HENSEN HEEREN COSTUMED Moordaanslag te Hoofddorp VAN WEERT Haarlem, 13 Mei Een week verschrikkingen T 1 katholieken! Uw keus op Mi. 1 van Lijst 1 DONDERDAG 13 MEI 1937 Uit den Gemeenteraad Wo e n s d a g, 26 Mei a.s. is: ^ter Dr. BEAUFORT O.F.M. GRIJZE JASJES Zij dwingt bewondering af 2H jaar gevangenisstraf geëischt IETS MOOIS VOOR DE BABY OP UW MAAT GESNEDEN Exclusief-niet duur GR.HOUT5TR.hoek GR MARKT HAARLEM AGENDA VAKKLEEDINGMAGAZIJN PAARLAARSTEEG 1 - TEL. 12842 VAN ONZE RECHTBANK Meineed om een kleinigheid Gevaarlijke autoritjes Inbraak Programma van de Haarl. Radio centrale op Vrijdag 14 Mei Een 18-jarige Haarlemmer staat terecht voor de Haarlemsche rechtbank GIEKSTRAAT Vreemd! SCHOENEN VAN SMIT Hebben goeden pasvorm en snit De eisch INSTITUUT VOOR BEROEPS KEUZE In school aan Prins Hendrikstraat BEDEVAART NAAR HEILOO Morgen de laatste dag voor opgave „TINHOLTHUIS" BURGERLIJKE STAND HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de pneeste andere. Bioscopen 14 Mei Bioscopen BURENTWIST NED. SMALFILMLIGA HAARLEM Nieuw product van Mol „Kristallen" NAAR HET ENGELSCH .(Wordt vervolgd) ifi el' o< 0 9 vef' v, of STAD Er was op de agenda voor de raadszitting van gisterenmiddag al bijzonder weinig belangrijks, zoodat wij om vóór drieën op stlaat stonden. Het eenige punt, waar wat over gepraat werd, *as het voorstel van B. en W., om aan den Commissaris van Politie in zijn kwaliteit van hoofd van den Luchtbeschermingsdienst met 'hgang van 1937 een toelage van 1000.per fcar te geven. Dit voorstel had bij de behande- kïlS van de Gemeente-begrooting eenigen te- êenstand ondervonden bij de sociaal-democra- 'on en werd toen voorloopig door B. en W. te- higgenomen, omdat de Commissaris van Politie er Prijs op stelde eerst een nota in te dienen, daaruit zou blijken, wat hij reeds als hoofd Van den Luchtbeschermingsdienst heeft gedaan etl Wat hij in het vervolg daarvoor zal hebben te doen. He heer Noordhoff, leider van de S.D.A.P.- actie, was ook gisteren weer de eerste oppo- «ttit en zeide maar niet te begrijpen, waarom ïr 200'n geweldige haast met dit voorstel moet berden gemaakt, terwijl daarvan -bij salaris- ierhooging voor lagere ambtenaren nimmer iets hespeuren valt. Het was meer een uiting van Sentiment dan een krachtige argumentatie. Hij v,'enschte aanhouding van het voorstel om nog nadere inlichtingen uit andere steden te hijgen. De voorzitter had zich daarvan echter teeds in ruime mate voorzien en kwam tot de c°hclusie, dat Haarlem er met 1000.goed- k°op afkomt. He heer van Kessel was bang den commis- taris van politie nog zwaarder te belasten met Werkzaamheden, maar ook maakte hij bezwaar 'esen cumulatie van functies bij hoogere amb- ^haren. Had hij niet gehoord, dat de functie Vah secretaris der schoonheidscommissie thans ®°k aan een hoofdambtenaar was opgedragen? schept maar precedenten! Hij voelde er 'heer voor, de zorg voor den luchtbescher- Whhgsdienst, zooals in Utrecht en Arnhem, aan oud-officier op te dragen. He heer Visser wilde het voor één jaar pro- bee: :ren en uitkijken naar een anderen func- '°haris. Wethouder Reinalda verdedigde het v°crstel krachtig, maar hij maakte het wel wat ~0rt'g door te betoogen, dat een Luchtbescher mingsdienst onder leiding van een officier of °Pd-officier „militaristisch" zou zijn en een Döder leiding van een commissaris van politie a'et- Zooals men weet is de S. D. A. P. sinds 'aar laatste congres eindelijk tot het standpunt bekeerd, dat Nederlanders zich maar niet aan mpn eersten den besten indringer moeten aan een, om willoos en weerloos te worden af pacht, doch dat zij behoorlijk maatregelen °l8hen te nemen om zich zelf en hun vrouwen etl kinderen te beschermen. De heer Reinalda teae: taristj heerde met zijn opmerking over een mili- ■ischen en niet-militaristischen luchtbe- ^bermingsdienst klaarblijkelijk nog eens vrien- m*Ük in de richting van hen, die den reuzen- 'aai van de socialisten nog niet kunnen be- kt'ipen. Maar als hij binnenkort zitting neemt de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal een breeder en flinker standpunt moeten deinen. Luchtbescherming is luchtbescher- biine fci nS. en er is maar één juiste: één goede. Dat ^eft niets met militarisme te maken, of met hiding van een officier of niet-officier. Met 21 tegen 14 stemmen werd het voorstel B. en W. aangenomen. Behalve de kleine rtijen, de K. D. P., de Chr. Dem. P., de com- "'dhisten, de onafhankelijke partij (Bouwman), 0ldden tegen de katholieke heeren Castricum, b Kessel en v. d. Veldt en de soc.-dem. Wes- Ve'd, Albrecht, Mars, van Boekhoven, mevr. Geerlings, Drilsma en mevr. MaarschallKo- min. Mevrouw Mr. ScheltemaConradi bepleitte vrij parkeeren voor auto's op het nieuw aan te leggen parkeerterrein op de oude Groen markt. B. en W. zullen er nog eens over sla pen. Het is te hopen, dat het parkeergeld, niet alleen op de Groenmarkt, maar overal in de stad wordt afgeschaft. Het heffen daarvan is even anachronistisch als het heffen van tol geld. De heer Posthumus heeft aan den raad een „nota" gericht over een geschil, dat hij heeft met den heer Weustink, die bij de behandeling van een gemeente-begTooting een paar jaar geleden een onjuist percentage van geslaag den bij het bijzonder en het openbaar mulo- onderwijs zou hebben berekend. De heer Weus tink vroeg gisterenmiddag toestemming, ter inleiding van de besprekingen in den raad, schriftelijk te mogen antwoorden op de nota van den heer Posthumus. Wat gracieuselijk door den voorzitter werd toegestaan. Wordt dit kibbelpartijje niet te gewichtig ge maakt? Het interesseert ons zoo weinig. Een 22-jarige loswerkman uit Beverwijk had een damesfiets gestolen, welke voor de RK. Kerk te Beverwijk stond en het rijwiel aan een anderen Beverwijker verkocht. Deswege werd drie maanden gevangenisstraf tegen hem ge- eischt. De man maakte het geval nog erger door, toen hij als getuige in de zaak tegen den heler moest optreden, voor een kleinigheid meineed te plegen. Daarom werd nog eens vier maanden gevangenisstraf tegen hem geëischt. Tegen den heler, op wiens verzoek eigenlijk zoowel de diefstal als de meineed gepleegd wa ren, eischte de Officier van Justitie 6 maanden gevangenisstraf. Beide Beverwijkers werden conform den eisch veroordeeld. Eenige jongemannen hadden met meisjes tal rijke malen autoritjes gemaakt. Daarvoor was ■geld noodig. De een, een jonge melkventer uit Santpoort kreeg dit geld bij elkaar door zijn werkgever verschillende malen te bestelen van boter en margarine, telkens als hij als loop jongen voor zijn baas dergelijke waren bij de klanten moest afleveren. Uit het pakhuis nam hij dan een extra-hoeveelheid boter en mar garine mee en verkocht dit den volgenden dag bij kennissen. Een vriend, 21-jar. Bloemendaler, bewaarde de boter zoolang wel voor hem. Een van de andere reisgezellen stal het benoodig- de geld voor de autoritjes bij zijn eigen broer! Hij wachtte tot de familie op een avond het huis had verlaten en haalde uit een linnen kast 40.toebehoorende aan zijn broer. Tegen de drie jongemannen werd 8 maanden gevangenisstraf geëischt, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Het von nis was conform den eisch. Een Amsterdamsche timmerman werd van morgen voor de achtste maal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was een jaar. Hij had op 28 Augustus bij een arts te Zaandam ingebroken en verschillende zilveren voorwerpen, een geldkistje met inhoud en een damesfiets gestolen. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 10.20 Droitwich; 11.05 Parijs Radio; 12.20 Vlaamsch Brussel; 12.50 Parijs Radio; 1.20 Keulen; 2.20 London Reg.; 3.05 Deutschl.sender; 3.20 Keu len; 4.20 Vlaamsch Brussel; 5.20 Keulen; 7.05 Parijs Radio; 7.20 London Reg.; 9.20 Fransch Brussel; 10.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Pauze; 9.35 London Reg.; 2.20 Droitwich; 5.40 London Reg.; 6.00 Droitwich; 11.20 Diversen. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert (populair concert)La Locumba, Blue Bird, Would you, Blackpool Switchback, Dancing Romany, Au Luxembourg, Piano Medley no. 17, In Vienna onze night, Piano medley no. 12, Welcoming them, A walz was born in Vienna, Le rooi de muzette, Piano medley no. 15, Au revoir. 8.0012.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden.) door haar schitterend glanzend haar. Dat kunt U ook bereiken, als U maar wilt breken met de gewoonte, ouderwetse shampoos te gebruiken. Was Uw haar uitsluitend met Blondona of Brunetta, de |f haarwasmiddelen voor de moderne vrouw. Blondona is het enige haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor donker geworden blond haar weer fraai licht van tint wordt, terwijl Brunetta het zuiver plant aardige preparaat Hequil bevat, dat aan donker haar een bijzonder diepe glans geeft. Wanneer U Uw haar met Blondona of Brunetta heeft gewassen, zult U bemerken, dat het veel sneller droogt en dat de permanent wave veel langer blijft zitten. Op 6 Maart is te Hoofddorp een moord aanslag gepleegd op een 43-jarigen koop man, wonende aldaar. De dader, een 18- jarige timmerman uit Haarlem, stond Don derdagmorgen voor de Haarlemsche recht bank terecht. Hij legde een volledige be kentenis af. Reeds lang bestond er oneenigheid tusschen verdachte en zijn moeder, omdat zij met den genoemden koopman te Hoofddorp samenleef de. Dat wilde haar zoon niet hebben. Een tijdlang was de samenleving verbroken, doch op 6 Maart ging de moeder met 2 dochter tjes weer naar den koopman te Hoofddorp terug zonder dit aan haar zoon te vertellen. Niettemin vermoedde de zoon dit wel toen hij bemerkte dat zijn moeder verdwenen was. Hij is des middags ook naar Hoofddorp gegaan en ontmoette er een van zijn zusjes. Met dit zusje is hij naar zijn moeder in de woning van den koopman gegaan, hoewel hij eerst een mes had willen koopen bij een 42-jarigen transport arbeider te Hoofddorp, want hij voorzag dat er wel eens ruzie zou kunnen ontstaan. Hij wist n.l. dat de koopman wapens (een gummistok) in huis had. Hij ging echter zonder dit mes dus ge kocht te hebben naar zijn moeder en pro beerde haar over te halen weer naar Haarlem terug te komen. De moeder weigerde dit. Ver dachte is weggegaan en heeft daarbij uit het huis een klok meegenomen, welke aan hem toe behoorde en zijn moeder van uit haar woning te Haarlem naar Hoofddorp had meegenomen. Met die klok is verdachte naar den transport arbeider gegaan, waar hij het mes toen heeft gekocht. Met het mes is hij teruggekeerd naar zijn moeder, aan wei hij nogmaals vroeg naar Haarlem terug te keeren. Bij dit gesprek dat al spoedig in een twist ontaardde, was ook de koopman, met wien de moeder samenleefde, aanwezig. Verdachte gaf zijn moeder een klap en zoo ook den koopman, die daarop naar een alcoof vluchtte en er een gummistok vandaan haalde. Verdachte had intusschen zijn mes te voor schijn gehaald en de koopman gooide daarom den gummistok weg en haalde uit de alcoof een klewang. Met di enklewang kon hij echter niet overweg en daarom probeerde hij ver dachte een beentje te lichten. Verdachte echter stak hem eenige malen met zijn mes in het hoofd en den schouder. De koopman kreeg ver schillende diepe en ernstige wonden en zelfs een der longen werd geraakt. De getroffene is het raam uitgevlucht naar de buren toe. Vandaar is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. Daar is hij tot 14 Maart verpleegd. Hij is inmiddels weer geheel genezen. Tijdens de steekpartij waren de moeder en het zusje weggeloopen en was een 33-jarige landarbeider binnengekomen, die verdachte van den koopman heeft afgetrokken en naar buiten gebracht. Verdachte is vlak daarop door de po litie gearresteerd. Aldus bekende verdachte. De getroffen koop man, die als getuige gehoord werd, bevestigde deze verklaringen. Hij zeide dat hij wapens uit de alcoof is gaan halen omdat hij bang was voor verdachte, die een mes in zyn hand hield. Hij heeft verdachte niet het eerst bedreigd. Hij heeft nog den pols van verdachte gergepen om de steken af te weren, doch kreeg niettemin zes steken. Getuige heeft met verdachte vroeger nooit ruzie gehad. De dokter, die het slachtoffer had verbonden, deelde mede dat de wonden hevig bloedden en levensgevaarlijk hadden kunnen zijn. De gene zing verliep echter vlot. Verd. beweerde dat hij niet naar Hoofddorp is gegaan met de bedoeling om iemand te doo- den. Hij heeft het mes van den transportarbei der gekocht omdat hij het wel mooi vond, zoo zeide hij. Zijn zusje had hem, na zijn eerste bezoek bij zijn moeder, verteld, dat zijn moe der hem nog even wilde spreken. Daarom is hij ten tweeden male naar zijn moeder gegaan. Toen zijn moeder ten tweeden male weigerde naar Haarlem terug te komen, heeft hij haar uit woede een klap gegeven en ook den koopman. De koopman vluchtte naar de alcoof en verdachte vermoedde dat hij dit deed om wa pens te halen. Daarom heeft hij zijn mes ge trokken. De koopman kwam met den gummi stok en later met den klewang op hem af en toen is hij op zijn beurt gaan steken. De moe der vluchtte weg en waarschuwde een buur man, die kwam toesnellen en de menschen scheidde. De moeder van verdachte, een weduwe, werd eveneens als getuige gehoord en vertelde dat verdachte haar bij zijn bezoek bedenktijd tot des middags half vier had gegeven. Toen de koopman naar de alcoof vluchtte, heeft zij de deur daarvan dichtgedaan, doch verdachte, die een mes in zijn hand hield, duwde haar weg en ging de alcoof binnen. Het 13-jarig dochtertje deelde als getuige mede* dat zij, nadat zij met haar moeder naar Hoofddorp was gegaan, ook haar broer naar Hoofddorp wilde halen. Zij ontmoette hem ech ter al onderweg en hy vertelde haar dat hij een mes bij den transportarbeider, bij wien hij wel meer op bezoek kwam, ging koopen en ver volgens naar zijn moeder zou gaan. Op verzoek van het meisje is hij echter direct naar zijn moeder gegaan. Het meisje heeft tijdens dit bezoek van verdachte bij haar moeder intus schen stilletjes gauw de vrouw van den trans portarbeider gewaarschuwd om het mes niet aan haar broer te verkoopen, want ze vreesde dat er ongelukken zouden gebeuren. Niettemin heeft de arbeider het mes later toch aan haar broer verkocht. De arbeider, de volgende getuige, kreeg daar voor een hartig standje van den Officier van Justitie, die het een raadsel noemde dat de ge tuige niet de politie heeft gewaarschuwd. j wist toch dat er iets zou gaan gebeuren, want zijn vrouw had hem overgebracht wat 't meis je haar had verteld, doch toen, aldus getuige, was de koop al gesloten. Getuige kon ook geen verklaring geven van Nassausfraat 1, hoek Kruisstraat, Tel. 13490 't feit, dat hij meteen het mes aan verdachte op diens eerste verzoek heeft verkocht. Verd. was zeer kalm bü dezen koop en er was niets bijzonders aan hem te merken. Verd. heeft hem niet verteld waarvoor hij dat mes noodig had. Wel heeft hij gezegd dat hij naar zijn moeder ging. Verd. had een klok bij zich, die hij in het huis van getuige heeft gedeponeerd. De president: Vond U het niet vreemd, dat hij zoo maar een klok in uw huis neerzette? De getuige: „Nee, we kenden elkaar goed..." De Officier van Justitie van Justitie felici teerde in zijn requisitoir het slachtoffer, dat de steekpartij zoo goed voor hem is afgeloopen. Het is hier een grensgeval: of het nu een po ging tot doodslag of een poging tot zware mis handeling betreft. Spr. somde verschillende om standigheden op, die z.i. bewijzen, dat een be roep op noodweer voor verdachte uitgesloten is. Er zijn aanwijzingen, dat verdachte wel de gelijk iets kwaads in het schild voerde toen hij naar Hoofddorp kwam. Verdachte had gen en kele reden om in huis van den koopman te blij- vennn toen zijn moeder weigerde naar Haarlem te komen, hij had moeten weggaan. Hij bleef echter en had dus wel degelijk de bedoeling iemand aan te vallen. Verdachte heeft een goe dig karakter, doch een stijve kop! Als verzach tende omstandigheden nam spr. in aanmerking de jeugd van verdachte, de houding van de moeder, die verdachte tegen de borst stuitte en haar weigering om terug te keeren naar haar gezin in Haarlem, welke weigering verdachte zeer prikkelde. De daad is echter zeer ernstig en daarom eischte spr. twee en een half jaar gevange nisstraf. De verdediger, Mr. O. H. v. Wijk, hield een treffend pleidooi, Welke een applausje op de dichtbezette publieke tribune kreeg. Hij betoog de dat ook het slachtoffer actief met wapens is geweest in plaats van uit het huis te vluch ten. Daardoor heeft het slachtoffer wel eenigs- zins de daad van verdachte uitgelokt. Verdach te heeft onder zeer ongunstige omstandigheden opgetornd tegen de moeilijkheden van het le ven. Hij heft een zeer zuiver gevoel van juiste verhoudingen en daarom stond de houding van zijn moeder hem zoo tegen. Hij heeft verschei dene malen geprobeerd zijn moeder weer op den goeden weg te brengen, doch dit was te vergeefs. Spr. pleitte tenslotte voor een gedeel telijke voorwaardelijke veroordeeling, althans uiterste clementie. Uitspraak 27 Mei a.s. (Ongecorrigeerd.) Naar wij vernemen staat het thans vrijwel vast, dat het Instituut voor Beroepskeuze, dat eer.igszins in het gedrang gekomen was, on derdak zal vinden op de bovenverdieping van het schoolgebouw aan de Prins Hendrikstraat. Hieruit blijkt, hoezeer het B. en W. ernst is, om deze belangrijke instelling voor Haarlem te behouden. De commissie voor geestelijke belangen wil nog even de aandacht erop vestigen, dat de bedevaart naar Heiloo Zondag 23 Mei zal plaats vinden. De datum van opgave is uiterlijk ge steld tot 15 Mei, in verband met de opgave voor de touringcars. De onkosten, verbonden aan deze bedevaart, zijn per persoon 80 cent bij vooruitbetaling. Gelieve dus nog heden of uiter lijk morgen op te geven bij de volgende adres sen: B. Reijnders, Zomervaart 134; F. A. Puts, Rijksstraatweg 473; J. A. Gortzak, Bantamstr. 54; Th. Uitendijk, Rollandstraat 37; M. Doek, Voorduinstraat 40 en aan het Gebouw St. Bavo bij den heer G. Scholte. De touringcars vertrekken Zondag 23 Mei- van de standplaatsen: 8.15 uur hoek Tempeliersstr.; 8.30 uur van de Groote Markt; 8.40 uur van de Kleverlaan; 8.45 uur van de Catharinaschool, Haarlem-N. Dengenen, die per rijwiel aan de bedevaart deelnemen en waaraan dan geen onkosten ver bonden zijn, wordt medegedeeld, dat het ver trek is bepaald vanaf het Gebouw St. Bavo Smedestraat, des morgens 7.40 uur en te 8 uur van de Catharinaschool, Haarlem (N.). Na 15 Mei kan men zich absoluut niet meer aanmelden. Stel dus niet langer uit, maar geeft u nog heden op. De regeling der oefeningen wordt bij het be gin der bedevaart uitgereikt. De Commissie voor Geestelijke Belangen. Ten aanzien van het „Tinholthuis" te Bloe- mendaal deelt men ons het volgende mede: De vlinderkasten zijn gereed gekomen en reeds gedeeltelijk gevuld, waardoor de vlinders beter en meer overzichtelijk ondergebracht zijn en mede eenige vitrines zijn vrijgekomen voor de steeds bijkomende schelpen. Ook is het zeedieren-aquarium in gebruik genomen. Het heeft een inhoud van 2000 liter. Het is reeds heel aardig gevuld met allerlei vreemdsoortige visschen en zeedieren, als inkt- visschen, zonnevisch, snötolven, zeepaardjes en een zeer vreemdsoortige visch, welke nog niet gedetermineerd kon worden. Voorts ontving het „Tinholthuis" van be langstellende bezoekers o.m. een mooi opge zette zeeschildpad en (in bruikleen) een zeer mooi skelet van een christusvisch-, ingebouwd in een spiegelkastje, waardoor ook de rugzijde zichtbaar is. Ten slotte zijn nog vermeldens waard twee vrij groote Chineesche wolhand- krabben. Ondertrouwd: G. Meijer en C. van Teijlingen; W. L. Joosten en E. D. Spruijt; P. J. André en C. J. J. D. Wervers; J. A. Hessels en C. M. Serné; J. van der Winden en W. L. M. van Feggelen; D. de Jong en R. E. Koster. Gehuwd: W. J. Pimmelaar en H. M. Zonne veld; M. Bolier en C. C. Goedman; H. Brou wer en J. M. Kamel; B. P. Vosse en C. J. Stef- fens; Ph. J. Ackermann en C. E. van Wijk; B. C. Jansse en G. W. Hollander. Geboren: C. P. TammesCornelisse, d; J. SpruijtKoelewijn, z; C. Cörvers—Kaagman, d; M. S. W. Mentingv. Vilsteren, d; M. C. Wil- lemsGeldrop, d; D. VreeswijkWollschlager, d; B. J. VerhagenKoch, z; J. J. Joosten Lu;sterburg, z. Overleden: W. J. P. de Jong, 75 j., Parklaan; M. C. SmitWarmer, 86 j., Jansstraat; M. W. Struyck, 69 j., H. J. Koenenstraat, H. A. Klabou, 75 j., Leidschestraat. Gebouw St. Bavo Christelijke jongeman- nenvereeniging 8 uur; Federatie groenten- en fruithandelaren 8 uur; Spoorwegpersoneel 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Uitdeeling vacantiebonnen „Arbeid Adelt" 7half 9 uur. Stadsschouwburg Haarl. Muziekinstituut, „De Burger als Edelman", kwart over 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 3—4 uur. Gem. Concertgebouw Wolfgang Kander- concert, kwart over 8 uur. Kunsthandel „Pictura" Expositie, 108 u. Frans Halsmuseum Expositie, 105 uur. Bloemendaalsche Bosch Concert Harmonie „Euphonia", kwart over 8 uur. Graalhuis, Spaarne Missietentoonstelling, 47 en 810 uur. Café „Zomerlust" Santpoort R.K. Staats partij 8 uur. Rembrandt-theater „Onder het asphalt van een wereldstad" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur „Op een avond in Mei", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater „De man zonder hart", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater „Ziegfeld, de Revuekoning" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St, Bavo": Christelijke gymnastiek- vereeniging, 8 uur; Haarlem's Gemengd Koor, 8 urn-; bestuur Metaalbewerkers. 8 uur; „St. Matheus", half 8; Technisch personeel Post, half 9; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rest. Dreefzicht: Tentoonstelling Nash en Packard 106 en 7.3010 uur. Kunsthandel „Pictura": Expositie 108 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt-theater: Greta Gar bo in „La dame aux Camélias", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De trek naar het Wes ten" met Gary Cooper, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Van kwaad tot erger" met Stan Laurel en Oliver Hardy en Charlie Chan op de Renbaan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 115 uur. „Meisjes pensionaat", 7 en 9.15 uur. Hedenmorgen geraakten twee buren in hevige twist, doordat de ene haar stoffig kleed in de tuin klopte, terwijl de andere bezig was haar wasgoed op te hangen. De twist liep zo hoog, dat ze beiden een houten mes grepen, elkaar vreselijk verwondden, zodat ze bloedden als meelzakken. Dit drama had voorkomen kunnen worden door een „Primo" te huren a 60 cent per week van de stofzuiger-centrale Hageman, Ged. Oudegracht 52, tel. 12762, zonder lang durige verplichting en gratis onderhoud en reparaties. (Adv.) Het bestuur van de Ned. Smalfilmliga afd. Haarlem heeft voor den clubavond op Vrijdag 14 Mei de hand kunnen leggen op de beste films van de „Klub der Kino-Amateure Oesterreichs" te Weenen. Zoowel 89% als 16 m.M. worden vertoond. Er is een speelfilm bij met schitterende ski tochten en een „slalom" waar skiërs van zullen Watertanden. De film van Prof. Hans Figma geeft het vacantieleven weer van een paar on gekunstelde natuurkinderen op een wijze, dat het ons niet verwondert, dat deze film ook in Engeland een eersten prijs verwierf. Wat ama teurs van een speelfilm maken blijkt uit de film „Der zerbrochene Spiegel", die met een eenvoudig gegeven van a tot z boeit. Het programma wordt nog aangevuld met de Jamboree-film en een nieuwe film van den heer J. C. Mol. De natuurfilms van den heer Mol hebben hem een wereldreputatie bezorgd. Het Kodechrome-kleuren-procédé stelde hem echter in staat zijn „Kristallen"-film tot iets ongeloofelijks moois te maken. Het bestuur acht zich dan ook gelukkig de primeur van deze film te mogen hebben. q^tford is naar den toren geweest en zegt, iw er daar geen teeken van leven valt waar te tóch"1'" Toen sprak ze hardop: „Als ik u Mis' niek meer met iets van dienst kan zijn, Vp,.S Phillips, dan zal ik u maar goeden-nacht >=hen.' Sing met haar naar de deur en, zoodra zij ■^"t was, schoof ik er den grendel op. as Kibble door iemand anders gered?.... q*'' daar was niet de geringste kans op. Vfa 'ühs' verloofde had gedaan, wat hem ge- Mij Was, maar zeker op halfslachtige wijze. Cgfj °h Wel naar den toren zijn gegaan en daar j?aar malen geschreeuwd hebben, maar, ahW er niets op hoorde hoe was een Scjjjj °ord nu ook te verwachten van waar dene€n gewonden man, die daar al drie kitlg geIegen had was hij tot de gevolgtrek- M&s Sekomen, dat er dan ook niemand lag en Mt U weer teruggegaan. Arme Kibble! Het as dan wel tégen hem! Joq ,^al bijtijds komen, vroeg ik mij af, sloeg 'Ja-al om en wierp mij zóó, gekleed, te De natuur moest haar schade inhalen; zeven uren lag ik in een diepen slaap van uitput ting HOOFDSTUK VII Het was bijna zes uur, toen ik opstond. Het was doodstil in huis. Waar was Mrs. Garbutt? Zou zij nog op haar kamer zijn, genietende van een kunstmatigen slaap? Pas zes uur! Wat een aantal lange, saaie uren lag er nog vóór mij! Uren, die ik in strenge afzondering in mijn eigen kamer zou moeten doorbrengen; want omtrent één ding was ik vastbesloten: ik zou geen oogenblik van den dag in het gezelschap van mijn werkgeef ster willen doorbrengen. Zou Val vandaag komen? Als hij in Earlstoke was, terwijl mijn brief kwam, dan zou hij dadelijk vertrekken, wist ik wel. Maar zou hij in Earlstoke zijn? Misschien was hij nog in Londen en zocht naar Kibble. Toch kropen de lange uren om, zonder dat er iéts vermeldenswaardigs voorviel. Om half negen bracht Collins mij mijn ontbijt en zei, dat Mrs. Garbutt nog niet van haar kamer was; en nadat ik mij door een omstandig vragen wel deugdelijk overtuigd had, dat het blad regelrecht uit de keuken boven gebracht was, at ik mijn ontbijt in vrede. Bij de lunch deed ik weer even nadrukkelijk navraag. Ik zag, dat Collins verbaasd opkeek, maar ze antwoordde mij heel openhartig: „Ik heb zelf het blad voor u in orde ge maakt, Miss, en de, keukenmeid heeft het koude vleesch gesneden en dat beetje custard heb ik expres voor u gemaakt." „Het blad is dus niet uit Je oogen geweest?" „Geen moment, Miss." Ik was hongerig en hetgeen er op het blad lag, zag er zoo aanlokkend uit, dat ik er mij dan ook verder zonder schromen van be diende. Collins stond bi) een van de vensters met den rug naar mij toe en praatte, terwijl ze op het blad wachtte. Toen ik klaar was, trachtte ze goedmoedig als ze was een vredelievende stemming te bewerken tusschen Mrs. Garbutt en mij. „Ik begrijp niet, waarom u zoo het land aan haar heeft, Miss," zei ze met ongeveinsde ver bazing, „want zij is toch veel vriendelijker, dan de meeste menschen zouden zijn geweest." (Dit laatste zeker met het oog op mijn „diefstal!") „En al wilde u haar vanmorgen ook niet zien, zij is toch even zorgzaam voor u gebleven en...." „Hoe heeft zij vanochtend dan blijk gegeven van haar zorgzaamheid?" „Wel, ze kwam mij tegemoet, toen ik met het blad naar uw kamer wilde gaan, en zei, dat ik haar eigen karafje met chutney (een ge kruide saus) uit de kast van de kamer hier naast mocht halen." Als bij ingeving nam ik het karafje van het blad, zette dit op het buffetje en zei: „Laat het dan hier voor het diner." Collins vertrok en ik dacht: ik had mij ruim bediend van de chutney; Mrs. Garbutt had opgemerkt, dat ik veel hield van deze kruiderij en nu had zij daar zeker gebruik van gemaakt bij haar moordzuchtig plan. Zou ik genoeg hebben genomen van die noodlottige „délicatesse" om mij te dooden?.... Terwijl ik mij in deze verschrikking verdiepte voelde ik ineens zulk een geweldige kramp, dat ik het door het onverwachte van den aanval wel had kunnen uitschreeuwen! Daar hoorde ik voetstappen haastig naderbij komen en, krimpende van de pijn, waggelde ik naar de deur en schoof er den grendel voor. Onnoodig om in bijzonderheden te treden van de verschrikking van de volgende uren. Ik wist, dat ik vergiftigd was en had af en toe zulke krampen, dat ik in de sprei beet, om maar geen kreet te laten!.... En dan daarbij die angst, dat ik nooit Vader of Valentine zou weerzien! Toch begreep ik al heel gauw, dat deze poging niet doodeiyk van uitwerking zou wezen. Mrs. Garbutt was zeker van plan, de vergiftiging te herhalen. Drie of vier maal in den loop van den mid dag kwam Collins aan mijn deur en verzocht binnengelaten te worden, maar ik nam hier geen notitie van. Toen de vlagen van kramp afnamen en mijn gemoed ook weer eenigszins tot rust begon te komen, was mijn eerste gedachte, na een ge voel van dankbaarheid voor mijn behoud, dat nu toch ook niets ter wereld mij bewegen zou, mijn deur open te doen, tot ik die kon openen voor iemand, die my beschermen kwam. Ook zou ik geen kruimel meer gebruiken, eer ik overtuigd was, dat Mrs. Garbutt er direct of indirect niet mee geknoeid kon hebben. Toen de duisternis inviel, ging ik mij weer wat beter voelen; ik trad aan het venster en zat te kijken, of ik Val ook soms langs de op rijlaan zag naderbükomen; maar het werd al geheel donker en nóg had ik niets gezien. Het vuur was uit, maar toch wilde ik Col lins niet binnenlaten. Eindelijk hoorde ik dan toch Mrs. Garbutt het vertrek daar naast bin nengaan, een paar minuten met Collins spreken en haar toen wegsturen voor den nacht. Even nadat de kamenier weg was, hoorde ik weer dat rusteloos op en neer stappen in de kamer daar naast. Een vreeseiyke droom kwelde mij, waarin ik Mrs. Garbutt op het schavot zag staan en de beul was.... Valentine Brentmore! Op den ochtend werd ik wakker door een luid en gebiedend kloppen aan rojjn deur. Ik sloeg de oogen op en zat stil. Miss Phillips," zei de stem van. Mrs. Gar butt, „hier is uw ontbijt. Doe de deur open!" Ik bleef zwijgen. „Als u niet dadeiyk opendoet, zal ik de deur laten forceeren." Ik stond langzaam op en ging naar de deur. Hoe waggelden mijn leden onder my. „Wie is daar?" vroeg ik. „Ik, Mrs. Garbutt. Doe dadeiyk open, zeg ik u!" „Is u alleen, Mrs. Garbutt!" riep ik op zoo vast mogelijken toon, want ik voelde my niet bepaald krachtig. „Stuurt u Collins weg, als ze daar is. Ik wilde u iets zeggen, dat niemand buiten u hooren moet." „Doe de deur open!" herhaalde zy gebiedend. „Stuurt u eerst Collins weg; dit raad ik u in uw bestwil." Ik hoorde haar een paar woorden zeggen en -de kamenier trok zich een eind op de corri dor terug. „Houd uw oor aan het sleutelgat, Mrs. Gar butt," prevelde ik. „Het is beter, dat niemand verder hoort, wat ik nu zeggen ga." „Ik ben hier," fluisterde zy. „Ik weet, wat u gedaan hebt en de eerste, die dit slot verbreekt, zal te hooren krygen, hoe „eigenaardig" u de chutney heeft toebereid, die u my bij de lunch zond." Ze antwoordde niet, maar haalde diep adem, wat ik door het sleutelgat duidelijk vernam en het volgend oogenblik hoorde ik haar de deur van de zitkamer achter zich toetrekken. Moe en mat betrok ik myn uitkijkpost weer aan het venster om naar Val te spieden. Hoe lang ik daar zoo zat met mijn hoofd tegen het raam, weet ik niet. Ik geloof, dat ik dikwijls een flauwte had, anders zou ik my toch wel wat meer herinneren van de wijze, waarop de tijd omging. Het eenige, wat ik weet, is, dat ik bleef volharden in mijn weigering, om voedsel te nemen en mijn deur open te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5