De Britsche rijksconferentie uiKmKQi r 'M WAARSCHUWING UIT HET OOSTEN. DE HELD VAN HET „BLAUWE ZAND' DE VRIJHEID DER DOMINIONS De Monarchie *»Evr ZATERDAG 15 MEI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Belangwekkende agenda ^uitsch schip in nood EARHART PROBEERT HET NOG EENS De V 37 geopend Interessante tentoonstelling te Den Haag AGRARISCHE JAARBEURS Meer belangstelling dan voor de eerste Geen chauffeursstaking in den Haag Beide partijen hebben het bemid delingsvoorstel aanvaard MINISTER COLIJN BEZOEKT DE PHILIPS-FABRIEKEN Coenfeesten te Hoorn „ITALIA", MAANDBLAD VOOR TOURISME IN ITALIË Een luisterrijke viering wordt voorbereid JHR. P. VAN DER DOES DE WILLEBOIS f Gevaar voor de aardappelcultuur Een ernstig onderzoek naar den Coloradokever is noodzakelijk Sub Tutela Matris De nationale rijwielbedevaart naar Renkum Het programma NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Restitutie aardappelheffing REORGANISATIE VORSTEN LANDEN Doodelijke val In de aloude Queen Anne-zaal van het St. Jamespaleis te Londen is de Britsche Rijksconferentie door premier Baldwin ge- °Pend. Het is de twaalfde bijeenkomst van GRn „familieraad" van het een kwart deel der Gereld omspannende Britsche Gemeenebest. premier wees op den vrijen status der do minions: „Onze gemeenschap van volken is met behoud der eigen souvereine vrijheid er aan gewoon met elkander samen te werken. zeg met opzet: samenwerken. In de afge- loopen jaren is dit beginsel van samenwerking Voor ons leidraad gebleven. Maar wil men de Vrije toepassing van dit beginsel handhaven, G&n moet dit ook allerwegen in de practij k wor- c'en toegepast." Terecht wees Baldwin op het Prachtige, vredelievende karakter van den ^ritschen Statenbond als voorbeeld voor heel Ge wereld. Hij meende, dat het lot van de menschheid in groote mate zal afhangen van het slagen of mislukken van het experiment, Gat door het Britsche gemeenebest van volken Sevormd wordt. Wij gelooven, zoo ging hij Vramt, dat de democratische instellingen den hesten waarborg bieden voor het behoud van Gatgene, waaraan wij de hoogste waarde toe kennen, n.l. de vrijheid van denken, spreken 611 godsdienst. Maar daarbij onderschatten wij Beenszins, wat door andere staten als van het Brootste belang wordt beschouwd, n.l. den Gienst aan den staat." Allen ter wereld, die nog democratisch den ken, kunnen deze woorden van Baldwin hechts dik onderstrepen. Drie belangrijke punten staan op de agenda: de herbewapening van het empire, de uitbreiding van het lucht- Verkeersnet en ten slotte de nieuwe organisa tie van het handelsverkeer tusschen het moe- Gerland en de dominions. Van bijzonder belang is het eerste punt, wijl G°or de Britsche regeering tezamen met den Beneralen staf en de admiraliteit een tot in Ge details gaand gemeenschappelijk bewape- Gihgsplan voor 't geheele empire uit uitgewerkt. plan laat weliswaar aan de dominions ten aanzien van de verdediging van het eigen ter ritorium de noodige vrijheid, maar op wensch van Londen zullen toch de verschillende in- Gividueele belangen zooveel mogelijk in over- eehstemming met het algemeen belang worden Bebracht. Vooral heeft men daarbij het oog °P een versterking van de verschillende vloot- etl luchtvlootbases en de verbetering van den be richtendienst. Het is wel zeker, dat ook het Iv'eede punt van de agenda, dat op de ver betering van het luchtverkeersnet betrekking beeft, op het oogenblik slechts een aanvulling Vah het eerste punt vormt, want de luchtwegen kondenIndië en LondenZuid Afrika heb ben tegelijkertijd een enorme strategische be tekenis; en het js begrijpelijk, dat men er 'h Engeland bijzondere waarde aan hecht, dat Ge nieuwe luchtlijn EngelandAmerika zoo hogelijk over Canada loopt. Ook dat kan eens Van strategisch belang zijn, om nog maar te hijgen van de economische voordeelen, die Gaaruit voor Engeland en het Canadeesche Gorrdnion voortspruiten. Vfat zullen de dominions doen? In hoeverre de dominions op de voorstellen van de Britsche regeering zullen ingaan, is een geheel andere vraag. De dominions ïjjn op het oogenblik zeer zelfstandig gewor- öeh staten, die met eigen voorstellen komen, ^elke tot op zekere hoogte gerespecteerd moe- th worden. Men weet b.v., dat de Zuid-Afri- baansche regeering een eigen defensie- en be- fraPeningsplan opgesteld heeft, dat op de em- b're-conferentie zal worden besproken. Dit plan Zeer zelfstandig gehouden, d.w.z. het houdt *ekening met de mogelijkheid, dat onder zekere ^Pistandigheden Engeland in het geheel niet lri staat zal zijn, met schepen en vliegtuigen b Zuid-Afrika in te grijpen en het is bijzon- Cer in terssant, dat het Zuid-Afrikaansche plan b'tdrukkelijk uitgaat van de ervaringen, welke 'eh in de Abessiriische kwestie heeft opge- ^aan en deze zijn niet al te aangenaam *°or Engeland. ^iet minder moeilijk zal het zijn, de econo- 5che belangen van het moederland en de ^schillende dominions onder een hoedje te tehgen. Zeker is, dat de nog steeds geldende Otti '°tva-overeenkomst van het jaar 1926 aan aanzienlijke modificaties zal worden on- Zeer Geworpen. Juist in de laatste 11 jaren is de G'^en industrie in de dominions op grootsche bze ontwikkeld en dientengevolge streven v, Gominions naar een verhoogden export. Zal bgeland den export-honger van zijn domi- '°bs ook maar bij benadering kunnen stillen, bder gedwongen te zijn, handelsverdragen et andere landen te herzien? Kunnen an- E, 15 Mei. (Havas). Het radio- Op l0h Marseille heeft het volgende bericht bei^Vangen: Het Duitsche stoomschip „Wands- Verkeert in nood nabij de Maagdeneilan- j-, 'Antillen). &tiee v^andsbek" meet 2.440 ton en is afkom- Git Hamburg. ANGELES, 15 Mei. (A. N. P.) Miss Ame. op) ri_bart, wier eerste poging om een vlucht v/, «iox ccj l Wereld te maken te Honoloeloe een on- aij Vq einde vond, heeft aangekondigd, dat °r bet einde van deze maand een tweede zal ondernemen. derzijds de dominions met hun eigen jonge industrie, nog zooveel eind- en halffabricaten uit Engeland betrekken als tot nog toe? Dit zijn alle problemen, die met het feit, dat het Britsche empire weer een koning heeft, die in de Westminster Abbey in het bijzijn van alle hooge vertegenwoordigers van dit enorme rijk plechtig gekroond werd, slechts weinig uitstaande hebben. Hier zijn het niet langer symbolen, maar naakte feiten, welke een rol spelen. De V. 37, een tentoonstelling op het gebied van voedings- en genotmiddelen en hygiëne, georganiseerd op Houtrust te Den Haag, is heden geopend. Zij heeft een internationaal ka rakter door de aanwezigheid van een Belgische sectie. Bij de officieele opening verzamelden de ge- noodigden zich in het nieuwe restaurant, waar hun aan buffetten een eenvoudige lunch werd aangeboden en waar zij welkom werden ge- heeten door den heer G. W. A. W. Lutjens, directeur van de Tentoonstellings-Exploitatie- Maatschappij, welk lichaam deze expositie heeft georganiseerd. De heer C. J. Ph. Zaalberg, die de tentoon stelling officieel opende, zette uiteen dat de zuivere tentoonstellingsgedachte, welke aan dit gebouwencomplex en deze tentoonstelling ten grondslag ligt, is: het bieden van de gelegen heid aan het bedrijfsleven en zijn afnemers om te toonen en te zien, wat geproduceerd wordt ter voorziening in de zich steeds hooger ont wikkelende behoeften. Spr. herinnerde er aan, dat men thans op de scheiding staat tusschen een tijdperk van diepste depressie en een, dat weliswaar nog vol is van onzekerheden, doch dat begint met een opleving in nagenoeg het geheele bedrijfs leven. Er zijn teekenen van werk- en ondernemings lust, van hoop en moed en zelfs van eenig ver trouwen. Wanneer de dragers hiervan, aldus de heer Zaalberg, nu maar de gelegenheid krij gen hun krachten aan nuttigen arbeid te wij den, dan zal ons volk weer tot hooger welvaart komen of beter bestand worden tegen nieuwe tegenslagen. De voorlichting, die van een ten toonstelling als deze uitgaat, kan daar een steentje toe bijdragen. Na hulde gebracht te hebben aan hen, die de organisatie van de tentoonstelling ter hand namen, verklaarde de heer Zaalberg haar voor geopend. Aan de XXXVIIe Koninklijke Nederlandsehe Jaarbeurs, welke van 7 tot en met 16 Septem ber 1937 te Utrecht zal worden gehouden, zal wederom in het kader der algemeene jaarbeurs een Agrarische Jaarbeurs worden verbonden. De aangevangen voorbereiding dezer agrarische afdeeling, waaraan verschillende takken van het agrarisch bedrijfsleven zullen deelnemen, heeft zich reeds gekenmerkt door een veel grootere belangstelling in de kringen van be langhebbenden dan zulks bij de eerste agrari sche jaarbeurs het geval was. Het Comité van Katholieke Actie „Voor God" schrijft ons Het Communisme moet ver oordeeld worden, omdat het God loochent, de bovennatuurlijke be stemming van den mensch ont kent Het wakkert de klassestrijd aan Het verspreidt terreur j Het vernietigt iedere zedewet Het predikt godloosheid j Daarom wil het iederen vorm van Godsdienst vernietigen en uitroeien. (Indische Bisschoppen over Communisme.) De in den afgeloopen nacht gehouden druk bezochte vergadering van de drie chauffeurs organisaties heeft na een discussie, welke van twee tot vijf uur duurde, met algemeene stem men het voorstel van den rijks bemiddelaar prof. Josephus Jitta inzake de loonvoorwaarden in het blokband-taxibedrijf te 's-Gravenhage aanvaard. Ook van de zijde der werkgevers was met dit bemiddelingsvoorstel genoegen geno men. Het voorstel komt neer op afschaffing van het fooienstelsel, terwijl het grondloon voor de biokband-chauffeurs zal worden bepaald op 10 per week met 20 pet. van het opgereden bedrag en een garantie van 10 per week. Tot B. en W. zal het verzoek worden gericht om voor het geheele taxibedrijf den eersten aanslag te bepalen op 40 cent per rit. Tot nu toe was deze 30 cent voor het blok- bandbedrijf en 35 cent voor de garageverhuur. Naar wij vernemen, hebben B. en W. zich in principe hiermede reeds vereenigd. De nieuwe loonvoorwaarden zullen gedeel telijk de aanstaande en voor het andere deel de daarop volgende week ingaan. Z. Exc. dr. H. Colijn arriveerde Vrijdag morgen omstreeks 12 uur in Eindhoven, waar hij ten huize van dr. A. F. Philips het noen maal gebruikte. Begeleid door dr. A. F. Philips en ir. F. J. Philips bracht dr. Colijn hierna een bezoek aan verschillende fabricage-afdeelingen der Philips- fabrieken, alsook aan de philite-fabriek. In het natuurkundig laboratorium werd de hooge bezoeker door prof. dr. Holst over de ontwikkeling van nieuwe lichtbronnen voorge licht, terwijl dr. Balth v. d. Pol een uiteenzet ting gaf over de televisie. Aan de televisie demonstratie verleende de violist Jan Duering zijn medewerking. Na een bezoek aan de jongens-ny verheids- school werd in het ontspanningsgebouw thee gedronken, waarna eenige films, o.a. op het ge bied der t.b.c.-bestrijding werden vertoond. Dr. Colijn heeft na zijn politieke redevoering welke hij Vrijdagavond te Eindhoven heeft ge houden, op huize „De Laak" overnacht en zal hedenochtend nog een bezoek aan den Philips- woningbouw brengen. Wij ontvingen twee fraai uitgevoerde num mers van het maandblad voor tourisme in Italië „Italia", uitgegeven door de E. N. I. T.. het officieele Italiaansche reisbureau. De tijdschriften bevatten talrijke prachtige foto's van het aan natuurschoon zoo rijke Italiaansche land. Vooral het speciale „lente nummer doet ons naar de Italiaansche „Prima- vera" verlangen, waar alles reeds prachtig groeit en bloeit, als wij onze kachels nog niet kunnen missen. Beide nummers bevatten bovendien eenige fraaie reproducties van schilderstukken van Giotto, Piero di Cosimo en Cima de Cone- gliano. Tezamen met de jongste publicaties der E. N. I. T„ we noemen o. a. de mooie boekjes over Rome, Milaan, Florence en Sicilië, vor men zij prachtig propaganda-materiaal om touristen naar Italië te trekken. Begin februari is de 350ste geboortedag van Jan Pieterszoon Coen in de oude stad der Oost-Indische Compagnie waardig herdacht met een groote rede van dr. Colijn, welke in de Groote Kerk te Hoorn werd uitgesproken en waarna een krans werd gelegd bij den verove raar van Jacatra en stichter van Batavia. Uit het toen gevormde comité is een plaat selijk comité geconstitueerd, dat meende de Coenstemming verder levendig te moeten hou den door 't organiseeren van 'n nat. zomerfeest. Hiervoor zijn thans de data vastgesteld, n.l. 30 Juni en 1, 2, 3 en 4 Juli a.s. y Voor dit nationale feest bestaat zeer groote belangstelling, zooals blijkt uit de medewer king, welke van verschillende zijden wordtf be toond. Allereerst wordt met medewerking van het Koloniaal Museum te Amsterdam in den Parkschouwburg een groote tentoonstelling ge organiseerd, onder leiding van den gemeente archivaris den heer J. C. Kerkmeijer. In de plaatsing van de verschillende stands zal de verhouding NederlandIndië tot uitdruk king komen. Men zal hier een goed beeld kun nen ontvangen van den handel tusschen de twee deelen van ons Rijk. Op het Doelenplein, het oude Schuttersveld, wordt een Indisch marktplein gesticht, waar bij verschillende attracties worden gevormd en in een Indisch restaurant zal kunnen worden gerijsttafeld. Den eersten avond, 30 Juni, zal Coen worden ingehaald, zooals hij uit Indië terugkomt over de Zuiderzee. Hij wordt ontvangen door een feestelijk Hoorn, dat de vroegere Zuiderzee gaat verlichten met teertonnen. Verschillende verlichte vaartuigen zullen hem tegemoet va ren. Daaraan neemt ook de Hoornsche vis- schersvloot deel. Coen wordt verwelkomd door de vroedschap en doet zijn intrede op den Passar. Vrijdags en Zondags wordt een historische optocht gehouden, waarin Coen's leven en strij der. worden vertoond. Deze optocht staat onder leiding van den heer Joh. M. Ridderikhoff. Na den optocht wordt een herhaling gegeven van eer. groot historisch spel „Onze groote zoon", waarvan de première op Woensdagavond 1 Juli wordt gegeven. Dit spel wordt driemaal vertoond: Donderdag avond, Vrijdag- en Zondagmiddag. De toon kunstenaar Gerard H. Boedijn heeft hiervoor verschillende muzieknummers gecomponeerd en hij heeft de leiding over ongeveer 150 zangers, terwijl ook het harmoniegezelschap „Kunst na Arbeid" zijn medewerking verleent. Zeer veel belangstelling bij Uitvaart en begrafenis Heden is te 's-Hertogenbosch onder enorme belangstelling de plechtige uitvaart gehouden voor de zielerust van wijlen jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, oud-burgemeester van 's-Hertogenbosch, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De kathedrale basiliek droeg den hoogsten rouw en honderden kaarsen waren ontstoken op de altaren, in de straalkapellen en rondom de beeltenis van de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch. Aan het hoogaltaar werd de H. Mis van Re quiem gecelebreerd door den Deken der stad, plebaan Brekelmans, met assistentie van de wel- eerw. heeren Heerkens en Maas, kapelaans van St. Jan. Onder leiding van Piet Kallenbach voerde het zangkoor de Mis van Perosi uit. Aan drie zijaltaren werden H.H. Missen ge lezen. Z.H.Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch, had plaats genomen op zijn zetel, terwijl aan de Evangeliezijde van het al taar gezeten waren Mgr. C. C. Prinsen, de pre laat van de Abdij van Berne te Heeswijk, de pastoors der stad en tal van geestelijken uit Den Bosch en elders. Voorts waren aanwezig de Commissaris der Koningin, leden van de Eerste en Tweede Kamer, de Ridderschap van Noord- Brabant en leden van de Souvereine Orde van Malta; burgemeester en wethouders van Den Bosch, het bestuur der R.K. Raadsfractie, de putaties van den Ned. Bond „Het Metalen Kruis", waarvan de overledene eere-president was; den Ned. Bond tot steun van Miliciens; de Dioc. Missievereeniging; den Bosschen Kunst kring; 's-Hertogenbosch' Belang; het Bossche Comité van het Roode Kruis; de afdeeling Noord-Brabant van den bond van oud-onder- officieren; tal van andere vereenigingen waar aan Jhr. van der Does de Willebois tijdens zijn tientallen van jaren in besturen en sociaal werk is verbonden geweest en vele anderen. De buitengewone belangstelling bewees bij zijn laatsten gang door de stad, welke hij zoo lang heeft bestuurd, hoe de oud-burgemeester de sympathie en hoogachting genoot der bur gerij. Na de H. Mis vormde zich de lange stoet, welke het stoffelijk overschot van de basiliek naar het kerkhof te Orthen vergezelde. De bij zetting geschiedde in den familiegrafkelder. Op het kerkhof werd niét gesproken. Het Kon. 's-Hertogenbosch' Mannenkoor zong ten afscheid rondom de groeve van zijn be minden beschermheer. Het vorige jaar is door den Plantenziekten- kundigen Dienst verschillende malen in de bladen er op gewezen, dat het noodzakelijk is in de aardappelvelden, vooral in de provinciën Limburg, Noord-Brabant en Zeeland, op het voorkomen van den Coloradokever te letten en onmiddellijk mededeeling te doen ten gemeen tehuize en aan de ambténaren van den Plan- tenziektenkundigen Dienst van zijn aanwezig heid, indien deze ergens wordt vastgesteld. Dit is noodig, zoowel omdat het insect een ernstig gevaar voor de aardappelcultuur oplevert, als wegens de moeilijkheden bij den uitvoer Van onze land- en tuinbouwproducten, die zijn aan wezigheid kan veroorzaken. Daarom ook moe ten dadelijk de krachtigste bestrijdingsmaat regelen genomen worden. In 1936 is de kever, voor zoover ons bekend, in ons land niet opgetreden, maar in België is hij op verschillende plaatsen op ongeveer 2025 K.M. van onze grenzen verwijderd, ge vonden. Daarom is het dit jaar nog noodzakelij ker dan het in 1936 reeds was, dat in ons land door allen, die aardappels telen, met groote aandacht naar het insect in hun gewas wordt gezocht. Het is niet voldoende als alleen tijdens de gewone bewerkingen SS 9f 2SSS De verwoesting, die de coloradokever aanricht op de aanwezigheid van het insect, zijn lar ven of de door deze veroorzaakte blad!- beschadigingen wordt gelet, maar het is noodig, dat ook meermalen opzettelijk het gewas daarop wordt geïnspecteerd. Voor ons geheele land is het van het aller grootste belang, dat geen haard van den Co- loradekever onopgemerkt blijft, want als op een plaats de nakomelingschap van een kever tot volledige ontwikkeling mocht komen, zou dit een zoodanige verspreiding van het insect over de omgeving en daardoor de vorming van zoo vele nieuwe haarden tot gevolg hebben, dat volledige uitroeiing dan uiterst moeilijk zou worden. De Coloradokever verlaat in Mei en Juni, als de temperatuur voldoende hoog is, den grond, waarin hij overwinterd heeft en begeeft zich dan naar aardappelplanten, waarvan hij de bladeren eet en waarop de eieren gelegd worden. De uit deze eieren komende larven eten ook gaten in de bladeren. Men moet er dus op letten of de roode larven of wel de pl.m. 1 c.M. groote gele kever met 10 zwarte strepen op de dekschilden op het aardappelloof aanwezig zijn en op de door deze veroorzaakte bladbeschadiging. Als de haard laat ontdekt wordt, als de lar ve» reeds ïn den grond gekropen zijn om te verpoppen, dan kan men alleen de beschadig de bladeren vinden. Het is gewenscht, dat men daarvan ook mededeeling doet, opdat vastge steld kan worden of de vreterij veroorzaakt is door den Coloradokever of door een ander in sect. Vooral de maanden Juni en Juli zijn voor het onderzoek de belangrijkste. Laat iedere teler van aardappelen, boer, tuin der of particulier in het belang van het ge heele land medewerken en laat er dus vooral in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland geen aardappelveld zijn, dat in de ko mende maanden niet meermalen opzettelijk en met groote aandacht op de aanwezigheid van den Coloradokever of zijn larven en op de door dezen veroorzaakte bladbeschadiging worclt onderzocht. Laten ook de kinderen de velden ingaan en naar het insect zoeken. In de drie Zuidelijke provinciën zijn op alle scholen en op vele plaatsen, waar land- en tuinbouwers bij eenkomen, gekleurde plaatjes met modellen van den kever en de larve aanwezig. Daardoor kan iedereen weten, hoe deze er uitzien en ze dus herkennen, als hij ze ergens ziet. Voor iedereen gelde dus: Let op den Colora dokever. Ripolin isduurzaom en door groot uitstrijkvermo- gen voordee- lig in 't ge bruik. rnjrmfl De plechtigheden, welke te Londen hebben plaats gehad bi) de kroning van het Konings paar moeten ook op den buitenstaander en buitenlander indruk hebben gemaakt. Het christelijk cachet van deze plechtigheden deed weldadig aan, en de band tusschen den koning en de volkeren, waarover hij regeert, ontleent daaraan zijn hoogste wijding en diep ste beteekenis. Welk een verschil tusschen deze eeuwenoude en op wederzijdsche rechten steunende Monar chie en de dictatuur!! Hoe dicht staan het hoofd en de leden van dit wereldrijk bij elkaar, en hoe vormen zij als 't ware een groot gezin, waar gezag en vrijheid samengaan in den dienst van het gemeenschap pelijk welzijn. De rede, door den nieuwen souvereïn tot zijn volk gericht, geeft daarvan op treffende wijze getuigenis. En zoo doet de Monarchie, vrij van alle ab solutisme, zich hier weer kennen als een zegen voor een volk, waarvoor de natie slechts dank baar kan zijn. Van groote beteekenis is daarbij ook de per soon van den souverein. Een model-koning behoort ook een model- mensch te zijn. Dat is hij aan zijn hooge waardigheid ver plicht, aan zijn hooge waardigheid en aan zijn land. Aan Metternich wordt het woord toege- geschreven, dat het grootste gevaar voor de Monarchie dreigt van den kant der monarchen. Hij bedoelde daarmede de monarchen, die niet op de hoogte staan van hun zware en ver antwoordelijke taak. De geschiedenis kent er droevige voorbeelden van. De persoon van den nieuwen koning schijnt ook onder dit opzicht de beste waarborgen te bieden voor een gelukkige regeering, tot heil van het Britsche imperium. P. S. De nationale bedevaart naar Renkum van de federatie van R. K. Rijwielbedevaartclubs in Nederland, Sub Tutela Matris, zal dit jaar op 12 en 13 Juni a.s. worden gehouden. Iedere R. K. wielrijder kan aan deze bede vaart deelnemen evenals groepen en jeugdgroe pen onder eigen leiding. In Renkum is er ge zorgd voor een zeer billijke gelegenheid voor lo gies, zoodat dit voor niemand een beletsel be hoeft te zijn. De volgende routes, waarbü men zich kan aansluiten staan reeds vast: Amsterdam, via Gooi, Amersfoort, Ede, Ren kum. Den Haag, Utrecht, Wageningen, Renkum. NijmegenRenkum. t Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt en programma's en deelnemerskaarten kimnen worden aangevraagd aan het Nationaal Bureau van Sub Tutela Matris, Koninginneweg 70, Hil versum. In Amsterdam zijn voorts inlichtingen te verkrijgen aan het afdeelingssecretariaat, Nieuwe Nieuwstraat 22. Over het programma kan reeds het volgende worden medegedeeld: De bedevaart wordt wederom in twee gedeel ten gehouden, Zaterdagavond 12 Juni om negen uur is er een plechtig Lof met predikatie, waarna lichtprocessie door het processiepark. Zondag 13 Juni is er vanaf 's morgens zeven uur gelegenheid om te communiceeren. Daar na gelegenheid voor ontbijt. Om negen uur wordt een plechtige Hoogmis opgedragen met predikatie door den algemee- nen geestelijken leider, Praeses W. H. Simons. Na de Hoogmis vindt de plechtige processie met het genadebeeld plaats in het processie park met hulde en toewijding aan de H. Maagd bij het rustaltaar. Om half twaalf zijn de plechtigheden geëin digd. De Nederlandsehe Nationale Bedevaart naar Lourdes zal dit jaar zijn van 9 tot en met 18 Augustus a.s. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar we derom twee pelgrimstreinen benevens de zie- kentrein vertrekken van Roosendaal, terwijl de derde pelgrimstrein op 9 Augustus van Nijme gen naar Lourdes vertrekt en te Venray, Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht zal stoppen om aldaar de pelgrims op te nemen. De verzorging van de zieken, die allen met den ziekentrein vanaf Roosendaal zullen ver voerd worden, zal ook dit jaar wederom plaats hebben door de Vereeniging tot Ziekenverple ging van O. L. Vrouw van Lourdes, onder di rectie van Jhr. mr. F. van Nispen tot Seve- naer. De medische leiding is ook dit jaar we derom toevertrouwd aan dr. Th. Platte te Heerlen. Reeds werd de toezegging ontvangen, dat een groep R. K. Verkenners-voortrekkers aan de Bedevaart zal deelnemen om zich te Lourdes geheel ten dienste te stellen der afdeeling ziekenverpleging. Dames en heeren die te Lourdes behulpzaam willen zijn bij de verzorging en het vervoer der zieken moeten zich opgeven als pelgrim. Eenige vergoeding in den vorm van vrije reis of ver blijfkosten kan hiervoor niet verleend worden. Het werk der ziekenverpleging is uitsluitend liefdewerk. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in dit blad voorkomende advertentie, Vlak vóór de befaamde Rijksdagver kiezingen, welke het nationaal- socialisme in Duitschland de overwinning brachten, vloog het Rijks daggebouw op nimmer geheel en af doende verklaarde wijze in brand. De Nazi's speelden dezen brand uit als een vlammend teeken van het dreigende communistische gevaar, en het is zeker, dat de psychologische uitwerking van deze campagne er mede toe bij heeft gedragen, dat de Hitler-beweging als een triomfeerende Phenix uit de asch van het smeulende democratische puin omhoog wiekte. Is het te verwon deren, dat wij ons deze zonderlinge ge schiedenis herinneren, nu „Volk en Va derland" bulletineert, dat er een aan slag op het leven van ir. A. A. Mus- sert, algemeen leider der Nat. Soc. Be weging is gepleegd op het Blauwe Zand? In ons blad heeft men kennis kunnen nemen van verschillende lezingen van dezen aanslag. Hoe de toedracht precies is geweest, valt op dit oogenblik niet met ontwijfelbare stelligheid uit te maken, maar zeker is, dat Mussert een zweep bij zich had, toen hij partijgenooten in de als zeer communistisch bekende wijk per auto ging bezoeken, terwijl zijn chauffeur een revolver droeg. Hieruit blijkt, dat de N.S.B.-leider verwachtte, dat hij zich zou moeten verdedigen, want zelfs van hem kunnen wij niet aannemen, dat hij een zóó groote voor liefde voor de zweep heeft, dat hij op elk autoritje zulk een onsympathiek tuchtigingsinstrument, herinnerend aan den knoet der Tsaristische Kozakken,me- deneemt. Mussert kende de gezindheid van de buurt-bewoners van het Blauwe Zand, want hij ging juist naar die buurt toe, omdat partij genooten zich hadden beklaagd over de „terreur", welke zij daar zeiden te ondervinden. Met 't oog op die gezindheid had hij zich van 'n werktuig voorzien, dat bij beschaafde volken alleen voor dieren wordt gebruikt. Hij is dus willens en wetens 'n mogelijk incident tegemoet gesneld, ja, het maakt sterk den indruk, dat hij een incident heeft gezocht. Hij heeft gevonden, wat hij blijkbaar ver wachtte, en nu tracht de N.S.B. hem tot held en martelaar te maken door te ver kondigen, dat men haar algemeen leider naar niets meer of minder dan het leven heeft gestaan. De ophef, welken zij na tuurlijk met politieke bedoelingen van dit geval maakt, zal op elk nuchter den kend mensch een geheel andere uitwer king hebben dan zij zich blijkbaar kan voorstellen. Het spreekt van zelf, dat wij elke po litieke geweldpleging ten scherpste af keuren en veroordeelen, onverschillig aan welken kant zij wordt bedreven maar even van zelf spreekt, dat hij, die bereid is desnoods met geweld het Nederland sehe volk naar zijn dictatorshand te zet ten, wanneer hij eenmaal de macht daartoe zou hebben gekregen, een der laatsten is om zich over geweldplegingen te mogen beklagen. Een incident, als Mussert thans is overkomen, behoort nu eenmaal tot het risico van het bedrijf van aspirant-dic tatoren en als dat risico zeer opzichtig niet wordt vermeden, wijt een ieder het aan dengene, die er zich moedwillig aan blootstelt. Hoe Mussert persoonlijk deze zaak tracht op te blazen, bewijst hij door zijn geval op één lijn te stellen met de schokkende gebeurtenissen te Clichy. Zegt geen spreekwoord, dat de ware hel den bescheiden zijn? De Rexisten-leider in België Degrelle beweerde tijdens den verkiezingsstrijd tegen van Zeeland óók de dupe geweest te zijn van soortgelijke nimmer geheel duidelijk geworden „aan slagen" en een vergelijking met diens lot zou wellicht reëeler zijn geweest. De zgn. „aanslagen" hebben Degrelle niet gebaat in zijn verkiezingscampagne. Zijn nederlaag was overtuigend. Moge het politiek gevolg van den „aanslag" in het Blauwe Zand voor Mussert hetzelfde zijn. De Nederlandsehe Groenten- en Fruitcentrale brengt ter kennis van houders van een tuin bouwteeltvergunning voor vroege aardappelen en/of Eigenheimers, dat aanvragen tot geheele of gedeeltelijke teruggave van betaalde aard appelheffing of tot geheele of gedeeltelijke ont heffing van een aangegane verplichting tot betaling van aardappelheffing op grond, dat de voor 1937 toegewezen vergunning niet geheel wordt benut, om in behandeling te kunnen worden genomen, vóór 1 Juni a.s. moeten zijn ingediend bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, afd. Tuinbouw, waartoe de vergunninghouder behoort. 's-Gravenhage, 14 Mei 1937. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden, nam het bestuursvoorstel aan tot verleening van machtiging aan de directie tot medewerking bij de oprichting van de „Vereenigde Vorstenlandsche Cultuur Maat schappij N.V." en verwierp 't voorstel van een aandeelhouder om de reorganisatie van de Cul tuurmaatschappij der Vorstenlanden twee jaren uit te stellen. Donderdagavond had het vierjarig zoontje van den timmerman W. te Enter het ongeluk in den kelder te vallen. Ofschoon dadelijk ge neeskundige hulp werd ontboden trad de dood ..spoedig in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9