R.K. Oratoriumvereeniging teNïoonstelling l I lQll-* A Uj MEUWSEN V erkiezingsactie in Santpoort Haarlem, 14 Mei DE UITVOERING VAN 19 MEI „DREEFZICHT" Z.H. DE PAUS OVER DE EENHEID STOOP'S OVERDEKT EN OPENLUCHTBAD Uw Stetson ligt VRIJDAG 14 MEI 1937 STADSNIEUWS „La Vita Nuova Korte analyse CURSUS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Feestelijke sluitingsavond PIANO- EN FLUITCONCERT Theo v. d. Pas en Wolfgang Kander H. Vormsel voor volwassenen Op Zondag 23 Mei K.J.M.V. ST. AUGUSTINUS Nieuwe voorzitter Verkoopingen Programma van cfe Haarl. Radio centrale op Zaterdag 15 Mei Wandelsport Uitstekend geslaagde propaganda- bijeenkomst Katholiek Nederland VAN MAANDAG 10 MEI TOT EN MET ZONDAG 16 MEI HOUDEN WIJ IN DE ZALEN VAN HET RESTAURANT FONTEINLAAN 1 - HAARLEM WELKE WIJ VOOR DEZE GELEGENHEID IN EEN BLOEMENTUIN HEBBEN HERSCHAPEN, EEN van de nieuwe en 1937 MODELLEN. Een prachtige Automobiel-Show in een sprookjesachtige omgeving. N.V. H. ENGLEBERT'S AUTOMOBIELHANDEL DEN HAAG - AMSTERDAM PONTIFICALE H. MIS Pinksterfeest in de Kathedraal R.K. WERKMEESTERS AGENDA Bioscopen 15 Mei Bioscopen INSTELLINGEN Een handje vol Opening Openluchtbad met voorverwarmd zwemwater, 6770° Fahr., morgen (Zaterdag) 6.45 v.m. Beide Pinksterdagen geopend 8 uur v.m.6 uur n.m. Voor hetzelfde tarief mag zoowel overdekt als buiten worden gezwommen. R. k. Oratoriumvereeniging zal op haar Uitvoering van 19 Mei a.s. in het Gemeentelijke Concertgebouw twee brillante koorwerken Urengen, waarvan vooral de uitvoering van „La Vita Nuova" van Wolf-Ferrari een muzikale gebeurtenis is, die geen muziekminnend Haar lemmer zal willen missen. Het werk, dat de ^ondichter componeerde op gedeelten van C£nte's beroemden tekst, is in Nederland nog «echts enkele malen uitgevoerd. Voor Haarlem 's deze uitvoering naar wij meenen een Primeur. Bovendien wordt uitgevoerd „L'enfant Prodigue" van Claude Debussy. De tweede dirigent van het Concertgebouw orkest, Eduard van Beinum, heeft de leiding, torwiji Jo Vincent, Louis van Tulder en Lucien Couman solistische medewerking verleenen. De tostrumentale gedeelten neemt het Utrechtsch '-todelijk Orkest voor zijn rekening. Tot inleiding van de merkwaardige compo- ?U-ie van Wolf-Ferrari, die slechts weinigen •tonnen, schreef onze muziekrecensent het vol gende. Aan het begin van het werk, waaraan Wolf- Terrari titel en tekst ontleent, schrijft Dante: "lii dit deel van het boek mijner herinnering, voor hetwelk slechts weinig te lezen is, bevindt «eh een opschrift, dat luidt: incipit vita nuova (nier begint het nieuwe leven)." Dit nieuwe leven begon voor den lateren 'chter der Divina Commedia, toen hij, negen Jaar oud zijnde, waarschijnlijk bij een kerkelijk leest, de achtjarige Beatrice voor de eerste toaai zag. Haar beeltenis plaatste zich onuit- *ischbaar in zijn ziel. Echter eerst na negen Jaren ziet hij haar weder en nu wekt haar aan- in hem machtige gewaarwordingen, die crn tot zijn eerste Sonnet inspireeren. De volgende zeven jaren, tot aan Beatrice's *;°od, wijdt Dante aan de cultiveering van zijn reine liefde. Alles wat haar betreft, tot zelfs de Minste gebeurtenis, geeft hem aanleiding tot eh dichterlijke ontboezeming. Al het overige trzinkt voor zijn geestelijk oog in het niet; °°r hem bestaat nog slechts zij alleen en wan- er hij maar aan de mogelijkheid denkt haar enmaal te moeten verliezen, is het hem, als 6rging de geheele wereld. Wanneer bij Dante het voorgevoel van Bea- Dce's naderend einde opkomt, heft hij Jere- toias' klaaglied aan: Quomodo sedet sola civi- tos...., „Hoe eenzaam ligt de Stad Hiermede breekt het „Nieuwe Leven" af. Dit onderwerp, dat zijn ontstaan aan een zoo e'he, edelmoedige toegenegenheid dankt, en zoo uitermate vol stemming is, heeft den bij uitstek lyrischen componist Ermanno Wolf- prrari geïnspireerd tot het eomponeeren van en „Cantica", die haar weerga in de heden- aagschc muziekliteratuur niet vindt. Het is blijkbaar juist die stemming, waardoor c°mponist zich tot het werk voelde aange kken. Wolf-Ferrari's muziek duidt geens- hs op het zoeken van dramatische effecten. Ze a Wat karakter aangaat, voortdurend een stem- mgschildering. En ook de 'vorm wijst op iets ®bders. Alhoewel de sopraansolo met de persoonlijk end van Beatrice, de baritonsolo met die van ante volkomen vereenzelvigd is, lag het toch let in de bedoeling van den componist om de oofdpersonen aan een handeling, zooals in een ytatorium, te doen deelnemen. De naam Ora- t>Pv!Um' eveneens die van Cantate, zou dan ook ^.neel onjuist zijn. Zoowel het uitdrukkings- ':°ldel als de vorm ontloopen dus het traditio- ele. De muziek is geheel vrij geschreven. Zoo is ook van leidmotieven e.d. geen sprake, -deen een melodische phrase, een z.g. liefdes- jJhibooi (aangeheven door de knapen m de oloog „Salute in lor Signor cio Amore") eenige malen, doch in vrije bewerking, SlAolf"Perrari heeft. wat den tekst betreft, chts een greep gedaan uit het dertigtal Son- J-ten, Canzones en Balladen, die La Vita ^a telt, en uit de Kapittels, die deze ge- )w ten verbinden, fragmenten gekozen. Al is het niet de bedoeling van den componist om to' Proza der Kapittels te laten declameeren, 6en dient men het, om den gedachtengang van bg/ötohter en den componist goed te kunnen ^HiPen en volgen, aandachtig te lezen. Jep6 Cantica »La Vita Nuova" telt twee dee ds' Verbonden door een Intermezzo en voor tgaan door een Proloog. ^en- 06 p r 010 0 g wordt het ontstaan van het verklaard. Beatrice laat haar stem hoo- cp Hante ziet in geestesverrukking tot haar bit p aangewende tekstwoorden zijn hier niet Vao werk zelf, doch uit andere gedichten tc0rt?ante' Wel die> welke het gemengde koor c'urend zingt: „Tutti li miei pensier parlan c'acn°re"' aJsmede die van het knapenkoor „A Ï!>iie alma"' waarmede de beide koren den tbk<sf Van Heatrice en Dante omranken en den jj^bboud als het ware or onderstrepen. VijJ e rste deel is aan de Liefde zelf %e- ■tohd Hi.erin weerspiegelen zich al de teedere oeningen uit Dante's verheerlijking van >aai..1Ce af. Het vangt aan met een Ballata, %riin de koren den solozang afwisselen en gen' Het is een uiterst fijne, melodieuse btke^t0nigeven door fraaie coloraturen in het va], yb.v. bij: „Perchè lo tempo vienne"). Op- «o0r d mooi ziJn de klankkleuren in het orkest Merite aanwending der houten blaasinstru- Vab d (°'a' bi-' den aanhef) en bet Vermengen verschillende timbres der knapen-, vrou- JoSa„ en mannenstemmen bij „Vostra cera gio- Ballata volgt een Engelendans, zeer ^toptp muziek, verklankt door strijkinstru- ^RerT' WaarbiJ ztoh harpen, klavier en pauken P?n Arioso schetst Dante aan de vrou- ^ijq R de liefde kunnen begrijpen", Beatrice, t'bg *^,ns wordt ondersteund door 'n rustigen 'be „Vari. akkoorden, waarboven drie fluiten bgJtorsieringen spelen. 't. een Sonnet, waarin Dante ver- l «ten a«iiw™6ireia van öeatnee alles ^Mize en de vrouwen verzoekt haar eer te s boi '1' Dit Sonnet is in vrij-rhythme met onfleiding geschreven en doet denken p bkt i kerkelijke gezangen. Hierna weer- ri t van verre een deel van den Engelen- tofste dat voert naar het hoogtepunt van het ^■ase el: een Canzone, waarin de dichter in ï^rS|.°VGr den hemel spreekt, a t op enkele stemmen in lichte deining, een t?b g toarkeerd basfiguur, de stemmen zwellen s arha n pl°ts de herhaalde uitroep: „Sire"'! ^b. A Vangen de vrouwen het „Nel mondo" szgjj Engelen bidden God, het wondervolle ^kt aarde> dat nog aan den Hemel ont- tot zich te roepen. antwoord weerklinkt in breede, mach tige akkoorden: „Diletti mei!" Met een zacht „Io vidi" op de melodie van het liefdessymbool sterven de klanken weg. Een Intermezzo leidt ons, vanwege den naderenden dood, met droeve klanken. (Engel- sche hoorn) naar een Sonnet. Hierin vraagt Dante den vrouwen, die met Beatrice den dood van haar vader hebben beweend, naar zijn ge liefde (voortdurend arpeggio-akkoorden, eerst door het klavier alleen). De vrouwen antwoorden, mede in een Son net, dat tot het innigste en dieptreffendste van het geheele werk behoort. Na een korte viool solo vragen zij den dichter of hij het is, die zoo dikwijls hunne meesteres heeft bezongen. Aan vankelijk herkennen zij Dante niet, zoo smart vol is de uitdrukking van zijn gelaat. Dan stellen zij de droeve vraag: „E perche e piange tu", waarom weent gij? Een tusschenspel met vioolsolo, waarin we dezelfde droeve melodie, doch gevarieerd terugvinden, vangt aan, en waartoe de componist geïnspireerd werd door Dante's woorden: „E siccome talor", zooals wij de regendroppen Nadat door het vrouwenkoor de laatste tekst woorden zijn uitgesproken, sluit de hobo met het liefdessymbool, maar thans in mineur, dit sonnet af. In het tweede deel overheerscht ten slotte de gedachte aan de oneindigheid der liefde over de tijdelijke grenzen van den dood heen. In een Sonnet bezingt Dante nogmaals den lof van Beatrice. Vervolgens wordt haar dood door het orkest voorgesteld. Die verklan king is geenszins dramatisch of theatraal. Het is geen voorstelling van den dood als afschrik wekkend wezen, eerder eene van het glorievol opstijgen van een ziel. Deze verklanking wordt voorafgegaan door lang aangehouden basnoten, een gevoel van verlatenheid komt over ons. Daarna een „generale pauze", het liefdes symbool weerklinkt zacht, doch wederom in majeur, en het koor zet Jeremias' klaaglied „Quomodo sedet sola civitas" zacht en plecht statig in. Direct daarop vangen de bassen, waarbij zich later alle andere stemmen voegen, een Can zone aan. Men herdenkt op weemoedige wijze, echter met geen Weltschmerz, de afgestor vene. Smart spreekt uit het volgende Sonnet, dat in vrij-declamatorischen stijl is geschreven. Ver volgens wordt Dante's visioen: het vergaan der wereld, orkestraal uitgebeeld. Het koor uit hier kreten van ontzetting. Als de laatste klanken zacht zijn weggestor ven, vangt na een korte rust het slotdeel met diepe tonen aan. Langzaam wordt een climax bereikt. Het koor zet op de a-vocaal in, alsof het geen woorden kan vinden om zijn verruk king over de ten hemelopneming van Beatrice te uitèn. De knapen, gesteund door het koper, heffen nog eenmaal het liefdessymbool aan. Bij orgel- klanken zingen zij vervolgens het „Beato anima bella", Beatrice's stem weerklinkt uit den hemel en Dante stamelt in zielsvervoering het „Bene- detta sei tu". Klokketonen vermengen zich in de laatste, vervloeiende klanken van dit werk, één en al stemming, één doorloopende strooming van melodie. O. K. In de tuinzaal van het Concertgebouw waren Donderdagavond de cursisten en oud-cursisten van de cursussen voor jeugdige werkloozen bij eengekomen, om op eenigszins feestelijke wijze den afgeloopen leergang te sluiten. Buiten het volledige corps leeraren waren er aanwezig de edelachtb. heer G. A. Boes, wethouder van On derwijs en Lichamelijke Opvoeding, de heer Vader, directeur van de Arbeidsbeurs, leden van de commissie en vele belangstellenden. In zijn openingswoord ontleedde de leider van den cursus, de heer J. L. Munnik, de ge voelens, die de cursisten op 'dezen avond be zielden. Zij waren blij dat velen hunner weer aan den arbeid konden gaan, maar voelden zich teleurgesteld over het sluiten van den cur sus, die niet langer kon worden voortgezet, om dat aan de wettelijke eischen niet meer kon worden voldaan. De voorschriften eischen, dat iedere cursus door minstens vijftien jeugdige werkloozen wordt bezocht. Doordat vele deel nemers afvielen, daalden de getallen beneden het vereischte minimum. De heer Munnik ge waagde vervolgens van den prettigen geest en de opgewekte kameraadschappelijkheid, die steeds onder de cursisten heerschten en bracht namens allen, cursisten en leeraren, dank aan het gemeentebestuur, dat het ondernemen in alles ter zijde stond. Hoe groot de belangstelling van het gemeen tebestuur wel was geweest, vertelde wethouder Boes. Hoewel hij door drukke werkzaamheden niet zoo dikwijls persoonlijk van zijn belang stelling kon doen blijken, wist hij toch, met welk een toewijding en opgewektheid er was gearbeid. De wethouder bracht hulde aan de cursisten voor hun bewonderenswaardige vol harding en dankte hen voor het goede voor beeld, dat zij door hun doorzetten aan anderen hebben gegeven. De heer Boes dankte ten slotte het corps leeraren en vooral den algemeenen leider, den heer Munnik, aan wien het te dan ken is geweest, dat de cursussen zoo goed func- tionneerden. De wethouder deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt de cursussen in het volgend seizoen weer te beginnen. Een van de cursisten dankte den leider en de leeraren voor hun toewijding en prettigen om gang. De heer Munnik deelde nog mede, dat 't niet in de bedoeling ligt het contact met de cursisten geheel te verbreken. Er staan nog enkele excursies op het programma, terwijl ook de leeraar-sportleider tot veler voldoening in functie zal blijven. Na dit meer officieele gedeelte werden enkele cultureele filmpjes van Mol vertoond. The Jolly Jokers zorgden voor de goede stemming. Zij hadden er weinig moeite mee. Het Katholicisme kan zijn goddelijke zending in deze wereld niet vol ledig ontplooien zonder Universi teiten. Het is daarom plicht van lederen katholiek zijn eigen Universiteit naar ver mogen te steunen. Een eenigszins vreemd opgesteld programma de tweede vorm klonk aannemelijker an nonceerde ons het optreden van den blinden pianst Kander-Velden, met medewerking van den jeugdigen fluitist Wolfgang Kander en pianobegeleiding door Theo van der Pas. Nu werd het zoo, dat Theo van der Pas eigenlijk het leeuwenaandeel had in dezen concertavond, daar hij èn als begeleider en als solist optrad met een programma, belangrijk genoeg om het in de kleine concertzaal aanwezige auditorium geruimen tijd te boeien en opnieuw, zoo dit nog noodig ware, te overtuigen van zijn uitzonder lijke pianistische begaafdheden Hij speelde ons als solist de Sonate in Es gr. t. van Mozart, en het Impromptu in Bes van Schubert voor de pauze, terwijl na de pauze de Suite van Alex Voormolen, „uit de lage landen" op het pro gramma prijkte. We hebben deze laatste niet ge hoord, maar wat we voor de pauze bijwoonden was even verbluffend van veelzijdig kunnen als van gezond muzikaal gevoel. Mozart hadden we ons misschien iets meer verfijnd gedacht de vleugel klonk evenwel hard en stug maar Schubert werd gespeeld met een zonnigheid en frischheid van opvatting, die treffend waren, afgezien nog van de uitzon derlijk gave techniek. De vraag kwam opnieuw bij ons op, waarom de heer van der Pas zich niet meer toelegt op het geven van Piano-reci tals. Ongetwijfeld ontbreekt hem hiervoor, bij zijn drukke taak als begeleider van zooveel kun stenaars, de tijd. Hij begeleidde den jeugdigen fluitist Kander ook nu weer op voortreffelijke wijze. Wat zullen we zeggen van dezen jongen musicus zelf, een leerling van Jan Prins? Wanneer we nagaan wat verschillende andere bladen in hun bespre kingen over dezen jeugdigen fluitist schrijven, moet ons gevoelen wel eenigszins uit den toon vallen. Doch, in de eerste plaats ter wille van de ernstige kunstbeoefening zelve, in de tweede ter wille van den debutant en diens toekomst als fluitist, kunnen we niet anders dan gereserveerd blijven ten opzichte van zijn prestaties op dit laatste concert. Aanleg kunnen wij Wolfgang Kander niet ontzeggen. Maar vandaar tot een groote mate van vir tuositeit, zooals enkele muziekreferenten hem toedichten, is nog een zeer groote stap. Immers, zoowel de ademhalingstechniek als de phrasee- ring en vooral het muzikale begrip laten nog heel wat te wenschen over. Ook zijn vinger techniek kan nog heel wat aan soepelheid win nen. Zoo geestdriftig als verschillende andere bladen waren, kunnen wij dus helaas niet zijn. Maar Wolfgang Kander is nog jong en zijn muzikaliteit en techniek hebben nog voldoende tijd om( te groeien en te rijpen. Bij zijn onte genzeglijk gebleken aanleg evenwel kan het niet anders of hij zal straks een goede plaats als fluitist kunnen veroveren. Wonderkinderen zijn de wereld nog wel niet uit, maar ze zijn toch inderdaad zeldzamer dan sommige muziek referenten believen te doen gelooven. Het moge misschien paradoxaal klinken, maar voor de desbetreffende jonge kunstbeoefenaars zelf is 't zeker veel beter zóó! J. S. m HAARLEM:Gr. Houtstr. 32, Tel. 13440 Op Zondag 23 Mei a.s., des avonds om 7 uur, zal Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo het H. Vormsel toedienen aan volwassenen uit de stad Haarlem en omgeving. De oefeningen van voorbereiding zullen wor den gehouden in de kerk van Sint Jozef, Jans straat, te Haarlem, op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 18, 20 en 21 Mei, des avonds om half negen. Bij de plechtigheid in de kathedraal moeten de vormelingen een kwartier tevoren aanwezig zyn, voorzien van een vormbriefje van een der plaatselijke geestelijken uit de eigen parochie. De K. J. M. V. St. Augustinus hield Don derdagavond, tot sluiting van het wintersei zoen een ledenvergadering. De waarn. voorzitter, de heer W. Schrameijer, die na het aftreden van den heer Jan v. d. Berg, tijdelijk het voorzitterschap had waar genomen, verliet wegens zijn voorgenomen hu welijk, de vereeniging. In sympathieke en waardeerende woorden werd hij toegesproken door den vice-voorzitter den heer W. J. Dieben, den moderator kape laan Desar, den heer H. Peeters en den oud voorzitter den heer Jan v. d. Berg. Als stoffelijk blijk van waardeering ontving hij een prachtig artistiek kruisbeeld. Tot opvolger werd bij acclamatie gekozen de heer A. Kraakman, wiens maiden-speech spontaan door de talrijk opgekomen leden werd toegejuicht. Ook de commissaris de heer Joh. Alles, zag zich genoodzaakt, wegens zijn drukke werk zaamheden als hopman van de verkenners zijn functie neer te leggen, in welke vacature bij de opening van het nieuwe winterseizoen zal worden voorzien. Ook tot hem werden vrien delijke dankwoorden gericht. Tenslotte werd het zomerprogram dat me nig aantrekkelijk puntje inhoudt besproken en ter verdere behandeling in handen van het bestuur gelegd. Moge de K. J. M. V., onder haar nieuwen voorzitter nog talrijke R. K. Jonge Midden standers tot zich trekken! Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 13 Mei: Het huis en erf, Brouwerstraat 81, voor totaal 2500, aan B. Bijnsdorp. Een huis en erf, Korte Poellaan 11, voor totaal ƒ2760 aan G- Zwart qq. Een bloembollenland met het daarbij staande huis, schuur en erf, Bleekersvaartweg 45a, Heem stede, voor totaal 11100 aan C. Bruin. Een huis en erf, Camphuijsstraat, 25 en een huis en erf, Camphuijsstraat 27, voor totaal ƒ2090 aan H. I. van Goor qq. Een bergruimte, Berkenrodesteeg 13, en een bergruimte Berkenrodesteeg 5—7, voor totaal 2550 aan P. Hoogeveen Lzn. Het winkel-woonhuis met erf, Ged. Oude Gracht 96, voor totaal ƒ5400 aan Y. Braak- sma qq. Een winkel- en woonhuis met afz. boven woning, eft en grond, Plein 5 zw. en rd., voor totaal 16625 aan A. Hoogeveen. Een huis en erf, Rozenpriëelstraat 9, voor totaal ƒ730 aan C. J. J. Jacques q.q. Een huis en erf, Tetterodestraat 12, voor totaal ƒ3525 aan B. Simons. Een woonhuis met erf en grond, Dr. Schaep- manstraat 50, opgehouden voor ƒ3900. Progr. 1: Hilversum 1. Progr 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 9.50 Keu len- 10.20 Pauze; 10.25 London Reg.; 12.05 VI. Brussel; 1.20 Keulen; 2.35 Vlaamsch Brussel; 3.20 Keulen; 4.20 VI. Brussel; 5.20 London Reg.; 6.20 Keulen; 7.05 London Reg.; 7.20 Keulen; 9.20 Brussel Fransch; 10.20 Berlijn. Programma 4: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 Pauze; 9.20 tot des avonds 9.10 Droitwich; 9.50 London Reg.; 10.10 Droitwich; 11.20 Parijs Ra dio. Programma 5: van 8.00 tot 7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (verzoekprogram ma); van 8.00 tot 12.00 Diversen. (Wijzigingen voorbehouden). Doordat op 30 Mei a.s. in Bussum de z.g. Commenius-marsch wordt gehouden, heeft het bestuur van de Sport- en Ontspannings- vereeniging „Viribus Unitis" te Santport, be sloten haar marsch op dien dag te laten ver vallen. In samenwerking met de Propagandaclub „Dr. Nolens", hield de afd. „Santpoort I" van de R.K. Staatspartij op Donderdag in „Zomer- lust" een propaganda-avond. De zaal had een feestelijk aanzien door wit gele wimpels en vele kernspreuken. Onder de talrijke aanwezigen, merkten we op de parochiegeestelijkheid van Santpoort en Driehuis, den Zeereerw. Overste van het Missiehuis en een vijftal paters. Voorts de R.K. Raadsfractie en bestuurders van verschil lende organisaties. Opmerkelijk was het groot aantal jongeren en dames. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer De Jong mede, dat sinds 1 Januari. 1937 het ledental van de afdeeling „Santpoort I" met 227 is gestegen. Bovendien traden 65 jon geren als adspirantlid toe. „Wat ons te wachten staat", zoo luidde het onderwerp, dat mej. dr. Hille, candidate voor de Tweede Kamer, daarna behandelde. Profe tische gaven missend en onbekend met voor spellingen uit koffiedik, moest zij, naar zij zeide, het antwoord schuldig blijven op de vraag: „Wat staat ons te wachten?" Wel wist zij zeer duidelijk en logisch te ver tellen, wat ons te wachten staat, als wij niet ten volle onzen plicht doen bij de verkiezin gen op 26 Mei a.s. Zij herinnerde aan de eenheid van het Ne- derlandsche Volk bij de verloving en het huwe lijk van H. K. H. Prinses Juliana. Thans komt bij de verkiezing de verdeeld heid althans dat zegt men en staat dat zelfde Nederlandsche volk in partijen tegen over elkaar, aldus spr, Is het daarom niet beter één leider en één volk, waarbij geen afwijking, doch ook geen vrijheid van meening is? Met een enkel voor beeld van een groot gezin, lichtte spr. de on gerijmdheid van deze stelling toe. De een benut zijn vrijen tijd op Zondag aan de sport, de ander aan wandeling of iets dergelijks. Een verscheidenheid in de eenheid dus; zoo ook, als men de verkiezingsleuzen van alle partyen beziet, streven zij alle naar hetzelfde doel, al zijn ze onderling verschillend. Voor alle par tijen echter zijn de leuzen slechts camouflage, 't gaat voor of tegen Christus. Spr. herinnerde dan aan den schoolstrijd, den tijd, waarin men na den verkiezingsstrijd bij verlies kon wachten tot de volgende winst gaf. Maar nu? Als het socialisme of het natio- naal-socialisme bij de a.s. verkiezing het heft in handen krijgt, is het de laatste verkiezing geweest, die we dan meemaken. Waarom zijt ge tegeh dictatuur, zoo werpt men ons tegen, ge hebt toch den Paus?, aldus spr. 'n Kreupele vergelijking. De Paus geeft immers alleen de groote, algemeene lijnen aan, waarlangs we ons hooger, ons eeuwig ,/ioel kunnen bereiken. Hierby hebben priesters en leeken een groote vrijheid voor wat betreft de toepassing. Vervolgens behandelde spr. den parlementai ren regeeringsvorm en de democratie. De mede zeggenschap van heel het volk, zooals hier in Nederland, brengt het verder dan dictatuur. Men verwondert zich over de reclame, die in andere landen gemaakt wordt over natuur schoon, wegentechniek, e. d„ iets wat wij al jaren bezitten en waarover zich niemand hier meer verwondert. Democratische landen staan altijd vooraan, behalve in het reclamemaken! In dit eerste gedeelte van haar rede, sprak mej. Hille als tot Nederlanders n het algemeen, in het tweede gedeelte richtte zij zich tot de Katholieke Nederlanders. Voornamelijk be handelde zij hierin het Nationaal-socialisme met zijn eigen levens- en wereldbeschouwing, die d*en staat als de hoogste maatschappij be schouwt, waaraan de Kerk ondergeschikt is. Met allerlei valsche leuzen tracht de N. S. B. het wezenlijke van haar doel te verdoezelen, wij houden echter vast aan Gods geboden. Juist de verzaking daaraan bracht ons deze moeilijk tijden. Alleen zij, die God als hoogste doel stel len, kunnen deze moeilijke tijden doen voorbij gaan, daarom als één man op 26 Mei stemmen: no. 1 van lijst I! (Daverend applaus). Hierna kreeg kapelaan Van Rek het woord, die allereerst het recht verdedigde, dat de priester heeft om zich met de politiek te be moeien. Als de politiek zich bemoeit met za ken, die des priesters ztfn, dan staat de pries ter vooraan in den politieken strijd, en voert het woord in vergaderingen als deze, aldus spr., die fel de belagers van het H. Geloof striemde, de belagers van onze gezinnen, onze organisa ties, onze jeugd,'onze school. Zijn korte, maar kernachtige aansporing om toch de R.K. Staatspartij te steunen, sloeg in en ongetwijfeld hebben beide sprekers veel pro pagandistisch vuur ontstoken. 't Was een geestdriftige avond met groot be zoek en een aardige afwisseling door een een- acter tooneelspel van de Dr. Nolens-propagan- disten. NASH PACKARD GEOPEND VAN V.M. 10 UUR TOT N.M. 6 UUR EN VAN DES AVONDS 7.30 TOT 70 UUR. OOK DE lste PINKSTERDAG Het Pinksterfeest is voor de kathedrale pa rochie altijd een bijzondere hoogtijdag geweest. Het is een oude traditie, dat op dien dag Z. H. Exc. de Bisschop in zijn Bisschopskerk een pontificale H. Mis celebreert. De kostbare ge waden, die mogelijk nog aan den Abt van Middelburg hebben toebehoord, worden te voor schijn gebracht en het groote koor van de ka thedraal schittert van den luister van goud- brocaat en kostbaar borduursel. Voor vele katholieke Haarlemmers is het goede gewoonte geworden op dien dag de Bis schopsmis in de kathedraal bij te wonen. Niet eens zoozeer uit vrome nieuwsgierigheid naar het pontificale ceremonieel, maar vooral omdat zij weten, dat na het Evangelie van Pinkster- Zondag de Bisschop zelf in vol ornaat den kan sel betreedt en daar een predikatie houdt, die steeds de punten raakt, waar in dezen tijd het best over gesproken kan worden. Ieder begrijpt, dat deze punten vooral op dit Pinksterfeest bijzonder belangrijk zullen zijn, vooral nu de predikatie wordt uitgesproken aan den vooravond van den Katholiekendag, die voor Katholiek Nederland zulk een belangrijke gebeurtenis belooft te worden. De afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Werkmeestersbond hield in café ,,'t Bolwerk" haar maandelijksche ledenvergadering. De afdeelingsvoorzitter, de heer Bonfrer sprak er zijn vreugde over uit, dat de afdee ling Haarlem, zij het in een langzaam tempo, geleidelijk in ledental toeneemt. Met klem drong de voorzitter er op aan dat ook de Kath. Werkmeesters krachtig zullen medewerken aan de oplossing van de sociale qüaestie, aan de oplossing in onzen, d.w.z. katholieken geest, opdat onze samenleving doordrongen worde van den christelijken geest, waarin rechtvaardigheid en naastenliefde geen ijdele woorden zijn maar levenwekkende voor beelden. Zorgt er daarom voor aldus de voorzitter dat uw levenshouding in overeenstemming is met deze twee groote christelijke geboden, zoo dat men evenals in de beginperiode van het christendom ons als navolgenswaardig voor beeld neemt, en opnieuw het woord zal her halen en zeggen: Ziet eens hoe die christe nen elkander liefhebben." Wanneer de katholieken, zóó hun katholiek zijn trachten te beleven, behoeven wij niet alle mogelijke middelen aan te wenden om te over tuigen. Neen, dan zal men door de kracht van ons voorbeeld weer gaan gelooven in katho lieke menschen en zal de werfkracht onzer beginselen in beduidende mate toenemen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de Standsorganisatie van den Werk- nemenden Middenstand, waarin verzocht werd op de eerstvolgende ledenvergadering een uit eenzetting te mogen geven over deze organisa tie, werd door den voorzitter het bestuurs- standpunt uiteengezet, waarmede de vergade ring zich unaniem vereenigde. Het bestuur staat n.l. op het standpunt dat de leden vrij zyn zich aan te sluiten of bij den Volksbond, of bij den W. M., en dat vakorganisatie daar buiten moet blijven. Hierna werd een woord van welkom gespro ken tot kapelaan de Wit, die als Geestelijk Ad viseur zijn intrede in de vereeniging deed. De voorzitter gaf hierbij voor de leden een kor te historische uiteenzetting van de kath. vakbeweging. Wij willen aldus spreker katholieke vakorganisaties om daardoor en door middel daarvan de sociale beginselen van het christendom uit te dragen onder eigen beroepsgenooten. Wij, ieder van ons, hebben óók een zending gekregen van Christus, n.l. om leekenapostelen te zijn in het volle werke lijke leven, vooral nü, in de geweldige bran ding van dezen tijd. En om veilig te gaan, om niet te dwalen, namen wij als richtsnoer de sociale onderrichtingen en de aanwijzigingen van het Kerkelijk leergezag. Wij varen op het kompas van Rerum Novarum en Quadrage- simo Anno! Zóó werden de godsdienstig-zedelijke belan gen in de katholieke organisatie ingeschakeld en werd tevens door katholieke organisaties verzocht om toevoeging van een Geest. Advi seur. Zoo ook thans door onze afdeeling. Daarom begroeten wij u eerw. Adviseur in onze Vereeniging, als priester Gods, als be schermer en bewaker van onze godsdienstig- zedelijke belangen. Na deze begroeting richtte de Eerw. Advi seur zich met een dankwoord tot de verga dering. Z. E. W. was verheugd door den Bisschop te zijn aangesteld als adviseur van den R. K. Werkmeestersbond, afd. Haarlem, en zegde zijn vollen steun en samenwerking toe om de af deeling tot grooten bloei te brengen. Bijzon dere aandacht zal spr. schenken aan de niet- principieel georganiseerde Kath. Werkmeesters, waarvan spreker moest getuigen dat er helaas nu nog talloos velen zijn die z.g. „neutraal" georganiseerd zijn, nu nog, na „Rerum Nova rum" en „Quadragesimo Anno", nu nog, na dat de Paus zoo krachtig tot eenheid heeft aangespoord, nu nog nadat de Bisschoppen van Nederland, die toch door Christus' Stede houder met gezag omkleed zijn, meermalen, in niet mis te verstane taal, gesproken hebben dat katholieken daar niet thuis behooren. Zijn eerw. besloot met een variatie op een gedichtje van Guido Gezelle. Hierna volgde met een toepasselijk woordje de installatie van eenige nieuwe leden. Na een kort verslag van de op 2 Mei j.l. te Utrecht gehouden voorzittersvergadering werd na de gebruikelijke rondvraag deze geani meerde vergadering gesloten. Gebouw „St. Bavo": Christelijke gymnastiek- vereeniging, 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; bestuur Metaalbewerkers, 8 uur; „St. Matheus", half 8; Technisch personeel Post, half 9; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rest. Dreefzicht: Tentoonstelling Nash en Packard 106 en 7.3010 uur. Kunsthandel „Pictura": Expositie 108 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunsthandel De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt-theater: Greta Garbo in „La dame aux Camélias", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De trek naar het Wes ten" met Gary Cooper, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Van kwaad tot erger" met Stan Laurel en Oliver Hardy en Charlie Chan op de Renbaan, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 115 uur. „Meisjes pensionaat", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit, 6 uur. Gewone zittingen, 4 en 7 uur. „St. Matheus", half 8. Restaurant Dreefzicht Tentoonstelling Nash en Packard, 106 en half 810 uur. Graalhuis Spaarne Koloniale Missie-ten toonstelling, 4—7 en 8—10 uur. Rembrandt-theater Greta Garbo in „Mar guerite Gautier", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater Stan Laurel en Oliver Hardy in „Van kwaad tot erger" en Warner Oland in „Charlie Chan op de renbaan", 2.30, 7 en 9.15 u. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur. „Meisjespensionaat", 7 en 9.15 uur. Frans Hais.theater Gary Cooper en Jean Arthur in „De trek naar het Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: Parklaan 75 (tel. 16391). Bureau voor uitzending van verpleegsters, kraamverzorgsters en bakers, dag en nacht te bereiken. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 7—9 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Gij geeft er U rekenschap van, dat op het oogenblik, waarop de krachten van het kwaad zich ver- eenigen, om den stormloop te begin nen, de verspilling en de afzondering van katholieke krachten een uiterst gevaar zijn zou en dat het volstrekt noodzakelijk is, en zelfs een strenge verplichting, de gelederen te sluiten en elkaar de hand te reiken. Zoo noodig moet 'n beroep gedaan worden op de schatten van de geestelijke wilskracht, die de mannen van goe den wil kunnen vinden in de Chris telijke deugden, ten einde offers te brengen, die door de gemeenschap pelijke zaak worden geëischt." (Bij het Mechelsch Congres 1936.) GEEN ENKEL KATHOLIEK KAN THANS ONVERSCHILLIG BLIJVEN'! Met veel tam-tam had de N. S. B. een groote verkiezingsvergadering aangekondigd voor ge heel Heemstede. Woensdagavond zette men de stoelen in café „De oude beuk" klaar om het denkende deel der natie" te ontvangen. Er kwamen40 menschen! En dan te bedenken, dat op een vergadering van de R. K. Staats partij, die in Boekenrode gehouden werd buiten het centrum van Heemstede en alleen voor een kring Aerdenhout-Station, ruim 100 menschen kwamen. Ook in Bennebroek was een verkiezingsver gadering der N. S. B. uitgeschreven. Daar kwam een handjevol aanhangers, waaronder nog huur lingen uit Heemstede. Spijtig voor de voorzitters, dat ze de slechte opkomst moesten betreuren. „Zij, die gaan sterven groeten u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5