De Vereenigde Staten en de organisatie van den vrede ■r-J m lil WIJZIGING DER CRISIS - INVOERWET DE TENTOONSTELLING TE PARIJS Men moet de verwachtingen niet te hoog spannen i DONDERDAG 6 MEI 1937 Roosevelt wil nog steeds geen initiatief nemen ten gunste van den wereldvrede De onderhandelingen van België's premier SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN ONS LAND Antwoord op vragen van het Kamerlid Wijnkoop P.T.T.-PERSONEEL Wetsontwerp in verband met de reserve-rekening Mm a ifr v m 3® Uitbreiding der handelspolitieke bevoegdheden der Regeering VERANTWOORDELIJKHEID VOOR LIEDERENBUNDEL HANDEL-MIJ. EURAZ DE VERDEELING VAN HET MAASWATER Verdere behandeling van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie REDE VAN Mr. D. FOCK „Het parlementaire stelsel dient gehandhaafd" KLOKKENSPEL TE BERGEN OP ZOOM De benoodigde gelden zijn reeds thans bijeen PROEFVAART MOTORSCHIP Reisplan H. Ms. Hertog Hendrik H. Ms. Douwe Aukes en Hydra Leeningen door Rijksfondsen en -instellingen Conversieleening Nijmegen Op 1 Juni zullen alle hoofd' gebouwen gereed zijn RIJWIELZAAK IN VLAMMEN KINDJE ONDER TREIN GE RAAKT EN GEDOOD TWEE KINDEREN VER DRONKEN MEISJE DOODGEREDEN Jongetje verdronken Jongen door auto aangereden Academische examens Krankzinnigenverpleging Apothekers-assistent 53 (Van een bijzonderen correspondent). Er bestaat een algemeen-verbreide meening, dat de macht en de invloed van de Vereenigde Staten zóó groot zijn, dat zij, als zij slechts wilden, den vrede, den politieleen zoo goed als den socialen vrede, zóó hecht zouden kunnen fundeeren, dat eventueele onruststokers, zelfs in de Oude Wereld, die toch door een oceaan van de Nieuwe gescheiden is, hun plannen onuitgevoerd zouden moe ten laten. Die meening berust, behalve op de zeer per soonlijke rol, die President Roosevelt tijdens zijn eerste ambtsperiode gespeeld heeft, voor namelijk op het feit, dat de Vereenigde Staten, tijdens den wereldoorlog, dank zij hun steeds groeienden bijstand aan de geallieerde mogend heden, dezen de uiteindelijke overwinning op de Centralen bezorgd hebben. Men tracht zich zelf en anderen diets te maken, dat de Vereenigde Staten, die een Europeeschen oorlog wisten te Winnen, thans ook wel den Europeeschen vrede zouden kunnen organiseeren, de betalingsmid delen stabiliseeren en een einde maken aan een crisis, waarvan bijna alle landen nu reeds lang den deprimeerenden invloed ondergaan. Het is de vraag of men zich, zoo redenee- rend, niet aan een gevaarlijke illusie overgeeft. Men verliest uit het oog, dat de malaise geen Europeesch verschijnsel was, maar in de aller eerste plaats een Amerikaansoh. De periode Van depressie werd ingeluid op dien noodlot- tigen dag, waarop in Wallstreet een paniek stemming heerschte en de wereldwelvaart on der een lawine van geldswaardig papier bedol ven werd. Wij, in Europa, ondervonden van de ze katastrofale Amerikaansche gebeurtenissen slechts den onvermijdelijken terugslag. De Ver eenigde Staten waren het, die te kampen kre gen met een werkloosheid, zooals geen enkele Europeesche staat heeft gekend en het leger van hen, die vergeefs arbeid zoeken, is, ondanks het buitengewoon energiek optreden van Presi dent Roosevelt, nog altijd groot. Zoolang de Vereenigde Staten met de middelen, die men kent en waarvan de doeltreffendheid lang be twist is door een groot aantal Europeesche economen, aan de malaise in het eigen land geen einde gemaakt hebben, is niet te verwach ten, dat zij zich over de 'Europeesche veel zorg zullen maken. Dit klemt nog te meer, waar het de orga nisatie van den politieleen vrede betreft. De Vereenigde Staten hebben geen aanval ler te duchten en wie, als de groote repu. bliek, in een zoo bevoorrechte positie ver keert, bekijkt het geharrewar in de wereld nu eenmaal vanuit een anderen gezichtshoek dan degene, die er midden in zit en zich allesbehalve veilig voelt. Dat President Roosevelt den oprechten Wensch koestert al zijn invloed, die ongetwij feld niet gering is, aan te kunnen wenden voor de organisatie en de consolidatie van den we1 reldvrede, staat zonder twijfel vast. Maar even min valt er aan te twijfelen, dat de President rekening te houden heeft met de openbare m.eening in zijn land en zelfs met die van de volken van Latijnsch-Amerika, want geen enkel democratisch staatsman, zelfs niet een waarvan de persoonlijke macht en invloed zoo groot zijn als die van Roosevelt, kan een politieke ge dragslijn volgen, die niet die van de meerder heid van zijn landgenooten is. Sinds President Roosevelt voor de tweede maal zijn hoog ambt aanvaardde heeft men bijna iedere week bericht, dat hij op het punt stond een initiatief te nemen, dat ten doel had aan de spanning in de Oude Wereld een einde te maken. Iedere week ook werden de betref fende berichten tegengesproken en inderdaad Weef het Rooseveltiaansche initiatief ten gun ste van den wereldvrede uit. De belangrijke rede, die de President bij ge legenheid van de laatste Pan-Amerikaansche Conferentie te Buenos-Aires heeft uitgesproken en de „boodschappen", die hij aan de Volks vertegenwoordiging heeft doen toekomen, ge- Ven wel een helderen kijk op de goede bedoe- hngen, waarmede de President bezield is, maar ®r gaapt een wijde kloof tusschen woorden en daden. De eenige daad, die tot dusver op te teekenen valt, is de aanneming door het Con gres van de nieuwe Neutraliteitswet en deze Wet heeft juist ten doel te voorkomen, dat de Vereenigde Staten voor de tweede maal in een Europeesch conflict zullen worden meegesleept. Eeze eenige daad is er dus een die de Veree nigde Staten eerder van Europa verwijdert. Niettemin blijven de geruchten inzake Roose velt's vredesinitiatief aanhouden. Volgens de „New-York Times" bestudeert de President op het oogenblik een memorandum, een soort vre desplan, door een invloedrijke persoonlijkheid hit parlementaire kringen opgesteld, dat een feeks elkaar aanvullende maatregelen aanbe veelt, die ieder voor zich de groote zaak van den wereldvrede een stapje verder kunnen brengen. De eerste dezer maatregelen betreft ~e regeling van de nog altijd hangende kwes- we der oorlogsschulden. Vervolgens zouden door Engeland en de Vereenigde Staten bespre ngen moeten geopend worden, waarvan het tesultaat den Amerikanen zou veroorloven hun ëdheele vloot in den Pacific te concentreeren. Daarna zouden handelsovereenkomsten en de monetaire politiek aan de orde komen. Wat deze laatste betreft, beoogt het plan een alge- meene stabilisatie der betalingsmiddelen, in de eerste plaats die van den dollar en het pond terling. Tenslotte zou een wereldvredes-confe- fntie moeten worden samengeroepen, die een mnd aan alle bestaande geschillen zou hebben te maken. Op zich zelf heeft dit plan niets onredelijks, maar het is zeer de vraag of het practisch uit- °erbaar is. De Amerikaansche mentaliteit wijkt ver van de Europeesche af. Wat men in Amerika een kleinigheid acht, is in Europee sche oogen maar al te vaak een principieele kwestie, die geen toegeven gedoogt. Amerika nen verliezen te vaak uit het oog, dat de ge schiedenis van Europa een heel andere dan die van hun eigen werelddeel is en ook vooral dat er een Europeesch evenwicht bestaat, dat maar al te gemakkelijk verstoord wordt. Alvorens in deze of gene richting een initia tief te nemen zal Roosevelt zonder twijfel af wachten, welke voorstellen de Belgische pre mier Van Zeeland, wien door Engeland en Frankrijk een belangrijke opdracht gegeven is, hem, misschien mede uit naam dezer mogend heden, doen zal. Een Rooseveltiaansch ingrijpen is dus hoogstens eerst na dat bezoek te ver wachten en het zal goed zijn zich tot dien tijd niet aan illusies over te geven. Op vragen van het comm. Tweede Kamerlid Wijnkoop, in verband met de aanwezigheid in Nederland van een aantal Spaansche, natio nalistisch gezinde, vluchtelingen en betreffen de het verschaffen van een onderkomen aan Spaansche kinderen hier te lande, hebben de ministers De Graeff en Van Schaik o. m. het volgende geantwoord: .Het is niet juist, dat in het algemeen zou zijn besloten aan Spaansche kinderen hier te lande onderkomen te weigeren. Wèl heeft de Regeering zich, mede in het belang' van be doelde kinderen, op het standpunt gesteld, dat allereerst is vereischt een organisatie, die de nocdige waarborgen geeft, dat zij aan de groo te moeilijkheden, die in velerlei opzicht te verwachten zijn, het hoofd zal kunnen bieden. Het asyl. dat aan de in de Nederlandsche legatie te Madrid gevluchte personen, die on der de dreiging van onmiddellijk levensgevaar bescherming der Nederlandsche vertegenwoor digers in Spanje hadden ingeroepen, thans in Nederland wordt verleend, is geheel verschil lend van een eventueel aan Spaansche kinde ren door particulieren uit louter humanitaire overwegingen in een ver van Spanje gelegen land te verschaffen onderkomen. De voorwaarde, waarop ten aanzien van de geasyleerden van militairen leeftijd het ver trek naar Nederland door de Spaansche Re- geering is toegestaan, is, dat zij in Nederland blijven tot het einde van den burgeroorlog. Om dit zoo goed mogelijk te verzekeren, wor den tan aanzien van deze personen, die hun eerewoord hebben gegeven, Nederland niet te zullen verlaten, maatregelen getroffen. Aan deze personen is, evenals aan andere vreemdelingen, politieke actie yerboden. Poli tieke en tegen de Spaansche regeering gerichte toespraken zijn niet gehouden. De Regeering is niet ongenegen, plannen voor het opnemen van Spaansche kinderen in ons land, welke de noodige waarborgen bieden, on der oogen te zien. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van artikel 6 van de wet van 29 December 1928 tot aanwijzing van de takken van rijksdienst omvattende de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie, voor een beheer, als bedoeld in artikel 88 der comptabiliteitswet. Ter toelichting wordt opgemerkt: Ingevolge art. 63 van het arbeidsovereen- komstenbesluit wordt in het algemeen over de som van de bedragen, welke op het loon van de arbeiders worden ingehouden en den bijslag een rente berekend van 4 pet. per jaar. Dit to taal wordt als toekomstige verplichting' aan het personeel op de balans van het Staatsbedrijf vermeld. In verband met de hoogte van deze rente vergoeding wordt het wenschelijk geacht, voor de gelden, welke voor het personeel worden gereserveerd, de mogelijkheid van een reserve rekening te openen. Op deze reserverekening zijn dan .van toepassing de in de bedrijvenwet 1928 ter zake der reserverekeningen voorko mende bepalingen, welke gelegenheid geven tot het vergoeden van een daarvoor passenden rentevoet. Zonder de mogelijkheid van een des betreffende reserverekening, worden de gelden, door storting in 's rijks schatkist, gebracht in de tusschen het rijk en het staatsbedrijf be staande rekening-courantverhouding, over wel ker saldi aan het staatsbedrijf overeenkomstig den aard dezer verhouding slechts een geringe rente wordt vergoed, welke voor de onderhavige gelden, die 4 pet. moeten opbrengen, te laag is. De Hemelvaart van Christus naar het beroemde schilderij van Raffael Ter toelichting van een door de regeering ingediende wijziging van de Crisisinvoerwet wordt het volgende opgemerkt: Het onderhavige wetsontwerp voorziet in de verlenging van den geldigheidsduur voor een nieuwe periode van drie jaren, eindigende 31 December 1940. De voorgestelde verlenging geeft den minis ter gelegenheid zijn toezegging na te komen met betrekking tot de uitbreiding van de handels politieke bevoegdheden van de regeering. An derzijds kan de gelegenheid worden gebruikt om eenige door de practijk naar voren gebrachte leemten in de wet aan te vullen. Voor wat betreft de wenschelijkheid van uit breiding der handelspolitieke bevoegdheden van de regeering, wil de minister nog aanvoeren het feit, dat in verschillende landen, die voor ons handelsverkeer van belang zijn, de regee ringen bevoegdheden bezitten, welke zich ver der uitstrekken dan die waarover de Nederland sche regeering thans beschikt. Ook daaruit blijkt, dat onze handelspolitieke toerusting niet meer beantwoordt aan de eischen van den hui- digen internationalen handelspolitieken toe stand. De vraag kan rijzen of ter bereiking van het gestelde doel niet zou moeten worden uitge zien naar wijziging van de retorsiewet. De re geering meent, voorshands dien weg niet te moeten inslaan. De gewenschte uitbreiding van mogelijk heden op handelspolitiek terrein wordt in hoofdzaak door de volgende wijzigingen ver kregen: a. wijziging van de considerans; b. aanvulling van artikel 2 der wet zoo danig, dat ook^ten aanzien van alle landen gezamenlijk en ten aanzien van een of meer met name genoemde landen een in voerregeling kan worden tot stand gebracht, in het laatste geval al dan niet gepaard gaande met vaststelling van een gezamen lijk contingent voor andere landen. De minister is er zich van bewust, dat de voorgestelde uitbreiding van bevoegdheden, ook al vindt deze haar stellige begrenzing in de bewoordingen van de considerans, zooals zij in het ontwerp nader is geformuleerd, van vèr- strekkenden aard is. In verband hiermede stelt hij zich dan ook voor, dat de regeering er be dacht op zal moeten blijven of het wellicht noodig zal zijn om, ter versterking van den waarborg tegen ongewenschte toepassing van de wet, de commissie, welke tot taak heeft, de regeering over die toepassing van advies te dienen, in hare samenstelling te herzien. In de practijk is de noodzakelijkheid geble ken, in sommige gevallen den invoer van een bepaalde soort van goederen te contingentee ren en de verdeeling van de tot die soort be- lioorende groepen van bepaalde goederen aan het uitvoerend gezag over te laten. Een wijzi ging voorziet in deze behoefte. Voorgesteld wordt in te voegen een bepaling, waardoor zal worden vastgesteld, dat intrekking van een contingenteeringsbesluit voor den afloop van het daarbij bepaalde tijdvak kan geschie den, zonder dat die intrekking eenige nadere bemoeiing van de wetgevende macht behoeft De regeling van de bemoeiing van de wetge vende macht met een tot stand gekomen con tingenteeringsbesluit is in een nieuw voorge steld artikel eenigszins gewijzigd. In plaats van een wet tot voorziening in het bij het besluit be paalde, bepaalt het ontwerp thans, dat dat be sluit door den wetgever moet worden bekrach tigd. Op een aantal vragen van het soc.-dem. Eer ste Kamerlid Polak betreffende den inhoud van den aan buiten- en binnenlandsche scho lieren uitgereikten liederenbundel heeft mi nister Slotemaker de Bruine geantwoord, dat de Ned. Commissie voor Schoolreizen dezen bundel aangeboden heeft en uitsluitend deze voor den inhoud verantwoordelijkheid draagt. Op Woensdag 12 Mei zullen de Ned. Handel Mij. en de Twentsche Bank ter beurze van Am sterdam introduceeren 340 aandeelen B, aan toonder, elk groot nominaal f 1000, ten volle deelende in de winst van 1 Januari 1937 af, in de N.V. Handelmaatschappij EuropaAzië (Euraz), tot den koers van 110 pet. Aan schriftelijke aanvragen, welke op Woens dag 12 Mei 1937 vóór 12 uur 's middags zullen zfjn ingediend, zal tegen genoemden koers wor den voldaan, met dien verstande, dat, indien de aanvragen het beschikbare aantal aandeelen mochten overtreffen, de toewijzing systematisch zal geschieden. Het zegelrecht komt ten laste van de aan vragers en wordt bij de storting verrekend. De storting op de toegewezen aandeelen zal moeten geschieden ten kantore, waar de aan vraag is ingediend, op Woensdag 19 Mei, tegen afgifte van de definitieve aandeelbewijzen, welke voorzien zullen zijn van dividendbewijzen 14 t/m 24 en talon. Alhoewel de vennootschap volgens de balans per 31 December 1936 over ruime liquide mid delen beschikte, heeft het bestuur het niette min wenschelijk geacht in verband met uitbrei dingsplannen en met de sterke stijging van den verkoop, tot uitbreiding van het kapitaal over te gaan om tijdig in de versterking van haar bedrijfsmiddelen te voorzien. De vennootschap heeft daartoe bij haar aandeelhouders kunnen plaatsen nominaal 340.000 aandeelen (waaron der begrepen de nom. f 110.000 aandeelen, welke de vennootschap in vorige jaren had in gekocht), waardoor het geplaatste kapitaal ge bracht is op f 1.000.000. De gunstige ontwikkeling van het bedrijf wet tigt de verwachting, dat over het vergroot ka pitaal een behoorlijk rendement zal worden verdiend. Woensdagmiddag- is de zitting van het Per manente Hof van Internationale Justitie ter behandeling van de Nederlandsch-Belgische procedure over de verdeeling van het Maas water voortgezet. De Nederlandsche vertegenwoordiger, prof. mr. Telders, zeide, dat het Kempische kanaal niet in de eerste plaats een gewoon scheep vaartkanaal is, maar vooral voor irrigatie doeleinden dient. Van Belgische zijde wordt beweerd, dat de Nederlandsche sluis te Bosscheveld meer wa ter aan de Maas onttrekt, vooral in tijden van droogte, dan de Belgische sluis te Neerhaeren. Gesteld dat dit waar zou zijn, dan zou men bij Bosscheveld van Nederlandsche zijde kun nen controleeren, hoeveel water aan de Maas onttrokken wordt en mocht dat teveel zijn, dan zou men dat teveel in de Maas kunnen terug pompen. De sluizen bij Bosscheveld en bij Neerhaeren kunnen noch in feite, noch in rechte met el kaar vergeleken worden. Aan den gemeenschappelijken maaltijd, welke Woensdagavond voorafging aan het congres van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond heeft mr. D. Fock, eerevoorzitter dezer partij, een rede gehouden. Spr. zeide o.m., dat het dringend noodig is, dat er zij een goede krachtige gezagshandha- ving. Daarin mag de regeering niet te kort schieten, want dit is de allereerste voorwaarde voor orde en rust. De toestand is nu zoo, dat geen enkele poli tieke partij de meerderheid in het parlement heeft of in de naaste toekomst zal hebben. Dat leidt er toe, dat ministeries aan het bewind komen, waarin leden van verschillende partijen zitting hebben. Het .spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden geen der partijen al haar wenschen door de regeering kan vervuld zien, maar er zijn zooveel zaken van neutralen aard, waarin partijverschillen niet naar voren komen, dat zulke ministeries toch goed en belangrük werk kunnen doen. 'Een echt nationaal streven bezielt hen, die nu aan het bewind zijn. Moge dat aldus spreke ook na de ver kiezingen zoo zijn. Het parlementaire stelsel, hetgeen het goede, gezonde, democratische stelsel is, moet gehand haafd blijven. Daaraan houden wij vast en ge lukkig velen met ons. wy willen vrijheid, maar niet een ongebonden vryheid, doch een vrij heid, die beperkt wordt, waar en wanneer het algemeen belang dat eischt. Vorig jaar is op initiatief van den burge meester mr. dr. P. A. F. Blom te Bergen op Zoom een beiaard-comité opgericht met de be doeling, gelden bijeen te brengen voor den aan koop van een klokkenspel, ter plaatsing in een grooten toren van de oude St. Gertrudiskerk te Bergen op Zoom. In dezen toren heboen vele eeuwen klokkenspelen gehangen. Het laat ste werd evenwel in 1747, tijdens een belege ring' door Fransche troepen en een beschieting van de stad, verbrijzeld. Naar wij vernemen, zijn reeds thans de voor een nieuw klokkenspel benoodigde gelden bij een en heeft het comité zijn keuze bepaald. De beiaard zal bestaan uit 42 klokkep. Het ligt in de bedoeling het klokkenspel telen de viering van herdenkingsfeesten by het 650-jarig be staan van het markiezaat Bergen op Zoom in 1938 in gebruik te nemen. Het m.s. Oudewater, gebouwd bij C. van der Giessen Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den iJsel, voor rekening van de Stoomvaart Mij. Nederlandsche Lloyd te Rotterdam, heeft op de Noordzee proefgevaren. De Oudewater is een zusterschip van het m.s. Zwartewater. H.Ms. Hertog Hendrik, die 26 April uit Den Helder is vertrokken voor een reis naar Gi braltar en den Atlantischen Oceaan, verliet 3 Mei Gibraltar en zal daar 27 Mei terugkee- ren. Daarna luidt het reisplan als volgt: 29 Mei vertrek van Gibraltar, 4 Juni aan komst te Ponta Delgada, 10 Juni vertrek, 18 Juni aankomst te Horta, 24 Juni vertrek, 2 Juli aankomst te FunchaJ, 7 Juli vertrek, 14 Juli aankomst te Bordeaux, 19 Juli vertres, 23 Juli aankomst te Den Helder. Hr. Ms. Douwe Aukes en Hydra, die op 3 Mei van Vlissingen vertrokken zyn voor een reis naar Bremen, waar zy op 5 Mei zouden aan komen, vertrekken van daar weder op 10 Mei en worden den 12en te Vlissingen terugver wacht. Verschenen is het staatsblad no. 481, waarin is opgenomen een Kon. Besluit tot wijziging van de voorwaarden, waaronder leeningen door rijksfondsen en .instellingen zijn verstrekt aan of onder borgstelling van gemeenten of aan woningbouwvereenigingen toegelaten ingevolge de woningwet. De Wereldtentoonstelling Parijs nadert haar voltooiing. Een overzichtsfoto van het terrein De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemeene stemmen besloten tot converteering van een leening van ƒ570.000 by de Nat. Le vensverzekeringsmij. te Rotterdam ad 4 3/8 pet. in een leening a pari tegen 3 pet. De hoofdarchitect van de Wereldtentoonstel ling te Parijs, Jacques Gréber, heeft dezer dagen medegedeeld, dat de expositie op den openings dag, die, zooals bekend, is vastgesteld op 24 Mei a.s., voor het grootste gedeelte gereed zal zijn. Verscheidene gebouwen zullen op den dag der opening nog niet toegankelijk zijn voor het pu bliek. hetgeen volgens den heer Gréber aan de aantrekkeiykheid van het geheel echter weinig afbreuk zal doen. Einde Mei dus een week na de officieele opening zullen alle hoofdgebouwen, zoowel in- als uitwendig, geheel klaar zyn. Onder deze hoofdgebouwen vallen ook het Trocadero (be halve de tooneelzaal, welke op 15 Juli gereed zal zijn, maar'die voordien vervangen wordt door het Théatre des Champs Elysées. waar gedu rende den geheelen duur der tentoonstelling een groot, aantal voorstellingen zal worden gegeven door buitenlandsche gezelschappen) en het enorme museum van moderne kunst aan den Boulevard de Tokio. Alles bijeengenomen, zal de tentoonstelling op 1 Juni een nagenoeg compleet geheel vormen. De wegen en de verschillende overbruggingen voor het tentoonstellingsverkeer, welke zijn aan gebracht op den Quay d'Orsay bij den Pont de l'Alma en den Pont Alexandre III, ook de enorme houten loopbrug op de Place de l'Alma, zullen op den dag der opening gereed zün. Woensdag omstreeks twee uur is een felle brand uitgebroken in de rijwielzaak van den heer A. Milienaar, Nieuwstraat 43 te Vlissin gen. De brand is ontstaan doordat een pot rij- wiellak omviel en daarbij op een benzinelamp terechtkwam. De brandweer, welke spoedig ter plaa*se was, heeft de belendende perceelen ontruimd, daar zij uitbreiding van den brand vreesde. Het perceel, waarin de brand woedde, bestaat uit een winkel met werkplaats en twee verdie pingen. Volgens een later bericht is het perceel ge heel uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur met vier stralen. Zij slaagde er in de be lendende perceelen, waarvoor een oogenblik ge vaar bestond, te behouden. Persooniyke ongelukkenzijn bij den brand niet voorgekomen. Woensdagavond ongeveer zes uur is op den onbewaakten overweg bij Beesd (Gld.) een jongetje van twee en een half jaar, zoontje van den nabü den spoorweg wonenden spoorbe ambte Dokman, onder een trein geraakt. Het knaapje was op slag dood. Op verschillende punten in de gemeente Woerden zijn Woensdagmiddag' omstreeks vijf uur twee kinderen verdronken. Het 2-jarig zoontje van de familie Stevens geraakte nabij de 2e Honthorststraat in een sloot. Een 2-jarig meisje van den boerenknecht Jansen kwam dichtby den spoorweg van Kat tenbroek in het water terecht. De ïykjes van de kinderen zün later door de ouders opgehaald. Woensdagmorgen om half twaalf is aan den Rijksweg Zuid te Susteren een ongeluk gebeurd, dat aan het zevenjarig dochtertje van den heer Bekkers het leven heeft gekost. Toen zij met nog twee kinderen uit school kwam en op weg naar huis was, stak zij plotseling den weg over en werd zij door een voorbijrijdenden auto uit Amsterdam, die uit de richting Sittard kwam, gegrepen. Het kind was op slag dood. Woensdagmiddag drie uur is het vüfjarig zoontje van de familie Tys te Terheyden by het spelen in de rivier de Mark geraakt en ver dronken. Na een uur dreggen is het lijkje op gehaald. In de bocht Oosterdiep te Wildervank heeft zich Woensdagmiddag een ernstig ongeluk voorgedaan. Een 14-jarige scholier der am bachtsschool, St. Speelman, fietste met eenige kameraden de school uit op hetzelfde oogen blik, dat een vrachtauto naderde. De jongen werd gegrepen en bleef met een zware hersenschudding op den weg liggen. Hij is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. AMSTERDAM. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de Wis- en Natuurkunde de heeren A. H. R. Bouma en A. F. Willebrands; voor het candidaats-examen in de rechtsge leerdheid mej. I. Hoekstra, AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heer J. Kloek, Oudelande en geslaagd voor het arts examen le gedeelte de heeren E. C. Grave- meyer, Schipluiden, P. j. Donker. Schellink hout en J. S. van Coevorden, Strijen. LEIDEN. Geslaagd de dames: Th. M. Hey- man, Den Haag; G. J. Korver, Den Haag; de heeren: W. J. Hilwig, Den Haag; M. P v. d. Wouden, Delft. Voor het op 3 en 4 Mei in het St. Joris-Gast- huis te Delft gehouden examen voor het staats- diploma b (krankzinnigenverpleging) slaagden de leerling-verpleegsters A. Alderlieste, J. Bak ker, A. G. Blommers, H. T. van Bueren, J. J. Drevijn, M. Feith, A. Hagendijk, W. M. van Maurik. F. van der Meer, W. M. A. Meijnen, J. M. Panhuizen, A. J. van der Plas, A. G. Qui- spel, A. van Roeden, H. Schilders, C. M. Spar ling, F. van der Waal en G. van der Zwan, en de leerling-verplegers M. van Kan, D. van Kuilenburg, P. Lobbezoo, J. C. B. Pas, P. Roor- da en H. Tromer. UTRECHT. Opgeroepen zes candidaten. Ge slaagd: Mej. J. Hoogendonk en de heer J. W. Otten te Utrecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5