Aan den vooravond van het kroningsfeest Een tegenaanval der Basken met succes bekroond MILK Dat valt op.... DIJJERS Prinselijk Paar in Londen Oceaanvluchten verboden? OPSTAND IN BRAZILIË BEËINDIGD Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Veel zal morgen van het weer afhangen Onbeschrijflijke drukte in Londens straten be lucht race New-York- Parijs Rust in Irak hersteld -Ma»-«NB Engeland en de Donau- staten Orkaan dwingt schip tot terugkeer Toledo zou bijna geheel omsingeld zijn Spionnage voor Franco in Amerika? Mr. Goseling Het Weer Hervorming in het Sovjet-leger Bombardeeren van open steden Het communisme in Amerika Builenpest heerscht in Foekien Weer ongeregeldheden in Britsch-Indië HOTEL-CAFE-RESTAIJRANT ALLE KAMERS MET ONTRIJT f 3.- P. P. DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13-866 DMSDAG 11 MEI 1937 - AVONDBLAD Waarschijnlijk zal het buiig zijn, zeggen de weer prof eten, maar nu en dan zal de zon toch schijnen Amerikaansch verzet tegen onnoodige vluchten Generaal Da Cunha legt op regeerings-ultimatum de wapens neer Onzekerheid over het uitvoeren van de plannen &e Een Engelsche kolonel inspecteert in ver band met de kroningsfeesten de uniformen der officieren. Politieke besprekingen te Londen Twintig leden van de Engelsche bemanning gekwetst De Oceaanvliegers Merrill en Lambie hébben in 21 uur en 33 minuten de vlucht van New-York naar Croydon volbracht. Het ligt in de bedoeling, dat de vliegers met de foto's en films van de koningskroning naar Amerika terugvliegen Met hevigheid onderdrukt gene raal Pozas bloedig den anar- chistischen opstand in Barcelona DRINK MORE Melk-propaganda in het teeken van den kroningsdag. Een affiche van de National Milk Publicity Council, waarmede in deze dagen alom in Londen reclame wordt ge maakt voor het gebruik van melk. Het stelt een koninklijken heraut voor, die zich be dient van den ceremonieélen, uit de middel eeuwen dateerenden roep: Oyez! Oyezl, Hoort, Hoort! Onderdrukking van den anarchisten-opstand Soldatenraden in de militaire districten Onze beschaving noodzaakt ertoe, zegt een Duitsch blad Een bezoek van den katholieken leider Smith aan Z. H. den Paus? POOLSCHE SEIZOEN ARBEIDERS DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het behoort tot de meest gevierde eeregasten bij de kronings plechtigheid BUITENHOF 42 DEN HAAG Midden in de stad en toch rustig gelegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20554 Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 et, Jngez. mededeelingen 50 cent; idem op peg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. d« 6Van onzen specialen verslaggever) Iionden, Tl Mei. Het weer wanneer men ziet hoe de Landenaars én hun ontelbare gasten bü regen en wind, niet bij duizenden, maar bij vele en vele tienduizenden 's morgens om zes uur opko men, om getuigen te zijn van een derde of vierde (wij zijn den tel kwijt) repetitie van de stoetvormïng, of om buitenlandsche prin sen en prinsessen, of beroemde mannen zoo als generaal Pershing en ambassadeur Ge rard, te zien aankomen dan zou men zeggen, dat het er voor hen weinig toe doet of het morgen regent, dan wel dat de zon schijnt. Maar ofschoon ook slecht weer niemand tot thuisblijven schijnt te bewegen, is de vraag hoe het er morgen mee staan zal, toch aan de orde van den dag. De officieele voorspellingen zijn niet gunstig. Het zal buiig zijn, maar, wordt eraan toegevoegd, met nu en dan toch wat zon. En een ieder weet het, als de zon niet schijnt, als de lucht grauw is, dan weigeren de kleuren Van vaandels en versieringen en uniformen het dog te bekoren; het staal blinkt niet, maar glanst Weemoedig, en de feeststemming is onvolmaakt. Zij, die de kroning van George V in 1911 bij gewoond hebben, spreken den neerslachiigen moed in. Zij zeggen, dat ook toen de zon niet scheen, dat het bijna voortdurend regende, en dat toch het feest volkomen slaagde. Laat ons het beste hopen en geen zorgen hebben voor den dag van morgen. Maandag was het weer in ieder geval, of schoon niet te vertrouwen, beter dan Zondag, toen het regende en woei gedurende een groot deel van den dag. Toch lieten ook hierdoor blijkbaar niet velen zich afschrikken. Zij, die het weten kunnen, beweren, dat nog nooit op Zon dag zulk een overstelpende drukte m het Lon- densche Westend geheerscht heeft. Volgens de schattingen der politie zouden op het 'rukste uur van den dag ongeveer 1 millioen menschen op de been geweest zijn in de wijk, waardoor de „Koninklijke route" loopt. Hoe dit ook zij: de drukte van vetgangers zoowel als van auto's tartte elke beschrijving. Was het Maandag nög drukker dan Zondag? Sommigen beweren het. Wij wagen ons niet aan vergelijkingen. In ieder geval was het een an dere soort van drukte, want het was werkdag en tevens feestdag. Vooral in Oxfordstreet was er later in den namiddag „geen doorkomen aan". Het rijverkeer ging in veel langzamer tempo dan dat waarin men onder normale omstandig heden wandelt. De meeste auto's waren vol kijkers. Velen van de jongeren zaten op de geopende kappen, om beter te kunnen zien; anderen stonden overeind in den wagen. Alleen diegenen, die aan het stuur zaten, zagen maar heel weinig van de versieringen zij hadden hun oogen wel voor andere dingen noodig. Want de trottoirs van Oxfordstreet, ofschoon niet smal, konden onmogelijk de menschen- massa's „verwerken", en deze „puilden uit" op den rijweg. Daar liepen honderden voetgangers. Het was een gevaarlijke situatie. Steeds op nieuw maande de politie hen aan op de trot toirs te blijven, maar het was onmogelijk: er was geen ruimte. Wij voorzien, dat weldra ze kere breede hoofdstraten des avonds geheel voor het rijverkeer gesloten zullen worden. Elk „nieuwtje" verspreidt zich momenteel bliksemsnel onder het publiek. De koning en de koningin, en ook de hertogen van Glouces ter en Kent, woonden Maandag een groote re-' petitie van een deel der kroningsprocessie- in de Abbey bij. Ofschoon hieraan geen rucht baarheid gegeven was, waren tien minuten, nadat de geestdriftig toegejuichte souvereinen in de Abbey aangekomen waren, onafzienbare menschenmassa's uit alle richtingen saamge- stroomd, om den koning en de koningin de kerk te zien verlaten. Men moest anderhalf uur of langer wachten maar zelfs het wachten schijnt in deze dagen een bijzondere bekoring te hebben voor ménschen, die er nu eenmaal op uit zijn zich te vermaken. WASHINGTON, 11 Mei (ANP). De Ame- rikaansche onderstaatssecretaris van Han del, J. Monroe Johnson, heeft aangekondigd, dat hij voornemens is onnoodige vluchten over den Oceaan, zooals die van Dick Mer rill en den tocht om de wereld van Amelia Earhart, te verbieden. BUENOS AIRES, Tl Mei. (Havas). Uit Montevideo wordt gemeld, dat daar uit Porto Alegre bericht is ontvangen, dat ge neraal Flores da Cunha, die de leiding had genomen van een opstandige beweging in den staat Rio Grande do Sul, geweken is voor een ultimatum der regeering, die van hem eischte, dat hij de wapenen zou neer leggen. De federale autoriteiten hebben 450 geweren eh 40 mitrailleurs in beslag genomen. De bladen melden, dat in de Zuid-Braziliaan- Eche staten militaire voorzorgsmaatregelen ter handhaving van de orde zijn genomen. Washington, ll Mei (Havas) Ondanks he verklaring van de Aeroclub-France, dat de Juchtrace New York—-Parijs door zou gaan, heeft kolonel Johnson, chef van de luchtvaart- afdeeling van het Amerikaansche departement ^an Handel verklaard: „Wat mij betreft zal he race niet doorgaan, want ik heb geen offi- ®ieele inlichting omtrent het tegendeel. Een hedenmorgen uit Parijs ontvangen telegram Seeft aan, dat de onzekerheid daar blijft be staan". Bagdad, ÏO Mei. (Havas). De autoritei- hebben verklaard, dat de orde in het dis- Bct Diwaniyen geheel is hersteld. De bevolking •s over het algemeen zeer tevreden over de ®stberaden houding van de regeering. LONDEN, 11 Mei (Reuter) De diploma tieke correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat van de aanwezigheid van vele vooraanstaande staatslieden te Londen gebruik wordt gemaakt voor het voeren van bespre kingen over de bestaande politieke vraagstuk ken. De Britsche regeering laat haar aandacht voor de gebeurtenissen yn midden-Europa niet afleiden door de ontwikkeling ih Spanje. Aan den anderen kant, aldus de „Daily Telegraph", heeft het indruk gemaakt, dat de kleine Euro- peesche staten het oog zoozeer op Engeland ge richt houden. Het wordt steeds duidelijker, dat de spil Rome-Berlijn geen indruk maakt op de Do- naustaten, die van een gezonden bouw zijn: zij beschouwen die spil eerder als een ge vaar dan als een factor van stabilisatie. SAN PEDRO (Californië), 11 Mei (A.N.P.) Het Maandag van hier vertrokken Engelsche vrachtschip „City of Singapore" geraakte tij dens de reis naar Manilla in een zwaren or kaan. Daar het water in de laadruimte drong, moest het schip naar San Pedro terugkeeren. Twintig leden der bemanning werden in den orkaan gekwetst, BILBAO, 11 Mei. (Havas.) In het offi cieele communiqué van den Baskischen ver- dedigingsraad wordt medegedeeld, dat het offensief der rechtschen gisteren met groote heftigheid is voortgezet. De krijgsverrich tingen namen een front van meer dan dertig kilometer in beslag. De regeeringstroepen namen het initiatief voor een beslissenden aanval tegen den berg SoIIube, die met suc ces bekroond werd. Een der afdeelingen heeft de hoogste toppen van het massief bezet. Door deze verrichting zijn de plannen der nationalisten geheel in de war gebracht; zij leden zware Kerliezen, terwijl hun offensief slechts een plaatselijken vooruitgang te Rigoitia opleverde. In het Zuiden, voor Urimendi, heb ben de regeeringstroepen de rechtsche strijd macht vernietigd. De nationalisten verloren meer dan 1000 man. De luchtmacht van generaal Mola, die voortdurend over de stellingen der regeeringstroepen vloog, kon deze niet uit hun stellingen brengen. Brandbommen der rechtschen hebben pijn- bosschen op de berghellingen van Urimendi over een afstand van mijlen in brand doen vliegen, maar in den loop van den avond begonnen de vlammen, aangewakkerd door den wind, zich te verspreiden in de richting van de rechtsche linies. De president van Baskenland, Aguirre, heeft een kroningsgroet aan Koning George VI van Engeland gezonden. Aan het front van Toledo hebben de regee ringstroepen over een kilometer de stellingen verbeterd, welke ten Oosten en Westen van den weg van Agres naar Toledo bezet werden. De voorposten der linkschen bevinden zich thans nabij de stad. Men verzekert, dat tengevolge van dezen opmarsch Toledo bijna geheel omsingeld is. Er zou den nationalisten nog slechts één uitweg overblijven: de weg naar Talavera, welke eveneens onder het vuur van de regeeringstroepen ligt. De strijd heeft Maandag den geheelen mid- N dag geduurd, en werd in het begin van den nacht nog voortgezet. Gedurende de geheele actie heeft de linksche artillerie gevuurd op de militaire gebouwen van de belegerde stad. Volgens mededeelingen van het rechtsche hoofdkwartier zou de linksche aanval bij Toledo volledig afgeslagen zijn. De Parijsche „Journal" publiceert een tele gram van zijn correspondent te Perpignan, waarin bijzonderheden over de onderdrukking van den anarchistischen opstand te Barcelona worden gegeven, volgens mededeelingen van een uit Barcelona komend reiziger. Dit telegram zegt o. m., dat generaal Pozas van volledige volmachten is voorzien, en be schikken kan over verscheiden duizenden man militietroepen, alsmede over uit Valencia gezon den oorlogsschepen, die in de haven van Bar celona voor anker liggen. Onmiddellijk na zijn aankomst trachtte generaal Pozas de orde in het centrum van Barcelona te herstellen, en hij is daar tame lijk in geslaagd. In de voorsteden en om liggende plaatsjes behield de anarchistische federatie daartegen geheel en al de macht. De reiziger deelde enkele bijzonderheden mede over de hevigheid, waarmede de onder drukking te Barcelona werd uitgevoerd. De kern der anarchisten was in het Fransche station gevlucht. De gardes, die gesteund werden door ge vechtswagens, bestormden letterlijk het ge bouw: alle anarchisten, die er zich in hadden teruggetrokken, werdenafgemaakt. Velen hunner wierpen zich uit de ramen van de eerste verdieping en vonden op deze wijze den dood. Volgens den reiziger schijnt het, dat ieder, die in Barcelona in het bezit werd ge vonden van een kaart der vrijheids jeugd, on middellijk met een revolverschot in den nek werd neergeveld. Op beveT van Pozas wordt op deze wijze een ware militaire dictatuur in Bar celona georganiseerd. Generaal Pozas zal voor geen enkel middel, om de anarchisten uit te roeien, terugdeinzen; en men zag dan ook de uit Valencia gezonden oorlogsschepen de wijken van Barcelona en de naburige nederzettingen, waar de jeugdige anarchisten zich handhaven, bombardeeren. De militante anarchisten zouden van hun kant in alle voorsteden van Barcelona loopgraven hebben aangelegd, en hopen op die manier de troepen der Generaliteit te beletten de buitenwijken te zuiveren. Ten slotte kan hier nog aan worden toege voegd, dat men generaal Pozas het voornemen toeschrijft een expeditie te organiseeren tegen de anarchistische strijdkrachten van Puigcerda en Spaansch Derdagne. Het Madrileensche blad „El Mundo Obrero" deelt mede, dat tachtig van de vijfhonderd uit gewekenen in het Peruaansche consulaat-gene raal gearresteerd zijn. Het blafi voegt hieraan toe, dat dé' gearresteerden beschuldigd worden van spionnage ten gunste van den vijand. De eenige dagen geleden in het consulaat van Peru uitgevoerde huiszoeking heeft een clan- destienen zender aan het licht gebracht, en ver scheidene documenten, waaruit de handelin gen blijken, waaraan zekere uitgewekenen zich schuldig hebben gemaakt. Generaal Franco heeft een decreet ondertee kend, waarbij de vroegere leider van de Spaan- sche Phalanx, Manuel Hedilla, van zijn functie van lid van het politieke secretariaat van de onlangs opgerichte arbeiderspartij wordt ont heven, en vervangen door Fernando Gonzalez Velez. Ter gelegenheid van den verjaardag van het Italiaansche keizerrijk heeft generaal Franco een telegrafischen gelukwensch gezonden aan Mussolini, dien deze heeft beantwoord met een danktelegram. De Belgische ministerraad machtigde den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, Frankrijk en Engeland mede te deelen, - dat Bglgië naar de mate van zijn middelen bereid is mede te werken aan de humanitaire maat regelen ten gunste van de civiele bevolking van Biskaye. De Amerikaansche senator Nye heeft aan gedrongen op een onderzoek omtrent het be staan van een spionnage-organisatiedie naar hij zegt ten dienste van Franco zou staan in de Ver. Staten. De vroegere Spa-ansche ambas sadeur te Washington, Cardenas, en twee oua- leden van het personeel der ambassade, ais- mede een New-Yorksche Scheepvaartmaat schappij, zouden zich volgens hem schuldig maken aan handelingen, die de neutraliteit van Amerika bedreigen. Cardenas keert zich tegen deze beschuldigin gen. Hij heeft verklaard gaarne een onderzoek te aanvaarden en zich ter beschikking van het departement van staat te houden, om aan te toonen, dat hij geen misbruik heeft gemaakt van de faciliteiten, die het diplomatieke pas poort hem verschafte, De voorzifter van de R.K. Staatspartij komt 21 Mei 's avonds 8.15 uur in de groote Concertzaal. Kaarten verkrijgbaar in gebouw St. Bavo en bij de propagandisten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind nit Oostelijke richtingen, zwaar be- Ej wolkt tot betrokken met kans op regen 35 of onweersbuien, iets warmer. 55 Hoogste barometerstand 765.2 te Vardö Laagste barometerstand 749.4 te Isafjord S H Zon op 4.12 - onder 19.42 - Licht op 10.12 35 35 Maan op 4.30 onder 21.22 17 Mei E.K. illlllllllliillllllillllllliiiiiliilliiilllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllillli MOSKOU, 11 Mei (Tass) De regeering der Sovjet-Unie heeft het noodig geacht in de militaire districten militaire raden in te stel len en bij de troepenafdeelingen militaire com missarissen te benoemen. Bij regeeringsbesluit is maarschalk Jegorof benoemd tot eersten plaatsvervanger van den volkscommissaris voor de landsverdediging: hij is van zijn ambt als chef van den generalen staf ontheven. Sjaposjnikof, legerkcmmandant eersten rang, is chef van den staf geworden; Jakir is be noemd tot commandant van de troepen in het district Leningrad; maarschalk Toechatsjewski tot commandant der troepen in het Wolga- district. BERLIJN, 11 Mei. (Havas). Het oudste Duitsehe militaire blad, het „Militar Woehenblatt", behandelt het bombarde ment van open steden en schrijft te dien aanzien, dat op het oogenblik geen staat het bombardeeren van open steden kan nalaten, hetgeen tot nu toe tegen het vol kenrecht indruischte. Indien men dit niet zou doen, dan zou men het doel van den oorlog te kort doen. Tot nu toe spaarde men het land van den tegenstan der. achter het front, en men kon dit zonder inconvenient doen, want het was practisch onmogelijk den vijand achter het front te tref fen. De techniek heeft thans den volken het luchtwapen geschonken, waarmede men den tegenstander achter het front kan aanvallen. Het bombardeeren van open steden wordt ge motiveerd met den „totalen oorlog", welke geen oorlog meer is tusschen legers, doch tus- schen volken, en welke de geheele economie en het geheele volk omvat. Deze oorlog bedreigt de geheele burger bevolking van den tegenstander met hon ger en ellende, zonder rekening te houden met geslacht of leeftijd. De grondslag van dezen oorlog ishet hooge peil van onze beschaving. NEW YORK, 10 Mei (Havas.) De New York- World Telegram meldt, dat de katholieke leider Alfred Smith, die vroeger een medestander en vriend van Roosevelt was, doch thans een te genstander van de N.R.A. en een der felste cri tici van den president is, zich binnenkort op verzoek van Z.H. den Paus naar Rome zal be geven om met het Vaticaan te spreken over den strijd der Kerk tegen het communisme en de economische toestanden te bestudeeren, waar uit de agitatie der Amerikaansche arbeiders voortvloeit. Het blad voegt er aan toe, dat de weleerw. heer Fulton Sheen, die groote bekend heid heeft verworven door zijn redevoeringen en artikelen tegen het communisme, Smith zal vergezellen. SJANGHAI, 11 Mei (Havas) In Foekien, waar de builenpest reeds een maand heerscht, heeft deze ziekte een ontstellenden omvang aangenomen. Naar het schijnt heeft ook de provincie An Hwei onder de epidemie te lijden. Verscheidene honderden menschen zijn in beide provinciën overleden. De onderhandelingen, die ten doel hebben in Polen 50.000 seizoenarbeiders te werven voor het landbouwbedrijf in Duitschland, zijn afgebro ken. Men heeft inzake de overmaking van de loonen dezer arbeiders geen overeenstemming kunnen bereiken. De Amerikaansche Katholiekenleider, Al Smith, zou een bezoek brengen aan Z. H. den Paus, ter bespreking van den strijd tegen het commu nisme. Het is nog onzeker, of de luchtrace New-York Parijs zal doorgaan. De opstand in Brazilië is beëindigd, voordat het tot gevechten kwam. In het Sovjet-leger zijn eenige hervormingen ingesteld. De Amerikaansche onderstaatssecretaris van Handel drfigt met een verbod van onnoodige Oceaanvluchten. Een tegenaanval der Basken is met succes be kroond. Toledo zou bijna geheel door de link sche troepen omsingeld zijn. Gemeente-secretaris van Huissen (G.) gear resteerd; gelden uit de kas van het Crisis-Co mité genomen. Alle voor de Eerste Kamerverkiezingen inge diende Candida tenljjsten zijn geldig verklaard. Nederlandsche delegatie naar het Int. Land- bouwcongres benoemd. Eeuwfeest van de Groninger Mij. van Landbouw herdacht. Behang van BAKKER valt op in den gunstigen zin van het woord. Het is mooi en voornaam, rustig en modern, gezellig en aangenaam. Tochen dat is het mooie, zijn onze prijzen zéér laag. Lager dan bij ieder ander. H. M. Bakker, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 Sedert de aankomst van het Prinselijk Paar in Londen behooren Prinses Juliana en Prins Bernhard tot de meest gevierde eeregasten, die telkens wanneer zij in het publiek verschijnen, sympathiebetuigingen in ontvangst moetén nemen, zoodra zij her kend worden. Zooals reeds gemeld werd, hebben de Prinses en de Prins Maandagmorgen een bezoek ge bracht aan Koningin Mary in Marlborough- hcuse, waar de Prinses haar gemaal aan de Koningin en aan Koningin Maud van Noor wegen heeft voorgesteld. In den namiddag hebben de Prinses en de Prins bezoek ontvangen, van de verschillende vorstelijke gasten, die in Buckingham Palace verblijf houden en ook zelf eenige bezoeken af gelegd, o. a. bij het kroonprinselijk paar van Noorwegen. Aan het groote banket, dat Maandagavond in Buckingham Palace werd gehouden en dat een der luisterrijkste feesten is geworden het welk men zich hier herinnert, zat Prinses Ju liana, die gekleed was in een avondjapon van zilverbrokaat, op de voornaamste eereplaats aan de hoofdtafel, nJ. aan de rechterhand van Ko ning George VI. Prins Bernhard was gekleed in marine-uni form, in het groot-tenue van luitenant ter zee eerste klasse. Na afloop van het banket bleven de gasten nog eenigen tijd in de zalen van het paleis bij een, waarna het Prinselijk Paar tusschen elf uur en half twaalf zich naar het House of Par liament begaf, naar de receptie, die de speaker van het Lagerhuis daar aanbood. Hier waren meer dan tweeduizend gasten Aanwezig en bij den ingang ontstond zulk een gedrang, dat de Prinses en de Prins van elkaar gescheiden wer den, evenals de Princess Royal en haar echt genoot de Earl van Harewoud, doch in het ge bouw zelf vond men elkaar terug. Prinses Ju liana keerde reeds voor twaalf uur naar Buckingham Palace terug, terwijl Prins Bern hard nog korten tijd zich met verschillende andere genoodigden bleef onderhouden. Hedenmiddag waren de Prinses en de Prins de gasten van den hertog en de hertogin van Kent, die het Prinselijk Paar in hun woning aan Belgrave Square een lunch aanboden. Vanavond zullen de Prinses en de Prins aan zitten aan een diner ten huize van den hertog en de hertogin van Gloucester. LONDEN, 11 Mei (D.N.B.) In het opstan dige gebied aan de N. W. grens van Britsch- Indië hebben aan het einde der week wederom verscheidene kleine gevechten plaats gevon den, waarbij een Britsche kapitein, een Britsch- Indiscj^e officier en twaalf soldaten werden gewond. Over het aantal der verliezen aan de zijde der opstandelingen is niets bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1