Londen in spanning over het weer bij de plechtigheden De rooden naderden Toledo tot op één kilometer l 4EFONSO costa overleden De gebeurtenissen in Westfalen Het nieuws van heden I „PROTECTOR" 1 Versiering in volkswijken deerlijk gehavend Bilbao den geheelen dag gebombardeerd T oechats jewski achteruitgezet Het aftreden van Hayasji geëischt Filmland begint een boycot I INBRAAK-VERZEKERING I DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per V'eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 WOENSDAG 12 MEI 1937 - OCHTENDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20555 Een nieuwe handelwelke een groot succes belooft te zijn, is ontstaan: de verkoop van lunchpakketjes De Koning ontvangt de overzeesche gezanten Een toespraak van den Koning Aan de Noordelijke fronten woedt sedert een paar dagen reeds een hevige strijd Madrid ondergaat de zwaarste beschieting Het nieuw ontdekte Zuidpoolgebied De beteekenis van de hervormin gen in het Sovjet-leger Een bewogen congres der Seijoekai-partij Something rotten" in den nat. soc. boerenbond schijnt niet uitgesloten Vervolg van hetgeen te Dusseldorp plaatsvond? 340.000 personen zullen posten voor de theaters in de tien grootste steden der V. S. Koningin zal de Tromp te water laten Een vliegenier vliegt zijn eigen huis binnen Zijn kind als door een wonder ongedeerd gebleven POOLSCHE BLADEN VERBODEN Niet zoo ongeduldig Turksch bezoek aan Boekarest Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiü NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, I I Mei. Vandaag heeft 't ®en groot deel van den dag geregend, in den middag scheen echter weer de Zon, waardoor de versierde straten een vroolijk aanzien kregen. Na een lichte opklaring werd de lucht later op den middag opnieuw bewolkt en bij tusschenpoozen regende het. Iedereen spreekt in Londen thans over het weer van morgen en wil zoo optimistisch mogelijk zijn. De regen heelt echter een groote verwoes ting aangericht onder de goedkoopere ver sieringen, zoodat de arme wijken, waar de arbeiders zich veel moeite hebben gege ten voor de versiering der straten, een troosteloos aanzien krijgen. Ten gevolge van het slechte weer waren heden de ondergrondsche spoorwegen meer öan vol. Het personeel deed zijn werk met energie, doch de vermoeide trekken en de heesche stemmen toonden duidelijk de groote ^spanning, welke dit kostte. Velen hebben teeds plaats genomen langs den weg, welken de hroningsstoet zal volgen. Het bestuur van den algemeenen bond van transportarbeiders heeft besloten, dat de autobusstaking morgen niet zal worden uitgebreid. Hedenochtend hebben in Hydepark, Regents- pai'k en Kensington gardens de troepen, welke burgen dienst moeten doen, een laatste in spectie ondergaan. In den stroomenden regen streng in de houding marcheerden zij y°orbij hun commandanten, die nauwlettend houding en tenue gadesloegen. In de omgeving van Buckingham-palace en Westminster Abbey bleef het niettegenstaande h«t slechte weer zwart van de menschen, bij Westminster Abbey hadden reeds twee oude barnes plaats genomen, gekleed in eenvoudige 'ogenmantels voorzien van groote parapluies, Ubberkussens en pakjes levensmiddelen, opdat een goede plaats zullen hebben, wanneer jhorgen de hoogwaardigheidsbekleders aan- 0rnen. Zij zijn de dochters van een Britsch ■^Udedelman, sir Charles Hunter. Een nieuwe handel is eveneens ontstaan, h-l. een handel in lunchpakketjes op straat. He ze pakjes bevatten sandwiches en fruit. He prijs varieert tusschen anderhalf en drie shilling. Veie nieuwsgierigen verdringen zich ook in e halls van de groote hotels, waar de Indische 0rsten hun intrek hebben genomen en waar- aU sommigen hun traditioneele kleeding blij- eh dragen. "ten acht het vrijwel zeker, dat morgen de atns, trolleybussen en ondergrondsche spoor- ®ëen als gewoonlijk zullen functionneeren en ook de taxi's zullen rijden. In Queenshall heeft heden de bisschop Van Norwich een dienst geleid, waarin werd Sebeden voor het Koninklijk paar. j»In zijn gebed bracht de bisschop hulde aan j/°ning George voor de spontane wijze, waarop 'J de zware taak heeft aanvaard, welke hem de schouders werd gelegd. De bisschop wees J* he kalmte en den moed, welke de Koning den dag legde op het oogenblik van de be- beving, welke het Britsche rijk moest door- "ak< ®n en dankte den Koning voor de belang- jj, hng, welke hij heeft voor het welzijn van bh onderdanen; hij herinnerde aan de manier, Vqu5°P kü den christelijken geest, welke het be200 dierbaar is, steunt. De hertog en de aaïi van Kent waren bij deze plechtigheid UWezig, welke door ongeveer drie duizend fsbnen werd bijgewoond, den hert°S hield een toespraak, waarin hij leid Wensc]l uitte, dat de huidige Koning ge- Oqi? 2al worden door de hand van God, welke zijn ouders heeft geleid, lib ministers-president van Canada, Austra- g Hieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en de verte- Woordigers van Indië en de Koloniën hebben Va? Honing op Buckingham-palace adressen verknochtheid overhandigd. He Koning heeft daarop de ministers- president van de Dominions en de verte genwoordigers van Indië en het koloniale '"Ük toegesproken. "Ik sta thans, zeide hij o.a., op den drempel piswlIJS'.11 Mei (Havas) De vroegere mi- piotcT-President van Portugal, Alfonso Costa, is Co fg overleden. 6eescS,a Was oen der stichters van de Portu- Hfesicl 6 .republiek' Het was onder zijn minister- *pginven-c°hap' dat P°rtu6al den wereldoorlog betyp|?' J den laatsten staatsgreep is hij uit en. Sindsdien woonde hij te Parijs. van een nieuw leven. Zwaar zijn de verant woordelijkheden, die zoo plotseling en onver wacht op mij zijn komen te rusten, doch het geeft mij moed te weten, dat ik op uw volledige steun en liefde kan rekenen. Van mijn kant zal ik alles in het werk stellen om het werk van mijn vader voor het welzijn van ons groote rijk voort te zetten. In dit gezin van volkeren, verbonden door banden, die tegelijk buigzaam er. vast zijn, hebben wij van onze vaderen een groote traditie van vrijheid en dienst geërfd. Ik vertrouw dat, wat het leven ons ook moge brengen, wij samen zullen blijven werken om dit edele erfdeel te behouden, zoodat wij het ongeschonden zullen kunnen overdragen aan hen, die na ons komen." Bij het sluiten van de effectenbeurs verza melden zich vijfduizend leden van dit instituut om, begeleid door de muziek van de grenadiers van de garde, het volkslied te zingen. Vanavond zijn met bijzondere treinen meer dan tweehonderd duizend menschen te Londen aangekomen. De Duitsche Rijksminister van Oorlog, aangekomen ter bijwoning Generaal von Blomberg, is te Londen van de kroningsplechtigheden In Brussel heeft Koning Leopold voor de grenadierskazerne een gedenkteéken onthuld voor zijn vader, wijlen Koning Albert MADRID, I 1 Mei (Havas). De regeeringstroepen zijn Toledo in het Zuiden tot op één kilometer genaderd. Terwijl de troepen, die ten Noorden der stad opereerden, de troepen van Franco bezig hielden, rukten de troe pen in het Zuiden langs den weg ArgesToledo op en de rechtschen hebben zich reeds terug moeten trekken tot de linies, welke den on- middellijken toegang tot de stad verdedigen. Het grootste deel van de rechtschen is tot in de stad zelf teruggetrokken. De gebouwen, welke door de troepen van Franco omgevormd waren in forten, zijn door het geschutvuur van de regeeringstroepen deels vernield. Den geheelen dag is Bilbao en omgeving door de luchtmacht van de rechtschen ge bombardeerd. De bevolking werd twaalf maal opgeschrikt door de sirenes, welke luchtalarm aankondigden. Te Valencia wordt vernomen, dat de pogin gen van de troepen van Franco om zich mees ter te maken van den berg Sollube nu reeds 98 uur duren. De Baskische troepen zijn thans meester in de passen. Aan de Noordelijke fronten woedt een zeer hevige strijd. In zekere sectoren zijn de gevechten al een paar dagen gaande. De rechtschen doen aanvallen van vier zij den tegelijk: de kuststreek ten Westen van Bermeo, ten Zuid-Oosten dezer stad op de hoogten van Sollube, iets ten Zuiden van Ri- goitia en de omstreken van Ibarruri tusschen Guernica en Durango. In de kuststreek hebben de rechtschen met al hun modem materiaal aanvallen onderna men. Op de hoogten van Sollube zün de regee ringstroepen er in geslaagd den opmarsch der rechtschen tot staan te brengen. Bij Ibarruri hebben de troepen yan Franco een aanval op groote schaal ondernomen. De goed versterkte stellingen der regeerings troepen zouden in dit gebied mogelijk gemaakt hebben, den stoot op te vangen, ondanks de voorbereiding van den aanval met luchtmacht en artillerie. Bij het bombardement van Madrid zijn heden een veertigtal personen om het leven gekomen en meer dan 150 werden gewond. Het bombardement, dat de stad heden heeft ondergaan, was een van de hevigste sedert het begin van het beleg, overal in de stad vielen de projectielen neer. In den middag waren alle straten verlaten. De regeeringstroepen zijn er in geslaagd de brug op te blazen, welke de troepen van Franco in de Universiteitswijk verbond met de meer achterwaarts gelegen troepen, wordt uit Madrid gemeld. Den geheelen dag door woedde een he vig artilleriegevecht. De Baskische legatie te Valencia heeft medegedeeld, dat in sommige buitenland- sche kranten het gerucht was verspreid, dat het Vaticaan een brief zou hebben gezon den aan de Baskische regeering, waarin deze zou zijn aangespoord zich over te ge ven. Een dergelijke nota is door de Baski sche regeering niet ontvangen en is der halve ook niet verzonden. Het ministerie van marine heeft bij decreet het centraal comité en de overige comité's op de vloot ontbonden. Verder is een decreet ge publiceerd, waarbij het ontslag van den kolo nel der nationale garde Antonio Escobar Huer- ta, die 5 Mei j.l. werd benoemd tot gedelegeer de van de openbare veiligheid en chef van de politie te Barcelona, wordt aanvaard en in zijn plaats wordt benoemd José Echevarria Novoa tot gedelegeerde van de openbare orde in Cata- lonië en tot chef van de politie in Barcelona luitenant-kolonel Emilio Torrez Iglesias. Tot corrynissaris-generaal der veiligheid in Barcelo na wordt benoemd José Maria Diaz de Cebal- los. Het Engelsche schip Marvia is te Pauillac aangekomen met 242 vluchtelingen, onder wie 110 kinderen uit Bilbao, aan boord. De Diario Vasco meldt, dat prins Gaetan van Parma, een broeder van ex-keizerin Zita van Oostenrijk, die aan de zijde der rechtschen streed, ernstig gewond naar het militaire zie kenhuis in het klooster te Berriz is gebracht. OSLO, 11 Mei. Met toestemming van dea Noorschen kroonprins Olaf, zal het nieuwe ge bied, dat ontdekt is door de Zuidpool-expeditie van Lars Christensen in Februari 1937, genoemd worden Prins Harald-land, naar het zoontje van den kroonprins. Prins Harald-land is ge legen tusschen Koningin Maud-land en prinses Ragnhildland, tusschen 40 en 35 graden Oos terlengte en op 69 graden 80 minuten Zuider breedte, MOSKOU, 11 Mei Toechatsjewski, die tot nu toe eerste plaatsvervanger was van den volkscommissaris voor de landsverde diging, is van zijn functie ontheven en be langrijk achteruitgezet. Zooals wij reeds eerder berichtten, had, vol gens het Sovjet-Russisch telegraafagentschap Tass, de regeering der Sovjet-Unie het noodig geacht in de militaire districten over te gaan tot het instellen van militaire raden en bij de troepenafdeelingen militaire commissarissen te benoemen. Maarschalk Toechatsjewski werd in dit ver band benoemd tot commandant der troepen in het Wolga-district. Deze post blijkt, in verhouding tot de vo rige functie, een zeer onbelangrijke. Toechatsjewski, wiens standplaats Koeibisjef zal zijn, zal daarheen gevolgd worden door Pos- tisjef, oud-secretaris van de Oekrainische partij en oud-lid van het Politiebureau, die eens een belangrijke plaats in de Sovjet-Unie innam en thans ook bij wijze van stra'f is overgeplaatst. Er is hier, naar United Press aan haar bladen meldt, sprake van de grootste reorganisatie van het roode leger, sedert Trotski werd afgezet. Het heengaan van Toechatsjewski is een gevolg van de vervolging der Trotskisten. Zijn naam werd reeds tijdens het Radekpro- ces genoemd, doch hij ging vrij uit. Toechatsjewski werd zelfs tot Sovjet-gedele geerde bij de kroningsfeesten te Londen be noemd, doch op het laatste oogenblik, om „ge zondheidsredenen" vervangen door Jegorof. Toechatsjewski heeft in de Sovjet-Unie steeds een bijzondere positie ingenomen. Hij was na melijk niet voortgesproten uit de rijen der bolsjewistische revolutionnairen, doch uit een adellijke officiersfamilie uit het oude tsaris tische leger. TOKIO, 11 Mei. (Domei) Vanmiddag is het eerste congres van de parlementsfrac- tie der Seijoekai-party, na de algemeene verkiezingen van 30 April, gehouden. In hef tige redevoeringen werd geëischt, dat het kabinet-Hayasji onmiddellijk aftreedt, zon der de bijeenroeping van de buitengewone zitting van den Landdag af te wachten. Omtrent het ingrijpen van den Duit- schen Rijksminister van Landbouw, Wal ter Darré, waardoor, zooals vermeld, alle functionarissen van den nat.-soc. boe renbond in Westfalen worden afgezet vol gens het gerucht wegens ernstige malver saties tot een bedrag van verscheidene mil- lioenen Mark zweeg tot nu toe de plaat selijke nat.-soc. pers over de beweegrede nen tot dit belangrijke besluit. Vandaag echter deelt de „Rote Erde" mede: ,,Het is thans overbodig geworden, dat het pu bliek het beuls-zwaard in handen neemt, wan neer het meent, dat op een gegeven oogenblik iets niet in orde is. Deze zaak moet uitsluitend worden geregeld door de overheid. In meer dan één geval heeft het Nationaal-Socialisme be wezen, dat het de orde wéét te bewaren, wan neer het noodig is." Het blad zegt vervolgens, dat het ontslag van hooge functionarissen van den boerenbond in Westfalen slechts voortspruit uit meeningsver- schillen over de wijze, waarop de boerenbond moet worden geleid. Het blad voegt hier evenwel aan toe, dat ingeval onbehoorlijke dingen gebeuren, deze door het nationaal-socialisme op radicale wijze moeten worden onderdrukt. De opwinding, welke zich van de bevol king van Westfalen heeft meester gemaakt, is te grooter, daar nauwelijks twee maanden geleden een aantal hooge functionarissen te Dusseldorp, met den burgemeester aan het hoofd, wegens ernstige malversaties werd ontslagen. Een vermetele sprong van een kadet der Amerikaansche cavalerieschool. Geblinddoekt en met lossen teugel neemt hij de hindernis HOLLYWOOD, 11 Mei. (Havas). Charles Lessing, de pres. der federatie van filmopera teurs, heeft tegenover de journalisten ver klaard, dat een leger van 340.000 syndica listen te zijner beschikking is, die bij de ingangen van de bioscooptheaters in de tien grootste steden der Vereenigde Staten voor den aanvang der avondvoorstellingen zullen posten om de filmproducenten, die weigeren de eischen der vakvereenigingen in te willigen, te boycotten. Vandaag zal, volgens Lessing, de boycot In gaan in de steden New-York, Chicago, Phila delphia, Detroit, Cleveland, Villeburgh, Boston, Cincinnati, Minneapolis en St. Paul. Stakers hebben reeds posten betrokken te Los Angeles en Hollywood. Lessing heeft verklaard, dat indien de pro ducenten geen gehoor geven aan de eischen der vakvereenigingen, de boycot tot andere streken zal worden uitgebreid. Lessing zegt dan 2 mil- lioen personen te hebben om te posten. Naar wij vernemen heeft H. M. de Koningin den wensch te kennen ge geven, de tewaterlating van den bij de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijn- den flottieljeleider Tromp op 24 Mei a.s. persoonlijk te verrichten. LONDEN, 11 Mei (DNB) Te Stubington heeft zich vandaag een merkwaardig ongeval voor gedaan, dat nog goed is afgeloopen. Een vlieg- officier, die zich juist gereed maakte om te landen, vloog in volle vaart op zijn eigen huis in. Het toestel drong door den muur en „land de" in de kinderkamer, waar het kind van den vlieger lag te slapen. Als door een wonder werd bij dit ongeval niemand gewond. De edities van Dinsdag van twee Poolsche bladen zijn verboden wegens tendentieuze be richtgeving over het dezer dagen te Danzig gehouden congres, in het bijzonder over de verklaringen van rijksminister Goebbels. Londen is in spanning hoe het weer zal zjjn tijdens de kroningsplechtigheden; de Koning spreekt de vertegenwoordigers toe van de Do minions en het koloniale rijk. De rooden zijn Toledo tot op èèn Kilometer genaderd; hevige strijd aan de Noordelijke fronten; Madrid ondergaat de zwaarste beschie ting sedert het begin van het beleg. Het ontslag van hooge functionarissen in den nat.-soc. boerenbond in Westfalen zou volgens geruchten het gevolg zijn van ontdekte ernstige malversaties. Het onmiddellijk aftreden van het Japansche kabinet geëischt op 'n congres der Seijoekai- party. Toechatsjewski, de vroegere plaatsvervanger van den volkscommissaris voor de landsverdediging, door „hervorming in het Sovjet-leger" belang rijk achteruitgezet. Filmland begint een boycot; 340.000 personen zullen posten voor de theaters in de tien groot ste steden der V. S. Een voorstel in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden tot bijeenroeping van een inter nationale monetaire conferentie. II. M. de Koningin zal op 24 Mei de „Tromp" te water laten. Voorloopig verslag der Eerste Kamer betreffende het tegengaan van lintbebouwing. In- en uitvoer over April. Russische houtboot bij Zandvoort gestrand, doch later weer vlot gekomen. New Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot onregelmatig. Wees toch niet zoo ongeduldig in het leven. Alles heeft zijn tijd en vraagt zijn tijd. Wees vlug en benut uw tijd maar zij niet te haastig. Want men kan geen ijzer met handen bre ken en men dient kalm te overleggen hoe men de zaken moet aanvatten terwijl men voor de uitvoering de vereischte tijdruimte moet in acht nemen. IJzer dient gloeiend gesmeed, maar staal moet ook genoegzaam af gekoeld. Een goed gerecht is niet een- twee-drie gekookt en heel veel eischt zorgzaam geduld om goed gereed te komen. De vrucht heeft tijd noodig om te rijpen en in de lente kennen we nog onze ijs-heiligen die ons waarschuwen dat Mei nog geen zomer is. Niet zoo ongeduldig dus in het leven. BOEKAREST, 11 Mei (D.NJB.) De Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Roestoe Aras, die op 16 Mei te Boekarest wordt ver wacht, zal op 17 Mei weer vertrekken. Het bezoek van den Turkschen staatsman zal een officieel karakter dragen. Aras zal waarschijnlijk besprekingen voeren met den minister van Buitenlandsche Zaken en den premier en het is vrijwel zeker, dat hij ook door koning Carol zal worden ontvangen. Verwachting: Zwakke tot matigen, ver- iË mderlijke wind, later uit Oostelijke rich- tingen, zwaar bewolkt met tijdelijke op- klaring, waarschijnlijk regen- of onweers- buien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Aanvankelijk nog regenbuien, later iets koeler. m 11111 r 11111111 i 11111 n ii 11111 li 11111111 li 111M1111111111 f 11111111 r 11111111111111111 ii 111 ONDERL VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. i Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, 1 Kloosters en Kerkelijke Instellingen MIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItllllllIllllllllllllllIf Stand op Woensdag 1 uur v.m. 753.6 JVorige stand 754.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1