K.L.M.-vogel in het moeras ernstig beschadigd Het conflict in Barcelona voorloopig geregeld I De Kievit bij Athene door wolkbreuk en gebrek aan brandstof tot gevaarlijke noodlanding gedwongen Passagiers en bemanning ongedeerd Het busconflict te Londen Geen meter zicht Ontploffing in een trein DR. BRüNING LECTOR TE HARVARD VON NEURATH'S BEZOEK AAN ROME Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DG!DERMa 6 M\ 1$fr7 - OSttTEftBBLH ABONNEMENTEN: ^oor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de Kievit, gezagvoer der Moll, ongeveer twintig kilometer vóór Athene een noodlan ding heeft uitgevoerd, daar het vliegveld van Athene niet be reikt kon worden ten gevolge van zeer slecht weer. Bij deze noodlanding heeft het vliegtuig ernstige averij op- geloopen, doch passagiers en bemanning bleven ongedeerd. De K.L.M. zal hedenochtend een toestel naar Athene zenden, om de passagiers naar Amsterdam te brengen. Bij zijn uitloop raakte de vleugel van het toestel een huis en kwam in den tuin tot stilstand Cabine onbeschadigd Sperwer naar Athene Geen herstelling ter plaatse Het benzinegebrek Een doode en drie gewonden bij ongeval tusschen Bordeaux en Marseille Phenen Het Weer „Dezelfde politiek wordt voortgezet" Brook breekt 'n record Nieuwe Generaliteits- raad gevormd De Basken meenen, dat hun gereor- niseerde leger beter stand zal kunnen houden Wie is schuldig aan Guernica? De ministerraad houdt zich er mee bezig Uitbreiding gevreesd Nog meer stakers? Reorganisatie van 't Baskenleger Voortzetting der evacuatie Het volgend nummer van dit blad verschijnt VRIJDAGAVOND De Directie DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK n.v VERTREK HINDENBURG UITGESTELD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20547 Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 cl., mgex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent pet regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. tl De piloot yan het K. L. M.-vlieg tuig Kievit, de heer J. J. Moll, heeft na de noodlanding, welke hij met dit vliegtuig heeft uitgevoerd, ver klaard, dat de oorzaak van deze lan ding te wijten is aan een geweldige wolkbreuk, welke zich boven het vliegveld van Athene uitstortte. Het zicht ontbrak dientengevolge volkomen. Het was niet mogelijk, ondanks herhaalde pogingen, het vliegveld te bereiken, daar men in letterlijken zin geen meter vooruit kon zien. De bestuurder was daar- door gedwongen naar een landings plaats in de omgeving uit te zien. Het vliegtuig, dat een lange reis achter den rug had, had echter slechts weinig brandstof meer, zoo dat na korten tijd de benzine ver bruikt was. De eenige keuze, die overbleef, was terstond te landen. De piloot koos daarvoor een smal vlak terrein, dat echter bij, de landing zeer moerassig bleek te zijn. Bij haar uitloop wierp de Kievit eenige boompjes, die het toestel op zijn weg ontmoette, omver, kwam met een der vleugels in aanraking met een huis en kwam ten slotte in den tuin tot stilstand. Gelukkig was de cabine onbeschadigd en bleven de passagiers, zeven in getal, en de vier leden der bemanning, ongedeerd. Een der vleu gels van het vliegtuig en een der motoren zijn vernield. De inzittenden zijn naar Athene ver trokken, waar zij in een der hotels hun intrek hebben genomen. Nader vernemen wij, dat de bemanning van de Kievit bestond uit gezagvoerder J. J. Moll, den tweeden bestuurder Bos, den radio-telegra- fist Hirdes en den boordwerktuigkundige Spaans. Er bevonden zich zeven passagiers aan boord. De averij van het vliegtuig beperkt zich tot den rechtervleugel, den rechtermotor en het rechteronderstel. Hedenmorgen vroeg zal de Sperwer met ge. zagvoerder Prijns en een aantal leden van het technisch personeel naar Athene vertrekken. Ce Sperwer zal met de passagiers Vrijdagavond °P Schiphol terugkeeren. Het ongeval heeft zoodoende voor de passagiers geen andere ge volgen dan een dag vertraging. Met betrekking tot de noodlanding van het K.L.M.-vliegtuig Kievit bij Athene vernemen Vil nog, dat de heer H. Martin, directeur der ïndië-lijn Woensdagavond een telefoongesprek heeft gehad met een der inzittenden van de Kievit. De mededeelingen, welke de heer Martin van hem kreeg, stemden volkomen overeen met de reeds van andere zijde ontvangen inlichtingen. Ce schade is hoofdzakelijk aan de rechterzijde. Zoowel de kap als de vleugel en de motor zijn ®an die zijde vernield. Van herstelling ter Plaatse zal wel geen sprake kunnen zijn, meende de heer Martin. Wanneer de machine echter naar de werkplaatsen der K.L.M. ver- yoerd kan worden, zal zij vermoedelijk wel weer m orde te krijgen zijn. Om dit te beoordeelen gaan heden twee technische experts derK.L.M. met de Sperwer mede. De post is reeds Woensdag doorgezonden. Een Duitsch toestel heeft de postzakken in Athene overgenomen. Hoe het vervoer verder naar Nederland zal geschieden, stond Woensdag avond nog niet vast. Hij informatie te Schiphol deelde men ons hiede, dat in het telegram van den bestuurder De "bekende piloot J. J. Moll, die onder de moeilijkste omstandigheden tot een noodlanding gedwongen werd J. Moll niet gesproken wordt over benzine-ge- brek. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden over het weer, windsterkte, over den tijd, welken het vliegtuig in de lucht was geweest enz. alle factoren, die vanzelfsprekend van invloed zijn op het benzineverbruik waren ontvangen, meende men toch, dat dit de reden van het ongeluk niet kan zijn geweest. Immers de K.L.M.-machines zijn volgens strenge voor schriften steeds ruim van benzine voorzien. Men veronderstelde echter, dat het vliegtuig, toen het onmogelijk bleek te Athene te landen, geen benzine genoeg meer had om naar zijn basis, Rhodos, terug te vliegen. MARSEILLE, 5 Mei (Havas) Heden ochtend omstreeks acht uur heeft zich in een wagen van den sneltrein Bordeaux Marseille een ontploffing voorgedaan, waardoor twee wagons in brand vlogen. Drie reizigers werden licht gewond. In een der verbrande wagons vond men later het verkoolde lijk van den eersten ma chinist. De beide beschadigde wagens werden te Saint Martin de Crau op dood spoor geplaatst. waarna de trein zijn weg vervolgde. Nader wordt gemeld, dat een speciale com missaris van het station Marseille een onder zoek heeft ingesteld in de beide wagens, welke door de ontploffing werden beschadigd, doch het is nog niet mogelijk geweest de oorzaak van de ontploffing vast te stellen. Het gerucht, dat sprake was van een bom-aanslag, is niet bevestigd. De gezondheidstoestand van de drie gewon den is niet verontrustend. De gewezen Duitsche rijkskanselier en oud- Centrumleider dr. Heinrich Brüning is, naar het Handelsblad meldt, tot lector in de inter nationale economische politiek aan de Harvard University in Amerika benoemd. Hjj zal in Sep tember zijn colleges beginnen. op dai Grebbeben H Verwachting: Matige, later afnemende |j Westelijke tot Noordelijken wind, gedeel- s telijk bewolkt, weinig of geen regen, wei- S nig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Afnemende en =E II krimpende wind, aanvankelijk guur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiE ROME, 5 Mei. (Stefani). Tijdens zijn bezoek aan Rome, aldus het door het agentschap Ste fani gepubliceerde communiqué, heeft de Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken, Frei- herr von Neurath, een reeks besprekingen ge voerd met den Duce en melt graaf Ciano, waarbij men de belangrijkste politieke en eco nomische vraagstukken, welke Duitschland en Italië betreffen, heeft bestudeerd. De gedach- tenwisseling heeft' opnieuw den nauwen samen hang der belangen en de gelijkheid der voor nemens van beide landen bevestigd. Dientengevolge heeft men opnieuw den wensch van beide regeeringen bevestigd, om in gemeenschappelijk overleg dezelfde politiek voort te zetten, voor de belang rijkste aan de orde zijnde kwesties, op grondslag en in den geest van de proto collen tusschen beide landen, geteekend te Berlijn verleden jaar October, welker prac- tische toepassing een reden van voldoe ning vormt voor Italië en Duitschland en tevens een hechte bijdrage beteekent voor den vrede. Deze besprekingen hebben beide regeeringen in staat gesteld nog eens haar wensch vast te stellen in de toekomst de pogingen voort te zetten en te voltooien om tot een uitgebreider samenwerking met de andere mogendheden te geraken, en in Europa de essentiëele voorwaar den te scheppen voor een grootere en meer be trouwbare economische stabiliteit. Von Neurath heeft zich vanmorgen naar het Venetiaansche Paleis begeven, om Mussolini zijn afscheidsbezoek te brengen. Ook heeft Von Neurath hedenmorgen de ge zanten van Oostenrijk en Hongarije ontvangen. Von Neurath is vanavond van Rome naar Duitschland vertrokken. Het garnizoen van Brussel heeft voor Koning Leopold gedefileerd. De vorst begroet den vestingcommandant De vliegenier Brook is te 15.22 (Greenwich tijd) te Londen aangekomen en heeft daar. mede het record van Amy Johnson Londen— KaapstadLonden met bijna 16 uur gebroken. CERBERE, 5 Mei. (Havas). De radiostations van Barcelona hebben medegedeeld, dat een oplossing was gevonden in het scherpe conflict tus schen de Generaliteit van Catalonië en de anarchisten. Naar men gedurende den nacht uit Barcelona heeft vernomen, is de oorzaak van de bloedige onlusten te zoeken in de poging van de Qene- raliteit de wapenen van alle elementen, welke aan de controle van de Generaliteit zijn ont snapt, te verzamelen en een betere controle uit te oefenen op het telefoonverkeer. De anarchisten meenden, dat dit tegen hen gericht was, vielen de openbare ordediensten op straat aan en maakten zich meester van een aantal gebouwen, in het bijzonder in de wijken Sans en Hospitaiet. Zij stelden mitrailleurs en batterijen geschut op strategische punten op. Tusschen de ordebewakers en de opstandigen kwam het tot hevige botsingen; vele leden van de socialistische organisaties kwamen de re- geeringstroepen te hulp. Graaf Ciano, minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, heeft een bezoek gebracht aan Koning Zogoe van Albanië LONDEN, 5 Mei (Havas) Heden ochtend is liet Britsche kabinet voor de wekelijksche bijeenkomst samengekomen. Naar verluidt, heeft minister Brown, de minister van Arbeid, zijn collega's op de hoogte gesteld met den toestand in de autobusstaking. Een wapenstilstand gedurende de week van de kroning zou beide partijen in de gelegenheid stellen de besprekingen voort te zetten. Men veronderstelt evenwel niet, dat de regeering een besluit zal nemen voor de commissie van on derzoek rapport zal hebben uitgebracht. De vergadering van het kabinet van heden was de laatste voor de kroning en het Pinkster reces. Indien, zooals men verwacht, Baldwin 28 Mei af zal treden als minister-president, zal hij 26 Mei de laatste bijeenkomst van het kabinet presideeren. De afgevaardigden van het personeel van de Trolly-bussen te Londen, hadden heden een bespreking met het bestuur van den Bond van Transportarbeiders. Het personeel verlangt vrijheid van handelen om een sympathiestaking met het personeel van de autobussen uit te kunnen roepen. Het schijnt dat het bestuur van den bond geen voorstander is van een sympathiestaking en vreest, dat hierdoor de positie van de sta kers benadeeld kan worden. De werklieden zijn evenwel van meening, dat door aan het werk te blijven de kas van het transportbureau wordt verrijkt. Men vreest derhalve, dat zij toch zul len staken. Het aantal stakers zou hierdoor met 12.000 worden vermeerderd. Op de bijeenkomst van het rijdend perso neel der trams en trolleybussen is met algemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarin volmachten worden gevraagd om het werk te kunnen neerleggen, ten einde de aandacht te vestigen op de arbeids voorwaarden. Er is een deputatie benoemd, om hedenavond een onderhoud met den vakvereenigingsleider Bevin te hebben. Beide zijden hebben aanzienlijke verlie zen geleden. Hoe groot dit aantal is, is niet bekend, doch te oordeelen naar het aantal geneesheeren, dat te hulp is geroepen, moet het aantal gewonden zeer groot zijn. De strijd duurde gisteren den geheelen dag. Gedurende den nacht werden de vijandelijk heden gestaakt, en hedenochtend zag men de aanhangers van de Generaliteit met het ge weer bij den voet staan, in afwachting of de overeenkomst ook werkelijk zou worden uitge voerd. De regeling bestaat gedeeltelijk uit de vorming van een nieuwen Generaliteitsraad, onder voorzitterschap van Companys. De extremistische anarchisten schijnen hier door niet geheel bevredigd te zijn, hoewel zij er niettemin terrein door winnen. De voorsteden van Barcelona zijn nog steeds in de macht der anarchisten, en op de strate gische punten blijven mitrailleurs opgesteld. Vanmiddag heeft een lid van de C.N.T. aan de gewapende benden een uur den tijd gege ven om de straten te ontruimen, en gedreigd, dat anders de troepen der Generaliteit zullen optreden. Nader wordt uit Barcelona gemeld, dat de voorloopige regeering van de Generaliteit Cata lonië bestaat uit de volgende personen: Carlos Maxti Peced (linksch Catalaan); An tonio Sese (secretaris der U.G.T.); ValerioMas (districtssecretaris der C.G.T.)en Joaquin Pou (bond van pachters). Het is nog niet bekend, hoe de portefeuilles verdeeld zijn. Wel weet men, dat Feced belast is met de Openbare Orde en Veiligheid. Behalve de Britsche torpedojager „Gipsy", welke reeds op de reede van Barcelona lag, zijn de kruiser „Despatch" een schip van 4150 ton en de torpedojager „Hostile" naar Barcelona gezonden om de Britsche onderdanen te be schermen ingeval de ongeregeldheden een ern stiger vorm zouden aannemen. De Baskische regeering zet de reorganisatie voort van het geregelde leger, en heeft de be voegdheden van het centrale comité overge dragen aan den generalen staf. Deze militaire reorganisatie heeft een gelukkigen terugslag gehad op de oorlogsfronten, waar het moreel der soldaten dagelijks sterker wordt. In den sector Bermeo zijn de Italianen nog steeds in een moeilijke positie, ondanks de ontvangen versterkingen. Zij bevinden zich in een dal, dat omringd is door heuveltoppen, welke door regeeringstroepen bezet zijn. De regeeringstroepen hebben in den sector Durango twee heuvels bezet, waar zij een groote hoeveelheid materieel, vlammenwerpers, gas maskers, granaten en automatische geweren aantroffen. Een lid van de delegatie der Baskische regeering te Parijs, Francisco Basterrechea. heeft aan Havas nadere bijzonderheden verstrekt over de voorstellen tot overgave van Bilbao, welke aan de Baskische re geering van Duitsche zijde zijn gedaan. Eerst zijn Carlisten uit Guipuzcoa in ver binding getreden met de Basken. Zij wezen op hun Katholiciteit en hun liefde voor de traditie. Later verschenen afgevaardigden van het hoofdkwartier te Salamanca, en ten slotte Duitsche afgevaardigden. Deze begonnen met zachtheid te wijzen op de sympathie van Duitschland voor het Baskenland, „een land met een zuiver ras." Toen de Basken weiger den op de voorstellen in te gaan, begonnen zij te dreigen. Zij verklaarden dat Duitschland de middelen bezat Franco de overwinning te bezorgen, en dat zij zelfs Bilbao zouden kunnen vernietigen met honderd vliegtuigen en ander vernietigings-materieel. Hierna stelden de afgezanten vragen over de autonome regeering van het Baskenland en Bilbao, eri kondigden aan, dat zij zoo noodig overal elders in Spanje iri de verdediging zou den blijven, om al hun aanvalskracht te con- centreeren in het Noorden en zoo den val van Bilbao te bewerken. Basterrechea verklaarde vervolgens, dat al deze besprekingen op de Baskische legatie te Parijs werden gehouden. Naar uit Bilbao gemeld wordt, zullen mor genmiddag andere Engelsche schepen aanko men, om de evacuatie der bevolking van Bilbao voort te zetten. Op voorstel van den Engelschen consul zullen de schepen, welke aan de ontrui- Het K. L. M.-vliegtuig de Kievit heeft by Athene een noodlanding moeten maken en is daarbij ernstig beschadigd; passagiers en be manning ongedeerd. In Barcelona is het tot een voorloopige regeling gekomen. Dr. Brüning, de vroegere Duitsche rijkskanse lier is tot lector benoemd aan de Harvard- University in Amerika. De daders van den aanslag op Formysin zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld. Een communiqué betreffende het bezoek van Von Neurath aan Rome zegt, dat dezelfde po litiek zal worden voortgezet. Tusschen Bordeaux en Marseille deed zich een ontploffing in een sneltrein voor, waardoor de machinist gedood en drie personen gewond werden. De Britsche ministerraad heeft het Londen- sche busconflict besproken. Men vreest voor uitbreiding van de staking. De Mississippi dreigt opnieuw te overstroomen. De val van het Japansche kabinet-Hayasji wordt voorspeld. Te Utrecht is in een vergadering der R. K. Staatspartij het feit herdacht, dat aldaar veer tig jaar geleden de eigenlijke grondslag der partij werd gelegd. Voorloopig geen verlaging der restitutie aan de pluimveehouderij. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Crisisinvoerwet, o.m. behelzende uitbreiding van de handelspolitieke bevoegdheden der regee ring. New-Yorksche Beurs: Opening vast, slot lager. O Hoofdkantoor: Heerengr. 580, A'dam Alle Beurszaken. Tikkerdiens i. ming deelnemen, op den romp het Roode Kruis- teeken voeren. De Britsche consul te Bilbao is naar deze stad teruggekeerd, om de evacuatie van de vrouwen en kinderen te leiden. De correspondent van de Times te Vitoria meldt, dat een commissie van burger-ingenieurs is ingesteld, om de oorzaken vast te stellen van den brand, welke Guernica in asch heeft gelegd. Men meent, dat voldoende aanwijzingen zijn overgebleven om de meening der rechtschen te staven, dat brandstichters aan de zijde der Basken meer met den brand te maken hebben gehad dan de luchtmacht van generaal Franco. Men heeft in Guernica weinig sporen van bom men gevonden. De kraters in de straten zijn grooter dan de in Spanje gebruikte bommen tot dusver hebben aangericht. Uit hun ligging zou bovendien blijken, dat deze kraters geslagen zijn door ontploffende mijnen, welke waren neergelegd om de straten af te 6luiten. In het dak van een groote kerk was een gat geslagen, maar het kerkgebouw was niet in brand ge raakt.. Naar het oordeel van den correspondent zal het moeilijk met nauwkeurigheid zijn na te gaan, hoe de brand ontstaan is. De Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, heeft, naar men meent te weten, hedenmiddag een bezoek gebracht aan Eden, en er op gewezen, dat de mededeelingen van sommige bladen, volgens welke Duitschland niet bereid zou zijn, het verzoek om geen open steden in Spanje te bombardeeren, te steunen, beslist ongegrond zijn. Het op 11 Mei vastgestelde vertrek van het luchtschip „Hindenburg" uit Duitschland zal twee dagen worden uitgesteld, om het den Amerikaanschen dagbladen mogelijk te maken langs den snelsten weg in het bezit te komen van de foto's der Engelsche kroningsfeesten. Stand op Donderdag I uur v.m.: 758 Vorige stand: 763.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1