We luisteren naar De ramp met de .Hindenburg" NOG 19 DAGEN VOOR DE VERKIEZINGEN! ftinkóteten J?oneten -fHB :R Hr. Ms. „Java terug FINANCIEN GEVAREN IN DE SPAANSCHE WATEREN Dagfilm VRIJDAG 7 MEI 1937 991 De indruk te Berlijn Overeenstemming op de suikerconferentie Een accoord geteekend Treinbotsing eischt vier dooden (Ingezonden Mededeeling) HOUDT ZICH GOED ONDANKS ZUN 70 JAAR Eens hulpeloos door rheuma- tische pijnen. Twee zwaar gewonden Automobilist verleende geen voorrang Schoenfabriek te Bunschoten Ludendorff naar Rome? PASTOOR J. G. GROOT f GEEN AUDIËNTIE DE R.K. STAATSPARTIJ! De noodlanding van de Kievit De Sperwer naar Athene Sperwer naar Athene Verhaal van een passagier HUISELIJKE TWIST EISCHT EEN DOODE Vechtpartij met het mes beslecht MET NAAR "de beste Heerenhoed 99 Enorme belangstelling bij de aankomst te Den Helder Sproeten, komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Minister Deckers te Roermond Een uiteenzetting over de steun regeling in de pluimveehouderij Minister Gelissen uit Warschau vertrokken Zaterdag 8 Mei Hoe de Fauna en de Rhea van de K.N.S.M. aan bommen en kanonnen ontsnapten Beide schepen te Rotterdam Temidden van kanonnen IN HET WATER GEVALLEN Vrouw verdrinkt onder de oogen van haar man (Vervolg van pag. 1) Een ooggetuige vertelt: Eén van de mannen, die bij den voet van den ïandingsmast wachtte tot het luchtschip zou landen, deelde mede, dat hij op het oogenblik van de ontploffing juist onder den staart van het luchtschip stond. Het luchtschip bevond zich op een hoogte van ongeveer honderd meter. Vóór de ont ploffing zag hij de passagiers glimlachend en met zakdoeken wuivend voor de ramen staan. Plotseling hoorde hij een hevige ont- ploffing en het luchtschip kwam brandend omlaag gestort. De landingsmanschappen konden nog juist op tijd wegsnellen; niettegenstaande de hevige hitte keerden zij enkele oogenblikken later terug om de opvarenden te helpen. In de eer ste oogenblikken konden zij drie geheel ver koolde lijken bergen; het was onmogelijk deze te identificeeren. De redders drongen in het brandende wrak door de cabine van den commandant aan de voorzijde. Hier vonden zij ook een geheel ver koold lijk. Uit de brandende massa steeg een dikke rookwolk op en nog een aantal ontplof fingen werden gehoord. Kapitein Lamplugh van de British Aviation Insurance Company heeft medegedeeld, dat de „Hindenburg" grootendeels te Londen was ver zekerd. Hij voegde hier aan toe, dat het eenige gevaar, dat men voor het luchtschip vreesde, een botsing was, daar het luchtschip gevuld was met waterstofgas, dat by een schok in brand raakt. Het minder gevaarlijke helium was te kostbaar. De ramp van de „Hindenburg" heeft in offi- cieele en luchtvaartkringen in Duitschland een diepen indruk gemaakt. Op het Ministerie van Luchtvaart blijft men zeer gereserveerd en verklaart men, dat het resultaat van het on derzoek afgewacht moet worden, dat onmiddel lijk is ingesteld met medewerking van de Ame- rikaansche autoriteiten. Het Ministerie van Propaganda heeft onmid dellijk na het bekend worden van de ramp den Fuehrer, die enkele uren te voren uit Kiel terug was gekomen, Goering, Goebbels en de andere leden van de regeering gewaarschuwd. Roose velt zond Hitier een telegram van deel neming. Kapitein Pruss, die het luchtschip voor de eerste maal bestuurde, werd bijgestaan door kapitein Lehmann, die zoowel de „Graf Zep pelin" als de „Hindenburg" op herhaalde toch ten heeft gecommandeerd. Onder de overlevenden zjjn kapitein Leh mann en kapitein Max Pruss, Lehmann is met ernstige wonden in het ziekenhuis op genomen. Het schijnt, dat hij uit de stuur hut is gesprongen op het oogenblik, dat de vlammen uit het luchtschip opstegen. Volgens de laatste berichten zijn talrijke op varenden gewond in het ziekenhuis opgeno men. De toestand van de beide kapiteins, Leh mann en Pruss, is zeer zorgwekkend. Het luchtschip kon blijkbaar moeilijk landen, het vloog een uur boven het vliegveld, alvorens men ertoe overging te landen. Op het oogenblik, dat het schip met den neus naar voren dook, stegen groote vlammen op uit de achterzijde en binnen enkele oogenblikken lag het lucht schip als een brandende massa op het vliegveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en korten tijd later kwamen ook de secretaris van handel, Roper, en de Duitsche ambassadeur dr. Luther op het vliegveld aan. De landingsmanschappen hadden reeds de landingstouwen vast toen het ongeluk ge beurde, verschrikt lieten zij de touwen los en vluchtten weg, doch spoedig herkregen zij hun koelbloedigheid en snelden terug om de opvarenden te redden. Met groote moeite konden zij een aantal gewonden redden en enkele lijken bergen. Het luchtschip zou te middernacht weer naar Europa vertrekken met verscheidene passagiers, die de kroningsfeesten te Londen wilden bijwo nen. Toen zij op het vliegveld kwamen, vonden zij slechts het brandende wrak van het trotsche luchtschip, dat hen naar Europa had moeten brengen. De passagierslijst van de „Hindenburg" wordt door het D.N.B. als volgt opgegeven: aantal passagiers 36. Amerikanen: 12, n.l. Petr Belin, Durtis Dolan, Moritz Feibusch, W. G. Leuch- tenberg, H. J. O'Laughlin, E. Douglas, Ph. Mangone, Margerit Mather, Nelson Morris, Clifford Osbune, J. Pannes, Emma Pannes. Duitsch-Amerikanen 5, nJ. Hermann, Mathilde, Irene, Walter en Werner Doehner; Denen 1, n.L Hans Vinholt; Engelschen 1, n.l. George Grant; Zweden 2, n.l. Birger Brinck en Rolf von Heldenstam; DuitscHers 15, waarvan geen namen worden opgegeven. LONDEN, 6 Mei (Havas) De delegaties ter suikerconferentie zijn tot overeenstem ming gekomen. Vanmiddag is een overeen komst geteekend. Ter gelegenheid van de teekening der inter nationale suikerovereenkomst heeft MacDonald verklaard, dat het accoord voorziet in uitvoer- contingenten, die terwijl ze elastisch genoeg zijn om den verbruikers te allen tijde de nood zakelijke leveringen te verschaffen de markt op doeltreffende wijze zullen beschermen te gen buitensporigheden als overproductie. In den internationalen suikerraad is een permanent orgaan tot stand gekomen en dit kan één der grootste resultaten der overeenkomst blijken te zijn, omdat men dezen raad belast heeft met de stelselmatige bestudeering van alle vraagstuk ken, die betrekking hebben op de suikemijver heid in de wereld. De overeenkomst aldus besloot MacDonald biedt een voorbeeld van internationale sa menwerking. Het is te hopen, dat dit voor beeld. in menig ander vraagstuk nagevolgd zal worden. LONDEN, 6 Mei. (D.N.B.) De Halifax- expres, die tusschen Nieuw-Brunswijk en Nw.- Schotland rijdt, is bij het grensstation Sackville op eenige goederenwagens gebotst. Vier menschen zijn om het leven gekomen, terwijl 25 personen gewond werden. Een oude man vrijwaart zich voor goed van rheumatische pijnen: „Mijn vader gebruikt Kruschen Salts reeds gedurende een paar ja ren en zou er voor geen geld ter wereld bui ten willen. Vroeger was hij beslist hulpeloos door de rheumatische pijnen, doch ik kan ge rust beweren, dat Kruschen Salts een nieu wen man van hem gemaakt heeft. Hij is bijna 70 jaar en dat hij kras is nou, dat beloof ik U'. Mevr. F. G. Kruschen Salts is een mengsel van zes mi nerale zouten, waarvan elk een directe of in directe werking heeft bij de bestrijding van rheumatische aandoeningen. Een enkele fla con Kruschen Salts zal U overtuigen, dat rheumatische pijnen eenvoudig niet bestaan kunnen in een lichaam, dat zijn „kleine da- gelijksche dosis" krijgt. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Doordat de bestuurder van een personenauto bij een kruispunt geen voorrang heeft ver leend, is te Den Haag een ongeluk gebeurd, waarbij twee jongelieden ernstig werden ge wond. Op den Benoordenhoutscheweg reed een auto met zeer groote snelheid in de richting Was senaar. Deze auto werd bestuurd door den 18- iarigen H. H. van der M., terwijl in de dickey- seat de 22-jarige E. W. en de 20-jarige J. D. zaten, allen uit Den Haag. Van het Willem Witsenplein dus van links kwam een an dere wagen, bestuurd door den 25-jarigen J. J. W. R. uit Scheveningen, die inplaats van te stoppen, zonder uit te kijken den Benoorden houtscheweg op reed. De gevolgen waren ontzettend. Met een geweldigen klap botsten de beide wagens tegen elkaar, met het gevolg, dat de wa gen van van der M. eenige malen over den kop sloeg. De bestuurder kwam er goed af, evenals die van den anderen wagen, doch de beide jongelui in de dickey-seat bleven met zware verwondingen liggen. W. werd bewusteloos opgenomen en D. was bloedend aan gezicht en achterhoofd verwond. Bei den zijn naar het ziekenhuis Bronovo over gebracht, waar zij zijn opgenomen. De beide zwaar beschadigde auto's zijn door de politie in beslag genomen. Naar wij vernemen hebben de onderhandelin gen, welke de burgmeester van Bunschoten, de heer Jac. de Vries Sr. heeft gevoerd om de aldaar gevestigde schoenfabriek, welke sedert Februari van dit jaar gesloten is, in bedrijf te brengen, tot gunstige resultaten geleid. De gemeente Bunschoten zal behoudens goedkeuring van den igchter-commissarishet fabrieksgebouw en de machines, waarop zij in dertijd aan de thans in staat van faillissement zijnde N.V. schoenfabriek IJsselmeer hypotheek verstrekte, voor de hypotheeksom in eigendom overnemen, om de fabriek en de machines daar na in hum-koop af te staan aan de N.V. Schoe nencentrale Knock en Ros te Den Haag. Deze firma zal haar fabrieksbedrijf geleidelijk van Den Haag naar Bussum overbrengen, waarmede binnenkort een aanvang zal worden gemaakt. Voor Bunschoten, dat zijn moeilijken tijd be leeft is de heropening van de fabriek, waar eertijds 130 menschen arbeid vonden, een uit komst. ROME. 6 Mei. (Havas) Het gerucht doet de ronde, dat generaal Ludendorff, die als één der verantwoordelijke leiders van het nieuwe hei dendom beschouwd wordt, zeer binnenkort naar Rome zou komen. Pastoor Joannes Gerardus Groot, die Dins dag jJ. in Huize St. Jozef te Hillegom overleed, werd geboren te Hillegom in 1868. Hij werd priester gewijd 15 Augustus 1893 en was achter eenvolgens kapelaan te Voorschoten, Rotter dam en Den Helder. Daarna werd hij benoemd tot pastoor te Oude Schild, Ilpendam, Heine- kenszand en Overschie. Sinds twee maanden was hij rustend te Hillegom. Vanavond zullen in het St. Jozefhuis de Metten worden gezongen. Morgenochtend om half tien worden de Lauden gezongen, waarna de gezongen Requiemmis te tien uur. De be grafenis vindt plaats op het kerkhof van de St. Martinusparochie te Hillegom. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag géén audiëntie verleenen. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de Aartsbis schop van Utrecht, zal volgende week alleen Maandag en Dinsdag audiëntie verleenen. Dat de orde in het maatschappelijke, in het economisch-sociale leven ont wricht is, is een feit. Niemand ontkent den vernielenden invloed van libera lisme en sociale vrijzinnigheid. Dat ordening wordt geëischt, is lijfs behoud voor maatschappij en Staat. Ja, óók voor den staat! WIE EISCHT DIE REDELIJKE EN HEILZAME ORDENING? No. 1 VAN LIJST 1. Het K.L.M.-toestel Sperwer is Donderdag ochtend met gezagvoerder Frijns naar Athene vertrokken om de passagiers van de Kievit, het vliegtuig, dat bij de noodlanding in de buurt van Athene ernstig werd beschadigd, naar Ne derland te brengen. Het ligt voorts in de bedoeling, ook de post zakken van de Kievit mede te nemen. Aan boord van de Sperwer bevinden zich nog de technische experts van de K.L.M., de heeren Verhagen en Fransen om een onderzoek naar de mogelijkheid tot reparatie van de Kie vit in te stellen. Een Britsche passagier, die de vlucht van de Kievit meegemaakt heeft, vertelt omtrent de noodlanding Van Alexandrië tot Athene hadden wij een voortreffe.ljjken overtocht. By de Grieksche hoofdstad echter ontmoetten wij een verschrik kelijk noodweer. De beide bergen van Athene verdwenen uit het gezicht en wij cirkelden on geveer een half uur rond, aangezien wij niet beschikten over voldoende brandstof om terug te vliegen tot Rhodos. De gezagvoerder van de Kievit moest toen het moeilijke besluit nemen in de lucht te blijven zoolang de brandstof voorraad dit gedoogde, in de hoop, dat inmid dels eenige opklaring zou ontstaan en er een moment van voldoende helderheid in de lucht zou komen om het vliegveld te bereiken, of wel een noodlanding te maken. De piloot koos het laatste en slaagde er in op uitmuntende wijze den grond te bereiken. Weliswaar werd het toe stel beschadigd, maar alle inzittenden waren in veiligheid gebracht, zonder dat zich ook maar één oogenblik iets wat op een paniek leek on der de passagiers had voorgedaan. Wij konden allen door de gewone deur der cabine het vlieg tuig verlaten, aangezien deze volkomen intact v/as gebleven. Alleen de mecanicien verliet het toestel door den nooduitgang. Ook de overige passagiers hebben zich vol lof uitgelaten over de koelbloedigheid en tegen woordigheid van geest van den gezagvoerder Moll, wiens bekwaamheid zij om strijd prijzen. Eensgezind geven zij als hun meening te ken nen, dat het aan den piloot en de overige leden der bemanning te danken is, dat een ramp op zoo gelukkige wijze kon worden vermeden. In het gezin D„ wonende te Glanerbrug, is een echtelijke twist ontstaan. Deze ruzie liep zoo hoog, dat men den huiselijken twist zelfs later op straat voortzette. Een zekere T. de B., die bij het gezin D. woont, mengde zich in het geschil. Het gevolg van deze inmenging was een verwoede vechtpartij tusschen D. en de B. waarbij eerst genoemde zijn mes gebruikte en zijn tegenstan der een halsslagader doorsneed. De man zakte ineen en overleed kort daarop. De dader is door de marechaussees gearresteerd. Het slachtoffer, de gehuwde B., was vader van een kind. HBIK ABW/CH VIISSIMCCH Inlichtingen en prosp. betreffende Goedkoope Retours bij d® S. M. ZEELAND, Vlisslng®n, hare Hoofdagenten Wm H. Muller Co. N.v, de fa. HUDIG PIETERS, Rotterdam en Hoek, en bij de REISBUREAUX Hedenmorgen ongeveer half elf is Hr. Ms. „Java", na een langdurig verblijf in de tropen en na een pa- trouilletocht in de Straat van Gibral tar, in de haven van Den Helder teruggekeerd. Te 6.15 uur verscheen het schip op de reede. De belangstelling was enorm. Duizenden en duizenden sloegen de aankomst gade. Vanaf daken en uit seinpalen werden honderden fotolenzen gericht. De belangstelling werd het grootst, toen om 8.15 uur de saluutbatterij de 15 schoten ter ver welkoming gelost had. Op het fort „Louise" stonden de marine- en leger-autoriteiten, p.w. de Commandant der Marine, Vice-Admiraal T. J. Kruys en de Stel- lingcommandant luitenant-kolonel Benz van den Berg. Toen het schip de haven binnenvoer, speelde de stafmuziek de nationale hymne. Waarop een donderend „hou ree!" en een driewerf hoera op de Koningin losbarstte. Woensdag heeft de minister van Landbouw en Visschery, mr. dr. L. N. Deckers een bezoek gebracht aan Roermond, waar hy de jaarver gadering der Coöperatieve Roermondsche Eier mijn bijwoonde. In deze vergadering heeft de minister een exposé gegeven van de steunregeling in de pluimveehouderij Met genoegen heeft spr. gehoord, dat er eeni ge opleving is in de pluimveehouderij, zooals trouwens ook zijn indruk was. Bij het nemen van maatregelen ten bate van de pluimveehou derij moet spr. zich echter ook steeds afvragen, of daarmee inderdaad ook een algemeen belang gediend wordt. Ingevolge de monopolieheffingen van 1933 op voederartikelen werden de eierproductiekosten hooger. Als schadeloosstelling daarvoor werd de restitutieregeling in het leven geroepen. Deze richtte zich naar de wijzigingen in de monopo lieheffingen. De terugbetalingen beliepen ach tereenvolgens 37, 50, 70 en 85 cent en bedragen thans 75 cent. Dit is evenwel geen directe steun. Daar op de wereldmarkt voor granen de prijzen aantrokken en de monopolie-heffingen verlaagd worden, zou feitelijk ook de restitutie verlaagd moeten worden, maar de minister zeide ten aanzien van de pluimveehouders daartoe voorloopig nog niet te zullen overgaan. De ver hooging der productiekosten, als gevolg van de heffingen bedraagt momenteel 40 cent per 100 stuks en restitutie 75 cent. Spr. moest erkennen, dat een prijs van ƒ2.30 per 100 stuks niet loo- nend is. Men moet evenwel niet uit het oog verliezen, dat steun uit het crisisfonds niet be oogt de prijzen omhoog te brengen, maar uit sluitend om inzinking van de bedrijven te voor komen. Geleidelijk zal tot verlaging van de restitutie worden overgegaan. De vergadering heeft de toezeggingen van den minister met applaus ontvangen. De Nederlandsche minister van Handel en Nijverheid, Gelissen, is uit Warschau vertrok ken. Verschillende autoriteiten waren by het vertrek aanwezig, o.m, de Poolsche minister Roman. HILVERSUM I, 1875 M. (KRO-ultzendlng) 8.009.15 en. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be richten. 12.15 De KRO-Melodisten m. m. v. solist. l.OO Gramofoonmuziek. Duiven- sportnièuws. 1.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Concert uit Boedapest. 5.10 Gramofoon muziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Katholieke Padvinders. 6.15 Gramofoon muziek. 6.20 Journalistiek weekover zicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Be richten. 7.15 Toespraken namens de Na tionale R.K. Commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-Orkest. 9.00 Revue-programma m. m. v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 301 M. (VARA-uitzending) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Bont programma (gr.pl.). en gram.pl. 12.00 I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.15 Schaak praatje. 3.30 Planovoordracht. 4.00 „Voor levensvreugde en zonneschijn", causerie. 4.20 Utrechtsch Ensemble voor oude mu ziek. 4.45 Toespraak. 5.00 Gevarieerd pro gramma. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Or gelspel. 6.30 „De Wielewaal" en toespraak. 7.05 Filmland. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varla. 8.15 Bonte avond. 9.35 Declamatie. 9.55 Gramofoon muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ver volg bonte avond. 10.45 Sportreportage. II.00 Vervolg bont programma. 11.30 Be richten. 11.3512.00 Gramofoonmuziek. DROTTWICH, 1500 M. 10.05 Voor de Vrouw. 10.20 Orgelspel. 10.50 Het BBC- Northern-orkest m. m. v. solist. 11.50 BBC-Dansorkest. 12.20 Het Commodore Grand-orkest. 1.20 Gramofoonmuizek. 2.05 Het BBC-Schotsch orkest. 3.05 Sportreportage. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Ambrose en zijn Band. 5.20 Berich ten. 5.35 Sportnieuws. 5.50 Welsch in termezzo. 6.05 Viool en piano. 6.50 ABO Cabaret. 7.20 Het BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 7.50 Leon Cortez en zijn Band. 8.20 Berichten. 8.40 Amerlkaansch nieuws. 8.55 BBC-orkest m. m. v. solist. 10.00 Declamatie. 10.20 Henry Hall's Hour. 10.50 Berichten. 11.0011.20 Henry Hall's Music Makers. RADIO PARIS, 1648 M. 11.20 Visciano- orkest en zang. 7.50 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2012.20 J. Bouil- lon-dansorkest. KEULEN, 456 M.8.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Omroeporkest. 1.35 Gramofoonmu ziek. 3.20 Het Berglsche Landesorkest; hierna: gramofoonmuziek. 5.25 Omroep- kwintet. 6.20 Solistenconcert. 7.30 Vroo- lijk programma. 9.5011.20 Omroep- dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M.. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50, Salonorkest. 12.30 Omroeporkest. 1.23 A. Felleman's orkest. 2.05 Accordeonmuziek. 2.20 A. Felleman's orkest. 3.20 Radlotooneel. 4.20 Concert. 6.20 Kamermuziek. 6.35 Gramo foonmuziek. 7.20 Cabaret. 8.20 Omroepor kest. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.30 Salonorkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.20 Zang. 1.35 Pia novoordracht. 1.50 Orkestconcert. 3.35 Gramofoonmuziek en zang. 4.35 Ludo Langlols' orkest. 5.35 Solistenconcert. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.20 „Ciboulette", operette. 9.30 Omroepdansorkest. 10.20 11.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd programma uit Keulen. 9.20 Berichten. 9.50 Sportreportage. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 Ad. Lutter's Dansorkest. i i Dat het in de Spaansche Wateren nog al lerminst veilig is voor buitenlandsche schepen, ook al vervoeren die geen contra bande, hebben de telegrammen uit Spanje reeds vaak genoeg gemeld. Hachelijke avon turen hebben ook meegemaakt de twee schepen van de Kon. Ned. Stoomvaart Maatschappij de Fauna metend 1254 ton en de Rhea welke een inhoud heeft van 1388 ton De beide schepen zijn thans in de Rotter- damsche haven gearriveerd, waar wy een kort onderhoud met de opvarenden hadden. De gezagvoerder van de Fauna, de heer C. G. Nieman, vertelde, dat het schip op 28 April j.l. van Valencia vertrokken was met bestem ming Rotterdam en Amsterdam. Den dag na het vertrek, 's morgens omstreeks 10.40 uur, toen liet schip zich bevond op 37 gr. 17 min. N.B. en 0 gr. 38 min. W.L., naderde uit Noordoostelijke richting een vliegtuig, dat grijs-zwart gestreept was. Op ongeveer 100 meter boven 't schip cir kelde het vliegtuig, blijkbaar om den deklast te inspecteeren. Het vliegtuig vloog recht vooruit, teneinde de beide masten in één lijn te krygen, het geen bij den aanval dc meeste zekerheid oplevert om het schip te treffen. Enkele minuten later liet het vliegtuig een bom vallen, die, geluk by een ongeluk, vlak over het schip scheerde en op ongeveer tien me ter achter het achterschip in het water te recht kwam, waar hij ontplofte. De bom was, hetgeen bleek uit de voorbereidingen, ge troffen voor het werpen daarvan, kennelijk voor het Nederlandsche schip bedoeld. Kapitein Niehuis heeft onmiddellijk de ma chines laten stoppen en het sein gegeven om, wanneer dit noodig mocht blijken, het schip te verlaten. De reddingbooten werden buiten boord gedraaid en de marconist seinde S.O.S. naar de schepen in de buurt. In de buurt van de Fauna bevond zich een Noorsch schip, dat direct koers veranderde en bijdraaide. De vlie ger evenwel, is direct nadat hy zag, dat de bom doel gemist had, weer in N.O. richting verdwenen. Toen was het 10.45 uur, zoodat het geheele avontuur in vijf minuten tot het ver leden behoorde. Het waren evenwel de angstig ste minuten van de geheele reis. Het Noorsche schip heeft, toen de gezagvoerder zag, dat de Fauna weer verder ging, zijn ouden koers weer opgenomen. Het schip heeft daarop rustig zijn reis door de Zuid-Spaansche wateren voortge zet, na aan de andere schepen draadloos be richt te hebben, dat er geen assistentie meer noodig was. De Fauna had dien anderen sche pen verzocht Hr. Ms. Java van een en ander in kennis te stellen, hetgeen ook geschied Was, zodSIs men later hoorde, toen de Fauna in de Straat van Gibraltar de Java ontmoette. Op 't moment van den aanval was de afstand tus schen de Fauna en de Java evenwel te groot geweest. Het avontuur van de Rhea is mogelijk nog angstiger geweest. Op de thuisreis van Italië naar Rotterdam en Amsterdam zou dit schip, waarvan een der opvarenden ons iets over het gebeurde vertelde, aan Spanje's Oostkust een lading sinaasappelen innemen. Na Oran te zijn binnengeloopen, waar men den wimpel van de internationale controlecommissie in ontvangst nam, werd koers gezet naar Castillon, een ha ven op ongeveer 35 mijl ten Noorden van Va lencia. In den morgen van 27 April het zal ongeveer half zeven geweest zijn lag de Rhea voor de haven van Valencia. Op dat moment naderden uit het zuiden twee rechtsche krui sers, de Canarias en de Balearen. Hoewel zij met groote snelheid voeren, openden zij onver wacht het vuur op Valencia, waar men blijkbaar op een en ander niet verdacht geweest was, omdat even tevoren een heele zvterm visschers- bootjes uitgevaren was, die in alle richtingen verdwenen. De kleine bootjes konden de haven niet meer bereiken omdat een van de kruisers den havenmond en de pieren bombardeerde. Een schot was raak, voegde onze zegsman er bij. De visschersbootjes gingen om den Noord, maar toen kregen zij weer den vollen laag van de kustbatterij, die het vuur op de kruipers opende. Zoo zaten zy tusschen twee vuren. Ook voor de Rhea zag het er niet aangenaam uit, want het schip voer geen halve mijl ten zui den van het schootsveld van de kruiser-kanon nen en aangezien zij in noordelijke richting voeren en de Rhea in zuidelijke richting tracht te te ontkomen, kwamen de projectielen steeds dichter bij het Nederlandsche schip. De kust batterij speelde ook een eerste viool en wan neer de kapitein dan ook gestopt had, dan was de Rhea er hoogstwaarschijnlijk niet zoo goed van afgekomen als nu. Met hard bakboord-roer- geven is de Rhea er vandoor gegaan en zoo is het schip tenslotte nog ontkomen, terwijl het bombardement doorging. De Canarias had veel zwaarder geschut dan vroeger, vertelde onze zegsman. Op bepaalde oogenblikken schoot men met een snelheid van 22 per minuut. Na eenige uren kwamen ook nog vliegtuigen den chaos vergrooten, maar hun bommen troffen de kruisers niet. Met de komst van de vliegtuigen was het eind van liet bombardement evenwel gekomen, wbnt kort daarop zijn de kruisers verdwenen. De Rhea vertrouwde het zaakje niet, waarom zy maar zonder de appels van oranje de vlucht naar de Straat van Gibraltar heeft genomen, waar Hr. Ms. Java haar veilig geconvoyeerd heeft. Woensdagavond heeft zich te St. Michiels gestel, een noodlottig ongeval voorgedaan, dat een jonge vrouw het leven heeft gekost. Omstreeks half tien had de landbouwer Goos- sens zich naar den Dommel begeven, om daar fuiken uit te zetten. Zijn echtgenoote was hem hierbij behulpzaam. Plotseling gleed de vrouw uit en stortte achterover in den Dommel, waar zy weldra door den stroom werd meegevoerd. G. sprong onmiddellijk zijn echtgenoote na en trachtte haar door toereiking van een stok te redden. Deze pogingen faalden evenwel en de wanhopige man moest aanzien, dat de drenke linge in de diepte verdween. De juist passeerende veldwachter Aarts trachtte eveneens de vrouw op het droge te krijgen, doch slaagde evenmin. Onmiddellijk ving men aan met dreggen, doch pas Donderdagochtend om elf uur werd het lijk van de ongelukkige opgehaald, waarna het on middellijk door de politie in beslag werd geno men. Later op den dag is het stoffelijk over schot naar het R. K. Liefdegesticht ter plaatse overgebracht. Mej. G. was 23 jaar oud en pas drie maanden gehuwd. In de jaarvergadering van de NV. Uni lever werd o.m. verklaard, dat de krachtige verbetering in 1936 haar oorzaak niet uit sluitend vond in een voortzetting der ge zonde ontwikeling, maar bovendien in den sterken prikkel der herbewapening over de geheele wereld. De transferbeperkingen ten aanzien van sommige valuta's in Miaaen- Europeesche landen vormen nog steeds een zeer belangrijken factor, welke op de ven~ nootschap een uiterst nadeeligen invloed oefent. De voorzitter der vergadering gaf een verklaring van het verschil in winst der Engelsche en Nederlandsche Concern— mij. en kondigde een verbetering der onder linge winstverhouding aan, alsmede een vereenvoudigde structuur van het concern. De dividend-politiek moet, in verband met de belangen in Midden-Europa conservatief zijn. De omzetten zijn met ruim f 225 mill, gestegen, in Nederland is echter het ver- bruik van margarine en vetten gedaald. De behoefte aan grondstoffen is ruimschoots gedekt tegen prijzen, die lager zijn, dan de tegenwoordige marktwaarde. Aan ae ver schillende staatskassen is het fantastisch bedrag van ruim f 225 millioen aan belas ting afgedragen, inbegrepen accijnzen en omzetbelasting. De liquiditeit blijft bevredi gend. Het overschot der vlottende activa over passiva bedraagt f 369.477.000. Er be staat voor het loopende jaar redelijk opti misme. In de jaarvergadering van de Nederl. Kabelfabriek werd medegedeeld, dat het bestuur besloten heeft tot de oprichting van een Siemens-Martinbedrijf met de daaraan verbonden walserij, trekkerij en verzinkerij. De oprichting hiervan is dringend nood zakelijk, mede omdat de prijzen in ons land hooger zijn dan in het buitenland. Over den gang van zaken kan het bestuur niet onte vreden zijn; er is meer vraag en de uitvoer neemt toe. Bij de uitgifte van 125.000 aandeelen elk groot f 125, ten laste van de Handelsver- eeniging „Java", hebben de aandeelhouders van hun voorkeursrecht voor een zeer groot deel gebruik gemaakt. De invoer van de Buitengewesten, exclu sief Sumatra's Oostkust bedroeg in Maart f 8.800.000 tegen f 5,100.000 in Maart 1936. In het eerste kwartaal f 22.900.000 tegen f 14.500.000 in het eerste kwartaal 1936. De uitvoer beliep in Maart f 40.400.000 tegen f 15.600.000 in Maart 1936 en in het eerste kwartaal f 97.200.000 tegen f 46.200.000 in het overeenkomstig tijdvak, van het vorig jaar. De Banjoewangi Thee- en Rubbercultuur Mij. boekte over 1936 een verlies-saldo van f 175.786, tegen f 124.702 het vorig jaar. Er is besloten tot bepaalde ingrijpende maat regelen, waarvan een betere functionnee- ring der vertegenwoordiging in Ned.-Indië, alsmede van het beheer op de onderneming wordt verwacht en als gevolg hiervan ratio- neeler kostprijzen der aan de markt te brengen producten. De vooruitzichten zijn gunstiger wegens de zeer gestegen rubber- prijzen. Symington en Wilson schrijven, dat het vertrouwen op alle markten langzamerhand terugkeert. De firma neemt aan, dat gelei delijk een stijging der rubberprijzen zal in treden tot ongeveer het peil van vóór de daling. De Goodrich Co. keert een dividend uit van 0.50 op de gewone aandeelen. Aan het einde van 1936 werd het dividend hervat met de betaling van 1 per aandeel. De American Waterworks and Electric leverde in Maart aan electrischen stroom 233.24 millioen kilowatt, tegen 182.79 mill. K.W. in Maart 1936. Uit Londen wordt gemeld, dat de banken bij de afwikkeling van beurstransacties der vorige rescontre-periode zich tot eenige hulp hebben bereid verklaard. De Bank van En geland moet hiertoe hebben geadviseerd. Van de banken behoeft echter geen steun verwacht te worden voor zuiver speculatieve posities. Te Parijs is de inschrijving opengesteld op 4 pet. schatkistbons ter financiering van de behoeften der Staats-pensioenkas, welke ongeveer fr. 2200 millioen bedragen. De rente is gelijk aan die van de nationale ver dedigingsbons, terwijl momenteel de rente van gewone schatkistbons 3% pet. bedraagt. Inzake de uitgifte van M. 600 millioen 4Vz pet. Duitsche schatkistbiljetten gaat men op de beurs te Berlijn van het standpunt uit, dat zeker 80 pet. door de banken zal worden overgenomen en 20 pet. bij het pu bliek zal worden ondergebracht. Dit laat ste zal geen moeilijkheden opleveren, aan gezien de rente hoog is en de betalingsvoor waarden buitengewoon gemakkelijk zijn. De president van de General Motors deelde een uitbreidingsprogram mede voor 1938 van 40 millioen, hetgeen bestemd zal zijn voor de uitbreiding der productie van de kleinere fabrieken, het aanbrengen van verbeteringen in het bedrijf en de bevorde ring van den aankoop van nieuwe modellen. De vooruitzichten voor de General Motors zijn veelbelovend. Het bestuur verwacht, dat 1938 evengoed zal zijn als 1937. De fa brieken zullen gedurende de rest van dit kwartaal op volle capaciteit werken, ook voor een groot deel der zomermaanden. De Cities Service boekte in 1936 een netto-winst van 6.96 milltegen 5.85 mill, het vorig jaar. Sedert 1932 werd geen dividend meer uitgekeerd op de preferente aandeelen. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt momenteel 92 pet. der capaciteit, tegen 90.5 pet. de vorige week. De langzame vermindering der staalorders moet een normaal seizoen-verschijnsel worden geacht. De vooruitzichten voor de rest van 't loo pende kwartaal en voor het derde kwartaal zijn nog steeds veelbelovend. De Standard Oil of California keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.25 per aandeel plus een extra-dividend van 0.20. De Handelsvereeniging Amsterdam is voornemens over het boekjaar 1936 een di vidend uit te keeren van 16 pet. tegen 8 pet. het vorig jaar. De Nivas verkocht 1514 tons superieure en 101 tons bruine suiker voor consumptie. De Duitsche Rijksspoorwegen keeren een onveranderd dividend van 7 pet. uit op de preferente aandeelen serie 1 tot 5. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 140/9Vx. 250.000 werd aan goud omgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6