tóssssgr R.K, Handelsreizigers bijeen H Nederlandsche Katholiekendag Weenen aan de Vecht REGELING VAN DE EXTRA- TREINEN MOEDERDAG VIJFTIEN GEVANGENEN TE FERROL JAARVERGADERING TE UTRECHT ZONDAG 9 MEI 1937 Speciale reductie- kaarten HBIBRU Reorganisatie-rapport verworpen Bekende Oostenrijksche kunstenaars treden op De spoorwegen hebben erop ge rekend een groote drukte te verwerken Tarief Extra-treinen R.K. Universiteit d°0Vr,E FJ° a'aRDALS' NcnGN joRr J0MZ'ee' HOLLAND-AMERIKA LIJN De Nederlandsche bemanning van het s.s. Hordena REMMEN- EN LICHTDAGEN VOOR FIETSERS Veilig Verkeer te Utrecht bijeen WIJZIGING DER L.O.-WET Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Gids voor incourante fondsen In zijn openingswoord dringt de voorzitter aan op culiiveering van het beroep Algemeene beschouwingen Grootsch opgezet weldadigheids concert op Nijenrode, met medewerking van het C oncertgebouw- orkest Bestuursverkiezing NEDERL. VISSCHERSBOND De toestand in de kustvisscherij OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Inlevering spek te Rotterdam Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Kamer van toezicht notarissen Waterstad Door de Nederlandsche Spoorwegen worden voor de deelnemers aan den 7en Katholieken dag onder bepaalde voorwaarden belangrijke reducties op de reiskosten verleend, terwijl voor het vervoer speciale maatregelen getroffen worden. In verband hiermede en tevens mtt het oog op den zeer drukken 2en Pinksterdag is het dringend gewenscht, van het hieronder ver melde nauwkeurig kennis te nemen. Dit zoowel in het belang van iederen bezoeker afzonder lijk, als voor den goeden gang van zaken van het geheel! Het is een bekend verschijnsel, dat het weg verkeer op den 2en Pinksterdag overoelast is. Daar het teleurstelling zal geven, als men hierdoor in vertraging niet tijdig aanwezig kan zijn en toegang gedurende de plechtighe den storend werkt, raden wij u aan, zooveel mogelijk per spoor te reizen. Ook voor de spoorwegen is de 2e Pinksterdag echter een zeer drukke dag. Een vlot verloop van het vervoer kan dan ook alleen worden verkregen, als een ieder stipt de te geven aan wijzingen opvolgt. Wij vertrouwen gaarne, dat het belang hier van zal worden ingezien en men dienovereen komstig zal handelen. Voor de bezoekers van den Katholiekendag worden aan alle stations speciale gereduceerde retourkaarten naar Utrecht beschikbaar ge steld en wel: Eendaagsche retourkaarten 2e of 3e klasse, geldig 17 Mei '37 en Meerdaagsche retourkaarten 2e of 3e klasse, geldig van 14 tot en met 18 Mei '37. De reductie varieert van 30 tot 40 pet. op den normalen prijs. Voor het verkrijgen van een dergelijke re- tourkaart is het noodig, de „Reisstrook", welke zich aan elke lidmaatschaps-, congres- of deelnemerskaart bevindt, aan het stationsloket in te leveren, tezamen met de vooraf duidelijk en volledig ingevulde „Verzamelstrook", welke eveneens aan genoemde kaart gehecht is. Elke deelnemer kan dus individueel aan elk willekeurig station tegen betaling en afgifte van „Reisstrook met Verzamelstrook", de ver langde gereduceerde retourkaart verkrijgen. Op een aantal deelnemerskaarten van leden der R. K. Werklieden Vereeniglng is reeds in gevuld, met welke treinen de heen- respectie velijk terugreis moet worden afgelegd. Deze trei nen zijn in overleg met genoemde Vereeniglng en de Nederl. Spoorwegen vastgesteld. Men gelieve zich hieraan dus stipt te houden. Is om dringende redenen afwijking gewenscht, dan moet vooraf met het bestuur der R. K. Werk lieden Vereeniging in overleg worden getreden. Verder wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het voor een goede orde noodzakelijk is, de spoorkaarten, welke van Maandag 10 Mei a.s. af verkrijgbaar zijn, onmiddellijk na ont vangst der lidmaatschaps-, congres- en deel nemerskaarten in ieder geval uiterlijk Don derdag 13 Mei a.s. in ontvangst te nemen. Aan de hand van de ingevulde „Verzamelstroo- ken" kunnen de spoorwegen dan maatregelen treffen, voor regeling van het te verwachten vervoer. Voor kaarten in ontvangst genomen nS, Don derdag 13 Mei kunnen de spoorwegen in verband met de Pinksterdrukte geen afzonderlijke ver- voersregeling meer treffen. Vervoersregeling voor Tweeden Pinksterdag: De deelnemers zijn vrij in de keuze der trei nen, waarmede zij de reis wenschen af te leg gen. (Een uitzondering hierop vormen de hou ders der kaarten waarop door de R.K. Werk- lieden-Vereeniging de treinen reeds zijn aange geven). In overleg met de spoorwegen zijn echter eenige voor het vervoer meest gunstige treinen vastgesteld, waarvan hieronder een overzicht volgt. Men wordt verzocht bij voorkeur van deze verbindingen gebruik te maken. Vult de „Verzamelstrook" nauwkeurig in en eenmaal ingevuld reist ook inderdaad met de opgegeven treinen. Deze maatregelen zijn geenszins bedoeld om eventueele bezoekers af te schrikken. Integen deel beoogen wij er slechts mede aan te too- nen, dat ook het vervoer der deelnemers een bedangrijke factor op dezen tweeden Pinkster dag tot in bijzonderheden geregeld wordt. Heenreis Voor de heenreis extra-treinen gereden, worden drie le Eindhoven—Utrecht, Eindhoven Best Boxtel 's-Hertogenbosch Zaltbommel vertrek 8.02 8.13 8.24 8.38 8.51 Utrecht aankomst 9.22 Deze trein is bedoeld voor deelnemers van de hierbovengenoemde stations en voor deelnemers van de richtingen Venlo (komen te Eindhoven met trein No. 182 aan) en Roosendaal (komen te 's-Hertogenbosch met trein No. 209 aan). 2e Sindhoven—Utrecht (Volgtrein 614 EM). Eindhoven vertrek Utrecht aankomst 8.45 10.03 Deze trein is bedoeld voor terugkeer der deel nemers uit genoemde plaatsen, alsmede voor die uit Zeeland, Tilburg, Breda en Roosendaal (gaan van Den Bosch verder met trein No. 216) en voor terugkeer der deelnemers uit richting Venlo (gaan van Eindhoven verder per trein No. 1216). 2e Utrecht CSEindhoven (voortrein no. 93). Utrecht CS vertrek 20.47 Eindhoven aankomst 21.52 (Stopt niet op tusschengelegen stations) Deze trein is bedoeld voor terugkeer van de deelnemers van stations uit de richting Maas tricht (gaan van Eindhoven af door met snel trein no. 93). Om met deze extra-treinen te reizen en ook verzekerd te zijn, moet men dus voor onderge- verder van de meest gunstige verbindingen noemde bestemmingen de navolgende vertrek tijden op de verzamelstrooken invullen: HEENREIS TERUGREIS Vertrek Vertrek van Utrecht Amsterdam CS 9.22 18.47 Amsterdam WP 9.36 18.50 voortrein tot WP Arnhem 9.12 19.09 Bergen op Zoom 8.34 18.57 Best 8.13 18.57 Boxtel 8.24 18.57 Breda 7.29 18.57 Deventer 8.00 19.20 Driebergen 9.47 18.14 trein 3765 Ede 9.26 19.09 Eindhoven 8.02 18.57 Gouda 9.36 18.54 voortr. 536 Den Haag SS 9.08 18.59 Haarlem 9.00 18.57 Heerlen 6.45 20.47 's-Hertogenbosch 8.38 18.57 Hilversum 8.54 18.11 Maastricht 6.48 20.17 Nijmegen 8.34 19.09 (van Arnhem af met volgtrein no. 514) Roosendaal 7.07 18.57 Rotterdam Maas 9.11 18.54 (voortr. no. 536) Sittard 7.09 20.47 Tilburg Zaltbommel 7.55 8.51 18.57 18.57 Deelnemers uit niet genoemde bestemmingen zorgen zooveel mogelijk op deze verbindingen aan te sluiten. Indien het belangrijke groepen betreft, wordt mededeeling verzocht aan het Bestuur der R.K. Werkliedenvereeniging of aan het Secretariaat van den 7en Nederlandschen Katholiekendag, Kromme Nieuwe Gracht no. 25 te Utrecht. De treinen, waarmede bij voorkeur gereisd moet worden, zullen dan worden aangegeven. Wij raden u dringend aan deze gegevens uit te knippen en te bewaren, ten einde ze ook naderhand nog te kunnen raadplegen. Geslaagd voor het cand. examen in de klas sieke taal- en letterkunde mej. W. P. J. C. Schroeder te Nijmegen. il?fl Deze trein is bedoeld voor doorvoer van de deelnemers uit Limburg, die met trein No. 1714 ZF te Eindhoven aankomen. 3e Arnhem—Utrecht (Volgtrein 514 EM). Arnhem Ede Driebergen Utrecht C.S. vertrek 9.12 9.26 9.47 aankomst 9.58 Deze trein is bedoeld voor de deelnemers van genoemde stations en voor deelnemers van rich ting Nijmegen, die met trein No. 1613 te Arn hem aankomen. Terugreis Voor de terugreis worden twee extra-treinen gereden, le Utrecht—Eindhoven. Utrecht vertrek 18.57 Zaltbommel aankomst 19.29 's-Hertogenbosch 1943 Boxtel 19.57 Best 20.08 Eindhoven 20.18 We geven Moeder nu een taart, We geven Moeder bloemen, Maar kan één dag voldoende zijn Om Moeders naam te roemen? Voor alle offers, ons gebracht, Haar liefde, ons gegeven, Is één dag hulde niet genoeg, Geen jaar, geen menschenleven. Heen! Elke dag, ons leven lang Zij 't Moederdag.van binnen. Doordat wij Moeder eer aan doen, Haar altijd méér beminnen! En is ook niet de Moeder Gods, Maria, ons gegeven Tot liefdevolle Moeder en Beschermster voor ons leven? Haar wijdden wij deez' schoone maand, Nu lente staat te bloeien, Maar moge in ons hart steeds door Marialiefde groeien, Nooit worde 't kinderharte moe Het eeren, prijzen, loven Van onze aardsche Moeder en Onz' Moeder van Hierboven! HERMAN KRAMER giHüliiliiliiliiliilül» <- c°nd A M O03'1 Vert^TTERD^en. LAB" 1 en r BOJA pALFSJ°^zo;K jp^et ja"g ROTTERDAM - AMSTERDAM en alle. agentschappen en erkende Reisbureaux. Op het departement van Buitenlandsche Za ken te Den Haag is het bericht ontvangen, dat de volgende Nederlandsche opvarenden van het onder Panameesche vlag varende s.s. Hordena, zich thans gevangen te Ferrol bevinden: C. Barels, kapitein, J. A. Sundquest, R. Driessen ter Meulen, B. Brongers, L. Handel, P. van Siein. P. Bravenboer, P. Schinkels, A. Boeren- donk, A. van der Meer, G. Lange, L. Roelsen. J. O. Kleeft, H. de Jager, G. Pieck. Deze personen bevinden zich in goeden welstand en ontvangen een goede behande ling van de autoriteiten. Pogingen worden thans in het werk gesteld om deze perso nen wecfer in vrijheid te laten stellen, om naar Nederland terug te keeren. de af deeling Amsterdam ertoe gebracht hebben, om zich van dit Verbond af te scheiden, werd na lange besprekingen ingetrokken. Verzocht werd om in verband met de verkie zingen de verkeersdagen, die bepaald waren op 27, 28 en 29 Mei, uit te stellen. De verkeers dagen werden nu vastgesteld op 1, 2 en 3 Juli. Het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer hield Zaterdag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, onder presidium van mr. A. baron Schimmelpenninck v. d. Oye, de algemeene ver gadering. In zijn openingswoord wees de voor zitter op hetgeen er in de afgeloopen vijf jaar tot stand is gekomen, hetgeen spr. met enkele sprekende voorbeelden aantoonde. Voorts ves tigde spr. de aandacht op de goedgeslaagde ver- keersconferentie, mede dank zij de medewerking van den A.N.W.B. en K.N.A.C. Na de behandeling van het jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. van Wijngaarden van Rees, werden de heeren H. van Dijk (Gro ningen) en L. Hennen (Heerlen) als bestuurslid herkozen. De vergadering ging accoord met de voorstel len om in 1938 een verkeersboekje uit te geven en voorts om in verband met de gunstige resul taten door eenige vereenigingen bereikt met de in het vorige jaar gehouden remmen- en licht- week voor wielrijders, in een van de laatste maanden van dit jaar remmen- en lichtdagen voor wielrijders (drie dagen) te organiseeren, waaraan zooveel mogelijk alle vereenigingen zul len deelnemen. Een voorstel van de afdeeling Leiden om een commissie van onderzoek te benoemen, teneln.de een rapport uit te brengen over de redenen, die Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake de ontwerpen van wet tot wij ziging van de Lager-Oiiderwijsfwet 1920is het volgende ontleend: Dat de wijziging, die ten aanzien van het stichten van openbare scholen wordt voorge steld, in theorie belangrijk is, wil de minister niet bestrijden. De vraag echter, of zij in strijd zou zijn met het wezen van het open baar onderwijs, met grondwet en wet en met het gezag der overheid, aan wie de zorg voor het openbaar onderwijs is opgedragen, moet naar zijn meening ontkennend worden beant woord. Of de wijziging ook practisch belang rijk is, hangt in de eerste plaats hiervan af, of er in de toekomst in eenigszins beteeke- nende mate behoefte zal bestaan aan het stichten van openbare scholen in gevallen, waarin aan den eisch der minimumbezetting niet of nog niet voldaan wordt. De minister vereenigt zich met het inzicht van de leden, die deden uitkomen, dat ook het bijzonder onderwijs aan het proces der „concentratie" niet ontkomen is, zij het dan dat de wijze, waarop deze verdichting van de schoolbevolking werd verkregen, een andere was dan die, welke voor het openbaar onder wijs toepassing vond. Verschenen is de tot 1 Mei bijgewerkte D. W. Brand's Gids voor Incourante Fondsen, waarin evenals in vorige jaren van 2500 niet officieel genoteerde fondsen zijn opgenomen: 1. Kapi taal, 2. Nominaal bedrag der stukken, 3. Koers verloop gedurende de jaren 1935, 1936 en 1937, 4. Vraag- en aanbodkoersen, 5. Voor de Ver mogens- en Rijksinkomstenbelasting de koers per 1 Mei 1937, 6. Dividenden over 1933, 1934, 1935 en 1936, 7. Nummer en datum van het laatst betaalbaar gestelde dividendbewijs. Ook zijn in dezen Gids vele gegevens te vul den over circa 600 Binnen- en Buitenlandsche Kerkelijke Leeningen, terwijl van 200 Oprich ters-, Winst- en Restantbewijzen vermeld wordt het van ieder soort uitstaande aantal met op gave van het aandeel in de overwinst. De algemeen voorzitter, de heer J. B. Hl- man, hield de openingsrede. In hotel Noord-Brabant aan het Vreeburg te Utrecht vergaderde Zaterdag de R. K. Ver eeniging van Handelsreizigers en Handels agenten „St. Christoffel". Spr. bracht in herinnering, dat 1 December van het vorig jaar de wet in werking is getre den, die het beroep beschermt en allerlei ver houdingen regelt. St. Christoffel heeft bij de voorbereiding en tot stand koming van deze wet een belangrijke rol gespeeld. Bij het onderzoeken van tal van klachten, die de berocpsgenooten uitten, is er een, die bij zender de aandacht trekt: het feit nX, aldus spr., dat het beroep zonder eenigen door de overheid gestelden eisch, voor iedereen open staat. Ons beroep cultiveeren is het opheffen, het leiden, het ontwikkelen, het verfijnen. Dat geeft welvaart en bovendien menschelijke karakter vorming, want cultiveering van het beroep eischt ook geestesbeschaving. De cultuur van ons beroep kan ons stoffelijk en geestelijk helpen. Wij zullen in samenwerking met anderen de noodige middelen moeten vinden, opdat ons beroep in de toekomst door goed toegepaste voorschriften beheerscht wordt. De vraag dringt zich naar voren, hoe en in welken vorm, het gewenschte tot stand zal moeten komen. O.i. heeft hier het openbaar gezag, dus de regeering, rechten en plichten. Het lijkt ons het beste, dat via de vakorganisaties een di ploma of reisvergunning wordt verstrekt; al leen dan natuurlijk wanneer een proef of exa men is afgelegd. De eischen waaraan zal moeten worden vol daan, zijn in gemeenschappelijk overleg door belangstellenden op te stellen. De verwerkelijking van onze nieuwe plannen zal onnieuw veel van de organisatorische krach ten van St. Christoffel vragen en bovenal eens gezinde volhardende medewerking van een ieder eischen. Het jaarverslag 1936, samengesteld door den algemeen secretaris, den heer M. C. de Graaff, werd ongewijzigd goedgekeurd. Na een korte discussie werd ook het finan cieel verslag van den penningmeester vastge steld. De algemeene beschouwingen werden daarop geopend. Tal van afgevaardigden voerden het woord. De afdeeling Amsterdam bracht dank aan hoofdbestuur en Dagelijksch bestuur. Daar zijn eenter nog fouten gemaakt. Het orgaan is nog lang niet wat het moet zijn. De kostprijs is te hoog en de uitvoering laat veel te wenschen over. De afd. dringt te dien opzichte op maatregelen aan. Tevens heeft de afdeeling den indruk, dat St. Christoffel te weinig voor de werkloozen doet. Van de vakgroepen voerde o.m. het woord de vertegenwoordiger van vakgroep 1. Naast woorden van dank heeft spr. ook een woord van critiek. Het ligt niet alleen aan de vak groepen, dat er niet voldoende medeleven is. Een zekere mate van zelfstandigheid is, wil men de vakgroepen tot haar volle recht doen komen, noodzakelijk. Willen jullie wel eens weg gaan, apen van jongens? (Hummel). Op het kasteel Nijenrode zal op 17 Juni a.s. een grootsch opgezet weldadigheidsfeest worden gehouden onder den naam „Weenen aan de Vecht", welk feest bedoeld is om alle weldadigheidsvereenigingen op allerlei ge bied in ons land te steunen. Aan dit feest zullen het Concertgebouworkest onder lei ding van Prof. Dr. W. Mengelberg en ver der Weensche kunstenaressen en kunste naars van allereersten rang hun medewer king verleenen. Het comité, dat zich onder voorzitterschap van Mr. L. J. A. Trip, president der Nederl. Bank, met de organisatie van dit feest heeft belast, heeft van een aantal landgenooten, die onbekend wenschen te blijven, de toezegging gehad, dat zij de kosten van dit feest zullen dragen, zoodat de opbrengst geheel ten goede komt aan het doel, hetwelk men zich heeft gesteld. Aan dit feest, dat uniek belooft te wor den en waai-voor de organisatoren kunnen reke nen op den volledigen steun en medewerking van de Oostenrijksche regeering en het ge meentebestuur van Weenen kan iedereen deel nemen, die honderd gulden schenkt ten bate van de liefdadigheidsvereenigingen, welke men zelf kan aanwijzen, die dringend versterking van hun geldmiddelen behoeven. In den laatsten tijd zijn er reeds van ver schillende zijden verzoeken gedaan om in het park van het kasteel Nijenrode feesten te mo gen organiseeren nu eens ten bate van deze vereeniging, dan van dat comité. Zoovele aan vragen bereikten tenslotte Nijenrode, dat het niet mogelijk bleek alle In te willigen. De heer Goudstikker opperde toen het denk beeld op een grootsch weldadigheidsfeest de verschillende vereenigingen en comité's in de gelegenheid te stellen, hun kasmiddelen te ver sterken. Dit denkbeeld vond groote instemming bij een comité, dat zich constitueerde onder voorzitterschap van Mr. L. J. A. Trip, president van de Nederlandsche Bank en dit heeft er toe geleid dat op 17 Juni op Nijenrode een avond feest onder den naam „Weenen aan de Vecht" wordt georganiseerd, dat even grootsch van op zet als oorspronkelijk van gedachte belooft te worden. Op Nijenrode zal iedereen op 17 Juni welkom zijn die bereid is een minimum bedrag van honderd gulden per persoon te offeren, ten bate van elke vereeniging, stichting of comité naar zijn eigen keuze die of dat hij van dit bedrag wil laten profiteeren. De heer J. A. Josephus Jitta, secretaris van het comité tot dé organisatie van „Weenen aan de Vecht", waarin onder voorzitterschap van Mr. Trip nog zitting hebben genomen de hee ren dr. E. Heldring (vice-voorzitter)jhr. mr. H. H. Röell, burgemeester van Breukelen, prof. dr. W. Mengelberg en notaris mr. Ph. B. Libou- rel te Delft deelde ons over wat er gebeuren staat het volgende mede. Over eenige dagen zal ons comité zich wen den tot zoovele Instellingen van liefdadigheid als het bereiken kan, met een rondschrijven, waarin dezen wordt medegedeeld, hoe haar be sturen pogingen in het werk kunnen stellen om haar deel te krijgen van de bruto-opbrengst van het feest dat in voorbereiding is. Want, voorop gesteld zij, dat het comité slechts tot de organisatie van het feest heeft be sloten, nadat het van enkele landgenooten die onbekend willen blijven het voornaamste deel van de middelen ter beschikking kreeg om aan de kosten van den ongekend grootschen opzet te voldoen. Zoodat dus alle bedragen die straks gestort zullen worden bij den penningmeester notaris mr. Ph. B. Libourel te Delft (postgiro 14763) zonder eenigen aftrek zullen worden aangewend voor het doel dat de deelnemers aan het feest aanwijzen. Met andere woorden, alle instellingen met een uitsluitend liefdadig karakter worden straks uitgenoodigd de haar bekende offervaardigen, van wie verondersteld mag worden dat. zij in staat en bereid zijn het minimumbedrag t.e offeren, aan te sporen dit feest te bezoeken, waartoe men kaarten ontvangt na storting bij den penningmeester van het comité „Weenen aan de Vecht". Deze accepteert slechts bedragen waarbij ver meld wordt voor welke instelling of instellingen zij bestemd zijn, en draagt ze zoo spoedig mo gelijk aan de penningmeesters daarvan weer af. Men behoeft niet noodzakelijkerwijs de volle honderd gulden voor een en dezelfde instelling te bestemmen. Zoo is het mogelijk het bedrag te splitsen en over twee, drie of meer instel lingen waaraan men een warm hart toedraagt te verdeelen. Als men slechts een of meer instel lingen in overeenstemming met het uitsluitend liefdadig karakter aanwijst, heeft het comité geen enkele voorkeur. Ofschoon het definitief programma nog niet volkomen vastgesteld is, kan men thans reeds vast mededeelen, dat de medewerking van het volledig Concertgebouworkest onder de per soonlijke leiding van prof. dr. Willem Mengel berg verzekerd is. Dr. Mengelberg die dezer dagen de situatie in het perk van het kasteel heeft bekeken en aan wijzingen heeft gegeven voor de plaatsing van een groot plankier, waarop hij straks met zijn musici zal concerteeren, zal dezen avond uit sluitend lichte Weensche muziek ten gehoore brengen. Behalve het Concertgebouworkest zullen op het programma enkele kunstenaressen en kun stenaars van den allereersten rang, die men voor dezen eenen avond ook uit Weenen over laat komen, er het hunne toe bijdragen dat bereikt worde hetgeen ligt besloten in den naam van het feest, de aanwezigen in staat te stel len zich eenige uren in Grinzing te wanen. Met de volle en enthousiaste medewerking van de Oostenrijksche regeering en de Ween sche stedelijke overheid, die hier terecht een bijzondere gelegenheid zien voor propaganda, zal op 17 Juni „Wien wie es lebt und wie es lacht" te bewonderen en te genieten zijn in de Heurige te Breukelen' aan de Vecht in het daartoe gemethamorphoseerde park van kasteel Nijenrode. Naast en behalve Mengelberg en de zijnen zullen de beste Heurige-zangers en Schrammel- muzikanten zich laten hooren en echt Ween sche chansonniers zullen voor één avond naar de boorden van de Vecht overkomen, samen met een ballet van jeugdige Weensche opera leden. Het comité is zich welbewust dat er hard gewerkt moet worden, zoowel aan de verzor ging van het artistieke gedeelte als om het doel te bereiken, in den vorm van een opbrengst voor de in aanmerking komende instellingen evenredig aan de moeite welke het zich ge troost. Men beschikt reeds over bemoedigende aan wijzingen, zooals de aanvaarding van het lid maatschap van een landelijk eere-comité van aanbeveling van eenige ministers en andere hoogwaardigheidsbekleders, naast eenige der voornaamste persoonlijkheden uit de verschil lende deelen des land. Zoo zijn er voldoende aanwijzingen, welke het optimisme van het Comité, dat op 17 Juni te Nijenrode op duizend bezoekers rekent, recht vaardigen. Het comité rekent erop, dat men in Neder land van Noord tot Zuid en van Oost tot West zal medewerken door een spontane reactie op het hierboven geschetste plan, in een onverge- lijkelijken en naar men hoopt voor velen on- vergetelijken avond een zeer aanzienlijk bedrag te vergaren, ten bate van hen die daaraan be hoefte hebben Vakgroep 3 drong o.m. aan op het wederom instellen van den vakgroependag. De voorzitter antwoordend op deze algemee ne beschouwingen, uitte, mede namens het ge- heele hoofdbestuur, zijn vreugde en dankbaar heid voor de woorden van hulde en waardee ring, tot het bestuur gericht. Wat de uitgeoefende critiek betreft, het hoofdbestuur heeft nooit een vakgroepsverga dering geweigerd, wanneer het van oordeel was. dat zulk een vergadering nut zou hebben De noodzakelijkheid van contact met werk geversorganisaties voelt het H.B. wel degelijk aan. In dezen geest bestaat reeds een, zij het dan geen officieele, samenwerking. I>e kwestie van het orgaan is een héél moei lijke zaak. Het bestuur kan zich momenteel nog niet goed voorstellen, hoe de verzorging goedkooper zou kunnen worden. Voor de werldoozen wordt gedaan wat ge daan kan worden. Het H.B. houdt gaarne reke ning met voorstellen, welke verbetering zouden kunnen brengen. Meer contact tusschen de afdeelingen zou inderdaad toe te juichen zijn. Verschillende zaken zullen nader overwogen worden. De periodiek aftredende 2de voorzitter, da heer H. Verborg uit Arnhem, werd herkozen, evenals de 2de secretaris, de heer P. J. M. Petit uit Den Bosch. De verkiezing van drie hoofdbestuursleden, wegens periodiek aftreden van de heeren C. G- Blijs (Deventer), A. Kennis (Den Bosch) en W. Huizing (Utrecht) had tot resultaat, dat de aftredenden werden herkozen. In de middagvergadering werd de begrooting vastgesteld. Het woord werd hierna gegeven aan den gees telijk adviseur, den zeereerw. pater Woerde man O.E.S.A. Deze wekte zijn auditorium op, steeds te blijven luisteren naar de stem van Z.H. den Paus, die gezegd heeft, dat de wereld alleen kan worden hervormd door men- schen, die daartoe eerst zich zelf hebben her vormd. Al de krachten moeten worden vereenigd tot een sterk eenheidsfront, om dengenen in den weg te staan, die vijanden zijn van God en van het geheele menschelijke geslacht De voorzitter bood dan namens de vereeni ging den geestelijk adviseur onder applaus een fraaie afbeelding van den patroonheilige St. Christoffel aan. Het rapport der reorganisatie-commissie lok te uitvoerige discussies uit, Wat het rapport zelf betreft, de Commissie distilleerde uit de diverse vraagstukken drie richtlijnen: 1. Reorganisatie der vakgroepen met het oog op de zich baan brekende ordeningsgedachten. Het zoeken van een stimulans, om te komen tot meer activiteit in de vakgroepen. 2. Vereenvoudiging van het bestuursapparaat. 3. Het kostenvraagstuk, teneinde de vereeni- gingshuishouding op een niveau te brengen, meer in overeenstemming met de draagkracht van het geheel. Verschillende afgevaardigden hadden bezwa ren tegen dit rapport. De houding van het H.B. was óók afwijzend. Namens de Commissie werd het verdedigd door den heer Van Raan uit Den Bosch. Na de discussies in eerste en tweede instan tie werd het rapport met groote meerderheid van stemmen verworpen. Onder voorzitterschap van den heer J°fr* W. Stevenson heeft de Nederlandsche Visschers- bond in café Boschlust te Den Haag, zijn jaar vergadering gehouden. De vergadering hield een bespreking van den toestand in de kustvisscherij, welk punt de voorzitter inleidde. Over de trawlvisscherif (het kleine zeevisschersbedrijf) zeide hij, dat de toestand zeer zorglijk is. Wat betreft de stij ging der bedrijfsonkosten zooals olie con stateerde spreker een monopolistisc'nen toe stand van de oliemaatschappijen. Van onder linge concurrentie is geen sprake meer. Gezien de stijging van den wereldmarktprijs en de vrachtprijzen heeft de minister van Landbouw en Vlsscherij den bond geschreven, dat hij tot vermindering van den olieprijs niet kan mede werken en dat hem niets bekend was van een afspraak tusschen de maatschappijen. SPr- prees het initiatief van de Texelaars, die de coöperatieve inkoopvereeniging voor hun be' noodigdheden (olie en touw) stichtten. De haringvangst liep helaas zeer uiteen- Vooral in Den Helder was de vangst slecht. Dit is het gevolg van een wijziging in de stroottt" snelheid. Spr. gelooft, dat haring en ansjovis hun besten tijd hebben gehad. Het beeld van de kustvisscherij is over hej algemeen verre van schitterend en het za> noodig zijn, dat de bond in het komende ja»r verschillende acties op touw zal zetten. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maak' bekend, dat met ingang van 10 Mei 1937 d® inlevering van spek te Rotterdam kan plaat® vinden bij de N.V. Rotterdamsche Koel- eti Vrieshuizen aldaar. Van dien datum af zal geen spek meer wor* den ingenomen bij de Fa. Gebr. van Toor» te Rotterdam. LEIDEN. Bevorderd cum laude tot doctor de Rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld* „De heerlijkheid Altena en de veer- en visC ,0 rechten op het boveneinde der Merwede", heer K. N. Korteweg, geboren te Leiden. Candidaats-examen Romaansche taal- e letterkunde mej. M. W. L. van Dam van Issel Benoemd tot lid der Kamer van toezie^® over de notarissen en candidaat-notarissen Groningen: ,e A. A. van der Poel, inspecteur der re gistred en domeinen te Groningen. Benoemd zijn in de provincie Gelderlaf3; tot buitengewoon heemraad in het pold® district Tielerwaard, mr. H. K. Roessingh, Tiel; in de provincie Noord-Holland: J tot dijkgraaf van het waterschap de Bee01' ster, D. Nobel Jzn., te Beemster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6