Oranjeploeg sleept de overwinning uit het vuur Weinig overtuigende revanche Spel der Nederlanders maakt een onbevredigenden indruk De Rotterdamsche interland W' EEN ANDERE SFEER BEGIN VA N DEN STRIJD VEELBELOVEND Het eenige doelpunt van den wedstrijd, vijf en twintig minuten na het begin door Vente gescoord, brengt de beslissing Onze voorhoede niet op volle kracht MAANDAG 3 MEI 193} Vente scoort De tweede helft Badjou, de Belgische keeper grijpt in hij een aanval der Oranjehemden (Slot op de volgende pagina) ROND NEDERLAND—BELGIË Zestigduizend menschen in de massale arena, overkoepeld door een allerschoonste lentelucht Perfecte regeling in het stadion Leo Halle in actie bij een Belgischen aanval Motorrenner te Keulen om het leven gekomen Met zijn machine uit de baan gevlogen Het Nederlandsch elftal heeft gisteren te Rotterdam revan- fche genomen voor de 2—1-nederlaag te Antwerpen, maar dit is geschied op een wijze, die allesbehalve bevredigend kan worden genoemd. De zege met het eenige doelpunt van den wedstrijd in de eerste helft door Vente gescoord was al heel weinig overtuigend. De Belgen lieten in het veld een uitstekend spel zien, maar dit was zoo improductief, dat de Oranje-hemden tenslotte de zege nog uit het vuur hebben kunnen sleepen. Over en weer beheerschen de verdedigingen het spelbeeld Middenlinie verricht goed werk De eerste interland in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam heeft een Nederlandsche overwinning opgele verd, een overwinning, welke even wel tot de laatste seconde onzeker was en de Oranjehemden mogen wel buitengewoon tevreden zijn, dat zij tenslotte als overwinnaars het veld Hebben kunnen verlaten. Dat het publiek met het resultaat meer dan tevreden was, kon men na afloop aan alles goed merken. Geen opgewonden hoera-stemming en de spanning, waarin de duizenden vooral tijdens de tweede helft hebben verkeerd, toen de zege elk oogenblik aan een zijden draad hing, bleek nog lang na te werken. Het eindsignaal Van den scheidsrechter was dan ook voor iedereen een opluchting. ^f; ie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii in te grijpen. Schoten van Capelle en Braine suizen over of naast en Halle is zoo gelukkig, dat hü bij een onverwachten omhaal van Buyle juist op de goede plaats staat, zoodat de bal recht op hem afkwam, want door een kluwen van spelers was onzen nationalen doelman het uitzicht benomen. Dan neemt Nederland echter de leiding als er ongeveer vijf en twintig minuten zijn gespeeld. Smit, die 'n heel stuk0achter de voorhoede opereerde, heeft den bal handig vrijgespeeld en plaatst vervolgens het leder tactisch naar Bakhuijs. De midvoor, die door eenige tegenstanders wordt belaagd, geeft onmiddellijk door naar den toeloopen den Vente, die zich geen moment bedenkt en fraai langs den paal inkopt. Nederland leidt met 10. Dit doelpunt heeft tot gevolg, dat de Neder- landsche voorhoede nu met nog meer enthou siasme dan daarvoor ten aanval trekt en dat het publiek zich nu vooral niet onbetuigd laat, behoeft geen be toog. Zoo heel lang van duur is dit offensief der Oranjehemden ech ter niet. De Belgische backs staan hun man netje en als de hechte Belgische middenlinie het spel verplaatst krijgen onze tegenstan ders meteen aan de an dere zijde een corner den tweeden tegen Nederland te nemen, waaruit Voorhoof over- kopt. VENTE Nu laten de Belgen eerst met recht zien, waartoe zij in staat zijn. Een magnifieke aanval wordt door Wilders onderbroken, maar meteen zijn de roode duivels weer terug en dan vliegt een ver schot van Braine over. Bij een vrijen schop \vegens hands van van Heel even buiten het strafscliopgebied door Dalem genomen, belandt de bal in de veilige handen van Leo Halle. Een formidabel schot van Braine komt absoluut buiten het bereik van Halle tegen den paal. De Hollandsche verdediging moet nu even alle zeilen bijzetten, maar zij laat zich niet overrompelen. Voorhoof kopt onverwacht in na een p. fgemete voorzet van Buyle, maar ook nu is Halle op zijn qui-vive. Hij stompt den bal het veld in, waar Braine hem bemachtigt en vervolgens naast schiet. Smit en van Nellen brengen aan de andere zijde nog even leven in de brouwerij en dan zijn de eerste drie kwar tier verstreken. In hoog tempo beginnen de Belgen de twee de helft met een serie goed opgezette aanvallen, waaraan evenwel weer dezelfde fouten van voor de rust kleven. In de afwerking. In de afwerking falen de binnenspelers vrij wel geregeld, hoewel zich desondanks toch nog verschillende gevaarlijke momenten voor het Hollandsche döel voordoen. De Oranjehemden mogen eigenlijk wel blij zijn, dat de Belgen maar tot in den treure bleven samenspelen, waardoor menige aanval nog tijdig onderbro ken kon worden. En als er nog eens door de Belgen een schot gelost wordt, zoeken zij het doel steeds op de verkeerde plaats. Schoten van Capelle, Braine en van den Eynde gaan naast en ook een door Dalem genomen vrije schop levert geen resultaat op. Den eersten tijd na de rust behouden de Belgen het initiatief geheel aan hun kant. Er zijn al acht minuten verloopen als eindelijk de Nederland- sche aanval een kans krijgt om er tusschenuit te trekken, maar nu komt de scheidsrechter, die ten onrechte buitenspel geeft, den Belgen te hulp. Het valt overigens op, dat Bakhuijs, die in de eerste helft een trap tegen zijn enkel ge kregen heeft, het nu heel kalm aandoet. De Belgen blijven het Nederlandsche doel be stoken, Voorhoof kopt naast bij een door Buyle genomen corner en Halle maakt een schot van Braine onschadelijk. Van onze achterspelers treedt Caldenhove nu weer bijzonder op den voorgrond. Wilders assisteert hem goed en ook de halflinie, met Anderiesen aan het hoofd, moet zich nu uitsluitend tot haar ver dedigende taak bepalen. Voor de Belgische sup porters is het hopeloos om aan te zien, hoe alle Belgische aanvallen steeds weer opnieuw een ontijdig einde vinden. Even wordt de druk op het Nederlandsche doel onderbroken. Wels forceert na een snelle doorbraak handig 'n corner, die weliswaar niets oplevert, maar toch tot gevolg heeft, dat de bal eenigen tijd op de Belgische helft blijft zoodat onze verdediging, voor zoover dit althans noodig is, even op verhaal kan komen. Ook de Belgische backs verstaan echte: de kunst om precies op tijd in te grijpen. Wels krijgt nog 'n kans als van Keel het leder schuin mor doel plaatst, maar de Gorcumer schiet van dichtbij naait, iets wat Braine onmiddellijk daarna voor Halle's heiligdom herhaalt. i e zijn naar Rotterdam gegaan, omdat we in Amsterdam niet terecht konden. Vadertje „Trein" had het prachtig in orde gemaakt, bracht ons voor de deur en haal de ons prompt op tijd weer van huis af. Rijdende over het viaduct zagen we, dat in het binnenste van de Rottestad wel iets wrie melde: we zagen veel auto's, die zich den weg versperd vonden; maar, het uur in aanmerking genomen, mocht men verwachten, dat zij toch op tijd in het stadion konden zijn. Wat hebben we ons gelukkig geprezen, dat wij aan het nieuw gecreëerde Station Rotter dam-Zuid zijn uitgestapt. We waren royaal op tijd en dit had het voor deel, dat we op ons gemak het mooie, het royale, het ruime, het prachtige, het moderne, het luchtige, het schitterende Stadion konden bekijken. Van buiten zoowel als van binnen. Het is, dat is onze meening, al zijn we ook geheide Amsterdammers, af Vooral, toen de beton-ljzeren kom, die archi tectonische waarde, en naar onze meening zelfs zeer hooge waarde heeft, zich geleidelijk-aan vullen ging en in het mooiste lenteweer, dat men zich denken kan, zich een tafereel ont rollen ging, dat, voor wie van massale aspec ten houdt, een aparte, een zeer bijzondere be koring had. Het station vlagde, het stadion vlagde nog meer, voor Rotterdam was het, dat bleek uit alles, een hoogtijdag. Langs de rrfhjestueuze Maasbruggen stonden honderden om van dit evenement sinds lang toch was in de Maas stad geen internationale gespeeld te genie ten. Zij wilden vermoedelijk zien hoe de Rotte stad daarop zou reageeren, hoe het loopen, hoe het gaan zou. 't Schijnt niet heelemaal mee gevallen te zijn! We zullen niet als oer-Amsterdammers gaan schrijven, want die zijn nu eenmaal van mee ning, dat er maar één Amsterdam is, en dat ze het nergens beter voor elkaar kunnen brengen dan in Mokum. Laten we liever den Rotterdam mers de eer laten, die hun toekomt. Het Stadion is mooi, de toegangen zijn breed, de regeling was perfect. Alleen die kiezels. Dames met kostbaar schoeisel aan heur voetjes zullen het in groote mate aanwezige grind wel hebben verwenscht. Zelfs als man, met steviger schoenen aan, had je moeite door deze massa heen te baggeren. ,,'t Mot nog ingetrap worre," zei een Rotter dammer en daar heeft de man volkomen gelijk aan. Maar eenmaal binnen, bleek alles goed en mooi en we kregen het idee van een Cup final, toen we die zestigduizend daar zoo rustig en ge ordend bijeen zagen zitten in deze massale arena, overkoepeld door een allerschoonste lentelucht. 't Was mooi en 't was af en we hebben ons als Amsterdammers niet geschaamd onzen Rotterdamschen collega's de hand te drukken en hun te vertellen, dat het goed was, heel goed, dat we voor zooveel durf en voor zooveel moed hun graag dezen wedstrijd gunden. Dezen wedstrijd alleen? Als het van ons Af hing, kregen ze er ieder jaar een, maar het verkeer. Wat we daarover gehoord hebben, grensde aan het ongeloofelijke, maar journalis ten leggen er, zelfs onder elkaar, wel eens graag een schepje op. Feit was, dat er verschillenden te laat kwa men en al dezen ga ven de schuld van hun ver traagde aanwezigheid aan het verkeer. Laten we ons tot het Stadion bepalen. Daar was het in elk geval goed. De promenade van de overdekte tribune bleek een prachtige gelegenheid voor alles, wat zich op sportgebied beweegt om elkaar daar te treffen, waanlan dan ook een zeer ruim ge bruik gemaakt werd. 't Was iets van Engelsche allure, Epsom in het klein, sportlui van allerlei takken, met plus-fours, met kijkers, met vlotte conversatie, het was toch iets, dat Amsterdam niet heeft, tenminste niet zóó. Er is veel geschertst dezen middag. De Rot terdammers hebben veel kritiek moeten hoo- ren, maar als ze goed geluisterd hebben moe ten ze toch hebben ervaren, dat er ook con currenten zijn, die eerlijke waardeering heb ben voor andermans ondernemen. Wat geeft het eigenlijk of de Amsterdamsche Postharmonie speelt, of het muziekkorps der hoofstedelijke politie of dat der S. H. V., dat even pittig blies en ^oor het goedluimsche pu bliek met herhaald applaus werd beloond? Wat geeft het of er in het Rotterdamsche Stadion geen Marathon-toren is, uit welks galmgaten fanfare-geschetter klinkt? Degenen, die in Rotterdam vergaderd wa ren, hebben misschien harder dan welke me nigte in Amsterdam ook het Wilhelmus mee gezongen. Er was hier stemming, er was hier ongeveer alles, wat een landenwedstrijd in de hoofdstad tot een zoo prettig evenement maakt. Wat er misschien aan ontbroken heeft? Dat de duizenden bezoekers niet in de Maas stad gebleven zijn. Maar ja, bij het Amsterdamsche Stadion ligt nu eenmaal niet een station, dat de menschen zóó aantrekt en zoo onweerstaanbaar overhe velt. Dank zij de muziek van de S. H. V. en het nieuwe, dat er aan het Feyenoord-Stadion zat voor de eerste bezoekers, heeft niemand zich verveeld. Die de kiezels dorst te trotseeren, liep een rondommetje, maakte kennis met den broer van Jan-met-de-handjes, die hier als onder een stolp in het gebouw zelf is bijgezet, nam een kijkje in de restaurants, waar de broodjes spoe dig uitverkocht bleken en vermeide zich verder op de eerder aangeduide onvolprezen prome nade, al was het eenmaal om te laten zien, dat hij ook van de partij was. Die kans krijg je in Amsterdam zoo gauw niet. De suppoosten hadden splinternieuwe hel-roo- de petten op, gedroegen zich als goed-aardige Cerberussen, de Rotterdamsche bobbies waren kalme orde-stichters, de bewakers van de eere tribune en wat daarmee gelijk stond waren in zilver-grijs gekleed, achter de doelen waren loopgraven waarin te eener zijde jongens en te anderer zijde volwassenen gelegen waren, die het niet prettig vonden, dat de fotogra fen zich voor hun neuzen nestelden. En aangezien het publiek in Rotterdam blijk baar meer heeft in te brengen dan in Mokum, werd den fotografen gelast platvloers te gaan iggen, waaraan zij voldeden. Vermoedelijk krijgen we dus vandaag mooie foto's in de krant. Ook het vliegtuig-bezoek, zoo inhaerent aan de Amsterdamsche internationale, ontbrak hier niet, onderscheidde zich zelfs van het hoofdstedelijke gebruik, door de verschijning van een auto-giro. De rood-witte Feyenoord-junioren, die als ballenhalers moesten fungeeren, haalden, dank zij de afrastering, weinig balletjes op, maar stonden keurig in de houding. Rotterdam heeft, dat zij ten overvloede te zijner eere gezegd, Amsterdam glansrijk gesla gen wat het community-singing betreft. We hoorden zelden zulk een Wilhelmus! Tijdens Zondag te Keulen gehouden mo torwedstrijden vloog de renner Braun uit Dort mund met zijn 500 c.c. D.K.W. uit de baan en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat de dood onmiddellijk intrad. De machine kwam tus- schen het publiek terecht, waarbij eenige toe schouwers werden gewond. He volksliederen hebben weerklonken, de Belgische aanvoerder Stijnen heeft den toss gewonnen en dan stellen beide elftallen zich als volgt op," Nederland,: Halle (Go Ahead) Wilders Caldenhove (Blauw-Wit) (D.W.S.) Paauwe Anderiesen Van Heel (Feijenoord) (Ajax) (Feijenoord) Wels Vente Bakhuijs Smit Van Nellen (Unft.) (Feijen.) (WV) (Haarlem) (DHC) o Van den Eynde Braine Capelle Voorhoof (Beerschot) (Beerschot) (Stand.) (Liersche s.K) Buyle (Daring) De Winter Stijnen Dalem (Beerschot) (Ol.Charleroi) (Standard) Joacim Paverick (Ol. Charleroi) (Antwerp F.C.) Badjou (Daring) België. Bakhuijs brengt den bal aan het rollen, maar de Belgen nemen onmiddellijk het leder over en trekken hiermee in de richting van het Ne derlandsche doel. Zij komen echter voorloopig hlet verder dan onze backs, die een volgenden aanval eveneens onschadelijk maken. Een pass Van Smit naar den linkervleugel kan van Nellen öiet bereiken en dan komen de Belgen weer terug. Buyle laat van Heel zijn hielen zien en Zwenkt dan naar binnen, waar hij evenwel tegen Caldenhove aanschiet. Opnieuw stelt de Anderiesen doet in de middenlinie goed werk. Zijn plaatsen naar Wels is b.v. eenige malen achtereen voortreffelijk en als de kleine Gorcumer den bal op maat krijgt aangegeven bezorgt hij den Belgen een heel benauwd oogenblik. Een goede voorzet, een oogenblik zweeft de bal voor het doel, dan zet de toesnellende van Nellen er zijn hoofd onder, juist over! Het goede werk van de Belgische backs, die zich steeds uitstekend opstellen, maakt het ove rigens niet gemakkelijk voor het Oranje-binnen- trio, maar dat doen Wilders en Caldenhove aan den anderen kant ook niet voor de Belgen, die zich wel zoo nu en dan kansen weten te schep pen, maar ze toch niet weten te benutten. Want van zuiver schieten was bij de roode duivels geen sprake. Het spel blijft ïntusschen op en neer gaan. Smit en Vente maken zich als binnenspelers zeer verdienstelijk qn door hun eenigszins teruggetrokken positie is er steeds een goed contact met de middenlinie en mede hierdoor blijven de Nederlandsche aanvallen gevaarlijker. Dat blijkt geregeld, hoewel de toeschouwers er voorloopig nog geen resultaten van zien. De Belgen mogen van geluk spreken als een hard schot van Vente, die den bal na een half mislukten voorzet van Wels ten slotte toch nog heeft weten te bemachti gen, via de lat overgaat. Opnieuw hebben de Oranjehemden pech als van Nellen, die den bal van Smit had gekregen, langs de lijn rent, naar binnen zwenkt en tenslotte van dichtbij naast schiet. ïntusschen zitten de Belgen niet stil en zij geven onze verdediging geregeld werk in over vloed, maar dat is voor onze achterspelers geen bezwaar om toch ieder oogenblik juist op tijd Elders in dit nummer komen wij nog nader terug op het dezen middag vertoonde spel. Hier onder geven wij allereerst het spelverloop van hezen interland-wedstrijd, den eersten in het machtige stadion te Rotterdam, ten aanschouwe Van bijna 60.000 toeschouwers gespeeld. 1 Belgische rechtsbuiten zich in het bezit van den bal, welke nu van dichtbij in het zijnet ■B belandt. De Oranjehem den laten zich echter niet onbetuigd en weldra moet ook Badjou in actie ko men. Smit valt van het begin af op door zijn hard werken en op keurige wijze zet hij eenige malen onze vleugelspelers aan het werk, maar de voor zetten van laatstgenoem den geven onzen binnen spelers voorloopig geen kans. Bakhuijs geniet de eer van een bijzondere SMIT bewaking door spil Stij nen, die den Venloër geen oogenblik vrij laat en als deze bij een door Smit en van Nellen opgezetten aanval aan zijn bewaking is ontsnapt, wordt de aanval door buitenspel onderbroken. Na een nieuwen pass van Smit naar links, kan van Nellen het leder juist nog voor de cornerlijn bereiken, waarna de D.H.C.-er voor doel plaatst, waar Wels een boogschot inzendt, dat Badjou echter onschade lijk maakt. De Nederlandsche aanvallen zijn door het verrassend karakter dat zij dragen, zeer gevaarlijk, iets wat nu niet direct van de aanvallen onzer tegenstanders kan worden ge zegd. Wel worden de aanvallen der Roode Dui vels, bij wie Braine in de voorhoede opvalt door zijn tactisch spel, uitstekend opgezet en ook worden de vleugelspelers wel goed in het spel betrokken, maar op het beslissende moment falen de binnenspelers bij de weinige keeren, dat zij van onze verdediging een kans krijgen. Het spel gaat overigens voorloopig gelijk op. Om beurten snellen de vleugelspelers, zoowel Wels en van Nellen als Buyle en van den Eynde langs de lijn, maar beide elftallen beschikken over uitstekende verdedigingen, die steeds het gevaar keeren. Aan de Nederlandsche zijde duikt Caldenhove overal op, waar gevaar dreigt en voor het Bel gische doel zien wij Paverick een keer een eind maken aan een lastige situatie door den bal voor den doelmond weg te koppen. Aanvan kelijk wordt in een hoog tempo gespeeld, waar door de strijd mede door het wisselend spel beeld zeer attractief Is. Achteraf zou echter blijken, dat dit eerste gedeelte van de ontmoe ting het beste deel van den wedstrijd was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9