De Engelsche torpedojager Hunter getorpedeerd? Ciano spreekt over Italië's buitenlandsche politiek Overweg eischt twee dooden Het zilveren regeeringsjubileum van Koning Christiaan Het nieuws van heden Met ernstige averij naar Almeria gesleept Engeland wordt beschuldigd Heel Denemarken viert feest Pleidooi voor „gezonden werkelijkheidszin VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 14 MEI 1937 OCHTERDBLAF BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per v/eek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE K.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20559 vv: Door een explosie werden acht personen gedood en vier en twintig gewond De Jaime Primero snelt het eerst ter hulp Auto met twee inzittenden door D-trein gegrepen De Giornale d'Italia en Vribuna doen een scherpen uitval De aanslag te Dublin Graaf Ciano Koning Christiaan is in den waren zin des woords een Vorst des Volks Even eenvoudig als populair Koning Christiaan met zijn gemalin, koningin Alexandrine, en zijn "beide zoons, kroonprins Frederik en prins Knud Phenen Het Weer Naar de erkenning van het keizer rijk werd nimmer gedongen De gevaren voor een Europeesch conflict Êmm. Aan de bestaan Jg te Rome gehouden troepenparadeter gelegenheid van het één-jarig van het Romeinsche Imperium, namen pantserwagens deel, uitgerust met vlammen werpers Italië en de Volkenbond Critiek op de pers De positie van Duitschland De Protocollen van Rome De betrekkingen met Engeland fZie verder pag. 2), Kunt u lachen? Kunt u lachen? Is uw glimlach een bemoediging voor een ander, is uw guitige lach een symbool van geest en uw uitbundige lach een vreugd voor heel uw omgeving? Laten we den viezen lach over veel minderwaardigs buiten beschouwing laten en den loenschen lach der ergernis schuwen. Doch in alle onschuld weten zoo wei nigen den kostbaren lach der blijheid goed te gebruiken. Over tal van flau witeiten, waaraan het verstand geen deel heeft, wordt geginnegapt en ge gierd. Aan den lach kan men de gees telijke ivaarde van een mensch schat ten. Menschen die zelf een prachtig object vormen voor een karikatuur- teekenaar lachen om het kale hoofd, het lange haar, den „gekken" boord, van iemand die niets belachelijks heeft. Zoodra iemand niet in het confectiepakje der alledaagschheid loopt maar iets eigens aan zich durft te hebben, wordt hij door anderen uit gelachen, die niet beseffen hoe be lachelijk ze zelf zijn. HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubrielo LONDEN, 13 Mei (Reuter). Aan Boord van den Britschen torpedo jager Hunter, welke voor Almeria patrouilleert buiten de territoriale Wateren, deelnemend aan de niet- inmengingscontróle, heeft een ont ploffing plaats gehad, ter hoogte van de waterlijn. De Hunter meet 1400 ton en is in 1936 van ®tapel geloopen. Aan boord van de Hunter zijn acht doo ien en vierentwintig gewonden tengevolge van deze ontploffing. Volgens geruchten, naar men zegt mededee- lingen van de Britsche ambassade, zou de axPlosie te wijten zijn aan een treffen van buiten af. Andere berichten melden, dat de Munter door de Jaime Primero naar Almeria is ^sleept. De officieren van dezen kruiser heb ben al het mogelijke gedaan tot hulpverleening aan de Hunter. Reuter meldt uit Gibraltar: De ontploffing, die zich aan boord van de Hunter heeft voorgedaan zou veroor zaakt zijn door een onderzeesche mijn of door een aanval van een vliegtuig van Franco's strijdmacht. In de dokken van de admiraliteit heerscht Iroote drukte en waarschijnlijk zullen van avond verscheidene oorlogsschepen van Gi braltar uitvaren. -De beide Britsche torpedojagers Hardy en *WPerion waren reeds onmiddellijk full speed laar Almeria opgestoomd. Radio-Union meldt: „In de Middelland- s°he Zee tegenover Almeria is een Britsche kruiser door een schip der rechtschen ge torpedeerd, waardoor het ernstige averij °Wiep. De regeeringskruiser Jaime Primero ®helde na het vernemen van het bericht der rorpedeering het Britsche schip te hulp en ham de gewonden aan boord, waarna hij het schip naar Almeria sleepte." Rit bericht werd om 8.40 uur hedenavond b°°r den staf van het centrale leger beves tigd. ^Ret bericht omtrent de Hunter heeft te hden levendige ontroering gewekt. Daar de trsfe officieele inlichtingen uitermate beknopt Jn, bewaart men vooreerst de grootste reserve 0*nt] rent de mogelijke oorzaken van het ge- hrde ponder twijfel zal een uitvoerig rapport door gezaghebbende vlootautoriteiten aan het Oaïi kabinet worden voorgelegd en dit zal j h beraadslagen over de stappen, die gedaan ®h moeten worden, gen 611 meent> dat de torpedojager Hardy mor tal de gewonden van de Hunter naar Gibral- Zal overbrengen. Ha 6 torpedojager Hyperion is reeds te Alme- Searriveerd, de commandant van het derde ïja her wordt morgen uit Barcelona te Alme- Verwacht, F>e aard van de averij, die de Hunter ^eeft bekomen schijnt er, naar Havas uit alencia verneemt, op te wijzen, dat d<* P'osie niet veroorzaakt is door een miin t(w®h heeft n.l. op de kiel een gat geconova waardoor een projectiel binnengedron- bet z«n en een gat, waardoor dit projectiel blij. s°hip weer kan hebben verlaten. De ad- Btiri a'~bevelhebber van het Engelsche Middel- ge6t.Scbe Zee-eskader heeft de Spaansche re- he hgsautoriteiten van Valencia bedankt voor ari het beschadigde schip verleende hulp. to?1' Almeria seint Havas, dat de Britsche ha.v °^ager Hunter in den namiddag de hiaat1 is birmengeloopen en veel water kte tengevolge van averij, opgeloopen Ö0( d0or Sen 0ntploffing beneden de waterlijn nog niet bekende oorzaken. De torpedojager had zich binnen het gezicht der kust bevonden, toen het ongeval zich voor deed en kon niet zonder moeite naar Almeria gesleept worden door te hulp gesnelde Spaan sche kanonneerbooten en handelsschepen. Geen enkele officieele mededeeling werd nog verstrekt. Allerlei geruchten doen de ronde. Dat de Hunter op een mijn gestooten zou zijn, acht men uitgesloten, daar in dit gebied nog geen enkele mijn tevoren is waargenomen. Op den onbewaakten overweg tus- schen Ede en de Klomp is Donder dagavond om kwart voor zeven een personenauto door den D-trein, die op dat tijdstip den overweg passeert, gegrepen. De inzittenden, de 22- jarige Van Oostènbruggen en de 23- jarige Van Butselaar, beiden afkom stig uit Veenendaal, werden uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De auto werd 500 meter meegesleurd, waar na de trein tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield. Van Oostenbruggen leerde nog slechts korten tijd autorijden en werd door Van Butselaar onderwezen. Eerstgenoemde zat achter het stuur en gaf in plaats van te rem men vol gas. Het uitzicht ter plaatse is niet slecht. Na twintig minuten vertraging heeft de trein zijn reis voortgezet. ROME, 13 Mei (Havas) De Giornale d'Italia schrijft in een hoofdartikel, dat Engeland „iets" tegen Italië voorbereidt. De perscampagne is hiervan een voorteeken. De Britsche pers poogt vergeefs de as Rome- Berlijn te breken en beide partijen tegen el kaar op te hitsen, teneinde hen te isoleeren en ze des te gemakkelijker te onderwerpen. Het is duidelijk, dat men tracht in het geweten van 'Engeland en zoo mogelijk in het geweten van Europa het gevoelen te wekken, dat Italië en Duitschland wreed, onbetrouwbaar, mis dadig en tegelijk vreesachtig zijn, in het kort, dat men tracht van deze landen het voorwerp van een nationalen en internationalen haat te maken. Verder is het duidelijk, dat deze aan valsmanoeuvre, welke een ware oorlogsvoor bereiding is, in competente kringen niet wordt gedesavoueerd, doch zelfs, dat men het initiatief hiertoe moet toeschrijven aan deze kringen. Het blad vraagt zich af, wat Engeland wil; deze aanvallen duiden op êen nieuwe Europee- sche politiek en kunnen niet worden toege schreven aan een bitterheid, welke is overge bleven na de sancties. Men moet zich evenwel niet inbeelden, dat Italië en Duitschland tegen over deze manoeuvre passief zuilen blijven. La Tribuna bericht, dat de verdedigers van Bilbao, die veertien dagen geleden nog niet beschikten over moderne wapenen, deze thans wel hebben en het blad aarzelt niet te veronderstellen, dat deze zijn aan gevoerd door de Britsche schepen, welke naar men zeide, alleen levensmiddelen brachten. LONDEN, 13 Mei. (Havas) Hoewel de bom aanslag op het ruiterstandbeeld van George II geen slachtoffers heeft geëischt, is het beeld onherstelbaar beschadigd. De ruiten der na burige huizen werden vernield. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Men meent te weten, dat de aanleiding moet worden gezocht in het verbod van de betooging, die het republikein- sche leger Dinsdag had willen houden tegen de Kroning van George VI als Koning van Ier land. Heden werden de ruiten van twee winkels in de binnenstad ingegooid, omdat de eigenaars Engelsche gramofoonplaten en foto's van de kroning in de etalages hadden gelegd. Terwijl de heele wereld vol spanning de kroningsplechtigheden volgde, na maan denlang te hebben meegeleefd met de uit gebreide voorbereidingen voor deze groot- sche gebeurtenis, maakt het Deensche volk zich in stilte op, om op niet minder waar dige en geestdriftige wijze het zilveren re geeringsjubileum van zijn koning, Chris tiaan X, die den 15den Mei 1912 aan het hoofd van het Deensche koninkrijk kwam te staan, te vieren. Want Koning Christiaan is een populair vorst. Hü is een koning, zooals het democra tische Deensche volk zich dien maar kan wen- schen, niet alleen, omdat hij het ideaal van een constitutioneel vorst is, maar ook omdat hij zoo eenvoudig leeft te midden van het Deen sche volk, waarin hij niet zijn onderdanen, maar veeleer zijn medeburgers ziet. Christiaan X, koning van Denemarken en IJsland, Hertog van Sleeswük-Holstein, werd geboren op 26 September 1870 te Charlotten- lund. Hij is de kleinzoon van den vorst Chris tiaan IX. In 1912 volgde hij zijn vader, Frede rik VIII, die den 14en Mei plotseling te Hamburg overleed, als koning van Denemarken op. Sinds 1898 is Christiaan X gehuwd met Prinses Alexandrine van Mecklenburg. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren, n.l. Prins Fre- derik, en Prins Knud. De eerste zoon, Prins Frederik van Denemarken, is niet lang geleden in het huwelijk getreden met Prinses Ingrid van Zweden. In 1915 werd door Denemarken een nieuwe democratische constitutie aangenomen; twee jaar later werd Deensch West-Indië aan de Vereenigde Staten van Amerika verkocht er door Denemarken werd in 1918 IJsland onaf hankelijk gemaakt en in personeele unie met Denemarken verbonden. Grootendeels door de bemoeiingen van den koning werd in 1920 Noord-Sleeswijk na de in 1866 in het vooruit zicht gestelde volksstemming met Denemarkeu vereenigd. Wanneer de koning op Pinkster-Zondag in de oude schitterende koets met koningin Alexandrine door de feestelijk geïllumineerde straten van Kopenhagen zal rijden, zal hel volk hem geestdriftig huldigen. Vijf en twintig jaren lang heeft de koning aan het hoofd van zijn kleine natie gestaan, een natie, die dikwijls genoeg halsbrekende toeren moest uithalen, om by de opeenbotsing der groote mogendheden rustig in haar „hoekje" der neutraliteit te kun nen blijven zitten. Steeds bleek de koning tegen de moeilijkste situaties opgewassen te zijn. Toen in het jaar 1920 de Deensche monar- op den Grebbeberg Verwachting: Zwakke tot matigen, Wes- telijke tot Zuidelijken wind, zwaar be- EE wolkt of betrokken met nog kans op E= regenbuien, later tijdelijk opklarend en iets warmer. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- klarend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiil chie haar meest ernstige crisis beleefde, de huidige minister van staat Stauning heftige redevoeringen tegen het koningshuis hield en in het volk een sterke strooming, die de af schaffing van de monarchie wensehte, be stond, reed koning Christiaan X, zooals altijd, in den morgen door de straten van Kopen hagen. Ditmaal echter leidde hij zijn paard door de dichtst bevolkte arbeidersbuurten van de stad. Hij reed langs de stakende arbeiders, die verbluft voor hun huizen stonden en na een korten innerlijken strijd de petten van het hoofd namen, om „Christiaan" te groeten, zoo als zij altijd hadden gedaan. Deze tocht van den Deenschen koning is nimmer vergeten en onvergetelijk zijn ook de vele voorbeelden van zijn loyaliteit tegenover alle kringen der be volking en zijn oprechte vriendschap voor het volk. De vorst beweegt zich het liefst als gewoon burger door de drukke straten der hoofdstad, waar hij al gauw opvalt wegens zijn lengte van bijna twee meter. Natuurlijk gaan er onder het volk talrijke anecdoten over den populairen koning. De meest beroemde geschiedenis, die bovendien waar is, toont hem als een man, die de waar digheid van zijn positie zeer wel met humor en geest weet te vereenigen. De koning hoorde, toen hij eens aan boord van zijn jacht ging, een buitenlandsche tou- riste tot haar begeleider zeggen: „Mooi is hij niet". Daarop wendde de koning zich lachend tot de jonge dame en zeide vriendelijk in haar eigen taal: „Maar hü hoort goed!" Een anecdote, stammend uit den woeligen tijd van 1918, is den Denen nog altijd by ge bleven. Een socialistisch leider had eens de bru taliteit tegen den koning te zeggen, dat het wel mogelijk was, dat hij de laatste vorst van de Denen zou zijn, waarop de koning laconiek antwoordde: „En misschien ook wel de eerste president van Denemarken!" Bij deze populariteit, welke er toe geleid heeft, dat de koning principieel, wanneer er over hem gesproken wordt, slechts bij den voornaam wordt genoemd, is het natuurlijk dikwijls moeilijk, het noodzakelijke respect voor de autoriteit van het regeerende huis te bewaren. Maar koning Christiaan is een mees ter in deze kunst. Reeds vandaag beginnen de feesteiykheden in Denemarken en zij zullen tot en met 17 Mei duren. Het zilveren jubileum van den popu lairen koning zal een waarlijk nationaal feest worden voor heel het Deensche volk. ROME, 13 Mei (Stefani) Bij de sluiting der debatten over de bui tenlandsche politiek heeft de Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, in scherp om lijnde bewoordingen alle belangrijke kwesties op internationaal gebied van het einde der sancties af tot heden toe besproken. De minister herinnerde in de eerste plaats aan de betuiging van den oprechten wil van Italië tot samenwerking op het oogenblik, dat de sancties werden opgeheven. Deze betuiging werd algemeen erkend als bewijs van groote gematigdheid. De minister voegde hier aan toe, v< V dat alles zou hebben doen gelooven, dat het goede recht en de goede zaak van Rome zou den worden erkend, juist op de basis der ver klaringen tegenover Italië, zonder dat Italië er om had gevraagd. Om iedere verkeerde uitlegging van zijn woorden te voorkomen, wees de minister op het feit, dat Italië nimmer gevraagd heeft om, noch gedwongen heeft naar de erken ning van zijn Keizerrijk, daar zyn politiek te zeer vervuld is van gezonden werkelijk heidszin om substantieele waarde te ver- leenen aan een zuiver formeel gebaar, dat van wederzijdsch belang is. Maar Italië verklaart, dat deze erkenning het land zeer aangenaam was, toen zij als spon tane betuiging kwam van de zijde van de vol ken, die op deze wyze Italië blijk wilden geven van hun vriendschap en het hun medewerking aanboden. Sprekende over de Spaansche kwestie herinnerde Ciano er aan, dat Italië reeds by het begin zijn medewerking heeft aan geboden, welke werd ingegeven door zijn standvastigen en .hechten werkelijkheidszin. Reeds op 3 Augustus 1936 overzag Italië het probleem in zijn geheel en wees het op de noodzakelijkheid nauwkeurige schikkingen te treffen, voor hetgeen betrekking heeft op de verdediging, de openbare inschrijvingen en het zenden van vrijwilligers voor de beide bij het conflict betrokken partijen. De Italiaansche voorstellen werden heelemaal niet toegejuicht. De stryd ging voort en nam steeds grooter vormen aan. De door het comité te Londen genomen maatregelen zal Italië met de nauwgezet heid en loyaliteit der fascisten tegenover aangegane verplichtingen, eerbiedigen, hoe wel de toepassing er van leemten aan den dag brengt. Over de houding van Italië tegenover den Volkenbond wees Ciano er op, dat deze af hangt en zal afhangen van hetgeen de Volken bond zelf zal doen en wat van hem zal worden. Wat 't vraagstuk der hervorming van den Vol kenbond aangaat, handhaaft Italië zijn af wachtende houding. Het heeft niet te veel ver trouwen, doch staat er evenmin dogmatisch sceptisch tegenover. Het heeft geen enkel her vormingsplan voor te leggen, evenmin heeft het tegenover den Volkenbond redenen tot erkentelijkheid om hem er van te overtuigen te trachten het in gevaar verkeerende leven te redden. Indien zich evenwel een werkelijke gelegen heid zou voordoen om een dienst te bewyzen aan de zaak van den vrede, van dien vrede, welken Italië met vastberaden, uitvoerbaren en objectieven wil, wenscht, zou de fascistische re geering niet nalaten haar constructieve mede werking te verleenen. Minister Ciano verklaarde vervolgens het een plicht te achten melding te maken van het ernstige gevaar, dat de periodieke aan vallen van een zekere internationale pers jegens Italië inhouden. Ten aanzien van het gevaar, dat tengevolge van het Spaansche conflict Europa in twee te genover elkander staande blokken zou kun nen worden verdeeld, wees de minister op het streven van den Duce deze gebeurlijkheid te voorkomen. Het was met dit doel, dat hij steeds heeft vastgehouden aan de noodzakelijkheid ten aan zien van Duitschland een einde te maken aan den parodoxalen toestand, welke verhinderde dezen staat volledig in zijn rechten en zijn historische functie te herstellen. In dit verband wees de minister op de be trekkingen tusschen Italië en Duitschland. Het is geen blok, dat wij gevormd heb ben. De minister voegde hieraan toe, dat de samenwerking tusschen Italië en Duitsch land zal worden voortgezet in een geest, die geen andere protocollen noodig heeft dan die, welke in Duitschland zijn onderteekend. Ciano besprak vervolgens de Protocollen van Rome, o.a. in verband met de jongste be sprekingen te Venetië. Na er op te hebben ge wezen, dat in de vriendschap tusschen Italië en Oostenrijk nie,ts veranderd is, zeide spr., dat degenen, die denken dat deze vriendschap in wezen tegen Duitschland was gericht, zich ver gissen. Zich richtende tot hen, die ieder oogen blik een onverwachte wijziging in den politieken koers van Italië meenen te moeten aankondi gen, zeide hij, dat het fascisme zich niet ge makkelijk van een eenmaal ingeslagen weg laa.t afbrengen. Na de diepgewortelde vriendschap tusschen Italië en Hongarije te hebben onderstreept, behandelde Ciano het met Engeland gesloten „gentlemen's agreement". Nadat deze overeenkomst aanvankelijk goe de vruchten had afgeworpen, heeft men, aldus Ciano, moeten vaststellen, dat een onverwachte hinderpaal op zijn minst het proces der toe nadering tusschen Italië en Engeland heeft vertraagd. Spr. ontkende, dat deze hinderpaal hier mede in verband moet worden gebracht, dat Italië, zich, zooals men zegt, in ver band met de Engelsche herbewapening schrap heeft gezet. De besluiten van Engeland, zeide hij, heb ben ons in het geheel niet bezorgd gemaakt, daar wy aan niemand het recht zich te be wapenen betwisten. De Britsche torpedojager „Hunter" zou voor Almeria getorpedeerd zijn; aan boord zijn acht dooden en vier en twintig gewonden. In de Westminster Kathedraal te Londen werd een pontificale H. Mis opgedragen ter gelegen heid van de koningskroning; het koninklijk paar maakt een rijtoer door Noordelijk Londen. De Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, besprak in den breede de Italiaansche buitenlandsche politiek. Denemarken bereidt zich voor op het zilveren regeeringsjubileum van Koning Christiaan. Italiaansche bladen publiceeren scherpe be schuldigingen van Engeland. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot nietigverklaring van goudclausules. De Patria-zaak voor de Rotterdamsche recht bank; tegen oud-directeur anderhalf jaar ge- eischt. Verdrag met Duitschland geteekend inzake be lastingkwesties. Twee dooden op onbewaakten overweg bij Ede. Eenige exemplaren van de zoo gevreesde wol- handkrab in den Rijn bij Arnhem aangetroffen. New Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot aanmerkelijk lager. O I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1