Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Stadsnieuws Televisie-commissie brengt verslag uit Waar de filmband rolt Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen J Baldwin vraagt samenwerking Huizen ingestort te Venetie HAAR CONCLUSIES ZATERDAG 15 MEI 1937 linninniinniniinnmnimiiiiiiininiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinninimiimnmmmnfG HET VALSCHE VERHUIS- BILJET Schending van briefgeheim door particulieren niet strafbaar Bekroonde tulpen uit Heemstede HAARL. R. K. DAMBOND Bosse wint het kampioenschap Haarl. R. K. Damgenootschap DAMMEN Jubileumwedstrijden D.I.D. (Amsterdam) Op de bijeenkomst van de Britsche Rijksconferentie Banket bij Eden Waarschijnlijk een tiental dooden en vele gewonden Staking te Pittsburgh geëindigd De opening van Parijs' wereldexpositie De toegangsprijs zal zes franc bedragen Londens buspersoneel blijft vóór staking Overstroomingen in Rusland Goering te Innsbruck Vertrek van den specialen trein vervroegd THEE-RESTRICTIE Percentage van 17l/2 tot verlaagd Practische toepassing technisch verantwoord, doch kosten- vraagstuk en program ma-verzorging geven bezwaren Voorloopig nog geen regelmatige dienst Brandje op de „Saleief Vonk sloeg in nog natte verf LUXOR-THEATER Charley Chan, Oliver Hardy en Stan Laurel REMBRANDT-THEATER Marguerite Gautier FRANS HALS-THEATER De trek naar het Westen PALACE-BIOSKOOP Meisjespensionaat De Trek naar het Westen frans Hals-theater 9 ^iiiiiiiiiiiimiMMiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiinminmiiië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ^illll!ll!l!ini!IIIIIIIIIIIlllIlflllllilllllllllIIII!llllllllllllllllllllll!lllllilll!lllllUIIIIIIIIII!ll!l!llll!IIIIIIIIIIIIlllIIIIIIIIIIS De in Haarlem gebleken onregelmatigheden met een vervalscht verhuisbiljet, ten einde al dus politieke „winst" te behalen, zoo schrijft „De Tel.", geven een interessanten kijk op ds rechtskundige situatie van het geval. Natuurlijk onderzoekt de politie of de betrokkene door het plaatsen van een valsche handteekening op het verhuisbiljet voor vervolging in aanmerking komt. Daartoe is inmiddels vereischt gezien de techniek der Nederlandsche valschheidsdelic- ten dat het valschelijk opmaken of verval- schen van een stuk, met het oogmerk om het als echt en onvervalscht te (doen) gebruiken, materieele schade kon veroorzaken. Artikel 225 Wetboek van Strafrecht stelt toch als uitdruk kelijke voorwaarde, dat „uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan". Een andere zaak is, dat en dit in schrille tegenstelling met de bestuursgewoonten in vele andere landen volgens ons eigen recht schen ding van het briefgeheim door particulieren straffeloos blijft. Men kan daaromtrent natuurlijk verschillend denken, doch de wetgever van 1886 oordeelde het blijkbaar alleen dienstig ambtelijken per sonen, die zich aan poststukken e.d. vergrijpen, de noodige correctie toe te dienen. Eén jaar 0 en zes maanden gevangenisstraf wordt den ambtenaar van eenige openbare instelling van vervoer bedreigd, „die aan een zoodanige in stelling toevertrouwden brief, gesloten stuk of pakket opzettelijk en wederrechtelijk opent, daarvan inzage neemt of den inhoud aan een ander bekend maakt". Afgifte aan een niet- rechthebbende, vernietiging, wegmaking, toe- eigening en wijziging van den inhoud, leiden zelfs tot maximaal vier jaar vrijheidsberooving. Ten slotte stijgt de straf tot zes jaren, indien dusdanig stuk of voorwerp geldswaarde heeft. Naar veler opvatting ligt één der onvol komenheden van ons geldig strafrecht hierin, dat particulieren, die zich langs slinksche we gen niet voor hen bestemde postale gegevens weten te veschaffen, zoo vrij blijven als da bekende vogeltje in de lucht! Want ook in de rubriek „schending van geheimen" (artt. 272 en 273 W. v. Str.) kan gemelde ongezonde nieuwsgierigheid en erger! geenszins rechtskundig onder dak worden gebracht. Op de te Amsterdam gehouden keuring van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd een inzending tulpen, van diverse rassen, van den heer J. Dix Jr. te Heem stede, bekroond met een gouden medaille, ter- wjjl de Breedertulp Limnos met een getuig schrift eerste klasse begiftigd werd en een ge tuigschrift van verdienste werd toegekend aan: Darwintülp Lady Chamberlain, aan de Breeder tulp La Bizarre, aan de Cottagetulpen Mongolia, Golden Harvest, Scarlet Glory en Advance; aan de leliebloemige tulpen: Gretha, Jaune a Mer- veille en Lothario; aan de Parkiettulp Red Champion; aan de Mendeltulpen Winter, Su- perba en dr. Stresemann. derlaagwedstrijden ook nog een vierkamp geor ganiseerd. Hieraan nemen deel St. Bavo (Heemstede) T. E. P. (Haarlem), E. N. S. A. I. D. en D. I. D. (A'dam). De wedstrijd St. Bavo—T. E. P. wordt ge speeld op 18 Mei in het RE. Vereenigingsge- bouw te Heemstede. In de reeds gespeelde nederlaagwedstrijden behaalde St. Bavo (kampioen Haarl. R. K. Dambond) den eersten prijs. Door ook de derde partij van den herkamp tegen Kollenberg te winnen, heeft Jac. Bosse op waarlijk schitterende wijze het kampioen schap veroverd. Toen vorig jaar genoemde speler ongeslagen in de tweede klasse den titel won, zagen wij in hem een toekomstigen bondskampioen. Wij zijn hierin niet beschaamd, want reeds dit jaar nam hij zijn kans waar! Naast voorzitter van bovengenoemden bond is hij ook verzorger van „Ons Orgaan", waarin men vele geanalyseerde partijen van den kam pioen kan vinden. Voor de onderlinge competitie werden de vol gende partijen beëindigd. C. HeesakkersJac. Bosse 20 J. Lucas—F. v. Wort 20 M. HerbenG. Boxelaar 11 Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan heeft bovengenoemde vereeniging naast de ne- LONDEN, 14 Mei. (Reuter). De Britsche Rijksconferentie is vanmorgen te tien uur in St. James' Palace geopend. De Britsche Minister-president Baldwin werd op voor stel van Mackenzie King bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Baldwin hield vervolgens een rede, waarin hij zeide, dat de zichzelf besturende deelen van het Britsche gemeenebest tot een bond van souvereine volken zijn geworden, verbonden door de kroon en samenwerkend voor het gemeen schappelijk belang. Die samenwerking moet nog versterkt worden, om de idealen van het Brit sche rijk te waarborgen en aldus de geheele menschheid een dienst te bewijzen. De demo cratische regeeringsvorm is het beste middel ter verzekering van de vrijheid van geweten en van het woord. De vertegenwoordigers der verschillende do minions stemden met Baldwins woorden in, waarna aan Koning George en de Koningin een boodschap van trouw gezonden werd. LONDEN, 14 Mei (Havas). Na de woorden van den vertegenwoordiger van de Unie van Zuid-Afrika, Hertzog, las minister-president Baldwin in de Rijksconferentie het antwoord van den Koning voor op het adres van trouw, dat hem door de vergadering was gezonden. De conferentie stelde drie commissies in om de vraagstukken van het programma te be spreken. De conferentie werd tot Woensdag verdaagd. De Koning en de Koningin hebben heden in den tuin van het Koninklijke paleis de nieuw ingestelde kroningsorde verleend aan 1200 of ficieren en minderen van de troepen uit de Dominions en koloniën. Ter eere van maarschalk Von Blomberg heeft de Duitsche ambassadeur een noenmaal aangeboden, waarbij onder meer de aartsbis schop van Canterburry, Baldwin, Eden, Lord Londonderry en Lord Rothermere aanzaten. Gisteravond hebben minister Eden en zijn echtgenoote een diner aangeboden op Foreign Office waarbij een honderdtwintigtal genoodig- den aanzaten. Onder de genoogdigden bevonden zich H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, Koningin Mary en andere leden van de Britsche Koninklijke Familie, de kroonprinsen en prinsessen van Zweden en Noorwegen, prins Paul van Zuid-Slavië, prins Michaël van Roemenië, de prins van Preslav en de vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie bij de kroning, Litwinoff. Ook minister-president Baldwin, de minister presidenten van de Dominions en de ver schillende ambassadeurs zaten mede aan. VENETIË, 14 Mei. (Havas.) Tengevolge van een instorting zijn vier huizen vernield. Een tiental menschen zou om het leven zijn gekomen, terwijl er vele gewonden zouden zijn. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). morgen te negen uur hier binnengeloopen. In den dienstwagen bevonden zich Oostenrijksche en Duitsche politiebeambten. Op het geheele traject door Oostenrijk waren bijzondere veilig heidsmaatregelen genomen en op de perrons werden slechts leden der Duitsche kolonie, die van een vergunning waren voorzien, toegelaten. Toen zij niemand uit den trein zagen stappen, de gordijntjes waren neergelaten, riepen zij in koor om den Fuehrer. Tenslotte verscheen generaal Goering aan een der ramen om mede te deelen, dat de Duitsche rijkskanselier zich niet in den trein bevond. Toen iemand vroeg: „Wanneer komt hij?", zou Goering geantwoord hebben: „Hij komt!" Zondag a.s. gaat de trein van Venetië over Salzburg naar Duitschland terug. PARIJS, 14 Mei. (Havas) Het commissariaat, generaal van de tentoonstelling heeft bevestigd, dat de opening van de tentoonstelling vastge steld blijft op Maandag 24 Mei. Den dag daar op zal de tentoonstelling voor het publiek wor den opengesteld. Op 25 Mei zullen tevens de Belgische, Italiaansche, Noorsche, Deensche en Sovjet-Russische paviljoens worden geopend. Ket Duitsche paviljoen zal 26 Mei worden ge opend, het Zweedsche 27 Mei en het Neder landsche 28 Mei. De toegangsprijs is vastgesteld op 6 franc. Een doorloopend bewijs van toegang voor den geheelen duur van de tentoonstelling zal 120 franc kosten en een toegangsbewijs geldig voor veertien dagen zestig franc. PITTSBURGH, 14 Mei. (Reuter) Hedenmid dag heeft de staking in de fabrieken der staal- onderneming van Jones en Laughlin een einde genomen. Philip Murray, de rechterhand van Lewis, heeft meegedeeld, dat een voorloopige overeenkomst tot stand is gekomen. LONDEN, 14 Mei (Reuter) De conferentie der gedelegeerden van het autobuspersoneel heeft besloten, de staking in het Londensche autobusbedrijf voort te zetten. Zesenveertig ga rages stemden voor, vier tegen voortzetting. Bij telling van de door elk der 50 garages uitgebrachte stemmen bleek, dat in totaal 17.459 stakers voor en 1776 tegen de voortzet ting der staking hebben gestemd. MOSKOU, 14 Mei (D.N.B.) De Prawda meldt uit Sovjet-Russisch Midden-Azië reus achtige overstroomingen. De voorsteden van Semipalatinsk en Krasnojask staan onder wa ter. Uit de stad Kansk hebben 9000 menschen moeten vluchten. Verder zijn door de rivieren Ilim en Birjus zestien dorpen overstroomd. WEENEN, 14 Mei. (Havas.) De correspondent van Havas verneemt uit Innsbruck: Doordat het vertrek van den specialen Duit- schen trein met veertien uur was vervroegd, is de uit drie salonwagens bestaande trein van- Wij vernemen, dat de regeeringen van Ne. derlandsch Indië, Ceylon en Britsch Indië, ten gevolge van een recente statistische uiteenzet ting door het International Tea Committee, be sloten hebben het restrictie-percentage voor de twaalf maanden, loopende van 1 April 1937 tot 31 Maart 1938, te verlagen van 1734 tot 1234. Bij beschikking van 18 April 1936 heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, overwegende dat het wenschelijk was het vraagstuk van de televisie in algemeenen zin nader in studie te nemen, een commis sie ingesteld, met de opdracht de ontwik keling van de televisie te onderzoeken en omtrent het gehouden onderzoek verslag uit te brengen, alsmede van advies te die nen met betrekking tot: a. de verschillende systemen van televi sie, waarbij in beschouwing zullen zijn te nemen de zich daarbij voordoende vraag stukken van technischen, juridischen en economischen aard; b. de vraag of televisie reeds thans in Nederland moet worden ingevoerd, en zoo ja, hoe de organisatie daarvan zou dienen te zijn, met inachtneming van de op het gebied van den radio-omroep hier te lande bestaande verhoudingen. Deze televisie-commissie heeft 8 Mei 1.1. aan den minister van Binnenlandsche Zaken het eerste gedeelte van haar verslag aangeboden. De resultaten van het door haar verrichte onderzoek in binnen- en buitenland heeft de commissie in dit eerste gedeelte van haar ver slag verwerkt. De commissie is van oordeel, dat met be trekking tot de uitkomsten van de televisie techniek in Nederland, Duitschland en Enge land in het algemeen groote overeenkomst te constateeren is. Zij merkt op, dat men zoowel hier te lande als in het buitenland tot het in zicht gekomen is, dat televisie alleen voldoen de levensvatbaarheid zal bezitten, indien men technisch een zoodanig stadium heeft bereikt, dat men in staat is het publiek televisiebeelden te vertoonen, welke een dusdanige bevredigende scherpte en helderheid bezitten, dat zij de ver gelijking met een moderne kamerbioscoop kun nen doorstaan. Op het oogenblik is over het algemeen een zekere stabilisatie verkregen ten opzichte van de televisie-techniek. Er is een bepaald niveau bereikt en een naar het oor deel der commissie in technisch opzicht al leszins bevredigend niveau. De conclusies, waartoe de commissie is gekomen, zijn de volgende: De commissie is eenstemmig van oordeel, op grond van de ervaringen die zij in bin nen- en buitenland heeft opgedaan, dat de televisie-techniek reeds zoodanige vorderin gen heeft gemaakt, dat in technisch op zicht een practische toepassing reeds thans te verantwoorden zou zijn. Daarnaast meent zij evenwel, dat het kostenvraagstuk en het probleem van de programma-verzorging nog van dien aard zijn, dat de instelling van een regelmatigen televisiedienst in Nederland in elk geval nog geruimen tijd zal moeten uitblijven. Men zal zich echter naar het oordeel va® de commissie rekenschap moeten geven va® de zeer groote waarschijnlijkheid, dat althans in de verschillende landen, welke een vooraan* staande plaats innemen op het gebied van den omroep, tot invoering van een definitieven te levisiedienst overgegaan zal worden, indien voOr de nog bestaande problemen een redelijke op lossing gevonden kan worden. Met deze waarschijnlijkheid voor oogen acht de commissie het in afwachting van de verdere ontwikkeling dan ook gerecht vaardigd, dat rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van een regelmatigen tele visiedienst hier te lande, te meer daar Ne derland op het gebied van den omroep van meet af aan een belangrijke rol heeft ge speeld. Het zal inmiddels evenwel, naar het oordeel van de commissie, niet mogelijk zijn thans ee® passieve houding aan te nemen, want indien te eeniger tijd de bezwaren, die thans nog tege® een regelmatigen televisiedienst bestaan, zulle® zijn overwonnen, zal het noodzakelijk zijn, reeds vooraf verschillende vraagstukken onde* de oogen zijn gezien, zoodat bij invoering va® den definitieven dienst de voorbereidende werk' zaamheden reeds zijn verricht. Indien de Minister van Binnenlandsche Za^ ken met het inzicht van de commissie zou i®' stemmen en met haar van gevoelen zou zij1® dat voor haar verderen arbeid het opdoen va® practische ervaring gewenscht is, dan zou h® in de lijn liggen, dat thans zij het ook bescheiden omvang het doen van experime®' teele televisie-uitzendingen wordt voorbereid' Bovendien wordt bij uitvoering tevens bereik dat het Nederlandsche publiek op de hoog' gebracht kan worden van den huidigen sta® der televisie-techniek, hetgeen de commis51 mede een belang van de allereerste orde ®c Het ligt in de bedoeling van de commissi®' indien de Minister met deze conclusies zou J® stemmen, de wijze waarop een experimenteel televisiedienst zou moeten worden ingericht J, nadere beschouwing te nemen en daaromtre® na overleg met de betrokken instanties nader te adviseeren. Aan boord van het stoomvrachtschip leier" van de Stoomvaartmaatschappij „Neder land", dat in een der dokken van de Amst® damsche Droogdok Maatschappij wordt opf? 5, knapt, is gistermiddag brand ontdekt in rui®i Het vuur was ontstaan, doordat sterk In houdende verf, welke nog nat was, in een v® ling in brand was geraakt, ten gevolge van overslaan van een vonk van een brands®® apparaat. Door de hevige rookontwikkeling werd brandwacht van de „Nederland" op het g'eVa9lI opmerkzaam gemaakt. Met enkele stralen motorspuiten van de brandweer van den ijzerweg en die van de De Ruyterkade, zooi®® van de drijvende motorbrandspuit „Jason" K het vuflr spoedig worden gebluscht. Het gaat met de films van Charley Chan als met de romans van Wallace, Van Drue en hoe ze meer -mogen heeten: wie er eenmaal den smaak van te pakken heeft, kan er niet meer van ophouden. De dikke figuur met de scheeve oogen, zijn steenkolen Engelsch en zijn eeuwig hoffelijke onnoozelheid, zooals Warner Blond die schiep, is onder de geregelde bioscoopbezoe kers legendarisch geworden. De beroemde detective van de Honolulupolice krijgt hier te doen met een bende gokkers op paardenrennen, die er rare en zelfs gevaarlijke practijken op na houden. Hij wordt in de zaak gemengd door zijn ouden vriend den majoor, die een hartstochtelijk liefhebber van paarden rennen is en die met zijn paard Avalanche mee zal doen aan de volgende rennen. Het dier is een uitstekende looper en hij is overtuigd van de winst, maar onderweg op het schip vindt hij den dood. Avalanche heeft hem een doodelijken trap gegeven. Zoo zegt men tenminste, maar Charley gaat een onderzoek instellen en dan kómen er vreemde dingen aan het licht. Charley vindt een andere verklaring van den dood van zijn vriend: moord, en hij baseert die verklaring op tastbare dingen: de positie van bloedvlekken en de spaak van een lier. Het schip kan echter hangende het onderzoek niet in de haven blijven wachten en daarom gaat de detective mee. Vanaf zijn aankomst op het schip volgen de vreemde gebeurtenissen elkaar met verbijs terende snelheid op. Het begint met een dreig brief aan den eigenaar van Avalanche: hij mag het paard niet op de rennen laten uitkomen. Dit is het sein om het dreigbrieven te laten regenen; iedereen krijgt een dreigbrief. (Een onschuldigen overigens, want Charley Chan is er de auteur van, en de besteller Lee, Charley's veelbelovende zoon). Daarna volgen drastische maatregelen: er wordt brand gesticht in de stallen van het schip, en een „bij ongeluk" af geschoten revolver bezorgt Charley een schot wonde in zijn been. En hij is er nog niet van bijgekomen, of er wordt opzettelijk in zijn richting geschoten. Vlak voordat hij het schip verlaat, ontdekt hij dat dé favoriet verwisseld is met een ander, onbekend paard, en dan weet uii hoe laat het is. Bijna valt hij met Lee in handen van de gokkers maar hij kan ontvluchten en de ont knooping van het drama, waarbij nog een aanslag op het favoriete paard wordt gepleegd, volgt. De bende wordt ingerekend en Charley ontlokt den moordenaar een bekentenis. Wie dat vertellen wij niet, want dat is de groote verrassing van de film, die spannend genoeg is om bezoekers boven de achttien bezig te hou- Na de pauze kan men de dwaasheden van den. - Stan Laurel en Oliver Hardy bewonderen in de klucht „Van kwaad tot erger." Luxor brengt van de Engelsche Kronings feesten de zeer goed geslaagde Fox-reportage. De komieken Stan Laurel en Oliver Hardy zorgen voor vroolijkheid in de film „Van kwaad tot erger" (Luxor. Theater). Er zijn van die films, waarbij tot oordeelen bevoegde toeschouwers zich in twee groepen splitsen en wel een groep, welke het gebodene waardeert en er van ,,weg" is, en een andere, die het om speciale redenen niet kan en niet wil waardeeren. Wij hebben ons voor deze gelegenheid onder de eerste categorie geschaard omdat wij altijd geleerd hebben, den ouderdom te eeren. Het drama van Marguerite Gautier dateert zoo langzamerhand uit een grijs verleden en aan gezien bij de verfilming de noodige voorzichtig heid betracht is, en de groote zondares zich voor haar sterven met God verzoent, meenen Greta Garbo als Marguerite Gautier in de film van dien naam (Rembrandt Theater) wij, met een uitsluitend voorbehoud voor gees telijk volwassenen, deze film wel een aanbeve ling te kunnen meegeven. De geschiedenis van Marguerite Gautier is zooals men weet het door Dumas geschreven verhaal van een demi-mondaine, die halverwege haar leven, oprechte liefde voor een jongeling gaat opvatten, doch die moet opgeven, daar haar verleden zich gaat wreken. Zij gaat er aan ten onder, doch smaakt tenslotte toch nog het genoegen in de armen van haar groote liefde te mogen overlijden. Zooals men ziet is het een romantische lief deshistorie met zeer vele dramatische en senti- menteele wendingen, die echter door het onge twijfeld zeer verdienstelijke spel van Greta Garbo en Robert Toylor- zeker niet onaange naam aandoen. Er zijn er die het overlijden van Greta niet met droge oogen kunnen aanzien en om eerlijk te zijn, moeten we toegeven, dat zij in die slot scène ook werkelijk op haar best is. De beschaafde jnuziek en uitermate blanke fotografie verhoogen nog niet onaanzienlijk den goeden indruk en maken het geheel tot een voornaam zeer verzorgd kijkspel, dat, zooals gezegd door volwassenen zeker wel op de juiste waarde zal worden geschat. In het voorpro gramma is vanzelfsprekend een behoorlijk over zicht gegeven van de Engelsche kroningsplech tigheden, die bij velen ongetwijfeld nog in t middelpunt van de belangstelling staan. Polygoon heeft de Haarlem.sche Belweek niet vergeten, terwijl het Indische journaal weer wat Indische beelden geeft. Tusschen twee haakjes, het wordt wel een beetje vervelend, alsmaar naar den G. G. te kijken. Indië bestaat naar ons beste weten toch ook nog wel uit iets an ders en belangrijkers dan uit 'n rondtrekkenden gouverneur-generaal. En een Greta Garbo be langstelling zal hij hier in Holland toch nooit krijgen. De Amerikaansche burgeroorlog is ten einde en de soldaten zijn overbodig. Werk moet er voor hen komen en het Westen biedt groote perspectieven. De trek naar het Westen begint, maar in de prairiën heerschen de Indianen, die niets moeten hebben van de inmenging der bleeken. De wapenfabrikanten zitten met hun mate riaal in de maag, nu de burgerkrijg achter den rug is. Zij die geld boven geweten stellen komen op het idee, de Indianen van vuurwapenen te voorzien in hun strijd tegen de blanken. Twee oud-strijders, Bill Hickok en Buffalo Bill, die de prairie op hun duimpje kennen, gaan even eens hun geluk zoeken. Buffalo Bill zelfs in gezelschap van zijn vrouw. Hickok niet. Hij heeft niets op met de vrouwen en toch is er in het wilde Westen een charmant meisje, dat dag en nacht van hem droomt, Ongeluks-Jane, die Bill onmiddellijk na zijn aankomst ontmoet. Gelijktijdig is de handlanger van de wapen fabrikanten vertrokken, die de zorg op zich heeft voor het vervoer van „Landbouwwerktui gen". De beide oud-strijders komen al spoedig gewikkeld in den strijd tegen de Indianen stammen en als op een fort, waar het „mis" dreigt te gaan, gebrek aan munitie is, zullen zij het convooi dat den nieuwen voorraad moet aanvoeren, begeleiden. Zij komen in botsing met de Indianen, mede doordat Ongeluks-Jane ter wille van haar liefde verraad pleegt en de In dianen bekend worden met den te volgen weg. Zij vallen in een hinderlaag. De zelfde Jane zorgt evenwel dat er hulp op komt dagen en langzaam maar zeker komt men den wapen- smokkelaar op het spoor. Hickok heeft niet al leen te vechten met zijn revolver, maar ook tegen de liefde van Jane. Als Bill het wapen transport ophoudt totdat de soldaten zullen ko men, heeft hij zijn besluit reeds genomen om een eind aan zijn strijdig leven te maken en rust en vrede te yinden bij Jane, Te lang heeft hij de liefde echter afgewezen. Hij vindt rust en vrede, doch door een kogel van een verra der en sterft in de armen van Jane. De film, waarin veel spannende oogenblik- ken voorkomen en die door volwassenen gezien kan worden, is vol trekjes en scènes, zooals al leen een regisseur van groot formaat als Cecil de Mille ze kan tooveren; massaregie, die je doet bibberen en beven! Suggestief is de film in hooge mate en er wordt niet op een ge weerschot annexdoode meer of minder ge keken! In het voorprogramma een van die oergees- tige en komische kluchten van Popey den zee man, en een prachtige, haarscherpe reportage van de Engelsche Kroningsfeesten. Een film van Geza von Bolvary, dus mochten we al vooruit verwachten iets goeds te zien te krijgen. En zoo is het ook uitgekomen. Meisjespensio naat is een film die heel veel goeds bevat; niet alleen dat ze als film boven het gewone uitsteekt, maar ook de inhoud is heel wat de gelijker, dan die van de meeste amusements films. Prinses Dagmar is een bleek, altijd lusteloos meisje, dat nooit lacht en nooit speelt. Den lijfarts van haar oom, den koning, wordt op gedragen haar te onderzoeken en hij komt tot de conclusie: „Lichamelijk mankeert haar niets, maar haar ziel is ondervoed". Ze moet meer omgaan met meisjes van haar leeftijd en spelen in de buitenlucht. Zoo komt ze in een pen sionaat in Genève. Daar staan in het begin haar handen voor alles verkeerd en dr. Rupli, de leeraar in Natuurlijke historie en sport maakt daar menige stekelige opmerking over. Alleen over haar schermen prijst hij haar zeer. Rupli's ideaal is de oprichting van een open luchtschool, maar het ontbreekt hem aan seld. Spontaan schrijft Dagmar een brief nadr huis om haar moederlijk erfdeel op te eischen; zij wil afstand doen van haar titels en met dr. Rupli een Openluchtschool oprichten. De gedachte dat dr. Rupli het kind het hoofd op hol gebracht heeft en haar in zijn netten verstrikt heeft, om geld los te krijgen, doet haar tante onmiddellijk naar het pensionaat reizen, maar de directrice wil niets van haar beschuldigingen hooren en Dagmar zelf klaart alles op en inplaats dat Rupli ontslagen wordt, zooals tante Alexa eischt, zegt Dagmar dat zij zelf zal vertrekken. Jaren gaan voorbij. Rupli heeft tenslotte zijn openluchtschool en Dagmar is getrouwd. Met haar man zal zij een wereldreis maken en nu wil ze de opvoeding van haar zoontje aan Rupli opdragen. En in de ontmoeting waarin die kwestie besproken wordt, bekennen zij elkaar voor het eerst, hoe daar in beider hart de liefde- ,d<* ontwaakte, een liefde, waarvan beiden, zo®°^ het van elkaar te weten, afstand hadden daan, omdat hun plichten van staat en sta hun haar verbood. ejt Mooi zijn in de film, die grootendeels sP^L. in het pensionaat waar Dagmar van een 011 <e nullig, verveeld meisje een „ferme, 8cZ°f.e$ meid" wordt, de conflicten geteekend tussc® neiging en plicht, die heel de situatie schen. De zoo geheel andere levenswijze Dagmar in het prettige, vroolijke pension N leidt, vergeleken bij de saaie beweging aan j hof, ziet men langzaam haar invloed op meisje uitoefenen, dat eerst nu mensch w° met menscheljjke gevoelens. „^j- Mooi wordt dit uitgebeeld door Angel® loker, die in Attila Hoerbiger, als dr. een waardigen tegenspeler vindt. „Meisjespensionaat" is een mooie, gave die we iedereen kunnen aanraden. In het voorprogramma is ditmaal w voornaamste de door Profilti, in samen king met Gaumont British, gemaakte van de Londensche kroningsplechtigheid ^,egft vrij lange film, die een uitstekend beeld van de plechtigheid in de Abbey en ,eIi den prachtigen stoet, trekkend door de str der wereldstad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4