D.E. IN DE PIJP i Huidige toestand in Frankrijk De processen tegen geestelijken Mi I f Valencia treedt op tegen de anarchisten Zeppelin-dienst stopgezet DE 0XF0RD- GROEPEN DE VOLKSPSYCHE iS Het busconflict te Londen Instantïne m ZWANENBERG MAAT?'.,,. DOUWE EG BE Hf Strenge maatregelen te Barcelona SKÏK"»""0'" MAANDAG 10 MEI 1937 VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOTI BUITENLANDSCH OVERZICHT Kamerdebatten en Volksfront Stakend Hollywood ten teur ten. O ver eenstemming met de acteurs zou bereikt zijn Mgr. Prey sing protesteert tegen de wijze, waarop de pers deze uitbuit De Kerk beschermt de schuldigen niet Een samenzwering in Irak De regeering kon een opstand voorkomen fifte Autobus verongelukt Zal de beslissing hedenavond genomen worden? Jongen verdronken In Guadalajara en bij Toledo ver overden de regeeringstroepen stellingen op de rechtschen Basken trekken steeds meer terug De strijd om Baskenland -De fijnste jonge groenten Nl^^WanSr^oude™ n mïh"^rclt Zonder helium niet meer over den Oceaan, zegt kapt. Schiller Bliksem oorzaak van Hindenburg-ramp BERLIJN, 10 Mei. (D. N. B.). Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De luchtscheepdienst van de „Graf Zeppelin" wordt vooreerst gestaakt, totdat de rijksminister voor Lucht vaart na het. ontvangen van het nauwkeurig resultaat der onderzoe kingen omtrent de catastrophe van Lakehurst een nadere beslissing heeft genomen. Von Blomberg naar Boedapest Frankrijk vierde zijn nationale Heilige Feestelijke herdenking van St. Jeanne d'Arc ANNO 1755 ECHTE FRIESCHE KLEREN - BAAI en VARFNAS De Kamerdebatten en de rede van den minister-president Léon Blum hebben de zoogenaamde „pauze" weer in het •bidden van het politieke en sociale leven ge steld. In zoowel waren als figuurlijken zin dringt teze „pauze" zich overal op. De toestand van te schatkist en van het budget eischen een Wapenstilstand op wetgevend gebied en een voorloopig stopzetten der handen vol geld kos tende sociale hervormingen. En de arbeiders telf zetten den arbeid stop door herhaald ge- staak en verminderen van arbeid tengevolge van het afgedwongen invoeren van de veertig- bfenweek en van steeds in aantal toenemende Wettelijke feestdagen. Vrije tijd is een overdre- ven leuze geworden. „Indien men op dezen weg blijft voortgaan", lazen we in de Brusselsche Standaard, „zal men weldra zooveel verlofda gen hebben als in de Middeleeuwen, toen men er alleen voor Parijs al honderd en zes telde." Op sommige gebieden terug naar de Middel- teuwen is uitmuntend, maar op deze manier bever niet. Ook 1 Mei was dit jaar voor de eer- ste maal een officieele rustdag. Het is nog geen Wettelijk erkende feestdag; de wet hieromtrent •s nog in de maak. Maar men liep op de wet vooruit: openbare diensten en scholen hadden Tjaf. De groote ondernemingen hadden ook °Pdracht haar personeel vrij te geven. En zoo •'lerde dan héél Parijs maar 1 Mei door een VrMen dag. En daar 2 Mei op Zondag viel en baandag 3 Mei vrij was van wege de veertig- bren-wfeek en de week van vijf werkdagen, was €r een werkvacantie van drie dagen. Hemel vaartsdag schoot er als Zondag bij in. Wie be kommert zich in deze periode ook veel om christelijke feestdagen? Of de economische toestand van dit land zich tel kunnen aanpassen aan het hocuspocus van hervormingen en de daarmede verbonden las ten, is zéér de vraag. Blum zelf dringt steeds ten op stopzetten, remmen, althans vertragen ter hervormingen. De massa wil van geen stop- tetten, van geen vertraging in het tempo zelfs Weten. Opgezweept door obscure leiders achter he schermen biedt zij telkens dreigend nieuwe verlanglijsten aan. Dan wacht zij af. Nog lang? *tet karakter van Parijs moet zeer veranderd tein, hoorden wij dezer dagen van iemand, die te de Lichtstad goed op de hoogte is. Demon- oraties en optochten ziet men zoo goed als niet. massa heeft reeds een gevoel van overwin- tehg, rust op denkbeeldige lauweren en maakt bitstapjes. Niets wijst er op, dat er troebelen tellen uitbreken, zooals het buitenland ver- Wacht. Danst men weer eens op een afgrond? geldt: na ons de zondvloed, weer? Niette- tehstaande allerlei pech bij den opbouw van h® Wereldtentoonstelling stond er geen enkele "^Position mondiale" van Parijs zoo in het tendpunt der belangstelling als die van "37. te allerlei kringen waant men Weer te leven te een periode van geluk en voorspoed. In meer begrijpende, in intellectueele krin gen heerscht minder optimisme. Integen deel, deze hebben maar weinig vertrouwen te de toekomst. In deze milieux wijst men er jte> dat men veel te royaal leeft en dat de be tede Fransche nationale deugd, de spaarzin, avd achteruit gaat. Men hoort daar grif weer et woord, dat Napoleons vrouw sprak, toen zij v°°r het eerst de Tuilerieën bezocht, waar haar te°n troonde met zijn luisterrijk hof: „Zoolang te duurt!" De hoofdzaak is inderdaad te we- voeding der jeugd. Vele bladen van allerlei par tyen hebben hun instemming betuigd met zijn woorden. Maar dit is niet voldoende. Men had hem er op moeten wijzen, dat deze miserabele opvoeding der jeugd slechts het normaal ge volg is van een wijsgeerig opvoedingssysteem dat hij en zijn radicaal-socialistische partij steeds met alle middelen hebben gepropageerd. Zijn „philosophie" was altijd anti-clericaal. Daarbij komt nog, dat het groote Katholieke verleden van Frankrijk systematisch wordt ver guisd. De weg van de nieuwe maatschappijleer voerde regelrecht naar het materialisme, waar van de klassenstrijd de natuurlijke konsekwen- tie was. Maar ook die klassenstrijd wordt on der neo-communistischen invloed méér bedekt gestreden. En zoo is het gekomen, dat de zoo psychologisch voelende Franschen de strategie en de taktiek van den socialen oorlog voeren met de meest verfijnde vormen. Deze taktiek was ook in de Kamerdebatten te bemerken. Van groote en revolutïonnalre woorden onthielden de leden van het Volksfront zich. Zelfs de com munisten deden Weer tam. De woordvoerder der radicaal-socialisten Campinchi verklaarde, dat zijn partij aan de regeering trouw zou blijven, zoolang deze voortwerkt aan het gezamenlijk opgestelde program. Maar hij wees in één adem er op, dat er op den huidigen dag in Frankrijk een groote ongerustheid en onzekerheid be staan, teweeggebracht niet door den aard van het Volksfrontprogram, maar door de wijze waarop het wordt uitgevoerd. En hier duidde hi) op de ook door ons boven geschetste hou ding der massa. De arbeiders, betoogde hü, profiteeren van de reeds verkregen voordeelen en verbeteringen om steeds nieuwe eischen te stellen. Dit is ontoelaatbaar. Men heeft gelijk, besloot hij, wanneer men tot de werkgevers zegt, dat de tijd van het absolutisme voorbij is, maar dit houdt niet in, dat thans de tijd van het absolutisme voor de arbeiders geko men Is. Intusschen heeft Blum een groote Kamer meerderheid achter zich. Met 380199 stemmen gaf de Kamer hem haar votum. Voor het bin nenland blijft Blum's bewind op velerlei gebied een gevaar. In betrekking met de buitenland- sche politiek is Blum tot dusver van groot voordeel voor den vrede in Europa gebleken. Hi) en zijn Minister van Buitenlandsche Zaken Delbos zijn de gematigdste Fransche politici sedert den oorlog. of de breedheid der staatsuitgaven kan tehhouden en hoe lang? Van het antwoord op eze vraag hangt de openbare orde af. Zoolang tereen zekerheid van of hoop op steun en nsioen zal hebben, zullen er geen onlusten te teezen zijn. Het volk heeft ook instinctieve e tes voor botsingen met de politie. Het heeft r herhaaldelijk op gevoelige wijze zijn bekomst te gehad. Als van zelf begrijpt het, dat het te beter is zich van het roer meester te ma te, hetzij door middel der wettelijke verkie zen, hetzij door een behendige guerilla en Plotselinge intimidaties, die dadelijk stop k^teïen worden gezet, als zij te dicht onder het der politie komen. De tijd voor revolutie Zrooten romantischen stijl lijkt voorbij. Maar terom is het gevaar voor omwenteling aller- voorbij. Het ligt thans meer op geeste- J terrein. Het ligt in de bestendige uitbrei- Z van verleidelijke ideologieën en van anar- gjlseerende sentimentaliteit. De revolutiepo- een van onzen tijd zijn indirect, gaan langs Wi wegen. Als voorbeelden kan men aan- ten de stakingen met gekruiste armen, de du Selniatige vermindering der nationale pro- eh bijgevolg der bedrijfswinsten, de tal- g,® êevallen van sabotage, j. r is nog meer. Herinnert u zich het geval van waar een vijftiental knapen hun mak- k Je doodsteenigden, omdat hij loten ver- Ij^ v°or een Katholiek liefdadigheidsfeest, ^arn tegemeester van Lyon, oud-premier en VffGrVOOrzitter van thans Eduard Herriot, misdrijf scherp gelaakt en zijn leed- uitgedrukt over de tegenwoordige op- HOLLYWOOD, 10 Mei (Reuter) In de werkplaatsen der filmondernemingen wordt thans door 6000 personen gestaakt. Men ver wacht, dat vandaag overal in de Vereenigde Staten door een mlllioen mannen en vrouwen bij de bioscooptheaters in de groote steden ge post zal worden. Robert Montgomery, voorzitter der orga nisatie der filmartisten, heeft medegedeeld, dat de acteurs tot overeenstemming met de producenten zijn gekomen. Een tastbare overeenkomst is echter nog niet tot stand gekomen. BERLIJN, 10 Mei. (Havas). In een Zon dag van den kansel van alle kerken in het Bisdom Berlijn voorgelezen herderlijk schrijven protesteert de Bisschop van Ber lijn, Z. H. Exc. Mgr. Preysing, tegen de wijze, waarop de Duitsche pers de proces sen tegen leden van Kerkelijke Orden of tegen priesters „wegens h»n zedelijk ge drag" weergeeft. Men zou willen doen gelooven, dat bijna de geheele Katholieke geestelijkheid bestaat uit misdadige en immoreele elementen. Dat is niet waar. Het Katholieke volk moet zich niet op een dwaalspoor laten brengen. De pers verklaart ook, dat de Kerk de schuldigen zou bescher men, dat is ook niet waar. De Katholieke Bisschoppen zullen degenen, die een misstap hebben begaan veroordeelen en hen straffen. De Bisschoppen keuren de beschuldigingen van de burgerlijke rechters eveneens goed, in dien zij gegrond zijn. De Duitsche Bisschoppen vermanen de ge- loovigen hun vertrouwen in hun geestelijkheid te behouden. In Duitschland leven 25.000 priesters en 90.000 leden van Kerkelijke Orden. Het aantal schuldigen is uiterst gering, en op zichzelf staande feiten mogen niet van invloed zijn op de gehechtheid van het Katholieke volk jegens zijn priesters en de leden der Kerkelijke Congregaties. BAGDAD, 10 Mei. (Havas). Men is een sa menzwering op het spoor gekomen, die ten doel had een opstand uit te lokken onder de stam men van den Midden-Euphraat en Diwaniyah. In een dienaangaande uitgegeven officieel com muniqué worden onder de beschuldigden ge noemd de senatoren Alwan Yassini en Moussen Abou Tabikh, de afgevaardigden Abdoel Wahid Hadj Soekkar en twee andere leden van het parlement. De regeering heeft opheffing van de parle mentaire immuniteit gevraagd en Senaat en Kamer hebben deze eenstemmig toegestaan. Vervolgens zijn de beklaagden gearresteerd en onder bewaking naar Noord-Irak gezonden. De toestand blijft kalm in Diwaniyah. De Jaarlijksche Koempoelan der R. K. Verkenners in Nederland op het land goed Marïèndaal te Arnhem, werd bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. De kerkvorst bij het verlaten van het terrein. NEW YORK, 10 Mei (D.N.B.) Te Chatta- hooche, een plaatsje in Florida, is een omni bus, waarin schoolkinderen vervoerd werden, in botsing gekomen met een vrachtauto. Zes kinderen kwamen bij het ongeluk om het leven; twee bekwamen zware en achtentwintig lichte verwondingen. LONDEN, 10 Mei (Havas) De afgevaardig den der chauffeurs en conducteurs der Lon- densche autobussen hebben Zaterdagavond van half tien tot 's nachts half een vergaderd. Zij hebben het verslag vernomen, dat de secreta ris der transportarbeidersvereeniging, Bevin, hun uitbracht. Er werd geen enkele beslissing genomen. De volgende bespreking is vastgesteld op hedenavond zeven uur. Na afloop der vergadering verklaarde Bevin, dat de gedelegeerden Zondag en Maandag over leg zouden plegen met de afdeelingen, die er over zullen beslissen of zij op de door de Board voorgestelde basis in onderhandeling zullen treden, ofwel de staking zullen voortzetten om een werkdag van IV, uur te verkrijgen, een punt, waarover de Board niet wenscht te on derhandelen. Duizenden stakende autobus-chauffeurs, con ducteurs en personen, die met hen sympathi- seeren, hebben Zondagmiddag een optocht ge houden, welke werd voorafgegaan door een doodkist, waarop een pet en een wit hemd, zooals door het autobuspersoneel wordt gedra gen. Zij trokken naar Trafalgar Square, waar een bijeenkomst werd gehouden met het doel de grieven der stakers aan het publiek uiteen te zetten. Niet zonder eenige incidenten is het werk Zaterdag In sommige autobusgarages in de pro vincie hervat. In Norfolk, te Cromer en She- ringham is de werkhervatting gedeeltelijk en trachten de stakers tevergeefs te beletten, dat de autobussen, die bestuurd worden door hun collega's, die het werk hervat hebben, tegen te houden. In Gillingham in Kent zijn 600 arbeiders weer in staking gegaan, na eerst het werk te hebben hervat, daar naar hun zeggen de di rectie eenigen hunner getreiterd had. Zeshonderd arbeiders bij de autobussen in Northampton, die sinds negen dagen in staking waren, hebben besloten het werk te hervatten op de voor de staking van kracht zijnde voor waarden. Te Meppel Is het 6-jarig zoontje van den heer Jonker uit de Kinkhorststraat, dat met een scheepje speelde, in het water van de Nieuwe Haven geraakt en verdronken. van dit moderne product is voldoende om in korten tijd Uw pijn ie stillen, want - en dit is het, waarom dit pro duct de voorkeur verdient—het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. stilt en voorkomt pijnen! VALENCIA, 10 Mei. (Havas). De minis terraad te Valencia heeft den toestand in Catalonië onder de oogen gezien. Na af loop werd een communiqué gepubliceerd, waarin o.m. wordt verklaard: Teneinde een herhaling van soortgelijke gebeurtenissen te voorkomen, zal een onderzoek moeten worden ingesteld, om met alle gestrengheid alle oproerige daden, welke werden ge pleegd, te straffen. Men zal op krachtige wijze voortgaan met de ontwapening der achter het front verblij vende burgerbevolking. De regeering maakt bekend, dat zij uiterst gestrenge sancties zal toepassen op hen, die zouden weigeren hun wapens uit te leveren. De regeering heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken opgedragen zoo spoedig mogelijk de contróleposten aan de grenzen en in de havens, die niet direct onder zijn gezag staan, te doen verdwijnen. De regeering hoopt, dat alle vakvereenigings- organisaties en politieke vereenigingen volle- digen steun zullen verleenen bij de toepassing dezer maatregelen, welke beoogen den vrede en de rust achter het front te verzekeren. Het leven heeft te Barcelona zijn normalen loop hernomen. Men is begonnen de barricades af te breken, Het verkeer is weer normaal. Luit.-kolonel Emile Torres en José Diaz Ceballos, een func tionaris van het ministerie van Binnenland- sche zaken, zijn uit Valencia gekomen, en heb ben de functies op zich genomen van chef der politie te Barcelona en commissaris-generaal der prefectuur. Tevens zijn 5000 guardias da asalto en twee gemotoriseerde compagnieën uit Valencia aangekomen. Torres heeft een bezoek gebracht aan Companys, en heeft na het on derhoud verklaard, dat het vraagstuk der openbare orde snel tot oplossing zou komen. Volgens berichten, die uit het Noorden van de provincie Guadalajara zjjn binnen gekomen, zijn de nationalisten begonnen Cogo Lludo, een belangrijk dorp, gelegen op 35 K.M. ten Noorden van Guadalajara, te ontruimen. Het gebied wordt voortdurend door het ge schut der linkschen, alsook door bombarde mentsvliegtuigen, bestookt. De infanterie der linkschen, die zich voor het plaatsje in loop graven heeft verschanst, ging tegen den mid dag, voorafgegaan door tanks, tot den aanval over, waarbij de volksfronttroepen de eerste huizen van Cogo Lludo bereikten. De tegen stand der rechtschen is betrekkelijk zwak. De regeeringstroepen zijn Zondag vier kilometer opgerukt aan weerszijden van den weg naar Toledo. De luchtmacht heeft de wapenfabriek van Toledo bestookt en drie gebouwen geheel en twee gedeeltelijk vernield. De linkschen hebben zich thans in de veroverde stellingen genesteld. Generaal Franco heeft een proclamatie ge richt tot de bevolking van Biscaye, waarin hij o.m. verklaart: Wij zijn voor de poorten van Bilbao, en de halve provincie Biscaye bevindt zich in onze handen. Gij wordt bedrogen door hen, die den tegenstand willen verlengen door valsche praatjes over terechtgestelde gevangenen. Den genen, die zich vrijwillig overgeven, dreigt geen enkel gevaar. Wi) waarborgen het leven en de vrijheid van de strijders, die niet verantwoor delijk zijn voor misdaden en plunderingen. Wi) beloven de regionale tradities te zullen eerbie digen om een vereenigd groot Spanje te schep pen. Het is nog tijd grooter ongeluk te voor komen. Een speciale verslaggever van Havas meldt, dat de rechtschen er Zondagmorgen in zijn geslaagd door te dringen tot stel lingen in het Sollubegebergte in den sec tor van Bermeo. De regeeringstroepen trok ken zich in hun tweede linies terug. De rechtbank te Toulouse heeft 29 vreemde lingen wegens overtreding der wet op de niet- inmenging ieder tot 40 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Het gezelschap was op 3 April te Muret ge arresteerd bij een poging over de Spaansche grens te trekken, om er dienst te nemen bij de regeeringstroepen. het veld. maakt icat smaakt.'- Volgens een verklaring van kapitein Schiller van het luchtschip „Graf Zeppe lin" zal dit zonder hcliumgas geen nieu wen tocht over den Oceaan maken. De „Zepp" zal dus niet in Mei uit Frankfort naar Rio de Janeiro vertrekken. Schiller zeide, dat Friedrichshafen geen vol doende hoeveelheden helium bezit, en dat de stopzetting van den dienst van langen duur zal kunnen zijn. Heliumvulling zal belangrijke technische wij zigingen noodig maken. Vlootautoriteiten hebben in den Amerikaan- schen Senaat te kennen gegeven, dat zij er zich, ondanks de ramp van de „Hindenburg" tegen zouden verzetten, indien groote hoeveel heden heliumgas zouden worden uitgevoerd, tenzij blijkt, dat aan de -eigen behoeften vol daan is. Kapitein Lehmann heeft, volgens den journalist Leonhardt Adelt, die met de „Hindenburg" de reis over den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt, direct nadat zich de eerste ontploffing aan boord van het lucht schip had voorgedaan, verklaard, dat de bliksem de ramp veroorzaakt heeft. De journalist stond vlak bij Lehmann. Adelt heeft in een interview met de „New York Daily News" gezegd, dat Lehmann heeft geroepen: „Het weerlicht! Spring!" De „Graf Zeppelin", het luchtschip, dat den dienst op Zuid-Amerika onderhoudt, is Zaterdag te Friedrichshafen aangekomen, waar zich een groote ontsteltenis van de passagiers en de leden der bemanning meester maakte, toen zij van de ramp van de „Hindenburg" vernamen. Tijdens den overtocht waren de op varenden van deze tragische gebeurtenis on kundig gelaten. Volgens een mededeeling van den voorzitter der Marinecommissie tot onderzoek der ramp met de „Hindenburg", zal deze commissie haar werkzaamheden uitstellen totdat het onderzoek namens het departement van Handel is vol tooid. Dit onderzoek vangt hedenmorgen aan en duurt ongeveer acht dagen. Ruim 150 ge tuigen zullen gehoord worden. De voorzitter dezer commissie verklaarde te vertrouwen, dat hij de oorzaak van de ramp kan achterhalen. De mogelijkheid van sabotage wordt hier nog niet buiten beschouwing gelaten. BOEDAPEST, 10 Mei (Stefani). Naar verno men wordt, zal de Duitsche minister van Oor log, Generaal Von Blomberg, binnenkort een officieel bezoek brengen aan Boedapest. Men verwacht den minister op 28 Mei. Naast de vele verkiezingsaffiches ter propageering van candidaten, zonder welke Nederland geen toekomst meer zou hebben of wel een paradijselijke toekomst tegemoet heet te gaan, vindt men hier en daar groote aanplakbiljetten, waarop een geweldige oceaanstoomer en een kraanstellage zich af teekenen tegen een oranje lucht. De tekst op deze plaat luidt: Nieuw Neder land loopt van stapel. Oxford Groep. Utrecht 617 Mei 1937. Deze plaat is geen verkiezingsplaat, geen reclame voor wéér een nieuwe politieke partij, maai de aankondiging van een congres van een nieuwe zuiver geestelijke beweging, welke in Engeland nog geen 25 jaar geleden haar oorsprong vond en in ons land groote vorderingen maakt. Wat beoogt deze Oxford-Groep? Kort en goed gezegd: zij wil het materialisme,dat in de wereld het innerlijk en het geestelijk leven heeft vervlakt, verdrongen en ver nietigd, den strijd aanbinden door ver dieping van ieders persoonlijk christe lijk bewustzijn. Zij beveelt een ieder aan in zijn binnenste naar Christus te luis teren en de aanwijzingen van die stem in de practijk van het dagelij ksche leven stipt op te volgen. Of de Oxford- Groep Christus als den Zoon Gods be schouwt, valt uit haar geschriften niet met stelligheid op te maken, maar de wijze, waarop zij nu eens over de stem van God en dan weer over die van Christus spreekt, schijnt toch in de rich ting van een erkenning van Christus als God te duiden. Men zou de Oxford- Groep een beweging van Godzoekers kunnen noemen, die gezamenlijk in groepverband hun innerlijke persoon lijke ervaringen uitwisselen en mede- deelen om zoodoende elkander aan te moedigen en in overtuiging te sterken en nieuwe aanhangers te winnen. Deze beweging inspireert ziel* op het Evan gelie, maar stelt geen dogma's of dwin gende criteria en rept van geen ander gezag dan dat van de stem Gods, die een ieder in zijn binnenste hoor en moet, wanneer hij maar in stilte en volledige overgave ernaar wil luisteren. Zij con centreert zich evenals het geloovige pro testantisme uitsluitend op de persoon lijke verhouding van den mensch tot God zonder leergezag, doch enkel over eenkomstig ieders subjectiviteit, welk' wij eigenlijk geweten noemen. Nu is het voor ons Katholieken zeer heilzaam en noodzakelijk naar ons geweten te luisteren en te handelen. Wij weten echter ook, dat het geweten alléén geen altijd even betrouw baren maatstaf voor ons innerlijk efl' uiterlijk leven biedt. Immers er bestaat een van te voren waarschuwend en een achteraf wroeging wekkend geweten, een valsch en een door omstandigheden en levenspraetijk onzuiver geworden ge weten. Wie dus uitsluitend op zijn ge weten vertrouwt, vaart op een twijfel achtig compas en loopt mogelijk groote risico's. De Oxford-Groep heeft voor ons Katholieken dus geen enkele bijzondere aantrekkingskracht of reden van be staan. Dit neemt echter niet weg, dat wij tot op zekere hoogte deze vaag ethische en Christelijke beweging, welke het ma terialisme wil overwinnen door inner lijke levensverdieping kunnen waardee- ren als wederom een bezinningsverschijn- sel, dat tot de erkenning van de eenige eeuwige door God geopenbaarde en door de Katholieke Kerk zuiver bewaarde waarheid kan leiden, mits Zij zich zelf niet tot een nieuwen definitieven gods dienst of een afzonderlijk kerkgenoot schap wenscht te ontwikkelen. Als mid del voor niet-katholieken om God te zoe ken en uiteindelijk te vinden kan deze beweging schoone resultaten afwerpen, als nieuwe godsdienst zou zij niet meer beteekenen dan zoovele andere geeste lijke bewegingen, welke, hoe goed ook bedoeld, de verwarring hebben vergroot en de menschen halverwege hebben laten staan op den weg naar Hem, die de Weg, de Waarheid en het Leven is, om weer aan nieuwe dwalingen te worden prijs gegeven. Er zit aan deze beweging ten slotte ook nog een andere gevaarlijke kant. Immers de mogelijkheid bestaat, dat de vaagheid van haar program al len zal aantrekken, wien de consequente beleving van het Katholicisme, zooals de Kerk met Goddelijk gezag die leert en eischt, te „lastig" valt. PARIJS, 10 Mei. (Havas). Zondag is in geheel Frankrijk St. Jeanne d'Arc herdacht, hetgeen zooals gebruikelijk aanleiding gaf tot eenig mi litair vertoon bij het standbeeld op de Place des Pyramides te Parijs, waar kransen werden ge legd. Er was een krachtige ordedienst ingesteld, op tochten waren verboden. Er werd druk gevlagd. Bij het standbeeld van St. Jeanne d'Arc op de Place des Augustins was een passende ver siering aangebracht. Achtereenvolgens op drie plaatsen hebben zich te Toulouse tijdens de St. Jeanne d'Arc-feesten relletjes voorgedaan, waarbij een twintigtal ge wonden is gevallen. Er was een optocht gevormd, gedeeltelijk bestaande uit aanhangers van de Action Francaise, gedeeltelijk uit leden van de Parti Social Francais. De betoogers raakten in botsing met tegenbetoogers. Tenslotte slaagde de politie er in een einde te maken aan de vecht partijen. Tegen 12 uur was de rust weergekeerd. Eenige arrestaties zijn verricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 13