Na de catastrophe van de „Hindenburg" In Barcelona schijnt de orde hersteld Het nieuws van heden Bij de vreeselijke ramp te Lakehurst telt men dertig dooden en vermisten; 68 personen zijn nog in leven IS SABOTAGE DE OORZAAK? Arbeiders hervatten het werk weer Frankrijk wil geen autarkie DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 MEI 1937 - OCHTENDBLAD valuta's rlpIlSIItP sililllll BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: #oor Haarlem en Agentschappen per *veek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20549 Controle Dr. Eckener acht dit voor 50 pet. zeker, blijkens zijn te Weenen afgelegde verklaring Zeppelinfabriek geeft het niet op Bewijzen van deelneming Per radio uit Amerika overgebrachte foto van het moment der explosie in het luchtschip „Hindenburg"voordat het op Lakehurst neerstortte De balans Onderzoek wordt ingesteld Kabinetswijziging in Mandsjoekwo Volgens officieele gegevens is het aantal dooden 200 en dat der gewonden 400 Een Turksche generaal naar Franco Rechtsche overwinning in Baskenland Het Weer liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiij Streven naar nieuwe pariteit met de Angel-Saksische Mgr. Pizzardo naar Londen Als Pauselijk delegaat voor de kroningsfeesten Maria Christina van Savoye Decreet van heldhaftige deugd beoefening voorgelezen De Dtutsche minister van Buitenlandsche Zaken, Von Neurath, bij zijn aankomst te Rome, waar hij belangrijke besprekingen met Mussolini voerde. Links van hem graaf Ciano De beperking van de bewapening Engelsch witboek gepubliceerd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 45 een» per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers** zie de rubriek. Controle moet er zijn in 't leven, al loordt er soms te veel gecontroleerd. Willen de ontvangsten bij de spoor wegen geregeld gaan, dan moeten er eenmaal kaartjescontroleurs we zen en wanneer een bedrijf goed toil functionneeren dient er 'n behoorlijke controle ingevoerd. De controleur komt in de tram onze kaartjes con troleeren en de controleur der belas tingen controleert nog heel wat an ders. Maar de beste controleur moesten we eigenlijk zelf zijn voor ons zelf. Wij weten zelf diep in ons het best met welke bedoelingen we een handeling stellen en welke motie ven ons leiden. Soms lijkt ons streven in 't oog van een ander veel beter dan het werkelijk is. We moeten ons zelf duchtig controleeren en de con trole ook durven doorvoeren. Kom, kom, we weten zelf 't best wat er aan ons hapert en waarin we falen. Ook in de biecht zijn we voor God onze eigen aanklagers. Laten we daarom in 't leven voor ons zelf de deugde- lijkste controleurs zijn. Het aantal dooden bü de „Hindenburg "-ramp is thans dertig. Dr. Eckener acht sabotage voor 50 pet. zeker. In Barcelona schijnt het tot een compromis te zijn gekomen. De rechtschen behaalden in Baskenland een overwinning, In de haven van Antwerpen woedde een he vige scheepsbrand. George Lansbury is voornemens ook met Mussolini een onderhoud te hebben. vliegtuig naar Cherbourg vertrekken. Vandaar zal de commissie verder reizen met het mail schip „Europa", dat hedenochtend van Ham burg is vertrokken. De commissie bestaat uit dr. Eckener; dr. Duerr, den plaatsvervangenden bedrijfsleider van de Zeppelinfabriek; prof. Boch; ing. Hof- mann; prof. Dieckmann; en luitenant Breit- haupt. De Amerikaansche minister van Handel, Ro per, heeft medegedeeld, dat de openbare ver- liooren voor de commissie van onderzoek naar de oorzaak der ramp vandaag of ten laatste morgen zullen beginnen. Men acht het zeker, dat ook de Marine een onderzoek zal instellen, omdat het luchtschip op het terrein van de luchtmacht der Marine gevallen is. Mgr. Pizzardo is naar Londen vertrokken, al« Pauselijk delegaat voor de kroningsfeesten. Het gevaar voor een mijnstaking in Engeland is voorloopig afgewend. De tekst van het Engelsche witboek ten aan zien van de beperking der bewapening is ge publiceerd. De Fransche minister van Economische Zaken, Spinasse, zeide, dat nieuwe pariteiten moeten worden opgesteld met de Angel-Saksische va luta's. Frankrijk wenscht geen autarkie. In het kabinet van Mandsjoekwo is een belang rijke wijziging gekomen. Onderhoud met den commandant van de Java over de reis van den kruiser. Van de Duitsche Rijksgebouwen in Duitschland en de Duitsche legaties in de hoofdsteden wappert de vlag -- halfstok. Toen vanmorgen de zon opging boven Lakehurst teekende de volle omvang van de catastrofe, die de Hindenburg" trof zich eerst goed af. De Kardinaal-Staatssecretaris, Pacelli, heeft aan den Duitsehen Fuehrer en Rijkskanselier een telegram gezonden, waarin Z.Em. namens Z.H. den Paus en de Zijnen uiting geeft aan de gevoelens van deelneming bij de ramp van de „Hindenburg". De Nederlandsche minister van Buitenland- sche Zaken, jhr. mr. De Graeff, heeft heden middag een bezoek gebracht aan den Duitsehen gezant, om hem de deelneming der Nederland sche regeering roet het vergaan van de „Hin denburg" te betuigen. De Kievit zal op de plaats van het ongeval ge demonteerd worden en met een der booten van de K. N. S. M. naar Nederland worden ver voerd. Twee gewonden bij een ontploffing aan boord van een Letlandseh schip te Rotterdam. Brutale diefstal van diamanten te Amsterdam. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp in zake nietigverklaring van goud clausules. verandering. Bij het aanbreken van den dag doorzochten soldaten der geregelde troepen nog de puinen. Waaruit rook bleef opstijgen. Een commissie van onderzoek is onmiddellijk begonnen met de noodige naspeuringen. Nog bij zonsopgang bleven nieuwsgierigen toestroomen de meesten hunner werden echter op den weg tegengehou den door afzettingen, die door soldaten ge vormd waren. De overblijfselen van het luchtschip zijn zoo platgedrukt, dat men de hangars en de daarachter liggende vlakte over den top van het eens zoo statige luchtschip heen kan zien. Boven de verwrongen massa zwartgeblakerd ijzer en aluminium steekt de gebroken schroef omhoog. Tusschen de warreling van metaal ziét fiieh de metalen stoelen en tafels, hangen de laat ste resten van de hut van dén gezagvoerder. Alleen de verbogen vensteromramingen geven hog aan, waar eens de gondel was. Drie dagen hebben de passagiers daar geleefd.... Zwijgend trokken gedurende een groot deel van den nacht vrienden der omgekomen pas sagiers langs de stoffelijke overschotten, die in een garage van het vliegveld opgebaard bggen. Den geheelen nacht hebben radiozen ders berichten uitgezonden over het gebeurde. Waarbij automobilisten nadrukkelijk verzocht Werd niet naar Lakehurst te komen, om de Wegen vrij te houden voor de ziekenauto's en brandweerwagens. Het aantal dooden, dat bij den on dergang van de „Hindenburg" te betreuren is, is gestegen met twee, doordat twee gewonden, die zoo ern stige brandwonden hadden opgeloo- pen, dat het niet mogelijk was hun identiteit vast te stellen, in het zie kenhuis zijn overleden. Naar Reuter hedenavond laat- uit Lakehurst seint, telt de balans der slachtoffers van de „Hindenburg"- ramp dertig dooden en vermisten, en 68 overlevenden. Uit de overblijfselen van het luchtschip zyn Oog drie lijken bevrijd. Drie lijken zijn nog niet gevonden. De geneesheer, die kapitein Lehmann be handelt, heeft medegedeeld, dat de brand wonden, welke de kapitein heeft opgeloo- pen, slechts licht zijn. Behalve deze brand wonden heeft de kapitein evenwel nog een zenuwschok gekregen. De toestand van kapitein Pruss is iets verbeterd. Op het vliegveld te Weenen verklaarde dr. Eckener aan de pers, dat hij met vijf tig procent zekerheid aannam, dat de ramp van de „Hindenburg" aan sabotage is te wijten. Indien dit onjuist blijkt, dan is on weer niet uitgesloten. Wel moet dit dan recht boven het luchtschip "ebben gestaan, aangezien anders de kapiteins, *ls ervaren luchtschipbestuurders, niet zou den hebben geland. Ook is niet uitgesloten, bat zich door verschillende spanningen in de atmosfeer-lagen zoogenaamde statische electri- c'teit heeft gevormd. Dr. Eckener is vanmiddag om 4 uur op het vliegveld Tempelhof te Berlijn uit Wee hen aangekomen. Hij heeft zich onmiddel lijk naar het Duitsche ministerie van Luchtvaart begeven, waar terstond be sprekingen zouden worden gevoerd tusschen be Duitsche autoriteiten, Eckener en leden ber commissie van onderzoek. L>e Duitsche commissie, welke een onderzoek ~b' instellen naar de oorzaken van de ramp aa de „Hindenburg", zal morgenochtend per Verder kwamen te Berlijn nog telegrammen van deelneming binnen van den President der Fransche Republiek, Lebrun; den Britschen minister van Luchtvaart, Swinton; den Fin- schen staatsraad Hakarainen; den Tsjecho- Slowaakschen President Benesj, en Mussolini. De Duitsche minister van Luchtvaart, Goe- ring, heeft aan President Roosevelt een tele gram gezonden, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de bij de ramp van de „Hindenburg" van Amerikaansche zijde verleende hulp en voor de betoonde deelneming, terwijl hij 'zijn medeleven betuigt met het feit, dat bij deze ramp Amerikaansche onderdanen het leven hebben verloren. Voorts zond Goering een danktelegram aan den commandant van de luchtschiphaven Lakehurst. De plaatsvervangende bedrijfsleider van ds Zeppelinfabriek, dr. Duerr, verklaarde heden middag voor het personeel, dat ondier den boeg van het in aanbouw zijnde luchtschip „L. Z. 130" was verzameld: „Het groote werk van Graaf Zeppelin, dat door de luchtschepen „Graf Zeppelin" en „Hindenburg" reeds verbazingwekkende resultaten heeft opgeleverd, zal voortgezet worden. Ofschoon op het oogenblik door de ramp. van de „Hindenburg" de vooruitzichten ver duisterd zijn, is het toch zeker, dat de rijks- regeering de Zeppelin-maatschappij haar steun zal geven voor het verder bouwen van lucht schepen". Met het te Lakehurst verloren gegane lucht schip „Hindenburg" zijn door den Nederland- schen postdienst verzonden: Naar de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, 620 gram brie ven en briefkaarten en 2 kg. andere stukken. Naar Midden-Amerika en het Noordelijk deel van Zuid-Amerika 140 gram brieven en brief kaarten en 45 gram andere stukken. Of deze post geheel of ten deele ls gered, is nog niet bekend. HSINKING, 7 Mei (Domei) Er is een be langrijke wijziging in de samenstelling der re geering van Mandsjoekwo aangekondigd. De ministers van Buitenlandsche Zaken, Nijver heid en Justitie, twee leden van den geheimen raad en de voorzitter van den raad van toe zicht zijn afgetreden. Minister-president Tsjang- Tsjing-Hoei zal zich thans tevens belasten met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, ter wijl de minister van Financiën, Soen-Tsji- Tsjang, tot minister van Burgerlijke Zaken be noemd is. Als minister van Financiën wordt hij opge volgd door den burgemeester van Hsinking. BARCELONA, 7 Mei (Havas). Het leven in de stad begint zijn normale aanzien te herkrijgen. De arbeiders en empioyé's, ge hoor gevend aan den oproep der vakver- eenigingsorganisaties C.N.T. en U.G.T., her vatten het werk. De ondergrondsche rijdt weer, evenals enkele autobussen. Op het oogenblik worden de tramleidingen her steld, om het verkeer te kunnen hervatten. De winkeliers beginnen hun zaken weder te openen. Alleen de nog overblijvende barricades, die her en der liggen, herinneren aan de drie dagen, welke zoo'n bloedig verloop hebben ge had in Barcelona. Een zeer talrijk publiek wan delt door straten en lanen. Overal ziet men een groote drukte bij de winkels en magazijnen. Ook in de telegraaf- en telefoonkantoren ls het bijzonder druk, aangezien een ieder zijn ver wanten wil laten weten hoe het hem gaat. Geen enkel machtsvertoon is te zien op straat; noch van den kant der syndica listen, noch van regeeringszijde. Slechts kunnen zeer discrete bewakingsmaatrege len waargenomen worden rondom het Plein der Republiek, waar zich het paleis der Ge neraliteit en het gemeentehuis bevinden. De oplossing van het conflict zou tot stand gebracht zijn tijdens gisteravond gevoerde be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der C.N.T., U.G.T. en de Catalaansche regeering. De commissaris-generaal der Openbare Orde, Rodriguez Salas, die last had gegeven tot be zetting van het telefoongebouw door de open bare macht, en die bijgevolg beschouwd wordt als een der voor de troebelen der laatste dagen verantwoordelijke personen, aangezien deze zich door de bezetting hebben voorgedaan, is ge schorst. De radiozender van de C.N.T. en de F.A.I. heeft te middernacht een nota bekend gemaakt van de C.N.T. en de U.G.T. waarin deze haar aanhangers bevel gaven zonder verwijl het werk te hervatten. Alle ochtendbladen zijn ver schenen, zij het ook met een beperkt aantal pagina's. Groepen vrouwen trokken door de straten en dwongen de winkeliers hun zaken te openen. Volgens officieele gegevens bedraagt het aantal slachtoffers bijna 200 dooden en 400 gewonden. Allen zijn thans druk in de weer om de ravitatlleering der markten te regelen en de ziekenhuizen te helpen met het verzorgen der gewonden. Men hoopt aldus Havas dat deze strijd, waarin men geen overwinnaars of overwonnenen wil zien, de eenheid van den Generaliteitsraad en die van de vakvereeni- gingsorganisaties, waarin de arbeiders georga niseerd zijn, zal versterken. Tegenover deze berichten van Havas, die schijnen te wijzen op een compromis in Cata- lonië, meldt het Duitsche nieuwsbureau, dat dë schietpartijen in de straten van Barcelona on verminderd voortduren. Te Atarazanas, nabij Barcelona, heeft men een gevangenis ingericht, waarin verscheidene leden der Catalaansche regeering gevangen gehouden worden. Generaal Pozas, die den oorlogstoestand heeft afgekondigd, staat volgens het D.N.B. te genover de anarcho-syndicalisten volkomen machteloos. Azaha is van Barcelona per vliegtuig naar Valencia vertrokken. In den loop van den dag zijn de rechtsche troepen er in geslaagd, de Baskische troepen uit hun laatste stellingen in het Sollube-gè- bergte te verdrijven, zoodat deze bergketen thans in haar geheele lengte van 15 K.M. in het bezit van Franco's troepen is. Ook in den sector van Durango hebben de rechtschen bezit genomen van de uitloopers van het Vizcargi-gebergte. Van daaruit beheer- schen zij den straatweg van Amorebietta naar Bilbao. De centrale comité's van de socialistische en communistische partij in Bilbao hebben verga derd, teneinde den grondslag te leggen voor een gemeenschappelijk optreden. In een manifest, dat zij hebben gepubliceerd, wordt gezegd: Onze organisaties in elk dorp in Euzkadie moe ten zich aaneensluiten en met elkaar voeling houden, en de krachten verdubbelen, om be slissende resultaten te verkrijgen. Generaal Wehib Pasja, die de Turken in den strijd tegen de Britsche troepen in Gallipoli aanVoerde, en tijdens den Abessinischen oorlog optrad als adviseur van Ras Nasiboe, den be velhebber aan het front van Ogaden, is van Cyprus vertrokken, om generaal Franco zijn diensten aan te bieden. Hij is voornemens naar Frankrijk te reizen, en vandaar de grens naar Spanje te overschrijden. De rechtsche bladen melden dat de „Espana" op een mijn geloopen is, en dat de bemanning door den torpedojager „Velasco" aan boord is genomen. Slechts vier machinisten van het ge zonken oorlogsschip zijn verdronken. De commissie en de subcommissie voor de niet-inmenging hebben met algemeene stemmen besloten, dat haar besprekingen in het vervolg vertrouwelijk zullen zijn. Na de vergaderingen zal het gebruikelijke com muniqué worden verspreid. VERWACHTING: Meest zwakke wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar be- wolkt, of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig E ST. NAZAIRE, 7 Mei. (Havas). Tijdens een banket, aangeboden door het jaarmarktcomité der tentoonstelling heeft de Fransche minister voor Economische Zaken, Spinasse, een rede voering uitgesproken, waarin hij uiteenzette, dat Frankrijk geen autarkie kan aanvaarden. Tot handhaving of herstel der handels betrekkingen met de wereld moesten nieu we pariteiten opgesteld worden met de Angel-Saksische valuta's. Het thans be staande evenwicht tusschen de Fransche en de wereldprijzen moet gehandhaafd blijven. Het centrale probleem der Fransche huis houding blijft dus het prijzenvraagstuk. Geen ar.dere oplossingen zijn hierbij mogelijk dan een vergrooting der productie. Spr. deed een beroep op de arbeiders niet hun ware belangen uit het oog te verliezen, terwijl hij den werkgevers aanbeval zich niet te verzetten tegen de wetten. De plicht der werkgevers is te trachten de nieuwe lasten te dragen door middel van ver laging van kostprijzen. De regeering zal daarbij met al haar krach ten steun verleenen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 7 Mei: Gisteren is Mgr. Pizzardo, vergezeld door de andere leden van de Pauselijke missie naar de Engelsche kroningsfeesten, n.l. Godfrey, en den officier der Nobelgarde, markies .Paceïli, ver trokken. Talrijke Vaticaansche en Italiaansche auto riteiten en een groep Engelsche studenten waren bij het vertrek aanwezig, om de pauselijke dele gatie uitgeleide te doen. De Britsche zaakgelastigde bij den H. Stoel. Z. H. Osborne, heeft Mgr. Pizzardo tot Florence begeleid. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 7 Mei: Gisteren heeft te Castel Gandolfo, in tegen woordigheid van Z. H. den Paus, de voor- lezing plaats gehad van een decreet der Riten- congregatie, waarbij de heldhaftige deugdbeoefe ning wordt uitgesproken van de eerbiedwaar dige dienaresse Gods Maria Christina van Savoye, koningin der beide Siciliën. Maria Christina is in 1812 geboren als doch ter van koning Victor Emmanuel I van Sardinië, en huwde in 1932 met Ferdinad II, koning der beide Siciliën. Zij stierf reeds in 1836 na een leven, dat geheel aan liefdadigheid en godsvrucht was gewijd. De voorlezing heeft gisteren plaats gehad In privaten vorm. Twee kardinalen en verschil lende prelaten waren er bij aanwezig. New Yorksche Beurs: Onregelmatige markt. O LONDEN, 6 Mei (Reuter) Donderdag is een witboek gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt, dat de Britsche regeering tie voornaam ste conclusies aanvaardt van de Koninklijke commissie voor de particuliere wapenfabricage en -handel, van 31 October 1936. Helaas moet worden erkend, dat op het oogen blik de toestand der internationale politiek van dien aard is, dat de hoop vorderingen te ma ken in de richting van internationale beper king of vermindering der bewapeningen niet waarschijnlijk onmiddellijk zal kunnen worden verwerkelijkt. De regeering is bereid de ontwerp-conventie te aanvaarden van de ondercommissie der ont wapeningsconferentie ten aanzien van het pu- bliceeren van de uitgaven der landsverdediging, wanneer dit door de voornaamste mogendheden wordt aangenomen. Stand op Zaterdag j nur v.m.: 760.6 Vorige stand: 765.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1