Ciano's rede op het Capitool D M KNA Te dure levensmiddelen D gematigd van toon en Naar Noordwijk Tm Socialistische critiek op den Paus INHOUD SUIKER BELAST MET 250 PCT. u* VRIJDAG 14 MEI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Italië's realistische politiek Spoedige briefport- verlaging Wellicht in een nabije toekomst," aldus de dir.-gen. der P.T.T. Een slechte gelaatskleur De dollarleening van Rotterdam Pleidooien in cassatie-procedure 4 Maart 1938 De eerste nieuwe haring is er WATERLEIDING IN DE WIERINGERMEER Belangrijke uitbreiding van het net Congres katholiek-sociale bonden op Java Uit een boom gevallen JAARVERSLAG AMSTLEVEN Met een modeshow van een der best-gerenommeerde Parijsche huizen opent „Rembrandt- Hotel" het seizoen Steeds meer service DE KODAK REGULAR DE CAMERA VOOR HET SEIZOEN 1937! RITMEESTER SIGAREN FABRIEKEN Groote fabriekscomplexen van Textiel Mij. aangekocht DE GELDERLAND TERUG Door de crisisheffingen zijn vleesch, brood en boter noodeloos duur Rundvleesch wordt een luxe-artikel BUITEN VERVOLGING GESTELD e schoonzoon van Mussolini, graaf Ciano, de nog jeugdige minister van Buitenlandsche Zaken van Italië, heeft gisteren in het parlement op het Capitool een rede gehouden, die, volgens Havas, op rustigen t°on werd voorgedragen, volkomen in tegenstel ling met den toon, dien de Italiaansche bladen den laatsten cijd doen hooren. Wij kunnen ons levendig voorstellen, dat de diplomaten uit heel de wereld, welke te Londen na de kronings- Mechtigheid zijn achtergebleven en ijverig van de gelegenheid gebruik maken om met Mr Eden, den leider der buitenlandsche politiek van het Engelsche wereldimperium, te confereeren, diet eenige spanning zullen hebben uitgezien dkar den inhoud van Ciano's rede. Het dunkt °hs dat deze spanning overbodig is geweest. De italiaansche minister heeft eigenlijk absoluut diets nieuws gezegd. Hij gaf een knap overzicht °Ver de buitenlandsche relaties van Italië en doemde daarbij alle landen tot de Zuid-Afri- kaansche toe. Onder de landen van Europa daarmede Italië door zijn relaties met het Do- daubekken te maken heeft, noemde hij één land niet: Tsjecho-Slowakije. En dit is een Veeg teeken. Zoowel Rome als Berlijn isoleeren hit democratische land Waar ze maar kunnen, ■daarin ligt een groot gevaar voor den Euro- Deeschen vrede. Het discours van Ciano muntte dit door voorzichtigheid, vermeed zorgvuldig alles wat de bestaande misverstanden met Lon den en Parijs had kunnen verergeren en liet hier en daar, hoewel met zekere koele reserve, doorschemeren, dat Italië groote waarde hecht a^n het herstel van goede betrekkingen. Zooals fan zelf spreekt werd in de rede de grootste dadruk gelegd op de allerhartelijkste betrekkin- ®on met Berlijn. Natuurlijk werd er over een eventueel militair accoord tusschen Duitschland eh Italië met geen woord gerept." Men weet. dat in verband met de aanstaande reis van den h*Uitschen minister van Defensie, veldmaar schalk von Blomberg naar Rome de wereldpers druk de mogelijkheid van zulk een accoord be preekt. Naar informaties, die ons gewerden, is or niet veel kans, dat het tot stand zou komen. Italië zou er gaarne toe bereid zijn. Duitsch land veel minder. Dit land wil Engeland gaarne vriend hebben en in geen geval iets onder- domen, wat er toe zou kunnen leiden, dat het ld een eventueelen nieuwen oorlog Engeland tPer tegen zich zou hebben, zooals in 1914. baar komt nog bij, dat, zooals de Figaro terecht opmerkt, het Duitsche Rijk, welks sympathieën v°or het Italiaansche volk en vooral voor het Italiaansche leger au fond niet zeer groot zijn, aich wel heel wat keeren zal bedenken, voor zich °P gedij en verderf met Mussolini te verbinden, ^at niet wegneemt, dat de Duitschers thans Jd de Italiaansche kaart spelen. Maar dat be vist nog niet, dat zij deze kaart beschouwen dis de absoluut beslissende. Europa, dat, om hecht te zijn, een welomschre ven doel en een nauwkeurig omlijnd karakter moet hebben. In deze richting zullen wij blij ven werken, doch nimmer zullen wij medewer ken aan het bijeenroepen van een conferentie, voordat de verrichte voorbereidende werkzaam heden den meest volledigen waarborg voor po sitieve resultaten bieden. De hoofdverdienste van Ciano's rede is, dat zij in dezen tijd van allerlei conflicten geen nieuwe conflictstof heeft gebracht. Dit erkent ook Hitler's blad, de Völk. Beobachter, dat schrijft: „Ciano's rede muntte uit door de rus tige gematigdheid van haar toon. Noch tegen Engeland, noch tegen Frankrijk viel ook maar één enkel woord." Naar de directeur-generaal van het P.T.T.- bedrijf, ix. M. H. Damme, in de Economisch- Statistische berichten mededeelt, laat het zich aanzien, dat de wensch, om tot de wederinvoe ring van het stuiverspoh voor de inerlocale brieven te komen, in een wellicht reeds nabije toekomst kan worden verwezenlijkt. Het briefport zou dus verlaagd worden van 6 tot 5 cent. behoeft niet zoo te blijven, kan zelfs mooi worden indien deze verzorgd wordt met witte Purol. De huidzuiverende, huidgenezende en huidvoedende kracht welke Purol bezit, maakt de huid jeugdig-frisch, gezond en flu weelzacht en zuivert deze tevens van alle huid onreinheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag. Gebruik voor gelaatsver zorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid en daarom ook zeer geschikt voor gebruik overdag. Doos 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De Hooge Raad heeft heden de pleidooien in de cassatie-procedure betreffende de dollar leening van de gemeente Rotterdam bepaald op 4 Maart 1938. Zooals men weet, heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel een actie tegen de gemeente Rotterdam ingesteld tot uitbetaling op goud basis van de vervallen coupons in zake de door deze gemeente uitgegeven dollarleening. In hooger beroep heeft het Haagsche Ge rechtshof de Vereeniging voor den Effectenhan del in het ongelijk gesteld. In den afgeloopen nach is dde eerste Scheve - ningsche logger met nieuwe haring te IJmui- den binnengeloopen. Het was de Sch. 181, schipper Arie Roeleveld, van de reederij S.Taal te Scheveningen, welke een vangst van 44 kantjes aanvoerde. De haring is direct ten ver koop doorgezonden naar Vlaardingen. Daar ter plaatse is inmiddels ook een stoomboot met nieuwe haring aangekomen. De Sch. 120, schip per Willem Rog, is met een vangst van 125 kantjes onderweg. en heeft gevreesd, dat Ciano in zijn rede open of bedekt zou aankondigen, dat Italië den Volkenbond voor goed tien rug zou toedraaien. Ook hier weer een >,angenehme Enttauschung". Ciano stelde zich °E» het standpunt van Mussolini, die eens ver gaarde: „De Volkenbond moet worden herzien sterven". Hij verzekerde, dat de houding Vah Italië tegenover den Volkenbond afhangt etl ervan zal blijven afhangen van wat de Eond doen zal en van wat hij worden zal. Ten ®anzien van de hervorming van den Bond handhaaft Italië zijn houding van afwachting, z°hder veel vertrouwen, maar evenmin dogma- tisch sceptisch. Het heeft geen enkel hervor mingsplan aan te bieden, daar het ten aan- van den Bond geenerlei reden heeft tot Erkentelijkheid, die het zou kunnen bewe en tot een poging om zijn bedreigde bestaan te redden. Indien er zich intusschen een we- aeniijke kans opdeed om een dienst te bewij- 2etl aan de zaak des vredes, van den vrede, öieh Italië met krachtigen wil nastreeft, en ^at realistische middelen, zou de fascistische tegeering niet nalaten mee te werken aan een bouwende samenwerking. Een tweede détailpunt van internationaal be- anG in de rede van Ciano was zijn beschouwing jJVer Spanje. Hij betoogde dat Italië loyaal de besluiten der niet-inmengings-commissie zal Uitvoeren. In dit verband gaf hij als reden op ^arom Italië de regeering van Burgos heeft erkend, het feit „dat Franco, die een dapper ^daat is, drie vijfden van Spanje bezet houdt, alleen een materieele reden. Ciano zou ee®b goed Italiaan zijn geweest als hij bij dit ®eöeelte van zijn rede niet een lans had ge •bken voor de Italiaansche vrijwilligers in fiPanje. Hij achtte het zijn plicht melding te maken Vatl het „ernstige gevaar, dat de periodieke ^vallen van een zekere internationale pers edoeld is vooral de Engelsche) jegens Italië Naar wij vernemen zal het waterleiding-net in de Wieringermeer binnenkort een belang rijke uitbreiding ondergaan. Behalve de dorpen waar het buisleidingnet reeds sedert voorjaar 1932 aanwezig is, zullen nu ook de buitenwegen van waterleiding worden voorzien. De langs deze wegen gebouwde boerderijen zijn thans voor drink- en huishoudwater op bron- en he melwater aangewezen, waaraan tijdens vorst en droogteperioden, zooals reeds gebleken is, groot risico is verbonden. Deze uitbreiding zal worden tot stand gebracht in samenwerking tusschen de directie van den Wieringermeer- polder en de provincie Noord-Holland, terwijl het in de bedoeling ligt het graafwerk in werk verschaffing te doen uitvoeren. Niet minder dan 170 K.M. buizen zullen worden gelegd. Vóór 1 Januari 1939 zal het geheele net gereed zijn. De werkzaamheden zullen, na de oogstperiode, wanneer dus een aantal arbeiders vrij komt, beginnen. Ge °Uden. De geschiedenis zal aantoonen dat overwinnende kracht van de Italiaansche ^Üwi *u< villigers in den strijd tegen de roode tyran- 6 Ge heroïsche tradities van het Italiaansche Voii. Waardig is." ^iano heeft nog veel gesproken over de po iek van Italië op den Balkan, in het Donau- j^ken, over de protocollen van Rome, maar Geze passages van zijn rede was geen enkel ®kw element. Eenige positieve mededeelin- 11 deed hij ten aanzien der vernieuwing van jj. verdrag van Locarno, van het West-pact. c Wees er op, dat Italië bereid is, het ac j.j. rd te vernieuwden en de oude garantie-ver- 'chtingen weder geheel en al op zich te ne- "en het p voorwaarde, dat de oorspronkelijke en karakter bepalende samenstelling van het Carr>o-verdrag niet op de hoofdpunten DJOKJAKARTA, 13 Mei (Aneta). Het Com gres van den Centralen Raad van katholiek- sociale bonden op Java zal te Djokja in de tweede helft van Juli worden gehouden. De 13-jarige M. is in het Streepersbosch te Schaesberg uit een boom gevallen. Met een ge broken ruggegraat is hij in zorgwekkenden toestand in een ziekenhuis opgenomen. Aan het jaarverslag der N. V. Amsterdam- sche Mij. van Levensverzekering (Amstleven) over 1936 is het volgende ontleend. De tusschen tij dsche royementen waren be langrijk lager dan in 1935. Het totale verzeker de bedrag kon dan ook in 1936 met 6.920.979 tot 169.531.466 stijgen, tegenover een voor uitgang van 1.116.028 in 1935. Het jaarlijk- sche premie-inkomen steeg tot 4.471.315. In 1936 werd 2.472.685 aan koopsommen ontvan gen. De Maatschappij breidde haar bezit aan vaste goederen in vrij sterke mate uit. Dit bedraagt thans 3.408.950, nadat per 31 December per saldo 135.838 afgeschreven was. In hypotheken was einde 1936 belegd voor een bedrag van 24.666.743. De betalingen aan rente en periodieke aflossingen waren zeer be vredigend. De renteachterstand per 31 Decem ber bedroeg bij het uitbrengen van het verslag 0.42 pCt. der totaal verschuldigde rente. Ook werden in een groot aantal gevallen bij waar dedaling van het onderpand extra aflossingen verkregen. De hypotheekportefeuille kan dan ook als gezond gekenmerkt worden. Het effectenbezit bedroeg op 31 December 15.444.771. Daarop werd een koerswinst ge maakt van per saldo 1.142.870, terwijl boven dien op verkoopen en uitlotingen een winst gemaakt werd van 51.688. De beurswaarde der effecten is 228.078.85 hooger dan de balanswaarde. In onderhandsche leeningen aan publiek rechtelijke lichamen is 3.863.570 en in lee ningen op polissen van Amstleven is 4.509.163 belegd. De Winst- en Verliesrekening sluit met een winstsaldo van 540.717.48. Daaruit wordt op de verplichte stortingen 25 per aandeel uit gekeerd en over de onverplichte stortingen 4.67 pCt. gerekend over den termijn, dat zij gedu rende 1936 in het bezit der Maatschappij wa ren. NOORDWIJK, Mei 1937 Tusschen vroeger en nu ligt hier, in deze kleine badplaats aan de zee, een groot on derscheid. Vroeger was het hier stil eri rustig. Heerlijk overdag als de zon scheen. Maar 's avonds of bij regenachtig weer, wat ging men dan aanvangen? Thans bestaat er gelegenheid genoeg tot vertier, nèt genoeg om zich niet te vervelen en nèt te weinig om er een boerenkermis van te maken. En er bestaat gelegenheid de drie groote hotels Oranje, Palace en Rembrandt bieden daartoe de noodige fa ciliteiten om zonder eenige kostenver- hooging de avonden of de regendagen door te brengen in één der groote steden in de omgeving, om daar zijn lunch of zijn di ner te gebruiken. Verleden jaar begon de heer Van Sterken- burg reeds in het Palace-hotel met zijn open luchtrestaurant den avondbezoeker de gelegen heid te bieden tot een dans of tot het volgen van een cabaret. Het Casino van het Oranje hotel was ook doortrild van vroolijke muziek. En het Rembrandt-hotel aan den Zuiderboule vard vormde 's middags in zijn Solarium en zijn Pergola het trefpunt van elegant Noord- wijk na het bad. Dit jaar is dit alles nog weer uitgebreid. In de Tiroler Bauernstube „lm Weissen Rössl" komt een nóg beter gezelschap, dan dat van vefleden jaar: de Orig. Tiroler Edelweiszbuabm. Dit heeft in zijn eigen Heimat reeds vele lauweren geoogst, is meermalen voor de radio opgetreden en had groot succes in de Zwit- sersche Kur-orte. Palace heeft dit jaar iets heel aparts in zijn Bar: een One-man-jazz. Eén man, een zekere Dufour, bespeelt alle instrumenten. In ons land is zoo iets nog niet dikwijls vertoond. De groote inzet van het seizoen heeft plaats op Pinksteren. Dan wordt in de Pergola van het Rembrandt-hotel een modeshow georganiseerd door het huis France-Lambert uit Parijs. Fransche man nequins zullen het nieuwste op het gebied van zomer- en strand-mode ook op hoe- dengebied toonen. Het Huis France-Lambert heeft een voortreffelij ken naam. Het was Juliette France, die de eerste bal japon voor Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana vervaardigde. Verleden jaar waardeerden de gasten heel in het bijzonder het Pension-tournante-systeem der „Drie van Noordwijk", door welk systeem het mogelijk is, dat een gast, die niet meer op tijd Noordwijk kan bereiken voor de lunch of het diner of die er de voorkeur aan geeft op een of anderen dag elders een van deze beide maaltijden te gebruiken, dit zonder eenige bij- Een groep leeuwen in Burger's Dierenpark te Arnhem Absoluut trilvrije beslden door de Rompontspannor De Kodak Regular 620 voor foto's 6 X 9 cm met K.A. f. 6.3 en rompontspanner fl. 37.50. Sluiter op tijd-, korte tijd- en momentopnamen tot V loo sec. Optische doorzichtzoeker. Schuin afloopende afstandsmeter, waardoor gemakkelijk afleesbare cijfers. Vlug laden en wisselen door uitlichtbare spoelhouder. Zeer voornaam cachet door keurige afwerking. VERKRIJGBAAR BIJ ALLE KODAK-HANDELAREN betaling doen kan in de eerste hotels van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Alleen met Carlton in Amsterdam werden op deze manier 1700 lunches verrekend. „-En eerlijk gezegd, ik ben blij, dat ik dit kon doen, verklaarde de heer Sterkenburg ons, want ver leden jaar was het weer niet al te best en on danks dat hadden wij 's avonds altijd vroolijke gezichten in onze salons. Ik houd er van dat mijn gasten het gemakkelijk hebben. Daarom heb ik dit jaar het systeem uitgebreid tot nog twee hotels: de Vergulde Turk in Leiden en het Jaarbeursrestaurant in Utrecht. Het com fort is dus nóg grooter". De vooruitzichten schijnen héél goed. Het gaat iets beter in de wereld. En het moet al héél slecht zijn, wanneer het óók niet iets beter gaat met het weer. Hemelvaartsdag heeft deze beide factoren reeds in volle werking ge toond. Het was hier zóó vol als het in geen jaren meer is geweest. En de bestellingen van kamers loopen ook hard. Harder nog dan ver leden jaar en toen was er toch geen overmatige reden tot klagen. Noordwijk wacht dit jaar veel gasten. Gasten van standing, De N.V. Gebr. v. Schuppen's Ritmeester Si garenfabrieken te Veenendaal heeft de groote fabrieks-complexen der Textiel Mij. van de fa. Roessing'h aangekocht. In 1936 werd de 1000ste arbeider aangenomen en al spoedig daarna bleek de capaciteit der fabriek onvoldoende. De firma is er thans in geslaagd, het ruimte vraagstuk in haar bedrijf optelossen. De aan gekochte fabrieken, die een bebouwde opper vlakte van 12.000 M2. hebben, geven gelegen heid, een tweede 1000-tal arbeiders aan het werk te zetten. In snel tempo is een aantal nieuwe vaklieden voor het bedrijf opgeleid. Daarvoor is thans in de fabriek een cursus geopend, waar vele Veenendaalsche werkloozen tot vakkundige si garenmakers worden opgeleid. Gistermiddag om vier uur is H. Ms. Gelder land te Den Helder teruggekeerd. Zooals reeds gemeld, zal het Prinselijk echtpaar, dat aan boord van de Gelderland de heenreis naar En geland maakte, per gewone Harwichboot naar ons land terugkeeren. w<*de °°rGeel Gewijzigd. Dit wil zeggen, dat Italië van is, dat allereerst moet wordea gestreefd herstel van het veiligheidsstelsel in West- Suiker, vleesch, boter en brood behoorentot de eerste levensbehoeften. Waarom worden deze waren kunstmatig duur gehouden? Waarom moet het volk in dezen tijd van ver arming veel meer betalen voor zijn voedsel dan noodig zou zijn, als de regeering de prijzen niet kunstmatig opdreef? Is het niet de taak der regeering te zorgen, in het belang der volksge zondheid, dat het volk zijn voedsel zoo goed koop mogelijk koopen kan? Javasuiker kost te Amsterdam, laten we ruim schatten, 614 cent per K.G. Hierbij komt 2% cent aan invoerrecht. De tusschenhandel moet eraan verdie nen, laten we zeggen 5 cent. Zoodat een kilo suiker kost 14 cent, maar in den winkel betaalt men 4,6 cent; men betaalt n.l. 32 cent accijns. Rusland, Italië en Duitschland betalen meer accijns, alle andere landen ter wereld minder. Nederland verbruikt dan ook in verhouding niet veel suiker. In Denemarken, waar de prijs het derde deel bedraagt, is het verbruik ongeveer 56 verbruik 48 K.G. per hoofd bedraagt. Zou het niet eenigszins voor de hand liggen, dat de accijns op de suiker hier te lande wordt ver laagd, waardoor waarschijnlijk het verbruik zou stijgen en waardoor zeker dit belangrijke voed sel op iets rechtvaardiger wijze zou worden be last? K.G. per hoofd, in Nederland 25 K.G. Nederland betaalt 2ü. maal zooveel als Engeland, waar het ^dagelijks om afschaffing yan deze teeltbeperking, e mensch is van nature 'n planteneter en 'n vleescheter, maar de Nederlandsche re geering maakt hem tot planteneter, dwingt hem vegetariër te zijn. Rundvleesch is tenminste voor 't meerendeel der bevolking een luxe artikel geworden. In 'n land, dat over heel de wereld beroemd is om zijn rundvee, is rund vleesch een luxe artikel. Als men bij den slager een pond vleesch koopt, betaalt men de waarde van het vleesch plus de keurloonen, zijnde ge middeld 4 pCt., plus de omzetbelasting van 4 pCt., plus den accijns van 10 pCt., plus de crisis heffing van 10 pCt. Op rundvleesch betaalt men alles bij elkaar een belasting van 28 pCt. Vleesch is een teer artikel; dat de staat zorgt voor hygiënische behandeling is goed, maar waarom moet op deze hygiëne in een jaar tijd vijf millioen worden verdiend? Dit toch is de ge schatte winst op de openbare slachthuizen in Nederland. En waarom wordt een crisisheffing van 10 pCt. toegepast, die niet meer noodig is? Oorspronkelijk bedroeg deze heffing 20 pCt. en zij werd gebruikt om de afslachting te finan cieren. Toen de afslachting ophield, was zij nog niet ganschelijk betaald. Daarom werd de crisis heffing niet opgeheven, maar gehalveerd. Maai nu zij wel ganschelijk betaald is, blijft de hef fing van 10 pCt. bestaan, en de baten ervan komen terecht in het Landbouw-crisisfonds, welks schatkist even hecht van bodem is als een danaïdenvat, of om het meer populair te zeg gen, zoo dicht als een zeef. Men kan hiertegen opwerpen, dat het Landbouwcrisisfonds deze in komsten noodig heeft om de teeltbeperking te bekostigen. Maar heel Nederland, deskundigen en niet-deskundigen, boeren en burgers, bidt die noodeloos veel geld opslorpt en eigenlijk geen nut meer heeft. Als we geen vleesch meer kunnen eten, eten we brood. Goed, zegt de regeering, mits ge er voor betaalt. Zij heeft, toen de wereldtarweprijs niet loonend was, een invoerrecht op graan ge heven om de boeren in het binnenland te steu nen. De wereldprijs van de granen is gestegen, zoodat de boeren hun tarwe op de vrije markt konden verkoopen, maar het invoerrecht bleef bestaan. Het geld gaat naar het Landbouwcrisis fonds, maar wordt niet meer gebruikt voor den steun aan de binnenlandsche graanverbouwers. Het resultaat is we schreven er onlangs nog over dat het brood duurder moest worden, dat we teveel betalen voor ons brood, omdat de regeering er belasting op heft. Na het brood de boter, of liever de mar garine. Het zou het beste zijn, als de na tuurboter voor allen bereikbaar zou zijn. Maar dit is tegenwoordig een onbereikbaar ideaal. We hebben er rekening mee te houden, dat thans de boter voor het meerendeel van het volk onbetaalbaar is en dat zelfs de betere soort margarine voor velen nog te duur is. De crisisheffing op boter is verlaagd. Dit houdt verband met den crisissteun op melk, welke is verlaagd, gedeeltelijk om de stijging van den wereldmarktprijs van de boter, gedeeltelijk wegens de goedkoopere productie van melk in het zomerseizoen als het vee in de wei staat. De heffing op de boter is verlaagd met 10 cent en gebracht van 80 cent op 70 cent per K.G. Een K.G. boter kost thans f 1.64, d.w.z. het kost 94 cent, het meerdere is crisisheffing. Tegenover den prijs voor de verlaging beteekent dft een daling van 6 cent, want de wereldmarktprijs, de zgn. Leeuwarder noteering is 4 cent hooger ge worden. Tegelijkertijd is de heffing op-mar garine met 4 cent verhoogd, hetgeen beteekent, dat het prijsverschil van de natuurboter en de margarine met 10 cent is verminderd. Hiervan wordt in kringen van veehouders en zuivelpro- ducenten een verhooging van het boterverbruik verwacht, een verwachting, welke natuurlijk to taal ongegrond is, want als men een pakje mar garine kan koopen voor 30 cent en een pakje boter voor 41 cent, koopen in dezen tijd de mees ten de margarine en slechts weinigen de boter, uitgezonderd natuurlijk de margarinefabrikan- ten, wier verdiensten zoo groot zijn, dat zij boter betalen kunnen. Eerst als men voor denzelfden prijs zoowel boter als margarine kan koopen, zal het boterverbruik toenemen. Tenzij de regee ring dit prijsverschil wegwerkt door den prijs van de margarine te verhoogen, zooals zij nu reeds tweemaal heeft gedaan. Men kent de redenen voor de heffing op de boter. Op de Engelsche markt moet de boter worden verkocht tegen prijzen, welke het noo dig maken aan de binnenlandsche zuivelprodu- centen een toeslag te geven. Deze toeslag wordt betaald met de heffingen op binnenlandsch ver bruik. Men krijgt nu den volgenden vicieuzen cirkel: Hoe meer boter geproduceerd wordt, des te meer moet er worden uitgevoerd, daar het ver bruik in het binnenland niet toeneemt. Hoe meer er uitgevoerd wordt, hoe meer steun er betaald moet worden; hoe meer steun, des te meer heffingen op binnenlandsch verbruik, dat hierdoor daalt en meer boter overlaat voor den uitvoer, wat weer meer steun vraagt. Om het binnenlandsch verbruik te stimuleeren wordt dan de margarineprijs verhoogd, waardoor het prijs verschil tusschen boter en margarine geringer wordt. Practisch komt dit hierop neer, dat de gewone man, de minst draagkrachtige, de man, die aangewezen is op het goedkoopste voedsel, den steun op boter betalen moet, terwijl het al zoover met hem is, dat hij ook bijna geen mar garine meer koopen kan. Als de regeering de monopolieheffingen op de granen afschaft, wordt het veevoeder goedkooper en dus ook de melk en de boter. Als de regeering de heffingen op de boter rigoureus verlaagt, zoodat de boter binnen ieders bereik komt, zal het verbruik toenemen, waardoor minder uitge voerd behoeft te worden en dus minder toeslag behoeft te worden betaald. Het lijkt ons in dezen tijd meer de taak der regeering te zorgen, dat haar maatregelen niet leiden tot verhooging der levensmiddelenprijzen, dan maatregelen te nemen, welke tot gevolg hebben, dat de prijzen verhoogd moeten worden of overdreven en onrechtvaardig hoog blijven. Het lijkt ons de taak van de regeering meer rechtvaardigheid te betrachten in haar belas ting en niet noodeloos lasten op te leggen aan het volk, dat toch al hard genoeg moet werken en zwoegen voor zijn dagelijksch bestaan, voor zün suiker, zün vleesch, zijn brood, en zijn boter. De Katholieken, die gelooven moch ten, dat de zgn. „bekeering" der sociaal-democraten niet slechts een opportunistisch, maar ook een prin cipieel karakter moet worden toegekend, en de niet-Katholieken, die uit politieke bijbedoelingen insinueeren, dat er een politieke verzoening tusschen de Katho lieken en de socialisten achter de ver kiezingsdeur te wachten zou staan, die nen kennis te nemen van de critiek, welke Tees Gulden in het veertien- daagsch tijdschrift van de S. D. A. P. in Nederland „De Sociaal-Democraat" geleverd heeft op de jongste Encyclie ken van den Paus. Deze critiek toch, welke den Paus beschuldigt „eenige be denkelijke" argumenten te hebben ge bruikt, toont duidelijk aan, welk een principieele afgrond er blijft gapen tus schen de zgn. „verburgerlijkte en be keerde" socialisten en de Katholieken. Men zou zoo denken, dat de „bekeer de" socialisten zich niets behoefden aan te trekken van een Pauselijke Ency cliek, welke het atheïstisch commu nisme ten scherpste en ten stelligste veroordeelt. Maar wien de schoen past, trekke hem aan. En de heer T. Gulden heeft hem aangetrokken, daarmee de- monstreerend, dat het socialisme, on danks alles, niet zóó ver van het atheïs tisch communisme verwijderd is, dat door een aanval op het laatste het eer ste niet medegeraakt zou worden. Wij zijn den heer Tees Gulden daarvoor dankbaar, want deze demonstratie doet heel wat misleidende en gevaarlijke ca mouflage teniet. „De Paus" aldus schrijft hij in De Sociaal-Democraat, „verwijt het Marxis me, dat in deze leer geen plaats is voor het Godsbegrip. Het Marxisme is echter wetenschap en heeft als zoodanig niets te maken met het Godsbegrip, evenmin als de natuurwetenschappen. Indien de Paus het Marxisme verwijt het Gods begrip buiten te sluiten, dan treft dit verwijt elke wetenschap." Deze opmerking houdt voor ons een volledig overtuigende veroordeeling van het Marxisme in, dat de schrijver waant te verdedigen. Immers alle wetenschap pen, dus ook de natuurwetenschappen, dfenen, willen zij aan hun doel beant woorden, uit te gaan van een zuiver Godsbegrip of althans dit niet bij voor baat te ontkennen. God is het eeuwig en onveranderlijk einddoel, niet alleen van den mensch, de maatschappij, het leven, maar van heel de schepping en haar verschijnselen. Alle wetenschap, die dit ontkent, mist de noodzakelijke basis, voert op dwaalwegen, en dient niet alleen door den Paus, maar 00k door alle geloovige Katholieken ver oordeeld te worden. De ontwikkeling der uitsluitend nationalistisch of mate rialistisch beoefende wetenschappen heeft de meest betreurenswaardige gevolgen gehad voor geloof, godsdienst en menschheid. Waar de mensch tot taak heeft God in dit leven te dienen en de maatschappij gebouwd moet wor den overeenkomstig Zijn wil en wetten, is elke maatschappij-leer, die dit ont kent, bestrijdt of buiten beschouwing wenscht te laten, voor ons ten eenen- male in beginsel onaanvaardbaar. Het Marxisme, dat trouwens meer een we reldbeschouwing dan een wetenschap genoemd moet worden, is zulk een on aanvaardbare maatschappij-leer. De ijver van den heer Gulden om het communisme tegen de aantijgingen van den Paus te ver dedigen drijft hem er toe te schrijven, dat de Encycliek „een sterk gekleurd beeld" geeft van de opvattingen van den mensch en het gezin in de communis tische samenleving. „In de communisti sche maatschappij", aldus betoogt hij, „zouden de rechtsorde en de zedenwet slechts een voortbrengsel zijn van het tijdelijk economisch stelsel, dus van aardschen oorsprong „veranderlijk en vergankelijk." Historisch materialistisch bekeken stemt hij wel met het veran derlijke, maar niet met het verganke lijke in. „Het ideaal van communisten en ook van socialisten is nooit geweest een maatschappij zonder zedenwet, maar een met een andere zedenwet dan de tegenwoordige", aldus verklaart hij. Dat philosophisch-wetenschappelijk be zien uit het veranderlijke het ver gankelijke natuurnoodzakelijk voort vloeit, ontgaat dezen verdediger van het Marxisme als wetenschap ten eenenma- le. De rechtsorde en de zedenwet moe ten beheerscht worden door en gefun deerd zijn in de onveranderlijke en onver gankelijke Tien Geboden Gods. Wat de heer Gulden het ideaal van communis ten en ook van socialisten noemt is dus voor ons Katholieken volkomen verwer pelijk. De heer Gulden concludeert, dat vrijwel alle critiek, die in de Encycliek wordt gegeven, evenzeer van toepassing is op communisten als op sociaal-de mocraten. Nu, hij kan het weten. Zijn in deze onverdacht getuigenis moge den Katholieken, wien het veranderlijke en vergankelijke socialisme thans méér ac ceptabel schijnt dan tot voor kort, de rose schellen van de oogen doen vallen. Naar wij vernemen heeft de rijksrecherche in opdracht van den minister van Justitie en den procureur-generaal bij het Gerechtshof te Arn hem, een onderzoek ingesteld naar het geval D. N., te Wehl, tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens verwaarlooznig en opsluiting van een achterlijk kind. Op grond van dit on derzoek is N. thans buiten vervolging gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9