IBIS SHAG lebber... man! ffletv&t&aal den dag Het Zeemonster yam Nagasaki 0?) PALTHE AKKERTJES '7' Dobbelmanti Een week verschrikkingen SrriK I De koning der j <r-S> PALTHE'S EXTRA SERVICE DINSDAG 18 MEI 1937 DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Vos behoudt de leiding AKKER.CACHETS ATHLETIEK Nederlandsche athleten te Parijs NEDERLANDSCHE ATHLETEN NAAR HET BUITENLAND Sterke damesploeg naar Krefeld LAWNTENNIS OM DE DAVIS CUP België slaat Zwitserland met 41 PolenTsjecho Slowakije 1—4 Stephens verbetert een wereldrecord WANDELSPORT BRUSSEL—ROTTERDAM Een ploeg van 24 wandelaars volbrengt den tocht HET ROT WEISS-TOURNOOI TE BERLIJN Cejnar wint van von Cramm MOTORSPORT Van Dijk heeft succes bij de Teterower bergraces Wie is de gelukkige? VOOR VEILIG VERKEER Controle van het vrachtauto- materieel Passagierslijst HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de jneeste andere. Examen Ziekenverpleging dipl. B Universitaire examens PERIODIEKE PERS In September viering van het zilveren jubileum Machinisten-examen NAAR HET ENCELSCH „Ik wist niet genoeg van deze zaak af, om, ;cV In het Parkhotel te Amsterdam werden op beide Pinksterdagen de vierde en vijfde ronde van den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland gespeeld. De resultaten waren als volgt: Eersten Pinksterdag: C. SuykA. Ligthart 20 J. H. VosB. Dukel 11 W. Rustenburg—J. C. P. Kalden 0—2 J. MetzC. J. Lochtenberg 20 Ph. J. HamA. de Graag 02 F. Tusveld—R. C. Keiler 1—1 Tweeden Pinksterdag: A. LigthartA. de Graag 11 C. J. LochtenbergR. C. Keiler 02 J. C. P. KaldenP. Tusveld 11 B. DukelPh. J. Ham 20 C. SuykJ. Metz 02 J. H. VosW. Rustenburg 11 De stand is nu als volgt: J. H. Vos 5 3 2 0 8 R. C. Keiler 5 2 3 0 7 J. Metz 5 2 3 0 7 J. C. P. Kalden 4 13 0 5 W. Rustenburg 5 2 2 1 6 B. Dukel 5 13 15 A. de Graag5 1 3 1 5 F. Tusveld 5 13 15 Ph. J. Ham 4 1 1 2 3 C. Suyk 5 1 1 3 3 A. Ligthart 5 0 2 3 2 C. J. Lochtenberg 5 1 0 4 2 Zoo langzamerhand begint er eenige teeke- ning te komen in den strijd en er deen zich slechts weinig verrassingen voor. Vos heeft de leiding behouden, doch tijdens de beide Pink sterdagen heeft hij naast Keiler een concur rent erbij gekregen, die zijn positie tijdens het weekend aanzienlijk heeft verbeterd, namelijk Metz, de ex-kampioen van Amsterdam. Deze begon met drie remise-partijen, o.a. ook tegen Keiler, doch twee overwinningen op Suyk en Lochtenberg hebben hem naar boven geplaatst, en hoewel er omtrent een einduitslag nog niets valt te voorspellen momenteel, komt het toch hierop neer, dat Vos danig op z'n qui-vive moet zijn met twee zulke naaste concurrenten. In de vierde ronde wist Metz een punt in te loopen op Vos en Keller, die beiden remise speelden, respectievelijk tegen Dukel en Tus veld. De Almelo'er is de verrassing van dit toumooi. Hij speelt een zeer behoorlijke partij en bewijst overduidelijk, juist ook door zijn remise tegen Keiler, dat er in het Oostelijk district goed wordt gespeeld. De IJmuidenaar Ligthart presteert niet veel in dezen wedstrijd. Meestal eindigt hij bij de middenmoot, doch thans huist hij in de lagere regionen, waartoe zijn nederlaag tegen z'n stad genoot Suyk ook heeft bijgedragen. Suyk, de nieuwe meester, speelt voor de eerste maal in het nationale kampioenstoumooi mee en van zijn debuut had men meer verwacht. Suyk behoeft nog niet te wanhopen en al loopt het hem nu niet mee, hij is nog jong genoeg om te bewijzen, dat hij den meestertitel ten volle Waardig is Onverwacht verloor Rustenburg van Kalden, waardoor de G. S.-er zich des te meer schrap zette in de ronde van Maandag, nu het tegen Vos ging. Het werd een klassieke partij, waarin Rustenburg den Amsterdamschen kampioen geruimen tijd van het centrum hield otr.' te trachten schijf 27 aan te vallen. Bijtijds kwam Vos echter op veld 28 en het middenspel bracht beiden G. S.-ers een gelijkwaardig spel. De Graag kon z'n twee puntjes tegen Ham best gebruiken. De kampioen van het Rotter- damsch district, die zoo goed begon, zakt af. Maandag tegen Dukel accepteerde hij een op sluiting aan den korten vleugel, Welke door den IJmuidenaar consequent werd behandeld en na serieuze doorvoering stukverlies voor Ham ople verde. Ham brak nog door naar dam, maar het werd een eindspel van vier tegen twee, dat den Rotterdammer in een verloren positie plaatste. De Graag en Ligthart speelden in een kalme partij remise, terwijl Lochtenberg tegen Keiler verloor door een eleganten damslag volgens meerslag-principe, en hoewel het afspel nog niet zoo eenvoudig was, gaf de titelhouder Loch tenberg toch geen kans meer. Kalden en Tusveld speelden een stevige partij, door beiden correct behandeld en zonder noe menswaardig voordeel voor een van beiden. In den overgang van midden- naar eindspel nam Tusveld een dubbelen ruil, die hem van de remise verzekerde. Vos kwam tegen Rustenburg in het midden spel in het voordeel door een strategisch goed geziene bezetting van veld 22, waardoor een korte vleugel-aanval dreigde. Rustenburg ver dedigde zich in tijdnood hardnekkig, maar Vos 'Jlederlandseh Product en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te heb ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw pijnen, 'n Kou, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont forceerde een doorbraak naar dam. Een z.g. plakken verhinderde Vos echter om den dam te behalen, Rustenburg kreeg tegenkansen en maakte daar een dankbaar gebruik van om de remise te bevechten. Door het feit dat èn Osendarp èn Van Beveren niet konden deelnemen aan het inter nationaal athletiekfeest te Parijs, bleef de Ne derlandsche afvaardiging beperkt tot Boersma. die zoowel op de 100 Meter als op de 183 meter met een eervolle derde plaats eindigde. Beide malen waren de Engelschman Pen nington en de Duitscher Borchmeyer hem te snel, doch niettemin heeft onze landgenoot een uitstekenden indruk achtergelaten. Op de 100 meter had Boersma zijn serie gewonnen in 111/5 sec. In de finale trof hij als tegenstan ders Pennington, Borchmeyer, Malfreydt, den Belg van Geenhuizen en Dessus. Borchmeyer startte snel. Pennington lag tweede, terwijl Boersma van het begin af een feilen strijd voerde met Malfreydt voor de derde plaats. Op de laatste 15 meter ging de Engelschman Borchmeyer onweerstaanbaar voorbij, terwijl Boersma met miniem verschil de derde plaats voor Malfreydt kon bezetten. De tijd van Pennington was 10 4/5 sec. De jeugdwedstrijd werd gewonnen door de Union St. Gilloise met 20 punten. De ploeg van de „Snelvoeters" werd derde met 15 punten. Naar wij vernemen, zal 'n sterke Nederland sche damesathletiekploeg deelnemen aan de in ternationale wedstrijden, welke op 4 Juli te Kre feld en op 6 Juli te Wuppertal worden gehou den. De damesathleten, die na wedstrijden, wel ke in de komende weken plaats vinden, zullen worden aangewezen, komen uit in de nummers 100 meter, 4 x 100 meter estafette en 80 meter horden. Voor de wedstrijden te Krefeld en speciaal voor die, welke op 2 Juli te Berlijn worden ge houden, waren ook Osendarp en van Beveren uitgenoodigd, doch de nationale technische commissie der K. N. A. U. kon deze uitnoodi- ging voor onze snelste sprinters niet aanvaar den in verband met het feit, dat op 27 en 29 Juni resp. te Boedapest en te Weenen de lan den wedstrijden tegen Hongarije en Oostenrijk op het programma staan en begin Juli al weer de reis naar Scandinavië zal aanvangen voor den te Stockholm georganiseerden landen-wedstrijd tegen Zweden. Op 1 Augustus zijn te Londen internationale wedstrijden uitgeschreven en ook hiervoor zyn invitaties voor de beste Nederlandsche sprin ters binnengekomen, ook deze uitnoodiging zal moeten worden afgewezen, daar op genoemden datum de Nederlandsche kampioenschappen worden verwerkt. daarvan opgedragen aan de technische com missie der Rotterdamsche Wandelsportvereeni- ging, wier voorzitter, de heer P. Dijkman, als leider optrad. Zondagmiddag om half vier begonnen de deelnemers hun marsch. Telkens na 10 K.M. wachtte de autobus de groep op om haar van het noodige te voorzien. Bovendien werd te Antwerpen van half elf tot bij twaalf uur Zondagavond gerust en gedineerd en Maandag morgen van half negen tot half tien konden de loopers te Breda wat langer uitrusten. Te kwart over vier in den nacht was de Neder landsche grens te Wuestwezel bereikt. Na een voor enkelen moeilijk traject BredaMoerdijk kwam de groep te een uur te Moerdijk aan. Na een half uur pauze vertrok men verfrischt weer verder en alleen te Rijsenoord werd nog 25 minuten vertoefd om de laatste etappe frisch te kunnen afleggen. Om half zeven, dus na een tocht van 27 uur, arriveerden de wan delaars. in Rotterdam-Zuid, waar vele belang stellenden hun komst afwachtten. Voor de derde maal heeft thans een groep Nederland sche wandelaars dezen marsch BrusselRotter dam zonder uitvallers volbracht. VOOR DE PIJP, De te Brussel voor de tweede ronde der Euro- peesche zóne van het Davis Cup-tournooi tus schen België en Zwitserland gespeelde wed strijd is door de Belgen met 4—1 gewonnen. De uitslagen waren: Nayaert (België) sl. Ellmer (Zwitserland) 13—11, 6—3, 6—3. Fisher (Zwitserland) sl. Lacroix (België) 64, 6—2, 8—6. Lacroix en de Borman (België) sl. Steiner en Maneff (Zwitserland) 62, 64, 61. Lacroix (België) sl. Ellmer (Zwitserland) 6—0, 6—4, 6—1. Nayaert (België) sl. Fisher (Zwitserland) 4—6, 6—0, 4—6, 6—3, 6—3. De te Warschau gespeelde Davis Cup-wed strijd tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije is door laatstgenoemd land met 41 gewonnen. Daar Hecht op den laatsten dag de partij te gen Tarlowski gewonnen gaf, kwam Polen zon der strijd aan een punt. De laatste resultaten waren: Hecht en Caska (Tsjecho Slowakije) sl. Tloczynski en Hebda (Polen) 61, 57, 61, 6—4. De bekende Amerikaansche athlete, Helen Stephens, heeft een wereldrecord verbeterd tij dens athletiekwedstrijden te New York. Zij slaagde erin het wereldrecord over 100 yards te verbeteren met 1/10 seconde. De nieuwe tijd be draagt 10 5/10 seconde. Helen Stephens is nu houdster van drie wereldrecords. Een ploeg van 24 Nederlandsche wandelaars, na een strenge training uit een groot aantal gegadigden geselecteerd, heeft met succes en zonder uitvallers een marsch BrusselRotter dam over 152 K.M. gemaakt. De Nederland sche wandelsportfederatie had de organisatie De Tsjechische tennisspeler Cejnar, die kort geleden in het heerenenkelspel van het inter nationale tennistournooi van Blau Weiss op de eerste plaats eindigde, heeft met een sensatio- neele 86, 06, 64, 64 overwinning op den Duitschen Davisbekerspeler Gottfried von Cramm ook het heerenenkelspel van het inter nationale tennistournooi van Rot Weiss te Ber lijn gewonnen. In deze ontmoeting bleek von Cramm er vol komen uit te zijn en aangezien de Tsjech een uitstekende partij speelde, was het pleit spoedig beslecht. De uitslagen van de eindstrijden luidden: HeerenenkèlspelCejnar (Tsjecho Slowakije sl. von Cramm (Duitschland) 86, 06, 64, 6—4. Damesenkelspel: mevr. Sperling (Denemar ken) sl. mej. Ullstein (Duitschland) 60, 63. Gemengd dubbelspel: mej. Dearman en Hu ghes sl. mevr. Sperling en Kukuljevic 75, 75. Heerendubbelspel: Von Cramm en Henkei Hughes en Tuckey werd bij den stand 64 46, 68 op wensch van de Engelsche spelers afge broken, daar zij met den trein naar Parijs moes ten. Bij de prijsuitreiking gaven de Duitsche spelers den prijs aan hun Engelsche tegenstan ders. Bij de Maandag gehouden Teterower bergraces boekte onze landgenoot van Dijk een fraai suc ces, toen hij in de klasse tot 350 cc. met zijn Eysink-Jap de eerste plaats bezette. De wedstrijden konden niet geheel beëindigd worden, daar een noodweer, gepaard gaande met heftige hagelbuien de wedstrijdbaan onbruik baar maakte. De regen der laatste dagen had het traject trouwens toch al buitengewoon glad gemaakt. De belangrijkste uitslagen waren: 250 cc. klasse: 1. Bertram met G. H. Record, 13 min. 29.4 sec., 66.7 K.M. gem. per uur; 2. Hum phries (Engeland) met O. K. Supreme, 14 min. 15.2 sec. Tot 350 cc.: 1. van Dijk met Eysink-Jap, 12 min. 46.2 sec. gem. uursnelheid 70.55 K.M.; 2. Drews met Jap, 13 min. 5.4 sec.; 3. Fleischmann met Triumph, 13 min. 12.2 sec. In de trekking van de Staatsloterij is de prijs van 15000 gevallen op no. 6242. De Bond van bedrijfsautohouders, onder lei ding van den oud-Minister van Waterstaat, het Tweede Kamerlid ir. M. C. E. Bongaerts, orga niseert een controle van het vrachtautomate- rieel in ons land op verkeersveiligheid. Men zal op den weg brengen een automobiel, voorzien van de noodige apparaten, teneinde op markt dagen in verschillende plaatsen van ons land het bedrijfsauto-materieel te controleeren. Het is de bedoeling, dat deze wagen een tocht door ons land zal maken en plaats voor plaats en district voor district zal bezoeken. Passagierslijst van het M.S. „Poelau Roebiah" d.d. 14 Mei van Amsterdam. Naar Ned.-ïndië: H. Bakx, mej. v. Benthem, mevr. v. d. Berg en kinderen, mr. D. Boon en echtgen., F. de Ceuninck van Capelle, J. Cochius, mevr. Collier en kinderen, mevr. de wed. W. Ef- ting, mej. E. Efting, P. Gailois, A. van Gelder en gezin, H. Goudriaan en echtgen., M. Hagenouw, J. d'Hane en gezin, mevr. M. Hanekuyk v. d. Hoorn en kind, mevr. F. Hegeraat, mevr. G. van Heynsbergen, mevr. S. Knoller, mevr. M. Kuyken, H. Lopes Cardozo, mej. M. van der Meer, A. Mola nus, P. Potjer, mevr. de wed. ds. Schouten, mevr. W. Sieburgh, mevr. C. Smit, mevr. Taytelbaum, mevr. H. Teepe, P. van Velzen en gezin, P. van der Weg, C. v. d. Weiden en gezin, G. Wouters en eenige passagiers voor Genua. Het boterde niet al te best tusschen de compagnons van de firma Ballot en Pétin. Ballot was een uiterst voorzichtig en knap zakenman, met een enorme ervaring en menschenkennis en een norsche, grauwende manier van optreden, die een gevoelig karakter perfect wist te verbergen. Pétin was een uiterst vlot en gemakkelijk koopman met een enorme flair en handigheid en een aangename, innemende manier van op treden, die wonderlijk wel zijn oppervlakkigheid dikwijls wist te verbergen. In de gezamenlijke zaken vulden de heeren Ballot en Pétin elkander uitmuntend aan en zij hadden in hun patent-bureau gedurende de twaalf jaar van het bestaan reeds menig patent gekocht, verkocht en voordeelig geëxploiteerd. Pétin bezat echter ook nog een onoverwinne lijke zucht naar het avontuurlijke en op reke ning daarvan had Ballot twee feiten geplaatst, waardoor het in de firma den laatsten tijd niet al te best „boterde". Ballot had gemerkt, dat Pétin merkwaardig goed omging met de secretaresse, die voor acht maanden bij de firma in betrekking was geko men; Ballot voorvoelde een huwelijk, al werd hem geen enkele mededeeling gedaan, en daar hij wel verstand had van zaken, doch niet van huwelijken, vond hij dat zooiets een gevolg was van de avontuurlijke neigingen van zijn com pagnon. Het tweede feit was, dat Pétin bezig scheen met een „affaire", die hij Ballot niet lustte of niet weten mocht. Doch Valéria Montagne wist daar meer van. Pétin had er haar alles van verteld: „Ballot is een vrek en een gek, maar overigens een puikje als compagnon. Hij is in staat ons compagnon schap te verbreken, als hij hoort dat wij ver loofd zijn; hij zal alleen het feit accepteeren, dat ik je voorstel als mijn vrouw. Je ziet dus, dat Ballot een gek is, maar hü is ook een vrek. Hij neemt juist zooveel geld voor ons uit de zaak als noodig is om van te leven en daarom ben ik bezig een patent te koopen op eigen ge legenheid, anders kan ik niet eens behoorlijk een huis installeeren en je trouwen." Overigens was Pétin vol over zjjn „patent", een specialen vergasser, die enorme voordeelen bood. Valéria had weinig, beter niets, kunnen veranderen in Pétin's plannen, en daar ze heel veel van hem hield, wachtte ze den loop der dingen af. Alles ging gesmeerd. Op een goeden dag, dat was twee maanden na zijn mededeelingen aan Valéria, kondigde Pétin aan dat „de zaak voor elkaar" was. Het vergasser-patent was gekocht, de datum van den trouwdag kon worden vast gesteld en Pétin had nog slechts te zorgen voor een gunstigsten verkoop van zijn „Koning der vergassers". Drie weken vóór het huwelijk kwam er een vreeselijke kink in den kabel. De „Koning der Vergassers", persoonlijk, wenschte betaling van zijn patent, Pétin had uitstel bedongen en er kwam oneenigheid. De heer Provanti, als Koning der Vergassers, besloot zijn schriftelijke aanmaningen met een bezoek aan de firma enwerd door Ballot ontvangen. Des middags barstte het onweer los en de elementen, in dit geval Ballot en Pétin, woed den op het hevigst. Daar Ballot de oudste was* dreigde hij met een likwidatie der firma en Pétin, die de onverstandigste was, dreigde roe» een verlies van zijn handigheid als schakel W de zaken en een afscheid van de secretaresse- Die bliksems sloegen in en de donderslagen, die er op volgden, waren ontstellend. Zooals ieder onweer overdrijft, deed het ook het noodweer bij de firma Ballot en Pétin. Na-grommendi doch zonder definitieve resultaten, verlieten d® compagnons het kantoor en zoowaar klaarde de lucht, by Ballot thuis, weer op. Al was hij ook nog zoo kwaad geweest eB opgewonden, over den heer Pro- s Het „patent" leek hem uitstekend, i VCYQdSSCVS dat gunde hij Pé- tin zelfs niet buiten de firma, maar den „vergasser" zelf wan trouwde hij. Een paar dagen later had hij een nieuw on derhoud met Provanti en besprak met hem d technische zijde van de zaak. Ballot stelde voo over precies één week de heele zaak af te wik" kelen, waarmede Provanti genoegen nam. Doch Ballot nam maatregelen en informaties* Zeven dagen waren verstreken en op het kan toor verscheen in tegenwoorigheid van de conl" pagnons de heer Provanti. Voor het opmake^ der contracten werd ook de secretaresse, Va' léria Montagne, bij de conferentie toegelaten en Ballot voerde het woord. In den loop van he^ gesprek vroeg Ballot: „U is toch electro-inge- nieur, nietwaar meneer Provanti?" „Ja zeker, electro-ingenieur, gediplomeerd y® Brussel; al ben ik Amerikaan, ik studeerde m Europa." Maar verschillende technische kwesties ge sprak de heer Provanti toch niet met de juist® nauwkeurigheid en er viel een lange pauze, na dat de „uitvinder" een geheel verkeerde theon vrij duidelijk lanceerde. Plotseling riep Ballot scherp en als dringen verzoekend: „Kellner Onmiddellijk kwam de heer Provanti uit zU gedachtenwereld terug, sprong op en ging even snel weer zitten.... Ballot schelde. Er kwamen een inspecteur van politie en Valéria's vader binnen. Toen onthuld^ Ballot zijn bevindingen. Provanti was een zwen delaar, een kellner en een dief. Jaren geleden had hij een der verschillende vindingen, name lijk de plannen voor den „vergasser" gestolen van.... den heer Montagne te Lyon, die er zil® dochter Valéria, een kind nog, nimmer over ge' sproken had. Provanti kreeg twee jaar gevangenisstraf' Ballot kreeg zijn zin, want hij behield het P»' tent in de firma, en Pétin kreeg zijn bruid. firma kreeg geen likwidatie en de heer M°a' tagne kreeg ook niets, want hij gaf de opbreng® van zijn patentrecht aan zijn dochter mee ai bruidsschat. Geslaagd voor het eindexamen B. in Huize Sancta Maria te Noordwijkerhout, de Eerw Zusters M. Reginalda (H. Remmers) en M. Ro saria (M. de Waal), alsmede de dames M. Ba- rendsen, K. Drouven, F. van de Klundert, E. Leenen, J. Melis, Q. van Noort, H. de Roos, A. Selbach, C. Smits, J. Verboom en A. van Vlij men. UTRECHT Bevorderd tot doctor iq de let teren en wijsbegeerte: de heer J. S. Witsen Elias, geboren te Leiden, op proefschrift „Be Nederlandsche Koorbanken tijdens Gothiek en Renaissance". Geslaagd voor het Doet. ex. Rechtsweten schap: G. J. de Graag. Doet. ex. Soc. Geographie: J. de Nooy. Cand. ex. Klass. Letteren: F. H. Parigger. Semi-arts examen: J. P. van Omme, K. Naan- drager. Arts-examen: M. S. L. M. v. d. Boezem. Theor. Tandheelk. ex. Ie ged.: H. A. J. Dro ge, R. Mac Gillavry, L. A. M. Arnolds. Theor. Tandheelk. ex. 2e ged.: M. J. van Dijk, J. H. A. Witte, J. de Jong. Tand-arts examen: T. C. L. Hoekstra. Dezer dagen vergaderde te Amsterdam Vereeniging van uitgevers van nieuwsbladen e,„ tijdschriften „De Nederlandsche Periodieke Per®. onder voorzitterschap van den heer A. J* Strengholt. - In zijn openingsrede gewaagde de voorzitt® van het belangrijke werk, dat in het af geloop® jaar voor de leden, uitgevers van meer dan nieuwsbladen en tijdschriften in ons land, d°°^ de vereeniging kon worden tot stand f®. bracht. Hij sprak verder het vertrouwen uit, het jaar 1937, waarin de vereeniging haar dat 25' def jarig jubileum hoopt te vieren, niet min1 succesvol zal zijn. Tot eerelid van de vereeniging werd benoed1, de heer M. E. H. Warendorf, die meer dan vP jaar als bestuurslid de vereeniging heeft diend. 0 Op voorstel van het bestuur werd besloy® tot invoering van een periodieken-bescherm' voor uitgevers, terwijl tevens het moeilijke 0 derwerp: „saneering van het colportageweze11 werd aangesneden. Besloten werd ten de_p samen te werken met andere vereenigingen reclamegebied, alsmede mét de middenstand® bonden en andere organisaties, waarin adve teerders vertegenwoordigd zijn. Plannen werden ontworpen voor een rijke viering van het zilveren jubileum te 's venhage in het begin van de maand Septemb® van dit jaar. Besloten werd deze jubileumvief'® dienstbaar te maken aan een gepaste Pr°^a ganda voor het nieuwsblad en het periodiek Nederland. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B: Jonkman, te Rotterdam, P. D. van zwe aa Schiedam; voor het theoretisch gedeelte diploma B: C. Gelderman te Apeldoorn. Langzamerhand viel de nacht in. Het licht van de vuurtorens Eindelijk was het weer licht geworden en nu ging Piet Prikkel Drein Drentel beproefde inmiddels een andere manier om het ging aan en nu zagen Piet Prikkel en Drein Drentel duidelijk behoedzaam naar het zeemonster toe. Het dier had echter zijn zeemonster te vangen. Hij ging het dier zout op zijn staart leg- hoe de kop van het zeemonster telkens beschenen werd door vrijheid teruggevonden en was nu erg wild. Bovendien was de gen, maar dezen keer hielp het niet, daar het blijkbaar geen het ronddraaiende licht. „Als het ochtend is geworden,' zei Piet stemming van het beest er niet beter op geworden na al die goed zout whs. Drein Drentel en Piet Prikkel begrepen, dat het Prikkel, „dan ga ik naar hem toe." avonturen, die het met Piet en Drein beleefd had. zeemonster zich door niets meer liet weerhouden. Japonnen die U bij Palthe volledig chemisch laat rei nigen, controleert men spe* ciaal op pasvorm. Verschoten en verbeten plaatsen verft men ?ratii chemisch bij. ij verf japonnen worden alle naden op speciale wijze omnaaid om uitrafelen te voorkomen. 25 „Ik heb er vele redenen voor: meer dan ik Je nu zoo gauw zeggen kan, maar die je be grijpen zult, als je alle verschrikkingen kent, die ik deze week heb doorgemaakt. In ieder geval had haar verlangen, om hem uit den weg geruimd te zien, iets te maken met het pakje, dat je hebt gehaald uit Jermynstreet.... „Een pakje?Welk pakje?" „Wel, het pakje, dat die arme Kibble bij zijn hospita had achtergelaten." „Gerechte Hemel, ja!" riep hij. Dat was haar beweegredenArme Kibble!" „Wat zit er in dat pakje, Val?" „Het testament van mijn oom." „Maarwaaromzou zij „Weet je niet, dat ik verwant ben aan deze familie?" „Welke familie? De Garbutts?" „Ja; Mrs. Garbutt en mijn moeder waren zusters en de man, die nu vijf jaar geleden in Australië overleden is, was de vriend van Kibble en de broer van mijn moeder. Zij was een Miss Foundeyre." „O, juist." „Toen deze oom Foundeyre stierf, had tante, Mrs. Garbutt, al enkele jaren met haar zoon op de Abbey gewoond; zij onderhielden daar het goed, tot de eigenaar zou terugkeeren. Die oom Valentine was niet meer in Engeland geweest, sinds hij, bij den dood van zijn broer, eigenaar was geworden van de Abbey. Toen Mrs. Garbutt hoorde van het overlijden van Oom Valentine, eischte ze onmiddellijk het goed op voor haar zoon, die toen juist meer derjarig was geworden, als universeel erfge naam, zonder er zich over te bekommeren, dat haar zuster mijn moeder ook een zoon had, wien althans een deel van de erfenis toe kwam. Maar de Australische oom wist wel degelijk van mijn bestaan af en daar hij zelf in het geheel geen kinderen had, had hij mij alles nagelaten, omdat ik het kind was van zijn lievelingszuster. Kibble was een van de getui gen bij dit testament en had op zich genomen, dat hij voor de uitvoering daarvan zou zorgen." „En dat testament?...," yroeg ik, terwijl mij nu een licht opging. „Dit testament was het pakje, dat Kibble bij zijn hospita had achtergelaten. Hij zal er Mrs. Garbutt zeker van gesproken hebben, waar hij het had, en zij zal je toen naar Jermynstreet hebben gezonden, om het te halen." „Ja, en toen zij in dit ondernemen niet slaagde, heeft ze zeker besloten, dat ze dien man daar zou laten omkomen, daar ze van meening zal zijn geweest, dat je moeilijk je recht op de erfenis kon laten gelden, als er geen getuige in leven was." „Hoe laag!" prevelde Val. „En de zoon, Bunny? Welk aandeel had hij in dit snoode plan?" „Hij had er in het geheel geen aandeel in; hij wist er niet van af, of nagenoeg niets. Hij verkeerde in de meening, dat zijn moeder Kibble had omgekocht, om zich een paar dagen stil te houden. Zoo iets heb ik hem althans hooren zeggen." Val keek ongeloovig, maar ik wilde die zaak liever laten rusten. Er waren een paar andere dingen, die ik allereerst wilde hooren. „Wil je mij nu vertellen, Val, waarom je zoo geheimzinnig was met je gaan naar Londen?" Er stond een pijnlijke en eenigszins verwij tende uitdrukking in zijn oogen te lezen, ter wijl hij antwoordde: hoop bij je te wekken, Bernice. Ik was bang, dat alles op niets zou uitloopen en ik wilde je die teleurstelling besparen." „Ik schaam mij erg over mijzelve, Val." „Ja, ik vind ook niet, dat je zoo heel goed in deze hebt gehandeld, maar het moet je vergeven worden, al was het alleen, omdat je ons hier bij dien armen Kibble hebt gebracht. De dokter zegt, dat hij het geen paar uren meer zou hebben uitgehouden. De Hemel geve, dat wij tóch al niet te laat zijn!" „Ik had je eigenlijk Zaterdag verwacht. Wanneer heb je mijn brief gekregen?" „Zondagochtend. Hij werd mij gezonden van Earlstoke. Sinds Woensdag ben ik in Londen geweest, al uitkijkend naar Kibble. Gisteren deed ik net je brief open, toen de detective, dien ik gebruikt had, bij mij op de kamer kwam met het bericht, dat ze Kibble tot op de Abbey op het spoor waren gekomen. Ik liet hem toen je briefje lezen en hij kwam onmiddellijk tot de conclusie, dat je Kibble ook op het spoor was, en daarom stond hij er op, om met mij mee te gaan. Maar er was geen trein voor né kerktijd en toen nog maar een echte boemel. Daardoor was ik pas zoo laat hier." „Ik was al bang, dat je in het geheel niet meer zou willen komen, Val." „In het geheel niet meer komen?.... En waarom dan, Bunny?" „Dat zou mijn verdiende loon zijn geweest." „Misschien...." antwoordde hij met teede- ren glimlach naar mij. „Maar, och, dat is eigen lijk zoo moeilijk oordeelen. Bun; dus zullen wij daar maar niet langer bij stilstaan." We hadden nu ook juist het huis bereikt en gingen het deurtje in den muur binnen, waar door Con en Mrs. Garbutt gegaan waren op dien eersten middag, dat ik op de Abbey was. We kwamen nu in het deel van het huis, waar de bedienden verbleven. Ik was daar nog nooit geweest en dus ston den we een paar minuten in de gang, wach tende op iemand, dié ons den weg zou wijzen. Doordat ik steeds zoo in afzondering was ge bleven, sinds ik in het huis was gekomen, waren de meeste bedienden mij vreemd; maar niet lang duurde het, of ik zag Guthrie aan komen en vroeg, of hij ons bij den dokter wilde brengen. Kibble was intusschen te bed gelegd op een zeer rustige kamer. „Al wat wij voor het oogenblik kunnen doen," zei de dokter, „is, dat we hem telkens een lepeltje bouillon ingieten; dat we zijn verband koel houden en hem zoo rustig mogelijk laten liggen." Dus zat ik in de stille, donkere kamer goot den patiënt af en toe enkele drupP*^ bouillon in en tegen dat de schemering k.iTonöe. was er een bekwame verpleegster uit l*0" d gekomen, die mijn plaats aan het zieK overnam. gp Val wachtte op mij buiten het vertrek nam mij mee naar een klein kamertje aC gt, in het huis, waar wij dineeren zouden; toen we door de hall gingen, kwamen we suelo Garbutt tegen, die mij staande hie1 „Wat ziet u er slecht uit!" waren zijn e®1 woorden. „Ik vrees, dat deze ellendige geSf nrü Of* denis u zeer aangepakt heeft. Ik ben vam gfi gen pas van het vasteland teruggekomen ik ben naar onzen zaakwaarnemer gegaan* mij zekerheid te verschaffen, wie hem da drieglijk telegram had gezonden van de 21 van mijn tante." gp. Val nam nu Consuelo eens nieuwsgier» „u „Dit is uw neef, Valentine Brentmore, verloofde," zei ik. y9j» De heeren bogen, maar een blo® schaamte overtoog Consuelo's gelaat en wendde zich weer onmiddellijk tot mij 111 vraag: „re- „Ik zou u graag een half uur alleen ken." .(Wordt vervol»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 14