Catalonië wordt gezuiverd van rebellen I n Londen is nog steeds in feest stemming Koning Ch ristiaan X van Denemarken jubileert Kabinet-Caballero afgetreden R.K. STAATSPARTIJ Het ongeluk van de „Huntér" Het nieuws van heden De stakingen in de V.S. DE BAROMETER T VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS s&1' V BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 ZATERDAG 15 M\ 1S37 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20562 m i Acht ton aan wapens in beslag genomen Öenationalisten in de U niversiteits- tüijk zouden onderling een hevig gevecht geleverd hebben Journalist Koestier op vrije voeten De strijd in Biscaye Het Weer Drie verongelukte matrozen ter aarde besteld De oproerige actie in Irak Parlementsleden en sjeiks gearresteerd Vooral in de omgeving van het paleis is het druk Onverwachts maakten de souve- reinen Donderdag een rijtoer door de volkswijken van Noord-Londen 25-jarig jubileum van zijn regeering In de Deensche hoofdstad werd het feest van den populairen vorst luisterrijk gevierd Geheel Kopenhagen is versierd Huldiging in het Parlement De pontificale Mis in de Westminster kathedraal President Azana raadpleegt de politieke leiders De Duitsch-nationalen in Danzig Kard. Hlond bij den H. Vader Wegens het Hoogfeest van Pinksteren sal dit blad na Zon dagmorgen niet eerder verschij nen dan Dinsdagavond. DE DIRECTIE MR. C. GOSELING F. ROHLING DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Filmstaking duurt voort fin* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Koning George VI slaat van Buckingham Palace het défilé der troepen gade, die hij de kroningsplechtigheden hebben dienst gedaan BARCELONA, 15 Mei (Havas) Het blijft rustig in Barcelona, eveneens in het Zuiden, waar de troepen, die de openbare orde handhaven, een zuivering hebben on dernomen van de z.g.n. „ongecontroleerde" groepen, die optraden in- het comité van Tarragona. Iti verband hiermede publiceert het Barce- Toneesche dagblad „Las Noticias", dat de offi- ciëele spreekbuis is van de U. G. T., belangrijke bijzonderheden omtrent het optreden dezer Sloepen en hun ontbinding in de streek van ^Tora la Nueva. Dit plaatsje was in de macht geraakt van een gewapende bende, die over een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal be schikte en die, na zich eveneens meester te hebben gemaakt van Mora de Ebro, zich op- hiaakte naar de steden Tototosa en Candesa. °P te trekken met kanonnen, mitrailleurs, ge neren en handgranaten. Zoowel te Torotosa ais te Gandesa stiet deze colonne echter op Crn&tigen weerstand, welke met steun van de Versterkingen uit Valencia en Castellon leidde- tot een beëindigen van het optreden dezer ver- Setplegers. Het blad voegt hieraan toe, dat de ordebewakers zich te Tarragona meester heb ben gemaakt van een tank, 1700 geweren en eenige duizenden bommen, die in handen der Verzetplegers waren. Den volgenden dag ging bien over tot de ontwapening van de burgers th Reus. Een termijn van drie uren werd voor be uitlevering der wapens gegeven. Men raamt de hoeveelheid oorlogsmate riaal, die in de stad in beslag is genomen, op acht ton, waarbij zich 6000 bommen be vonden. Met de in beslag genomen wapens heeft men carabineros uit de provincie Tarragona gewapend, de republikeinsche, nationale garde van de streek, de lucht strijdkrachten en een regiment eavallerie Van Reus. Men is van meening, dat de rust, die te Barcelona heerscht, zich zonder verwijl zal uit- bereiden over de rest van Catalonië. Radio-Burgos deelt mede, dat de rechter vleugel der troepen van Franco aan het front }'&n Biscaye is opgetrokken en belangrijke stel- bhgen heeft bezet rondom Amoredieta, welk Plaatsje thans bijna geheel is omringd. De rechtsche generale staf rapporteert, dat ^or de eerste maal aan het front van Bilbao be aanwezigheid van Russen in de gelederen ber infanterie van de regeering is waargenomen. Gevangen genomen miliciens verklaarden, dat Vei"scheidene eenheden der regeering vrijwel uit buitend bestonden uit Russen. De troepen van Franco zijn gisterën belang rijk gevorderd in de richting van Munguia en bevinden zich op vier K.M. afstand van deze Plaats. Ben officieel communiqué van het comité tot verdediging van het Baskenland meldt, dat de Rationalisten, gesteund door tanks, een aanval hebben ondernomen op de stellingen der regee- bhg te Dacio in den Noordelijken sector van het front in Biscaje. Deze aanval is op schit terende wijze afgeslagen; twee tanks wei-den Vernield. De rechtschen leden groote verliezen. De linksche militaire autoriteiten deelen thede, dat tegen vijf uur Dinsdagmiddag de hationalisten, die in de Universitcitswijk Van Madrid worden belegerd, onderling een hevig gevecht hebben geleverd. Gedurende een uur zagen de regeeringstroe- 5,etl de in het ziekenhuis Clinico en de Villa histina verschanste soldaten geweervuur op '«ander lossen en elkander met handgranaten ®stoken, terwijl tevens talrijke mitrailleur- alvo's gelost werden. Kort na zes uur vermin- erde het gevecht in hevigheid. De regeerings- °epen bleven waakzaam, maar kwamen niet bun stellingen. Generaal Miaja heeft op vragen van journalisten bevestigd, dat deze slag tus- schen de nationalisten was geleverd. Hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen slechts de ontwikkeling van dit incident afwachten en waakzaam blijven". Vrijdagavond half acht zijn eenige grana ten in het centrum van Madrid neergkomen. De Gran Via werd getroffen en verscheidene personen werden gewond. Vernomen wordt, dat de correspondent van de „News Chronicle", Koestier, die Vrijdag te Gibraltar is aangekomen, door de rechtschen is uitgewisseld tegen een vrouwelijke gevange ne, mevr. Haya, echtgenoote van een recht schen zeeofficier. Mevr. Haya was in handen der regeeringstroepen. Zij is aan boord van een Engelsch schip uit Valencia op weg naar Gi braltar. Het Amerikaansche departement van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat de Amerikaan sche kruiser „Raleigh", het vlaggeschip van het Europeesche eskader, 155 vluchtelingen uit Spanje, onder wie 145 Cubanen, aan boord heeft genomen, en naar Frankrijk overgebracht. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Oostelijke tot Noordelijken wind, aan- j| vankelijk betrokken met kans op regen, EE later opklarend, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 765.2 te Warschau Laagste barometerstand 750.3 te Isafjord Zon op 4.06 - onder 19.48 - Licht op 20.18 Maan op 9.13 onder 17 Mei E.K. illllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllillllllllHIUIIIIIIIIHIÏïï ALMERIA, 15 Mei. (Havas.) Gistermid dag zijn de drie Engelsche matrozen, die door de ontploffing aan boord van den tor pedojager „Hunter" om het leven zijn ge komen, ter aarde besteld. De eerste lijkkist werd gedragen door perso neel van de regeeringsluchtmacht, de tweede door matrozen van den Spaansche kanon neerboot „La Gaza" en de derde door matro zen van den kruiser Jaime I". Verschillende scheepsbemanningen en vertegenwoordigers van do regeering en de vloot volgden de lijkbaar. De troepen van Almeria defileerden, toen de stoet het Engelsche kerkhof betrad. De com mandant van de „Arethusa" verrichtte de plechtigheid der teraardebestelling. LONDEN, 15 Mei. (D.N.B.). In een bericht uit Bagdad wordt bevestigd, dat drie parle mentsleden en Sjeiks van Irak zijn gear resteerd wegens opstandige actie. Zij worden van het voornemen beticht een gewapenden opstand tegen de regeering in het district Diwanijah in het Zuiden van Irak te ontke tenen. De Sjeik Sjansjul, die als de aanvoer der beschouwd wordt, en 50 zijner handlangers zijn eveeneens in hechtenis genomen. De regee ring heeft troepen naar het district gedirigeerd, om de orde te handhaven. Koning Leopold van België heeft te Brussel een filmvoorstelling bijge woond, waarvan de baten voor de tehuizen voor oorlogsinvaliden zijn Groote warenhuizen in Pittsburgh hebben waterdichte jaloezieën voor de ramen aangebracht om zich te beschermen tegen eventueele overstroomingsrampen KOPENHAGEN, 15 Mei (Ritzau) Chris- tiaan V, Karei, Frcderik, Albert, Alexan der, Wilhelm, Koning van Denemarken en IJsland, van de Wenden en Gothen, hertog van Sleeswijk-Holstein enz., heeft vandaag onder buitengewone belangstelling van alle lagen der bevolking en van de andere ko ninklijke families zijn vijf en twintig-jarig regeeringsjubileum gevierd. Koning Gustaaf van Zweden, Koning Haa kon van Noorwegen en tal van prinsen en prnsessen waren reeds Vrijdagavond in de Deensche hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan de feestelijkheden. Van alle openbare gebouwen en van zeer vele particuliere huizen waren de vlaggen uit gehangen, terwijl de geheele stad ter eere van het heuglijk feit versierd was. Om acht uur 's morgens was het op het groote plein voor het paleis Amaliënborg buitenge woon druk. Een enorme menschenmenigte sloeg er de aflossing van de wacht gade. Om negen uur brachten de groote zangvereenigingen op het plein den Koning een zang,hulde. Een uur later vertrok de Koninklijke Familie in een galakoets om een rijtoer door de stad te ma ken. De stoet werd geëscorteerd door cavale rie. Talloozen stonden langs den weg opge steld, om den beminden vorst luide en harte lijk toe te juichen. Door de voornaamste straten reed het hooge gezelschap naar de Domkerk, waar een bijzon dere kerkdienst werd gehouden. Na afloop werd de tocht langs een dichte haag belangstellen den voortgezet. De Deensche Rijksdag is om half twee bijeengekomen in buitengewone vergade ring, waartoe de Koning was uitgenoodigd. De president van het Folketing hield een toespraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de aanhankelijkheid der bevolking, welke toespraak door den Koning beantwoord werd. Vanavond om acht uur zal op het paleis Christianborg een galamaaltijd worden aange richt. De Deensche studenten zullen zich des avonds in fakkeloptocht naar het paleis begeven om er te defileeren voor den Koning en dietis gasten. Aan dezen optocht zullen 4000 studee- rende jongelui deelnemen. LONDEN, 13 Mei (Van onzen Engelschen correspondent) Ofschoon het leven weer zijn nor malen loop genomen heeft, is Lon den nog steeds een feeststad en dit zal het nog wel eenigen tijd blij ven. Van zooveel pret neemt men niet zoo licht afscheid. Tot diep in den nacht heeft het volk feest gevierd op straat. Tienduizenden menschen hadden uren lang voor Buckingham Palace ge staan, herhaaldelijk roepend om den Koning, die niet minder dan drie maal op het balkon verscheen. Er was gejuicht met zooveel ver woede geestdrift, dat het was alsof men vrees de, dat de Koning anders niet gelooven zou Ifat zijn volk hom wer kelijk van ganscher harte aanvaard had. Donderdag werd het feest voortgezet. De Souvereinen maakten onverwacht een rijtoer door de volkswijken van Noord Londen, waar eenige der armste straten van Londen gelegen zijn. De bewoners hadden, door middel van eigengemaakte versieringen, deze straten her schapen in een weelde van kleuren, en de Vorsten wilden voor alles blijk geven van hun diepe waardeering voor de verknochtheid hun ner armste onderdanen. Verreweg de grootste menschenmassa's stroomden ook hedenavond weder naar Bucking ham Palace, waar het tweede gala-banket ge houden werd. De geestdrift was wederom zeer groot. Steeds opnieuw werd de kreet aangehe ven: „We want the King", en deze werd dan door honderd, door duizend en even later door honderdduizend kelen herhaald. Drie, vier keer verscheen de koninklijke fa milie op het balkon. Een der grootste plechtigheden van Don derdag was de plechtige .Pontificale Vo- tief-Mis van de Heilige Drie-Eenheid in de Westminster Kathedraal. Terzelfder tijd werd te Rome, in het Engelsche College, een speciale Mis gecelebreerd door Mgr. T. Williams, aartsbisschop van Manches ter. De Heilige Vader was vertegenwoor digd door Kardinaal Pacelli, den Staatsse cretaris. Met buitengewone voldoening heeft men hier in politieke en diplomatieke kringen op gemerkt, dat de „Osservatore Romano", het orgaan van het Vatikaan, het eenige Italiaan- sche blad is, dat zich in het minst niet ge stoord heeft aan het bevel van Signor Mus solini de kroning te „boycotten". Een onafzienbare menschenmassa was van morgen voor de Kathedraal samengestroomd, en het waren zeker niet alleen Katholieken, die den Pauselijken Kroningsgezant, Aartsbisschop Pizzardo, een indrukwekkende ovatie brachten, toen hij uit zijn auto stapte. Deze slanke, ty pisch Italiaansche prelaat, die als Onder staatssecretaris een der leidende figuren is in de Vaticaansche diplomatie, was een prach tige verschijning in zijn aartsbisschoppelijk ge waad, welks luister nog verhoogd werd door ontelbare ridderorden. Zijn gevolg bestond uit Mgr. William Godfrey, rector van het Engel sche College te Rome, die het gewaad droeg van een Huisprelaat van Zijne Heiligheid, en Markies Pacelli, den neef van den Staatssecre taris (die zijn oom is) in de uniform der nobelgarde. Toen de missie de Kathedraal, aan welker ingang zij ontvangen werd door Mgr. How- lett, den administrator, binnentrad, was deze reeds geheel gevuld. Vele honderden moesten zich met staanplaatsen in de zijbeuken verge noegen. Leden van het kapittel geleidden den Aartsbisschop door het schip dat met een rooden looper bedekt was. De Mis werd gecelebreerd door Mgr. Hins- ley, Aartsbisschop van Westminster. Na de Mis hief Mgr. Pizzardo het Te Deum aan, dat gezongen werd door het koor en de geestelijk heid. Ten soltte werd door alle aanwezigen het Volkslied gezongen. VALENCIA, 15 Mei. (Havas). Largo Caballero, de voorzitter van den Raad van ministers, heeft den President der Republiek het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Presi dent Azana is terstond begonnen met het raadplegen der politieke leiders. DANTZIG, 15 Mei (Havas) De Duitsch- Nationale Volkspartij in Danzig heeft Vrijdag avond een buitengewonen partijdag gehouden, die bezocht is door 65 gedelegeerden en waar met algemeene stemmen besloten werd de par tij zelf te ontbinden. CAETEL GANDOLFO, 15 Mei. (P. A. F.) Z. H. de Paus heeft hedenmorgen Z. Em. Kardinaal Hlcnd, den Primaat van Polen, in een particu liere audiëntie ontvangen. 3e GROOTE PROPAGANDAVERGADERING op Vrijdag 21 Mei, des avonds 8K uur, in de groote Gemeentel. Concertzaal. I Sprekers: Voorzitter R.K. Staatspartij en 1ste plaatsvervanger op onze lijst. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door Muziek en Zang. Ook zullen de Z jongeren der R.K. Staatspartij zich weder doen hooren. Kaarten a 10 cent verkrijgbaar Geb. St. Bavo, Smedestraat; A. Lips, Burg. Sandbergstraat 32, Haarlem; J. Dijkmans, v. Oosten de Bruinstr. 13, Haarlem; J. Felix, Amsterdamstr. 55, Haarlem; H. Habraken, Antoniestraat 7, Haarlem; F. J. IJland, Parklaan 59, Haarlem; H. O. H. Knötschke, Klever- laan 157, Haarlem; F. J. Ka'mpmeijer, Verspronckweg 155, Haarlem; R.K. J Landarbeidersbond, Zaanenstraat 18, S Haarlem; R. Warnars, Rijksstraatweg 402, Haarlem; G. A. Topper, Zijlweg S 309, Haarlem; C. Sens, Gen. de la Reijstraat 4, Haarlem; A. v. d. Veldt, N. Tuindorplaan 16, Overveen. Voor werkloozen zijn in St. Bavo nog eenige gratis kaarten beschikbaar. Koning Christiaans X van Denemarken viert heden zijn 25-jarig regeeringsjubileum. Drie bij de ontploffing op de „Hunter" omge komen matrozen zijn te Ahneria ter aarde besteld. De Duitsch-nationaie partij in Danzig besloot tot ontbinding. De conflicten in de automobielindustrie in de Vereen. Staten zouden Maandag a.s. tot een oplossing komen. Het kabinet-Caballero is afgetreden. Catalonië wordt van rebellen gezuiverd; een groote hoeveelheid wapens werd in beslag ge nomen. De rechtschen zouden bij Madrid on derling zijn slaags geraakt. Staking in het biokband-taxi-bedrijf te 's Gra- venhage voorkomen. De tentoonstelling V 37 te 's Graverthage ge opend. Bijzonderheden ever de komende Coenfeesten te Hoorn. Alle conflicten in de auto-industrie Maandag bijgelegd? DETROIT, 15 Mei (A. N. P.) De leiding der „United Automobile Workers" heeft gister avond aangekondigd, dat een in de Chevrolet Grey Iron Foundary te Sagïnaw uitgebroken staking was geregeld. Tevens werd de hoop uit gesproken, dat de andere arbeidsmoeilijkheden in de automobielindustriet, welke betrekking hebben op ruim 13.000 arbeiders, Maandag de finitief zoudeu zijn opgelost. De leiders der vakbonden van technisch film- personeel en de stakers hebben een voorstel tot regeling van het conflict van de hand gewezen. Zij verklaarden, dat het mondeling gegeven aanbod der producenten een manouvre is, om de staking te breken en de vakbonden te desorga- niseeren. Bovendien beschuldigt het stakings comité den vakbond van filmacteurs van ge- meene zaak met de filmproducenten, door toe te stemmen in een afzonderlijk accoord. Het stakingscomité verklaarde, dat de acteurs, die ondanks de stakingsposten de studio's zullen binnengaan, ais verbrekers van de staking zul len worden beschouwd. Stand op Zaterdag 1 uur n-m.: 757.8 Vorige stand: 758.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1