Stadsnieuws LAATSTE NIEUWS i Koninklijk bezoek GEEF WEEKBLAD rr Valencia grijpt in KATHOLIEKEN UW KINDEREN VRIJDAG 7 MEI 1937 B.E.L.-WEEK EN OPBLOEI De reclame-optocht Groote vraag naar Ballero- bonnen HAARLEMMER PLEEGDE BIGAMIE Een jaar gevangenisstraf geëischt BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK AERDENHOUT HILLEGOM SANTPOORT De conferentie te Montreux TSJECHISCH BEZOEK AAN ONS LAND De O 12 en O 14 p-M - VrntwiNhfi (Gedeeltelik gecorrigeerd) Aan de bloemententoonstelling te Boskoop DE STEEKPARTIJ TE GLANERBRUG INBREUK OP PHILIPS' OCTROOIEN De justitie grijpt in Minister Franke in Den Haag Op bezoek bij de ministers De Graeff en Slotemaker de Bruïne Nederland en het lucht- schepenverkeer De meening van den heer Bronsing over de ramp Regeering der Republiek belast zich met de veiligheid in Catalonië Het trampersoneel zal niet staken Het oordeel van den heer Tijen v Zaterdagavond tot 10 uur geopend. Gesloten tusschen 12)42 uur Kruisstraat 5 m -4: HUN EIGEN KLEUTERBLAADJE ROOMSE JEUGD De drukte begon reeds dadelijk na de ope ning 's middags 1 uur en was van dien aard, dat het tentoonstel- lingsbestuur besloot deaen middag niet van 5.30 tot 7.30 uur te sluiten, doch de ten toonstelling geopend te houden. Des avonds nam het bezoek dus danige afmetingen aan, dat het publiek in twee lange rijen stond. Men bleef ech ter ondanks het wach ten goed gemutst. Zoo nu en dan werd het vaderlandsche lied „In naam van Oranje doe open de Poort" aangeheven. Nog drie da- Een resten slechts, die een zeer druk bezoek doen verwachten. Zaterdagmiddag kwart voor vier vertrekt de Reclame-optocht van den Dreef. Hier volgen nog eenige bijzonderheden: De jury bestaat uit de volgende heeren: Kees Koeman te Santpoort, H. A. J. M. Moer kerk, H. I. G. Pilgor, H. du Ru, Jan D. Voskuil. Voor nadere bijzonderheden koope men een feestgids, verkrijgbaar bij de boekhandelaren, «an de tentoonstelling en kantoor Belweek, Lange Begijnestraat 20. Er wordt veel publiek verwacht, ook uit de omliggende gemeenten en uit Amsterdam. Ook voor de tentoonstelling „Opbloei" aan den Kleinen Houtweg zal het Zaterdag ongetwijfeld zeer drukke dag zijn. De vraag naar Ballero-bonnen is zoo groot, dat besloten is de Ballero-actie met een dag te verlengen. Dus ook Maandag zijn nog Ballero- bonnen bij de winkeliers te verkrijgen. Er zijn nog tal van mooie prijzen te behalen, °a. rijwiel, salonameublement, schemerlamp, fauteuil, zilveren bowlstel, leeslamp, enz., enz. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft Vrijdag oen 50-jarige Haarlemmer terecht gestaan, ver dacht van bigamie. Op 8 Februari 1936 was hij te Londen getrouwd, terwijl hij toen reeds ge trouwd was. De echtscheiding met zijn eerste vrouw werd eerst in Mei. d.a.v. uitgesproken. Verdachte verklaarde dat hij in October 1935 gearresteerd was wegens een zedendelict. De Haagsche politie zou hem toen gesuggereerd hebben, dat dit in orde kon komen als hij met de vrouw trouwde, waarmede hij het delict Pleegde. Omdat hij al getrouwd was, zou dit tweede huwelijk gesloten kunnen worden in honden. Zoolang dit huwelijk niet in Nederland Wordt ingeschreven, is het hier niet geldig. Verdachte heeft dit gedaan en is in Londen getrouwd. Het huwelijk is nog steeds niet in htederland ingeschreven en dus volgens de Ne- derlandsche wet niet geldig. Een Haagsche politieinspecteur ontkende ten sterkste dat hij een suggestie aan verdachte gegeven zou hebben als hierboven vermeld. In tegendeel heeft hij verdachte er nadrukkelijk °P opmerkzaam gemaakt, dat hij in Londen biet mocht trouwen, omdat hij reeds getrouwd Was. Dit heeft getuige ook aan het meisje en baar moeder gezegd. De beide vrouwen van verdachte werden als getuige gehoord. De eerste deelde mede, dat reeds voor het tweede huwelijk over echtscheiding was ge sproken, hoewel de rechtbank ze toen nog niet bad uitgesproken. De tweede merkte op, dat ze zich gehuwd échtte met verdachte. De Officier van Justitie noemde de bewerin gen van verdachte een puur verzinsel en hij vond het brutaal, dat verdachte met zooiets durfde aankomen. Verdachte is reeds meer veroordeeld en staat ongunstig bekend. Spr. eischte een jaar gevan genisstraf. Verdachte zelf merkte op, dat de bigamie niet bewezen kan zijn, omdat het tweede huwelijk Volgens de Nederlandsche wet niet geldig is. Kij concludeerde dus tot vrijspraak. Uitspraak 20 Mei a.s. Geboren: A. L. de Jong—Neumann z.; E. G. KaaphorstRoest d.; E. van DamSmit z.; K. J. c. de BruijnHeemel z.; G. M. Pot bagerweij d.; J. H. StrijlandSmeenk z.; C. SivalGriekspoor z.; J. M. VeeningsDroog d.; v. Putten—Stiphout d.; M. H. S. Rusman— Koelen z. Overleden: C. Polderman 76 j., Spaarndam- bferdijk; E. G. Stephan, 41 j., Schoterveenstraat; C. Droog—v. d. Pol, 79 j., KI. Heiligland; W. o. v. Gelder, 62 j., Roosveldstraat; J. C. H. San ders, 56 j., Leliestraat; D., 3 j., z. van G. v. Dijk, Kazepa terslaan. Aanrijding Woensdagavond ongeveer 8 uur bad op den Viersprong te Aerdenhout een aan rijding plaats tusschen twee auto's. De eene Wam uit de richting Zandvoort en werd be zuurd door den heer P. uit Heemstede, die ?en anderen auto, welke van rechts uit den ^oekenroodeweg kwam en bestuurd werd door deh heer M. de C. uit Aerdenhout, geen voor- ang verleende. Eerstgenoemde auto kreeg vrij anzienlijke schade, terwijl de laatste slechts lcht werd beschadigd, doch deze is, daar de eihmen niet in orde bleken te zijn, door de Politie in beslag genomen en overgebracht naar en garage. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De Duin- en Daalschewegongelukken begin- eh weer Donderdagmorgen tegen 12 pur 'Jh twee wielrijdsters, de dames W. S. en K. M. jPf Amsterdam bij 't afrijden van den Hoogen Pin- en Daalscheweg te Bloemendaal in de j°oht by de Karmeltrap gevallen, waardoor zij der een lichte hersenschudding en voorts lich- vieeschwonden bekwamen. Zij zijn per taxi aar huis gebracht, nadat zij door dr. LÜtge ^fen verbonden. Twee uur later viel ook mejuffrouw L. V. oneens uit Amsterdam bij het afrijden van zelfde helling. Zij werd slechts licht aan han- P en knieën gewond en kon, nadat de politie ar had verbonden, zelf haar weg vervolgen. ^De Beurs. Woensdag werd de Hillegomsche eUrs door 70 personen bezocht. Er werd be trekkelijk aardig gehandeld. Het driemunt- automatiseerings telefoonapparaat voldoet niet: de aansluiting met gemeenten buiten Hille- gom duurt veel te lang, voor Lisse zelfs 7 min. Gezien de groote kosten, die de Beurscel van de commissie vraagt, zal een ernstige klacht tot P.T.T. worden gericht en indien geen algeheele verbetering kan worden gegarandeerd zal een ander toestel worden genomen; vooral als aan stonds het drukke seizoen begint krijgt de Beurscommissie gegronde klachten van de be zoekers. Verkeersongeval. Woensdag werd een groote vrachtauto, die uit de van Meerbeekstr. kwam, door de tram aangereden. De wagen werd vrijwel gekraakt. De inhoud ging gedeel telijk verloren en verspreidde minder aange name geuren in de Hoofdstraat. Ons werd mee gedeeld, dat de wagenbestuurder der tram by ernstig willen het ongelus had kunnen voor komen. De Bloemenvelden. Hemelvaartsdag heersch- te hier buitengewone drukte: al was het nog frisch, het zonnetje vrooiykte op. Zeer velen hebben ook een vaartocht gemaakt; de mooie schuit geeft het voorrecht, dat men steeds de mooiste velden kan gaan zien. Het koude weer verlengt de bloeiperiode aanzienlijk en zij die Zondag as. nog een bezoek aan onzie gemeente willen brengen, hebben volop genot te wachten. Het aantal buitenlanders is enorm geweest; zelfs op 18 dezer (3en Pinksterdag) zal er een groote groep Belgen naar hier komen om de prachtige velden te aanschouwen. Onteigening Van den Endelaan Bh' Kon. Besluit is bepaald, dat ten behoeve van de ver betering van een gedeelte der Van den Ende laan ten algemeenen nutte en ten name der gemeente zal worden onteigend het zakelijke recht, aangeduid op de grondteekening, welke ter secretarie ter inzage heeft gelegen en waar in een beschrijving is opgenomen in Stscrt. 81. Hierna zal de onteigeningsprocedure aanvan- f?n- Uet betreft hier een stuk grond bij de Hoofdstraat al dan niet met de tegenwoordige R.K. Pastorie van St. Martinus. De toestand daar kan alleen afdoende worden verbeterd zoo „huis Ter Laan" gesloopt wordt. De moeilijkheid is alleen, dat het Kerkbestuur indertijd dat huis voor een veel te duren prijs kocht; thans zal by onteigening niet de helft daarvan kunnen worden vergoed. De autotocht voor de ouden van dagen Op Woensdag 9 Juni zal aan de oudjes weer een gratis autotocht worden aangeboden Er zal naar Oud-Valkenveen in het Gooi getoerd wor- den. „Santpoorts Bloei". m „De Weyman" hield „Santpoorts Bloei" Dinsdagavond haar jaar vergadering. J Na een openingswoord van den heer Joh. van Beem, waarin deze van den groei en bloei van afT^Tv f°ei" Bewaagd(? was het woord aan Mr. Vorstman, den secretaris der vereeni- Nadat deze eerst de notulen der vorige ver- gebreid'rev°orgelezen' la* h'j zijn zeer uit- n ia?fVersIae voor- Hienn memoreerde hü ■a. het feit, dat de heer Cremer eere-voorzitter der vereeniging was geworden. Het ledental J™op v,an ieden tot 731 leden. De Kamer vp, ^001? te Haarlem en de Winkeliers vereniging te Santpoort kenden aan de ver eeniging een subsidie van 25 toe. Het uitbreidingsplan van Velsen heeft de Santpoortsche gemoederen in beroering ge bracht, terwijl de verbetering van den Kruid- bergerweg nog op zich laat wachten. A6t, PU,nt iUededeehngen vernamen we dat, in de muzieknis een .herinneringsbord ierrc,>feh-ra<?t de kwestie van het sport terrein bij de begraafplaats „De Biezen" weer verder van een oplossing af is, dan zij wel eens is geweest. Voorts zou het bestuur het onder werp „Winkelweek" eens in studie nemen. Het financieel beleid van den penningmeester kon de goedkeuring van de kascommissie en de vergadering wegdragen. De nieuwe kascommissie zal worden gevormd door de heeren Klaver en Meyer. Het bestuur stelde voor voortaan behalve den voorzitter ook den penningmeester door de ver gadering te doen aanwijzen. Dit voorstel werd na enkele besprekingen goedgekeurd. De verkiezing van 5 bestuursleden had tot re- sintaat, dat de aftredenden, de heeren Van Beem, Rings, Bogtstra, Tabernal en Van Mil- lingen werden herkozen. De vereeniging „Volksonderwijs" werd voor haar kleuterschool een subsidie van ƒ25 toege kend. Jaarlijks zal over deze subsidie beslist worden. Parochie O. L. Vrouw van Altijddurenden Bij stand. Hedenavond te 8 uur begint het Tri duüm voor de Maria-Congregatie (afd. meis jes I en II) te Santpoort. De oefeningen zijn verder Zaterdagavond te 8 uur en Zondagavond plechtige Opdracht. De predikaties worden ge houden door den zeereerw. zeergel. heer Prof. J. Lauwrier, leeraar aan het Seminarie Hage- veld. MONTREUX, 5 Mei (Havas). In de heden avond gehouden voltallige vergadering van de capitulatie-conferentie zijn met algemeene stemmen de teksten der conventie en het ont werp tot regeling der rechterlijke organisatie, die in tweede lezing door de algemeene com missie waren goedgekeurd, aangenomen, even als de bijgevoegde rapporten. Een groot gezelschap Tsjechen komt Vrijdag 7 Mei per vliegtuig naar ons land. Het eerste vliegtuig brengt tien journalisten uit Praag op Waalhaven. De regeeringspersdienst zal den gasten des avonds een diner aanbieden in de Residentie. Den volgenden dag wordt een excursie naar de bloembollenvelden gemaakt, de lunch op Schip hol genoten, en een bezoek gebracht aan Naar- den ter by woning van de plechtigheden in ver band met de Comeniusherdenking. Het tweede gezelschap Tsjechen zal zich eveneens op Vrydag per extra-vliegtuig naar Nederland begeven ter gelegenheid van de Comeniusherdenking. Des Zondags biedt het Tsjechisch verkeers bureau een vlucht aan met een Fokker F 22 vliegtuig over de bloembollenvelden naar Haam stede, waarna de Mij. Zeebad Scheveningen en de K. L. M. voor de gasten een koffiemaaltijd aan zullen richten in het Grand Hotel te Sche veningen. In den namiddag is men genood ten huize van den Tsjechlschen gezant voor een cocktail-partij. Maandag zullen de Tsjechen weer door de lucht naar hun vaderland- terugreizen. Biykens by het departement van t "i ontvangen bericht is groep 2 (onderzeebooten) O 12 en O 14, gisteren te Willemstad (Curacao) aangekomen. De St. Nicolaaskerk te Amsterdam, zooals ze zich thans verheft in het stadsbeeld van den ouden Ukant. Op den voorgrond de Schreierstoren H. M. de Koningin is hedenochtend om kwart voor „negen van het paleis Het Loo per auto naar Boskoop gereden om een be zoek te brengen aan de bloemententoonstel ling. Enkele minuten na elven hield de open auto, waarin H. M. had plaats genomen, voor den hoofdingang van het tentoonstellingsgebouw stil. Naast H. M. was gezeten haar eerste hofdame, Jkvr. Van Tets. De tweede hofauto bood plaats aan de overige leden van het gevolg, bestaande uit baronesse Schimmelpenninck van der Oye, hofdame,, baron Van Hardenbroek van Harden- broek, grootofficier van H. M.; Jhr. De Jonge van der Halen, adjudant, en Jhr. Van Kinschot, ordonnans-officier. Achter dezen auto reed een wagen van de rijksveldwacht. Nadat de Koningin was uitgestapt, begroette de burgemeester van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, H. M. en stelde aan haar voor de heeren P. J. C. Oosthoek, voorzitter, en W. de Ruyter, secre taris van de Tentoonstellingsvereenlging Bos koop en ook den heer J. H. van Straaten van Nes, den ontwerper van den aanleg dezer ten toonstelling. De heer Oosthoek leidde de Koningin rond. Met man en macht is er den geheelen nacht gewerkt om de tentoonstelling vandaag een even frisch aanzien te geven als op den dag van de opening. Toen zy Donderdagavond gesloten was, zijn tuinlieden aan het werk gegaan. Ongeveer drie kwartier duurde het koninklijk bezoek. Met de kweekers-inzenders, voor zoover aan wezig, onderhield de Koningin zich tijdens haar rondwandeling. Vol belangstelling informeerde H. M. naar den gang van zaken in hun bedrijven en naar de mogelijkheden van verkoop in binnen- en buitenland. Herhaaldelijk ge tuigde ZU van haar bewondering voor den plantenschat. Ook het gebouw zelf werd door H. M. zeer geprezen. Even voor Haar vertrek bood een kleindoch tertje van den heer Oosthoek H. M. een ruiker oranje-kleurige rozen aan. Tegen 12 uur vertrok H. M. de Koningin en haar gevolg. In de vestibule nam H. M. afscheid van de heeren, die Haar ontvangen hadden en uitge leide deden, waarna de Koningin, luide toege juicht door de honderden belangstellenden, die buiten verzameld waren, naar de residentie vertrok. Nader vernemen wy, dat de gehuwde 19- jarige W. D„ die het voorhuis van den 33- jarigen T. de Br. bewoont, herhaaldeiyk hei- tigen twist had met zijn vrouw, waarbij het ge woonlijk nogal rumoerig toeging. Zoo ook in den nacht van Woensdag op Donderdag om streeks 2 uur. De Br. kon er niet van slapen en riep naar beneden om stilte. Inplaats van hieraan gehoor te geven daagde D. hem uit om naar beneden te komen, dan kon hy ook wai krijgen. De Br., wat men noemt „een stj-uische kerel," liet dit zich geen twee keer zeggen, schoot in zijn broek en stond later voor ae deur van D., wien hy tegen zyn echtgenoote hoorde roepen om een mes. De Br. achtte het na dit gezegde, veiliger, zich ook te gaan wa penen. Hij haalde een eind van een schoppen- steel achter de woning vandaan en posteerde Zich hiermede voor D.'s deur. Deze verscheen even later met een broodmes gewapend. Nu een korte woordenwisseling ging D. tot aen aanval over, waarby hy een flinken klap op liep met den deels reeds vermolmden steel, die kapot brak en De Br. ontwapende. D. sprong daarop op zijn tegenstander toe en stiet hem met het broodmes van boven zydelings ln de keel, waarna hij zich uit de voeten maakte. De Br., voelende dat hy ernstig was getroffen, haalde nog zyn flets uit de schuur om naai den dokter te gaan, doch toen hy ongeveer 100 M. gereden had, begaven hem zijn krachten en stortte hy neer. Met de uiterste krachtsin spanning wist hy loopende nog weer zijn wo ning te bereiken. De inmiddels ontboden ge neesheer was spoedig ter plaatse en gelastte overbrenging naar het ziekenhuis te Enschede, waar het slachtoffer kort na aankomst ovei- leed. De marechaussee was eveneens spoedig ter plaatse en lichtte den dader van zijn bed. Het bleek noodzakelijk voor D. geneeskundige hulp in te roepen. Na te zijn behandeld werd de da der per auto naar de marechausseekazerne overgebracht. Sedert eenigen tyd wordt opnieuw door de Justitie met groote gestrengheid opgetreden te gen den handel in gloeilampen, radiolampen en radiotoestellen, die inbreuk maken op de oc trooirechten van de Philips' Fabrieken te Eind hoven. Te Rotterdam werden eenige duizenden gloei lampen in beslag genomen die de handelaar B. bij een expediteur had opgeslagen. Te Amsterdam werd een auto vol gloeilampen bestemd voor den handelaar de P., in beslag genomen, terwijl te Roosendaal en Alkmaar de Justitie ingreep wegens den verkoop van In- breukmakende radiotoestellen door de hande laren G. en v. R. Voorts werden vervolgingen ingesteld te Zut- phen, Utrecht en Den Haag, terwijl intusschen ook weer verschillende vonnissen en arrestanten werden uitgesproken, met name te Utrecht te gen v. S., te 's-Gravenhage tegen S., te Rotter dam tegen A. (een maand gevangenisstraf) en te Amsterdam tegen De J.U. Tenslotte is dezer dagen bij de firma P. te Amsterdam door de Justitie een partij Ameri- kaansche radiolampen in beslag genomen, die voor rekening van die firma door derden wer den verkocht. De Minister van Onderwijs van Tsjecho- Slowakye, dr. E. Franke, die Donderdag in Den Haag is aangekomen, heeft heden ochtend, vergezeld van den Tsjecho-Slo- waakschen gezant, een bezoek gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. De Graeff. Vervolgens begaven de Minister en de gezant zich naar het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, waar zij ontvangen werden door prof. Slotemaker de Bruïne. Vandaar begaf dr. Franke zich naar de Dalton hoogere burgerschool aan den Aronskelkweg. Deze instelling, de eenige in Nederland, heeft de Minister in gezelschap van zijn secretaris, dr. Stansky en den onder-directeur van het minis terie van Onderwys, dr. F. Praus, bezichtigd. Van Nederlandsche zijde was hierby o.m. minister Slotemaker de Bruïne tegenwoordig. Ook de Tsjecho-Slowaaksche gezant in Den Haag was aanwezig. In Nederlandsche scheepvaartkringen zyn er velen die het luchtschip, vooral voor zeer groote afstanden als het verkeersmiddel voor de toekomst beschouwen. Men heeft de prestaties der beide Duitsche luchtschepen, die in ons land geen onbekenden waren, nauwkeurig nage gaan en men overwoog ernstig de mogeiykheid van een luchtschipverbinding met Nederlandsch Indië. Eenige jaren geleden hebben de belang hebbende scheepvaartmaatschappyen daarom een „internationaal luchtschepen-syndicaat" opgericht. By de voorbereiding der Nederlandsche plan nen is een der voornaamste figuren de heer A. F. Bronsing, directeur van de stoomvaartmaat- schappy „Nederland". Natuurlijk wekte de droe ve tydlng van het verongelukken van de Hin denburg by hem groote ontsteltenis. Hy was van meening, dat een dergeiyke ramp haar invloed zou doen gevoelen op het geheele luchtschepenverkeer, zoodat ook van de zijde van het publiek een veranderde stemming verwacht zou kunnen worden. By een zoo gering aantal luchtschepen, als aan het wereldverkeer deelneemt, stygt by een enkele ramp het ongevallengemiddelde reeds dadelijk zeer belangrijk. Wat ook de oorzaak van het ongeluk met de „Hindenburg" moge zijn, de omvang van de ramp is ongetwijfeld vergroot tengevolge van het gebruik van het licht-ontvlambare en ont plofbare waterstofgas, al waren de Duitschers door een veertigjarige ervaring geleidelijk tot de conclusie gekomen, dat bij een voorzichtige en deskundige toepassing van waterstof de vei ligheid niets te wenschen behoefde over te la ten. De vertegenwoordiger van het Duitsche nieuwsbureau schildert de ramp van de „Hin denburg" als volgt: Daar het weer zeer slecht was en het hard regende kruiste het luchtschip ongeveer een uur boven het vliegveld alvorens te landen. Om streeks kwart over zeven in den avond plaat selijken tjjd maakte men voorbereidingen voor de landing. Uit de voorzijde "an het luchtschip werden twee landlngstouwen omlaag gelaten en alles zag eruit, of een voorbeeldige landing zou worden uitgevoerd, tot om 23 minuten over zeven uit het midden van het achterschip een steekvlam omhoog sloeg, gevolgd door een doffe knal. In een onderdeel van een seconde stond het achterschip in brand en korten tijd later brandde het geheele luchtschip, terwyi het langzaam naar beneden zonk. Op het oogenblik van de ontploffing bevond zich het schip op ongeveer vijftig meter hoogte. De directeur van de Zeppelin Corporation, William Beckers, is van meening, dat de ont ploffing is ontstaan door statische electri- Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage Een reiziger, die met den Spaanschen trein te Perpignan was aangekomen, heeft medege deeld, dat een honderdtal met geweren be wapende personen het station van Barcelona bewaakte, en dat hy by het passeeren van Gerone en Flgueras niets bijzonders had be merkt. Hy verklaarde, dat zich op de barricaden, die de anarchisten in de straten van Barcelona hadden opgeworpen, bloedige gevechten heb ben afgespeeld, waarby tal van dooden zUn ge vallen. Intusschen reden door de straten tanks, welke bestuurd werden door leden van de anar chistische federatie F. A. L Deze verdwenen evenwel, toen de telefooncentrale door hun medestanders werd ontruimd, nadat de Gene raliteit zich verplicht had, in de centrale slechts het voor de bediening noodige personeel achter te laten, welke verplichting ook werd nage komen. Dit feit beschouwt men als een nederlaag voor de F. A. I. De vertegenwoordiger van de C. N. T„ Vasquez, heeft hedenmiddag een radio rede gehouden, waarin hy eischte, dat de strijd tusschen de arbeiders wordt gestaakt. Hy gaf aan alle gewapende mannen een uur den tijd om zich van de straat terug te trekken. Zy, die niet gehoorzamen, zullen worden gedesavoueerd, In Catalaansche kringen riet men hierin de eerste schrede op den weg naar afwij zing door de C. N. T. van de «verheersching door de F. A. I., welker richtlijnen algemeen werden nagevolgd. De neiging schynt dos te bestaan tot terugkeer naar een normale orde, hetgeen de anarchisten niet zullen toelaten. LONDEN, 5 Mei. (Reuter.) De secretaris van den Engelschcn bond van transportarbeiders, Bevin, heeft na ontvangst van een deputatie van het personeel der trams en trolleybussen medegedeeld, dat het bestuur van den bond be paald heeft, dat het huidige conflict beperkt t .oet biyven tot het autobuspersoneel. In ver band hiermede is aan het personeel der trams en trolleybussen opdracht gegeven te blijven werken, welke opdracht zy aanvaard hebben. In een hedenavond te Londen gehouden ge- delegeerdenconferentle van den bond van transportarbeiders is besloten, den onderafdee- Ungen, die betrokken zyn by de autobusstaking in de provincie, aan te bevelen, den bond te machtigen tot het treffen van een regeling, krachtens welke in alle ondernemingen het werk Zaterdag a.s. zal worden hervat. telt, welke is vrygekomen, toen de landings kabels omlaag werden gelaten. Beckers' meent, dat deze statische electricltelt zich ln het lucht schip heeft verzameld by vluchten door on weerswolken. Tot nu toe zijn 26 dooden uit het wrak ge borgen en men vermoedt, dat nog zes slacht offers in het wrak liggen. Onder de dooden of vermisten bevindt zich ook een journalist uit Stockholm, Berger Brlnck. De meeste slacht offers zijn Duitschers. Een zoon van den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Warschau, Peter Belin. is aan den dood ontsnapt door uit het raam te sprin gen. Graaf Zeppelin, een neef van den uitvinder, die zich op het oogenblik op een zakenreis te Chicago ophoudt, verklaarde dat de ramp zeer wel door sabotage kan zijn ontstaan. Hij voegde hieraan toe, dat deze veronderstelling slechts gegrondvest is op de eerste berichten. Hij wees erop, dat de ontploffing in het achterschip is ontstaan, waar zich geen brandbare stoffen be vinden. De gaskamers bevonden zich in het midden van het schip. Verder zeide hy nog, dat op het oogenblik geen leden van de familie Zeppelin meer ge ïnteresseerd zyn by den bouw van luchtschepen in Duitschland. De heer Van Tijen als deskundige Nederlan der, die voor het Nederlandsche luchtschepen syndicaat geruimen tjjd gedetacheerd was bij de Duitsche luchtschepenwerf te Frledrlchshafen, zeide, dat de mogeiykheid niet uitgesloten is, dat blikseminslag oorzaak van het ongeluk is. Tot nog toe is echter ook onweer nooit ge vaarlijk voor de Duitsche luchtschepen geble ken. ivlet het oog op de vele aanvragen, of Bont- en Wintermantel* ook uitverkocht worden, deelen wij mede dat wegens de opheffings-uitverkoop dit vanzelf sprekend zal gebeuren. Echter is dit door de enorme drukte op dit oogenblik nog practisch absoluut onmogelijk. Vermoedelijk beginnen wij daarmede in de week nè Pinksteren. Wij zullen per advertentie hieraan nog nadere bekendheid geven. Koopt om stagnatie te voorkomen, ook in de morgenuren. koopt niet in winkels waar onzedelijke of N. Malthu- siaansche artikelen worden verkocht of voor handen zijn. Koopt aan Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT Een weekblad, dat spe ciaal voor hen wordt uit* gegeven. Voor kinderee vee 6 tot 10 jaar 12 bladz., 3 on oan bal»o Voor WnSaran ran ttao tot wortlan Jaan 24 bladz, 5 cent per week. Bevat niet allee* verhalen, doch ook rubrie ken voor godsdienstleer, nuttige handwerken, huis vlijt geschiedenis en aerd» rtikskunde- N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNËöXAD. Haarlem-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11