HEEREN COSTUMES BEL-WEEK K'JVM'MIfiSl Haarlem, 5 Mei Straatnamen Kort en volledig DE STOFZUIGER CENTRALE H A G E M A N c,\>G^ WOENSDAG 5 MEI 1937 ned. r. k. grafische bond OP UW MAAT GESNEDEN £xclusief - niet duur GR.HOUTSTR.hoekGRMARKT HAARLEM van Everlasting AGENDA 25ste jaarvergadering VAN ONZE RECHTBANK SCHOENEN VAN SMIT Hebben goeden pasvorm en snit B.E.L.-WEEK EN „OPBLOEI" Speciaal poststempel Gisteren was het druk Dr. J. W. Lindenbergh verlaat Haarlem BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BEVERWIJK GED. OUDEGRACHT 52 HEEMSTEDE HILLEGOM BONDSDAG K.J.M.V. BISDOM HAARLEM Demonstratie voor het katholieke leven VELSEN VOETBAL D.H.V.B.-programma voor Hemelvaartsdag „PRATEN EN BREIEN" Bioscopen 6 Mei Bioscopen 7 Mei Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN SPAARNWOUDE STAD B. en W. hebben besloten een wijziging te brengen in de benaming van het straatgedeelte tusschen de Emmabrug over de Leidschevaart en den Koninginneweg. De Emmastraat splitst zich by het verbreede gedeelte bij de Emmabrug in twee gedeelten. Het Noordelijke gedeelte heeft nu den naam gekregen van Eerste Emmastraat, het Zuidelijke Tweede Emmastraat. De huisnummering blijft zooals zij was. Hiermede is klaarheid gekomen in een duis teren toestand daar ter plaatse, maar B. en W. zouden een goed werk hebben gedaan als zij nu ook de puzzle „Koninginneweg" hadden op gelost. Deze loopt van de brug bij den schouw burg naar de Tempeliersstraat, volgt dan een tiental meters de Emmastraat, maakt daarna plotseling een wending naar links, passeert weer de Emmastraat, en komt tenslotte op den Wagenweg uit. Het zou aanbeveling verdienen hier ook te spreken van Eersten, Tweeden en Derden Koninginneweg. Aan veel gevraag door Vreemdelingen en Haarlemmers zou daarmede een einde komen. En als B. en W. even tijd hebben, zou een herziening van het heele stratenlijstje van Haarlem, liefst in samenwerking met de ge meenten Bloemendaal en Heemstede, zeer nut tig zijn. De verwarring, die hierbij heerscht, is ontstellend. Een paar voorbeelden uit vele. Wij hebben een Zonnebloemlaan in Aerden- hout, een Zonnebloemstraat bij de Kathedrale Kerk, een Zonnekade bij de Crayenesterlaan en een Zonnesteeg bij het Groot Heiligland. Hoe veel menschen zullen bij het vragen naar den goeden weg hierdoor van het kastje naar den muur gestuurd zijn? Een Wilhelminastraat bij de Raaks is vrij algemeen bekend, maar de Wilhelminalaan moet men zoeken bij Stoop's Bad, het Wilhel- minapark bij den Wagenweg en het Wilhelmina- Plein bij het seminarie Hageveld. De Veenpolderstraat kan men vinden in het Leidsche Kwartier, maar wie de Veerpolder- straat moet hebben het scheelt maar één letter moet naar de Gasfabriek aan den Har- menjansweg. De Tulpenstraat is een oude bekende in het Rozenprieel, maar het gemeentebestuur heeft het zoeken een beetje moeilijker gemaakt door t>ij de Brouwersvaart een Tulpenkade te schep pen. Timor-, Sumatra-, Java-, Borneo-, Lombok- straten en dergelijke vindt men in Haarlem Noord maar ook in Heemstede. Het gebeurt herhaaldelijk, dat vreemdelingen van Noord haar Zuid en van Zuid naar Noord gestuurd worden. Een St. Bavostraat zou men zoeken bij de Groote Kerk in de omgeving van de Groote Markt, of bij de nieuwe Kathedraal of mis schien in het bekende Bavokwartier bij het Slachthuis, maar zij is gelegen in uiterst Haar lemNoord bij den Vergierdeweg. Wy zouden met deze opsomming door kunnen gaan, maar wie het stratenboekje van Haarlem en omstreken even opslaat, heeft de voorbeel den van stratennamen, die tot noodeloos ge zoek aanleiding geven, voor het grijpen. Een commissie ad hoe voor het herzien der straatnamen zou hier rustig een paar jaar aan kunnen werken. hebben opgemaakt. De Officier eischte 6 maan den gevangenisstraf. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig en wees de zaak terug naar den rechter-commissaris. Een 30-jarige chauffeur uit Haarlem had op 24 December op den Rijksweg Amsterdam— Velsen met zijn vrachtauto op het kruispunt met den Machineweg onder Halfweg, een van rechts komenden motorrijder aangereden, waardoor deze aan de bekomen verwondingen overleed. De eisch was 50 boete subs. 25 da gen hechtenis. Vonnis vrijspraak. Een 22-jarige Duitscher had op 17 Sept. j.l. ingebroken in een woning aan den Kanaalweg cr.der Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Een portefeuille en geld uit een portemonnaie, als mede een gouden dameshorloge werden gesto len. De Officier eischte 9 maanden gevange nisstraf. De rechtbank wees ook deze zaak te rug naar den rechter-commissaris om een on derzoek naar de geestvermogens van den man in te stellen. Een werkster uit Haarlem stal uit eenige winkels, waar ze boodschappen deed, boter en sinaasappels. De eisch was 6 mnd. gevangenis straf. Vonnis 6 weken gevangenisstraf. In hooger beroep stond terecht een 44-jarige N.Z.H.-trambestuurder, die door den Kanton rechter veroordeeld was tot 6 boete. Hij zou op Zaterdagavond 17 October j.l. met zijn tram te hard gereden hebben, waardoor hij een juist parkeerenden auto op de Groote Markt aanreed. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis. Dc rechtbank veroordeelde den man conform den eisch. In het gebouw St. Bavo had de 25ste jaar- vergadering plaats van de afdeeling Haarlem Van den Ned. R.K. Grafischen Bond. De voor zitter, de heer Th. C. Puts, wendde zich in zijn °Peningswoord tot den heer C. J. Seets, die met eere den naam draagt de vader der werkloozen te zijn en die zich nu genoodzaakt ziet door omstandigheden zijn functie neer te leggen. Niet één lid zal er zijn die dit heengaan niet betreurt. De voorzitter bracht dan ook in welgekozen Woorden dank aan den heer Seets, voor de groote toewijding waarmee hij zijn functie heeft Vervuld. De heer Gerven sprak namens de werkloozen en overhandigde hem namens de werkloozen een klein cadeau (spontaan applaus). Nog enkele andere sprekers voerden hierna het woord. De heer Seets dankte hierna voor de hem gebrachte hulde en zeide dat hij zijn functie Wet zoo had kunnen vervullen, als hij niet de volle medewerking van het bestuur had onder- Vonden. De voorzitter deed vervolgens eenige mede delingen omtrent abonnementen op het week- bJad „Herstel", de deelname aan de Mariahulde Zondag 23 Mei te Heiloo, het Triduum in de Waand September en de besloten retraiten van 13 Juli en 2831 Augustus, alsmede het mjwonen der H. Mis voor het overleden lid, den heer p. Knape, op Zondag 23 Mei, des morgens W half acht in de Spaameparochie. De secretaris, de heer P. J. Mol, bracht een Uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag uit, dat ®en applaus der vergadering oogstte en een uankbaar woord van den voorzitter. Ook de heer D. Roelofs, penningmeester, had in druk zijn Jaarverslag gegeven, dat getuigde van om vangrijkheid van zijn werkzaamheden en de accuratesse van beheer. Ook de heer Roelofs mocht den dank der vergadering in ontvangst hemen. Hierna kwam de verkiezing aan de orde. De Voorzitter werd bij acclamatie herkozen, even als de heer P. J. Mol, terwijl als nieuwe leden w het bestüur zitting namen de heeren De Jong, H. Haver en Wiegman. Het aftredend lid, de heer Launsbach, werd niet herkozen. Districtsbestuurder de Jong uit Amsterdam sprak nog een kernachtig woord tot de verga dering en prees den goeden geest, welke op het oogenblik in de afdeeling heerscht. Na een gebruikelijke rondvraag werd deze buitengewoon belangrijke vergadering gesloten. De 52-jarige oud-secretaris-penningmeester van den polder Vogelenzang stond terecht, ver dacht van valschheid in geschrifte. Hij zou in ei 1936 als secretaris-penningmeester van den Polder Vogelenzang valschelijk een ambtena renreglement en zijn eigen aanstellingsbrief Nassaustraat 1, hoek Kruisstraat, Tel. 13490 Van de Commis sie voor Kunst en Amusement verne men wij, dat door de Vereen. „Har monie Crescendo" op Vrijdag 7 Mei a.s., des avonds om 8.15 uur een con cert zal worden gegeven op een verlicht vlot op den Kloppersingel. Tegen ongeveer 9 uur zullen verlichte kano's der Kano- vereenigingen „Trekvogels" en Haarlemsche Kanovereeniging het muziekfeest komen opluisteren. Zooals men wteet is er een brievenbus op de tentoonstelling met 3 lichtingen per dag. Wij vernemen, dat de Hoofdcommissie er in geslaagd is de medewerking van den Directeur- Generaal der P.T.T., alsmede van den Direc teur van het Postkantoor te Haarlem er toe te verkrijgen, dat de poststukken, die in de brievenbus op de tentoonstelling „Opbloei" worden gepost, worden afgestempeld met een poststempel, luidend: „Tentoonstelling „Opbloei", B. E. L.-week Haarlem". Voor Postzegelverzamelaars een belangrijk bericht! Heeft het mooie weer, waarnaar zoo verlangd was, het bezoek aan de tentoonstelling de eer ste dagen beïnvloed? Waarschijnlijk wel, want toen gisteren een merkbare afkoeling kwam, liep het bezoek aan „Opbloei" merkbaar op, De belangstelling werd in den avond zelfs zóó groot, dat men queue moest maken vóór de lo ketten. De 5000e bezoekster (het aantal werd glansrijk gepasseerd) ontving een regenmantel van de firma Peek en Cloppenburg. Vandaag en dan nog drie dagen en deze in teressante expositie behoort weer tot het ver leden. Wij zouden er op kunnen Wijzen, dat de Haarlemmers bijna een plicht hebben om het prachtige initiatief der Middenstandsvereeni- gingen met een bezoek te beloonen, maar het is beter, om te wijzen op al het interessante en mooie, dat men zich bij een achterblijven laat ontglippen. Vanavond treedt de Veluwsche zanger Jan van Riemsdijk in het cabaret op, morgen de te- lepaath Maloïtz. Hemelvaartsdag wordt record-gezelligheid verwacht! Het zal storm loopen op den Kleinen Houtweg. Zoo nu en dan zal een sirene haar doordrin gend geluid over Haarlem doen hooren, om er de burgers aan te herinneren, dat ze op „Op bloei" verwacht worden. Men verzoekt ons te herinneren aan den Bondsdag van de K. J. M. V., die a.s. Zondag wordt gehouden. Des morgens oir/ half elf Hoogmis in de St. Josephkerk en des middags om half 2 een grootsche bijeenkomst in de Gem. Concertzaal. 't Spreekt wel vanzelf dat alle K. J. M. V.-ers uit Haarlem en omstreken en zij, die daartoe be- hooren, al zijn ze (nog) niet aangesloten op dezen bondsdag aanwezig zullen zijn. Ook de St. Josephsgezellen zijn des middags hartelijk wel kom. De bijeenkomst is uitsluitend voor mannen en jongemannen toegankelijk. Met ingang van heden is te Aerdenhout aan de Spiegelenburchlaan, Noordzijde, een brievenbus geplaatst. Lichtingen op werk dagen: 8.15, 13.15, 16.00, 20.30 en 23.00 uur. Op Zon- en feestdagen: 19 uur. De Ned. Natuurhistorische Ver. bezoekt Za terdag de kweekerij van Tubergen en maakt Tweeden Pinksterdag een ochtendexcursie naar Elswout. De heer M. C. de Jong, districts-commissaris van „De Kennemer Padvinders", spreekt Maan. dag 10 Mei, 8.15 uur, in de tuinzaal van het Concertgebouw voor het Alg. Ned. Verbond over: „De Padvinder toeweging en de Wereld- Jamboree 1937". Vanwege het groote succes, wordt Vrijdag 7 Mei in den Stadsschouwburg nog een populaire voorstelling gegeven van de cabaret-revue „Menschen kijken U aan". Enkele wijzigingen zullen in het programma worden aangebracht, o.a. zal Corry Vonk een van haar bijzondere succesnummers voorgedragen, terwijl tot slot voor de pauze zal worden opgevoerd „Zomer in Zwitserland", een vacantie sketch, waarin het geheele ensemble zal optreden. Men schrijft ons: Zooals men uit een bericht in dit blad kan hebben gezien, heeft dr. J. W. Lindenbergh de praktijk neergelegd. Velen, zeer velen, zien dr. Lindenbergh met leede oogen vertrekken en wij weten, dat het de wensch van vele patiënten is dr. Linden bergh als blijk van hun groote waardeering voor hem en als herinnering aan het vele, goede werk, dat dr. Lindenbergh voor zijn pa tiënten in Haarlem heeft gedaan, iets van blij vende waarde mede te geven. Vanzelfsprekend zijn hiervoor gelden poodig en daarom richten we ons tot u met het verzoek om, indien u met bovenstaande sympathiseert, uw bijdrage te zenden aan één der onderstaande adressen of te gireeren op postrekening No. 273334 van F. W. Rietman, Pegasusstraat 52, Haarlem N., alles onder duidelijke vermelding van naam en adres. Elk bedrag, hoe klein ook, is welkom, want vele kleintjes maken één groote en mocht u niet in staat zijn uw bijdrage te brengen, zendt dan een kaartje met naam en adres, dan zijn wij gaarne bereid deze bij u te komen halen. Wij zijn reeds druk bezig bijdragen aan bij ons bekende adressen in te zamelen, maar wij zijn van meening dat vele tientallen patiënten, die gaarne een penning voor dit doel hadden ge offerd, buiten onze schuld vergeten zouden wor den en het is daarom dat wij bovenstaande gaarne in dit blad zagen opgenomen, aangezien het de eenigste weg is om alle patiënten te be reiken. Bij voorbaat zeggen wij de Redactie hartelijk dank voor de medewerking in dezen. P. S. Eventueel bestaande comité's worden verzocht zich hierbij aan te sluiten. Mevr. P. M. KLIJN-v. d. HAAK, Gen. de la Reystraat 71. Mevr. A. VAN EYK-HANDGRAAF, Spaanschevaartstraat 27. Mevr. SPIJKER-KION, Spaanschevaartstraat 11. Mevr. EBSKAMP-VAN JAARSVELD, Pegasusstraat 58. Mevr. RIETMAN-NIJHUIS, Pegasusstraat 52. Hr. D. H. KUYT, Pegasusstraat 75. Getrouwd: E. Veen en M. W. Beaux; A. Ca- paan en A. van der Molen; D. Hirs en G. M. van Dijck. C. Duineveld en J. A. M. Schelle- kens; A. ter Woort en A. Chr. Vermast. L. A. M. Neelissen en A. H. J. van Buchen; C. van Straaten en A. M. Reinders; F. Th. A. de Goeij en H. W. Speicken; J. M. de Haas en K. Wolf; Chr. van Delft en J. Koperberg; M. Boukes en A. Terol; J. van der Linden en M. Broekhuizen; II. A. ter Bruggen en C. J. de Klerk; J. F. W. Meggelink en J. A. M. Jacquest; G. Horst en G. de Goede; P. M. Cremme en E. K. Kef en- Hedenavond ft.IJ uur Lichtwedstrijden „Haarlem"-terrein Morgen Hemelvaartsdag Hoogtijdag der B.E.L.-week. Ten- toonst. en Stadskweekerij geopend, muziek en drukte in de stad, enz. Vrijdag 11.15 uur Concerten op den Kloppersingel door Harmonie Crescendo. Zaterdag 4 uur Groote Recl.-optocht met défilé voor Burgemeester en Wethouders, 's Avonds groot sluitingsf eest tentoonstelling. Bezoekt de tentoon stelling KI. Houtweg 16 (3 minuten van Houtplein). Elke 10e bezoeker een verrassing; elke 300e en 500e mooie prijzen; vele attracties enz. hörster; W. Beekelaar en A. Speelmans; Th. J. ter Metz en J. G. Boshuijer. L. G. Hankel en A. Schaf et; W. C. Janus en G. Verdam; G. J. van Straaten en D. de Groot; L. Bouw ens en J. Jacobs; A. J. Stevens en C. F. van der Reep; A. P. Vrolijk en M, E. van der Hoeven. Ondertrouwd; D. van Zomeren en E. van Duin; C. J. Rienstra en A. B. Lijnzaat; B. A. G. Dorlandt en H. M. Brits; J. T. Koers en C. J. Smit; H. Leeflang en S. J. Cassee; P. M. Pels en H. J. van Hazebroek; J. Polderman en Chr. Harskamp; J. Poelman en M. de Vries; W. Uitermark en A. J. F. Honnebier W. H. Beaufort en R. H. Bakker; J. van Heerden en W. D. Spaargaren; J. C. de Nieuwe en E. Koole; J. G. Sloof en J. G. van Bruggen; C. F. Imming en J. Kaart; Chr. J. Korsman en M. Geelen; J. F. Albers en M. Geissler; B. Wildeman en J. van der Wiel; A. A. Olsthoorn en G. H. Bisschop; G. J. Krijgsman en J. Tiesma; H. W. van DijK en L. van der Linden; A. J. Verbeek en G. Tig- gelman; R. de Jong en G. C. Alink; J. Marij chand en J. P. J. Redeker; G. F. Bordes en C. S. M. de Langen; N. Wijtsma en J. J. Becker; J. A. Krijnders en J. Jansen; A. M. van Maas winkel en C. H. A. Koelemeijer; J. H. van den Booren en Chr. van Looij; G. List en M. C. Heerens; W. H. Schrameijer en J. M. F. Kales. Geboren: M. J. C. CrumOpstal; dochter; J. M. UitermarkWittendorp, dochter; M. C. van Steijnenvan Gennip, .dochter; E. M. Weber— Bakker, zoon; J. MeerlooWieringa, zoon; J. J. RedekerWolters, zoon; P. BeenhakkerMoot, dochter; M. A, VermeulenDe Boo, zoon; W. H BrasserHopstaken, zoon; C. de Bruin- Schouten, dochter. Overleden: J. Bos, 17 jaar, Amsterdamstraat; D. J. G. AlmeroodStumpf, 73 jaar, Schouw tjeslaan; C. A. Piers, 68 jaar, Gasthuisvest; A. M. van der Pol, 79 jaar, Linschotenstraat; J. M. EckhardMentjox, 50 jaar, Amsterdamstraat. Kostelooze inenting. Woensdag 19 Mei, des namiddags van 22.30 ur, zal ten huize van de artsen M. H. A. Melchior en W. Netelenbos wederom de gelegenheid worden opengesteld tot kostelooze inenting of herinénting tegen de pokken. Ondanks het feit, dat bij kinderen, die kort te voren tegen de pokken waren ingeent. ziekte verschijnselen van het centrale zenuwstelsel zijn waargenomen, geven de deskundigen algemeen als hun meening weer, dat de (re) vaccinatie de bevolking een belangrijke beschutting tegen deze ziekte geeft. Inenting op zeer jeugdigen leeftijd brengt de minste bezwaren met zich. Ten aanzien van kinderen beneden 1 jaar is de kans op het ontstaan van encephalitis uiterst gering, terwijl bovendien, voor zoover is na te gaan, deze kans in de maanden Mei en December belangrijk kleiner is dan in de andere maanden. tussen Postkant, en Verwulft Keuze uit 45 verschill. machines van f 28.af WIJ VERKOPEN (contant en in huurkoop), VERHUREN en REPAREREN ALLE MERKEN H. B. C. naar Volendam. Morgen (Hemel vaartsdag) gaat H.B.C. naar Volendam, voor een vriendschappelijken wedstrijd. H3.C. zal zoo sterk mogelijk uitkomen, met vermoede lijk alleen een invaller voor Vinke. Door de supportersvereniging wordt een autotocht georganiseerd. Daar de deelname zeker groot zal zijn is het aan te raden nog hedenavond een plaats te bespreken om teleur stelling te voorkomen. Vertrek 12.30 van de IJzeren brug. R. K. Staatspartij. Behalve de groote poli tieke vergadering op as. Zondag 9 Mei op het H. B. c.-terrein aan den Heerenweg waar Mr. J. B. Bomans en Paul de Waard zullen spreken, belegt de R. K. Staatspartij, afd. Heemstede voor hen die in het gedeelte van Heemstede wonen ten Noorden van de Zandvoortsche laan op Dinsdag 11 Mei des avonds 8.15 een ver gadering in hotel Boekenrode nabij de Spoor weghalte Heemstede—Aerdenhout, waar zal spreken prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der R. K. Raadsfractie te Amsterdam. Andere belangstellenden kunnen echter ook een uit- noodiging krijgen, indien zij dit aanvragen bij het secretariaat der afd. Heemstede, Meer en Boschlaan 4, Tel. 29427 en bij den heer H. Wes- terveld, Rer. Novaplein 10. In verband met de beperkte plaatsruimte is deze vergadering alleen toegankelijk voor hen die in het bezit zijn van een uitnoodiging. R. K. Kiesvereeniging. Dinsdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging „R. K. Kring" een bui tengewone vergadering. Er waren naar schatting 600 menschen in de groote Concertzaal van Hotel Flora, ook meerdere Dames, alsmede de Geeste lijkheid der beide parochies, de Loco-Burgemees ter, vele raadsleden, etc. De R. K. Harmonie luis terde den avond op. De voorz., dhr. C. Seijsener, opent met den Christelijken groet en heet allen hartelijk welkom, bijzonder den spreker van dezen avond. Nadat door allen met de muziek staande het Wilhelmus was gezongen, werd ter stond het woord gegeven aan den heer Paul de Zondag, 9 Mei a.s. gaat de Katholieke Jonge Middenstandsvereeniging in het Bisdom Haar lem haar bondsdag vieren. Dan roept het bonds- bestuur de middenstandsjeugd op, om in zoo groot mogelijken getale naar Haarlem te komen om dien dag tot een grooten dag te maken. Dan verwacht het bondsbestuur een overvol kerkge bouw en een stampvolle concertzaal. Want alleen een flinke opkomst kan en zal het succes van dien dag verzekeren. Wat ts de bedoeling van dezen bondsdag? Door den bondsdag wil de KJMV haar leden samen brengen, niet alleen om banden van vriendschap te leggen, doch veel meer om ieder lid er des te dieper van te kunnen doordringen, dat hij in den strijd om zijn vorming niet alleen en krachteloos staat, doch dat hij met vele an dere, met hetzelfde ideaal bezielde jonge kerels, dien strijd zal hebben aan te binden. De bondsdag moet zijn als een wapenschouw, welke de leden er van moet overtuigen, dat zij als een „aices ordinata", als een leger in slag orde, aangevoerd door en volgens het plan van de hoogste legerleiding ten strijde trekken. Hiermede zal de bondsdag het zijne hebben bijgedragen aan de zoo noodzakelijke sociale vorming van onze katholieke jongeren. Maar daarnaast wil men tegelijkertijd bouwen aan hunne godsdienstige, zedelijke en cultureele vorming. Als katholieke jeugdbeweging zal de K.J.M.V. tegenover den georganiseerden godsdiensthaat, die zich van alle kanten opdringt, een gemeen schappelijke daad van Godsvereering stellen. Daartoe zal zij 's morgens al haar leden ver zamelen rond het altaar om gezamenlijk het H. Misoffer aan God op te dragen. 's Middags zullen in de Concertzaal te Haar lem door het bezielend woord van Rector H. Drost, de leden worden aangezet tot den posi tieven strijd voor God, tegen iedere godsdien stige en zedelijke vervlakking. Maar tevens zal zij trachten een cultuurdaad tc stellen, welke voor de cultureele vorming van haar leden van groote waarde kan zijn. Zij zal dit doen in het kader van de Vondel-herden king, om daarmede tevens te eeren een van de grootste bouwers van de Nederlandsche cul tuur. Door eigen leden zullen enkele fragmen ten uit Vondels „Samson" worden voorgedra gen. En tenslotte wil zij haar leden toonen hoe zij op cultureel verantwoorde wijze de zoo nood zakelijke ontspanning in het vereenigingsleven kan verzorgen. De regie berust in handen van Anton Sweers. Dit alles nu geschiedt met de hooge waar deering van onzen bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, welke waardeering Hij gaarne heeft willen toonen, door den bondsdag met zijn te genwoordigheid te vereeren. Ongetwijfeld zal Mgr. die aanwezigheid onder katholieke jon geren benutten om hen aan te sporen zich in het verbond van de Jeugdstandsorganisatie achter hen te scharen in den strijd voor God, Kerk en Vaderland. Zoo zal het slagen van dezen bondsdag bij dragen tot het doel der Katholieke Jeugdbe weging: de wereld heroveren voor Christus. W. DYSSELBLOEM, Bondsvoorzitter. Waard, die tot onderwerp had gekozen: „De les van het Buitenland". Vier weken vóór den slag zouden we elkaar moed in gaan spreken? Dat zou voor de moedeloozen zijn; voor ons ka tholieken is dat niet noodig. Men begrijpt ons niet, wat we zijn als katholieken en dat we als Katholieken aan politiek moeten doen. Nu we moeten hebben no 1 van lijst 1, is het nog gemakkelijker; de tijd van lamlendigheid is voor bij en voorgoed. Waar we iets beteekenen kun nen we onze rechten laten gelden; voor ons geslacht staat vast, dat het geen dwaasheid is godsdient en politiek te verbinden. 30—50 jaar geleden stond dat anders, toen was aan politiek doen een „levensgevaarlijke geestesge steldheid!" Politiek is de kunst of de wetenenschap voor land- of stadsbestuur; we hebben recht op een juiste waardeering; de politiek is een middel, geen doel. Onze beginselen zijn zoo gemakkelijk, ze komen van God; ze wijzen naar het doel van ons hierzijn: den Hemel. Het voorgeslacht heeft ons geleerd en geholpen: we mogen trotsch zijn op onze vrijheden. En 1918 kwam met Mussolini, Katholiek ge doopt, later atheïst, in 1919 werd hij Leider van wat wij zouden noemen „knokploegen!" Later kwam er een wijsgeerig systeem bij, verder een uitbouw, een eenheidsdrang; het volk in Italië wordt opgevoed in een drang. Mussolini was een oorspronkelijk genie, raakte niet aan den Paus, gaf een concordaat, is goed voor het volk. Hij stelt het katholieke geloof op dezelfde lijn als dat van de Asteken. Voor niets is ooit de mee ning of de goedkeuring der Katholieken gevraagd omdatze politiek niets beteekenden. Het is louter toeval, dat het Italië vrij goed gaat. Met ons zou het anders zijn: men moet met ons rekening houden. Na Italië: Spanje; daar is een katholieke po litiek, maar dat was te veel van het goede, dus altoos ruzie. Gevolg: het ging verkeerd; het regende op den stemdag en men bleef thuis. maar de rooden niet! Er werd door de Bisschop pen op eenheid aangedrongen (zeg het aan lede ren N.S.B.-'ër en K.D.P.-'er) maar het kon niet worden uitgedragen en verdedigd waar het moest: de Basken geven zulk een bittere les; een groote waarschuwing. Dan komt Mexico: gebrek aan geloof en poli tiek onmondig Verder Frankrijk, de oudste dochter der Kerk; de katholieken waren er niet politiek georgani seerd; er was een tekort aan politiek besef. De Katholieken hebben op den gang van zaken niets in te brengen. De Katholieke Elzassers wil len de leekenwetten niet, er is fel verzet maar in het parlement kan niemand het vóór den Bisschop opnemen, gevolgEen les van voor vijf weken ons gepredikt. Nu onze Oostelijke naburen. Duitschland had een wereldoorlog verloren; het volk is in ar moede; er is crisis, een goede voedingsbodem voor iemand, die op de volksziel kan inwerken; er wordt veel beloofd. Er waren daar nog een zeven millioen goede georganiseerde Katholie ken, maar alle goeds werd beloofd en men ge loofde datEr kwam een concordaat! Alles heette veilig; er was een plechtig accoord en.... men liep erin! Thans zijn de katholieken er poli tiek onmondig gemaakt; men heeft alle recht uit handen gegeven Dan gaan we naar huis, hier in Holland: eiken avond mediteer ik mijn vrijheden, mijn rechten; we vormen de grootste partij, de sterk ste; ik vecht voor mjjn land, voor allen; we hebben een goede levensbeschouwing. Het gaat om de zielen. De NB.B. (niet slecht bedoeld) is een ernstige principieele vergissiing; het gaat er over, of ,Christus de baas is dan wel een ander. Mussert of Moskou? Ik voel me door die leuze diep beleedigd; tel ik niet meer mee? Dat is erg. Hoe wordt het dan als een van beiden baas worden? Wij vechten voor het groote ideaal en dat is Christus, (daverend applaus). Hierna het dankwoord van den voorzitter, door allen „Aan U, o Koning der Eeuwen!", dank aan de muziek en we gaan te 11 uur verrukt en vervuld met heilig enthousiasme naar huis. Politienieuws In de laatste dagen werden door de politie eenige aanhoudingen verricht in verband met in deze gemeente gepleegde diefstallen. In den avond van Woensdag j.l. werden enkele rijwielen ontvreemd. In een geval, op den IJmuiderstraatweg, zag de eigenaar den dief snel wegrijden in gezelschap van een tweeden persoon. De benadeelde trachtte hen luid roepende te achtervolgen. De daers ont snapten, doch werden vluchtig ook door een voorbijganger gezien. Onmiddellijk is door de politie een onderzoek ingesteld, 's Nachts werd de dader van zijn bed gelicht, waarbij meer gestolen voorwerpen in handen der politie vielen. Hij werd in arrest gesteld, gevolgd door zijn mededader, die den volgenden morgen werd aangehouden. Drie fietsen en eenige belastingplaatjes werden op gespoord. De schuldigen werden ter beschik king van de Justitie gesteld. De commissaris van politie waarschuwt ernstig tegen het in deze gemeente veel voor komende verschijnsel, dat fietsen onbeheerd en zonder slot aan den weg worden geplaatst, soms zelfs langen tijd. Hierdoor wordt de dief stal in de hand gewerkt. Voorts werden Zaterdagnacht door de oplet tendheid van een surveilleerend agent van politie in IJmuiden-Oost twee personen ont dekt, die kennelijk gestolen voorwerpen ver voerden. Hij slaagde er in na achtervolging één der daders te grijpen en herkende den tweeden, die nog in den loop van den nacht gearresteerd werd. Beiden werden op last van den Commissaris van politie in verzekerde be waring gesteld. Zij bleken in een onbewoonde woning te zijn binnengedrongen en aldaar een hoeveelheid leidingen en buizen te hebben af gesneden en ontvreemd. Afdeeling Noord Reserve 3e klasse. B SVA 2—Berdos 3. Afdeeling Centrum Rieserve 2e klasse. A De Zwaluwen 2Wilskracht 3 St. Martinus 2De Meer 3 WA 3DOSS 3. 3e klasse B SNA 1—ODI 1 Reserve 3e klasse A WZ 4—WA 4 C India 3—DES 2 NEA 3—RKAV 4 St. Martinus 3VDO 2. Reserve 4e klasse B VVZ 6SVO 2 RKAV 5—De Meer 5 DOSS 6—WA 5 C NEA 4—Gezellen Vier 3 Afdeeling Zuid le klasse A Lenig en Snel 1RCD 1 AW IGDS 1. Als U die inzendt, krijgt U geheel gratis het nieuwe nummer van 't prachtige maandblad voor handwerkkunst EVERLASTING FABRIEKEN, HEEZI Gebouw St. Bavo Proza, 8 uur. Stadsschouwburg Rotterd. Hofstadtooneel „Des Duivels prentenboek", kwart over 8 uur. Tentoonstellingsgebouw, Kleine Houtweg Tentoonstelling „De Opbloei", 10half 6 en half 811 uur (Attractieterrein en cabaret tot 12 uur). Stadskweekerij Tentoonstelling van bloemen en planten, 1012, 35 en 7half 9 uur. Verschillende feestelijkheden in de stad, ver sierde straten en etalagewedstrijd. Gcm. Concertzaal Rede mr. Marchant, half 9. Rembrandt-theater „Haar groote zonde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Ziegfeld, de Revuekoning", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „De laatste ronde", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-Filmac, 115 uur. „Swing time", 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch „De Vrek", 8.15 uur; „De kleine stem", half 3. Tentoonstellingsgebouw: Kleine Houtweg, ten toonstelling „De Opbloei", 1—half 6 en van 8— 11 uur. Attractieterrein en cabaret (telepaath Maloitz) tot 12 uur. Stadskweekerij: tentoonstelling van bloemen en planten, 1012, 35 en van 7 tot half 9. Verschillende feestelijkheden in de stad, ver sierde straten en etalagewedstrijd. Rembrandt-theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Ziegfeld de revuekoning", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De man zonder hart", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarl. Gemengd koor, 8 uur. R. K. Sportcentrale, 8 uur. R. K. Be volkingsbureau, 8 uur. Tentoonstellingsgebouw, KI. Houtweg, ten toonstelling „Opbloei", 1—5.30 en van 8—11 uur. Attractieterrein en cabaret tot 12 uur. Stadskweekerij: tentoonstelling van bloemen en planten, 1012, 35 en van 7 uur tot half 9. Huize „Domi", Overveen: Verkiezingsbijeen komst R. K. Staatspartij, 8 uur. Stadsschouwburg: A.B.C.-caberet, kw. over 8. Verschillende feestelijkheden in de stad, ver sierde straten en etalagewedstrijd. Rembrandt-theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Fras Hals-theater: „De man zonder hart", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Ziegfeld, de revuekoning" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur; Filmac 115 uur. De diensten op Hemelvaartsdag, 6 en 7 Mei der apotheken worden waargenomen door fa. Duyn en Keur, Keizerstraatö, fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30 en Marnixapotheek, Mar- nixstraat 65. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (tel. 16391). Bureau voor uitzending van verpleegsters, kraamverzorgsters en bakers, dag en nacht te bereiken. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Concours Donderdag 6 Mei gaat de R. K. Mondaccordeonclub „St, Jacobus" op concours te Ede, uitgeschreven door de Mondaccordeon- vereeniging „Eendracht Maakt Macht". De club komt uit in de eerste afdeeling met „Gondel nacht" en St. Jacobus Marsch. In den marsch- wedstrijd met Gustomarsch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5