De Britsche hoofdstad reeds in Coronation-stemming Prinselijk Paar te Londen 0 WANDGEDIERTE Het drukste weekend sedert vele jaren MEIN KAMPF" OP DEN INDEX? Mgr. Pizzardo te Londen VERTREK VAN HOEK VAN HOLLAND Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 10 MEI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN* voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20552 Overweldigende belangstelling voor de laatste repetitie van den kroningsstoet Verkeersproblemen en de autobusstaking I De laatste repetitie De Duitsch-nationalen in Danzig Nieuwe poging tot Oceaanvlucht Dick Merrill haalt foto's van de Kroningsfeesten Het Weer Binnenkort zou de eisch daartoe ingediend worden Pauselijk afgezant bij de kronings plechtigheden Opstandige beweging Hartelijke verwelkoming van Prinses en Prins te Har wich en te Londen Engelsch enthousiasme voor onze Prinses Aankomst in Engeland Fa. H. VAN LOON DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Gespannen toestand in Palestina NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De aankomst van het Prinselijk Paar te Londen. Bij het verlaten van de „Gel derland" werden Prinses Juliana en Prins Bernhard door een groote menigte har telijk toegejuicht (Van onzen specialen verslaggever) tonden, 5 Mei. De afgeloopen Zaterdag en Zondag vorm den het laatste weekend voor de groote kroningsplechtigheid. Wie de laatste paar dagen het verkeer en de menigte in de Lon- densche straten heeft gadeslagen vraagt zich met verbazing af, wat er zal gebeuren als de drukte Woensdag a.s. een climax be reikt, wat ongetwijfeld het geval zal zijn. Behalve de tienduizenden vreemdelingen, die feeds in de Britsche hoofdstad zijn gearriveerd, Waren er gisteren ook vele provincialen, die zich pp de spitsuren, vooral door sommige straten ia het Westend, voetje voor voetje voortbewo gen. De belangstelling concentreerde zich vooma- hielijk in de omgeving van Buckingham Palace, Westminster, Hydepark en Marble Arch en in öe avonduren in het bijzonder rondom Oxford- street en Piccadily. Ondanks de uitmuntende ■verkeersregeling, die de Londensche politie ook ia deze buitengewoon moeilijke dagen weet te handhaven, kon niet voorkomen worden, dat ia de buurt van genoemde punten zich lange rijen van auto's vormden, die slechts langzaam Vooruitkropen, zoodat men eigenlijk beter kon loopen. Het aantal voetgangers zou trouwens, °°k zonder de vele bezoekers van buiten, ten gevolge van de busstaking toch al abnormaal Sroot zijn geweest, want al maken velen, die baders den bus nemen, thans van tram en on- herground gebruik, talloozen, die juist voor de hortere trajecten gewoonlijk den bus gebrui ken, gaan nu loopen. Men vraagt zich trouwens af, hoe de po litie kans zal zien, den reusachtigen stroom van voertuigen nog in goede banen te leiden, als de groote, roode bussen hun plaats in. *t verkeer weer gaan innemen. Sommigen verdenken de hoogste politie-autoriteiten er Van, dat zij er niet om treuren, dat de con ferentie, die in den nacht van Zaterdag op Zondag tot 1 uur heeft geduurd, zonder resultaat is gebleven en dat een beslissing over opheffing van de staking in geen ge- Val voor Maandagavond as. verwachtkan Worden. .Zaterdag, toen de zon scheen, boden de ver arde straten in het centrum der stad met de ichte, beweeglijke menigte en de fleurige ver dringen een levenaigen, vroolijken aanblik. In ~xfordstreet en Bondstreet hebben de groote J^hkelzaken zeer veel zorg aan de versiering Oesteed, die. in sommige gevallen een te bont 0f te overdadig karakter draagt, dat vooral daar opvalt, waar de eenheid ontbreekt. De beste ver dringen vindt men in de buurt van Westmin- er en vooral Whitehall ziet er goed uit, met e vele met zorg versierde regeeringsgebouwen. ftondom de Westminster Abbey zijn op alle pschikbare plaatsen tribunes gebouwd. Véer- letl dagen geleden boden de vele staken en Palen waarachter de fraaie puien van Abbey h House of Parliament schuil gingen nogeen fschuwelijken aanblik. Nu alles evenwel in de ationale kleuren is versierd, en gedrapeerd met eeel rood en goud, is dat veel beter geworden Qri doet Parliament Square met zijn vierkante Pen ruimte, omgeven door fraai versierde, 'erdekte tribunes, denken aan een middel- hWsch tournooiveld. gJr'ai de publieke belangstelling Woensdag as. groot worden als sommigen verwachten, die jPfeken van drie millioen bezoekers van buiten nden op dien dag? Zondagochtend vroeg g eft men op deze vraag een antwoord gekre- Waaruit men slechts een bevestigende con- kan trekken. Te zes uur in den morgen is n.I. de laatste generale repetitie gehouden van den stoet, die van Buckingham Palace naar Westminster Abbey zal trekken. Omdat de ervaring bij deze repetities geleerd had, dat het publiek ook daarvoor groote belangstelling had, besloot men, de tribunes langs de te vol gen route toegankelijk te stellen tegen den ci- vielen prijs van threepence per plaats. Het ge volg was verbazingwekkend. Zaterdagavond voor twaalf uur had men reeds meer dan 10.000 plaatsen verkocht en begon het publiek zich te installeeren op de tribunes rondom Parliament Square, later vooral ook langs de Mali. Dui zenden hebben den nacht op de tribunes door gebracht, vaak met slapende kleine kinderen bij zich, en tegen vier uur trokken duizenden te voet uit alle deelen van Londen naar West minster, ondanks den druilregen, die vroeg in den nacht begon en in de vroege ochtenduren in een eindeloos neerstroomenden plasregen overging. Lang voor half zes was geen tribune plaats meer onbezet en stond het publiek, dat daar geen ruimte meer had gevonden, zes en acht rijen dik aan weerskanten van de Mali, op Trafalgar Square, langs Whitehall en voor Westminster. En wat hebben deze duizenden gezien? Een zeer sober schouwspel, dat zeker niet de moeite van een nachtwake in de open lucht loonde en dat door het grauwe regenweer den weinigen glans, die het had kunnen hebben, verloor. Voor het publiek moge het geboden schouw spel dan ook eenigszins teleurstellend zijn ge weest, voor de organisatoren en in het bijzon der voor den voor alles verantwoordelijken Earl Marshall, den hertog van Norfolk, was het ver loop der repetitie uiterst bevredigend en men vraagt zich slechts af, hoe groot de publieke belangstelling Woensdag wel zal zijn, als de werkelijke kroningsstoet in al zijn schitterende pracht en praal door de Londensche straten zal trekken. DANZIG, 10 Mei (PAT). De Duitsch- nationale afgevaardigden van Danzig hebben besloten toe te treden tot de nationaal-socia- listische Volksdagfractie. NEW YORK, 10 Mei (Reuter). Dick Mer rill is gestart voor een Oceaanvlucht. Hij is voornemens op Croydon te landen, en vandaar weer naar Amerika den Oceaan over te steken met foto's en films van de kroningsfeesten. Te 6.27 uur Greenwichtijd seinde de vlieger, dat hij zich boven zee bevond, op 1508 mijl van New York. VERWACHTING: Zwakke tot matigen veranderlijken wind, later uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en kans op regen of onweer, iets zachter. Hoogste barometerstand: S= 764.7 te Haparanda. Laagste barometerstand: 745.3 te Isafjord. Zon op 4.14 - onder 19.40 - Licht op 20.10 Maan op 3.48 onder 20.03 N.M. 13.38 WARSCHAU, 10 Mei. (Havas). Het Katho lieke orgaan der Duitsche minderheid in Polen „Der Deutsche in Polen", dat over het alge meen goed geïnformeerd is ten aanzien van de betrekkingen tusschen het Vaticaan en het Duitsche Rijk, meldt, dat binnenkort de eisch zou worden gesteld tot op den index plaatsen van Hitiers boek „Mein Kampf". De eisch zou ingediend worden bij dezelfde instantie, die in 1934 het op den Index plaatsen tot stand bracht van het boek van Rosenberg „De mythe van de twintigste eeuw". Vrouwen en kinderen vxrrden voor de oprukkende troepen van Mola naar Bilbao in veiligheid gebrachtDe aankomst van een transport vluchtelingen te Pauillac in Frankrijk LONDEN, 10 Mei. (Eig. tel.). Mgr. Pizzar do, de Pauselijke afgezant bü de kroning, is gisteren te Londen aangekomen, verge zeld van Mgr. William Godfrey en Sr. Guilio Pacelli. De Pauselijke missie houdt verblijf in Forbes House, het huis van den vroegeren Opperstalmeester, Lord Granard, in Halkinstreet. De Koning heeft den Aartsbisschop kapt. Walter Legge als attaché toegevoegd. Heden zal Mgr. Pizzardo den Koning een eigenhandig schrijven van den Paus ter hand stellen. Mgr. Pizzardo zal de plechtigheid in de Ab bey niet bijwonen; de leden der missie zullen echter meerijden in den Kroningsstoet, en ge durende de plechtigheid vertoeven in een spe ciale loge buiten de Abbey. Donderdag zullen zij de Pontificale Mis in de Westminster Kathedraal bijwonen, en Vrij dag zal de Graaf Maarschalk, de Hertog van Norfolk, die katholiek is, de missie een feest maal aanbieden in Norfolk House. MONTEVIDEO, 10 Mei. (Havas). Het blad „FI Diario" meent te weten, dat vandaag een opstandige beweging zou uitbreken in de Bra- ziliaansche staten Sao Paulo, Rio Grande en Bahia. De opstandelingen zouden 50.000 man sterk zijn; de beweging zou te Montevideo zijn voorbereid. Dit bericht is niet bevestigd en lijkt zeer overdreven. Londen is in feeststemming. Het afgeloopen weekend was het enorm druk in de Britsche hoofdstad,vooralZondagmorgen was de belangstelling voor den kroninasstoet enorm. Hierboven een der fraai versierde hoofdstraten Zondagochtend, enkele minuten voor half tien, zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard ter bijwoning van de Engelsche kroningsfeesten van Hoek van Holland aan boord van Hr. Ms. oorlogsbodem Gelderland naar Harwich -vertrokken. Prinses Juliana en Prins Bernhard, die in een hofauto om half negen van het Huis ten Bosch in Den Haag waren vertrokken, arri veerden kort na negen uur in Hoek van Hol land. Prins Bernhard wasf gekleed in het Uni form van luitenant ter zee der eerste klasse. Prinses Juliana droeg een grijs complet. In het gevolg van de vorstelijke personen bevonden zich jkvr. baronesse van Heemstra, hofdame van de prinses, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, dienstdoend grootmeester van de Prinses en luitenant ter zee der eerste klasse jhr. E. J. van Holthe. Bij de loopplank begroette de commandant de vorstelijke gasten, die zich onmiddellijk na aankomst aan boord begaven, hartelijk toege juicht door de op de kade verzamelde menigte. Aan boord van de Gelderland inspecteerden Prinses Juliana en Prins Bernhard de aan dek opgestelde bemanning, waarna zü zich naar de hut van den commandant begaven. Inmid dels was aan den achtersten mast van de Gel derland de standaard van de Prinses gehe- schen, de wacht op de kade ingerukt en wer den de trossen losgegooid. Slechts enkele minuten vertoefden Prinses Juliana en Prins Bernhard in de hut van den commandant, want spoedig begaven zij zich naar de brug om getuige te kunnen zijn van het vertrek. Vriendelijk wuivend naar de belangstellen den op den wal, bleef het prinselijk paar ge durende den tijd, dat de oorlogsbodem met be hulp van een sleepboot werd gedraaid, op de brug. Langzaam stoomde de Gelderland om even over half tien de monding van de Nieuwe Maas uit, Engeland tegemoet. Buitengaats wachtte de torpedoboot Z V, die de Gelderland op de reis naar Harwich zou escorteeren. Onder zeer groote belangstelling zijn Zondagavond H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard aan boord van den kruiser Gelderland te Harwich aan gekomen voor hun eerste officieele bezoek na het huwelijk aan Engeland, waar het Prinselijk Paar gedurende de kroningsfees ten als gasten van de Britsche koninklijke familie op Buckingham Palace te Londen zal verblijven. Het was jammer, dat deze eerste zeereis van het prinselijk paar niet door beter weer werd begunstigd. De regen striemde over Parkeston Quay, waar onze Prinses werd opgewacht door den Nederlandschen gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, die vergezeld was van den marine-attaché A. de Booy, den ma rine-commandant van Harwich, kapltein-ter- zee Alexander, den Nederlandschen vice-consul te Harwich Cann en eenige havenautoriteiten en leden van de directie der London North Eastern Railway Company. Precies op den vastgestelden tijd naderde de Gelderland de reede van Harwich. Een grauwe nevel hing over de rivier, waarüit de Gelder land opdoemde, eenige honderden meters ach ter de Oranje Nassau van de maatschappij Zeeland, die nauwelijks gemeerd was om den stroom van reizigers uit Vlissingen te doen debarkeeren, toen de Gelderland zwaaide, om achter de mailboot aan de kade vast te maken. In top voerde de kruiser den standaard van de Prinses, terwijl bij het naderen van den wal met de vlag in den achtermast het saluut werd gebracht en de geus aan de voorpiek werd ge- heschen. De oude kruiser wekt hier verschil lende historische herinneringen. Een aantal Engelschen herinnert zich nog, dat het de Gelderland was, die in 1900 naar Transvaal werd gezonden om President Paul Kruger naat Nederland te brengen. In 1911, bij de kroning van wijlen Koning George, was het de Gelder land, die wijlen Prins Hendrik naar Engeland bracht voor het bijwonen van de feestelijkhe den en de vlootrevue. Aan den wal heeft men op de brug Prinses Juliana ontdekt, die gekleed is in een lichten bonten mantel, terwijl zich naast haar Prins Bernhard bevindt. Een gejuich klinkt op, als men het prinselijk paar ziet, dat zich naar voren begeeft om via het sloependek naar be oeden te gaan. Te kwart over zeven is de kruiser gemeerd De rood-wit-blauwe kleuren wapperen thans van den spiegel. Een loopplank wordt uitge legd, vanwaar een roode looper door een der loodsen naar het perron leidt. Ondanks het slechte weer is een zeer groot aantal bewoners van Harwich en omgeving naar hier gekomen om de aankomst van het prinselijk paar te zien, en vele binnenkomende reizigers, die de douane zijn gepasseerd, maken van het op onthoud gebruik om het schouwspel eveneens gade te slaan. De wacht komt in het geweer en als jhr. de Marees van Swinderen, gevolgd door den heer de Booy, zich aan boord begeeft, wordt hij ge salueerd met drie stooten op de fluit en een drievoudig roffel-saluut. Eenzelfde eerbewijs valt ook den marine-commandant Alexander ten deel. Zij begeven zich naar den salon, waar zij de Prinses en den Prins begroeten en zich geruimen tijd met hen onderhouden. In snel tempo brengen kwieke matrozen een groot aantal koffers aan land. Dan weerklinkt het trompetsignaal „Alle hens aan dek." De jongens spoeden zich naar hun vaste posten, vormen een front langs het dek, het sloependek en den bak, klauteren in het want en in het kraaiennest. Het is inmiddels ruim half acht geworden. Een der officieren inspecteert de manschappen. Dan klinkt het trompetsignaal: „Geeft acht." Terwijl de trommels wederom ge roerd worden, verschijnen de Prinses en de Prins aan dek. De pijpers zetten het Wilhel mus in, de Prinses neemt afscheid van den commandant overste P. B. M. van Straelen en de overige officieren en terwijl zij, gevolgd door Prins Bernhard, de loopplank afdaalt, wordt langzaam de prinselijke standaard van den achtermast gestreken. Nauwelijks staat de Prinses op de kade, of de commandant, die bo ven op de statietrap is teruggetreden, roept luid: Leve de Koningin, een kreet, die door de matrozen en door de Hollanders onder het wachtende publiek luide wordt herhaald. En als deze kreet is verklonken, dreunt over het water het eerste van een salvo van 34 sa luutschoten, waarmee de Gelderland afscheid neemt van haar hooge passagiers. Zwaar rollen de schoten over de reede. Onbeweeglijk staat de Prinses, die nu gekleed is in een lichtblauw mantelpak en een rooden hoed draagt. Het ge zicht heeft zü naar den kruiser gewend. Bloots hoofds staat aan haar zijde Prins Bernhard, in donker colbert met donkere overjas. En als dan de schoten verstorven zijn, klinkt opnieuw ge juich en begeeft de Prinses zich over den looper naar het perron, waar het salonrijtuig, dat voor de hooge bezoekers is bestemd, achter den Pullmanwagen van den boottrein naar Londen is gekoppeld. Op den normalen tqd, om vijf minuten voor acht, vertrok de boottrein uit Harwich. Gedurende de reis gebruikte het gezelschap in het salonrijtuig den maaltijd en precies te half tién stoomde de trein Liverpool- street binnen, waar een groote menigte op het perron - stond te wachten op de aan komst van de Nederlandsche Kroonprinses en haat gemaal. Onder de aanwezigen bevonden zich het geheele personeel van de Nederlandsche le gatie en talrqke leden der Nederlandsche kolonie, waarvan velen voor de eerste maal Prins Bernhard aanschouwden. Ter verwelkoming van de Prinses waren na mens de Britsche koninklijke familie op het perron aanwezig lady Catherine Seymour,sir- Harry Verney en generaal Paynter. Tevens was prins Arthur van Connaught ter; begroeting ge- kómen. Reeds bü het binnenrijden van den trein, toen déwachtenden Prinses Juliana voor een der ramen zagen verschünen, weerklonk luid ge juich, dat nog toenam, toen de Prinses, ge volgd door Prins Bernhard, het perron betrad. 'In het Nederlandsch klinkt de kreet; „Leve de Prinses, leve Prins Bernhard," doch ook het Engelsche 'publiek laat zich niet onbetuigd en hërhaaldelük hoort men: Hurrah for princess Juliana. Het is een ontroerend moment als, terwül het prinselük- paar omstuwd door een menschen- menigte op het perron staat, de wachtende Nederlanders het Wilhelmus inzetten, dat door vele stemmen wordt meegezongen, terwijl het Engelsche publiek, bemerkende dat het 't Ne derlandsche volkslied is, eerbiedig het hoofd ontbloot. Te ruim half tien stapte het prinselijk paar met de leden van het gevolg in de wachtende hofauto's, waarmede naar Buckingham Palace werd vertrokken GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen MARNIXSTRAAT 116 TELEF. 23037 Londen in Coronation-stemming; duizenden hebben Zondag de laatste repetitie van den kroningsstoet bijgewoond. Mgr. Pizzardo, de Pauselijke afgezant bij de kroning, te Londen aangekomen. De Zuid-Amerika-dienst van de „Graf Zep pelin" is gestaakt. Het schip zal eerst met helium gevuld moeten worden. Hedenavond zal het stakende Londensche auto- buspersoneei bijeenkomen, om opnieuw den toe stand te bespreken. De feestdag van St. Jeanne d'Arc is Zondag in geheel Frankrijk plechtig gevierd. Een samenzwering in Irak werd door de regee ring nog tijdig genoeg ontdekt om een opstand te voorkomen. Generaal Von Blomberg zal op 28 Mei een be zoek brengen aan Mgr. Preysing protesteert in een herderlijk schrij ven tegen de wijze, waarop de Duitsche pers de processen tegen geestelijken uitbuit. Binnenkort zou bij de bevoegde kerkelijke in stanties de eisch worden Ingediend tot plaatsing op den index van Hitler's „Mein Kampf". Bij een auto-ongeval in Indië zgn negen per sonen zwaar gewond. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn te Lon den aangekomen. Algemeene vergadering van den R. K. Bond van Technici. Inbraak in juwelierszaak te Den Haag; voor 17.000 aan ringen en horloges gestolen. Verduistering ten nadeele van een woning- bouwvereeniging te Beverwijk door secretaris penningmeester. In de kampioenscompetitie van den I.V.C.B. klopt Brabantia V.V.A. en verliest Treffers van R.K.V.VI. Groote zege van Feüenoord op P.S.V. in de kampioenscompetitie van den K.N.V.B. Ne derlaag van Go Ahead tegen Be Quick. R.C.H. degradeert; Hengelo promoveert. Vier nieuwe Nederlandsche zwemrecords ge vestigd. O JERUZALEM, 10 Mei (Havas). In de streek van Tulkaram (Palestina) heerscht een sfeer van onveiligheid,' die wanordelijkheden doet vreezen. De bewoners hebben een algemeene staking afgekondigd, uit protest tegen een boete van 150 pond, die hun is opgelegd door den gouverneur in verband met de recente wanor- delükheden. De Joden, die de streek passeeren, reizen on der politie-escorte in karavanen. Stand op Maandag 1 uur n.m.: Vorige stand: 758.0 757.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1