Zoekt gij betrouwbaar Personeel Laatste Nieuws Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen I Enthousiaste kiezersbijeenkomst Wapen van Prins Bernhard PRACHTIGE REDE VAN MR. MARCHANT NURKS EN OPBLOEI Valencia grijpt in DONDERDAG 6 MEI 1937 Er staat thans voor de Kerk zoo veel op het spel. Daarom de eenheid bewaren Medewerking der jongeren Rede van mr. Marchant Mr. H. P. Marchant De grootspreker Mussert DE VERKIEZINGEN Geen kladderpartijen op straat Dr. J. J. VAN DEN HOEK BEGRAVEN ONTWIKKELING WERK- LOOZEN Groot aantal deelnemers in het afgeloopen seizoen AANBESTEDINGEN GENIE Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 7 Mei Wasscherij Het Kleverpark Kinder-Herstellings- en V acantiekolonies Gedeeltelijk gecorrigeerd) Regeering der Republiek belast zich met de veiligheid in Catalonië Von Ribbentrop heeft een verrassing Het bombardeeren van open steden zou soms noodzakelijk kunnen zijn Besluit in het Staatsblad verschenen HAUST BLIJFT BESTAAN Blijde tijding voor het personeel TABAKSVEILING TE AMSTERDAM ^iiimiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiui NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT fniiiiiiHiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifii STAD „Wij Katholieke jongeren zouden, als wij moesten stemmen, de R. K. Staatspartij, No. 1 van lijst 1, pa*i£ dr. Beaufort, stemmen", al dus riepen ongeveer de bijna 300 jongeren in spreekkoor uit op de grootsche verkiezings bijeenkomst, welke Woensdagavond in de Ge meentelijke Concertzaal werd gehouden. En de aanwezige oudere katholieken, die wel moeten stemmen, hebben door hun massale opkomst en hun geestdrift getoond, dat ook voor hen slechts één politieke partij in aan merking komt, de R. K. Staatspartij. Ongetwijfeld zullen zij allen hun overtui ging voelen gesterkt door oud-minister Mar- chant's prachtige en bezielende rede, waarin hij op zijn karakteristieke, geestige wijze de grondslagen van ons geloof uiteenzette en aan toonde, hoe wjj dat geloof slechts op politiek terrein kunnen bewaren en verdedigen als wij de eenheid ook op staatkundig terrein bewaren. Honderden katholieken waren aanwezig en vooralverblijdend was het groote aantal jon-* geren onder hen. Vele geestelijke en wereldlijke' autoriteiten gingen de katholieken voor om door hun aanwezigheid hun trouw aan onze R. K. Staatspartij te toonen. Wij merkten onder hen op Z. D. H. Mgr. M. P. Möllmann, den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, pater drs. N. Th. Vlaar O. E. S. A., rector van het R. K. Lyceum, verschillende geestelijken, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud-lid van de Eerste Kamer, den heer Ch. v. d. Bilt, lid van de Tweede Kamer, mr. J. Bo- mans en mr. dr. P. J. Witteman, leden van Ged. Staten van Noord-Holland, den heer W. J. B. v. Liemt, wethouder van Haarlem en eenige raadsleden. Te half negen ongeveer traden de jongeren in een lange rij met vlaggen de zaal binnen onder het gezamenlijk zingen van „Roomschen, dat zijn wijAan de wanden werden groote lange doeken ontplooid, toepasselijk op de ver kiezingen en de zaal was voorts aardig met groen, bloemen en vlaggen versierd. Prof. dr. Alph. Steger, lid van de Eerste Kamer, opende dan de bijeenkomst met een welkomstwoord en leidde Z. Exc. oud-minister mr. Marchant met enkele woorden als spreker in. Onder langdurig applaus van de aanwezi gen dankte hij mr. Marchant ervoor, dat lui de eene spreekbeurt, die hij nog over had, aan Haarlem heeft willen afstaan. Spr. wekte vervolgens op een speldje-te dra gen, de R. K. Staatspartij ook financieel te steunen, raambiljetten aan te brengen en ook andere daadwerkelijke medewerking aan de R. K. Propagandaclubs te geven. Ten slotte herinnerde spr. er aan, dat de partijvoorzitter mr. Goseling op 21 Mei in Haarlem komt spreken. Het woord was hierna aan mr. Marchant, die opmerkte, dat het Christelijk Sociaal Dag blad hem heeft verweten, dat hij in de politiek was gegaan inplaats van, na zijn bekeering een retraite van.... drie jaar te volgen (gelach). Spr. houdt zich echter aanbevolen als hij den Gereformeerden een introductie voor zoo'n retraite kan geven. Spr. zette dan uiteen, dat het den Anti-Rev. allerminst past een houding aan te nemen van: Als gij thans in den verkiezingstijd onzen lei der bestrijdt, moogt ge straks niet meedoen aan een Christelijke Coalitie. Zoo'n aanmati gend optreden maakt een Christelijk Coalitie kabinet onmogelijk. De leider van de Anti-Rev. wenscht echter een breeden grondslag voor het kabinet en daarom verheft hij de liberalen in den Christelijken Adelstand! Het optreden van de Anti-Rev. is echter ge heel onjuist want in den verkiezingstijd propa geert iedere partij alleen haar eigen beginselen en eerst daarna prate men over de vorming van een kabinet. De Katholieken staan in deze ver kiezingen dan ook geheel zelfstandig. Niettemin zal ook menige niet-katholiek ver standig doen op de katholieke lijst te stemmen. Geen partij doet immers zoo duidelijk uitko men, dat ordening en corporatieve samenleving noodzakelijk zijn volgens christelijk beginsel. Er zullen echter wel niet vele niet-katholieken op de R. K. Lijst stemmen, omdat men nu een maal de Kerk voorstelt als behept met een ont zaglijken machtshonger. Als men het Katno- licisme kent, zegt men wel anders, maar ze willen het Katholicisme niet kennen. Is dat nu het vrije onderzoek, waarop de Protestanten zich beroepen? Op geestige wijze schetste spr. wat dit z.g. vrije onderzoek der Protestanten tot resultaten heeft. Alleen al in Nederland bestaan er 410 kerken! Men ziet aan het werkelijke leven, dat Christus niet anders kon doen dan een Kerk stichten met een onfeilbaar leergezag dat de uit eindelijke beslissing in godsdienstige kwesties heeft. Welke Kerk heeft zoo iemand als onzen Paus, die zich in zijn laatste prachtige encycliek zoo overtuigend tot de geheele wereld kon wenden? (Daverend applaus). Terwijl men de waarheid zoekt, reformeert men, en al reformeerend alsof het een con tinubedrijf was! komt men tot het positieve Christendom, zooals dat in Duitschland bestaat: het positieve heidendom, dat de beeltenis yan Christus weghaalt om er dat van Hitier voor in de plaats te zetten! Deze geestelijke bewegingen nu kan men niet keeren door geweld. Doch men denke niet, dat de democratie dit kan doen. Men moet niet ver wachten, dat men klaar is als men samenwerkt met partijen, die God niet als gezagsbron willen erkennen. Eerst als wij regeeringen krijgen, die doortrokken zijn van het beginsel, dat in ieder moet leven: „God is in mij en ik ben verant woordelijk aan God", dan kunnen wij ook op een werkelijke positieve Christelijke Satatkunde re kenen. In het tweede deel van zijn rede kwam spr. er in scherpe bewoordingen tegen op, dat een zekere grootspreker beweert, dat ons land in de diepste ellende verkeert en eerst door zijn partij uit den put geholpen kan worden. Wat is het volk in de afgeloopen veertig jaar voor uit gegaan. Wijs mij een volk, dat zoo goed en dapper de crisis heeft doorstaan! (Daverend applaus.) Dat volk steekt torenhoog boven dien grootspreker uit! Maar dat volk moet dan ook vertrouwen hebben in zijn leiders en in zijn toekomst! (ApplausA Uitvoerig zette spr. dan uiteen, dat de klas senstrijd thans heeft afgedaan en wat wij moe ten verstaan onder de goede beginselen der Ordening. Als er een coalitie-kabinet komt. moet dat geleid worden door hen, die de juiste ordeningsbeginselen kennen, dus door de ka tholieken. Tenslotte memoreerde spr. een nationaal-so- cialistischcn dominee, die in Nederland de stichting van een nationale Kerk bepleitte. De Staat zou dan voor de Christelijke Heilsorde moeten zorgen. Men weet dus wat te wachten staat, als de N. S. B. hier aan het bewind komt. Mussert heeft beloofd een concordaat te sluiten als hij zal regeeren. De Paus zal hem zien komen! (Gelach.) Wij leven in Nederland zonder concordaat in volle geloofsvrijheid en dat zou Mussert willen veranderen! (Hilari teit.) Met enkele treffende woordén herinnerde spr. aan de Pauselijke vermaning, om toch in alles en altijd de eenheid te bewaren. Er staat thans zooveel voor de Kerk op het spel, laat dus elke katholiek juist door de eenheid te bewaren, dat geloof verdedigen en bewaren! De aanwezigen brachten Mr. Marchant na zijn rede een ovatie. Tijdens de pauze zong mej. A. Bonarius, be geleid aan den vleugel door den heer F. Pie- lage, eenige liederen op zeer mooie wijze. De jongeren brachten het door ons reeds gedeel telijk genoemd spreekkoor ten gehoore, waarin de nadruk wordt gelegd op het belang, dat men heeft om op No. 1 van lijst 1 te stemmen voor de toekomst der jongeren. Een en ander had blijkens het applaus der aanwezigen veel succes en het intermezzo werd dan ook zeer op prijs gesteld. Na een dankwoord van den voorzitter, prof. Steger, tot alle medewerkenden, in het bijzon der natuurlijk tot Mr. Marchant, mej. Bonarius, den heer Pielage en Mr. v. d. Storm als leider der jongeren, werd de uitstekend geslaagde bijeenkomst methet gezamenlijk zingen van het „Wilhelmus" gesloten. In verband met de a.s. verkiezingen wordt van officieele zijde medegedeeld, dat schilderen van verkiezingspropaganda op het straatopper vlak niet zal worden toegestaan, evenmin als het aanplakken van verkiezingsbiljetten op ge meente-eigendommen, zulks derhalve met vol ledige handhaving van de artikelen 51 en 51bis der algemeene Politie-verordening, luidende: Art. 51 Het is aan een ieder, tenzij daartoe gerech tigd, verhpden: a. bekendmaking, letters of teekens te plaat sen, te bevestigen, te schilderen of aan te brengen pp eens anders eigendommen, open bare gebouwen, openbare wegen, walkanten, aanplakborden of zuilen; b. op wettige wijze gedane bekendmakingen af te scheuren, onleesbaar te maken of te be schadigen. Art. 51bis „Het is verboden zich tusschen zonsonder gang en des voormiddags 7 uur op den open baren weg te bevinden met eenig aanplak biljet, eenig plakmiddel, eenig plakgereed- schap, teer, krijt, kalk of eenige andere kleur stof of verfstof. Dit verbod is niet van toepassing, wanneer wordt aangetoond, dat genoemde voorwerpen of stoffen niet zijn gebezigd, noch bestemd voor handelingen, welke ingevolge het bepaal de in art. 51 zijn verboden". Binnen enkele dagen zullen op 12 plaatsen in de stad borden worden geplaatst, waarop voor elk der ingediende candidatenlijsten ge legenheid zal zijn tot het aanplakken van aan bevelingsbiljetten op het vak, waarvan het nummer overeenstemt met dat der candida- tenlijst. Op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan is gisterenmiddag ter aarde besteld Dr. J. J. van den Hoek, directeur der H. B. S. B. Onder de vele aanwezigen merkten wij o. a. op de wethouders A. G. Boes en W. J. B. v. Liemt en den gemeente-secretaris Mr. A. Wes- tra. Verder Dr. E. Elzinga, inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en alle directeuren der middelbare scholen in onze stad, waaronder ook pater-rector drs. Th. Vloer van het R. K. Ly ceum, de leeraren van vele scholen en talrijke leerlingen van alle klassen. Namens de socië teit „Trou moet blycken" waren aanwezig de heeren Thierry de Bye Dolleman en Mr. A. Beets. Tenslotte noemen wij den heer Segaer, chef der gemeentelijke afdeeling Onderwijs en eenige raadsleden van de onderwijscommissie. Talrijke bloemen en kransen dekten de baar. De heer G. Bleeker sprak namens de leeraren der school een afscheidswoord. De plotselinge dood van onzen directeur, aldus spr., gaf ons een lichamelijken slag, welks verdooving wij nauwelijks te boven zijn. De slag, die de school getroffen heeft, zal wellicht eerst over enkele jaren blijken. Tallooze leerlingen hebben ont zettend veel aan hem te danken, den zegen van zijn opvoeding ondervonden. Hij was meer op voeder dan docent, kinderleed kon hij beter dan een ander peilen en verzachten, de lee raren achtten hem allen om zijn charme en zijn innerlijke beschaving. Wij beschouwden het als een ridderslag, aldus spr., als hij ons zijn vertrouwen waardig toonde. Hij ruste in vrede. Namens het gemeentebestuur sprak de wet houder van onderwijs, de heer A. G. Boes, die den heer v. d. Hoek schetste als een fijn-ge voelig mensch met een zacht karakter. Hij had den vasten wil om zijn school op te voeren tot het hoogste peil en hij streefde het hoogst be reikbare voor zijn leerlingen na. Honderden oud-leerlingen gedenken hem dankbaar voor zijn leiding. Het gemeentebestuur heeft hem hooggeacht en het draagt de herinnering aan een man, dien men als een voorrecht op het levenspad wilde ontmoeten. Dit moge den na bestaanden een troost zijn. Tenslotte sprak een familielid eenige gevoel volle woorden met een dankbetuiging voor de belangstelling in deze dagen getoond. Verschenen is het verslag van het centraal comité voor werkloozen betreffende het ont wikkelingswerk voor volwassen werkloozen in het seizoen 19361937. De belangstelling voor de cursussen was buitengewoon groot. Bij den aanvang op 15 October 1936 werden geplaatst 635 cursisten, waarvan 440 mannen en 195 vrou wen. Daar er te weinig lokalen waren, konden twee cursussen niet doorgaan. Het aantal cursisten was als volgt verdeeld: Esperanto 107, Engelsch 98, betontechniek 24, schilderen 49, electro- techniek 36, auto-techniek 75, E.H.B.O. 51, costuumnaaien 195. Het aantal wekelijksche lesuren bedroeg 3 en 6. Bij het sluiten der school waren nog 212 man nelijke en 163 vrouwelijke cursisten aanwezig. Met voldoening wordt geconstateerd, dat dank zij de goede leiding van de dames- en heeren- leeraren, de cursussen in alle opzichten goed geslaagd zijn. De eerstaanwezend-ingenieur heeft in de voormalige infanterie-kazeme aan den Kou- aenhorn te Haarlem in het openbaar aan besteed 1. Het verwijderen van rietkragen in het Vóórkanaal van de Linie door den Haarlem mermeerpolder en het verrichten van bagger- werk in het Achterkanaal van die Linie. Ra ming 2200 (bestek 138). Ingekomen 7 bil jetten. Laagste inschrijvers: J. A. Pothuizen en F. Papiege te Maarsseveen en Vinkeveen, voor 1945. 2. Een verving van militaire gebouwen en werken te Den Helder. Raming ƒ3100 (bestek 147). Ingekomen 4 biljetten. Laagste inschrij ver A. Breed te Heerhugowaard, voor 2744. 3. Een verving van militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmui- den. Raming ƒ900 (bestek 148). Ingekomen 4 biljetten. Laagste inschrijver L. P. Tromp te Berkhout, voor 832. 4. Een verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem. Raming 2230 (bestek 156). Ingekomen 7 biljetten. Laagste inschrij ver J. J. Polderman te Krabbendijke, voor 1760. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen, 9.20 Pauze, 10.10 Deutschl. sender, 10.35 Pauze, 11.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 4.20 Fransch Brussel, 5.35 Keulen, 7.20 London Reg.; 9.20 Fransch Brus sel, 9.40 Weenen, 10.05 Fransch Brussel, 10 20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 Pauze, 9.35 London Reg., 4.20 Droitwich, 8.40 Diversen, 10.20 Droitwich; 11.20 Diversen. Progr. 5 8 007.00 Diversen, 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert (Wals- en marschmu- ziek)Radetsky Marsch, Das ist Johann Strauss, Mattinata, Deutschmeister Regiments Marsch, Torgauer Marsch, London Bridge, Drei Straus- se, Satervalsen Feurert Los!, Poranek, Accele- rationen, En som a glad, In town tonight, 8.00 12.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden). De bekende wasscherij „Het Kleverpark", die in den loop van de laatste maanden een groote uitbreiding onderging, is feestelijk heropend en mede met het oog op de B. E. L.-week, heeft de eigenaar, de heer W. J. A. Tijssen, den gevel van zijn zaak met groen en bloemen versierd om de omwoners op het heuglijk feit opmerk zaam te maken. Niemand, die de geschiedenis van de wasscherij maar eenigszins kent, zal durven beweren, dat hier geen reden bestond „de bloemetjes eens buiten te zetten". Vanaf het eenvoudige begin, nu zestien jaar geleden, is het bescheiden wasscherij tje van den heer Tijssen uitgegroeid tot een van de grootste waschinrichtingen hier ter stede. Bij de laat ste verbouwingen, welke naar plannen van architect H. G. Scholten werden uitgevoerd door de aannemers H. v. d. Aardweg en Zn., zijn niet minder dan drie perceelen bij het bedrijf ge trokken, zoodat het geheel nu een oppervlakte van 7 perceelen beslaat. Hoewel de nieuwe ma chines nog lang niet alle gearriveerd zijn, wer ken er op het oogenblik reeds tien. Het water y> Ik vind, dat ze Nurks altijd verkeerd beoor- deelen. Ik mag hem wel en al behoort hij dan ook niet tot mijn intiemste vrienden, ik kan vrij goed met heb opschieten. De groote fout is, dat de meesten denken, dat Nurks eigenaardig is. Dat is hij werkelijk niet, hoogstens wat zonderling (het onderscheid tusschen eigenaardig en zonderling is van Nurks zelf). Als andere menschen iets alleen maar denken, dan zegt hij het. En als iemand iets zegt wat hij heelemaal niet meent, Nurks steekt zijn meening nimmer onder stoelen of banken. Daardoor heeft hij den naam gekregen, dat hij norsch en onvriendelijk zou zijn. „Nurksch" zeg gen de menschen, die hem niet kennen. Ze heb ben nimmer in zijn gouden hart gekeken en hem nooit van nabij meegemaakt zooals ik, die weliswaar geen intimus ben, maar toch vrij goed met hem kan opschieten. Had u ooit gedacht, dat Nurks sentimenteel kon wezen? Daar heeft u het al: de proef op de som, dat u hem niet kent. De vorige week kwamen we 's avonds met den trein uit Amsterdam, waar Nurks een bezoek had gebracht bij een beeldhouwer, die een por tret van hem maakt. Het was niet eens bij zonder laat; want op het Haarlemsche Stations plein zagen we nog enkele wandelaars. Het mot regende en er stond een koude Noordenwind, die de booglampen op het Stationsplein schichtig heen en weer deed wiebelen. Echt weer voor Nurks, zult u denken. Schel den op het Hollandsch klimaat en zoo.... En venijnige opmerkingen over het weerbericht in de krant. Niets van dat alles. Nurks was stil, zooals gewoonlijk. Hij staat op het standpunt, dat een mensch alleen behoort te spreken als hij wat te zeggen heeft en spreekt daarom hoogst zelden. Hooghartig noemen de menschen hem daarom. Maar wij, zijn vrienden, weten beter. We kwamen het station uit en hadden nog geen vijf stappen op het glibberige trottoir ge daan, toen Nurks plotseling bleef staan. „Nurks," zei ik tegen hem, „wat is er? Wil je soms een taxi nemen?" „Neen Karei," antwoordde hij, (Nurks noemt mfj altijd Karei) „ik ga liever loopen." Hij zei dit zoo gevoelig, dat ik hem wel móest aankijken. Zijn goedige oogen (hoe heeft men daarin ooit haatdragendheid kunnen lezen?), prikten over het Stationsplein heen en staar den naar den gevel van Beynes, die schaars verlicht werd door de weinige lampen. „Karei, wat mooi. Wat ben ik blij, dat ik weer in Haarlem ben!" Dat waren zijn eigen woorden. Nurks is een geboren Haarlemmer en Nurks is een gevoelsmensch. Op het ondeelbare oogen blik, dat we door de stationsdeur naar buiten waren gekomen, had zijn gevoeligheid de over hand gekregen. In de drukte voor het Centraal Station zou Nurks nooit kunnen aarden; maar hier voelde hij zich thuis. Hij sprak pas weer tegen me, toen we in de stad een automaat leeg trokken om onze denk- beeldigen honger te stillen. „Rommel," zei hij alleen. Ik kon hem niet meer volgen. Ik vond de warme nierbroodjes werkelijk heel lekker. De nierbroodjes schenen Nurks uit zijn hu meur gebracht gebracht te hebben. Hij dreigde met de mededeeling, dat Haarlem 's avonds laat toch eigenlijk maar een saaie stad was en bleef op de Groote Markt niet eens even staan om naar den verlichten toren te kijken, die zoo voor- deelig mogelijk voor den dag trachtte te komen. Maar later op den avond trok hij weer bij en in dat late avonduur is het geweest, dat ik met Nurks over de „Opbloei" heb gesproken. We zaten bij de potkachel op Nurks z'n ka mer. Nurks had zijn kamerjas en zijn sloffen aangeschoten en hij rookte uit de lange pijp, die hij sinds zijn prilste jeugd is trouw geble ven. (Dat is écht Nurks. Veel gevoel voor tra ditie en zoo....). „Niet kwaad hè, die Opbloei." Hij blies aan dachtig dikke rookwolken door de kamer en strekte zijn beenen krakend in de richting van de potkachel. Nu is Nurks altijd zeer kortaf in zijn uitdruk kingen. Ik begreep dan ook hoegenaamd niet, wat hij bedoelde. „Ja, heel aardig," zei ik toen maar. Ik voelde echter, dat Nurks vertrouwelijk be gon te worden. Hij was in de stemming om een vrij geregeld gesprek te voeren en ik was er dan ook zeker van, dat ik binnen vijf minuten zou begrijpen, wat hij meende. De oude hangklok tikte en zuchtend zeeg in de potkachel een uitgeputte kolenformatie in een. „Die oude Beets, hè. 'n Beetje zwaar op de hand. Maar heeft een verduiveld aardig boek geschreven." Dat is een van de kleine ijdelheden, die Nurks bezit. Ik maak me sterk, .dat hij heele hoofd stukken uit de Camera van buiten kent. En zeker wel tien keer heeft hij me in Den Hout de plaats gewezen, waar in dien goeden ouden tijd het verfloos houten gebouwtje stond. „Ken je dat vers?" vroeg Nurks opeens. „Neen," zei ik verward. „Welk vers bedoel je?" ,,'t Is jonger dan Hildebrand. De meeste menschen vinden het saai." Een geduchte trek aan de lange pijp en toen begon Nurks te reciteeren (Nurks reciteert heel gevoelig) „Stedelingen looft den Heer; Hoopt op d' oude welvaart weer: Voor den koopman druk vertier, Nering voor den winkelier." Nu twijfel ik er sterk aan, of dit vers inder daad van Beets is. Nurks is nooit bijzonder sterk in letterkunde geweest. Maar ik wachtte me er wel voor, hem mijn twijfel te laten blijken en ik zocht naar een geschikte opmerking om het gesprek gaande te houden. „Toepasselijk, niet?" zei ik tenslotte. „Buitengewoon," zei Nurks; „begrijp niet, dat ze het vers niet gebruikt hebben voor smuldag." Ik voelde, dat we onbehaaglijk dicht bij de warme nierbroodjes kwamen en ik moest tot eiken prijs dit onderwerp buiten de conversatie houden. Nurks was juist zoo aardig op dreef. Daarom praatte ik maar door over den smaak van het tegenwoordige publiek, dat voor de oude letterkunde geen eerbied heeft en zelfs Staring niet meer van Beets kan onderscheiden. Nurks knikte goedkeurend. Ik voelde, dat ik een kleur kreeg. Ik dacht aan de rijmlooze verzen, die ik eens met Sint Nicolaas had ge schreven. In mijn jeugdigen ijver had ik me cul tureel verdienstelijk willen maken, maar mijn familie had de rijmpjes van mijn aangetrouw- den neef, die in embalage reist, veel aardiger gevonden. „Aardig plan. Tentoonstelling, optocht (Nurks schrijft nog altijd ,,optogt") en Zijn gezicht betrok. Hij zoog aan den langen pijpesteel, maar de Goudenaar was leeg ge brand. Zenuwachtig liet hij de pijp tusschen zijn vingers schommelen. „De Smuldag", zei hij toen. „Warme nier broodjes...." Toen wist ik, dat de avond bedorven was. Ik trachtte hem nog wat op te monteren; maar 't was al te laat. Op mijn wandeling naar huis heb ik mijn laatste dubbeltje in een automaat geofferd voor een paar warme nierbroodjes. wordt met een eigen Nortonpomp naar boven gebracht en door middel van een hoogst modern waterreinigingstoestel op de gewenschte „zacht heid" gebracht. De mangel- en strijkafdeeling, die geheel afgescheiden van de eigenlijke was scherij op de bovenverdieping is gelegen, meet niet minder dan 700 vierk. meter. Het sorteeren geschiedt volgens Amerikaansch systeem, zoo dat zoekraken van waschgoed vrijwel uitgeslo ten is. Voor het strijken gebruikt men z.g. twee- lings-stoompersen, terwijl een ultra-moderne reuzenmangel ervoor zorgt, dat de wasch, zoo noodig, binnen uiterst korten tijd geheel gereed kan zijn. Binnen korten tijd zal de vijfde expeditie-auto in gebruik worden geno men. De bloei van „Kleverpark" bewijst wel, wat door een ondernemend zakenman, zelfs in onzen tijd, bereikt kan worden. Geheel alleen begon nen, werkt de heer Tijssen thans met 48 man personeel. Door vakbekwaamheid en accura tesse heeft „Het Kleverpark" onder de befaamde Haarlemsche wasscherijen een goeden naam verkregen, dien deze zaak ten volle verdient Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haar lem en omstreken van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Aan het op deze vergadering door de secretaresse, mevr. Hazevoet, uitgebrachte ver slag, is het volgende ontleend: De hoop, geuit in het vorig jaarverslag, dat het ons gelukken mocht, alle op de lijst voor komende kinderen in 1936 uit te zenden, is helaas niet verwezenlijkt. Nadat in October die kinderen waren uitgezonden, die dit het meest noodig hadden, bleven er nog een zestigtal over, die wachten moesten tot het voorjaar 1937. Wat het aantal uitgezonden kinderen betreft, dat bleef ongeveer gelijk aan dat van de vorige jaren. In 1936 was dit aantal 304 (in 1935 315; in 1934 308). Het aantal contribueerende leden bedroeg 413. Als afgevaardigden naar de te Rotterdam te houden algemeene vergadering werden benoemd mevr. Robbersten Oever en mevr. A. Steen manOlman. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de doktoren A. H. Garrer, A. Ae. S. Sluyterman en A. A. G. Land. BILBAO, 5 Mei. (Havas). Hedenavond elf uur deelde Radio-Bilbao mede, dat de re geering te Valencia een decreet heeft gepu bliceerd, volgens hetwelk de regeering der Republiek zich belast met de organisatie van den dienst der openbare veiligheid op het gebied van de Catalaansche generaliteit. Generaal Pozas is met de uitvoering van dit decreet belast. In het Britsche Lagerhuis heeft Arthur Hen derson aan minister Eden gevraagd, of hij voor nemens was den Volkenbondsraad bijeen te laten roepen, teneinde te verhinderen, dat de bedrei ging der Spaansche nationalisten, Bilbao te zul len verwoesten tot uitvoering wordt gebracht. Eden antwoordde, dat dit een kwestie is. welke in de eerste plaats door de Spaansche regeering moet worden uitgemaakt. Vervolgens deelde hij mede, dat de regeeringen overwegen op beide partijen van den burgerstrjjd een beroep te doen, teneinde nieuwe bombardementen op bur gerbevolkingen te voorkomen. Eden weigerde eenige verdere verplichting op zich te nemen. Hij streeft naar een accoord tusschen de beide strijdende partijen. Tot dit doeleinde is de tech nische subcommissie benoemd, welke de zaak moet bestudeeren, en, zoo besloot Eden, naar ik verneem, zijn reeds bevredigende vorderin gen gemaakt. In de bijeenkomst van de sub-commissie der non-interventie-commissie heeft, naar de „Daily Telegraph" meldt, de Duitsche ambassadeur te Londen, von Ribbentrop, verrassing veroorzaakt door zich te verzetten tegen het denkbeeld van den voorzitter lord Plymouth, dat de regeeringen welke zich bij de non-interventie hebben aangesloten een beroep zouden doen op beide partijen in den Spaanschen burgeroorlog om zich te ont houden van het bombardeeren van open ste den. Von Ribbentrop verklaarde botweg dat hij er niet mee kon instemmen dat dit onderwerp werd besproken en dat het neer zou komen op een inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden .van Spanje. Von Ribbentrop wees er op, dat hij geen be zwaar had tegen een bespreking van het hu- maniseeren van den oorlog op een breedere basis, maar hij meende, dat volgens zijn eigen ervaring in den grooten oorlog acties zooals het bombar deeren van open steden, hoewel betreurenswaar dig, soms noodzakelijk waren. De Russische ambassadeur Maiski zeide, dat de houding van Von Ribbentrop argwaan moest wekken. Het leek er volgens hem wel op alsof Duitschland verlangend was het ter rein voor te bereiden voor nieuwe bombar dementen van open steden. Het zal belangwekkend zijn te vernemen, al dus de „Daily Telegraph", of het standpunt van Von Ribbentrop, dat zulke bombardementen soms noodzakelijk zijn, een positieve wijziging betee- kenen kan in de Duitsche politiek. Het Duit sche vredesplan van Maart 1936 toch, dat hij persoonlijk te Londen indiende, stelde voor: Maatregelen om aan den luchtoorlog een mo- reele en humane atmosfeer te geven. Verbod van het laten vallen van g'as-, gif- of brandbommen. Algeheel verbod van bombardee ren van open plaatsen. Verbod van bombardeeren van plaatsen buiten de gevechtszone. Volgens de „Daily Herald" zouden Italië en Portugtal zich bij het standpunt van Von Ribben trop hebben aangesloten, Een Staatsblad no. 3 bevat 't besluit van den 3den Mei 1937, houdende verleening van een wapen aan Z. K. H. Prins Bernhard der Ne derlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld. Het wapen is als volgt: Gevierendeeld: I en IV in azuur, bezaaid met staande blokjes van goud, een klimmende rechts gewende leeuw van goud, gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel, in den rechtervoorklauw opgeheven houdende in schuinlinkschen stand een ontbloot Romeinsch zwaard van zilver, met gevest van goud, en in den linker- een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten om hoog, en de pijlen tezamen gebonden met een lint van goud; II. in zilver een roos van keel, geknopt en gepunt van goud; III. in keel een zwaluw in natuurlijke kleu ren, geplaatst op een achtpuntige ster van goud. Twee helmen: de eerste getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van goud en azuur, en gekroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van goud; helm- teeken: een vlucht van sabel, beladen met een gewelfden schuinbalk van zilver, waarop drie lindenbladen van sinopel, met de stelen om hoog; de tweede getralied en gesierd van goud, ge voerd van keel, met dekkleeden van zilver en keel en gekroond met een kroon van drie bla den en twee parelpunten van goud; helmtee- ken: een roos van keel, geknopt en gepunt van goud, tusschen een vlucht van zilver. Schildhouders rechts een leeuw en profil van goud, onge kroond, getongd en genageld van keel; links een halfaanziende engel, de vleugelen nederwaarts gericht, in natuurlijke kleuren, ge kleed in een lang wit gewaad, waaroverheen een met gouden tressen en franje versierde zilveren wapenmantel, waarop een roos van keel, geknopt en gepunt van goud; in de om laag gehouden linkerhand houdt de engel een opgeheven palmtak van sinopel. De schildhouders staan op een hardsteenen voetstuk. Alles geplaatst op een mantel van purper, geboord van goud, gevoerd met hermelijn, op gebonden met koorden, eindigende in kwas ten, beide van goud en gedekt door de Ko ninklijke kroon. Eenigen tijd geleden meldden wij, dat het be drijf van de koek- en beschuitfabriek der firma J. H. Haust Zn. voorloopig zou worden voort gezet. Naar wij thans vernemen is het een groep per sonen, die zich voor deze zaak interesseert, bij gestaan door Mr. A. Bruch uit Haarlem, met de firmanten, bijgestaan door Mr. M. O. Cahen mogen gelukken met medewerking van den cu rator Mr. D. W. A. Schut deze voortzetting een definitief karakter te geven. Het voortbestaan van dit oude bedrijf, waarin ruim 120 personen werkzaam zijn, is hierdoor verzekerd. Volgorde der inschrijving No. 3 van 14.874 Pakken SUMATRA TABAK op Woensdag 5 Mei 1937, in het lokaal „Frascati". Pn. Door- Ver-.. sneë- moed. tax. prijs cents. 307 Sen. Mij/SA/1 229 Sen. Mij/S/Langk./1 519 Deli Mij/AB/2 539 Deli Mij/PG/4 112 Deli Mij/PG/5 192 Sen. Mij/SA/1 A 184 Sen. Mij/S/Langk./1A 777 Deli Mij/P/2 440 Deli Ba Mij/Tandem/1 233 Deli Ba Mij/Tandem/II 314 Deli Ba Mij/TH/2 393 Deli Ba Mij TH/2a 916 Deli Mii/A/3 572 Sen. Mij/SB/2 250 Sen. Mij/S/3 500 Deli Ba Mij/TL/2 309 Deli Ba Mij/Pad. Tjerm./3 215 Deli Ba Mij/Pad. Tjerm./3a 971 Deli Mij/QM/2 377 Sen. Mij/S/4 533 Deli Ba Mij/B/4 467 Deli Ba Mij/B/4a 279 Deli Ba Mij/A/5 159 Deli Ba Mij/Pad. Brahr./5 522 Deli Mij/D/Langk./2 803 Deli Mij/WB/4 266 Deli Mij/WB/5 209 Sen. Mij/K/2 194 Hol. Sum. Tab. Mij/B 3 635 SM/Sumatra/A/2 350 Deli Mij/H/1 243 Deli Mij H/l A 752 Deli Mij/K/1 808 Deli Mij/K/1 A 148 Deli Mij/S&R/B/Deli/l 157 Deli Mij/S&R/B/Deü/l A.. y 191V2 335 207 436 f 341/2 42 y 1121/2 207 191 377 101 147 108 162 65V2 107 591/2 82 1931/2 344 1221/2 204 98 138 73 103 491/2 74 I841/2 292 61 45l/o 112 •to 2 36V, 26 53 29 I681/2 333 381/2 48 192 35 41 662 1631/2 251 2121/s 761/2 196 7»VS 16j1/2 621/2 295 De inschrijving had over het geheel een vlot en vast verloop. Reeds bij het eerste kwartier was de stemming vast. De 536 pakken Senembah Zandblad 3A/1 en S/Langkat werden door Ne- derlandsche handelaars gekocht tot 335 bij tax. van 191 U ct. Hieruit werden de 229 pakken Se nembah Mij/3/Langkat/I aan Duitsche fabrikan tencombinatie verkocht tot een zeer hoogen prijs. De fijne partij van 519 pakken Deli Mïj/AB/2 werd gecombineerd gekocht door de Zweedsche regie en Amerikaansche fabrikanten tot 436 ets. (tax. 207 ets.). De beide uitschot-Zandbladpartijen der Se nembah Mij. werden eveneens hoog betaald en brachten 207 ets. op bij tax. 1121/„ ets. Zelfs het Zandblad der Deli Ba. Mij. bracht nog 40 pCt. boven tax. op. Een goede derde aflading, n.l. 250 pakken Senembah Mij/S/3 bracht zelfs 204 ets. op, hetgeen ongeveer 70 pCt. boven taxatie betee- kent. Deze partij werd door Duitsche fabrikanten gekocht. Amerikaansche handelaars en fabrikan ten waren vast gestemd en vooral goedsoortige tabakken werden hoog betaald. Voor Amerika werden ongeveer 1950 pakken gekocht. De Zweed sche Regie, zooals reeds gemeld, heeft een flinke post uit de Deli Mij/AB/2 gekocht, terwijl ook de Fransche en Roemeensche Regie vertegenwoor digd waren. Overigens was de Nederlandsche groothandel kooper der partijen. Hoewel de stem ming vast was, had de Inschrijving toch een uiterst kalm verloop en was de omzet ln tweede hand verre van levendig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4