN Een raadselachtig geval de zuinige wagen met capaciteit. Raad van scheepvaart zet het onderzoek voort GESLAAGDE PROEFTOCHT Het motorschip „Brastagi" over gedragen aan den Rotterdam- schen Lloyd ft cyuh. met., Dinsdag 4 Mei Denk er aan: 9 tot 16 Mei Week van gebed en offer voor de Koloniale Missies Bollenzondag De bloeiende Betuwe deed afbreuk aan de drukte LEENING BELGIË OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding koolzaad Steunvergoeding erwten en veldboonen Regeling haringdrijfnetvisscherij Verbetering Steunvergoeding vlas Voor de op 27 Mei e.k. plaats hebbende stemming ter verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn heden de volgende candidatenlijsten inge diend: (omvattende de provinciën Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg) (Gelijkluidende lijst in de provinciën Utrecht en Zeeland). 1. A. C. de Bruyn, Utrecht; 2. J. W. Vienings, Clinge; 3. Prof. ir. J. I. J. M. Schmutzer, Utrecht; 4. Mr. dr. A. J. J. Mes, Heinkenszand; 5. A. H. Smulders, Utrecht. (Noord-Brabant) Eerste Ljjst: 1. Mr. W. M. van Lanschot, Vught; 2. P. W. de Jong. Tilburg; 3. A. N. Pleskens, Geldrop; 4. Ch. L. Stulemeijer, Breda; 5. B. W. Th. van Slobbe, Breda; 6. P. J. van Haren, Tilburg; 7. C. J. M. Foppele, 's Hertogenbosch; 8. J. C. van Beek, Deurne. Tweede Lijst: 1. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, 's Hertogenbosch; 2. H. M. J. Blomjous, Til- burg; 3. Mr. J. C. A. M. van de Mortel, Tilburg; 4. J. A. E. M. Meyring, 's-Hertogenbosch5. J. J. Beliën, Eindhoven; 6. L. M. A. van Loon, Steenbergen; 7. Jac. Vos, Roosendaal: 8. Mr. A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, Oosterhout. Limburg Eerste Lijst: l.Mr. F. I. J. Jansen, Maastricht; 2. mr. C. H. J. A. Janssen de limpens, Wijlre; 3. J. H. Maenen, Heerlen; 4. mr. B. M. Berger, Venlo; 5. F. A. L. M. Damen, Geleen; 6. H. J. Dupont, Heerlen. Tweede Lijst: l.Jhr. mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, Roermond; 2. mr. dr. L. F. H. Regout, Meers- sen; 3. mr. F. M. A. Haffmans, Helden. (in alle vier provinciën één gelijkluidende lijst) 1. Chr. van der Bilt; 2. C. Lammers; 3. B. J. J. Wijkamp; 4. L. N. Palar; 5. A. Rorije. (gelijkluidende lijsten in de provincies Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant). 1. H. A. M. van Asch van Wijck; 2. P. Diele- man: 3. Mr. J. A. de Wilde, 's-Gravenhage; 4. Prof. Dr. G. A. Diepenhorst, Amsterdam; 5. J. W. Goedbloed; 6. A. D. van der Schans. (in de provincies Utrecht, Zeeland en Noord- Brabant één gelijkluidende lijst) 1. Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman, Utrecht; 2. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, Middelburg; 3. Mr. Dr. W. F. J. Frowein, Eys- Wittem (L.)4. C. Dane Gzn., Willemstad; 5. Jhr. Mr. K. J. Schorer, Utrecht. (gelijkluidende lijst in Zeeland en Utrecht). 1. W. Kakebeeke: 2. W. H. de Beaufort. (gelijkluidende lijst in Zeeland en Utrecht). 1. Mr. W. H. M. Werke, Amsterdam; 2. Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle; 3. Mevr. Bergsma Bergsma, Zoutelande; 4. Mr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht. (in de provinciën Zeeland en Utrecht). 1. Ir. C. N. van Dis, Rotterdam; 2. A. J. Ker sten, Rotterdam; 3. J. W. van Houdt, Rijssen; 4. J. van Bochove, Zeist. (gelijkluidende lijst in alle vier provinciën). 1. Mr. D. F. Pont, Hillegom; 2. Jhr. Mr. E. J. R. M. von Bönninghausen, Tubbergen; 3. Ir. Mr. N. J. van Leeuwen, Alkmaar: 4. G. J. K. Baron van Lynden van Horstwaerde, Soestdijk. (Alleen in de provincie Noord-Brabant) 1. Mr. A. P. C. Peters, Den Haag; 2. mr. P. M. Arts, Tilburg. (Omvattende de provinciën Gelderland, Over ijssel, Groningen en Drenthe). (Gelderland) 1. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello; 2. J. A. M. Bruineman, Nijmegen; 3. H. C. Nijkamp, Enschede; 4. J. P. de Brabander, Utrecht; 5. mr. J. R. H. van Schalk, 'sGraven- hage; 6. ir. F. H. L. Gul jé, Leiden. (Gelijkluidende lijst in de provinciën Over ijssel, Groningen en Drenthe): Aansluitend b(j het nieuws in de krant over den Spaanschen burgeroorlog, adverteerde een wijnhandel met een kleine advertentie in één courant. Hij wees daarin op het feit, dat de regelmatige sherry-aanvoer door den oorlog in gevaar kwam, doch dat hij juist een groote lading had ontvangen. Hoewel de advertentie in de krant slechts klein was geweest, verkocht deze zaak toen op één dag tweemaal zooveel sherry als ooit tevoren. Een markant staaltje van de verkoopkracht van actueele reclame, die aansluit bij het nieuws. Een middel dat juist met courantenreclame zoo uitmuntend is te verwezenlijken. 1. Ant. J. Schoemaker, Deventer; 2. Mr. dr. J. W. Schneider, Hengelo (O.)3. H. C. Nij- kaïpp, Enschede; 4. Ir. J. Th. Everts, Raalte; 5. J. P. de Brabander, Utrecht (Gelijkluidende lijst in alle vier provinciën) 1. P. Hiemstra, 2. E. Ribbius Peletier; 3. P. Sikkes; 4. D. Bartels; 5. C. A. Weersmavan Duin; 6. P. J. Duinkerken; 7. G. Klein. (Gelijkluidende lijst in alle vier provincies): 1. Jhr. S. van Citters, Brummen; 2. Prof. Dr. G. A. Diepenhorst, Amsterdam; 3. Dr. E. J. Beumer, Utrecht; 4. A. Stapelkamp, Utrecht; 5. Jhr. J. Beelaerts van Blokland, Oosterbeek; 6. D. H. R. Harrenstein, Spijk; 7. G. S. Sij- brandij, Almelo; 8. J. L. Bouma, Emmen; 9. T. H. Hummelen, Groningen. (Gelijkluidende lijst in alle vier provincies) 1. mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, Wijhe; 2. Mr. Dr. G. Kolff, Geldermalsen3. J. C. WoJthuis, Vroomshoop; 4. Mr. D. te Winkel, Enschede: 5. J. Knoppers, Meppel; 6. D. J. Mêl- lema, Nieuw Scheemda; 7. Mr. M. Ch. de Jong, Arnhem; 8. P. Stokman, Leiden. 1. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard; 2. Dr. S. E. B. Bierema; 3. H. D. Louwes; 4. Mr. J. Lint horst Homan; 5. Mr. J. C. Th. Resius; 6. Mr. A. C. Baron van der Feltz. (Gelijkluidende lijst in alle vier provinciën) 1. Prof. mr. R. Kranenburg, Leiden; 2. Mr. W. H. M. Werker, Amsterdam; 3. j. C. Pen ning, Arnhem; 4. Mr. M. I. Kalma, Assen. (gelijkluidende lijst in de provinciën Gelderland en Overijssel) 1. Ir, C. N. van Dis, Rotterdam; 2. A. J. Ker sten. Rotterdam; 3. J. W. van Houdt, Rijssen; 4. J. van Bochove, Zeist. (Gelijkluidende lijst in alle vier provinciën) 1. J. Maarsingh, Stadskanaal; 2. Mr. W. de Rijke, Haarlem; 3. J. H. Zijlma, Niekerk (gem. Ulrum)4. J. w. Frowein, Arnhem. (Alleen in de provincie Overijsel) 1. Mr. A. P. C. Peters, Den Haag; 2. A. van Wetter, Zwolle. (omvattende de provinciën Noord-Holland en Friesland) (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2. Mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; 3. Prof. mr. C, P. M. Romme, Amsterdam; 4. Prof. dr. J. A. J. Barger, Leiden; 5. Dr. Th. Th. Koot, Heem stede; 6. Drs. Hub. L. Jansen, 's-Gravenhage. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. J. J. Vorrink; 2. S. de la Bella; 3. N. Vijl brie f; 4. M. A. Reinalda; 5. E. Boekman; 6. S. R. de Miranda; 7. J. W. Matthijsen; 8. T. SaundersBlaauboer. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. Dr.. W. de Vlugt, Amsterdam; 2. T. Nauta, Dantumadeel; 3. Prof. mr. P. S. Gerbrandij, Amsterdam; 4. Dr. H. Col ij n, 's-Gravenhage; 5. H. W. van Marle, Amsterdam; 6. S. Sijtsma, Sneek; 7. Prof. dr. R. H. Woltjer, Amsterdam; 8. P. Eringa, Buitenpost; 9. Mr. A. Bruch, Haarlem. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. Dr. R. Pollema, Leeuwarden; 2. E. Luden, Hilversum; 3. J. L. Oosterhoff, Huizum (Fr.); 4. Jhr. F. J. E. van Lennep, Amsterdam; 6. Mr. 5. M. van Haersma Buma, Stavoren; S. Mr. dr M. Visser, Amsterdam; 7. F. Terpstra, Leeu warden; 8. J. Rustige, Amsterdam; 9. Mr. A, J. Honig, Haarlem. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. S. van den Bergh Jr.; 2. Dr. E. Heldring; 3. Joan Gelderman; 4. Jhr. mr. J. van Beyma; 5. Mr. H. H. van Nierop; 6. Ed. G. Schürmann; 7. Prof. dr. C. W. de Vries. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. Prof. dr. D. van Embdcn, Amsterdam; 2. J. J. G. S. Falkena, Heerenveen; 3. Mr. L. G. van Dam, Haarlem; 4. j. Wuite, Smallingerland. (Gelijkluidende lijst in de beide provinciën) 1. N. Beuzemaker, Amsterdam; 2. Mr. A. S. de Leeuw, Amsterdam; 3. L. Seegers, Amster dam; 4. L. Jansen, Amsterdam. (Gelijkluidende lust in de beide provinciën) 1. M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, Amstenrade; 2. Ds. G. van Duyl, Utrecht; 3. Mr. W. de Rijke, Haarlem; 4. J. J. Boddé, Bussum; 5. I. Pruissen, Haarlemmer meer. (Alleen in de provincie Noord-Holland) 1. Mr. A. P. C. Peters, Den Haag; 2. P. G. van Engelen, Haarlem. (Gelijkluidende lijst in beide provincies). 1. R. van der Brug, Gouda; 2. H. Steketee, 's Gravenhage; 3. J. Janzen, 's Gravenhage. (Provincie Zuid-Holland) 1. Prof. dr. A. Steger, Haarlem; 2. F. Nivard, Rotterdam3. Jhr. mr. L. E. M. von Fisenne, Den Haag; 4. H. J. Kuiper; 5. W. Baron van Voorst tot Voorst, 's-Gravenhage; 6. Ir. F. Gul jé, Lei den; 7. Ir. L. Feber, Den Haag; 8. D. de Kok, Loosduinen, 1. A. B. de Zeeuw; 2. P. Moltmaker; 3. H. B. Wiardi Beekman; 4. J. in 't Veld; 5. Jan van der Kieft; 6. J. B. J. Ratté; 7. N. C. Bouma— van Strieland; 8. W. Brouwer Jr. 1. A. Anema, Haarlem; 2, P. E. Briët, Leiden; 3. A. Stapelkamp, Utrecht; 4. J. Severijn, Utrecht; 5. J. van der Molen Tzn., 's-Graven hage; 6. V. H. Rutgers, Amsterdam; 7. J. F. Reitsma, Rotterdam; 8. A. Baron van Heecke- ren van Keil, De Steeg (Rheden)9. G. van Baren, Delft; 10. A. K. C. Jonkheer de Brauw, 's-Gravenhage. 1. J. ter Haar, Amsterdam; 2. Prof. dr. J. de Zwaan, Leiden; 3. Jhr. mr. D. J. de Geer, 's-Gravenhage; 4. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Wassenaar; 5. Prof. mr. P. Lieftinck, Rotterdam; 6. Dr. C. W. Th. Baron van Boet- zelaer van Dubbeldam, De Bilt; 7. H. v. Boeijen, Voorburg; 8. Mr. W. F. Lichtenauer, Hillegers- berg; 9. A. van Walsum, Vlaardingen. 1. M!r. F. I. J. Janssen, Maastricht; 2. mr. C, H. J. A. Janssen de Limpens, Wijlre; 3. J. H. ir. C. L. van der Bilt; 5. Mevr. E. W. Wijnaendts Francken—Dyserinck; 6. Ir. S. H. Stoffel; 7. Mr. L. Trouw; 8. Th. Ligthart; 9. Ir. W. H. van Leeuwen, 1. Mr. W. H. M. Werker, Amsterdam; 2. Mr. G, J. C. Schilthuis, Rotterdam; 3. Mevr. F. J. van GelderDroste, 's-Gravenhage; 4. Mr. dr. J. M. de Moor, Rotterdam. 1. Ir. C. N. van Dis, Rotterdam; 2. A. J. Ker sten, Rotterdam; 3. J. W. van Houdt, Rijssen; 4. J. van Bochove, Zeist. 1. Mr. A. J. van Vessem, Utrecht; 2. S. L. A. Plekker, Haarlem; 3. J. van Hoeysmith, Rot terdam; 4. Mr. A. J. Aeilkema, Den Haag. 1. Mr. A. P. C. Peters, Den Haag; 2. dr. ir. E. H. M. Beekman, Delft. Het ma. „Vulcahus" heeft op zijn jongste thuisreis in de Straat van Gibraltar een typisch avontuur beleefd, aldus vertelt de Telegraaf. Het schip werd door een kruiser van Franco aangehouden en zou vermoedelijk naar Ceuta hebben moeten opstoomen, indien nieteen onzichtbare begeleider plotseling zichtbaar ge worden was. De „Vulcanus" was namelijk in gezelschap van een der Nederlandsche onder zeeërs, die tijdelijk onder water was. De onder zeeboot kwam opeens boven en bleef tusschen de „Vulcanus" en het schip van Franco in varen. De kruiser zag onmiddellijk van zijn voor nemens af en verdween! Hedenmorgen omstreeks negen uur werd de Amersfoortsche politie gewaarschuwd, dat het perceel Westsingel 31, waar het echtpaar Vos- kuylen woont, gesloten bleef. De politie vond het echtpaar in bewusteloozen toestand en waarschuwde den gemeente-arts, Dr. v. d. Hoeven, die het geval raadselachtig vond en er vooralsnog geen verklaring voor kon geven. Het echtpaar werd naar het St. Elisabeth- gasthuis vervoerd. De toestand van de vrouw is hoogst ernstig. Vermoed wordt, dat het hier een geval van vergiftiging betreft. Het echtpaar was Zondag naar een feestje geweest en laat thuis gekomen. De recherche heeft de zaak in onderzoek. Sli TRUMPF JUNIOR 4 CYL - 4 TACT. Coach-Cabrio Coach-Cabriolef Imp. André J. H. Ceurvorst - Alb. Cuypstraat 264-276, Amsterdam - Telef. 28300 BATAVIA, 3 Mei. (Aneta). De raad van scheepvaart zette het onderzoek naar de ramp van de „Van der Wyck" voort. Getuige Abdul, stoker op de „Van der Wyck" verklaarde, dat in den nacht van het ongeluk na half een nog de derde en de vijfde machi nist een ronde hadden gemaakt in de machi nekamer. Op dat moment stond in de peil- glazen aan stuurboordzijde der ketels meer water dan aan bakboord. Het schip lag dus al eenigszins scheef. Getuige Eman, ladingklerk, antwoordde op de vraag, of het schip gemakkelijk scheef viel: „Ja wel, echter alleen als het leeg was". Getuige Gerdingh, passagier van de „Van der Wyck", verklaarde dat z.i. het schip niet „rank" was. Getuige zag het roode bakbcordlicht tot het laatste toe. Dat was even voor de „Van der Wijck" onder water verdween. Het electrisch licht brandde tot het laatste moment. Den volgenden getuige, den hoofdwerktuig kundige van de „Van der Wyck", den heer Weyhenke, werd de vraag gesteld, of hij niet wat laat gewaarschuwd was, gezien den water stand der peilglazen. Getuige geeft toe, dat hij wel eerder gewaarschuwd had kunnen worden. De heer Weyhenke meende echter, dat de hel ling vrij plotseling was ontstaan. De volgende getuige, de vijfde werktuigkun dige van de „Van der Wyck" verklaarde dat hij wacht liep tot twaalf uur. Bij het over geven van de wacht meldde hij, „dat er niets bijzonders was". Gedurende den geheelen nacht was uit de tank aan stuurboord circa tien ton olie verstookt, terwijl tevens uit de tank aan stuurboord badwater was gepompt. Getuige heeft zich echter niet gerealiseerd, dat de „Van der Wyck" niet recht kwam. De voorzitter van den raad kwalificeert dit als „een beetje sloom". Overigens acht de voorzitter het bevreemdend waarom dan niet om tien uur de pomp is over gezet op de bakboordtank, daar het gebruikelijk is om iedere twee uur om beurten van stuur boord en van bakboord te stoken. De volgende zitting van den raad zal plaats hebben op 5 Mei. Tijdens een geslaagden proeftocht op de Noordzee is Zaterdag het op de werven van de N.V. „De Schelde" te Vlissingen gebouwde dubbelschroef-motorschip „Brastagi", bestemd voor den snelvrachtdienst der N.V. Rotterdam- sche Lloyd, officieel aan de directie dezer maat schappij overgedragen. De „Brastagi" is een motorvrachtschip met passagiersaccommodatie voor twaalf personen. Het fraaie, grijze schip meet ongeveer 12.000 ton en heeft een lengte over alles van ruim 170 meter en een breedte van 20 meter. Het wordt in de vaart gebracht als een open shelterschip, doch kan desgewenscht in korten tijd in een voldeksehip veranderd worden. Het schip zal op 24 Mei a.s. onder bevel van gezagvoerder Radstake. uit Rotterdam naar Hamburg vertrekken en vandaar op 26 Mei HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-uitzending) 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12,15 KRO-Orkest. 1.00 Gramo foonmuzlek. 1.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuzlek. 4.15 De KRO-Me lodisten en solist. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.15 Het KRO-Orkest. (Van 5.456.00 Felicitatiebezoek). 7.00 Berichten. 7.15 Middenstandspraatje. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 De KRO-Melodisten, solist en het Kili- ma Hawaian-Trio. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Het KRO-Kamerorkest. 10.30 Be richten ANP. 10.40 Godwin's orkest. 11.30 12.00 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM II, 301 M. (AVRO-uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-Trio. 12.15 De Min- streels en gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 AVRO-Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuzlek. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Cello en piano. 7.30 En- gelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mede deelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.25 Radiotoo- neel. 10.00 Vervolg bonte Dinsdagavond- trein. 10.45 Causerie over de AVRO-Si- multaanséance. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.05 Kookpraatje. 10.2010.50 Orgelspel. 11.10 Gramofoon muziek. 11.35 Het BBC-Northem Ireland - orkest en solist. 12.35 Sportreportage. 12.501.20 Het Bolsover Colliery-orkest. 3.20 Actueele causerie. 3.40 H. Engleman's kwintet en solist. 4.20 Sportreportage. 4.35 J. Kantrovltch en zijn orkest. 5.20 Berichten. 5.45 Het Reynolds Octet. 6.20 Zang. 6.50 The Dawn Chorus, causerie. 7.10 Het BBC-orkest. 8.20 Berichten. 8.40 Astronomische causerie. 9.00 Cabaretpro gramma. 9.35 Het Olof Sextet. 10.20 Mau rice Wlnnick en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 11.20 Vemey- orkest en zang. 1.50 Gramofoonmuziek. 3.50 en 4.50 Planovoordracht. 5.05 Zang. 5.50 Vervolg pianovoordracht. 6.05 Ver volg zang. 7.35 Vioolconcert. 7.50 Orgel concert. 8.20 Zang. 8.50 Concert. KEULEN, 456 M. 11.20 Militair concert. 12.35 Omroeporkest, -dansorkest. 320 Omroeporkest. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.00 Omroepkleinorkest, instrumentaal kwar tet en solisten. 8.20 Radiotooneel. 10.10 1120 Omroepdansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 1120 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Kleinorkest. 12.50 Gramofoonmu ziek (tot 1.20). 4.20 Omroepork. 5.50 en 6.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepsym- phonie-orkest. 92010.20 Gramofoonmu ziek. 484 M.: 11.20 Gramfoonmuziek. 11.50 Kleinorkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 1.20 Gramofoonmuziek. 420 Kleinorkest. 5.35 en 6.35 Gramofoonmuzlek. 720 Om roeporkest. 8.35 dito. 9.3010.20 Gramo foonmuzlek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Leipziger Symphonie-orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Gramo foonmuziek. voor zijn eerste reis naar Nederlandsch-Indië. Voorloopig zal het tusschen Nederland en Indië dienst blijven doen, om over eenigen tijd in den Pacific-snelvrachtdienst te worden ge plaatst, waarvoor het uiteindelijk bestemd is. Zij glunderden Zondagmorgen, toen zij naar de lucht keken, de bloemenventers en bloemver- koopsters in de bollenstreek en de velen, voor wie Bollen-Zondag 'n deel van hun jaarinkom sten beteekent: De wind was nog wat frisch, maar er was zon, en dat was het voornaamste. En het is geen teleurstelling geworden, want al kon men niet spreken van een ouderwetschen Bollen-Zondag, het is toch knap druk geweest in de streek bezuiden en benoorden Haarlem. De tram liep met versterkte diensten, er waren veel auto's en autobussen, maar bovenal de fietsers brachten de drukte. De roep der lente had weerklonken en wie maar even kon, heeft er gehoor aan gegeven. Het waren thans de tulpen op hun lange stengels, die zich in de zon stonden te koes teren, de vlakten tooiend met onafzienbare vel den felle kleuren. Langs den „grooten weg", die door de dorpen Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim voert, was het zeer druk, maar het meest heb ben toch zij genoten, die van de groote wegen afweken en b.v. den prachtigen duinweg volg den, welke van Aerdenhout over de Zilk, Noord- wijkerhout en Noordwijk naar Katwijk en Was senaar voert. Menige kweeker gaf zelfs gele genheid om door de tuinen te wandelen en in Hillegom kon men een rondvaart maken tus schen de velden. De bloemverkoopers hebben goede zaken ge maakt. 2?e stonden in kilometerslange files met hun slingers en bouquetten en hun bloemen tenten wekten de suggestie van een reusachtige, met tulpen versierde straat. In de eafé's en restaurants heerschte een gezellige drukte. Door de politie waren in alle gemeenten uit gebreide verkeersmaatregelen genomen. Voor het eerst behoefden de vele Amsterdammers, die naar de bloemenvelden gingen, niet meer de nauwe bochtige straten van Haarlem te „nemen", maar konden langs de nieuwe Buiten- rustbrug gebruik maken van de wegen, welke het verkeer langs den buitenkant van Haar lem leiden. Ook in de dorpen was de regeling perfect. Wel deden zich hier en daar enkele opstoppingen voor en waren de autobestuur ders gedwongen in de file te blijven, maar de stemming was uitmuntend en de medewerking algemeen. De Eerste Hulp bij Ongelukken had overal posten uitgezet, maar buitengewoon druk heeft zij het niet gehad. Omstreeks zeven uur des avonds, toen ook de stroom van bezoekers aan den voetbalwedstrijd HollandBelgië was afgedreven, was de grootste drukte voorbij. Waarschijnlijk heeft ook de bloeiende Betuwe een groote aantrekkingskracht gehad, wat niet zonder invloed op de drukte in de Bollenstreek is gebleven. De inschrijving op f 21.000.000.— 3 pet. Obligatiën, ten laste van het Koninkrijk Bel gië, zal zijn opengesteld op Maandag 10 Mei, tot den koers van 97'/2 pet., plus opgeloopen rente van 1 Mei 1937 tot den dag van storting. Houders van de niet uitgelote, per 1 Novem ber 1937 aflosbaar gestelde obligatiën der 4'/2 pet. Buitenlandsche leening van 1930, oorspron kelijk groot f45.000.000.—, ten laste van het Koninkrijk België, hebben recht van voorkeur en wel in dier voege, dat elk bedrag van f 500 of veelvoud daarvan, aan obligatiën als bovenbedoeld, hetwelk vóór sluiting der in schrijving op de daarvoor bestemde formulie ren bij een der bovengenoemde kantoren is aangemeld, recht geeft op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag der onderhavige 3M> pet. leening, met dien verstande echter, dat indien van dit voorkeursrecht gebruik gemaakt wordt tot een bedrag, dat hooger is dan f 21.000.000.de toewijzing systematisch zal geschieden. Het ma uitoefening van bedoeld voorkeurs recht eventueel overblijvende gedeelte der lee ning is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten voorzien van de coupon per 1 November 1937 en volgende, op Donderdag, 20 Mei 1937, ten kantore, waar de inschrijving heeft plaats gehad, worden inge leverd, waartegen door emittenten uit te geven recepissen worden uitgereikt, onder vergoeding aan de inschrijvers van koersverschil en rente. De Nederlandsche couponbelasting, voorzoo ver verschuldigd, zal bij de verrekening in min dering worden gebracht. De betaling der op vrije inschrijvingen toe gewezen obligatiën moet geschieden op Don derdag, 20 Mei, ten kantore, waar de inschrij ving heeft plaats gehad, tegen inontvangst- neming van door emittenten uit te geven re cepissen. Er zullen door emittenten voor f 32.000.000. nominaal obligatiën recepissen worden uitge geven, welke na voorafgaande aankondiging kosteloos tegen de definitieve, van Neder- landsch zegel voorziene stukken Inwisselbaar zijn. De leening vervalt uiterlijk 1 Mei 1985. Hoofdsom en rente zijn betaaibaar zonder eenigen aftrek van tegenwoordige en toekom stige Belgische belastingen. De leening zal, te beginnen 1 Mei 1938, door jaarlijksche uitlotingen a pari worden afgelost. De Staat heeft het recht van 1 Mei 1942 af de leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk in het laatste geval door uitloting pari ver vroegd af te lossen. De opbrengst van de beursbélasting te Amsterdam (gekochte beurszegels) be droeg in April f481.189, tegen f559.065 in Maart. Ook het zegelrecht op effecten was belangrijk minder n.l. f 110.894 voor zegels op binnenlandsche fondsen tegen f 538.638 in Maart en f227.916 (v. b. f698.207) op buitenlandsche effecten, waarbij nog komt f246.552 aan opcenten op buiten landsche fondsen. De Nivas verkocht 248 tons bruine sui ker voor consumptie, 7600 tons bruine sui ker voor Nieuw-Zeeland en 3000 tons brui ne suiker voor Japan. Hierna 509 tons su perieur en 101 tons bruine suiker. Volgens opgave van het Neder!Zuid- Amerikaansch Instituut bedroeg de waarde van den Braziliaanschen in- en uitvoer in 1936 respect. 30 en £39 mülioen en in 1935 respect. £27.4 miïï. en £33 mill. De invoer uit Nederland daalde met 1.120.000 tot 378.000, de uitvoer naar Nederland steeg van £1.118.000 tot £1.286.000. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 10 1/16 per ïb. De loco koperprijs te Londen bleef op 59.5 onveranderd; de termijnkoper prijs steeg met 13/9 tot £57.5. De goudprijs te Londen steeg met 4'/2 d. tot 140/8. £163.000 werd aan goud om gezet. De invoer van België bedroeg in Maart fr.2.55 milliard, tegen fr.1.79 milliard in Maart 1936; de uitvoer beliep fr.2.46 mil liard tegen fr.1.69 milliard. In het eerste kwartaal bedroeg de invoer fr.6.82 mil liard, tegen fr. 5.32 milliard in dezelfde periode van het vorig jaar en de uitvoer fr. 6.16 milliard tegen fr.4.75 milliard. In de algemeene vergadering van de American Tel and Tel werd door den pre sident gezinspeeld op de mogelijkheid van de uitgifte van nieuwe aandeden, wanneer de gang van zaken gunstig blijft. De Mij. beschikt thans over 150 a 175 mülioen aan middelenzoodat de geldbehoefte niet urgent is. Deze zal afhangen van de ver dere economische opleving, die verdere uit- breidingen van het Bell-Systeem noodzake lijk zou maken. De dividend- en interestbetalingen voor Mei bedragen S 317.80 mülioen tegen 562.50 millioen in April. In April werd door de kapitaalmarkt in Nederland een bedrag van f20.922.000 aan nieuw geld opgenomen, tegen f2.500.0000 in Maart en aan conversies f 40.9 miüioen tegen f 9.9. miüioen in Maart. De Nationale Mij. van Belgische Spoor wegen boekte in Maart aan ontvangsten fr. 210.8 mülioen tegen fr. 185.4 mülioen in Maart 1936. De uitgaven beliepen fr. 205.4 miilioen tegen fr.i82.1 mill. Het winst saldo bedroeg fr0.4 mill, tegen een tekort van fr. 7.9 mill, in Maart 1936. De staalproductie te Pittsburgh wordt aan het begin der wéék op 94% pCt. der ca paciteit geraamd tegen 94 pCt. de vorige week. In het Youngstovmdistrict op 83 pCt. tegen 87 pCt. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.999.00Vz (v.sL 900%), de Dollar op 1.82%1.82\/2 (1.82%), de Frank op 8.16—8.16Vz (8.W/2), de Belga op 30.75—30.80 (30.79) en de Zwitsersche Frank op 41.70—41.75 (41.77). De Algemeene Norit Mij. keert over 1936 een dividend uit van 15 pet. tegen 10 pet het vorig jaar. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor koolzaad van oogst 1936, ver kocht in het tijdvak van 8 November 1936 tot en met 30 April 1937, geen teeltpremie zal worden gegeven. Voor koolzaad, dat op 30 April 1937 volgens de stamkaart nog onverkocht is, zal eveneens geen teeltpremie meer worden gegeven. 's-Gravenhage, 1 Mei 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt) bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tijdvak van 26 April 1937 tot eal met 1 Mei 1937 f 1.75 per 100 K.G. zal bedrag gen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak ge denatureerd, bedraagt de steunvergoeding f 1.25 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje In genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1.per 100 K.G. 's-Gravenhage, 1 Mei 19371. De Nederlandsche Visscherijoentrale maakt bekend, dat in de publicatie omtrent de rege ling voor de haringdrijfnetvisscherij welke de zer dagen Is geplaatst, een fout is gesloten. Er was medegedeeld, dat van 16 Augustus af zal mogen worden medegenomen bij gebruik van Standaard- of Hollandsche netten een vleet met bovenspeerreeplengte van ten hoogste: Voor groep A 3.325 M. Voor groep B 3.457 M. Voor groep C 3.589 M. Dit moet zijn: Voor groep A 3225 M. Voor groep B 3.575 M. Voor groep C 3.825 M. 's-Gravenhage, 1 Mei 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van oogst 1936, dat in het tijdvak van 15 November 1936 tot en met 30 April 1937 is verkocht, geen teeltpremie zal worden gegeven. Voor vlas dat op 30 April 1937 blijkens de stamkaart nog onverkocht Is en in onbewerkten toestand aanwezig is, zal eveneens geen teeltpremie worden gegeven. 's-Gravenhage, 1 Mei 1937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6