n Zi l Zes dooden bij auto-ongeluk DIJJERS s m Negrin Vormt een Spaansch kabinet Stoombarkas uit elkaar gesprongen Heiligschennende daad Opstandelingen in Zuid-Albanië De stakingsbacil in Amerika Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS fiOTKL-CAFE-RESTACRANT alle kamers met ontbijt f 3.- P. P. D*6MM 0tTCEG€VEN DOOR DE NV. DRÜiKJCERJJ D'E SP AA RN EST AD, HAARLEM - TELEFOON T3866 DINSDAG 18 MEI 1937 - AVONDBLAD DRIE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20564 De stakingsbeweging onder de kappersbedienden van Parijs heeft niet den omvang genomen, welke zich liet vermoeden. Voor de kapperszaken echter, welke geopend bleven, had de politie handen vol werk om de orde te handhaven Ear go Caballero, die de opdracht weigerde, thans buiten de regeering Geweldige ketelexplosie aan een kade te Hongkong veroorzaakt een ontstellende ramp sneltrein ramt autobus Het Weer Misdadig pamflet bij het tabernakel Arabieren in Palestina in staking Protesten Onder leiding van oud-minister Etem Toto had zich een revo- lutionnaire beweging gevormd Na een kort verzet in wanorde gevlucht Mogelijke oorsprong De speciale trein ging leeg terug Goering verliet Venetië per vliegtuig De geheele koninklijke familie, in de gewaden en getooid met de sieraden behoorende bij de kroningsplechtigheden, werd op Buckingham-palace gefotografeerd. Van links naar rechts ziet men prinses Mary, zuster van den koning; de hertogin van Gloucester; den hertog van Gloucester; koningin Mary; koning George VI; koningin Elizabeth; den hertog van Kent; de hertogin van Kent; koningin Maud van Noorwegen, een zuster van den overleden koning Georg V. Vóór den koning en de koningin staan de prinsesjes Margaret Rose (links) en Elizabeth (rechts) I?i aansluiting op de kroningsplechtigheden is in het St. James-palace te Londen een rijksconferentie bijeengekomen, waar vertegenwoordigers van het geheele Engelsche keizerrijk bijeen waren Auto, die terugkeerde van N.S.B.- landdag te Lunteren, te Alphen a/d Rijn in een sloot geraakt Te hard gereden? Groote ontroering in het Westland Nieuwe staking dreigt in de staalindustrie Staking in de metaalindustrie DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Engelsch vliegtuig neergestort Kerkelijk weekblad in beslag genomen BUITENHOF 42 DEN HAAG Midden in de stad en toch rustig gelegen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. VALENCIA, 17 Mei (Havas). Om kwart over tien gisteravond deelde Largo Cabal lero officieel aan Azana mede, dat hij wei gerde een ministerie te vormen. Nadat Caballero de opdracht tot vorming van een kabinet had teruggegeven, heeft president Aaana verscheidene politieke persoonlijkheden bÜ zich ontboden. Azana heeft daarop den socialist Negrin, minister van Financiën in het demission- naire kabinet belast met de vorming eener hie uwe regeering. Negrin heeft zeer spoedig een nieuw Kabinet Samengesteld. De ministerslUst ziet er als volgt Minister-president en minister van Fi nanciën en Economie Negrin, Buitenlandsche ~aken José Giral, Nationale verdediging Prieto, "Justitie Manuel de Irujo, Binnenlandsche Za- !Jen Julian Zugazajoitia, Onderwijs en Gezond heid Hernandez, Landbouw Vicente Iribe, apenbare werken en Verkeerswezen, Bernardo Diner de los Rios, Sociale Bijstand Jaime Ayguade. Negrin, Prieto en Zugazajoitia zijn socialis- hh; Hernandez en Iribe communisten; Giral, hhksch republikein; Giner de los Rios is lid van be republikeinsche unie; De Irujo is Baskisch nationalist en Ayguade is linksch Catalaan. Het kabinet bestaat uit negen leden, allen behoorende tot de partijen, wier eerste doel het is, den burgeroorlog te winnen en pas daarna Spanje's toekomstigen bewindsvorm ook op economisch gebied vast te stellen. Een telegram uit Valencia meldt, dat de fharchistische syndicalistische unie geweigerd neeft samen te werken tot de vorming van een Kabinet, zooals dit ontworpen is door Negrin. Hongkong, i i Mei (Reuter). Tengevolge van een ontploffing aan koord van een stooirfbarkas van de thaatschappij Osaka Sjozen Kaisja, passagiers vervoerde, zijn drie eh dertig menschen om het leven ge komen en acht zeer ernstig gewond, terwijl een tiental opvarenden nog vermist worden. Het schip werd vol komen vernield. *>e vermisten zjjn op vier na landverhuizers ^^ar Zuid-Amerika; er zijn vrouwen en kinderen j/1' Öe oorzaak der ontploffing is niet bekend. e lÜken werden langs den boulevard en op de «bk, "ff, he, eh van gebouwen geslingerd. Een der slacht ers viei op eenige meters afstand van het aterbureau, een ander kwam terecht op de randa van de club van Hongkong. Ook in de Ven zjjn lijken gevonden. De slachtoffers Si*611 voor een deel eerste klas passagiers voor ^atlghai of Japan, maar het meerendeel be- uit Japansche derde klas-passagiers. Op moment van de ontploffing lag de barkas bfecrd. (Vermont) 15 Mei (Havas) Op is spoorwegovergang bij Milton in de V. S. autobus opgereden tegen den sneltrein nington-New York-Montreal. tere bestuurder van den autobus en vier kin- 11 zijn om het leven gekomen, E VERWACHTING: Meest matige, Noord- Oostelijke tot Oostelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met waarschijnlijk E regen, weinig verandering in tempera- El tuur. Hoogste barometerstand 769.8 te Vardö ,-J Laagste barometerstand 744.6 te Reykjavik Zon op v.m. 4.02 onder n.m. 7.51 uur. Licht op n.m. 8.21. Maan op n.m. 12.56 onder v.m. 1.03 uur. Volle maan 25 Mei. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiii In de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht is Zondag avond een heiligschennis ontdekt. Toen bij den aanvang van het Lof de priester het Allerheiligste wilde uitstellen, deed hij de ontstellende ontdekking, dat bij het tabernakel een brochure was neergezet, welke als titel droeg: „De misdaden van God". HAIFA, 15 Mei (Reuter) Wegens de hon gerstaking van 200 Arabische politieke gevan genen te Acre, zijn vandaag de Arabieren te Haifa en te Acre in staking gegaan. In beide steden zijn alle Arabische winkels gesloten. De leiders der Arabieren zullen vandaag een onder houd hebben met den Hoogen Commissaris. De Hooge Commissaris heeft vandaag den groot moefti en een anderen leider der Ara bieren ontvangen, die protesteerden tegen de toewijzing van immigratiecertificaten aan Jo den. Voorts eischten zij de in vrijheidstelling van verscheidene politieke gevangenen, die te Acre zijn opgesloten. De Hooge Commissaris heeft toegezegd deze tweede aangelegenheid in overweging te zullen nemen. Naar nog wordt gemeld, zijn tien Arabieren, die in de gevangenis van Acre zijn gedetineerd, ziek geworden. Ten teeken van protest heeft de bevolking van St. Jan en Haifa vanochtend de algemeene staking afgekondigd. TIRANA, 17 Mei (Havas) Het Alba- neesche persagentschap meldde, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een groep revolutionnairen onder leiding van oud minister Etem Toto, een officier der gen darmerie en een oud-kapitein de stad Argy- rocastro bezet en de telefoonleidingen met Tepeleni, Kurvelshi en Libohova doorge sneden had. Een officier der gendarmerie werd door de opstandelingen gedood. De onmiddellijk door de regeering gezonden troepen marcheerden op naar Argyrocastro, zonder tegenstand te ontmoeten. In alle deelen van Albanië heerschte overigens volmaakte rust. Na een kort verzet vluchtten de rebellen in volledige wanorde, zonder ophouden door de regeeringstroepen vervolgd. De broeder van den leider der beweging, Ismet Toto, is gesneuveld. De regeeringstroepen hebben de steden Pepe- len en Argyrocastro zonder op tegenstand der opstandelingen te zijn gestuit, ingenomen en werden door de bevolking geestdriftig ont vangen. Vervolgens werd ook Delvino bezet, een plaatsje, dat in handen der opstandelingen was. Ze achtervolgden daarop Toto, die met de laatste opstandelingen poogde de grens te overschrijden. De revolutionnaire beweging was hiermede geheel en volledig gebroken. De troepen bleven echter de rebellen achter volgen. Uit documenten, gevonden op gevangen genomen of gesneuvelde opstandelingen, blijkt duidelijk, dat communistische drijverijen de oorzaak van den opstand der beweging zijn geweest. Men beschikt nog over weinig inlichtingen be treffende den oorsprong der opstandige bewe ging in Zuid-Albanië. Men brengt intusschen verband tusschen deze beweging en die, welke in Augustus 1935 in Fiari ontstond en met niets ontziende gestrengheid onderdrukt werd. Een speciale rechtbank sprak toen 30 doodvonnissen uit. De bewogenheid, die de strenge onderdruk king in het land veroorzaakte, leidde er toe, dat het ministerie Pandeli Evangheli, waarin Moessa Joeka de portefeuille van binnenland sche zaken hield, vervangen werd door het ka binet Mendi Frasheri van gematigd liberaal karakter. Etem Toto, de leider van den nieu wen opstand was Minister van Onderwijs. Een jaar later moest dit kabinet, dat wegens zijn liberalen aard door de nationalisten werd aan gevallen, het veld ruimen en Kotsjo Kotta, die thans nog aan het bewind is, vormde een re geering, waarin Moessa Joeka weer Minister van Binnenlandsche Zaken werd. Hoewel Koning Zogoe ter wille van de pacificatie een nieuw jaarsamnestie voor de veroordeelden van Fiari liet afkondigen, sloeg Kotta onder den krach- tigen invloed van Moessa Joeka den weg van strenge maatregelen in: hij kondigde den oorlog tegen het communisme af, dat, naar een mi nister verklaarde, in Albanië niét bestaat. Er ontstond vooral onder de jeugd in Zuid-Albanië een groote ontevredenheid, die de oorzaak der tegenwoordige opstandige beweging schijnt te zijn. ROME, 17 Mei (Havas). Gistermiddag is Goering rr.-'t zijn vrouw en schoonzuster per vliegtuig van Venetië naar München vertrokken. De speciale trein, waarmede de minister-pre sident was aangekomen, is des avonds leeg van Venetië vertrokken. In den afgeloopen nacht te onge veer één uur is op den Rijksstraat weg, even buiten de kom der ge meente Alphen a. d. Rijn, een per sonenauto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N.S.B. -land dag te Lunteren, in een sloot geraakt waarbij allen jammerlijk om het leven zijn gekomen. De namen van de slachtoffers zijn; F. van den Bosch, schilder te 's Gra- venzande; G. Jonge jan, carrosserie bouwer te 's Gravenzande en zijn beide zoons M. en A. Jonge jan; mevr. Meuldijk te Hoek van Holland en mej. G. de Rooy te Honselersdijk. Het was kort voor één uur toen een wiel rijder uit Alphen aan den Rijn den op dit nachtelijk tijdstip verlaten rijksstraatweg pas seerde. Nabij het erf van den veehouder Ver geer, dat door een sloot van drie a vier meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat bij nadere beschouwing het achterlicht van een personenauto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in een sloot. Onmiddellijk waarschuwde de wielrijder den veehouder, die niets van het ongeluk had bemerkt en daarop stelden beide mannen een nader onderzoek in. Het gelukte hun het portier, dat geheel onder water lag, te openen. Tot hun groote ontzetting vonden zij toen de lichamen van vijf men schen, die geen teeken van leven meer gaven. Zij slaagden er in de slachtoffers uit den wagen te bevrijden, doch een onmiddellijk ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het horloge van een der slachtoffers stond op kwart voor één, zoodat het onge luk pas enkele minuten te voren was ge beurd. Waarschijnlijk mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex, met zes personen overladen is geweest, hebben de inzittenden geen kans gezien het portier te openen. Men kon slechts gissen, welk een verschrikkelijke strijd in deze beperkte ruimte even onder de oppervlakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraanwagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer, dat een der beide zoons van den heer Jongejan bleek te zijn. Deze laat ste schijnt den wagen te hebben bestuurd. Daar geen der inzittenden er het leven heeft afgebracht en niemand van de ramp getuige is geweest, zal de oorzaak van het ongeluk wel nooit met zekerheid komen vast te staan. Een voorloopige inspectie van den wagen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht gebracht. De garagehouder, die dit heeft ge constateerd, kon echter niet verklaren of het hier een oude breuk betreft. Bovendien is niet met zekerheid na te gaan of de breuk niet door het ongeluk is ontstaan. De'weg is ter plaatse niet slecht en vol komen recht. Men vraagt zich dus af, hoe het mogelijk is, dat de bestuurder aan den linkerkant van den weg in den grasberm is terecht gekomen. Wielsporen toonen aan, dat de wagen 1% meter door den berm is gereden en daarna over den kop is geslagen. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de bestuurder, toen hij bemerkte van den weg te zijn geraakt, plotseling met kracht heeft geremd. HU schynt met vrü groote snelheid te hebben gereden, althans volgens verklarin gen van een wielrüder, dien de auto kort te voren was gepasseerd en die toen de snelheid op ongeveer 80 K.M. schatte. De Üjken der .slachtoffers zijn voorloopig ln het Ujkenhuisje te Alphen a. d. RUn opgebaard. Zü zouden heden naar de woonplaatsen der families worden overgebracht. Onze correspondent te Naaldwyk seint ons nog: Er is een golf van ontroering door het West- land gegaan. In bUna elk dorp zyn een of meer slachtoffers. De heer Jongejan, kringleider van de N. S. B. te 's-Gravenzande nam op ver schillend ander terrein een vooraanstaande plaats in. De echtgenoot van mevr. Meuldijk uit Hoek van Holland bevindt zich momenteel op zee op een boot van de Batavierlijn, die vanoch tend uit Hamburg vertrok. De twee meisjes van acht en elf jaar ontwaakten vanmorgen zon der dat zij nog iets wisten van het vreeselijke lot dat hun moeder getroffen had. De auto waarmede het ongeval geschiedde was een Essex 1924. Verschillende personen, die Maandagmor gen het gezelschap uit 's-Gravenzande za gen vertrekken, hadden toen reeds gevreesd dat er iets zou gebeuren, omdat de auto in vrU deplorabelen toestand verkeerde en de banden er slecht uit zagen. De heer Jongejan reed niet zoo heel vaak met een auto. Hij was bovendien uiterst nerveus. PITTSBURGH, 18 Mei (Reuter). Murray, de voorzitter van het Comité tot organisatie der arbeiders in de staalindustrie heeft te kennen gegeven, dat 't 200.000 man sterke personeel van vUf. der belangrükste onafhankelUke staalfa brieken alhier wel eens in staking zou kunnen gaan, indien de eisch der arbeiders inzake eai collectief arbeidscontract niet wordt ingewil ligd. Het organisatie-comité van de metaalbewer kers heeft volmacht gekregen een staking te proclameeren in de drie grootste onafhankelijke metaalbedrUven, waar meer dan 150.000 man werk vinden, ongeveer een derde deel van het totaal aantal arbeiders in deze industrie. VREESELIJK AUTO-ONGELUK TE ALPHEN AAN DEN RUN. ZES DOODEN. f Bilbao wordt steeds meer omsingeld door de rechtsche troepen; de linkschen zouden bU Tole do zware verliezen geleden hebben; Valencia ge bombardeerd. Stoombarkas, gemeerd aan een kade te Hong kong, door een ketelexplosie uit elkaar gespron gen en volkomen vernield; de opvarenden ge dood of zwaar gewond. Een opstand in Zuid-Albanië, onder leiding valt oud-minister Toto, na kort verzet volledig on derdrukt. De filmacteurs te Hollywood hebben een over eenkomst met de producenten geteekend; o.m. zullen zij in tien jaar niet in staking gaan. De luchtrace New YorkParijs door weigering van startvergunning door Amerika twijfelachtig geworden. Largo Caballero weigert de formatie eener nieuwe Spaansche regeering; Negrin stelt een nieuw kabinet samen. De Koning en de Koningin van Italië naar Boedapest vertrokken. H. Ms. Java naar Spithead vertrokken. De zevende Nederlandsche Katholiekendag te Utrecht. Vergadering der Indische Katholieke Partij. Pastoor W. H. Polder te Ursem overleden. Verschillende verkeersongelukken met de Pink sterdagen. De Mijdrechtsche kweeker in hooger beroep tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. WEENEN, 15 Mei (D.N.B.) Te Ebelsberg by Linz is vanmorgen een Engelsch vliegtuig neergestort en vernield. De beide inzittenden waren op slag dood. Het ongeluk zou veroor zaakt zyn, doordat de bestuurder over het huis zijner ouders wilde vliegen en daarbij de macht over het toestel verloor. De redactie van het Katholieke Kerkelijke Weekblad voor het Aartsbisdom Keulen heeft een snippertje papier tusschen een geïllustreerde bijlage ingesloten. Hierop staat vermeld: „Wü kunnen deze week helaas alleen het inlegblad voor het Dekenaat sturen, daar het Bisschop- pelük .Weekblad in beslag werd genomen." Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 758.1 Vorige stand: 758. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1