Londen in afwachting der kroningsfeesten. Vluchtelingen uit Bilbao. Schaakrubriek Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Zoekt gij betrouwbaar Personeel? DINSDAG 11 MEI 1937 letten!" WIELRENNEN Slaats en Pellenaars naar Londen DAMMEN Nederlandsche Dambond R.K. Handelshoogeschool Examen verpleging van zenuw en geesteszieken Academische examens Stuurlieden-examen BOEK EN BLAD liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiinnmninmnnmninimmniminnnninnmiiniiiHininiiH ^liiiiuiiiiiniinfiiiiiiiiinDiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifHiiiiiiiiiiiiiHiHHimiiiii Op verschillende plaatsen in ons land staan reeds de vruchtboomen in vollen bloei. Een typisch tafreeltje CBSTètt Hüm'ïril „Daar moest de politie op zeer interessant hoofdstuk is ook de statistiek over de verschillende karakter- en tempera ments-eigenschappen van deze „patiënten". Ten slotte trekt de schrijver de conclusies uit zijn studie, die voor de rechtspraak van groot belang zijn. Deze studie is m.i. zeer geslaagd. Hoewel men bezwaren kan hebben tegen het door den schrijver toegepaste psychologische systeem van Heymans en Wiersma, moet toe gegeven worden, dat dit systeem hier goede diensten bewijst en uitmuntend gehanteerd wordt, zoodat degene, die de pathologische leu genachtigheid wil kennen, dit boek met veel vrucht zal kunnen bestudeeren Dr. TH. H. SCHLICHTING ZIEKTEN EN ZIEKTEBEELDEN door Dr. L. Polak Daniels. IJitg.: Wolters Groningen. Dit is de Groningsche rectoraatsrede van 1936. Het behandelt het verschil en de overeen komst tusschen ziekten en ziektebeelden; een interessante en zeer leesbare rede, hoewel het onderwerp zelf een meer algemeene behandeling waardig zou zijn. Maar ook de grepen uit dit ge bied toonen de overdenking reeds ten volle. Dr. TH. H. SCHLICHTING LIVRE DE MESSE DE COMMU NION, par E. M. Thiriet O.M.I. Ed.: Aubanel Ainé, Place des Etu des, 15 Avignon. De verheven tekst van dit werkje is ver be neden zijn stand gekleed, wat te betreuren valt. omdat velen het nu, als niet de aandacht trek kend, ongelezen zullen laten liggen. Daardoor zal het zijn doel; bevordering van het ontvan gen van de H. Communie onder de H. Mis wel licht minder vlot kunnen bereiken. M. 3. BIECHT VAN EEN MOORDENAAR, IN EEN NACHT VERTELD, door Joseph Roth. Uitg.: Albert de Lange. Amsterdam, 1937. Bij de verschijning van de Duitsche uitgave van dezen zeer merkwaardigen roman door den Oostenrijkschen schrijver Joseph Roth hebben wij er uitvoerig' over geschreven. Het is een pakkend, maar somber verhaal, dat den lezer verplaatst naar milieux, waar kinderen en vol wassenen niet thuishooren. Slechts volwassenen zullen dit boek van den katholieken schrijver met vrucht lezen. Het ontwerpt een beeld van het menschenleven, zooals dit onder invloed van den duivel kan ontaarden. De duivel treedt erin op, doch deze gestalte is niet de meest go- slaagde. Uitstekend geschilderd is de figuur van den moordenaar en prachtig is de sfeer weer gegeven van de nachtelijke herberg, waar hij zijn tragisch verhaal doet. Een roman van groots qualiteiten. D. HERDRUKKEN Kobeke door Ernst Claes. Uitgave Wereld bibliotheek N.V. Amsterdam. (Zevende druk, 14e duizendtal). Bij de uitgeverij Schaafsma en Brouwer ta Dokkum verscheen de één en twintigste druk (bijgewerkt tot 15 Maart 1937) van het Wet boek van Strafrecht, met aanteekeningen e0 verklaringen ten dienste van de politie, voor zien van een alphabetisch register door W. H. Koster Henke. Alle correspondentie betreffende deze ru briek, gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM No. 111 J. F. v. d. Straat te Amersfoort Eerste publicatie abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. PROBLEEM No. 112 Auteur wordt bij de oplossing genoemd. abcdefgh Wit geeft mat in drie (3) zetten. Oplossingen gelieve men binnen 14 dagen ln te zenden. No. 112 is een fijn kunstwerkje. De oplossing geeft een levendige voldoening. DRIEMAANDELIJKSCHE WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Oplossing van no. 105 (A. J. Deutekom te Schagen) 1. Pg6 dreigt 2. Pf8 mat. Twee cross checks, waarvan de eerste met zwarte inter- f en tie: id6t, 2. Pc7 mat. d5t, 2. De7 mat,. Te veel oplossers zonden 1. Pe6 in. welke zet nogal eenvoudig wordt weerlegd met dxc6f. Men lette op het schaak en op den zwarten raadsheer g3. Oplossing van no. 106 (H. V. Tuxen, Eerste prijs) „Dansk Skakproblem Klub", 1936. 1. b8 P. dreigt 2. Pc6 mat. Lijn-opening en af sluiting met zwarte interferentie, waardoor het witte paard f4 ontpend wordt. Hier volgen de thematische varianten: 1Pd2, 2. Pd3 mat. 1Pe3, 2. Pg6 mat. 1. Dg6 weerlegt zwart met De3 en 1. Rxc4 met Dxdl. Van andere foutieve oplossingen liggen de weerleggingen te veel voor de hand om ze te bespreken. CORRESPONDENTIE P. W. te A. Het is U stellig ontgaan, dat wij meermalen schreven dat voor onoplosbare pro blemen alleen het aantoonen der onoplosbaar heid beloond wordt. J. G. te N. Na la Db3 speelt zwart Telt met de dreiging Txhlt. G. W. Jansen te Naarden. Inderdaad, bij ver gissing noteerden wij U op de puntenlijst als woonachtig te Arnhem. A. K. te S. De zaak is in orde. „HET EINDSPEL" Fahrni en Keemink Zwart begint en zet mat in twee zetten. 1. Pb5! Ra7 (De eenige zet. 2. Pxc7 mat. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE MARGATE Siciliaansche partij Wit; Dr. Aljechin Zwart: Foltys In de volgende fraaie partij rocheerde zwart op een verzwakten koningsvleugel. Op den 19en zet probeerde zwart de koninginnen te ruilen, waarop wit niet inging. Later gelukte het zwart zijn koningsvleugel te herstellen en kon zelfs zijn beide kasteelen op de open g-ljjn brengen. Op den 35en zet begon wit een aardige ma noeuvre om de koninginnen te ruilen, waarna Aljechin gewonnen spel kreeg. 1. e2e4, c7—c5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. d2— d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8—f6; 5. Pbl—c3, d7— d6; 6. Rel—g5, e7—e6; 7. Rfl—b5, Rc8—d7; 8. 0—0, h7—h6; 9. Rg5—h4, a7—a6; 10. Rb5— e2, Rf8—e7; 11. Pd4—b3, Dd8—c7; 12. f2—f4, g7—g5; 13. Rh4g3, g5xf4; 14. Tflxf4, Pc6— e5; 15. Ddl—fl, Pf6—h7; 16. Tf4—f2, 0—0; 17. Re2—h5. f7—f6; 18. Rg3—f4, Kg8—g7; 19. Tal —el, Dc7—c4; 20. Tel—e2, Rd7—e8; 21. Rh5x e8, Ta8xe822. Dfl—cl, Ph7—g5; 23. h2—h3, Kg7—h7; 24. Kgl—hl, Tf8—g8; 25. Del—e3, Tf8—g7; 26. Pb3d4, Te8—g8; 27. b2—b3, Dc4 c8; 28. Pc3—a4, Re7—d8; 29. c2—c4, Dc8— d7; 30. c4c5, d6—d5; 31. Rf4xg5, Tg7xg5; 32. c5—c6, b7xc6; 33. Pa4—c5, Dd7—d6; 34. Pc5xe6. Tg5g8. Zie diagram. Stand na den 34en zet van zwart. abcdefgh 35. De3xh6f, Kh7xh6; 36. Pd4—f5t, Kh6— h7; 37. Pf5xd6, Pe5—d3; 38. Tf2—fl, d5xe4; 39. Pd6xe4, Tg3—g6; 40. Pe6xd8. Zwart gaf hier de partij op. Te Londen zal op 12 Juni a.s. een groot weg criterium verreden worden, waarvoor tal van be kende Europeesche renners zijn geëngageerd. Ook Nederland is van de partij en de Holland- sche kleuren zullen verdedigd worden door Slaats en Pellenaars. Van Belgische zijde zijn reeds geëngageerd de renners Buysse en Aerts, uit Italië komen Cimatti, Moretti en Rossi, uit Zwitserland Buchwalder, Denemarken Grundahl Hansen, Frankrijk Magne, Speicher, Lapebie en Le Greves, Australië Opperman etc. Het criterium gaat over totaal 100 Kilometer. Op de te Utrecht onder voorzitterschap van den heer A. van Broek gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Dambond ontstonden o.m. langdurige discussies over het tusschentijdsch aftreden van den len penningmeester van den bond, den heer J. Voor- burgh te Rotterdam, die inmiddels op zijn be danken was teruggekomen. De besprekingen hieromtrent eindigden in een uitspraak ten gun ste van den heer Voorburgh met 864 stemmen vóór, 170 tegen en 222 blanco. De voorzitter van den N.D.B., wiens beurt van aftreden het was, werd bij acclamatie voor de periode van drie jaren herkozen. Onverwacht kwam de verkiezing van den kampioen van Nederland den heer R. C. Keiler tot tweeden secretaris van den bond als plaats vervanger van den heer T. H. Schouten, die na een twintigjarige ambtsperiode thans als be stuurder afscheid nam. In totaal werden 1259 stemmen uitgebracht, waarvan 679 op den heer Keiler en 580 op den heer Schouten. Tijdens de discussies kwam ook de match tus schen Springer en Reichenbach nog ter sprake. In verband hiermede brachten eenige afge vaardigden het principe van amateurisme en professionalisme ter sprake, doch de vergade ring achtte een uitspraak dienaangaande onge- wenscht, daar de propaganda van het spel het moeilijk zonder professionalisme zal kunnen stellen. TILBURG.. Candidaatsexamen in de economi sche en sociale wetenschappen de heeren Chr. H. Eibers, Nijmegen en H. P. M. Schmedding, Maastricht. De examencommissie van de R. K. Gestichts- artsen-vereeniging heeft de overgangs-examens afgenomen in de Psychiatrische Inrichting „St. Anna'' te Venray. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 17 candidaten. Ge slaagd: M. A. Beurskens, T. v. Deursen, H. W. M. Hendrix, J. M. Klaassen, E. A. M. Laureij, A. Mt Meesters, E. M. v. Rossum, P. Rikken, M. P. Sterken, B. C. G. v. Soestbergen, G. M. de Vaan, C. Winder, A. J. A. v. Well. Tweede overgangsexamen 11 candidaten. Ge slaagd: J. Balendong, G. M. Caris, A. M. C. Emmen, J. M. Gommans, M. A. J. Hendriks, M. J. Maassen, M. M. P. Rutten, C. E. H. Rut ten, W. E. Tillemans, J. M. C. Verheyden. LEIDEN Geslaagd: Bevorderd tot arts, de heeren G. C. Smit, J. R. von Ronnen en mej. J. S. H. Beek. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Sociale Geografie mej. C. Hols- heimer en mej. J. I. de Zwaan en voor het doc toraal examen in de Rechtsgeleerdheid de hee ren J. A. de Jong en J. D. J. Scheltinga Koop man. LEIDEN. Geslaagd: Cand. ex. rechten mèj. M. J. Herzogenrath en de heeren A. Seret, F. H. Kingma, B. Immerzeel en H. J. G. Postel. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor lsten stuur man groote stoomvaart: F. C. Backer Dirks, L. G. Armbrust, H. A. W. de Goede en J. A. Rügebregt. Geslaagd voor stuurman kleine stoomvaart: J. van Dongen. LEERBOEK DER RECEPTEER- KUNDE door Schrodervan der Wielen. Bewerkt door P. van der Wielen. Uitg.: Wolters Gro ningen (9e druk). Dit aantrekkelijke werk, de vraagbaak voor den apotheker, verschijnt thans in den negen den druk. Gegevens, die in andere boeken uit voeriger worden gegeven, zijn door den schrij ver thans weggelaten. Daar staat tegenover een uitbreiding van de lijst der synoniemen, die het werk weer bruikbaarder maakt. Verder is het overbodig, het werk nog aan te bevelen, daar het bij apothekers en artsen reeds lang de plaats heeft verworven, waarop het recht heeft door de duidelijke uiteenzetting van een gewel dige kennis. Slechts wil ik nog opmerken, dat de lezer aangenaam getroffen wordt door den zui veren en logischen zinsbouw. Dr. TH. H. SCHLICHTING PA THOLOGIESE LEUGENAARS, door Dr. D. Wiersma. Uitgave: Leidsche Uitgeversmaatschappij Leiden. De schrijver heeft getracht, in deze studie de essentieele elementen van de pathologische leu genachtigheid (pseudologia phantastica) aan te wijzen; daaraan sluit zich natuurlijkerwijze de vraag aan, of deze afwijking een zelfstandige is, dan wel een vorm van een andere, en verder het onderscheid tusschen gewone en patholo gische leugenachtigheid. De schrijver bespreekt de literatuur over deze afwijking, en behandelt vervolgens breedvoerig een typisch geval, waarna hij nauwkeurig nagaat, of de oorzaken moeten gevonden worden in temperament, karakter, herediteit enz. Een FOTOREPORTAGE De tenniswedstrijden Duitschland Oostenrijk om de Daviscup. Von Cramm en Henkei in het dubbelspel tegen Metaxa en graaf Bawarowski De eerste vluchtelingen uit Bilbao zijn met de .Habana" in de Fransche haven La Pallice-Rochelle aangekomen, om vandaar naar tijdelijke verblijfplaatsen te worden overgebracht Je behoeft des avonds om elf uur toch geen karpetten meer te kloppen? Ik ga geen kar petten kloppen; ik wacht op mün man. Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfooten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is De aankomst van dr. Eckener te Cherbourg met de overige leden der commissie van onderzoek naar de ramp van de .Hindenburg* op door reis naar Amerika De repetitie van den kroningsstoet, welke Zondag te Londen gehouden werd, trok wederom duizenden belangstellenden. Het hoogtepunt vormde natuurlijk de statiekoets met de acht schimmels De Eiffeltoren te Parijs in proef-illuminatie voor de Wereldtentoonstelling 1937

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 8