wie was de uitverkorene? K.R.O.-studiozaal Reorganisatie der spoorwegen Rijksmiddelen stijgen bloedfeesten te boxtel verbintenissen bij het vreemdelingenlegioen DONDERDAG 13 MEI 1937 Geen schuilplaats tegen luchtaanvallen BUlTENLANDSCHE GEZANTEN IN LIMBURG Bezoek aan Roermond en Staats mijn Maurits ONDERWIJZERS BIJ PHILIPS Reeds een flink aantal in dit bedrijf geplaatst EENHEID DER KATHOLIEKEN Ook in Nederl.-Indië Boven 18 jaar naar Fransch recht geldig BESLAG OP DE PLAVNIK OPGEHEVEN Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer R.K. ONDEROFFICIERSBOND Jaarvergadering te Utrecht VISSCHEN OP FINTEN DOOR WERKLOOZEN In enkele gemeenten toegestaan B. U. M. A. Aftappingen van het Maaswater Verder pleidooi van den Belgischen agent Bezoek van het Hof DE TOEVLUCHT VOOR DE ZWIJNTJESJAGERS Helers voor de rechtbank Door het hemelvuur gedood Tragisch ongeval in de residentie OM EEN KALVERSCHETS Ongeregeldheden op de markt te 's Hertogenbosch KRIJGSRAAD DEN BOSCH Principieele dienstweigeraars Uit den dienst ontslagen BOERDERIJ AFGEBRAND Beurssluiting UIT DE STAATSCOURANT Academische examens Onderscheidingen Centrale Jeugdraad Voogdijraad Regenten gevangenissen Hoofdstembureau Scheepvaartinspectie Naar het engelsch" Gelijk wij onlangs mededeelden hebben de Hilversumsche luchtbeschermingsdienst en de plaatselijke vereeniging voor luchtbe scherming besprekingen gevoerd met den KRO, teneinde de groote concertzaal van zijn nieuwe studio geschikt te maken als schuilplaats in tijden van aanvallen uit de lucht. Thans vernemen wij dat het KRO- bestuur dit plan heeft moeten opgeven. In verband met het feit, dat de bouwkosten £an de studio de raming reeds aanmerkelijk nebben overschreden, acht de KRO het. vooral ®>n de financieele consequenties, die aan een bijzondere dakbedekking verbonden zijn, niet Verantwoord uitvoering aan het plan te geven. Aangezien de gemeente Hilversum voor lucht beschermingsvraagstukken nog steeds in de derde gevarenklasse is ingedeeld (een antwoord °P een verzoek om herklasseering is nog niet °ntvangen) kan voor de geschiktmaking van de studiozaal voor schuilruimte niet gerekend wor den op een bijdrage van het Rijk, ingevolge de Luchtbeschermingswet. Dinsdagavond arriveerden de heeren Taliani, Bezant van Italië en Alexich, gezant van Oos- tfhrijk. vergezeld van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. ir. H. Ge- 'lssen, in het Munsterhotel te Roermond. Om acht uur werd hun in hotel Kissels een "ther aangeboden door de Coöperatieve Roer- tdondschce Eiermijn, waaraan o.m. mede aan- ^■ten de burgemeester van Roermond, mr. P. •veytner, mr. R. Gielen, directeur van het Eco- u°ïnisch Technologisch Instituut in Limburg, de president en de vice-president van het col- sge van commissarissen der Coöperatieve Roer- •dondsche Eiermijn en de voorzitter en secre taris van deze instelling. .Woensdagochtend bracht het gezelschap een b®zoek aan de Eiermijn en aan het Zuid Ne- derlandsche koelhuis. Des middags werd het bedrijf der Staatsmijn Niaurits bezichtigd, waarbij ook de onder- gr°ndsche arbeid in oogenschouw werd geno- ®eh. Donderdagochtend wordt het gezelschap Maastricht verwacht. De beperkte mogelijkheid voor een groot aan- al jonge onderwijzers en onderwijzeressen om ®eu aanstelling bij het onderwijs te krijgen eeft reeds vele ondernemende jongeren ertoe j>ebracht tijdelijk of voorgoed op ander ge- led werk te zoeken. Dat dit in de praktijk kans ah slagen heeft, zou kunnen blijken uit het e't. dat b.v. bij de Philips Bedrijven sinds 1930 Wet minder dan 50 employé's met acte L. O. b dienst zijn genomen. Dezen werken op ver killende kantoor- en fabrieksafdeelingen en °ldoen in het algemeen zeer goed. Geheel nieuw is, dat een aantal vrouwelijke Wpioyé's met acte L. O. thans werkt in de uontage-afdeeling van zeer gecompliceerde ra dio! ampen, waar zij na eenigen tijd als „mon- :e-leidster" kunnen optreden. ^linuster Oud heeft tijdens een te Middelburg «ouden verkiezingsrede medegedeeld, dat uit dezer dagen te publiceeren cijfers zal blij- Ihin' dat de R'jksnüddelen in April 5 tot 6 y «Hoen meer opbrachten dan in dezelfde maand 411 het vorig jaar. oudsher kwamen velen telken jare naar *tel om de H. Bloedfeesten mede te vieren. 8eirteCls in 1380 getuigde kardinaal Pileus, Pau- jlk gezant te Frankfurt a. d. Main, dat reeds ^on\ groote scharen volks op Drievuldigheids- te te Boxtel samenstroomden en hij hecht- WW goedkeuring aan de vereering van den die publiek aan de geloovigen mocht Dp vertoond en ter vereering aangeboden. ble ,^®ndag 23 Mei a.s. beginnen wederom de tj btigheden ter eere van het mirakel van het Ue j. De drie parochies van Boxtel openen Ojjj ®®ks van feesten met de plechtige Hoogmis Nike UUr in het heerl'jke Park en de luister- c processie in den namiddag 2.30 uur. Sacramcntsdag komen processies uit Eind ig 11 met 'n overweldigenden stoet van bruïd- jbit Roosendaal, uit Goirle e.a. keuriB verzorgde pelgrimsstoet uit 's Bosch °P Zondag 30 Mei, waarbij zich aansluiten ^rims uit Luikgestel, Boerdonk en de 011 het feest van het H. Hart heeft de in drukwekkende processie plaats van 2000 school kinderen uit Boxtel. Zondag 6 Juni komen de omliggende plaatsen, n.l.: Esch, Liempde en Gemonde ter bedevaart naar het H. Bloed, terwijl de oudste processie, n.l. uit Tilburg de plechtigheden luisterrijk sluit op Zondag 27 Juni. Behalve de officieel aangegeven pelgrims tochten komen van heinde en ver talloozen ter bedevaart naar het H. Bloed. Indrukwekkend zijn de vele gebedsverhooringen, waarvan de meest ondubbelzinnige verklaringen door pel grims worden afgelegd aan de plaatselijke gees telijkheid. Mogen ook dit jaar de feesten wederom luis terrijk en stichtend verloopen, Gode dankend voor het Mirakel in Boxtels oude Sint-Petrus- kerk geschied, den menschen tot zegen en heil. SEMARANG, 12 Mei (Aneta) Z. H. Exc. Mgr. P. J. Willekens S.J., Apostolisch Vicaris van Batavia, zal op 16 dezer een plechtige hoogmis opdragen als dank voor het herstel van de politieke eenheid onder de Roomsch- Katholieken in Ned.-Indië, alsmede voor het welzijn van de I.KP. (Indische Katholieke Partij Mgr. Willekens zal het officieele gedeelte van den I.K.P.-partijdag bijwonen. In verband met herhaaldelijk ter zake bij de regeering inkomende verzoeken om bemiddeling, wordt medegedeeld, dat een verbintenis bij het Vreemdelingenlegioen van Frankrijk, aangegaan door personen boven 18 jaar, naar Fransch recht als geldig wordt beschouwd en niet door diplomatieke tusschenkomst op grond van min derjarigheid kan worden verbroken. Het beslag op het zuid-Slavische s.s. Plav- nik. dat 2 Mei op de Noordzee in aanvaring is geweest met het Engelsche s.s. Alecto, welk laat ste is gezonken, is Woensdag opgeheven, na dat de reederij een waarborgsom had gestort. De Plavnik zou naar Rotterdam ver trekken, om daar in een droogdok te worden opgenomen voor het instellen van een Onderzoek naar de opgeloopen Ei ver ij. Als ik optreed branden de planken door het vuur van mqn spel! Pas dan maar op voor je celleloid- boorden, dat je geen ongeluk krijgt 'Marius! Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot reorganisatie van het spoorwegbe drijf, zat, wat de overneming van spoorweg schuld door het Rijk betreft, van den aan vang af geen andere of verdere bedoeling voor dan dat voor de lasten wegens door vroeger Staatsbeleid veroorzaakten achter stand in de afschrijvingen voortaan het Rijk zou opkomen ten beloope van het to taalbedrag van 229 millioen, waarvan de afschrijvingsovereenkomsten van 1928 uit gingen. Het ligt in de bedoeling met reorganisatie ook binnen het bedrijf voort te gaan, rekening houdende met de gewijzigde omstandigheden. Dat de Diesel-electrische tractie nog niet •geheel in werking zou zijn, is minder juist. De Diesel-electrische treinstellen zullen in 1938 verhuizen naar lijnen met minder dicht verkeer, waardoor niet alleen aan merkelijke versnelling van de verbindingen met verder afgelegen gedeelten van het land zal worden verkregen, maar ook be zuiniging, omdat deze tractie goedkooper is dan stoomtractie. Voor massaal goederenvervoer zal naast de waterwegen een het geheele land omvattend spoorwegbedrijf met zijn internationale ver bindingen een voorname plaats in het ver voerwezen blijven innemen. Sinds het autover voer zich ontwikkeld heeft, ligt het voor de hand, dat ook aan dit vervoer, dat als aan vulling van het spoorwegvervoer groote be tee kenis heeft, aandacht wordt gewijd. Naar .verdere maatregelen tot coördinatie zal het spoorwegbedrijf zoo goed als elke an dere vervoerondememer zich moeten voegen. In afwachting daarvan behoort het A.T.O.- bedrijf verband te blijven houden met uitoefe ning van den spoorwegdienst. Het spoorwegbedrijf in Nederland monopo listisch te noemen, schijnt vooral in den tegen- woordigen tijd in strijd met de werkelijkheid. Hoe dit zij, als de regeering beperking van den raad van commissarissen tot drie of vijf leden ging bevorderen, zou zij niet het ge rechtvaardigde verwijt ontgaan, dat zij door vrijwel uitsluitend ambtelijke samenstelling be denkelijke leemten had veroorzaakt. Hieruit volgt niet, dat met minder dan zestien leden niet zou kunnen worden volstaan. Het getal is een maximum en behoeft dus niet te worden uitgeput. Het is rechtens onjuist, het tekort in het spoorwegpensioenfonds te beschouwen als on derdeel van een bedrijfstekort. Het fonds heeft een zelfstandig en afzonderlijk bestaan inge volge de Pensioenwet Spoorwegambtenaren 1925. De regeering blijft van oordeel, dat 't voor stel jegens obligatiehouders voldoende naar bil lijkheid streeft. Het verloop der beurskoersen schijnt dit niet te weerspreken. Maken de houders van volgens artikel 3 ver wisselbare obligaties, schuldbekentenissen of aandeelen algemeen gebruik van de gelegen heid tot verwisseling, dan zal naar het gewij zigde plan de toeneming in hoofdsom om streeks 25 millioen bedragen. De regeering blijft meenen, dat vertegen woordigers van personeelbelangen geen deel bahooren te hebben in het gezag, dat de raad van commissarissen jegens de directie uitoe fent. De RIK. Onderofficiersbond „St. Martinus" heeft Maandag en Dinsdag in Hotel Noord- Brabant te Utrecht haar 30ste algemeene jaar vergadering gehouden. Nadat de afgevaardigden uit de garnizoenen in den morgen waren aangekomen, vereenigde men zich op den len dag aan een gezamenlijke lunch, waarna om 13.30 de voorzitter, de heer J. J. M. van 't Walderveen, het welkom kon toeroepen aan alle vertegenwoordigers uit de garnizoenen, alsmede den Bondsadviseur, majoor aalmoezenier Van Straelen, uit Soesterberg. In het jaarverslag werd gewag gemaakt van het feit, dat bond stationnair was gebleven. Telegrammen werden verzonden naar H. M. de Koningin en den Aartsbisschop. De verdere agendapunten werden breedvoe rig besproken en naar genoegen der vergadering opgelost. Het verslag van de Spaar- en Voorschotkas ontlokte een breedvoerige gedachtenwisseling, terwijl de verkiezing hoofdbestuursleden, door dat geen tegencandidaten waren gesteld, opge lost was. Voordat te ruim 6 uur de vergadering werd geschorst, kreeg de Aalmoezenier G. Huijs,*uit Breda, als waarnemend hoofdaalmoezenier, die ter vergadering was verschenen, het woord om zijn voldoening uit te spreken over het ver- eenigingsleven van „St. Martinus". Na een gemeenschappelijk diner volgde een avondfeest. Dinsdagmorgen werd om 7.30 uur begonnen met gezamenlijke H. Mis en Communie, opge dragen door den Bondsadviseur, waarna op dracht aan het H. Hart en Maria. Na het gezamenlijk ontbijt volgde de af handeling van den beschrijvingsbrief, welke vlot verliep en waarbij de Aalmoezenier Brou wer, uit Den Haag, mede aanwezig was. De namiddaguren werden besteed met een excursie naar het Meteorologisch Instituut te De Bilt. De minister van Sociale Zaken heeft eenigen tijd geleden zijn goedkeuring verleend aan een regeling van de gemeenten Woudrichem, Go- rinchem en Hardinxveld, betreffende het vis- schen op zalm door werklooze visschers, welke in de steunregeling zijn opgenomen. Deze rege ling is eveneens voor eenige andere gemeenten met een visschersbevolking van toepassing ver klaard. De minister voornoemd heeft thans aan de besturen van gemelde drie gemeenten mede gedeeld, dat hü kan goedvinden dat de regeling voor de zalmvisscherij door werkloozen van toepassing wordt verklaard voor de fintenvis- •scherij. De minister van Justitie heeft alsnog benoemd tot leden der commissie van overleg, welke den regeeringscommissaris voor B.U.M.A. bijstaat: mr. A. van der Deure, wonende te Bennekom; J. R. Kronacker, wonende te Rotterdam. Voor het Permanente Hof van Internationale Justitie is Woensdag de behandeling voortgezet van 't geschil tusschen Nederland en de Belgi sche regeering betreffende de aftappingen van het Maaswater. Alvorens zijn pleidooi voort te zetten, deelde de Belgische agent, de heer De Ruelle, mede, dat hij ter griffie van het Hof exemplaren heeft gedeponeerd van een overzicht der onderhan delingen betreffende het niet aangenomen ver drag van 1925. Ook is de Belgische regeering bereid, indien de Nederlandsche regeering er in toestemt, copieën over te leggen van het entwerp-verdrag van 1930/1931. De drie punten, waar het om gaat, zijn de volgende: 1. Door de sluis te Neerhaeren komt wa ter, dat in de kanalen stroomt, welke slechts gevoed mogen worden door de voedingsgeul te Maastricht, maar welk water ten deele uit de Maas bij Luik komt door het Albertkanaal. 2. Een dergelijke vermenging van Maaswater uit Maastricht en uit Luik heeft eveneens plaats in den verbindingstak van Hasselt met bet Albertkanaal. 3. Aan het eind van het Albertkanaal komt het in verbinding met het verbindingskanaal tusschen Maas en Schelde en daar heeft een derde inbreuk op het verdrag van 1863 plaats. Spr. besprak uitvoerig deze punten. Volgens de Nederlandsche regeering verklaart art. 5 van het verdrag van 1863 haar bevoegd, zooveel water uit de Maas te tappen, als zij wil en op welke plek zij dat verkiest, terwijl alleen België door dat verdrag gebonden is en zij elk gebruik van Maaswater door België kan con troleeren, maar België heeft deze redeneering weerlegd. Het feit zelf, dat de Nederlandsche regeering betwist aan de Maas water te ont- leenen voor het Julianakanaal, bewijst haar verlegenheid en houdt een erkenning in van haar verantwoordelijkheid. Het verdrag kent Nederland alleen het recht toe, water uit de Maas te nuttqn langs de voedingsgeul te Maas tricht, aldus pleiter. De conclusie, waartoe een en ander leidt is, dat de sluizen van Neerhaeren en Bossche Veld moeten worden beschouwd als te zijn aangelegd overeenkomstig de bedoeling van de onderhandelaars over het verdrag van 1863 en tevens ter ontwikkeling van de scheepvaart. Wat de tweede Nederlandsche grief betreft, zette pleiter uiteen, dat inderdaad het Albert kanaal over een afstand van ongeveer 25 K.M. zal gebruik maken van den verbindingstak in de Kempen tusschen Hasselt en Quartmeche- len. Dit gedeelte wordt echter ruim gevoed door de wateren van de Demer. Pleiter meende de Belgische regeering vol komen te hebben schoongewasschen van het ver wijt, dat zij het verdrag van 1863 schendt. Hij verzocht daarom het Hof de conclusies van de eischeres te ontzeggen, met name ook den eisch van controle ten aanzien van België. Intusschen heeft de Belgische regeering te dezer zak'e de Nederlandsche regeering niet ge dagvaard, maar zich haar houding voorbehou den. Doch het proces, dat Nederland België heeft aangedaan, heeft de Belgische regeering ver plicht, dit voorbehoud te verlaten. Het Juliana kanaal is een klaarblijkelijke inbreuk van het verdrag, terwijl daarentegen de aanleg van het Albertkanaal is geschied binnen het kader der legaliteit.De Belgische regeering verzoekt het Hof dus hierin recht te spreken, maar het vraagt nóch schadevergoeding, nóch herstel van den vroegeren toestand, omdat België inziet, welk een effect dit zou hebben op de goede ver standhouding tusschen beide landen. Hierdoor geeft de Belgische regeering opnieuw bewijs van het ruime standpunt, dat zij inneemt. Door den aanleg van een stuw te Borgharen heeft de Nederlandsche regeering het Maas water naar eigen inzicht verdeeld. Het komt Nederland niet toe die verdeeling eigenmach tig te regelen en zelf te beslissen, waar het wa ter aan de Maas kan onttrekken. Dit Maaswater Is immers, blijkens het verdrag van 1863, niet het uitsluitend eigendom van Nederland. Pleiter zeide ten slotte nog iets over zijn con clusies, welke in een aantal exemplaren ter griffie van het Hof zijn gedeponeerd. De president, de heer Guerrero, deelde mede, dat het Hof overeenkomstig een genomen be slissing een opneming van den toestand ter plaatse zal verrichten en verdaagde in verband daarmede te 12.45 uur de zitting tot Dinsdag 18 Mei des morgens 10.30 uur. Alsdan zal het woord zijn aan prof. Telders voor zijn repliek. De Belgische agent heeft nog medegedeeld, dat de dupliek niet door hem zal geschieden, maar door zijn collega R. Marcq, advocaat te Brussel. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat de leden en de griffier van het Permanente Hof van Internationale Justitie, vergezeld van drie vertegenwoordigers van elk der partijen in het proces betreffende de wateraftapping van de Maas, hedenavond naar Maastricht zul len vertrekken en daar den volgenden dag een bezoek zullen brengen aan de Nederland sche kunstwerken in Maastricht, aan de sluis te Neerhaeren, aan den mond van de Geul, aan de gemeenschappelijke Maas en aan de pompsta tions, om zich vervolgens naar Luik te begeven. Zaterdag zal dan een bezoek worden gebracht aan de werken rondom Luik, aan Ternayen (Lanaye), Eygenbilsen, Hasselt, Wyneghem en Antwerpen. Kolonel, laten we vier dagen wachten voor we de orders bij den presi dent gaan halen. Je kunt nooit weten, wie er mor gen of overmorgen presi dent is. (Effel). Eenigen tijd geleden was het aantal rij wielen dat in Utrecht gestolen werd, on rustbarend groot. Ten slotte mocht het de politie gelukken de hand te leggen op een drietal personen, den 28-jarigen J. P. v. d. L. uit Utrecht, den 27-jarigen J. J. uit Amsterdam en den 22-jarigen W. A. v. R. te Utrecht, die als verdacht van heling van gestolen rijwielen en schuldheling, in verzekerde bewaring werden gesteld. Deze arrestatie had tot gevolg, dat het aan tal te Utrecht vermist aangegeven rijwielen met ongeveer 80 pCt. verminderde, een bewijs dat men er in was mogen slagen, met deze drie mannen de geregelde toevlucht der Zwijn tjesjagers uit te schakelen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de helers hun zaak perfect hadden georganiseerd. Te Utrecht beschikten zij over twee pakhuizen als bergplaats en te Amsterdam over een kel der eerst aan de Oude Schans, later in de Korte Dijkstraat. Alleen van zekeren S., een fietsendief, die bijzonder handig bleek in het uitoefenen van dit „beroep", betrok deze bende niet minder dan 30 rijwielen, die door v. R., expediteur van beroep, naar de hoofdstad werden overgebracht. Hier werden de karretjes in genoemden kelder door het aanbrengen van andere onderdeelen. het onzichtbaar maken van nummers en mer ken enz., onherkenbaar gemaakt, waarna ze gereed waren om te worden verkocht. Men ging steeds zoo voorzichtig mogelijk te werk. Zoo weigerde v. d. L. zijn helper v. R eens hem een juist „aangekregen" transport rijwiel, waarvoor deze 25 bood, te verkoopen. Hij vond dit te gevaarlijk en stond er daarom op, dat het rijwiel eerst naar Amsterdam zou worden gebracht, om daar te worden „omge bouwd". J., koopman van beroep en in genoemde plaats woonachtig was de man, die zich steeds daarmede belastte. In een kelder, welken hu samen met v. d. L. had gehuurd, werden bij het bezoek der politie, dan ook talrijke werk tuigen aangetroffen, welke bij de „ombouwings- werkzaamheden" dienst hadden gedaan. Dinsdagmiddag stond het drietal voor de Utrechtsche Rechtbank. Het O.M. eischte tegen v. d. L., die reeds vier maal veroordeeld is wegens heling, één jaar met aftrek van preventief: tegen J. eveneens één jaar met aftrek; en tegen v. R. wegens schuld heling 8 maanden met aftrek. Uitspraak 25 Mei. Woensdagmiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven de Residentie een kort, doch zeer hevig onweder. Uit de Boschlaan kwam 'n moeder met drie kinderen in de rich ting Bezuidenhout geloopen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevi- gen regen te schuilen in den winkel van de firma K., bij den hoek van den Bezuiden- hcutscheweg, riep Zij de beide kinderen, die voor haar liepen, terug. Het jongste meisje voldeed daaraan onmiddellijk, het oudere zusje, de 9- jarige A. K. uit de Schiestraat, aarzelde en bleef nog een ondeelbaar oogenblik onder een boom staan. Een felle bliksemstraal trof het kind, dat op slag dood was. De consternatie ter plaatse was natuurlijk groot. De moeder gilde hevig en werd door voorbijgangers geholpen. Later heeft de genees kundige dienst het lijkje naar het gemeente ziekenhuis gebracht. Op de Bossche veemarkt hebben zich Woens dag omstreeks half twaalf eenige ongeregeld heden voorgedaan. Crisisambtenaren waren ter plaatse voor het controleeren der oormerken en kalverschetsen. Bij een der boeren vonden de ambtenaren val- sché kalverschetsen. waarop zij, bijgestaan door rechercheurs, tot arrestatie overgingen Een aantal boeren kwam hiertegen in verzet en nam een dreigende houding tegenover de poli- tie-ambtenaren aan. De politie voerde een charge met de blanke sabel uit en arresteerde nog drie boeren. Na het incident, dat ongeveer eer kwartier duurde, kon de handel den ver deren dag ongestoord worden voortgezet. Voor den Krijgsraad te Den Bosch stonden terecht: H. O., 20 jaar uit Amsterdam, thans gedetineerd; L. v. W., 19 jaar, uit Rotterdam; W. L., 20 jaar, uit Amsterdam en J. de V.,. 19 jaar, uit Bovenknijpe, allen gedetineerd. Deze dienstplichtigen hadden geweigerd den militai ren dienstplicht te gaan vervullen en beriepen zich op principieele bezwaren. Zij waren be gonnen met te weigeren hun uniform aan te trekken. Geen hunner wenschte gebruik te maken van de bepalingen in de Dienstweige- ringswet, waarbij het mogelijk is in een ande ren tak van dienst te worden opgenomen, zon der de wapenen te hanteeren. Conform den eisch werd de eerste verdachte veroordeeld tot 15 maanden, de 3 anderen ieder tot 12 maanden gevangenisstraf met ont slag uit den dienst zonder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. J. W. I., uit Amersfoort, huzaar bij de rijschool aldaar, had een korporaal bij de keel gegrepen en mishandeld, toen hij zijn veldjas moest dichtknoopen! Den volgenden dag, toen hem gelast werd zich in verband met zijn ongehoorzaamheid mede naar de kazerne te begeven, bedreigde hij zijn meerdere en pleegde hevig verzet. De auditeur-militair vonden den opstandigen soldaat niet waardig nog langer den wapenrok te dragen en eischte tegen hem 6 maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den dienst. Uitspraak van den Krijgsraad conform. Woensdag is brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door J. Waanders, staan de aan den Hengeloscheweg nabij Enschede. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en in minder dan geen tijd was de geheele boerderij uitgebrand. Het vee benevens het grootste deel van den inboedel kon in veiligheid worden gebracht. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. Alles was verzekerd. Eigenaar van de boerderij was de heer N. G. van Heek te Enschede. De minister van Financiën heeft bepaald, dat 15 Mei 1937, alle Zaterdagen in de maanden Juni, Juli en Augustus, alsmede 31 Augustus '37 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede dat die dagen voor de geldleeningen, als bedoeld in afdeeling 5 der Beursvoorschriften 1914, niet als werkdagen zul len worden beschouwd. AMSTERDAM. Candidaatsexamen in de Wis- en Natuurkunde Mej. H. Mijnlieff en de Heer W. C. F. M. Römkens; doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde de heeren A. Gor ter (hoofdvak Scheikunde), K. Zijp (hoofdvak Pharmacie), H. F. W. Kleyn (hoofdvak Schei kunde) en Dr. G. van Kleef (aanvulling Na tuurkunde). Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw H. D. Louwes, wonende te Westpolder, gemeente Ulrum, voor zitter van de Groninger Maatschappij van Landbouw en tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, N. G. Addens, wonende te Bellingwol- de, oud-lid van het dagelijksch bestuur van de Groninger Maatschappij van Landbouw. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd: a. tot lid en voorzitter van den Centralen Jeugdraad Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen te Utrecht en b. tot lid van dien raad J. Peters te Amster dam. Bij K. B. is benoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Arnhem: Mr. E. van Beusekotn, thans tijdelijk aldaar werkzaam. Bij K. B. is op zijn verzoek aan Mr. W. J. Koppius eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij K. B. is benoemd tot lid van het hoofd stembureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, in kieskring XVIII, Mr. L. B. J. van Oppen, oud-burgemeester der gemeente Maastricht. De Minister van Waterstaat heeft aan den inspecteur-generaal voor de scheepvaart toe gevoegd den adjunct-expert bij de scheepvaart inspectie P. Visser. ze hebben mij een dringende invitatie ge- is ft. maar die heb ik toch afgeslagen: het om dezen tijd van het jaar te koud op ^Oof' ^aar J0U dceft het verblijf op de kost- *Hj en°rm veel goed gedaan, Anna! Het spijt J^rlijk, dat ik van je scheiden moet. De ^Up ts zullen den Kerstdag bij mij door at ffn' maar ik kan nu niet bepaald zeggen. die ,öit opgewekt gezelschap zijn!" VSc.h Was voor het eerst, dat de vergelijking Niri, n Mildred en Ethel Vansittart en mij te gunste uitliep! Dit was dan ook een ge- •j, "dis in mijn leven. Vs? de trein Westhorpe naderde, voelde ik Ni j-6rlc onder den indruk van het weerzien ai Jn thuis. Op het perron in Alston stond N ai N8 verlangen uit te kijken naar Penelope dp in deel gauw zag ik haar met een glimlach Selaat en het werd een allerhartelijkste jj,e. dg tusschen ons! De oude stationschef, 1J al heel mijn leven gekend had, kwam mü begroeten en de kruier tikte eens extra aan zijn pet. In het plaatsje zelf leek mij niets veranderd, toen wij er doorreden. The Hall zag er ook nog even vervallen uit. Eerlijk gezegd, had ik in den laatsten tijd weinig meer aan Lynette Walbrook gedacht, maar nu ik haar huis voorbijreed, schaamde ik me hier eenigszins over en kon niet nalaten, Penelope te vragen: „De Walbrooks wonen toch nog op The Hall? En is Lynette nog mooier geworden?" „O, ja, ze is nog altijd heel knap van uiter lijk!" ,En is ze dan ook niet aardig? Ik dacht, dat zij heel kalm en teruggetrokken van natuur was; heel anders dan haar zuster." „Och, ja ik geloof ook, dat er op hétér niets te zeggen is, maar de rest van de familie is niet om mee om te gaan!" „Toen ik naar Duitschland ging, was haar va der nog in Londen. Is hij nu terug?" „Ja, hij is terug." „Hè, je bent ook altijd zoo vreeselijk laconiek, Penelope!" zei ik wat ongeduldig. „Wat is er toch tegen de Walbrooks? Ik ben nu weer zoo veel ouder, dus kan je het mij best vertellen." „Ik weet niets tegen hen, dan dat men onmo gelijk met hen kan omgaan. In Westhorpe wordt hun naam nooit genoemd." Dit was afdoende. Ik gaf het onderwerp dan ook op en begon mijn zuster te vertellen van mijn reis naar Londen en mijn kort, maar suc cesvol bezoek aan tante Anna. Ik vertelde haar ook al de incidenten, verbonden met de bewon dering van den gedistingeerden Engelschman voor Madge en zijn onverwacht verschijnen in Brussel en toen kwam de „gewelddadige" weg voering door tante Julia. Penelope zei niets, tot ik geheel uitgesproken had, en vroeg toen: „Is die Miss Kennedy een aardig meisje, Nan?" „Het aardigste, dat ik ken!" riep ik enthou siast. „Ze was de mooiste van school en ieder een droeg haar op de handen en aanbad haar. Vind je het dan ook niet verschrikkelijk wreed van Miss Julia Kennedy, haar nichtje zoo te behandelen?" „Ik heb de lezing van Miss Julia Kennedy niet gehoord," zei Penelope droog. „Ik weet niets van je vriendin, dat wat je daar zoo even ver teld hebt en ik kan nu juist niet zeggen, dat ik mij door het gehoorde zoo sterk tot haar aange trokken voel. Uit je beschrijving lijkt ze mij ondankbaar, heerschzuchtig en onbeschaamd." „Dan moet ik haar al heel slecht beschreven hebben," zei ik nederig. In mijn hart voelde ik, dat Madge misschien niet vrij te pleiten was van de door Penelope genoemde ondeugden; maar dit wilde ik tegen over mijzelf niet bekennen. Daar zag ik vader in de voordeur staan en ik ijlde naar hem toeVan geen ander kreeg ik zeker zoo'n echt gemeend welkom! Er waren van allerlei voorbereidende maat regelen genomen, om mijn terugkomst te vie ren; maar wel de grootste verrassing was de hervorming, op mijn kamer aangebracht. Die was keurig behangen; het ouderwetsche ameu blement was door een modem vervangen en er. stond zelfs een boekenkastje een cadeau van tante Anna. De keukenmeid had voor mijn lie velingsgerechten gezorgd, die ik mij goed liet smaken. „Ik was al zoo half en half bang, dat mijn kleine meisje een echte nuf zou zijn geworden," sprak vader opgewekt, „maar nu ik zie, dat ze een goeden eetlust heeft, heb ik alle hoop, dat ze nog wel de oude is gebleven!" HOOFDSTUK VIII De tüd tusschen mijn terugkeer en Kerstmis ging snel eri aangenaam om. Penelope gaf in dit jaargetijde altijd stapels wollen sjaals en flanellen kleeren weg, terwijl de giften van va der bestonden in kolen, dekens en vleeschwaren. Op Kerstavond reden mijn zuster en ik naar het dorp, om nog de laatste schikkingen te ma ken betreffende de verschillende uitdeelingen. Toen we uit de pastorie kwamen, zagen we een heel groepje menschen naar een kastanje bruin paard staan te kijken, dat door zijn stei geren en zijn slaan met de pooten zijn berijd ster uit het zadel dreigde te werpen. Wij keken ook even en ik merkte, dat het Miss Elaine Walbrook was. De hoed was haar van het hoofd gevallen; haar kapsel was in groote wanorde, maar zij scheen volstrekt niet ontsteld, ofschoon het paard zeer wild was. Ik zag haar onbeschaamd glimlachen tegen Penelope, maar die hield zich, alsof ze dit niet merkte. Het paard werd totaal onhandelbaar en de waard uit het „Wapen van Westhorpe" kwam te hulp en hield het dier vast, terwijl zijn mees- teresse afsteeg. Zij was woedend en sprak den Bruine toe op een manier, en in een taal, die hoogst-ongepast was voor een jongedame. Penelope ging langzaam naar het rijtuig en gaf mij een wenk, haar te volgen. „Nu zal je er je toch niet langer over ver wonderen, dat de menschen in Westhorpe niets te maken willen hebben met dat meisje," zei ze. „Een vrouw, die haar paard zoo kan uitvloeken, is voor niemand geschikt gezelschap!" „Maar ze vloekte het paard niet uit. Ze zei enkel...." „Spaar mij, als je blieft, de herhaling van haar opmerkingen!" riep ze, „en tracht 't maar niet goed te praten voor haar, Nan. Dat lukt je toch niet bij mij." Ik antwoordde niet, maar toch voelde ik sym pathie voor Elaine Walbrook. Ze was zoo dapper geweest en leek zoo mooi met het blonde haar in bevallige wanorde en haar blauwe oogen stralend. Op zichzelve had het mij wel verwonderd, dat ik haar te paard gezien had, want, toen ik naar kostschool ging, waren de stallen van The Hall leeg geweest en de zakken van Mr. Walbrook moesten in dezelfde conditie verkeeren. „Hoe zou ze aan dat paard komen, Penelope?" vroeg ik. „Ik dacht, dat de Walbrooks veel te arm waren, om te rijden. Kunnen ze zich dan nu ruimer bewegen?" „Ik weet 't niet. Ik ben in het geheel niet op de hoogte van hun financieelen toestand en die interesseert mij ook niets." Na eenigen tijd gezwegen te hebben, ging ze voort: „Iedereen verwondert er zich over. waar dat paard vandaan komt. Misschien dat haar vader het voor haar gekocht heeft. Ik geloof, dat ze niet meer zoo wanhopig arm zijn, als ze eerst waren; Lynette is ook beter gekleed." „Hoe ziet Mr. Walbrook er uit?" „Net als de rest van zijn familie: knap, maar onwaardig. Zijn invloed in het dorp is zeer na- deelig; maar gelukkig vertoont hij er zich niet veel. Hij is gekomen voor de Alston-Race Week en bracht een heele schare van zijn soort mee. Den halven dag liepen ze op stelten langs de oprijlaan en den halven nacht dansten ze!" „Heeft Lynette Walbrook ook meegedaan aan al die dingen?" „Ik weet 't niet. Ik heb haar naam niet spe ciaal hooren vermelden; maar ze zal er ook wel bij zijn geweest, ofschoon ze erveel fatsoen lijker uitziet dan haar zuster." Ik zag Lynette niet vóór den Zondag na Kerstdag. Ze was sinds mijn terugkeer niet in de kerk geweest, maar nu zat ze daar weer al leen in een hoekje van de groote bank. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3