Nieuw oproer in Catalonië? Eden wil met alle kracht het Spaansch conflict beperken KHAL Berlijn en Rome over Spanje's lot Luchtschepen, die verongelukten De „Hindenburg" NAZI-DEMOCRATIE Tegen het nieuwe Heidendom DE HINDENBURG Voor Pinksteren HANDELSACCOORD MET CHILI VRIJDAG 7 MEI 1937 De generaliteit zou gefaald hebben De beweging was door de anar chisten en uiterst-linksche elementen goed voor bereid Meer dan 400 dooden en 2000 gewonden? PERPIGNAN, 6 Mei (H avas). Vernomen wordt, dat de telegrafische en telefonische verbindingen tus- schen Barcelona en het Catalaan- sche binnenland, die gisteren her steld waren, vanmorgen opnieuw verbroken zijn, naar men gelooft ten gevolge van nieuwe onlusten. Luchtaanval op Valladolid Hevige aanvallen bij Bermeo De strijd rond Madrid De evacuatie uit Bilbao Het Pauselijk antwoord op de Duitsche nota De Duitsche argumenten stuk voor stuk ontzenuwd Gaan Katholieken en Protestanten in het Derde Rijk een een heidsfront vormen? qeSchiZA*£e4\ De terugtrekking van alle vrij willigers blijft op het program behouden Het Spaansche volk zal zelf moeten beslissen Engeland en Amerika zijn in den loop der jaren het zwaarst getroffen De rampen met de Akron en de R. ÏOI Een belangrijke rede in het Lagerhuis Mogelijkheid van een internatio naal onderzoek naar de ge beurtenissen te Guernica Interventie, anders dan over land of zee? De evacuatie uit Bilbao Hulpverleening door middel van vliegtuigen Palthe's Extra-Service: Het was het grootste en mooiste luchtschip ter wereld Pas een jaar in de vaart Nederland neemt nitraten en vruch ten af en kan in Chili wer ken uitvoeren R.K. Universiteit Plechtige inzegening - Instituut voor toegepaste psychologie UIT DE R. K. STAATSPARTIJ De eerste vergadering sinds de Reformatie in Nunspeet Parijsche Jaarbeurs In het Pare des Expositions van 15 tot 31 Mei Met het oog daarop of wegens den toestand aan gene zijde van de grens, heeft de Spaansche consul den Franschen, die zich naar Spanje willen begeven, aangeraden niet verder dan Figueras te gaan. De treinen zouden reeds bij Gerona stoppen. Volgens de enkele inlichtingen, die men door middel van den radio-omroep kan ver krijgen, is het de generaliteit niet gelukt de overhand te krijgen bij de straatgevech ten van gisteren. Des avonds werd de bevolking per radio op geroepen zich bij het Roode Kruis aan te mel den en den op straat liggenden slachtoffers hulp te brengen. De directeur van het blad „Soli- daridad Obrera" zeide in een rede, dat een zeker aantal leden van de Civiele Garde en van de Guardia de Asalto gemeene zaak had den gemaakt met de linksche opstandelingen. De beweging schijnt goed voorbereid te zijn. De anarchistische en uiterst-linksche elementen hadden zich wapens verschaft en trachtten hier en daar de troepen der gene raliteit te ontwapenen. Het grootste deel der gewapende macht is de regeering trouw gebleven. De generaliteit van Catalonië heeft door mid del van den omroep medegedeeld, dat generaal Pozas, die benoemd is tot commandant van de Catalaansche legers, belast is met de functie van raadsheer voor de defensie. De U.G.T. heeft de tefonisten per radio opgeroepen hun posten in de telefooncentrale weer te betrekken om de verbindingen te herstellen. Er is medegedeeld, dat de onlusten der laatste dagen vierhonderd dooden hebben geëischt, terwijl meer dan tweeduizend menschen gewond zijn. De regeering heeft bij decreet het volgende besloten: 1. Alle openbare ordediensten in Catalonië zullen rechtstreeks onder de centrale regeering geplaatst worden. 2. Het leger, dat wil zeggen, dat van het front van Aragon, zal rechtstreeks geplaatst worden onder bevel van den generaal, die het bevel voert over de vierde divisie. 3. Generaal José Arangunren Roldan wordt Bit zijn functies van commandant der vierde divisie ontheven en generaal Sebastian Pozes Perea wordt in zijn plaats benoemd. Gisteren is Valladolid door vliegtuigen van de linkschen gebombardeerd. Tegen tien uur verschenen drie vliegtuigen, die door de laag hangende wolken de stad hadden kunnen be reiken en verscheidene bommen in het centrum lieten vallen. De projectielen ontploften in de straten. Op verschillende plaatsen zag men tien tallen menschen liggen, bedolven door aar de en scherven der bommen. Gemeld wordt, dat 75 personen om het leven zijn gekomen en 115 menschen gewond zijn. De rechtschen hebben, den sector van Bermeo gedaan. Bommenwerpers gen, naar het schijnt van hebben den geheelen dag linies gebombardeerd en ren geschoten. volgens Reuter, in hevige aanvallen en jachtvliegtui- Duitsch fabrikaat, lang de Baskische uit machinegewe- Terwijl de Spaansch-Italiaansche „zwarte pijlen"-brigade probeerde de Baskische omsin geling van Bermeo te doorbreken, hebben an dere strijdkrachten' aanvallen gedaan op den berg Sollubs van de zijde van Mundaca. Omstreeks het middaguur hebben de Basken hun vooruitgeschoven post, welken zij gisteren op den berg Anetu hadden bezet en waar zij hog geen loopgraven hadden kunnen aanleg gen, moeten verlaten. De rechtschen hebben hun druk van Anetu uit op den berg Sollubs voortgezet, doch tegen het invallen van de duisternis hadden zij de Baskische linies nog niet door broken. De „zwarte pijlen", die met tanks aanvielen, hadden daarbij geen succes. In den sector ten Zuiden van den Taag heb ben de regeeringstroepen de waterkeering van do electriciteitsfabriek, die Toledo en omrin gende dorpen van stroom voorziet, in de lucht doen vliegen. Er was onder de waterkeering een mijn aangelegd. De ontploffing was zeer hevig. Verscheidene dorpen in dezen sector Zijn thans van licht verstoken. De Izarra is met ongeveer 500 uitgewekenen aan boord uit Bilbao vertrokken. By de inscheping der vluchtelingen aan boord van de Habana en de Goizeko Izarra hebben zich ontroerende tooneelen afgespeeld. h>e schepen werden buiten de territoriale wa teren begeleid door twee Britsche torpedoboot- Jagers en de Royal Oak. Op zeker oogenblik kwam de rechtsche kruiser Almirante Cervera uit den mist te voorschijn: het schip trachtte het convooi den weg af te snijden. De Royal Oak wis selde echter seinen met het schip en wist te bereiken, dat het zich verwijderde. AH&RCHISTEN LINIE OM PUIGCERDA ybef®"*v '■.AND.QpPA CASTfUBljC f Pi '-"BELIVER.1'* PEBPIGUMI^ V 5)PS>> fl&UEQAE) \RipoU Sec DeAJR&ET. Area 1 N VV-.O Kt SoLsowf! MauUeuV GCBOM g tv i ^'CH ^ry£i Pons ,'C.AQOOWA CÓIOMA» J i - - r s MAWRESA IguaL^da* VuiaFoawc DE OpFund in CATALQ M I VATICAANSTAD, 6 Mei. (Havas) De Pau selijke nota, die eergisteren op de Duitsche ambassade is overhandigd, zou uit zes of zeven bladzijden bestaan en in scherp omlijnde bewoordingen gesteld zijn. De Duitsche argumenten worden stuk voor stuk ontzenuwd en er wordt betoogd, dat de Encycliek niet, zooals wel beweerd is, een be roep op de openbare meening tegen de Duit sche regeering en nog minder een aansporing tot verzet voor de Duitsche katholieken is. Het feit, dat de Pauselijke nota is over handigd tijdens het verblijf van Von Neu- rath te Rome wordt beschouwd als een ge baar om te onderstrepen, dat Von Neurath zich in strijd met het gebruik heeft onthou den van een bezoek aan het Vaticaan. In den laatsten tijd zijn er verschillende teekenen, die er op wijzen, dat wellicht weldra een Christelijk Pront gevormd zal worden tegen het Nieuw Heidendom in het Derde Rijk. Zoowel in Katholieke als in Protestantsche kringen wordt in dit verband gewezen op de predikatie van den moedigen Bisschop van Münster in Westfalen, Mgr. Clemens August Graaf von Galen, een predikatie, die weliswaar niet in druk verschenen is, doch die werd ge- cyclostyleerd en die thans in Duitschland van hand tot hand gaat. De bisschop heeft daarin o.a. gezegd: „In trouwe kameraadschap met onze Protestantsche Duitsche Broeders, die openlijk hebben verklaard, dat zij aan de God heid van Christus gelooven, moeten wij het Nieuw Heidendom, dat zoo vijandig staat tegen het Christendom, goed in het oog houden, en daartegen stelling blijven nemen." Deze woorden van den Westfaalschen Kerk vorst hebben in de kringen der leiders van de Belijdeniskerk een sterken weerklank en harte lijke instemming gevonden. BERLIJN, 6 Mei. (Havas). De Duitsche bladen geven uiting aan voldoening over de resultaten van het bezoek van Von Neurath aan Rome, waardoor de Italiaansch-Duit- sche samenwerking versterkt is. De correspondent te Rome van de Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft over deze bespre kingen onder meer, dat Duitschland en Italië ten aanzien van Spanje vastbesloten zijn hun standpunt te handhaven. Rome en Berlijn willen het Spaansche volk zelf over zijn lot laten beslissen. Het Duitsch-Italiaansch voorstel tot terugtrek ken van alle vrijwilligers uit Spanje blijft dan ook op het program der beide regeerin gen staan. Wat het Westelijk Pact betreft, schrijft de correspondent, dat Duitschland en Italië rustig kunnen afwachten, wat Engeland en Frankrijk zullen antwoorden op de Duitsch-Italiaansche voorstellen. Hoe vernuftig 't werk van menschen Ook het wonder had gebouwd, Dat nog nooit was overtroffen, Zonder weerga, zonder fout, Hoeveel reizen deze luchtreus Trotsch en statig had gedaan, Regelmatigonverstoorbaar Over land en oceaan, Hoe de wereld heeft bewonderd Wat techniek hier had volbracht, Als de Hindenburg voorbijkwam, Kalm en zeker, dag of nacht, En hoe Duitschland ook dit luchtschip Wél voor onverwoestbaar hield, In één oogwenk is 't vernietigd, Lag 't verbrand, vergaan, vernield.... Wat te dikwijls wordt vergeten In deez' zoo modernen tijd Is de eenvoud, d' onderwerping En vooralde nederigheid. Duitschland wordt er aan herinnerd Dat er nog een Macht bestaat Wier verheven wil en wet toch Boven die van menschen gaat HERMAN KRAMER De ondergang van het Duitsche luchtschip Hindenburg, dat op zoo noodlottige wijze bij zijn landing te Lakehurst tengevolge van een ontploffing in brand is gevlogen, is een zware slag voor de Duitsche luchtvaart. Het scheen, dat de beide Duitsche lucht schepen ,,Graf Zeppelin" en „Hindenburg" alle bezwaren weerlegd hadden van de te genstanders van „lichter dan lucht" voor het maken van vluchten over lange af standen. De prestatie vafl het eerste Duitsche lucht schip, dat aanvankelijk onder commando van dr. Eckener zelf regelmatig een transatlanti- schen dienst onderhield de „Graf Zeppelin" vielen te meer op, doordat bijna alle groots luchtschepen, die buiten Duitschland gebouwd werden, na korteren of langeren tijd vergingen, waarbij vele opvarenden om het leven kwamen. Vooral Engeland en Amerika zijn in den looo der jaren door groote rampen op het gebied der luchtscheepvaart getroffen. In 1921 brak het Engelsche luchtschip, de R 38 doormidden, waarbij 44 personen om het leven kwamen. In Februari '22 vloog bij Hampton de „Roma"' in brand. 34 menschen vonden hierbij den dood. In December 1923 werd de wereld opgeschrikt door de ramp met het Fransche luchtschip „Dixmude" boven de Middellandsche Zee, waar bij 54 slachtoffers werden geteld. In September 1925 werden veertien person-n gedood, toen het Amerikaansche luchtschip „Shenandoah" in een storm bij Cambridge in den staat Ohio verging. Veel pennen zijn in beweging gebracht in ver band met den ondergang van het Italiaansche luchtschip „Italia", dat onder leiding van gene raal Nobile een expeditie naar de Noordpool had ondernomen. Een deel der opvarenden, waaronder Nobile zelf, werd teruggevonden en gered. Bij de op sporingspogingen kwam de groote poolonderzoe- ker, Amundsen, die in zijn vliegtuig was opge stegen, om het leven. In October 1930 werd de wereld wederom op geschrikt door de ramp van het Engelsche luchtschip R 101, dat in een nacht van Zater dag op Zondag op zijn eerste officieele vlucht bij Beauvais in Frankrijk in brand vloog en neerstortte. Alle 48 opvarenden kwamen om 't leven en onder hen bevond zich o.a. de toen malige Britsche minister van Luchtvaart. Nadat in Februari 1932 reeds het Goodyear luchtschip „Columbia" bij New-York was ver ongelukt, werd in April 1933 Amerika door een groote ramp getroffen, toen het grootste be stuurbare luchtschip, de „Akron" bij de kust van New-Jersey in een storm raakte, door den bliksem werd getroffen, in brand vloog en omlaag stortte. Van de 77 opvarenden werden slechts vier gered. In Februari 1935 stortte het tweede groote Amerikaansche luchtschip de „Macon", vermoe delijk tengevolge van een constructiefout ten zuiden van Montery in zee. In dit geval konden 81 van de 83 opvarenden gered worden, o.a. de commandant kapitein Wiley, die de rampen van de „Shenandoah' en de „Akron" had mee gemaakt en overleefd. LONDEN, 6 Mei (Reuter). In het Lagerhuis heeft Eden het woord ge voerd over den toestand in Spanje en daarbij de gebeurtenissen te Guernica ter sprake gebracht. Hij zeide met name, dat dit niet een op zich zelf staand geval is van bombardement der burgerbevolking in Spanje en dat er tevoren andere voorbeelden van zijn geweest. Volgens de tot nu toe door Eden ontvangen inlichtin gen heeft men hier zeer zeker te doen met een buitengewoon betreurenswaardig voorbeeld van luchtbombardement en van het gebruik van machinegeweren in vliegtuigen. Eden zeide te wenschen, dat andere naties zullen begrijpen, dat de gevoelens van Groot- Brittannië in deze aangelegenheid niet, zooals sommigen zouden kunnen denken, voortsprui ten uit het verlangen eenig ander land in de beklaagdenbank te plaatsen of het verlangen eenig ander land te beschuldigen, maar dat er thans in Groot-Brittannië in breede kringen de meening bestaat, dat te Guernica een bui tengewoon hevig luchtbombardement en een beschieting met machinegeweren uit vliegtuigen is voorgekomen en dat indien zich iets derge lijks zou herhalen of op grooter schaal zou worden toegepast, dat zal beteekenen, dat Europa aan een vreeselijke toekomst het hoofd zal moeten bieden. Deze meening is niet beperkt tot Groot- Brittannië, doch bestaat ook in de Dominions, 'V Sir Anthony Eden in de Vereenigde Staten en elders. Het laatste wat Groot-Brittannië zou doen, zou zijn voor eenig onwaardig politiek doel van deze tragische gebeurtenis gebruik te maken. De Spaansche regeering heeft een inter nationaal onderzoek gevraagd. De Britsche regeering zou het gelukkig achten, indien een dergelijk onderzoek zou worden inge steld. Wij zeggen dat niet, omdat wij wien dan ook willen beschuldigen, maar indien de feiten be twist worden, is een onderzoek de eenige bevre digende oplossing om de feiten vast te stellen. Ik ben, aldus Eden, misschien niet zoo optimis tisch ten aanzien van de inwilliging en de ten uitvoerlegging van zoo'n onderzoek, maar toch denk ik, dat alle naties er by zouden winnen. Ten aanzien 'van de evacuatie van vrou wen en kinderen uit Bilbao zeide Eden, dat waarschijnlijk meer aanhangers van Franco dan aanhangers der regeering zijn gered. Er is in deze gevallen geen sprake van in menging, doch uitsluitend van menscheljjk- heid. Betreffende het niet-inmengingsplan zeide Eden, dat het werd uitgewerkt door deskundi gen van alle naties: Franschen, Russen, Italia nen, Duitschers en dat het als het beste plan werd beschouwd, dat kon worden opgesteld. Het plan is niet volmaakt, aldus Eden, maar ik ben er toch zeker van, dat het den toevloed van vreemde schepen, die buitenlandsche wa pens en vrijwilligers in Spanje zouden kunnen brengen, zal verhinderen. Het alternatief van het plan zou zijn geweest een toegenomen inmenging door de zending van mannen en oorlogsmateriaal door alle lan den, die dat zouden willen doen. Ten aanzien van de zendingen voor Spanje bestemde vliegtuigen zeide Eden, dat dit vraag stuk zeer ingewikkeld is. Hij heeft er rapporten over gelezen en geruchten over vernomen. Vliegtuigen zouden in Spanje zijn aangekomen, nadat zij boven Frankrijk hadden gevlogen, doch van de Fransche regeering heeft Eden geen enkele mededeeling ontvangen en de Fransche regeering heeft evenmin mededeeling gedaan aan de niet-inmenging.scommissie. Indien dit vraagstuk van de lucht buiten gewone afmetingen zou aannemen, zou het nieuwe zeer ernstige verwikkelingen mede brengen. Spr. gelooft niet, dat zich dat zal kunnen voordoen, maar indien dat het ef fect zou teniet doen van hetgeen wij in een andere sfeer probeeren tot stand te bren gen, zou dat een factor vormen, welken wij zouden moeten bestudeeren in het licht van het niet-inmengingsplan in zijn geheel. De regeering zal al hetgeen in haar vermogen is doen voor het welslagen van de niet- inmengingspolitiek. De spanning is veel geringer dan zij was, doch zij is nog niet verdwenen. Eden verklaarde het in de eerste plaats zijn taak te achten al het mogelijke te doen om te verhinderen, dat de vonk uit Spanje overslaat op het overige Europa. De verklaring der ministers van Bui tenlandsche Zaken der Kleine Entente en de te Brussel afgelegde verklaringen- hebben de spanning der laatste maanden doen vermin deren. Tenslotte zeide Eden, dat hij van beide partijen uit den burgeroorlog rapporten ont vangt over gruwelen, maar dat hij niet wenscht de balans er van op te maken. Onze regeering, aldus besloot Eden, die meer dan welke andere natie ook de positie van een niet-belangheb- bende inneemt, moet al haar invloed aanwenden, om het Spaansche con flict binnen de perken te houden en ik hoop, dat ik er eens een einde aan zal kunnen maken. Laat Palthe Uw costuum eens vol ledig chemisch reinigen en persen: Om het allerbeste resultaat te bereiken worden te Almelo 5 verschillende persen er voor gebruikt I Daarom wordt Uw pak zoo mooi De thans vergane „Hindenburg", het grootste en mooiste luchtschip ter wereld, was ruim een jaar in de vaart. In Maart van het vorig jaar was het schip, waarvan de bouw reeds in 1933 begonnen was, ge reed. De scheepsromp had een lengte van 248 meter en de grootste middellijn bedroeg 41,2 meter, waardoor 't gevaarte een minder slanken indruk maakte dan de „Graf Zeppelin". De gasinhoud bedroeg 190.000 kubieke meter en het gas was verdeeld over zestien cellen. Aan vankelijk lag het in de bedoeling, helium als draaggas te gebruiken en waterstof als ma- noeuvreergas, doch de levering van heliumgas, dat slechts in Amerika gewonnen kan worden, stuitte op zoodanige moeilijkheden, en de er varingen, die dr. Eckener met waterstof had opgedaan, waren zoo gunstig, dat men ten slotte besloot uitsluitend waterstofgas te ge bruiken. Het luchtschip werd voortbewogen door in vier buiten den romp opgehangen gondels ge monteerde dieselmotoren van de Daimler-Benz motorenfabriek te Stuttgart, die een gezamen lijke topprestatie hadden van 4200 p.k. en die het schip een gemiddelde snelheid van 125 k.m. per uur konden geven. De „Hindenburg" kon zestigduizend kilogram stookolie meevoeren en had dan een actieradius van 14.000 k.m., waarbij dan nog ruimte was voor het meenemen van 19.000 K.G. nuttige lading aan vracht en passagiers. Aan het comfort der passagiers was zeer veel zorg besteed. Het luchtschip had twee dekken. Het bovenste werd hoofdzakelijk in beslag ge nomen door 25 tweepersoons slaaphutten, voor zien van warm en koud stroomend water, elec- trische verlichting, kunstmatige ventilatie enz., een smaakvol ingerichte eetzaal voor vijftig passagiers, een lees- en schrijfzaal, een con versatiekamer en twee wandelgangen, voorzien van schuine ramen, waaruit men een prachtig uitzicht genoot, terwijl het benedendek een gas- dichten rooksalon bevatte, waar de passagiers zonder eenig brandgevaar te veroorzaken moch ten rooken, en verder toiletten, douchekamers, verblijven voor officieren en bemanning, en de keuken. In het midden van het luchtschip be vond zich een vrachtruimte van zoodanige af meting dat er zelfs auto's in geborgen konden worden. In den boeg van het schip was de com mandogondel met navigatieruimte gebouwd. Op 31 Maart 1936 vertrok de „Hindenburg" des morgens te half zes uit Friedrichshafen voor zijn eerste reis naar Zuid Amerika, waar het op 4 April vroeg in den ochtend te Rio de Janeiro ankerde. Reeds in Mei voer de „Hin denburg" ook naar Noord-Amerika, en bijna een jaar geleden, op 9 Mei 1936, vestigde het lucht schip een record door de reis naar Lakehurst over den Oceaan in 62 uur te volbrengen. De Chileensche minister van Buitenland sche Zaken en de Nederlandsche ambassa deur hebben een handelsaccoord onder teekend, waarbij Nederland zich verplicht Chileensche nitraten en vruchten in te voeren en Cfiili daartegenover op zich neemt Nederlandsche industrie-producten in het land toe te laten en aan Nederland de uit voering van aekere werken te gunnen. Heden, Vrijdagmorgen werd het nieuwe In stituut voor toegepaste Psychologie van de R. K. Universiteit aan den Burgemeester van Schaeck Mathonsingel hoek Vondelstraat op plechtige wijze ingezegend door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen. Het bestuur der St. Radboudstich- ting had aan deze plechtigheid geen officieel karakter gegeven; deze bleef dan ook beperkt tot een kerkelijke inzegening. Het aantal uit- genoodigde autoriteiten bleef ook tot een klein getal beperkt. De R. K. Universiteit werd hier vertegenwoordigd door den Rector Magnificus Prof. Dr. Th. Baader, terwijl het Curatorium der R. K. Universiteit vertegenwoordigd was door Dr. Hoefnagels en den Secretaris Mr. C. Prinzen. Na de kerkelijke inzegening hield Monseigneur een korte toespraak, waarbij hij wees op de beteekenis van dit instituut van onze bloeiende R. K. Universiteit. Het instituut was reeds eenigen tijd in ge bruik genonten. In de gemeente Nunspeet (Veluwe) is onlangs opgericht een af deeling der R. K. Staatspartij. Op 11 Mei a.s. wordt aldaar de eerste openbare vergadering gehouden. Als merkwaardige bijzon derheid wordt vermeld, dat dit de eerste Ka tholieke openbare vergadering sinds de Refor matie is. Bij herhaling hebben de nationaal- socialistische leiders in Duitsch land plechtiglijk verzekerd en ver klaard, dat het Hitler-regime eigenlijk alleen de ware democratie in pacht heeft. Het Duitsche nationaal-socialis- me heet immers uit het volk voortgeko men, zooals zijn leiders Hitier en Göbbels uit het volk zijn voortgekomen. Het Duitsche volk gaf blanco-volmacht aan den Führer, dus alles wat de Führer doet en beveelt is een uitdrukking van den volkswil en derhalve democratie van het zuiverste water. Volgens deze redenee ring zou men kunnen bewijzen, dat, wanneer iemand, die een strafrechter lijk vergrijp heeft begaan en zich bij de politie aanmeldt in de hoop, daardoor clement behandeld te zullen worden, een doodvonnis of levenslang tegen zich hoort uitspreken, krijgt, wat hij gewild heeft. Hoe democratisch de uit de Ka tholieke Volksverein voortgekomen Rijksminister voor pers en propaganda Dr. Jozef Göbbels is, toont het bevel, dat hij heeft uitgevaardigd. Hooge ambte naren van zijn departement zullen elk gedurende twee maanden als hulparbei ders in verschillende bedrijven moeten werken, b.v. als wegwerker bij den aan leg van auto-wegen, als hulpmonteur of steenklopper, als tegelsjouwer, kolen- tremmer of landarbeider. Zij zullen niet meer loon ontvangen dan de andere ar beiders in die vakken en gedurende de twee dienstmaanden alleen van dat loon moeten zien rond te komen. De wijze, waarop zij zich door die twee maanden heen zullen slaan, zal later in aanmer king worden genomen bij het geven van groote politieke opdrachten en bij bevorderingen. Dit besluit van Dr. Göbbels lijkt nog zoo gek niet. Wanneer een „Gefreiter" uit den grooten oorlog het tot opperbe velhebber over heel de Duitsche weer macht, een eenvoudig handwerksgezel het tot Führer en Reichskanzler met onbeperkte macht kan brengen, waarom zouden dan hooge bureau-ambtenaren niet tijdelijk arbeider en daglooner kun nen worden? Hoe de tot arbeider gede gradeerde hooge ambtenaren zich zullen gevoelen, en hoe de arbeiders de Minis- terialrate en Regierungsrate als collega's op het werk zullen begroeten, zal de toe komst moeten leeren. Ook zal dienen af gewacht te worden, hoe straks de amb- tenarenhanden voor het bureau-werk zullen staan, wanneer zij, met eeltkus- sentjes voorzien, den steenhouwershamer of den ploegstaart weer met den vulpen houder zullen mogen verwisselen. Om te kunen bevelen, moet men hebben leeren gehoorzamen, heeft Hitler op 1 Mei tot de Duitsche jeugd gezegd. Maar ambtenaar of werkman, allen zonder uitzondering moeten in Duitschland sinds de overwinning van het nationaal-socialisme uitsluitend ge hoorzamen. Zelfs wanneer iemand be veelt, geeft hij nog gehoorzaam het bevel door van den eenige, die niet meer be hoeft te gehoorzamen en enkel maar te bevelen heeft, n.l. de Führer. Om te lee ren gehoorzamen behoeven Göbbels- ambtenaren dus niet arbeider te spe len. Toch kan het zijn nut hebben, dat deze bureaulisten eens aan den lijve er varen, hoe het met de arbeidsloonen in Duitschland gesteld is en hoe men daarmee niet kan, maar moet rondko men. Als dat maar geen reacties tenge volge heeft, welke zelfs de scherpzinnige Dr. Göbbels niet heeft voorzien. SMAAKT ALS CHAM PT t De Parijsche Jaarbeurs wordt dit jaar gehouden van 15 tot en met 31 Mei a.s. met 8350 deelnemers in het Pare des Expositions, Porte de Versailles. Parijs maakt zich wederom op in het jaar beurswezen der geheele wereld een eigene plaats in te nemen. Want naar de Parijsche jaarbeurs komen de Fransche fabrikanten met het beste van het Fransche fabrikaat. Eenerzijds heeft de beurs dus een sterk nationaal Fransch ka rakter ten aanzien der Fransche productie. Maar daarnaast is de Parijsche Jaarbeurs ook uitgesproken internationaal, want 10 pCt. der exposanten zijn buitenlandsche deelnemers. Deze buitenlandsche deelname vertegenwoor digt 35 landen. Ook ons land, Nederland, zal daar vertegen woordigd wezen met een zeer interessante col lectieve inzending. De beurs wordt gehouden in het Pare des Expositions, Porte de Versailles, en beslaat een enorm terrein met 'n oppervlakte van 400.000 M2 Reusachtige hallen zijn daar gebouwd, die alleen reeds 120.000 M2 omvatten. De Parijsche Jaarbeurs biedt dit jaar vele perspectieven en er worden groote verwachtin gen van gekoesterd. Verschillende faciliteiten en belangrijke re ducties zullen Nederlandsche bezoekers be komen. Evenals vorige jaren zal den bezoeker 25 pCt. reductie worden verleend op de Neder landsche Spoorwegen, 25 pCt. op de Belgische en 40 pCt. op de Fransche Spoorwegen. Die reductie geldt voor retourbiljetten. De K.L.M. staat een reductie van 10 pCt. toe. Dit jaar kunnen Nederlandsche bezoekers vol staan met een bewijs van Nederlanderschap. Legitimatiekaarten, recht gevende op boven- aangegeven reducties, zijn verkrijgbaar bij het Agentschap van de Parijsche Jaarbeurs te Rot terdam, Lischstraat 44, telefoon 44205.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9