Rome viert op grootsche wijze zijn Impero -tl Verrassende aanval van de linkschen in Guadalajara Geen nieuwe Encycliek De ramp van de Hindenburg Het nieuws van heden Een Afrikaansche invasie in de Eeuwige Stad ÏTALIAANSCH-BRITSCH PERSCONFLICT f Rechtsche posities bij Toledo verbeterd DE BAROMETER - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5! - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: #oor Haarlem en Agentschappen per jveek 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR D-E N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 9 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20551 Veertigduizend man troepen waaronder tienduizend zwar ten, zullen aan de parade deelnemen Een prachtig koloniaal schouwspel Degenen, wien het niet dagelijks overkomt, een modern oorlogsschip van nabij te "bezienvergapen zich op de kade aan deze enorme ijzer-massa Goed ingelichte kringen hechten geen geloof aan de geruchten Het verbod van den St. Jeanne d'Arc-optocht be Fransche regeering zoekt zich te verontschuldigen Journalisten officieel uit Engeland teruggeroepen In Duitschland „warm begroet" Delbos naar Brussel Ter bespreking van Fransch- Belgische vraagstukken Het Weer Het aantal dooden is thans tot vijfendertig gestegen Toestand van Pruss en Samm zorgwekkend Onderzoek naar de ramp Nederlandsche deelneming De „Osservatore Romano" ver maant tot christelijke naasten liefde ten aanzien van de burgerbevolking Anarchistenterreur in La Selva «v Het eerste Duitsche vacantiegangersschip, dat den naam „Wilhelm Gustloff" draagt, is door den Führer te water gelaten Een vermaning van de „Osservatore" Nieuwe apostolische prefectuur Menado en Makassar gescheiden Tien studenten kwamen om het leven TEGEN VERDOOVENDE MIDDELEN DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Waarom? De capitulaties van Egypte afgeschaft De conventie Zaterdagmorgen onderteekend Chineesche overval op Mandsjoekwo-post? 33976 .97 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ tnger mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Rom. correspondent) Heden vieren Rome en Italië den eersten verjaardag van het Impero met een militaire parade van buiten gewonen omvang, waaraan veertig duizend man troepen van alle wapens, en daaronder tienduizend man ge kleurde koloniale troepen, zullen deelnemen. Dit kolossale militaire schouwspel zal echter hiet alleen voor de Romeinen vertoond worden: Wit heel Italië worden de autoriteiten van eiken lang en slag, oorlogsinvaliden en fascistische organisaties naar Rome gedirigeerd om dezen Verjaardag mee te vieren, die hier het Londen- sche kroningsfeest doet vergeten. Rome zal zijn bevolking in deze dagen met één derde zien groeien en de meest uitgebreide maatregelen zijn genomen, om deze driehon derdduizend gasten te huisvesten, te voeden eh aangenaam bezig te hóuden. Eenheidsprijzen in de restaurants en. de trattoria's, later sluitings uren voor theaters en winkels en verplichte nachtdienst voor alle café's, om degenen te troosten, die ondanks de aanwerving van alle beschikbare logeerkamers toch geen bed zou den hebben gevonden. Het kalme leven van de Zeven Heuvelen schijnt voor een paar dagen Waarlijk koortsig te zullen worden. Het interessantste en meest schilderachtige element in deze groote manifestatie van heS prille Tmpern aija achter--de- tienduizend Afri kanen, die sedert eenige dagen in groote kam pementen vlak onder den rook van de stad ge legerd zijn en in grootere of kleinere groepen, of als eenzame zwarte kijkers, langs de zonnige Romeinsche straten wandelen. Zij zijn van alle kleuren, die de Afrikaansche rassenchaos door- eenmengt: van koolzwart tot vaalgrijs. Dui zenden magere jonge zwarte, kerels, met grijnzende of trotsche gezichten, gekleed in khahi met bonte tulbanden en fez en fel-ge- streepte gordeldoeken, terwijl de voeten aan de onvermoeibare spillebeenen vaak bloot over het asfalt gaan. Daartusschen de Abessiniërs in hun stralend witte katoenen sjamma's, als een ware reclame voor een wasscherij. Zij wandelen en kijken, wisselen in hun harde keelklanken hun indrukken uit en koopen in de winkels en op de markten juist zulke smakelooze en zon derlinge dingen, als een blanke toerist uit Afrika meeneemt. Het was geen klein ondernemen, deze tienduizend Afrikanen naar de hoofdstad te brengen. Het kost veel geld en nog meer moeite, en bovendien schudden sommigen twijfelend het hoofd, of het wel verstandig is. Maar zoo men den Romeinen een ko loniaal schouwspel wilde toonen en hun een imperiaal hart onder den riem te steken, dan is men daarin geslaagd. De groote kam pen, die voor de poorten van Rome liggen, zijn waarlijk een stuk van Afrika. Daar liggen ongetelde bruine tenten, klein en laag over de aarde heen in de Romeinsche campagna, alsof opnieuw een Hannibal of een Attila met zijn horden Italië overstroomde. Daar grazen honderden witte kameelen tegen een helling aan, strekken hun nostalgieke ma gere nekken en snuiven met hun tastende neus gaten de lucht van de campagna op, of er misschien een ghibli komt. Daar staan duizend kleine witte paarden langs een touw gebonden of wentelen hun gladde ruggen over den grond. Zwarte soldaten krioelen. De kameelwachter zingt voor zich uit een zeurderig woestijnliedje. Ergens anders klinken twee doffe trommels, onder den arm geklemd en met de handen geslagen, terwijl de spelers om elkaar heen dan sen in een zonderlijk rhythme. Twee groote zwarte kerels, met roode mutsen op, die elkander zooeven hebben leeren kennen, kraaien met een opgewonden keelgeluid be groetingswoorden en kussen elkander dan zes maal plechtig op de wangen. Anderen scheren elkaar het kroeshaar van den harden zwarten knikker en de Abessiniërs zijn altijd maar be zig hun witte hemden te wasschen. Langs de afrastering, of voorzichtig langs den binnenkant, komen de Romeinen kijken, wijs en bedachtzaam, zooals dat een Eeuwige Stad past, maar met voldoening. Want: „Ecco l'Impero". VATICAANSTAD, 8 Mei (Havas) In gewoonlijk goed ingelichte Vaticaansche kringen hecht men geen geloof aan de ge ruchten, dat Z. H. de Paus een nieuwe encycliek zou voorbereiden, welke zou han delen over het bestaan van de Katholieken onder de verschillende soorten van bewind. Parijs, 8 Mei (Havas). In een communiqué Van het Fransche ministerie van Binnenland- ®che Zaken wordt het besluit van de regeering, **en St. Jeanne d'Arc-optocht niet toe te laten, Ingelicht. Het besluit wordt gemotiveerd door "et politieke karakter dat eenige partijen vorig Jaar aan dezen optocht gaven. Er is geen sprake Van, aldus het communiqué, dat de regeering belangrijkheid van dezen nationalen feest- ^ag wil miskennen, noch dat zij eenige vijan- h'ge gedachten koestert ten aanzien van een kohtenswaardige geloofsovertuiging. ROME, 8 Mei (Havas) Officieel wordt medegedeeld, dat de Italiaansche journalis ten uit Engeland zijn teruggeroepen. Het agentschap Stefani deelt verder mede, dat in verband met de houding, welke bijna de geheele Britsche pers heeft aangenomen ten aanzien van Italië en het Italiaansche leger, alle Engelsche bladen in Italië zijn verboden, behalve de „Daily Mail", de „Evening News" en de „Observer". Vanavond werden te Rome geruchten ver spreid, dat het tegen de Britsche pers gerichte besluit gevolgd zal worden door de uitzetting der correspondenten van Engelsche bladen in Italië, maar in gezaghebbende kringen acht men deze mogelijkheid voorshands uitgesloten. De Italiaansche avondbladen publiceeren 't be sluit der terugroeping van de Italiaansche jour nalisten uit Engeland zonder veel ophef. Men wacht in Italië thans af, of de Britsche regee ring wellicht tegenmaatregelen zal nemen. Naar Reuter uit Londen meldt, hebben offi- cieele Britsche kringen geen kennisgeving ge kregen van het besluit tot terugtrekking der Italiaansche dagbladcorrespondenten. Derhalve ziet men in deze kringen af van eenig commen taar. De terugroeping der Italiaansche journalisten uit Engeland is voor de Duitsche pers aanleiding geworden haar aanvallen op Engeland te her vatten. De Duitsche bladen verklaren, dat het besluit van Italië in Duitschland warm begroet zal worden. De „Voelkischer Beobachter" noemt de hou ding van de Engelsche pers onwaardig en schrijft, dat zich in sommige landen onder den dekmantel van de persvrijheid een internatio naal leugenstelsel heeft gevormd, dat een be dreiging beteekent voor de vreedzame samen werking der volkeren. Hedenavond is van gezaghebbende zijde te Rome aan Reuter medegedeeld, dat er geen sprake is van een algemeenen maatregel tot uit het land zetten van Britsche journalisten. In- dividueele correspondenten kunnen uit het land gezet worden, wanneer zij zich blootstellen aan uitzetting. BRUSSEL, 8 Mei (Belga) Op uitnoodiging van de Belgische regeering zal de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Yvon Delbos, op 21 Mei a.s. een bezoek aan Brussel brengen. Bij die gelegenheid zal hij met den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken van ge dachten wisselen over de voornaamste vraag stukken, welke beide landen betreffen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordwestelijke tot Noordoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Verdere vooruitzichten: Iets zachter. NEW YORK, 8 Mei (Havas) In het ziekenhuis van Asbury Park in New Jersey is heden Erich Knocher, een der passa giers van het luchtschip „Hindenburg" ge storven. Ook de eerste radio-telegrafist van de „Hindenburg", Speck, is hedenochtend aan de opgeloopen kwetsuren overleden. Het aantal dooden bij de ramp is thans tot 35 gestegen. NEW YORK, 8 Mei (Havas) De kapitein Max Pruss en de eerste officier van de „Hin denburg", Albert Samm, zijn van het zieken huis te Lakewood in New Jersey overgebracht naar een ziekenhuis in New York, waar een bloedtransfusie op hen zal worden toegepast, in de hoop hun leven te redden. Hun toestand is zeer zorgwekkend. LAKEHURST, 8 Mei (Reuter-A. N. P.) Heden is te Lakehurst het openbare onderzoek begonnen naar de ramp van het luchtschip „Hindenburg", waartoe het Amerikaansche de partement van Marine opdracht had gegeven Het onderzoek zal omvatten het opstellen van een rapport over het aantal gewonden, de aan gerichte schade, de verantwoordelijkheid, enz. Volgens een ooggetuige bevond de „Hin denburg" zich reeds eenige oogenblikken voor den val in moeilijkheden, welke mee ning onderstreept wordt door de beschrij ving der landing, gegeven door een vroege- ren Amerikaanschen Zeppelin-comman dant, die verklaarde, dat de landing ver schilde van anders. Sommige kringen huldigen ook de meening, dat aan boord van het luchtschip een helsche machine was geplaatst, welke automatisch ontplofte. Vanmiddag om 13.25 uur is een speciaal vliegtuig uit Berlijn, met aan boord dr. Ecke- ner en zes Duitsche luchtvaartdeskundigen, van Keulen naar Cherbourg vertrokken, waar zij zich zullen inschepen op de „Europa", ten einde te Lakehurst een onderzoek naar de ramp met de „Hindenburg" in te stellen. LAKEHURST, 8 Mei. (Havas). Het Ame rikaansche departement van Marine heeft een commissie van onderzoek benoemd, die onmid dellijk begonnen is met nasporingen betreffen de de oorzaak van het vergaan van de „Hin denburg". De door het departement van Han del benoemde commissie zal Maandag haar werkzaamheden voortzetten. In verband met de ramp van het luchtschip „Hindenburg" heeft de minister van Water staat, ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een telegram van deelneming gezonden aan den Duitschen minister van Luchtvaart, generaal Goering. Volgens een mededeeling van den leider der „Reichsgruppe Versicherungen", is het lucht schip „Hindenburg" bij een vennootschap, weik.e alle vooraanstaande Duitsche verzekerings maatschappijen omvat, volledig verzekerd. De verzekeringswaarde van het luchtschip zelf be draagt zes millioen Rijksmark. Voor de passa giers bestaat een ongevallenverzekering tot een totaal van 2,4 millioen Mark, zoowel in geval van overlijden als van invaliditeit, en voor de bemanning een ongevallenverzekering tot een bedrag van 1.06 millioen Mark in geval van overlijden en van 2.12 millioen Mark in geval van invaliditeit. Tienduizend Afrikanen zullen deelnemen aan de groote parade, welke heden te Rome wordt gehouden ter viering van den eersten verjaardag van het Impero MADRID, 8 Mei (Havas) In het Noorden van de Provincie Guadalajara zijn de troepen van Franco verrast door een aanval der regeeringsstrqdkrachten, waar door zij genoodzaakt werden zich terug te trekken tot links van Cogolludo, een dorp, gelegen ten Westen van den Aragonweg. De regeeringsaanval werd geopend met een reeks invallen in het kamp van den tegenstan der, ten einde de schade op te nemen, welke gisteren en eergisteren door de luchtbombarde menten is veroorzaakt. De troepen van Franco moesten zich daarop terugtrekken. Kort daarop hervatten de regee- ringstroepen hun aanvallen met tanks en artil lerie. Regeeringsvliegtuigen cirkelden boven het terrein van het gevecht om onverwachtsche bewegingen van den vijand te voorkomen. An dere vliegtuigen bombardeerden inmiddels de achterste linies. De krijgsverrichtingen werden des middags voortgezet. De troepen van Franco hebben gisteren hun positie aan den kop van de brug bij Toledo ver sterkt en uitgebreid. De generale staf der recht- schen besloot de regeeringstroepen te verdrijven van de hoogten, welke de stad beheerschen en in de grootste stilte werd een aanval voorbereid. De aanvallers trokken groot voordeel uit het effect van hun verrassende manoeuvres, zoodat de leden der volksmilitie door de mannen van Franco her- en derwaarts werden gedreven en slechts een betrekkelijk geringen tegenstand konden bieden. De rechtschen hadden tegen den avond alle punten die hun doelwit vormden be reikt, en vormen, zooals wij reeds in 't kort meldden, vervolgens een nieuwe linie op vijf kilometer van hun punt van uitgang, waarmede zij Toledo bevrijdden van de waarneming door de linkschen. De troepen van de Baskische regeering hebben gisteren met zware kanonnen een bombarde ment ingezet van Bermeo. In de stad zelf kwam geen enkele bom terecht, wel echter in de omgeving, o.a. bij het begin van den weg naar Guernica. De vliegtuigen der tegenstanders brachten de batterijen na eenige uren tot zwijgen. Naar uit Bilbao gemeld wordt, hebben gister avond vliegtuigen der nationalisten boven deze - I, i 'nu II 'iffM ii mi'liiMsHH stad gevlogen en biljetten uitgeworpen, met den volgenden tekst: „Bewoners van het Baskenland, wjj herhalen u, dat de leider van het nieuwe Spanje altijd de geestelijke waarden en traditioneele vrijheden van het Baskenland zal eerbiedigen. De natio nalisten willen uw gelukkig land niet vernielen, integendeel, zij willen het welvarend en bloeiend zien. Maakt u los van de misdadige leiders, die niets anders dan uw vernietiging en ondergang willen." Vannacht zijn de Fransche kruisers „Terri ble" en „Emile Bertin" alsmede het advies jacht „Somme" en het mailschip „Carimare" uit Saint Jean de Luz vertrokken, om mede te werken aan de evacuatie van Bilbao. Ook het Britsche slagschip „Royal Oak" en de torpedojagers „Faulkner" en „Foresters" be vinden zich te Jean de Luz. Eenige visschers van de kleine Spaan- sche haven La Selva hebben de wijk geno men naar Cerbere. Zij verklaarden, dat de anarchisten 'n schrikbewind uitoefenen ep gisteren zeven mannen en twee vrouwen hadden terechtgesteld. De visschers verko zen derhalve naar Frankrijk te vluchten. Zestien Spaansche regeeringsvliegtuigen, vijf tien jachttoestellen en een transportvliegtuig, zijn vanmorgen op het vliegveld van de „Air France" te Toulouse geland. Zij waren door het slechte weer uit den koers geraakt. De regee ring heeft bevel gegeven de toestellen terug te leiden naar de plaats, waar zij de grens ge passeerd zijn. De Spaansche infant Don Carlos van Bour bon, die eenige dagen in San Sebastian heeft verbleven, is gisteravond naar Frankrijk terug gekeerd. De „Osservatore Romano" maakt melding van een oproep van een aantal Fransche Ka tholieken ten behoeve van de burgerbevolking in Spanje, en schrijft, dat dit initiatief zich moge uitbreiden volgens den wensch van alle welmeenenden, „niet alleen in Biscaye, maar in geheel Spanje, overal, waar de burgerbevol king in gevaar is en van welken aard de be dreiging ook moge zijn, zooals in Oviedo, Val- iadolid en Saragossa." Verder schrijft het blad: „de in dezen te vol gen regels, wier ontstaan aan de Kerk te dan ken is, en die meer dan duizend jaar gelden, samengesteld tijdens de Fransche provinciale Concilies, zijn afdoende voor eiken oorlog, dien vijandige volkeren elkaar verklaarden. Doch in den oorlog tusschen burgers van hetzelfde land moesten deze gedragsregels niet voortspruiten uit de wet en de plich ten, die de beschaving oplegt, maar uit gevoelens van menscheljjkheid. En onder geloovige christenen behoorden zij voort te komen uit de Christelijke naastenliefde, die elk vooroordeel en elke werkelijke of inge beelde noodzakelijkheid te boven gaat. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 Mei: Bij besluit van de Congregatie der Propa ganda Fide is een nieuwe apostolische prefec tuur op Celebes opgericht. Het gebied zal in twee deelen worden ge scheiden, n.l. het vicariaat Menado en de pre fectuur Makassar. De zielzorg is toegewezen aan de missionarissen van het Onbevlekte Hart van Maria. GREIFSWALD, 8 Mei (D. N. B.) Omtrent het scheepsongeval te Greifswald wordt nader gemeld, dat in totaal tien studenten om het leven zijn gekomen. China heeft het internationale verdrag tegen het smokkelen van verdoovende middelen on derteekend. Het aantal dooden bij de „Hindenburg"-ramp bedraagt thans 35. De toestand van Pruss en Samm is zorgwekkend. De Italiaansche journalisten zijn officieel uit Engeland teruggeroepen; vrijwel alle Engelsche bladen zijn in Italië verboden. Welingelichte Vaticaansche kringen verwachten geen nieuwe Encycliek. Na eenige critiek op de politiek van het beleid van de regcering-BIum nam de Fransche Ka mer een motie van vertrouwen aan. De regeeringstroepen deden een succesvollen verrassenden aanval in Guadalajara. Bij Toledo verbeterden de rechtschen hun positie. De Fransche minister van Buitenlandsche Za ken zal een bezoek brengen aan Brussel, om rransch-Belgische vraagstukken te bespreken. Vijftien Nederlanders van het stoomschip Hor- dena in Spaansche gevangenschap. De Johan Maurits is van Curacao naar de Spaansche wateren vertrokken. Interview over de voorbereidingen van de Jamboree. Jaarvergadering van de R. K. Ver. van Han delsreizigers en Handelsagenten St. Christof- fel. New-Yorksche beurs: stemming gemakkelijk. O Waarom is iemand alleen door gaans vriendelijker en voorkomender, dan met anderen te zamen? Waarom zal hij u groeten, zijn hoed of pet afnemen zelfs, wanneer er geen derde in de nabijheid is, en loopt of fietst hij u voorbij, zonder eenige no titie van u te nemen, wanneer die derde, of derden, er wel zijn? Waarom kunt gij, aan de telefoon met hem sprekende, aan zijn toon en zijn manier van antwoorden gewaar worden, dat hij bezoek heeft, althans menschen om zich heen? Waarom is hij dan minder eenvou dig, minder gemoedelijk, minder ge woon? Laten wij in een verloren uurtje eens nadenken over deze vragen. Misschien vinden wij er het passen de antwoord op, met een waarschu wing, ook voor ons zeiven. MONTREUX, 8 Mei (Havas) De slotver gadering van de capitulatie-conferentie werd gepresideerd door Nahas Pasja, terwijl aan zijn rechterhand de chef van het Zwitsersche depar tement van Buitenlandsche Zaken, bondsraad Motta had plaats genomen. Nahas Pasja stelde vast, dat de conferentie in vier weken belang rijke resultaten heeft bereikt. Ten slotte zeide Nahas Pasja, dat Egypte een gastvrij land zal blijven. De conventie, waarbij de capitulaties voor Egypte worden afgeschaft, is hedenochtend 11.35 uur onderteckend. TOKIO, 8 Mei (Domei) Uit Peiping wordt aan het Japansche persbureau gemeld, dat een honderdtal gewapende Chineezen op 1 Mei een aanval hebben gedaan op een politiepost van Mandsjoekwo te Ta Tsjang Hoe, een grensstad in Noord-China. De post werd bezet. 4 Mei deden de troepen van Mandsjoekwo een tegenaanval; bq dezen aanval werden drie Chineezen ge dood; de overigen moesten zich terugtrekken. Zeven Mandsjoekwo-politiemannen, waaron der een Japansch officier, werden gedood, drie andere politiemannen en een Japansch officier zijn verdwenen. Stand op Zondag 12 uur v.m.: 757.0 Vorige stand: 767.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1