Rooden blazen brug tusschen Bermeo en Mundaca op De Kon. familie naar Amsterdam KROON-BEHANGSELS! Het nieuws van heden DE BAROMETER NOG EEN ZUSTERSCHIP VAN DE BRASTAGI Het bus-conflict te Londen Versterkingen voor de rechtschen over zee VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 4 MEI 1937 - AVONDBLAD lOTEL-CAFE-KESTAVRANT ALLE KAMERS MET ONTBIJT 3.- P. P. Difc&BCAD IM3££C'EW£N DOOR DE N.V.Dft*ÖKK€&B DE S>P, AARWESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13 8 66 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20544 Wegens Hemelvaartsdag ver schijnt dit blad na Donderdag morgen niet eerder dan Vrijdag avond. DE DIRECTIE De Koningin en het Prinse lijk Paar komen van 814 Juni DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Nieuwe schouwburg te Utrecht Hotelbedrijf te Parijs met staking bedreigd Ontploffing te Manilla Sprinkhanenbedreiging Haarkammen uit zeeslib Nieuw motorschip voor den Rotterdamschen Lloyd Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiini| Het Prinselijk bezoek aan Londen In Buckingham Palace worden vertrekken in gereedheid gebracht De hertog van Windsor naar Frankrijk De dreigende staking der filmsterren Ergerlijk geval van vrijheidsberooving Stieren vallen een expres aan Vrouw met haar voet tusschen twee palen geklemd Monniken veroordeeld Zondag jd, manifesteerden de Belgische oud-strijders -met hun vele vaaridkis te- Brussel Het bombardement op Madrid door de artillerie van Franco gestaakt De Espana niet op een mijn geloopen? De evacuatie van Bilbao Amerikanen trekken naar Engeland Allen gasten voor de Kronings feesten Een Godloozenschip Het wereld gevaar van het Bolsjewisme Samenwerking van Japan en de V.S. Een nieuwe Japansche ambassadeur te Rome 1t BUITENHOF 42DEN HAAG Midden in de stad en toch rustig gelegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. IETS MOOIS IN UW KAMERS? Alléén: GR. HOUTSTRAAT 179 - Telef. 14269 De rooden hebben een brug tusschen Bermeo en Mundaca opgeblazen; de rechtschen ontvingen versterkingen over zee toegevoerd; de Espanji zou niet op een mijn geloopen zijn. H.M. de Koningin zal haar jaarlijksch bezoek aan Amster dam brengen van 8 tot 1 4 Juni. Het Prinselijk Paar zal op 8 Juni zijn intocht in de hoofdstad houden. X De vereeniging van filmsterren te Hollywood dreigt aan de staking deel te nemen. In het bus-conflict te Londen zal geen actie ondernomen worden om den steun van het tram personeel te krijgen vèör de raad van onderzoek rapport heeft uitgebracht. Opbrengst der Indische landsmiddelen aanmer kelijk gestegen. Coenfeesten te Hoorn tot einde Juni uitgesteld. Onze handelsmissie in Zuid-Amerika wordt I Juni terug verwacht. Nog een nieuw motorschip voor den Rotter- damschen Lloyd. Marine-vliegtuig bij de landing op Welschap over den kop geslagen; inzittenden ongedeerd. O Naar wij vernemen, is in overleg met het college van B. en W. van Utrecht de architect W. M. Dudok aangewezen als architect voor het maken van schetsplannen voor den bouw van een nieuwen schouwburg op het Lucas Bol werk te Utrecht. De heer Dudok heeft de opdracht aanvaard. PARIJS, 4 Mei (Havas). De vakorgani satie van personeel in het hotel-, café- en restaurantbedrijf heeft vanmiddag een verga dering gehouden en een motie aangenomen, waarin de eischen omschreven worden en ge vraagd wordt, dat een delegatie naar het bu reau van den minister-president zal worden gezonden. Indien de eischen niet vèör 24 Mei ingewilligd zouden zijn, aldus vervolgt de motie, zou het personeel zich genoodzaakt zien in staking te gaan. MANILLA, 4 Mei. (D. N. B.) Bij een ontplof fing in een vuurwerkfabriek werden vier ar beiders gedood en vier zwaar gewond. KAIRO, 4 Mei. (Reuter). Blijkens een door het ministerie van landbouw uitgegeven com muniqué, dreigt Egypte door zwermen sprink hanen te worden aangevallen. Deze zwermen zijn waargenomen nabij Akaba, in den boven hoek van de Golf van Akaba, die Egypte scheidt van den Hedjaz, en zij bewegen zich in de rich ting van Egypte. De Egyptische regeering orga niseert met spoed expedities, die naar de be- dreigte punten worden gezonden om het sprink- hanengevaar te bestrijden. Twee Brunswijksche geleerden hebben een procédé gevonden, dat het mogelijk maakt zee- slib met andere in Duitschland voorkomende stoffen te mengen tot een materiaal, waaruit naar zij beweren, kammen, radio-regelknoppen en dergelijke kleine voorwerpen kunnen wor den geperst. Stand op Dinsdag; 12 uur v.m.: 758.7 Vorige stand: 758.2 Waschdag in Londen. In verband met de komende feesten heeft ook de vlag een sopje gekregen Na den succesvollen proeftocht, welke dezer dagen gehouden is met het nieuw ge bouwde elf duizend tons motorschip Brastagi heeft de directie van den Rotterdamschen Londen zonder autobussen loopen het parool LONDEN, 4 M?i (Havas) Een vertegen woordiger van het centrale stakingscomité heeft vanavond verklaard, dat het stakende personeel geen actie zou ondernemen om het trampersoneel voor zijn zaak te winnen, zoolang de raad van onderzoek aan den ar beid is. De stakers geven toe, dat een organisatie Van een voorloopigen dienst door particuliere autobusondernemingen als een uittarting zou kunnen worden beschouwd en tot wanordelijk heden zou kunnen leiden. De Londenaars, die thans vier dagen ver stoken zijn van autobussen, schijnen zich steeds beter aan te passen. Zij, die op be trekkelijk korten afstand van hun werkplaats wonen, geven er de voorkeur aan te wandelen, teneinde de treinen en trams niet te overbe lasten. Vroeg in den ochtend moest de politie het verkeer regelen bij de stations in de voor steden. Bij sommige stations had zich een queue van een halve mijl lengte gevormd en de treinen waren zoo vol, dat velen niet konden Uitstappen op de plaats waar zij moesten zijn en gedwongen waren mee te rijden tot het eindpunt. Ook bij de tramhaltels en bij de sta tions van den ondergrondschen spoorweg in de binnenstad moest de politie het verkeer re gelen. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen g wind uit Westelijke richtingen, toene- mende bewolking, droog weer behoudens kans op onweer, koeler. H Hoogste barometerstand 767.3 te Libau Ej Laagste barometerstand 745.5 te Akureyri j= Zon op v.m. 4.25 onder n.m. 19.29 uur. Licht op n.m. 8 uur. Maan op v.m. 1.25 onder v.m, 11.50 uur. Nieuwe Maan 30 Mei H s ÜTillllllllllllllllllllllllllilllllllllilllilllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllin H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, die Zondagavond a.s. te Londen aan komen, waar zij als gasten van den koning de kroningsplechtigheden bijwonen, zullen zich, aldus bericht de Telegraaf, onmiddellijk na aan komst naar Buckingham Palace begeven, waar thans een serie vertrekken op de hoofdverdieping voor de hooge gasten in gereedheid wordt ge bracht. De Prinses en de Prins zullen tegen 7 uur met de „Gelderland" te Harwich aankomen en met den boottrein, die correspondeert op de dag boot uit Vlissingen, de reis naar Londen voort zetten, waar zij om half tien zullen aankomen. Zoowel te Harwich als te Londen zullen ver tegenwoordigers van den koning aanwezig zijn om de vorstelijke gasten uit Nederland te be groeten. Gedurende de geheele kroningsweek zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard op Bucking ham Palace verblijf houden. Het is niet uitge sloten, dat zij na de beëindiging van hun offi cieel verblijf nog eenige dagen niét-officieel in Londen zullen doorbrengen. VERNEU1LLETANG, 4 Mei (Havas) De Arlberg-Orient-express stopte hier hedenoch tend 9.23 uur. De hertog van Windsor verliet den trein en reisde per auto verder. Hedenochtend tien uur heeft Rogers de pers ontvangen. Hij deelde mede, dat de hertog van Windsor hedenmiddag voor de lunch op kasteel Cande zal aankomen, waar hU verscheidene dagen de gast zal zijn van mevrouw Bedauz. Eenige dagen na de aankomst van den hertog zullen de plannen van den hertog en mevrouw Simpson bekend worden gemaakt; op het oegen- hlik staan deze nog niet vast, HOLLYWOOD, 4 Mei. De organisatie der filmacteurs, waartoe eenige der best betaalde „sterren" behooren, heeft gedreigd het werk te doen neerleggen uit sympathie met de staking der 6.000 technische arbeiders in de filmbe drijven en tevens ter bevordering van de eigen eischen naar erkenning en standaardiseering der salarissen van acteurs in kleine rollen. Lloyd aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen opdracht gegeven voor den bouw van een zusterschip van de Bras tagi. Zooals bekend Is. zal dezer dagen aan de reederij worden afgeleverd een ander zuster schip van de Brastagi, de Weltevreden, ge bouwd bij de werf van Piet Smit Jr. te Rotter dam, ISTANBOEL, 4 Mei. (Reuter). De Simplon- Orient-Expres is hier een uur te laat aange komen, als gevolg van het feit, dat de trein tusschen Adrianopel en Istanboel door een kudde stieren was aangevallen. De dieren ontstaken bij het hooren van het lawaai van den aanstor menden trein in woede, en enkelen stelden zich op de spoorbaan, den kop gebogen. Toen de trein vaart minderde, stormden vier stieren recht op de locomotief af, terwijl andere de machine van terzijde aanvielen. Bij dit ongelijke „ge vecht" werden vier stieren gedood en het duurde een uur, voordat de baan weder vrij was. De correspondent van het Soer. Hbl. te Bon- dowoso schreef in zijn blad van 26 April j.l.: Eenige dagen geleden kwam bij de veldpolitie te Bondowoso het bericht binnen, dat er zich in dessa Baratan, onderdistrict Tjoeradam, een zeer ernstig geval van vrijheidsberooving voor deed. Terstond trok de politie er op uit om de zaak te onderzoeken. Toen zij in de dessa de woning van een zekeren Pak Maigina betrad, vond zij daar een vrouw in deemiswekkenden toestand. Het bleek te zijn de ongeveer 45 jarige Bok Maigina aan wie door haar man haar vrijheid was ontnomen door een harer voeten tusschen twee palen te klemmen, waarvan één van een inkeping was voorzien. Als plaats om te liggen kreeg de vrouw een plank en enkele latten onder zich. Zoo was zij gedoemd om op haar linkerzijde te blijven liggen. In deze hou ding heeft de» vrouw 24 dagen doorgebracht. Toen de arme ziel uit haar gevangenschap werd verlost, moest zij ondersteund worden, omdat zij niet in staat bleek zelf op haar beenen te staan. Zij werd per brancard overgebracht naar het ziekenhuis te Bondowoso. Naar de reden van zijn optreden gevraagd, vertelde de man, dat ongeveer twee maanden geleden hun an- derhalfjarig kindje was overleden. Na dit voor val bezocht zijn vrouw steeds het grafje van 't kind. De man was er echter beducht voor, dat zij er vandoor zou gaan, waarom hij maat regelen nam, als hierboven uiteengezet. De man is voorloopig in arrest gesteld, terwijl het on derzoek nog steeds gaande is. BONN, 4 Mei. (D.N.B.) Acht monniken van het Alexianer klooster te Neuss en Bonn- Endenich, hebben voor de rechtbank terecht gestaan, beschuldigd van het plegen van zeden misdrijven. Zes beklaagden zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen, varieerend tusschen 7 en 18 maanden. Twee monniken zijn vrijgesproken. BILBAO, 4 Mei. (Reuter.) Gisteren zijn de Baskische regeeringstroepen er in ge slaagd een brug van den weg tusschen Ber meo en Mundaca op te blazen, waardoor de gemengde Italiaansch-Spaansche brigade van het Zuiden is afgesloten. De rechtsche troepen te Bermeo, ten getale van tweeduizend man, hebben versterking ont vangen van het schip Galerna; een batterij licht geschut, mitrailleurs en munitie werden aan land gebracht. De verdedigingslinie van de Basken in de sec toren Armorabieta en Rigoitia houdt nog stand, niettegenstaande de hevige aanvallen van de rechtschen, die gesteund worden door zes zware vechtwagens en bombardementsvliegtuigen. Havas meldt verder, dat het bombardement van Madrid door de artillerie van Franco is ge staakt. Dit zou het gevolg zijn van zekere ge heime militaire voorschriften. De luchtmacht van de regeering heeft verscheidene plaatsen achter het front gebombardeerd en vermoedelijk zijn een aantal benzine- en munitiedepots ge troffen. Officieel wordt medegedeeld, dat Franco de dienstplichtigen van de lichting 1938, welke ge boren zijn in de eerste drie maanden van 1918, onder de wapenen heeft geroepen. Kapitein Cortes, de commandant der in het heiligdom Virgen de la Cabeza belegerde recht schen, die bij den beslissenden aanval der regee ringstroepen ernstig gewond werd, is niettegen staande de zorgen der militaire artsen te Andu- jar, bezweken. Uit een interview met den commandant van de Baskische luchtmacht zou blijken, dat het slagschip van Franco Espana door een vliegtuigbom tot zinken is gebracht en niet door een mijn, zooals het gerucht ging. De commandant verklaarde, dat acht bommen naar het schip werden geworpen, vier hiervan raakten het schip, drie ontploften op het dek en de vierde bracht een munitiedepot tot ontplof fing, waarna de Espana in 32 minuten zonk. Op het oogenblik van het bombardement bevond het schip zich zes'mijl uit de kust.'Men heeft niet gezien, dat een kolom water omhoog spoot, hetgeen het geval geweest zou zijn, wanneer het schip op een mijn geloopen was. Het hoofdkwartier van de troepen van Franco heeft medegedeeld, dat gisteren aan het front in Aragon overal vuurgevechten werden geleverd. De luchtmacht van de regeering heeft Saragossa gebombardeerd, waardoor onder de burgerbevolking twintig dooden en twin tig gewonden vielen. In Biscaye verbeterden de rechtsche troepen hun stellingen, aanvallen van den vijand wer den hier met zware verliezen afgeslagen. Van Madrid, Avila, en Soria viel niets te mel den in Andalusië werden vuurgevechten gele verd. Generaal Queipo de Llano heeft in een radio rede medegedeeld, dat de luchtmacht der regee ring onverdedigde plaatsen op honderd kilometer achter het front heeft gebombareerd, zooals Fuente Ovejuna, Pennaroya, Espiel, Cordova, Malaga e.a. Te Cordova werden het krankzinni- gensticht en het ziekenhuis getroffen, zoodat talrijke slachtoffers te betreuren zijn. De generaal heeft thans opdracht gegeven aan de rechtsche luchtmacht Jaen krachtig te bom bardeeren, opdat de regeering zal weten dat de rechtsche vliegtuigen even goed kunnen aan vallen als de hare. Radio Nacional heeft medegedeeld, dat de troepen van Franco in het Baskenland hun opmarsch niet hebben gestaakt, omdat het niet mogelijk was verder op te rukken, doch omdat de opmarsch de laatste dagen te snel is geweest, zoodat de troepen te ver van hun bases verwijderd waren. Bovendien moeten grootere eenheden georga niseerd worden, daar in het gebergte de vijand achtervolgd moest worden in valleien en ravij nen, door kleinere groepen. Nu de strijd in het gebergte geëindigd is moeten de troepen gereorganiseerd wor den. Zoodra men hiermede gereed is, zullen de kolones zonder aarzelen oprukken naar Bilbao. Morgenochtend twee uur zal het stoom schip Havana uit Bilbao naar Bordeaux vertrekken met het eerste transport kin deren. Van dit transport zullen 800 wor den ondergebracht op het eiland Oleron. WASHINGTON, 4 Mei. (Reuter) Het aantal Amerikanen, dat naar Engeland trekt ter bij woning van de kroningsfeesten, is zoo groot, dat het paspoortenbureau met werk overstelpt is, en aan het congres extra gelden moesten w,orden gevraagd voor het aannemen van tijde lijke werkkrachten. iHct aantal 'paspoorten, dat dit jaar wordt uitgegeven, wordt op 170.000 geschat, hetgeen ruim 30.000 meer is dan verleden jaar. Naar men uit Moskou aan de K.W.P. seint, heeft de Bond der Strijdende Godloozen be sloten om een groot propaganda-schip te bou wen, dat op de eerste plaats bestemd zou zijn voor den propagandadienst in het buitenland. De boot zal den naam van „De Godlooze" dra gen en onder Sovjet-Russische vlag varen. De bemanning zal uitsluitend bestaan uit God loozen, die voor hun taak op bijzondere wijze geschoold zijn. Aan boord zal een blijvende tentoonstelling betreffende de godlooze littera tuur worden ingericht. De kosten voor den bouw van dit schip worden geraamd op 1.8 millioen roebel. De Sovjet-regeering zou gewei gerd hebben haar goedkeuring aan deze plannen te hechten, daar zij moeilijkheden vreest met de buitenlandsche havenautoritei ten. Volgens officieele mededeelingen uit Sovjet- Rusland werd in de eerste drie maanden van het jaar 1937 voor een bedrag van 1.5 millioen roebel Godlooze-litteratuur uitgevoerd. Deze boeken, brochures en vlugschriften werden naar 51 Europeesche en overzeesche landen verzon den. Naar Spanje werden 200.000 brochures ge zonden en 88.000 naar Noord-Amerika. TOKIO, 4 Mei (Havas). Naar de Nisji Nisji Sjimboen bericht, zou de Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Sato, met de Ver- eenigde Staten een niet-aanvalsverdrag voor den Stillen Oceaan willen sluiten, teneinde een einde te maken aan den bewapeningswedloop ter zee en eventueel te komen, tot een ont wapening. Het blad voegt hieraan toe, dat Sato van oordeel is, dat aan het sluiten van een derge lijk verdrag het herstel van de normale be trekkingen tusschen Japan en China vooraf moet gaan. Sato zou voornemens zijn een nieuw verdrag te sluiten, waaraan ook Engeland zou deel nemen. TOKIO, 4 Mei. (Stefani). Oud-Minister Hotta is tot ambassadeur te Rome benoemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1