T De vijf koningskronen van George VI LIJST 1 Safe a n Terroristen te Parijs ontdekt Boskoop trekt LIBERALE LEUZEN IMPERIALISME VAN HET GEMEENEBEST De ramp van de „Hindenburg" De politiek van Hongarije RECHTSCHE OPMARSCH IN BISCAYE Kerkelijk leven WOENSDAG 12 MEI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT De vrije status der dominions Kerken in Mexico weer geopend Waren zij schuldig aan de ontplof fing in den trein Bordeaux- Marseille? De Kerkstrijd in het Derde Rijk Nieuwe moeilijkheden voor de kerkelijke weekbladen Oproep aan amateurs om foto's, bij het ongeval gemaakt Wonderbaarlijke redding Rouwdiensten voor slachtoffers Uit Vaticaanstad Een heiligverklaring Als U op Woensdag 26 Mei op hef stembureau Uw stembiljet hebt gekregen, doe dan Uw plicht en doe niet anders dan de witte stip in 't Eerste blokje van rood maken. Niets meer, maar ook niets minder! Moeders, laat deze week de Uwen bidden en offeren voor onze Koloniale Missies Opzienbarende rede van oud- minister-president Bethlen Iersche republikeinen betoogen Protest tegen de kroning van George VI voor Ierland Debat over de nieuwe grondwet In volle vrijheid en met groot ge mak kunnen duizenden zich langs de kronkelpaden bewegen Flora en Nationaal Park De linkschen zouden zware ver liezen hebben geleden Franco tegen de Falanx De perscampagne tegen Engeland Worden ook de Üuiische journa listen teruggeroepen? De moord op Ingrid Wiengreen Haar moordenaars terechtgesteld DE „VERHEVEN WIND" WEER NAAR TOKIO Geen nieuwe record-poging NIEUWE LUTINE-BERGERS OP INSPECTIE Zij achten de situatie gunstig VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER Dinsdag 18 Mei nummering der lijsten Motorvrachtschepen voor de K.P.M. Algemeen secretaris der N.S.B. verbaliseerd Oorlogsschepen op reis BEHOUD VAN ONS GELOOF Intentie voor de nationale bede vaart naar Dokkum PONTIFICAAL JAARGETIJDE Voor wijlen Mgr. J. H. G. Jansen Koning George VI ontving gisteren de regeerende grooten van zijn Rijk, waar in de zon nooit ondergaat. Naast de vertegenwoordigers van Britsch-Indië, waar over hij den keizerschepter zwaait, 'n onmetelijk land, dat nog worstelt om politieke vrijheid, de regeerders der vrije democratische domi nions. In 's Konings toespraak trof de zinsnede „Wij hebben van onze vaderen een groote tra ditie van vrijheid en dienst aan het volk ge- erfd. Ik vertrouw dat, wat het leven ons ook nioge brengen, wij samen zullen blijven werken om dit edele erfdeel te behouden, zoodat wij het ongeschonden zullen kunnen overdragen aan hen, die na ons komen." Dit is de man nentaal der eeuwenoude Westersche vrije de mocratieën. Vóór den Koning stonden de minister-presi denten der vier vrije dominions: Canada, Australië, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland. Toen heden de aartsbisschop van Canterbury, Dr. Cosmo Lang, de kroon op het hoofd van George VI zette, kroonde hij daarmede niet één koning, maar vijf koningen, den Koning van Groot-Brittannië en der vier dominions. Twee dagen na de kroning zullen de vertegenwoor digers der dominions in de Locarnozaal van het departement van Buitenlandsche Zaken in conferentie bijeenkomen en deze bijeenkomst is dan niet eene van vazal-staten, noch van leden van een constitutioneele federatie, noch van vreemde mogendheden, maar van een Vol kenbond zonder handvest, een club van sou- vereine staten zonder reglement, een Gemeene best zonder andere banden dan den wil voor het gemeenebest. In deze twee zinnen ligt de geheele structuur van het zoo onbegrijpelijke en daarom zoo vaak verkeerd begrepen Brit- sche Gemeenebest opgesloten. Het Britsche wereldrijk als geheel is een politiek unicum. De beste definitie van dit unicum daarop wijst de Londen- sche correspondent van de N. R. C. is ver vat in een resolutie van de Rijksconferentie van 1926. Volgens deze resolutie bestaat het Gemeenebest uit „autonome gemeenschappen binnen het Britsche Rijk, gelijk in status, in geen enkel opzicht ondergeschikt aan elkaar hetzij op1-binnen- of buitenlandsch gebied maar vereenigd in gemeenschappelijke trouw aan de Kroon en vrijelijk verbonden als leden van de „British Commonwealth of Nations." Dit is de basis, waarop 5 jaar later, in 1931, het Statuut van Westminster werd geformu leerd, de laatste stap in de 100-jarige ontwik keling, die van de vroegere koloniën souvereine staten heeft gemaakt. Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Zuid-Afrika en de Iersche Vrijstaat, zijn daarmee in de praktijk precies even onaf hankelijk van het Vereenigd Koninkrijk gewor den als b.v. ons eigen land. Zij zijn volkomen souverein, kunnen hun eigen verdragen met vreemde mogendheden sluiten, als hun dat lust, hebben hun eigen koning, tot wien zij door hun eigen ministers direct toegang hebben en die hun advies moet aanvaarden ook al zou het in rechtstreeksche tegenspraak zijn met dat "van het moederland (vandaar de juridische deelbaarheid van den koning) en stellen zelf hun eigen gouverneur-generaal aan, althans zij adviseeren den koning over een benoeming, wat op hetzelfde neerkomt. Deze laatsten zijn dan ook geen vertegenwoordigers van de Engelsche regeering maar van de Kroon. Het statuut van Westminster, dat deze promotie van de vroegere koloniën tot souvereine staten bezegelde een be zegeling trouwens van een in feite reeds lang bestaanden toestand bestaat eigenlijk slechts uit een reeks van negaties, uit ontkenningen van vroegere rechten van het Engelsche par lement, die niet meer strookten met den vrijen status der dominions. Het is dus vrijwel een negatief document en lijkt in het geheel niet op een Rijksconstitutie. 'Engeland zelf heeft trouwens ook geen geschreven constitutie. En evenals in Engeland hangt ook in het Veree- nigde Gemeenebest van moederland en domi nions alles losjes maar daarom juist zoo vast aan elkander op grond van gewoonte, conventie en precedent. Een Volkenbond zonder handvest. Engeland is even wéinig „eigenaar" van het Rijk als Nederland eigenaar van de verzamelde Volkenbondslanden is, het kan den dominions evenmin zijn wil opleggen als Ne derland Rusland zijn politiek kan voorschrijven, het Britsche Gemeenebest bezit zelfs niet eens een permanent secretariaat, zooals dat te Genève, voor de loopende administratie van gemeenschappelijke aangelegenheden. Het is de meest losse, meest vormlooze, politieke sa menstelling, die de wereld ooit heeft gezien en tegelijkertijd in de praktijk de hechtste en doeltreffendste organisatie voor internationale samenwerking die de mensch tot dusver heeft weten te scheppen. Imperialisme, eens een term die gelijk stond met gewelddadige onderdruk king, uitplundering, uitbuiting en roof, heeft MEXICO, 12 Mei (D.N.B.) In Hermosillo, de hoofdstad van den Mexicaanschen staat Sonora, werd gisteren de sedert drie jaren ge sloten kathedraal op bevel van den gouver neur weer geopend. Ook in Huatusco in den staat Vera Cruz werden eenige kerken geopend. door het Engelsche experiment een nieuwen inhoud gekregen. Men zou het een nieuw, ver licht imperialisme kunnen noemen. Er zijn al leen moeilijkheden met het Zuidelijke Ierland, met den Ierschen vrijstaat, met Eire, zooals dit land volgens het grondwetsontwerp van De Valera in de toekomst zal heeten. Maar dit heeft geen invloed op het verdere Gemeene best der dominions. Ierland is eeuwen lang door de Engelsche overheersching onderdrukt geweest en staat dus op een bijzonder plan, waarvoor de anderen begrip hebben. Zoo is dus heden George VI vijfvoudig tot Koning gekroond. Laat ons hopen, dat het verlichte Britsche imperium in het belang van den wereldvrede onder zijn regeering de tros sen kan houden. Dit zal ook van de grootste beteekenis zijn voor de instandhouding der „groote traditie van vrijheid en dienst aan het volk" voor geheel de wereld. In Wester- schen zin. PARIJS, 12 Mei. (Havas). De „Matin" meldt, dat de arrestatie van den terrorist Stephan Marusic na een onderzoek in zijn kamer in een hotel in de Rue des Saints Pères te Parijs en met name door de ont dekking van een aanteekenboekje met adressen, heeft geleid tot de arrestatie van een tweeden Oestadsji, wiens identiteit ge heim wordt gehouden. Deze laatste werd Zondagochtend in hech tenis genomen. In zijn koffers hebben inspecteurs negen percussie-bommen van 5 kg. ieder gevonden. Bij de ondervraging van den tweeden oestadsji kwam het den inspecteurs voor, dat verband bestond tusschen de ontdekte helsche machines en de geheimzinnige ont ploffing, welke zich op 5 Mei heeft voor gedaan in den sneltrein BordeauxMar seille, in de buurt van Ales. Het blad voegt er aan toe, dat de inspecteurs goede reden hebben te denken, dat de ontplof fing het gevolg is geweest van een ongeluk tijdens het transport. Het onderzoek heeft nog niet aan het licht gebracht, welke plannen de terroristen koes terden. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, werd in het Aartsbisdom Keulen op aanraden van Kardinaal Schulte een katholiek bisschoppelijk weekblad opgericht, dat in de plaats zou ko men van alle tot nog toe bestaande parochieèle bladen, en dat, zoo goed als in het Derde Rijk nog mogelijk zou zijn, de taak der Katholieke pers zou vervullen. Het eerste nummer van dit nieuwe weekblad is echter door de politie reeds in beslag geno men. Deze inbeslagname staat in verband met een nieuwe politie-verordening betreffende de pers, tengevolge waarvan iedere publicatie ten gunste van de katholieke bijzondere school over den tegenwoordigen schoolstrijd beschouwd wordt als een inmenging in politieke aangele genheden, hetgeen voor kerkelijke weekbladen ten strengste verboden is. Naar uit Münster wordt gemeld, heeft de geheime staatspolitie de drukkerij der firma Regensberg voor den duur van 4 weken ge sloten, zoodat ook het kerkelijk ambtsblad van den bisschop van Münster, dat bij deze firma wordt gedrukt, niet is kunnen verschij nen, evenmin als het bekende letterkundig maandblad „Der Gral". Deze strafmaatregel is een gevolg van het feit, dat bij deze firma de pauselijke encycliek „Mit brennender Sorge" in druk was ver schenen. LAKEHURST, 12 Mei (D. N. B.) Namens de commissie van onderzoek heeft comman dant Rosendahl opnieuw een oproep tot de bevolking gericht, waarin alle personen, die foto's van de ramp gemaakt hebben, verzocht worden deze aan de commissie te zenden. Rosen dahl verklaarde, dat alle thans beschikbare op namen eerst gemaakt werden, toen het lucht schip reeds in brand stond. De commissie wenschte foto's van het achterschip te ont vangen, vooral die welke kort voor en kort na het uitbreken van den brand zijn gemaakt. Wonderbaarlijk is de redding geweest van den 12-jarigen kajuitsjongen van de „Hindenburg", Werner Franz. Toen het brandende gevaarte tegen den grond sloeg, sprong de jongen er uit; door den smak, dien hij maakte, verloor hij het bewustzijn. De ring van vlammen sloot zich nauwer en nauwer om hem heen, en het scheen, dat hij verloren was. Plotseling echter bereikten, vlak boven hem, de vlammen een waterketel, die met geweldig gekraak scheurde. Het water stortte omlaag, over den jongen heen, die weer tot bewust zijn kwam en ongedeerd kon ontkomen. Rijkskanselier Adolf Hitler heeft, naar onze Romeinsche correspondent seint, aan den H. Vader een telegram gericht, om Hem dank te betuigen voor Zijn deelneming met de ramp van de „Hindenburg". Op de kade van den Noord-Duitschen Lloyd en van de HamburgAmerika Lijn zijn rouw diensten gehouden voor 26 slachtoffers van de ramp met het luchtschip „Hindenburg", wier stoffelijk overschot naar Duitschland zal wor den vervoerd. De regeeringscommissie van on derzoek had wegens deze diensten haar bijeen komst verlegd. De Duitsche delegatie bij de plechtigheid stond onder leiding van den am bassadeur, dr. Hans Luther. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 12 Mei: De deken van het H. College Kardinaal Gra- nita di Belmone heeft Dinsdag den H. Vader den gelukwensch der Kardinalen overgebracht ter gelegenheid van Zijn naamfeest, dat heden wordt gevierd. Dinsdag heeft, zooals gemeld, te Castel Gan- dolfo in tegenwoordigheid van den H. Vader de zitting der Riten Congregatie plaats gehad waarin de'laatste goedkeuring is gegeven voor de Heiligverklaring van den Poolschen marte laar Andras Bobola S. J. De voorlezing van het zoogenaamde tuto-decreet zal binnenkort plaats hebben, en de plechtige Heiligverklaring is na het daarvoor noodige consistorie met alle waar schijnlijkheid nog dit jaar te verwachten. Eenige deelnemers aan het internationale ruitertournooi te Parijs. Van links naar rechts: Friedrich Muller, Zwitserland; Ritmeester Momm, Duitschland; Kapitein Clavé, Frankrijk; Kapitein Akern, Ierland en Kapitein Kirkulescu, Roemenië BOEDAPEST, 12 Mei. (A. N. P.) Bij de be handeling van de begrooting heeft de vroegere minister-president graaf Bethlen in het Huis van Afgevaardigden een rede gehouden, die in politieke kringen te Boedapest sterk de aan dacht heeft getrokken. Ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek betoogde Bethlen, dat er voor 't oogen- blik voor Hongarije geen Duitsch gevaar be staat. De politiek der Kleine Entente daar entegen was er op gericht, iedere welge meende poging van Hongarije te doen mis lukken. Een nieuwe .oriënteering der Hon- gaarsche politiek, waarvoor sommigen plei ten, zou volgens Bethlen de ineenstorting van het land beteekenen. Ten aanzien van de Hongaarsche minderhe den verklaarde Bethlen, dat de regeering, in dien rechtstreeksche besprekingen met de buur landen van Hongarije en in de eerste plaats met Roemenië, op niets mochten uitloopen, een in ternationale actie ten gunste dezer minderhe den in het leven zou moeten roepen. Spr. onderstreepte voorts de noodzakelijkheid, dat Hongarije zooveel als mogelijk is aan zijn bewapening ten koste legt, en drong bij de re geering aan op regeling «van het jodenvraag stuk. DUBLIN, 12 Mei (Havas) Gisteravond heeft de politie te Dublin van de vuurwapenen moeten gebruik maken, om bij Butt Bridge een groote menigte republikeinen te versprei den, die bijeen waren gekomen om „te protes teeren tegen de kroning van den Engelschen koning voor Ierland". Hoewel de minister van Justitie op het laat ste oogenblik de betooging had verboden, vormden zich in verschillende stadsdeelen groepen. Er deden zich botsingen voor tus schen de menigte en de politie met name bij Liberty Hall. Verscheidene demonstranten werden licht gewond. Het debat bij de tweede lezing over het wets ontwerp inzake een nieuwe grondwet voor den Ierschen Vrijstaat werd gisteren tot heden ver daagd. De beraadslaging over het wetsontwerp, dat beoogt den Koning geheel uit te sluiten van de behandeling van Iersche aangelegenheden, zal dus op den dag der kroning van George VI wor den voortgezet. De president van den Ierschen Vrijstaat ver klaarde Dinsdag bij de debatten: „Er is geen sprake van den president dictator te maken, maar het volk zal baas zijn". BOSKOOP, 11 Mei Zóó buitengewoon veel belangstel ling trekt de „Flora" en zooveel menschen verwacht men nog hier uit het buitenland, dat 't bestuur der ten toonstelling besloot haar tot na de beide Pinksterdagen te verlengen. Bovendien zal het bestuur der ver- eeniging voorstellen voortaan niet meer om de twee jaren, doch ieder jaar opnieuw dit bloemenfestijn te organiseeren. Volop staat alles in de reusachtige hal, spe ciaal voor deze tentoonstelling gebouwd, nog in bloei. Alles is ververscht en in volle frisch- heid wacht de rijke kleurenweelde van rhodo dendrons en hortensia's en tal van andere struik-bloem-soorten, waartusschen zich gril lig de paden, met dennenaalden bestrooid, kron kelen, en de boomen van het boschlandschap, waarin de architect het geheel schiep, oprij zen. Alles wacht op de bezoekers van de Pink sterdagen. Zal de honderdduizendste dit jaar komen? Zondag heeft men den 75.000sten reeds begroet Allerlei omstandigheden hebben meegewerkt tot het bereiken van een zoo schitterend re sultaat. De voorzitter van het tentoonstellings- bestuur heeft er in een conferentie met de vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers een en ander over verteld. Dat de bloemen en de kleuren zoo lang zóó prachtig versch blijven, aldus de heer Oosthoek, danken wij aan twee factoren: Voor eerst aan den onuitputtelijken rijkdom van Boskoop aan zulke bloemen. Tot Juli konden wij doorgaan, als wij willen. En ten tweede: de energieke medewerking van de Boskoopers, die telkens weer opnieuw uit hun voorraden aan vullen, die veel meer hulp bieden, dan het be stuur redelijkerwijze mocht vragen. En dat hier zoo verbazend veel menschen de tentoonstelling op alleraangenaamste wijze konden bezichtigen, vrij konden rondwandelen zonder ieder oogenblik door een koor van sup poosten te worden aangemaand tot aaneen sluiten en doorloopen, dat danken wij aan den heer Van Straaten van Nes, den architect, die eindelijk kon doorzetten wat hij al lang ver dedigde: de aanleg niet in vierkante vakjes met lange, rechte paden ertusschen, doch ge heel in den vorm van een boschbeplanting, net zoo grillig, zoo prachtig onregelmatig als de natuur zelf. En zoo konden zich ook de men schen verspreiden. Vrij wandelend. Niet alleen in deze beide opzichten floreert de Flora, doch ook zuiver commercieel. Wij hebben de menschen in onze geschriften meer malen erop gewezen, dat deze tentoonstelling hun gelegenheid biedt hun eigen tuinen aan te vullen met nieuwere en betere planten. Het doet ons Boskoopers genoegen te mogen waar nemen, dat ook daarop in bevredigende mate wordt gereageerd. Gemoedelijk is zoo de trant van den heer Oosthoek een echte oü-bollige Hollander. De heer van Straaten van Nes, de architect der tentoonstelling voegde aan deze mededee- lingen nog een ernstige beschouwing toe over de plannen voor de toekomst. Voor twee komende jaren heeft hij zelf nog heel nieuwe gedachten ter uitwerking rijp. Maar danHij heeft de suggestie gekregen: laat de Nederlandsche tuinarchitecten geza menlijk in den opbouw van deze tentoonstel ling eens toonen wat zij kunnen. Vereenig den wedstrijd tusschen de kweekers met een wed strijd tusschen de architecten met Boskoopsch materiaal. Ernstig denkt hij er aan het bestuur een voorstel in dien geest over te leggen. En dan: Wat Boskoop hier biedt zou dat niet als voorstudie kunnen dienen voor de stichting van een nationaal park op de Hooge Veluwe, van een park, dat alle bloem-, struik- en boomgewassen van Nederlandschen bodem vereenigt? Uit Duitschland hoorde de heer van Straa ten van Nes van verschillende kanten, dat een dergelijk park groote massa's menschen naar ons land zou trekken. Denkt er eens over, heeren, besloot deze niet meer zoo jonge architect, die nog altijd de jongere generatie kan leeren wat idealen zijn, denkt er eens over en zet het uw lezers eens voor. SALAMANCA, 12 Mei (Havas). Volgens een communiqué van het rechtsche groote hoofd kwartier werd aan het front van Biscaye de aanval der rechtschen voortgezet in den sector tusschen Guernica en Amorebieta. De troepen hebben het geheele massief van Bizkargi bezet, na een manoeuvre, welke beëindigd werd met een bestorming van de bergtoppen, waar een linksch bataljon werd gedecimeerd. De verlie zen van de Basken aan het geheele front zon den duizend dooden en 2500 gewonden zijn. Volgens uit Spanje ontvangen berichten wordt de afzetting van alle bevelvoerende kaders en van alle organisaties der Spaansche Fajanx actief voortgezet. De falangisten, die worden beschuldigd van verschillende delicten en in verband daarmede gevangen gezet zijn, vormen een totaal van ruim 1000. Be partijleider, Hedilla, zit nog steens gevangen. Het schijnt, dat men een proces ts- gen hem voorbereidt, hetwelk met veel gerucht zou worden gevoerd. Er zouden daarbij docu menten ter tafel worden eebraeht. welke zou den bewijzen, dat hij betrekkingen heeft ondei- houden met organisaties, die vijandig staan tegenover de zaak der nationalisten. Naar Reuter uit Lissabon meldt, zou Japan het bewind van Franco erkend heb ben. BERLIJN, 12 Mei (Havas.) In verband met het communiqué van 't Duitsche Nieuwsbureau over de Britsche pers, verneemt Havas, dat men in zekere kringen verwacht, dat Duitschland, evenals Italië binnenkort zijn journalisten uit Engeland zal terugroepen. In bevoegde kringen wordt dit voornemen echter niet bevestigd. WEENEN, 12 Mei. (D. N. B.) De roofmoorde naars Fleck en Schloegl, die wegens moord op de dochter van den gezant van Paraguay ter dood waren veroordeeld, zijn in den loop van den avond terechtgesteld. LONDEN, 12 Mei. (Reuter). De Japansche vliegers Inoema en Tsoekagosji, die met hun vliegtuig „Verheven Wind" den afstand Tokio Londen in 94 uur hebben afgelegd, vertrekken Vrijdag van Croydon naar Tokio. Zij zullen ech ter niet trachten, nieuwe records te vestigen, doch een week tot tien dagen voor de terugreis nemen. Het bestuur van de N. V. van Wienen's duik en bergingsmaatschappij i.o., heeft een bezoek gebracht aan Terschelling en daarbij tevens op de plaats, waar destijds de „Lutine" is gezon ken, verschillende peilingen verricht. Daarbij is gebleken, dat de diepteligging van de zandplaat ter plaatse veel gunstiger gewor den is dan tot nog toe mocht worden aangeno men, zoodat de omstandigheden voor de toe passing van het duiktoestel, dat deze maat schappij denkt te gebruiken, gunstig mogen worden geacht. Tijdens dit bezoek werden ook besprekingen gevoerd met de firma Doeksen te Terschelling, welke ten opzichte van de berging van de schatten der Lutine in den loop der jaren groote ervaring heeft opgedaan. Het Centraal Stembureau zal Dinsdag 18 Mei, des middags te half zes, in het stadhuis te Den Haag een openbare zitting houden ter nummering van de voor de Eerste Kamerver kiezingen ingediende candidatenlijsten. E enigen tijd geleden heeft het „Liberale Weekblad" uit de N. R. C. een aantal liberale leuzen met groote instemming aangehaald, welke de moeite van eenig commentaar loonen, omdat daardoor de principieel® verschil len tusschen ons en de in sociale rich ting niet ongunstig geëvolueerde libera len duidelijk naar voren zullen springen. De eerste liberale leuze, welke als een „gulden woord" wordt aangeprezen, luidt: „De vrijheid is zoozeer het zout van het geestelijke en het materieele leven, zij is zoozeer onafscheidelijk verbonden aan de waardigheid van den mensch, aan den bloei van kunsten en weten schappen, dat wij haar scheppende en reinigende kracht niet hoog genoeg kun nen aanslaan." Tegenover deze leuze moeten wij, Ka tholieken, de volgende stellen: „Alleen de vrijheid, gebonden door de goddelijke wetten, door de normen van de christelijke zedenleer en naastenlief de, leidt niet tot losbandigheid in 't gees telijke en materieele leven. Zij is de eeni ge vrijheid, die de roeping en de waar digheid van den mensch ten volle eer biedigt en erkent, die kunsten en weten schappen doet bloeien in de reinigende kracht van het licht der eeuwige waar heid, de eenige vrijheid ook, die de door God gewilde orde niet verstoort. Vrij heid zonder meer, slechts gegrondvest op subjectieve menschelijkheids- en fat- soens- of zelfs beschavingsoverwegingen, is een slecht bestuurbaar schip in de branding der tijden." Een ander „gulden woord" der libera len luidt: „De waarde van den godsdienst stel len wij, vooral in dezen tijd, boven alles, maar wij zullen blijven waarschuwen te gen een doorvretende verbrokkeling en onmacht van het politieke leven door talrijke niet-staatkundige geloofsver schillen als heiningen om politieke par tijen op te richten." Wij, Katholieken daarentegen, moeten de waarde van den godsdienst niet enkel „vooral in dezen tijd", maar overal en altoos boven alles stellen, omdat de godsdienst aan de hand van eeuwige en onveranderlijke beginselen het leven en zijn verschijnselen op de juiste waarde bepaalt. De godsdienst moet heel het leven beheerschen en doordringen, niet enkel het geestelijke, het cultureele, het sociale en economische, maar óók het staatkundige. Wij kunnen en willen de katholieke partij niet missen en hebben den duren plicht den politieken invloed van de Katholieken in ons land zooveel mogelijk te steunen en te versterken, op dat de onvervreemdbare rechten van God en den mensch zoo krachtig mogelijk be schermd, verdedigd en gehandhaafd worden. De godsdienst moet niet boven alles maar in alles tot uiting komen- Liberalisme en liberale leiding kunnen niet, gelijk het „Lib. Weekblad" beweert, veel tijdskwalen en tijdswanen genezen. Want het liberalisme zelf is een kwaal en een waan van een gelukkig bijna vol tooid verleden tijd. Aneta verneemt, dat de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij aan de N.V. C. van de* Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen aan den IJsel den bouw heeft opgedragen van twee motorvrachtschepen, elk van circa 9.40° tons deadweight, met beperkte passagiers-ac commodatie. Dé voortstuwingswerktuigen zullen worden geleverd door de N.V. Werkspoor, Amsterdann In een vergadering van de N. S. B„ te Aih- sterdam gehouden, heeft de algemeen secre taris Van G., medegedeeld, dat proces-verbaal tegen hem is opgemaakt, wegens het doen ver spreiden van een pamflet, waarin het N. V. N' beschuldigd wordt, deel te hebben in ronse- larijen voor de regeeringstroepen in Spanje. Blijkens een bij het departement van D0- fensie ontvangen telegram zijn Hr.Ms. Dou«® Aukes en Hydra 10 Mei van Bremen vertrok* ken. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. Dr. J. de Jong, heeft voor de 12e Natio nale Bedevaart, die Zondag en Maandag 18 efl 19 Juli a.s. naar de martelplaats van de H-H' Bonifatius en Gezellen te Dokkum, gaat, als al' gemeene intentie aangegeven: het behoud vah het Geloof in ons vaderland en Duitschland. Op Vrijdag 14 Mei a.s. zal in de Kathedral® Kerk van de H. Catharina te Utrecht om ha' elf een Pontificaal Jaargetijde worden gehou den voor de zielerust van wijlen Mgr. J. H. Jansen door Zijne Hoogwaardige Excellent' Mgr. Dr. J. de Jong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10