r" o: i I HENSEN PANNE! INCASSO-BANK N.V. I De vriend met het masker" OVERALL'S goed en sTERKiHaarlem, 8 Mei BIBLIOTHEKEN CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Kort en volledig RADIO MOORS SPAARNE |:f:|BA iMKrei ALLE EFFECTENZAKEN ibT?k® dbT?k® ZATERDAG 8 MEI 1937 RECHTSTREEKSCHE VERBINDING MET AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS HA NDELSCREDIETEN VREEMDE VALUTA Opvolger van Wet houder Roodenburg MISSIETENTOONSTELLING In het Graalhuis Spaarne kouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal Kevue „Dat kun je begrijpen" B.E.L.-WEEK EN OPBLOEI Winkeliers opgelet Gratis toegang voor kinderen HET VEILINGGEBOUW Geen wasscherij toegestaan COMITÉ VAN KATH. ACTIE Inbraak Als racers niet opletten! „Menschen kijken U aan!" 99 Aanbestedingen Rijkswaterstaat R. K. Oratorium-Vereeniging KRUISWEG 59 HAARLEM De afdeelingen Haarlem IV en OverveenAerdenhout van de R.K.S.P. nemen deel aan den verkiezingsstrijd Geslaagde avond in „Domi" Rede mr. F. Vorstman St. Elisabethsvereeni- ging Gouden jubileum van mej. J. van Liemt en een klein intermezzo over de verzorging van be hoeftige moedertjes VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 - TEL. 12842 Geen beloften, maar beginsel 217 AGENDA Bioscopen 9 Mei Bioscopen 10 Mei Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN ST. VINCENTIUS VEREENIGING W N.V. SPAARNE SPAARNE STAD In een der eerstvolgende vergaderingen van den Haarlemschen gemeenteraad zal een opvolger van wijlen den heer Roodenburg 'n leven wethouder van financiën der gemeente Haarlem, moeten worden aangewezen. Zooals bekend, behoorde de heer Roodenburg tot de christelijk-historische partij en niet al leen de goede traditie, maar ook (rekeninghou dend met de samenstelling van den Haarlem- schen raad) de meest rationeele verdeeling van de wethouderszetels brengt mede, dat de nieu we wethouder uit de rechtsche partijen geko- Zen zal worden. Bij voorkeur uit de anti-revo- totionnaire of christelijk-historische partij. Het ®°llege bestond immers uit twee rechtsche en twee linksche wethouders en onjuist zou het zÜn daar één rechtsche en drie linksche van to maken. In dien gedachtengang komen dan voor de verkiezing tot wethouder in aanmerking de hee- ren de Braai en Wolzak van de anti-revolution- haire en Visser en van der Wall van de chris- tolijk-historische partij. Alhoewel de aanwijzing van een candidaat door de gezamenlijke recht- Sche fracties nog plaats moet hebben, hebben reden aan te nemen, dat de heeren Wolzak etl van der Wall de meeste kans maken. De heer Wolzak als notaris en de heer van der Wall als ontvanger der directe belastingen 'thans tijdelijk als inspecteur der belastingen Werkzaam) staan niet geheel vreemd tegenover lihancieele vraagstukken van publieken aard. "^ok hun betrekking in het gewone leven zou Seen bezwaar voor hen zijn, een benoeming tot Wethouder te aanvaarden. De heer van der Wall 's weliswaar rijksontvanger, maar het is niet &an te nemen, dat de Minister van Financiën hem toestemming zou weigeren om het wethou derschap te vervullen en wij gelooven zelfs niet, dat het voor den heer van der Wall noodig zou zÜn daarvoor de geheele non-activiteit als be- 'asting-inspecteur aan te vragen. Hoe belangrijk tonners ook, het wethouderschap in Haarlem Vraagt geen volle dagtaak en wat soepelheid van de zijde van zijn superieuren zou den heer van der Wall voldoende zijn om zijn plichten als Wethouder van financiën na te komen. No- toris Wolzak is zijn eigen baas en behoeft nie- toands toestemming om het wethouderschap te Aanvaarden. Het is moeilijk te zeggen wie van de twee heeren uiteindelijk het meest in de gunst van tojn collega's zal blijken te staan. Voor onze lezers zij onze verzekering voldoen de, dat beiden bekwame raadsleden zijn en ®ven beginselgetrouw als wijlen de heer Roo denburg. ïn verband met de Koloniale Missieweek ®°rdt in het Graalhuis, Spaarne 29, van Zater- dAS 8 Mei tot en met Zaterdag 15 Mei, een toer interessante Missietentoonstelling gehou- /to*. Behalve verschillende statistieken en over- 'chten van het werk in de Missie, ziet men er /°k allerlei artikelen uit Indië, alsmede een Ja- ®ahsch paleis in miniatuur. He gratis toegankelijke expositie, waaraan een °Azar verbonden is, is geopend Zaterdagavond „tol 810 uur, Zondag van 1210 uur en de togende week iederen dag van 47 en van ~~10 uur. Alleen Donderdag- en Vrijdagavond 2e niet voor het publiek geopend. Vanaf jjcensdagmiddag wordt iederen middag en °hd een Marionettentheater vertoond, wat ^getwijfeld een speciale attractie voor de be kkers zal zijn. .Waar vele Haarlemmers een familielid of ^tohd als priester of l*ek in Indië hebben v to het algemeen natuurlijk iedere katholiek t tong stelt in het Missiewerk, zal deze ten- ctostelling op een flinke belangstelling moeten utoien rekenen. tJ~aterdagavond van 8 tot 10 uur is de ten- jjj. hstelling ter gelegenheid van de Koloniale lj to'eweek voor het eerst geopend en verder el- £0 dag van 4 tot 7 en van 8 tot 10 uur en ijdag vanaf 12 uur tot 's avonds 10 uur. AVi Heze week vervallen alle cursussen. De cirkel- tolden gaan door. R. k. Tooneelgezelschap „Vita Nova", uit Parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smar- te Haarlem-Noord, voert Zondag 9 Mei a.s. t;p, t Gebouw St. Bavo, in de Smedestraat, een UWe revue op. fceh^ton noch moeiten zijn gespaard 'om het «jj amusant en geestig te doen zijn. Regie bW^toers zijn gelijk aan die in de revue „Klaag het ri°°r je heurt", welke in November j.l. bij tejjj r(to lustrum der St. Josephsgezellenver- ging met zoo'n groot succes werd opgevoerd. toga !etl het doel, waarvoor dezé avond is ge- het toseerd (de opbrengst komt ten goede aan ^hlen rnbestuur van bovengenoemde parochie) b ongetwijfeld velen weer de gelegenheid te baat nemen, om een avond van gezonden humor bij te wonen. Na afloop is er onder leiding van den heer Schroder gelegenheid tot dansen. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de adressen, waar affiches zijn aangebracht. Voor de Ballero-Verkoop-Actie blijkt een der gelijk groote belangstelling te bestaan, dat besloten is ook Maandag 10 Mei nog bons uit te geven. De Ballero-huizen zullen dien dag dan ook tot 11 uur n.m. geopend zijn. Het publiek wordt verzocht met het oog op de groote drukte vooral in de morgenuren te werpen en zijn bonnen reeds van te voren in enveloppen te hebben. Op veler verzoek is besloten, de beide laatste middagen, dus Zaterdag- en Zondagmiddag aan kinderen tot twaalf jaar onder geleide gratis toegang te verleenen tot de tentoonstelling en het attractieterrein. Ondanks loopende geruchten kunnen wü me- dedeelen, dat de tentoonstelling Zondagavond onherroepelijk wordt gesloten. De geheele voor raad nog overgebleven grootere en kleinere ge schenken wordt uitgereikt. Onder zeer groote belanstelling van het pu bliek heeft de Harmonie „Crescendo" gisteren avond een concert gegeven op een verlicht vlot op den Kloppersingel. Het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf had gratis voor aanleg en stroom- levering van een goedgeslaagde verlichting ge zorgd. Ongeveer 9 uur kwamen de kanovereenigingen „Trekvogels" en „Haarlemsche Kanovereeniging" het muziekfeest opluisteren. Het was een fan tastisch gezicht de ongeveer vijf en twintig ranke bootjes, waaronder er een voor vier per sonen, in den Singel te zien dobberen. Het licht uit de gekleurde lampions kaatste verschil lende malen terug in het deinende water. Het publiek heeft dit onderdeel van de B.E.L.- week zeer gewaardeerd en dan ook door applaus herhaaldelijk blijk gegeven van zijn enthou siasme. Naar wij vernemen, hebben B. en W. thans definitief afwijzend beschikt op het verzoek van de Eerste Haarlemsche Stoomwasscherij om een wasscherijbedrijf te mogen vestigen in het voormalige veilinggebouw aan den Kleinen Houtweg, waar thans de tentoonstelling Op bloei gehouden wordt. Centraal R. K. Fensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. MAANDAG 10 Mei, 8.45 uur: Cursus in Wijs begeerte voor leden van G. en W., door den zeereerwaarden heer pater F. J. van de Vrande M.S.C., in het gebouw der St. Jozefgezellen- vereeniging, Jansstraat 59. DINSDAG 11 Mei, 2.30 uur: Bestuursverga dering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo. 8 uur: Vergadering van den Bijzondere* Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groenmarkt 32. 8.30 uur: Bestuursvergadering Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". DONDERDAG 13 Mei, 8.15 uur: Cursus Esperantistenvereeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. 8.30 uur: Bureau vergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincen tiusgebouw, Groenmarkt 22. 9.15 uur: Conversatie Esperantistenvereeni ging „Abbé Richardson" bij Brinkmann. VRIJDAG 14 Mei, 8 uur: Rep. Rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereeni- gingen verzocht vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Vrijdag heeft men zich toegang verschaft tot het Deutsches Evangelisches Heim aan het Ke naupark. Een poortdeur in de Rolsteeg stond open en zoo kwam men via een ongesloten deur in het souterrain. De dief heeft uit een niet gesloten kast op de eerste verdieping ont vreemd zes doosjes en een leeren etui waarin totaal 112.De bewoners in de andere ver trekken hebben niets bemerkt. Vrijdagavond om half tien is een 18-jarige pakhuisknecht op de Amsterdamschevaart met zijn racefiets tegen een paal gereden, doordat hij den paal niet had gezien. Na voorloopig te zijn verbonden is hij met een ontwrichten linkerschouder, een gescheurd oor en een scheur in zijn knieschijf per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. i Het A.B.C.-Cabaret, onder leiding van Louis Gimberg, heeft Vrijdagavond in den Stads schouwburg weer een vrij talrijk publiek aan genaam bezig gehouden met een twintigtal voor drachten en schetsen. Voor het grootste deel was dit het programma, waarmee hier nog kort geleden een ongemeen succes werd behaald en dat in ons blad uitvoerig is gerecenseerd. Ook nu weer waren de algemeene leider en Lau Ezerman, zoowel voor het doek als op het tooneel, de gulle humoristen, die met een gees tige woordspeling en een grappige typeering een prettige stemming teweeg brachten. Gimberg's Duitsche voordracht „Der Prinz" mag daarbij een uitblinker heeten. Tilly PérinBouwmeester droeg voor op een wijze, die een enkele maal artistiek boven den luchtigen tekst uitging; Maria Maretto beeldde uitstekend een Javaansche sprookjesvertelster uit; Wim Kan had in het welslagen van den avond het groote aandeel als auteur; Cissy van Bennekom assisteerde aardig; Han Beuker en Wouter Denijs toonden zich weer virtuozen op den vleugel, en Corrie Vonk was natuurlijk weer door en door komiek in haar verschillende ka- rakterrolletjes. Een nieuw nummer was „Gebed van een schoffie": een jongetje uit de Amsterdamsche achterbuurt vertrouwt O. L. Heer de harde nooden van zijn schamel leven toe. De bekende vorm: een tikje sentimenteel, maar in de sobere voordracht van Corry Vonk wel aandoenlijk. Een kenmerk van dit gezelschap is de be schaafde toon, die het decente bewaart. Daar om kon de bijval ook zoo hartelijk zijn. Alleen een voortgezet offer kan het werk onzer Universiteit in stand en op peil houden. Ik spreek de hoop uit, dat Katholiek Nederland niet zal na laten om wat heden is begonnen zoo spoedig mogelijk te voltooien. Henricus van de Wetering, bij de Opening der Kath. Universiteit. Vanwege den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland is Vrijdag te Haarlem aanbe steed: 1. Het verbeteren van den toegang tot de Zeedoksluis te Den Helder, met bijkomende werken. Raming 15.000 (bestek 123). Ingeko men waren 6 biljetten. Laagste inschrijver J. de Vries te Den Helder voor 14.772. 2. Het versterken en uitbreiden van de oever verdediging om den kop van den stuifdijk op de Hors op Texel (bestek 126). Ingekomen 12 biljetten. Laagste inschrijver O. J. Bosker te Wieringen voor 149.800. 3. Het herstellen van winter- en stormschade aan en het versterken van de hoofden op het Noorderstrand van Vlieland (bestek 130). In gekomen 9 biljetten. Laagste inschrijver I. C. Kooiman te Harlingen voor 69.390. Het heerlijke auto-uitstapje bedorven. Hulpeloos staat de kapotte wagen ergens op een buitenweg. Laat Uw auto nakijken vóór de mooie dagen komen! Maar dan door 'n specialist, door: J. A. BUYS - Z.B. Spaarne 16 - Haarlem Telefoon 11010 In aansluiting aan ons bericht omtrent de voorjaarsuitvoering der R. K. Oratorium-Ver eeniging op Woensdag 19 Mei ajs., kunnen wij nog mededeelen dat aan dit concert zal wor den medegewerkt door Jo Vincent, Louis van Tulder, Luc Louman en het Utrechtsch Ste delijk Orchest. Het geheel staat onder leiding van Eduard van Beinum. tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5.— en hooger. De afdeelingen Haarlem IV en Overveen Aerdenhout willen niet achterblijven in den verkiezingsstrijd. Voor Zondag 23 Mei, den laatsten Zondag voor de beslissing, hebben de besturen een propaganda-vergadering in „Do- mi" georganiseerd, waarin de zeereerw. heer Henri de Greeve het woord zal voeren. Men wilde echter niet het risico nemen, dat door dezen éénen avond alle katholieke kiezers misschien niet bereikt zouden worden en daarom had men reeds gisteravond in het parochiehuis aan den Korten Zijlweg een ver gadering belegd, waarin op meer huiselijke wijze de beide sprekers waren lid van de organiseerende afdeelingen de groote betee- kenis van de komende gebeurtenis werd be sproken. De groote zaal van Domi was in een toepas selijk gewaad gestoken. Langs de wanden hin gen affiches en sprekende teksten, die niets van banale verkiezings-„leuzen'' hadden, ter wijl op het podium onder leiding van den heer Olivier Koop het Lyceum-orkest musiceerde. De belangstelling was verblijdend en de stem ming liet niets te wenschen. Om half 9 verwelkomde de heer H. Kraetzer, voorzitter van de afdeeling OverveenAerden hout, de aanwezigen, in het bijzonder de beide sprekers, de heeren Mr. Fr. Vorstman en F. Rohling. Na den grooten propaganda-avond van 23 Mei te hebben aangekondigd, introdu ceerde spr. den bariton Lucien Louman, die de bijeenkomst opluisterde met enkele liederen. Olivier Koop begeleidde aan het klavier. Mr. Fr. Vorstman hield als eerste spreker een voordracht over „De vriend met het masker." Het démasqué liet niet lang op zich wachten. De valsche vriend is de N.S.B., des te gevaar lijker, omdat deze beweging de eenige ons be kende partij is, welke vrijwel geen princiepen schijnt te bezitten. Voorzoover zij deze nog bezit, zijn ze duidelijk ontleend aan het Duit sche voorbeeld. Rekent Mussert soms op hulp uit Duitschland? Ingewijden beweren van ja. De Mussert-bladen beschermen de Duitsche politiek a tort et a travers, zelfs als deze po litiek in strijd is. met de rechten van de Ne- derlandsclie regeering. Maar de N.S.B .heeft toch een programma? Zeker; men kan er zelfs enkele beginselen uit distilleeren. De Staat is zichzelf tot doel, lezen we in de Staatkundige beginselen. „De Staat is het hoogste recht; de natie is souverein ten op zichte van andere naties; de Kerk dient on derworpen te zijn aan den Staat." Practisch heeit dit laatste beginsel reeds tot eenige wrijving aanleiding gegeven. Het katho lieke standpunt is bekend: Kerk en Staat zijn beide volmaakte maatschappijen, in de kwestie van gemengde belangen heeft de Kerk het laatste woord, omdat zij de belangen der eeuwigheid voorstaat. Maar brochure no. 3 is toch gevolgd door brochure no. 5, zult u misschien zeggen; in dit laatste geschriftje zijn de vroegere richt lijnen teruggetrokken. Zijn hiermee echter ook de beginselen veranderd? Wie kan in de wir war van brochures en richtlijnen de ware be ginselen van de N.S.B. onderkennen; wie zal den valschen vriend het masker afrukken? Tegenover deze valsche vriendschap moeten de katholieken een politieke eenheid stellen. Ook de politiek behoort voor een zeer groot deel tot de gemengde zaken, waarin ook de Kerk een woord heeft mee te spreken. En hoe kunnen de katholieken de resultaten, die het principieel oordeel van de Kerk kan doen verwachten, bereiken, als zij ieder voor zich het aan de hand van deze princiepen ge stelde doel trachten te benaderen. De ge- wenschte politieke eenheid der Nederlandsche katholieken berust werkelijk niet op een egoïstische machtspsychose. Waardoor heeft de N.S.B., die toch zoo dui delijk on-Nederlandsch is, nog zulk een aan- „Ik wensch U toe, dat U nog lange jaren de kracht zult mogen hebben om uw taak, die zwaar is, maar zeer veel leed verzacht, met liefde en ijver te kunnen vervullen." Dit waren de woorden, die mevrouw Rohde— Ledel, de vroegere presidente van de St. Elisa- bethsvereeniging, sprak toen Mejuffrouw J. van Liemt op Maandag 9 Mei 1927 gehuldigd werd wegens haar 40-jarig lidmaatschap dezer organisatie. En thans zal de huidige presidente, Mevrouw J. van Liemt—Dolmans, de 50-jarige jubilares- se, die de 76 al gepasseerd is, dezelfde woorden kunnen toevoegen. Het gouden feest wordt Dinsdag gevierd. Des morgens om half 9 wordt tot intentie van Mej. v. Liemt een H. Mis op gedragen in de St. Josephkerk. Em. pastoor van der Meer zal het H. Misoffer opdragen, daar de geestelijke adviseur der vereeniging, de Hoog- eerw. Heer Deken H. C. J. Sondaal, door de vormplechtigheden in onze stad, verhinderd is. In het eigen gebouw der Vereeniging aan de Jansstraat 49 komen de 25 dames, die het mooie werk week aan week volbrengen, bijeen in' een feestelijk ontbijt. Dan zal de jubilaresse in eigen kring gehuldigd en toegesproken worden. In hetzelfde gebouw recipieert Mej. v. Liemt des middags van half 3 tot 4 uur. Het jubileum is de moeite waard. 50 jaar gaf de krasse dame zich aan dezen bijzonderen ar beid in dienst der charitas, 40 jaar lang was zij bestuurslid, het laatste vice-presidente. Geregeld bezoekt zij nog de zieken, terwijl ze een aardig bedrag per jaar bijeenzamelt door haar vaste dubbeltjes-, kwartjes- en guldens klanten, bij die ze zelf het geld altijd gaat halen. De St. Elisabethsvereeniging is haar leven, doet haar de vitaliteit bewaren en den ouder dom niet voelen. Dag in, dag uit is ze met dit werk bezig, iederen Maandag en Donderdag is ze nog aanwezig bij de zittingsuren voor de arme zieken. Jarenlang verzorgt ze reeds de melk- en eierbon- netjes voor de zieken en zoo komt het dikwijls voor, dat dames, die haar bezoeken, de tafel bedolven zien onder deze kleine papiertjes, die voor de zieke moeders zooveel waarde hebben. De jubilaresse woont met haar zuster samen aan de Ged. Oudegracht 76. Ze heeft slechts één indeeling van haar leven: bidden en zieken bezoeken. Men vermeldt zulke dingen liever niet, maar het is in dit geval wel eens goed op dit verheven voorbeeld te wijzen, juist in de zen materialistischen tijd, waarin geld en eer de hoofdrollen schijnen te spelen. Bij een onderhoud, dat wij met mevrouw v. Liemt over dit jubileum hadden, vertelde zij ons dat iedere week ruim honderd zieken bezocht worden. Den laatsten tijd is er een nieuwig- heidje ingevoerd, dat wel eens de aandacht in breeder kring mag hebben. Bijna honderd dames uit Haarlem hebben zich verbonden om behoeftige kraamvrouwen tien dagen van voedzaam middageten te voorzien. De echtgenoote of een der huisgenooten van de moeder komt dan de spijzen halen. Dit systeem voldoet zeer goed en er worden veel vruchten van geplukt. Op een vrijwel gemakkelijke ma nier wordt hier veel nood gelenigd en worden moedertjes weer op volle kracht geholpen om de taak in het huishouden met vreugde te ver vullen. Als het om een groot gezin gaat, wordt er bij de komst van een kleintje ook wel hulp in de huishouding gegeven, wanneer daar geen geld voor is. Even dit intermezzo, om nog eens het volle licht op het zegenrijke werk der St. Elisabets- vereeniging te Haarlem te laten schijnen. Mis schien is het voor velen een opwekking om deze organisatie in deze Meimaand, de maand van Moeder Maria, extra te gedenken. Mejuffrouw v. Liemt gaat jubileeren! De zes de presidente, die ze meemaakt, heeft haar een hulde bereid! En alle dames willen haar mee in de bloemetjes zetten! Met recht mag het gouden eerekruis Pro Ec clesia et Pontifice, dat ze bij haar veertig jarig jubileum ontving Dinsdag op haar borst schit teren. Tien jaar charitas zijn er weer bij geko men en nog altijdgezondheid, volle moed, onuitputtelijk in het uitdeelen van goede gaven aan behoeftige moedertjes! God zegent dit leven wel heel bijzonder én Zijn zegeningen worden voorbeeldig aan anderen overgedragen. Een gouden feest, dat met gou den letters opgeteekend mag worden! hang kunnen bereiken? De crisismoeilijkheden vormden een rijken voedingsbodem voor de mentaliteit, dat verandering allicht verbetering inhoudt. De jeugd wordt gemakkelijk gefasci neerd door schoone leuzen, uniformen en branie-achtig armgezwaai; terwijl de geldelijke steun, die van bepaalde zijden binnenkwam, zijn doel niet zal hebben gemist. De zwaarste crisismoeilijkheden schijnen ge lukkig voorbij te zijn en als we ons niet be driegen, heeft de N.S.B. haar besten tijd ge had. Iedere oprechte Nederlander zal dit hopen. Want zou één vaderlander kunnen dulden, dat in Nederland Duitsche toestanden zouden heerschen? Onze volksvrijheid zou beperkt worden tot een Statenzitting van vijf minuten per jaar, zooals we die uit de Kroll-Oper ken nen. Jeugdbeweging, Godsdienst, Pers, Onder wijs, Kunst, Wetenschap, Rechtsopvattingen, Waarheid en Goedheid zelf zouden worden ge lijkgeschakeld tot de armelijke karikatuur, die bij gratie van de dictatuur tot het „kostelijkste volksbezit", zou worden verklaard. Een daverend applaus onderstreepte het pro test, dat in deze peroratie lag opgesloten. Tijdens de volgende pauze maakten velen van de gelegenheid gebruik om zich de uitgaven van de R. K. Staatsparty aan te schaffen, die door de goede zorgen van de Heemsteedsche afdeeling in de hal van „Domi" stonden uit gestald. Na de pauze sprak de heer F. P. Th. Rohling. die beloofd had te spreken over: „Twintig eeuwen en twintig seconden in twintig minu ten." Hij kwam zijn beloften stipt na. Ook in zijn voordracht gaf spr. blijk van een opmerkelijk zwak voor woordspelingen. Verweesd van het oratorisch betoog zullen wij die speelschheden niet alle herhalen, ons bepalend tot de stellin gen van deze korte voordracht, die ook zonder oma-menten zeer juist en kernachtig was. De twintig eeuwen beteekenen de geschiede nis van het Christendom; dit is gemakkelijk te raden. Moeilijker zijn de twintig seconden. Dit is de tijd, dien de gemiddelden kiezer van noode heeft om 't eerste hokje van lijst één op den stemdag rood te kleuren. De Nederlandsche katholieken (Vova prefe reert Katholieke Nederlanders) doen dit, om dat zij zich hierdoor verbonden weten met een traditie van twintig eeuwen. Zij hebben zich vereenigd in een staatkundige partij, die de beginselen van deze traditie (welke geen an dere is dan de eeuwige waarheid) in practijk tracht om te zetten. En dit op allerlei gebied, zonder trausigeeren en zonder ooit een be ginsel prijs te geven, al moet de werkelijkheid noodgedwongen dikwijls beneden het ideaal blijven. De Katholieke Staatspartij is geen „be- loofpartij", maar zij streeft naar het goede, niet door geweld of bloed of tranen, maar door taaie volharding, door een jarenlangen strijd voor de heilige zaak, die als geen andere ook aan ons vaderland ten goede zal komen. Want het is de goede strijd voor God, voor Konin gin en Vaderland. Naast de belofte, dat wij „Den Vaderland getrouwe" zullen blijven, noemt ons volkslied den grondslag van de onveranderlijk-christe- lijke staatsopvatting: „Op U soo wil ick bouwen, Verlaet my nimmermeer." Staande zongen de aanwezigen het Wilhel mus en Aan U, o Koning der Eeuwen, terwijl voorzitter Kraetzer namens allen sprekers en musici dankte. Voor de afdeelingen Haarlem IV en Over veenAerdenhout is deze eerste verkiezings avond een mooi succes geweest. Niet in het minst door de duidelijke uiteenzettingen van mr. F. Vorstman, welke we hier slechts zeer in het kort konden weergeven. De Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant-geëmployeerden „St. Antonius" houdt in den nacht van Dinsdag 11 Mei op Woensdag 12 Mei een propagandavergadering in gebouw „St. Bavo". De bondssecretaris, de heer J. F. Bijsterveld, zal spreken over „De gevolgen der Arbeidswet". Zaterdag 29 Mei, des avonds om acht uur, zal in het Gem. Concertgebouw de Padvinders revue „Dat wist u niet" vertoond worden. Maandag 10 Mei houden de burgerwachten van Haarlem, Bloemendaal en Hillegom een oefening nabij Hillegom. Tenue: met helm. Af- marsch half negen van de Infanteriekazerne. „Boefje" zal Dinsdag 11 Mei wederom door het Rott. Hofstadtooneel in den Stadsschouw burg worden opgevoerd. Annie v. d. Lugt Melsert van Ees speelt de titelrol. De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Werkmeesters houdt Woensdag 12 Mei een buitengewone ledenvergadering. Bij die gelegen heid zullen nieuwe leden geïnstalleerd worden, terwijl ook kapelaan De Wit als geestelijk ad viseur zijn intrede in de vereeniging zal doen. De bijeenkomst vindt plaats in café „Bolwerk" aan het Kennemerplein, des avonds om half 9. Bij het Zaterdag gehouden examen aan de Moore's School of Commerce slaagden voor typen de dames J. M. Smeulders, M. Breet, W. JanssenSchmidt, J. E. Breyer, R. Vixseboxse, J. Nelissen en de heer G. H. Pronk.. Stenografie: mej. J. Blom. Eindelijk weer Mei-maand. Eindelijk weer eens wat zonneschijn en blauwe lucht, 't Fleurt op als men even buiten is. Die zwellende knoppen, dat zachte groen, die bloeiende weiden met springende koeien, pas los uit den stal. Alles groeit en bloeit. Nieuw leven overal. Zaden ontkiemen om bloemen te brengen en die bloemen brengen weer zaad. Zoo gaat het leven voort. Het spreekt tot den mensch en doet hem denken aan den Schepper. Een hen loopt langs den waterkant en klok- klokt zorgelijk naar haar kuikentjes. Leuk, dat kleine goed! Daar vliegt een lijster schichtig weg. Even gekeken. Vijf toekomst-zangertjes zijn pas uit den dop gekropen en liggen krie- welend in het nest. Jong leven overal. Het doet je even denken aan den Schepper. Kinderen zie ik in de verte spelen, huppelend langs een boomgaard, een weelde van witte peren-bloesems en rose-gekroonde appelboomen. Kinderen! En ik dacht: een onbezorgd bestaan. Maar het leven roept. Wie weet wat hun nog wacht. Eens moeten zij voortzetten wat de groo te menschen nu doen. En ik kwam weer op de speelplaats van ons Missiehuis. Jongens liepen pratend en lachend Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur; Ge wone zittingen, 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Leerlingenuitvoering Ruth Tobi, half 3. Tentoonstellingsterrein, Kleine Houtweg: Tentoonstelling „Opbloei", 1011 uur. In de stad verschillende feestelijkheden, ver sierde straten, etalagewedstrijd, groote reclame optocht. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Wasch- industrieelen, half 5. Rembrandt-theater: „Onder het asphalt van een wereldstad.", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „De man zonder hart", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Ziegfeld, de revuekoning" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur; Filmac, 115 uur. Gebouw St. Bavo: R. K. Tooneelver. „Vita Nova", 8 uur. Stadsschouwburg: Kinderuitvoering Mej. Te- ves, 2 uur. Tentoonstellingsgebouw Kleine Houtweggen- toonstelling „Opbloei", 1—11 uur. Gem. Concertgebouw: Bondsdag K. J. M. V., half 2. Gebouw H. K. B.: Bridge-drive R. K. Bridge club „Haarlem". Kunsthandel „Pictura": Expositie, 25 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Graalhuis Spaarne: Missietentoonstelling 12 10 uur. H.B.C.-terrein Heemstede: Landdag R. K. Staatspartij, half 3. Rembrandt-theater: „Volk van Aran", half 12; „Onder het asphalt van een wereldstad", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Op een avond in Mei", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De man zonder hart", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Ziegfeld, de Revuekoning" (geprolongeerd), 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo; R. k. Handelsavondschool, 8 uur; Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Haar lems Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. StadsschouwburgHaarl. Handelsvereeniging, kwart over 8 uur. Café Restaurant Gebr. Brinkmann: Dioce sane R. K. Vrouwenbond, kwart voor 11 uur en half 3. Graalhuis Spaarne: Missietentoonstelling, 4 —7 en 810 uur. Kunsthandel „Pictura": Expositie, 108 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR PHILIPS Rembrandt-theater: „Onder het asphalt van een wereldstad", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac, 11—5 uur; ,Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De man zonder hart", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Ziegfeld, de Revuekoning" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken worden van 8 tot en met 14 Mei waarge nomen door Th. A. Klinkhamer, Koninginne weg 69, Grijseels en v. Hees, L. Veerstr. 14 en L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (tel. 16391). Bureau voor uitzending van verpleegsters, kraamverzorgsters en bakers, dag en nacht te bereiken. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 urn en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. der Toegankelijk voor 'n ieder Leesgeld 3 cent per boek in de week Geopend: N. GROENMARKT 22 Woensdagavond 8 tot 9 u. HAGESTRAAT 49 Vrijdagavond 7.30 tot 8.30. KLARENBEEKSTRAAT 60 Vrijdagavond 7.30 tot 9 u. GEN. DE LA REYSTRAAT 17 Vrijdagavond 8.30 tot 9.30. RIJKSSTRAATWEG 304 blijft voorloopig gesloten. rond of speelden met den bal, en dolden even uit, zoo tusschen de studie door. Zij kennen het leven nog niet. Een oud-missionaris was juist op bezoek. Hij was „versleten", kon niet meer naar de missie terug. En ik keek naar die spelende jongens. Eens worden zij verspreid over het missie-land; voortzetten wat anderen nu doen. Christus' werk moet verder de eeuwen door. Maar de heidenen van nu zijn ons toe vertrouwd. FATHER J. V. HEININGEN. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn. Postrekening 120937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5