Stadsnieuws tfcs&ss, mm REMBRANDT Politieke Landdag te Heemstede WASSCHEKIJ VAN HOUTEN ROGGEVEEN Kort en volledig Kerk en geweten WERKZAAMHEDEN VAN PRINS BERNHARD WONEN TE HEEMSTEDE? nieuuue Reclame-Optocht DAMAVE M Ëódghuis l MAANDAG 10 MEI 1937 ZEER GESLAAGD De heeren Bomans en Paul de Waart roepen de katho lieken op voor hun geloofsvrijheid op te komen Aardig intermezzo Rede Mr. J. B. Bomans WANDELSPORT DE BOLLENMARSCH VAN ST. CHRISTOPHORUS Het verdere D.H.A.K.-programma STEUN AAN WERKLOOZEN Aardig intermezzo Rede Paul de Waart 1 Nog steeds hoogere totalen dan verleden jaar Rijwieldief aangehouden Orgelbespeling ORV 'ïio— antgaat om menscheuleyens? UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Dividend Ned. Bank Het bisschoppelijk mandement ^JDAG a.sjn Voedingswaarde van voedsel in blik Koninklijk commissaris bij de Kon. Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen Zusterschip van de Weltevreden N.V. Rotterdamsche Lloyd geeft opdracht tot bouw Verduistering te Beverwijk Woningbouwvereeniging ernstig gedupeerd REMBRANDT- THEATER EN PALACE FILMAC KltAAMIIELDEK MINIMUM SLIJTAGE Tarieven 10 - 20 - Bloekcrsvaartwcg 25 - 30 en 35 cent per K.C. 45 - Heemstede - Tel. 28572 KWIEK EN VIEF Sen trek aan de bel EN ONZE DEUREN GAAN VOOR U OPEN VOORJAAR en NIEUWE MODE Dan naar: „Heemstede's Woningbureau Corns. L. Kwak" n.v. Vraagt gratis Woninggids Schoonheids-behandelingen bij Gerzon verstrekt Haar persoonlijke vertegenwoordig ster speciaal in Holland voor het geven van advies en het verstrekken van Schoonheidsbehandelingen, is aanwezig in ons magazijn te HAARLEM Afspraken kunnen telefonisch of schriftelijk worden gemaakt; advie zen geheel kosteloos In samenwerking met de afdeelingen Ben- nebroek, Vogelenzang en Vijfhuizen hield Zon dagmiddag de afd. Heemstede van de R. K. Staatspartij een landdag op het H. B. C.-ter- rein. Het terrein was met vlaggen versierd. Op het groene veld waren met tulpenbloemen de let ters R.K. S. P. aangebracht. Het podium van de overdekte tribune was eveneens met groen en bloemen omgeven. Het geheel gaf een fees telijk cachet. Via een geluidsinstallatie was het gesproken woord overal goed verstaanbaar. Naar schatting was een 700 tal belangstellen den aanwezig, waaronder o.m. de Hoogeerw. heer N. L. A. Ammerlaan, Regent van het Klein Seminarie, verschillende heeren geestelij ken, wethouder dr. E. A. M. Droog en raads leden. Behalve met radio-muziek werd de landdag ook door de Harmonie „St. Michaël" opge luisterd. De voorzitter der propagandaclub, de heer W. Groenland wees in zijn kort inleidingswoord op de groote zaken die bij de a.s. verkiezing op het spel staan, waardoor het noodig is on zen geest eens extra te versterken, en hier mas saal te besluiten op 26 Mei als één man en één vrouw op te komen voor ons beginsel, om dat wij ons veiliger onder het kruis dan in het meest comfortabele Concentratiekamp voe len 1 Wij leven, zoo begon Mr. J. B. Bomans thans in een krankzinnige wereld. Men vliegt langs den weg in razende snelheid, om dan tot de ontdekking te komen dat men veel te vroeg aan zijn einddoel is. In Londen leven tienduizend waarzegsters van „koffiedik". Men spreekt van de eeuw van den arbeid en de werkloosheid is de geesel van dezen tijd. Satan heeft den strijd aangebonden met het kruis. Daarvoor zijn 5000 religieuzen in Span je gemarteld en werd een Spaansch semina rist gekruisigd. Zullen wij ook tegen den muur gaan staan, of zullen wij trachten daaraan te ontkomen? Met 30 zetels in de Tweede Kamer kunnen wij niet regeeren, dus hebben wij bondgenoo- ten noodig, als de A. R. en Chr. Hist, par tijen. De eerste is wel een trouwe bondgenoote, de laatste echter wat bang voor enkele domi nees. Toch heeft spr. niet veel vertrouwen in Dr. ColiJn, want waarom omstuwen de liberalen hem zoo? Er moet komen'een christelijke samenleving, meer arbeid voor de jongeren. Staat Colijn daarin naast' 'öttê? Uitvoerig schetste spr, het liberalisme, dat het communisme gekweekt heeft. Dé leuze „los van God" is de weg daar naar toe. Waar bleven de protesten in de liberale bla den tegen het verbannen der Jezuïeten in Spanje, het jagen der liefdezusters over de Fransche grens, de vervolgingen in Mexico e.a.! De heer Schouten, aldus spr., heeft ons ver weten dat wij niet meejubelen op Colijn. De schuld daarvan zit bij Colijn zelf door zijn liberale politiek. Als wij niet zoet zijn, zullen wij straks niet meer mee mogen doen. Maar zonder ons kunnen zij niets, of wij moeten ons terug laten dringen. Men wil ons ook samenwerking met de S. D. A. P. verwijten. Dat wees spr. af. Juist de R. K. S. P. kan de S. D. A. P. tegenhouden. De R. K. Staatspartij wil geen slippendrager worden maar méde-leidster. Wij willen geen katholieke ministers die ietwat los staan van de R. K. Staatspartij (applaus). Geen minis ters, die blijven zitten als de R. K. Staatspartij het vertrouwen in de regeering opzegt, maar alleen R. K. ministers die verknocht zijn aan onze R. K. partij. (Langdurig applaus). Men heeft zich al eens verwonderd, dat wij al niet eens een staatsgreep beproefd hebben. Een andere partij zou dit met 23 zetels wel durven! Wij zeggen echter ook als in 1918: handen af. (Applaus). Sprekende over de N. S. B., merkte spr. op dat men aan dié zijde beweert, dat wij het communisme steunen. Spr. raadde de N. S. B. aan eens den Paus te be luisteren in zijn Encycliek. Wij willen niet in een gouden kooitje zetten onze Koningin, die gezegd heeft het ook voor cns geldend devies: „Christus vóór alles." Laat de N. S. B. bedenken dat er ook nog andere kooitjes zijn! Wij willen zijn een vrij volk, vrij met Oranje, vrijheid voor de Kerk. Al zijn wij door de N. S. B. dan voor lamlen- digen en slavenvolk uitgescholden, laten de N. S. B.-ers er op rekenen dat als zij straks vallen, wij hen niet zullen oprapen. (Hilari teit). Duitschland is nog nimmer zoo dicht bij het communisme geweest als thans. Dit is niet te bestrijden met S. S. en S. A. mannen, maar door een christelijken geest, door de Godser kenning. Dit begrijpt de Sovjet-regeering in Rusland zeer goed. Daarom dan ook de God- loozen-actie, waarvan spr. vele voorbeelden gaf. Laten we dit voor oogen houden op 26 Mei. Geen staatsgreep maar trouw aan de party. In dit verband bracht spr. hulde aan onze ka tholieke arbeiders en hun vrouwen. Laat ons herdenken den strijd om het erf deel onzer vaderen, en dit erfdeel overbrengen op onze kinderen. Daarom op 26 Mei moet niet alleen voor ons de leuze zijn „Zij zullen ons niet hebben!" maar ook: „Wij zullen ze wel krijgen!" Op deze rede volgde een langdurig en en thousiast applaus. Dit weer verliezen, dat nemen wij niet! (Ap plaus). Vervolgens ging spr. na de opkomst van het fascisme en zijn program waarin het ka tholicisme niet genoemd wordt; den strijd in Spanje, waar de katholieken verdeeld waren in allerlei groepsbelangen, zoodat de rooden' met de macht gingen strijken. Dit was niet noodig geweest als de katho lieken in Spanje geluisterd hadden naar hun Bisschoppen en hun leiders. Doch nu kon Trotsky de boodschap van Moskou overbren gen dat Spanje als de eerste Sovjet-Republiek van West-Europa was waardig gekeurd 1 In Frankrijk is het niet beter; ook daar heeft men niet geluisterd naar de stem der leiders, met het gevolg een regeering van het Volks front. En de priesters kunnen ook daar een burgerpakje opzoeken! De Elzas, vrijgevochten in den oorlog, een bolwerk van Roomsch leven, is door Blum ge lijkgeschakeld. Had Mexico een goede organisatie gekend, dan zou er nu geen 10-jarige Kerkvervolging bestaan. Vervolgens gaf spr. een beeld van de bestaan de toestanden in Duitschland. Voor de katholieken kwam daar een Concor daat en de godsdienst zou een der steunpilaren worden van het derde Rijk. Inplaats daaVvan is Kardinaal Faulhaber Staatsvijand No. 1. Pro testen zijn onmogelijk, en als men het schrij ven der Bisschoppen niet heel in het geheim naar de pastories had weten door te geven, zouden de Katholieke Duitschers nu nog niet weten hoe zij er zelf voorstaan! De verkiezingsleuze van de N. S. B. is nu „Mussert of Moskou." Deze leuze beteekent, dat wij al niet meer meetellen, maar tusschen Mus sert en Moskou leidt de weg naar Rome! iLangdurig applaus.). Een Graaf durft zich als zesden Bisschop aan te dienen en schrijft een brief aan Mgr. Lem- mens, om Mgr. op zijn z.g. fouten te wijzen, in het Concertgebouw in Amsterdam durft iemand zeggen een uitstekend Katholiek te zijn, maar niet te willen luisteren naar zijn Bisschop. En ais het groene hout zoo is, hoe moet dan het dorre hout wel zijn! Als het regeeren nu enkel Was het bouwen van bruggen of aanleggen van wegen, zou spr. er niet zulk een bezwaar in zien. Maar hier gaat het om hoogere belangen. Wij willen winnen, zoo besloot spr. zijn en thousiaste rede, niet om personen, maar om Christus. Wij gaan dan op 26 Mei op voor den Christus, die de wereld zal regeeren! Ook de heer de Waart oogstte een spontaan applaus voor zijn gloedvolle rede. Nadat de voorzitter der R.K. Staatspartij, afd. Heemstede, de heer J. v. d. Weiden, Se ge bruikelijke dankwoorden had gesproken, bene vens een beroep op financieelen steun vóór de verkiezingsactie had gedaan, daverde het „Roomsche Blijdschap" over het terrein. - Het was een buitengewoon goed geslaagde landdag! - Thym zal dezen avond verzorgen door een vijf tal één-acters op te voeren. Muziek van de Els- nerus-band. De oude fietsen, die Zaterdag in den reclame optocht medereden, waren van de firma Loh- mann in de Anthoniestraat. De vierfiets was alleen van de firma Stok. Eere wien eere toe komt! Ook de Zondag gehouden bollenmarsch is een groot succes geworden dank zij het harde wer ken van de bestuurders van St. Christophorus te Hillegóm. Het weer werkte voor wandelen buitengewoon mee. Het was niet te warm en daardoor ook niet buitengewoon druk. Een kleine 175 deelnemers en deelneemsters hadden zich opgegeven. Van de groepen noe men we T.I.P. uit Maassluis, O.G.T. uit Voor burg, DOCOS, Leiden, Teylingen Sassenheim, Tempo en de Antilopen uit Haarlem en Wils kracht, D.V.V., V.D.Z. en D.V.S. uit Amster dam. Individueelen kwamen zelfs van heel ver naar de mooie bollenstreek. Het parcours was met zorg gekozen en bood voldoende afwisse ling. Na de rust vertrokken er enkele groepen met muziek en deze vooral vormden een giroote pro paganda door het rustige tempo en de groote orde. Ook de organiseerende vereeniging maakte een goeden indruk. Na den marsch werd propaganda gemaakt voor de*marschen van Spartaan, Delft °P 23 Mei, die georganiseerd wordt bij gelegenheid van het 80-jarig bestaan van de Congregatie in Delft. De officieele belangstelling voor dezen marsch is buitengewoon groot. Zoo hebben bijv. de Deken van Delft en pastoor Vrijmoed elk een beker geschonken. Inschrijvingen voor dezen marsch worden ingewacht bij Th. Leone, Nieuwe Langendijk 102, Delft. Elke deelnemer of deelneemster krijgt als herinnering een aar dig bekertje. Op 30 Mei volgt dan het bekende D.V.V. uit Amsterdam. De naam alleen is al voldoende propaganda zoodat er zeker een record aantal dames en heeren wordt verwacht. Men kan zien opgeven bij A. Hoenekamp, Marnixkade 37. Van alle kanten worden al inlichtingen ge vraagd voor den Juliana Bernhard-marseh waarvan de datum nu definitief is vastgesteld op 13 Juni. Verschillende vereenigingen van buiten de stad komen met hun geheele groep óm te genieten van de hoofdstad in feestge waad. Inlichtingen kan men verkrijgen bij de Amsterdamsche vereenigingen en het secreta riaat van den D.H.A.K.: Hunzestraat 27 (2). Nadat de Harmonie „St. Michael" eenigé marschen ten gehoore had gebracht trad een aantal dames in lichtgele kleeding en in den vorm van een 1 het terrein op om in een spreekkoor de gedachten te uiten die er in het R. K. kiezerskamp heerschen. Zij oogst ten terecht veel bijval! Na een muzikalen marsch van „St. Michael" trad als spreker op de heer Paul de Waart. „Ze zullen ons niet hebben," zoo begon de heer de Waart, omdat ze ons eens gehad heb ben, en dit nu niet meer zal gebeuren. Dit was in den tijd onzer politieke onmondigheid, maar nu wjj iets beteekenen, zullen wij onze rechten doen gelden. Zeer uitvoerig schetste spr. den Strijd der katholieken in Nederland in het verleden. Wij zijn nu beter toegerust en bezitten onze vrijheid. De volgende cijfers aangaande de geldelijke uitkeeringen van valide werkloozen geven een beeld van de vermeerderde uitgaven, die de gemeente zich dit jaar voor dit doel reeds heeft moeten getroosten. Van 31 December tot 17 Ja nuari 1936 totaal f 275.398, 27; zelfde periode 1937 totaal f 298.175.85, dus een vermeerdering van f 22.777.58. Van 11 Januari tot 11 Februari 1936, totaal f 273.829.59, tegenover thans f 284.823.50, ver meerdering f 20.993, 91. Van 15 Februari tot 14 Maart 1936 f 260.116.69, tegenover thans f 267.376.33, vermeerdering f 7259.64, Uit deze statistische cijfers spreekt duidelijk, dat het leed nog lang niet geleden is. Wij heb ben van den directeur der Arbeidsbeurs wel verblijdende berichten ontvangen over een af neming van bij dezen dienst ingeschreven werkloozen, maar men ziet, dat dit niet het aantal steuntrekkenden weergaf. ET is inder daad gedurende het eerste kwartaal nog meer uitgegeven dan het vorige jaar, maar in de cij fers van werkzoekenden is gelukkig een flinke teruggang te bespeuren. De recherche heeft Zaterdag een 35-jarigen los-werkman aangehouden, verdacht van rijwiel diefstal. De man ontkent, doch is niettemin opgesloten. Het programma der orgelbespeling in de. Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dins dag 11 Mei 1937, des avonds van 8.15—9.15 uur, door den heer George Robert, bevat uit sluitend werken van J. S. Bach (16851750). 1. Toccata en Fuga d kl. t. 2.Wenn wir in höchsten Nöthen sein. (Koraal met 2 bewerkingen). 3. Passacaglia en dubbelfuga c kl. t. 4. a. O Mensch, bewein dein Sünde gross, b. Wer nur den lieben Gott lasst walten. 5. Preludium en tripelfuga Es gr. t. Door het comité „Winterhulp" is in druk uit gegeven het jaarverslag over het jaar 1936. Het memoreert daarin de acties, opgezet om de geldmiddelen te versterken en tevens het ont zaglijke werk, dat verricht is om 558 aanvragen (dat is evenveel huisbezoeken) te behandelen. 61 aanvragen werden afgewezen. Zoo werden dus 558 huisbezoeken afgelegd door 6 comitéle- leden. Toegewezen bedrag f 3281. Jammer, dat het jaarverslag geen beeld geeft hoe momenteel de toestand is en de vooruitzichten zijn van het comité. 1936 is zegenrijk geweest. Zondag 30 Mei zal in de parochie van „St. Jan" aan de Amsterdamstraat het Pausfeest worden gevierd. Het zal bestaan in een massale bijeenkomst op de speelplaatsen van de Broe derscholen, waar een tweetal sprekers het woord zal voeren: Zang en muziek zullen ter afwis seling ten gehoore worden gebracht. De R. K. Coöperatieve bakkerij en verbruiks- vereeniging „Arbeid Adelt" geeft Woensdag 19 Mei in het gebouw „St. Bavo" aan haar leden een feestavond. De Rederijkerskamer Alberdingk uvv 0ut°- te groot die Verraderlik neemt.— din redde" kr ommi" 9- ^enSChen- Jaarvergadering voetbalvereeniging B. V. C. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeni ging in hotel Vreeburg haar jaarvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer A. Cassée, er op, dat 't afgeloopen seizoen eén merkwaardig en tragisch verloop had. Het 1ste elftal werd gedegradeerd tot de 3de klasse, een gevolg, minder door onvoldoende spel, dan wel door de omstandigheid, dat dit elftal te kampen had met groote schommelin gen als gevolg van langdurige afwezigheid van 7 leden. Tegenover deze degradatie staat even wel het lichtpunt, dat het 2de elftal kampioen werd in de tweede klasse van den H. V. B. De secretaris, de heer D. Potharst Sr., bracht 't jaarverslag uit. En door volledigheid én door keurige redactie viel dit jaarverslag zeer te roemen en 't applaus van de vergade ring was hier zeer op z'n plaats. Daarna werden 52 nieuwe leden geïnstal leerd. Bij de nu volgende bestuursverkiezing wer den de heeren H. A. Jansen, J. F. de Haas en J. E. Kesting bij enkele candidaatstelling ge kozen, resp. tot voorzitter, 2en secretaris en 2den penningmeester. Afgetreden waren de heeren A. Cassee, voorzitter, A. Donkervoort, 2de secretaris en H. A. Jansen, 2de penningmeester. De heer H. A. Jansen, de nieuwgekozen voor zitter, richtte woorden van dank, hulde en waardeering voor het vele goede werk, dat onder het 19-jarig presidium van den heer A. Cassee was tot stand gekomen. Hij memo reerde de enkele belangrijke dingen uit de geschiedenis van de B. N. C. en constateerde, dat gedurende die 19 jaren de voorzitter A. Cassee nooit door een ernstigen tegencandidaat bedreigd is geworden en dat dit de grootste lof is voor zijn leiding. Namens het bestuur bood de heer Jansen den scheidenden voorzitter het eere-vóorzitterschap der vereeniging aan. Hierop volgde een langdurig applaus. De heer Cassee dankte voor de onderschei ding, zeide alleen door drukke bezigheden het voorzitterschap te hebben moeten neerleggen, bracht dank aan zijn medebestuursleden voor de ondervonden medewerking en prettige samenwerking en wentelde veel van de ont vangen hulde af op zijn medebestuursleden. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat 't den nieuwen voorzitter gelukken zou, den geest van kameraadschap in de club te bewaren. Na rondvraag volgde daarna sluiting. Excelsior op concours Op het te Baarn gehouden concours behaalde het fanfarecorps Excelsior in den concertwedstrijd met 286 pun ten een tweeden prijs. Ook in den marschwed- strijd werd een tweede prijs behaald met 42 punten. Directie en commissarissen van de Neder- landsche Bank zullen op de eerstvolgende al- gemeene vergadering van aandeelhouders voor stellen,. over het boekjaar 19361937 een divi dend van f 1000.— uit te keerer. Het merkwaardigste en tegelijk ook gevaar lijkste argument, hetwelk thans naar vo ren wordt gebracht door de katholieken, die in oppositie treden tegen het mandement der Bisschoppen aangaande de Nationaal-So cialistische Beweging in Nederland, is wel hun beroep op eigen eerlijke gewetensovertuiging. Immers: hoe overtuigd iemand ook mag we zen gelijk te hebben: onfeilbaar is hij niet, en al zijn goede trouw sluit niet noodzakelijk iedere vergissing uit, al was het alleen maar, omdat hij bij zijn oordeelsvorming een of meerdere factoren over het hoofd kan hebben gezien. Dat een niet-katholiek in deze kwestie argu menteert met het eigen geweten, is te begrij pen, omdat hij ten deze geen ander gezag er kent. Voor een katholiek echter is zulks won derlijk en niet toelaatbaar, want het standpunt, waarop hij zich aldus plaatst, is zelve niet ka tholiek meer, maar zuiver protestantsch. De Katholieke Kerk toch leert zelve, dat zij door Christus is aangesteld om te waken over de zuiverheid van geloof en zeden, met de haar van Godswege toevertrouwde taak, de geopen baarde waarheid te bewaren en te beschermen. Daarom kan zij haar leden niet zonder meer alle vrijheid laten op dit gebied; niet omdat zij behoeft te vreezen voor de waarheid, maar juist omdat het vrije onderzoek wegens de beperkt heid van het menschelijk verstand tot afwijken de gevolgtrekkingen kan komen en daarmede de waarheid in gevaar brengen. Wanneer dus de Kerk van haar geloovigen gehoorzaamheid vergt en onderwerping, dan is dat niet om hen „dom" te houden, maar integendeel om henzelf in bescherming te nemen en voor „domheden" te behoeden. Wanneer men in de geschiedenis nagaat, wat de oorsprong geweest is van zoovele protestant- sche en schismatieke richtingen, dan zal men steeds tot de conclusie komen, dat de uiteinde lijke oorzaak gelegen was in een zelfstandige en van de Kerk onafhankelijke beoordeeling der zaken en naar aanleiding daarvan een op positie tegen de Kerkelijke overheid. Het vrije onderzoek en de daarp steunende onafhankelijke gewetensovertuiging vormen de basis van heel het Protestantisme, al sluit dit geenszins uit, dat daarbij, mogelijk geheel en al te goeder trouw, met de beste bedoelingen en met een volmaakte eerlijke gewetensovertuiging wordt gehandeld. De reden nu, dat men, zij het dan uit eer lijke overtuiging en met de beste bedoelingen, tegen het mandement der Bisschoppen in oppo sitie wil komen, kan niet zijn, dat men hun de bevoegdheid betwist een dergelijk mandement op zich uit te vaardigen, zooals dat bijvoorbeeld destijds ook is geschied tegen het socialisme. Evenmin zal iemand in twijfel willen trek ken, dat de Bisschoppen zelf niet uit volkomen eerlijke overtuiging hebben gehandeld. De eenige oorzaak, dat men zich tegen dit mandement betreffende de Nationaal Socialis tische Beweging wil verzetten, kan alleen hierin gelegen zijn, dat men de aanwezigheid van goe de gronden voor dit bepaalde mandement ont kent, waarmede men dus zelfstandig de motie ven beoordeelt, die de Bisschoppen tot hun mandement hebben gebracht. Maar daarmede raakt men direct aan een kwestie, welke rechtstreeks en onmiddellijk tot het terrein der Kerk behoort. Immers: de Bisschoppen zijn blijkens hun mandement tot de overtuiging gekomen, dat de Nationaal Socialistische Bewfeging in Nederland gevaar oplevert voor Geloof en Kerk, op grond van welke overtuiging zij hun mandement heb ben uitgevaardigd. Of dit ook werkelijk het geval is, is een vraag stuk, waarover alleen de Kerk zelve volgens de Katholieke leer de bevoegde rechter is, en waar in zij haar leden niet kan toestaan naar eigen inzicht te oordeelen en te handelen. Immers: dit raakt inderdaad Geloof en Kerk zelve. Een zelfstandig beoordeelen daarvan is dan ook fun damenteel protestantsch. Dit dient een katno- liek tevoren dus wel te bedenken, als hij zich een gewetensoordeel wil vormen omtrent de vraag, of hij zich al dan niet tegen het Bis schoppelijk mandement in oppositie mag of moet stellen, hoe geleerd men overigens op zich ook in dit vraagstuk, waartegenover de Bisschop pen zich geplaatst zagen, meent te zijn. Mocht men echter ondanks dit alles, om welke redenen ook, toch nog in oprechte gewetens overtuiging meenen te moeten verklaren: „hier sta ik en ik kan niet anders," zoo is het toch niet overbodig daarnaast te overdenken, of het juist is en geen gevaar oplevert deze eigen ge wetensovertuiging tot publiek eigendom te ma ken. Wat kan daarvan namelijk het gevolg zijn voor de Kerk en voor de andere katholieken, die men door zijn houding of propaganda tot zijn volgelingen maakt. Het gros dezer volgelingen toch zal vrijwel automatisch tot de overtuiging komen, dat eigen gewetensoordeel de eenige basis is, waarop zij hun houding ten aanzien der R.K. Kerk en haar gezagsdragers in alle zaken mogen bepa-|T len, zonder daardoor niet-katholiek te zijn. Wil men dit voorkomen, en daartoe een af zonderlijke oppositioneele organisatie stichten? Dan heeft men daarmede inderdaad meteen een nieuwe schismatieke christelijke organisatie in optima forma, als laatste consequentie uit de 1 oorspronkelijke eigen oordeelsvorming! j Een oppositioneele houding tegen het man- dement der Bisschoppen door katholieken, uit welke eerlijke gewetensovertuiging ook, moet dan ook zij het ongewild tot gevolg heb ben, dat een wezenlijke afval plaats vindt van' de Katholieke Kerk. Ongetwijfeld is dit alles aanvankelijk over het hoofd gezien, doch als men den huidigen stand van zaken eens rustig beschouwt, kan men dan niet reeds enkele van deze symptomen constateeren? Bestaat er niet inderdaad eenig gevaar, dat de Nationaal So cialistische Beweging in Nederland nu niet Juist direct bevorderlijk is om den band tusschen den katholiek en de R.K. Kerk te versterken? Is dat niet reeds zichtbaar uit den toestand, zooals deze zich tot nu toe reeds ontwikkeld heeft? Komt men na ernstig nadenken tot de over tuiging, dat dit inderdaad het geval is, dan is het geenszins onmogelijk, dat daarna óók nog wordt overwogen, of tóch niet de Bisschoppen wel eens een meer vooruitzienden blik kunnen gehad hebben dan oorspronkelijk werd gedacht! Mr. E. A. F. J. BARON SLOET TOT EVERLO. S: Oldenzaal, Mei 1937. Iedere tak van wetenschappelijk voedsel- onderzoek, hetzij chemisch, bacteriologisch, biologisch of physiologisch, heeft in de laatste jaren zoo'n rijken oogst aan kennis op geleverd, dat vele gevestigde denkbeelden om trent de voeding dienen te worden herzien. Vooruitstrevende landen doen groote moeite om deze verandering van inzichten te verhaasten door opvoedkundige propaganda onder alle la gen der bevolking. Vele van de voor dit doel verspreide inlichtingen hebben betrekking op de voedingswaarde van de meest gebruikelijke voe dingsstoffen. Omdat heden ten dage het meeste versche voedsel toebereid en wel in blik kan wor den verkregen, is het van algemeen belang, om deze inlichtingen aan te vullen met de tot nu toe beschikbare gegevens over den invloed van het conserveeringsproces op de voedingswaarde. Een overzicht hiervan is in den vorm van een boekje opgesteld door een welbekend schrijver op dit gebied, H. B. Cronshaw, Ph. D. en uit gegeven door de International Tin Research and Development Council onder den titel: „The Wholesomeness of Canned Foods". (Exemplaren van deze publicatie zijn voor be langstellenden op aanvrage gratis verkrijgbaar bij de International Tin Research and De velopment Council, Prinsessegracht 21, 'sGra- venhage.) De behoefte om voedsel te conserveeren in een vorm, waarin het gemakkelijk en veilig kan worden bewaard en gedistribueerd, heeft ruim 125 jaren geleden geleid tot de uitvinding van den Franschman Appert, om door middel van warmte voedsel,te steriliseeren. Het latere, werk van Pasteur' baande den weg voor wetenschap pelijke verbeteringen, waardoor om de woor den van een Engelschen expert te bezigen voedsel in blik „the safest food we eat" ge noemd kan worden. In het boekje worden de methoden, gebruikt bij het conserveeren en de principes, die aan het proces ten grondslag liggen, in het kort genoemd, terwijl wordt verklaard om welke re denen juist het blikje zoo uitermate geschikt is. De vraag, of voedsel in blik goed blijft, wordt grondig besproken in verband met de mogelijke aantasting van den Inhoud door het metaal en het bederf of de ontleding door bac teriën. Ook medische getuigenissen over de algeheele onschadelijkheid van voedsel in blik ontbreken niet, evenmin de verschillende redenen, waarom aan de zuiverheid en de kwaliteit ervan niet behoeft te worden getwijfeld. Van bijzonder be lang is, dat de Britsche medische autoriteiten er speciaal op hebben gewezen, dat om gezond heidsredenen de consumptie van in blik ver pakt verscn voedsel in den winter is aan te bevelen. Onder de huidige levensomstandigheden wordt voedsel in blik meer en meer een nood zakelijkheid en de wereldproductie bedraagt nu reeds 12 duizend millioen blikjes per jaar. Wjj vernemen dat Prins Bernhard binnen kort in hoedanigheid van koninklijk com missaris zijne werkzaamheden zal aanvan gen bij de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland. Na zijn terugkeer uit Engeland zal Prins Bernhard wederom gedurende eenigen tijd werkzaam zijn op de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam. Konden wij vorige week melden, dat de di rectie van de N.V. Rotterdamsche Lloyd een zusterschip van het nieuwe m.s. Brastagi besteld heeft bij de Koninklijke Mij. De Schelde te Vlis- singen, thans kunnen wij mededeelen, dat de zelfde reederij den bouw van een zusterschip van het hieuwe 11.000'tons m.s. Weltevreden in""' opdracht heeft gegeven aan de werf van P.& Smit Jr., te Rotterdam. Te Beverwijk is een verduistering aan het licht gekomen, gepleegd door den secretaris penningmeester van de Woningbouwvereeni- ging Goed Wonen aldaar. Het' juiste bedrag kon nog niet worden vastgesteld, doch het staat vast, dat de penningmeester in tijdverloop van één jaar ruim f 2000.ten nadeele van zijn vereeniging heeft verduisterd. Toen hij geen uitweg meer zag, heeft hij ten slotte zelf aangifte gedaan. Na verhoor is de man op last van den Offi cier van Justitie weer op vrije voeten gesteld. VANAF HEDEN DE DER BEL-WEEK. SPECIALE OPNAME! ls onze „Omroeper". Eiken avond weer opnieuw spreekt hij ln 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (ge vraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. MEUBELEN - BEDDEN - TAPIJTEN - HEEREN- CÓSTUUMS - MANTELS - REGENKLEEDING EN HONDERDEN ANDERE ARTIKELEN. GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN GED. OUDE GRACHT 81 HAARLEM TELEF. 11152 gaan samen, elk voorjaar brengt iety nieuws, in 't bij zonder voor Dameshoeden. Laat door ons Uw oude hoed vervormen naar één der nieowate Voorjaarrmodellen. U zult verrast zijn en hebt een geringe uitgave. U kunt keus maken uit vele chique modellen. FA. WILLEM. P Wl LH ELMINASTR l 16 TIL E POON 16004- HAARLEM worden in Nederland uiisluiiend ELKEN WOENSDAG VAN 10-5 UUR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2